Jump to content



Headphones αλλα ποια?


Neuro

Recommended Posts

Καλα ναι και εγω δεν προλαβαινω να παω...Neuro αν μπορεις να τα ακουσεις τα 142 ριξτους μια ματια και πες μου μια εντυπωση.. Κυριως house , electro θα ακουω..αρα θελω μπασο..δωσε λιγο εμφαση σε αυτο..!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Οκ ανακεφαλαίωση...δύστυχος επειδή σήμερα έκλινε το AthensPro audio για διακοπές ... και τα αλλά απλός δεν είχαν ακουστικά. Μπόρεσα να δοκιμάσω μονό τα BEYER DYNAMIC DT770 PRO… στο τέλος ξέχασα να ξαναπεράσω από το Voltage που έχει τα beyer dt770 και τα akg . Παντός τα akg έχουν ποιο δυνατό μπάσο από τα beyer αλλά όσος μονό τα k240 km II … δίστιχος θα μπορέσω ξανά να περάσω όταν θα τα αγοράσω την επόμενη εβδομάδα. Όποτε τότε θα μπορέσω να δω και το μοντέλο που σε ενδιαφέρει … παντός τα akg 172HD έχουν πολύ μικρή διάφορα τιμής (20 ευρώ περίπου) με τα k240 kmII αλλά πάλι αν πάμε έτσι θα φτάσουμε στα 200 ευρώ σωστά? XD

Υ.Γ. Τα bayer όντος είναι ποιο ουδέτερα από τα akg … θα έλεγα ότι μου άρεσαν περισσότερο… μονό το ότι είναι ενδεώς κλιστα και θα ζεσταίνομαι πολύ το καλοκαίρι με ανήσυχη (αλλά και πάλι ζω τόσο καιρό με το ίδιο τύπο ακουστικά που είναι κ μικρότερα σε αυτά θα κολλήσω?)!

Link to comment
Share on other sites

Τα 142 εχουν 100 ευρω....τωρα εσυ που τα ακουσες..εχουν πιο πλουσιο ηχο τα akg απο τα beyer ?

Εγω λεω να περασω απο τον Λημναίο αυριο να δω για τα 142 και να ακουσω αν παιζει κατι αλλο στα 100 ευρω...γιατι με τα in ear δεν την παλευω αλλο!:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Οκ ανακεφαλαίωση...δύστυχος επειδή σήμερα έκλινε το AthensPro audio για διακοπές ... και τα αλλά απλός δεν είχαν ακουστικά. Μπόρεσα να δοκιμάσω μονό τα BEYER DYNAMIC DT770 PRO… στο τέλος ξέχασα να ξαναπεράσω από το Voltage που έχει τα beyer dt770 και τα akg . Παντός τα akg έχουν ποιο δυνατό μπάσο από τα beyer αλλά όσος μονό τα k240 km II … δίστιχος θα μπορέσω ξανά να περάσω όταν θα τα αγοράσω την επόμενη εβδομάδα. Όποτε τότε θα μπορέσω να δω και το μοντέλο που σε ενδιαφέρει … παντός τα akg 172HD έχουν πολύ μικρή διάφορα τιμής (20 ευρώ περίπου) με τα k240 kmII αλλά πάλι αν πάμε έτσι θα φτάσουμε στα 200 ευρώ σωστά? XD

Υ.Γ. Τα bayer όντος είναι ποιο ουδέτερα από τα akg … θα έλεγα ότι μου άρεσαν περισσότερο… μονό το ότι είναι ενδεώς κλιστα και θα ζεσταίνομαι πολύ το καλοκαίρι με ανήσυχη (αλλά και πάλι ζω τόσο καιρό με το ίδιο τύπο ακουστικά που είναι κ μικρότερα σε αυτά θα κολλήσω?)!

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το μπάσο. Τα 770 έχουν παρανοϊκό μπάσο σύμφωνα με όσους τα έχουν(ούτε έχουν την ουδετερότητα των 990, που θεωρούνται πιο σοβαρό μοντέλο).

Σε τί μηχανήματα τα άκουσες; Μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο, ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει όντος λόγο τις πηγής :sorry: (το mp3 μου που το είχα προχώρα εκείνη την στιγμή :whistle2: ) να μην είχε τόσο δυνατό μπάσο .... ώμος παρόλο που η πηγή μου ήταν αυτήν την φορά το ταπεινό mp3 μου ... μου άρεσε περισσότερο ο ήχος :boxed:... ίσως επειδή έκανα σύγκριση σε κομμάτια που ξέρω καλά και σε περισσότερα τραγούδια και ήδη από κλασική μέχρι cybergoth XD. Είναι μια πρόχειρη εκτίμηση βεβαία ετσι δεν είμαι επαγγελματίας... το ποιο σωστό θα ήταν να τα συγκρίνω από ποιοτική πηγή και τα δυο με την ησυχία μου να ακούσω αρκετά κομμάτια κτλ. Την επόμενη εβδομάδα ελπίζω να έχω το χρόνο να τα συγκρίνω από την ιδία πηγή στο Voltage (μονό εκεί από όλα τα μαγαζιά που γύρισα έχουν αρκετά μοντέλα για να δοκιμάσεις επιτόπου) ... αν και κλίνη υπέρ του bayer και λόγο reviews XD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν με mp3 ρε συ ακουστικά καλής ποιότητας, ούτε καν με κάρτα ήχου...

Σίγουρα θα το στράγγιξαν το mp3.

Μιλάμε για τεράστια διαφορά στο μπάσο από μια πηγή που το'χει το θέμα, σε σχέση με μια που δεν το'χει.

Link to comment
Share on other sites

dt770 80 pro σε mp3 ? :S :S εδω περα σε x-fi + mini amp PA2V2 το μπασο ητανε ανυπαρκτο και γενικα ο ηχος δεν μου ελεγε κατι, εδωσα τοτε 270 ευρω για να μου ερθει απο κινα το audio-gd compass και δεν το μετανιωσα ποτε, ονειρεμενος συνδυασμος για εναν basshead :banging: :banging: Και τοτε φαντασου δεν την εψαχνα και πολυ, πορωνομουνα με 160kbs mp3s, το ειχα συνδεση με οπτικη ινα στην x-fi που εχει το 10πλασιο jitter απτο ομοαξονικο ( RCA ), το ειχα με καλωδιο ρευματος του κιλου κλπ

Οπως ειπε και ο πετρος τα συγκεκριμενα beyer εχουν μπολικο μπασο και ειναι απτα πιο ανετα κλειστα που εχω φορεσει μαζι με τα audiotechnica A700, ενα σκαλι πιο πανω για μενα απτα dt770 ειναι τα DT 150 - 250ohm, λιγοτερο πνιχτες μεσαιες και μπασο σε παρομοια ποσοτητα αλλα πιο ποιοτικο και με "υφη" (αυτο βεβαια ειναι και θεμα πηγης, ποσο "καθαρο" ρευμα της δινεις κλπ ), κριμα ομως που προσωπικα δεν με βολεψαν καθολου λογω περιεργου σχηματος στα μαξιλαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε φαντασου δεν την εψαχνα και πολυ, πορωνομουνα με 160kbs mp3s, το ειχα συνδεση με οπτικη ινα στην x-fi που εχει το 10πλασιο jitter απτο ομοαξονικο ( RCA ), το ειχα με καλωδιο ρευματος του κιλου κλπ

Γιατί ρε συ, τί κακό έχει το απλό καλώδιο ρεύματος και τα 160 Kbps(έχει κάνει αλήθεια τεστ να δεις μέχρι ποιά συχνότητα ακούς ; ); Μην πάμε και στο άλλο άκρο, του high end τσαρλατανισμού.

Οπως ειπε και ο πετρος τα συγκεκριμενα beyer εχουν μπολικο μπασο και ειναι απτα πιο ανετα κλειστα που εχω φορεσει μαζι με τα audiotechnica A700, ενα σκαλι πιο πανω για μενα απτα dt770 ειναι τα DT 150 - 250ohm, λιγοτερο πνιχτες μεσαιες και μπασο σε παρομοια ποσοτητα αλλα πιο ποιοτικο και με "υφη" (αυτο βεβαια ειναι και θεμα πηγης, ποσο "καθαρο" ρευμα της δινεις κλπ ), κριμα ομως που προσωπικα δεν με βολεψαν καθολου λογω περιεργου σχηματος στα μαξιλαρακια.

Άκουσε και τα Beyer 990 pro αν έχεις την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συ, τί κακό έχει το απλό καλώδιο ρεύματος και τα 160 Kbps(έχει κάνει αλήθεια τεστ να δεις μέχρι ποιά συχνότητα ακούς ; ); Μην πάμε και στο άλλο άκρο, του high end τσαρλατανισμού.

Άκουσε και τα Beyer 990 pro αν έχεις την ευκαιρία.

Και εγω τα ιδια ελεγα μεχρι που αλλαξα το μαμησιο καλωδιο στα Q40 με το blue dragon V3 και δεν πιστευα στα αυτια μου, δεν ειμαι σπουδαγμενος ηλεκτρονικος ουτε μηχανικος ηχου για να ξερω τι ακριβως συμβαινει οταν δινεις πιο καθαρο ρευμα ή χρησιμοποιεις καλωδια απο ασημι και κεφαλες neutrik αντι για του κιλου, οσο για το τεστ αν εννοεις ακοογραφημα ναι εχω κανει και μαλιστα 4 φορες φετος, κολλημενα στα 20db και τα 2 αυτια. Δεν εβαλα τον ΩΡΛ να μου παιξει τιποτα ακραιες συχνοτητες στα ακουστικα αλλα αμα θες το κανονιζω για την επομενη φορα που θα παω :p

Σεβομαι τις αποψεις σου και θα τα δοκιμαζα ευχαριστως τα 990 αλλα προς το παρων ψαχνομαι για κλειστου τυπου και εχω μπλεξει με εναν ακατανομαστο στο head-fi που δεν μου εχει στειλει ακομα τα ultrasone pro 900 που περιμενω τοσους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια ελεγα μεχρι που αλλαξα το μαμησιο καλωδιο στα Q40 με το blue dragon V3 και δεν πιστευα στα αυτια μου, δεν ειμαι σπουδαγμενος ηλεκτρονικος ουτε μηχανικος ηχου για να ξερω τι ακριβως συμβαινει οταν δινεις πιο καθαρο ρευμα ή χρησιμοποιεις καλωδια απο ασημι και κεφαλες neutrik αντι για του κιλου, οσο για το τεστ αν εννοεις ακοογραφημα ναι εχω κανει και μαλιστα 4 φορες φετος, κολλημενα στα 20db και τα 2 αυτια. Δεν εβαλα τον ΩΡΛ να μου παιξει τιποτα ακραιες συχνοτητες στα ακουστικα αλλα αμα θες το κανονιζω για την επομενη φορα που θα παω :p

Σεβομαι τις αποψεις σου και θα τα δοκιμαζα ευχαριστως τα 990 αλλα προς το παρων ψαχνομαι για κλειστου τυπου και εχω μπλεξει με εναν ακατανομαστο στο head-fi που δεν μου εχει στειλει ακομα τα ultrasone pro 900 που περιμενω τοσους μηνες.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=71762&page=2

Δες το βίντεο που ανέβασε ο Τάμερλαν και τα σχόλιά μου. Οι άνθρωποι που μιλάνε εκέι ζουν από τον ήχο. Και όπως θα δεις τα χώνουν σε όλους τους εξτρεμιστές της high end κοινότητας για μια πληθώρα μύθων που έχουν δημιουργήσει.

Δεν είναι δυνατόν ρε Grunt να βελτιώνεται ο ήχος από το καλώδιο όταν ο πιο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας είναι το πηνίο των μεγαφώνων(χώρια το ίδιο το μεγάφωνο). Στην καλύτερη περίπτωση άντε να μειώθηκε λίγο ο θόρυβος ή να άλλαξε ελάχιστα η τονικότητα. Άκουγα και γω κάποτε αλλαγές στον ήχο με διαφορετικά καλώδια στο στερεοφωνικό μου, άλλα ένα τυχαίο περιστατικό μου αποκάλυψε την αλήθεια.

Ας το σταματήσουμε εδώ όμως γιατί το θρεντ είναι πάνω σε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παιδιά τελικά κατέληξα ότι θα πάρω τα Superlux HD 668B .... κοστίζουν γύρο στα .... 35-40 ευρουλακια :drool: :o XD και από ότι έχω διάβαση παντού έχουν απόδοση που πλησιάζει τα Beyerdynamic DT 990 και 880 :o!!! Τώρα μένη να δω μήπως τα φέρνει κάποιος στην Ελλάδα ή θα τα παραγγέλλω από εξωτερικό όπως και νάνε στην χειρότερη 50 ευρώ θα μου βγουν με τα μεταφορικά....για όσους δεν πιστεύουν ας διαβάσουν εδω και εδω + ένα review . Ας είναι πλαστικά και φτηνά με αυτά που έχω διάβαση έχω ψηθεί αφάνταστα να τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Στα beyer και τα senn πληρώνεις σίγουρα τη φίρμα και το μάρκετινγκ. Αυτά πάντως φαίνονται ανέλπιστα καλά. Έχουν κλέψει λίγο απ'όλους στο σχέδιο. Αν ισχύει το ίδιο και για τα μεγάφωνα μπορεί να είναι μεγάλο χιτ.

Αλήθεια πώς τα εντόπισες;

Υ.Γ: Α, και μακριά από τα dt 990. Έχουν τόσο υπερβολικά διογκωμένες τις ανώτερες ψηλές που ο ήχος τους ψευτίζει ελαφρώς σε καλές ηχογραφήσεις ενώ σε υλικό με παράσιτα και φύσημα ο ήχος είναι εντελώς αλλοιωμένος.

Έτυχε να ακούσω στο μηχάνημά μου τα dt 880 pro και τα dt 990 και στα-όχι και τόσο καλά-μηχανήματα της αντιπροσωπείας όλα τα high end και professional μοντέλα.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι η pro σειρά έχει πιο φλατ, φυσικό και ευχάριστο ήχο ένω η high end χρωματίζει λίγο τις ψηλές για να δώσει αυτόν τον πιο "αέρινο" ήχο που αναφέρει η Beyer, με αποτελέσματα που ποικίλουν.

Τα 880 ας πούμε ήταν ok, ενώ τα 990 και τα 770 σκέτη αποτυχία, με έντονο συριγμό στις ψηλές. Ειδικά στα 990 το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο συριγμός(6-8Khz περίπου) που λύνεται και με το στρώσιμο, αλλά η τεράστια ποσότητα ψηλών πάνω από τα 10Khz που σε κάνει να αισθάνεσαι σα σκύλος.

Τα 880 pro είναι κατ'εμέ τα κορυφαία καθώς έχουν σχεδόν ίδιο ήχο με τα 990 pro που έχω, δηλαδή ουδέτερες μεσαίες και σωστές ψηλές με λιγότερο bombastic μπάσο. Το μέγα μειονέκτημά τους είναι στον τομέα της άνεσης. Σχεδόν όλο το αυτί κάθεται πάνω στον προστατευτικό αφρό των μεγαφώνων, κάτι που τουλάχιστον εμένα με ενοχλεί αφάνταστα. Στα 990 pro το πρόβλημα αυτό είναι πολύ μικρότερο, όπως και στα 880. Κορυφαία δε στο θέμα αυτό είναι τα 770 pro(απ'όσο θυμάμαι) και τα dt 990. Ναι, τα dt 990 είναι μακράν ό,τι πιο άνετο έχω βάλει πάνω στο κεφάλι μου. Προσεγμένη αλουμινένια κατασκευή με μικρό βάρος, φιλικά earpads και πολύ δροσερά. Κρίμα για τον ήχο τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα εντόπισα τυχαία ... μιας και δεν βιαζόμουν να πάρω τα 990pro χάζευα στο http://www.head-fi.org/products/category/over-ear και άρχισα να χαζεύω όλα τα μοντέλα που είχε στην σιρα XD και κλικ :woot: ... βλέπω αυτά και την τιμή τους... και μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Όποτε το έψαξα και άλλο .... και από αυτά που έχω διάβαση μέχρι τώρα είναι σίγουρα καλύτερα από τα AD700 . Εγώ θα τα παραγγέλλω από εβδομάδα λογικά, μοναχά να βρω και τα AKG 240 velour pads που κάνουν και σε αυτό το μοντέλο (τουλάχιστο συμφώνα με τα λεγόμενα) που ελπίζω να τα βρω στην Ελλάδα ώστε να μην τα παραγγέλλω και αυτά :( .

Link to comment
Share on other sites

Neuro άμα βρεις ποιός τα φέρνει Ελλάδα πόσταρέ το γιατί ψάχνομαι για ένα καλό ζευγάρι ακουστικά αυτές τις μέρες και αυτά που διαβάζω στην τιμή που βλέπω μου αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ την αντιπροσωπεία και άλλες δυο εταιρίες που είχαν προϊόντα της superlux αλλά όλοι δεν φέρνουν ακουστικά λόγο ότι δεν έχουν ζήτηση :eek: ... η αντιπροσωπεία φερνή αυτό που τις ζητανε. Το ένα κατάστημα μου είπε ότι μπορεί και να γυνή παραγγελία εφόσον η αντιπροσωπεία το φερνή το μοντέλο xD :nerd: . Δεν ξέρω και να είμαστε 3-4 άτομα που ενδιαφερόμαστε για αυτό το μοντέλο αν θα το έφερνε κάνεις άμα του λέγαμε να κάνη παραγγελία :hmm: . Για κάποιο λόγο ώμος και στο εξωτερικό ψιλό εξαφανίζονται :bye: τα Superlux hd668b τώρα τα βρίσκω μονό από ebay . Το thomann θα τα φέρει από 16.10(για όσους μπορούν να περιμένουν) αλλά χρεώνει 20 ευρώ :crazy: τα μεταφορικά μέχρι Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα γλιτώσουμε χρήματα από ομαδική 4-5 ακουστικών.

Εγώ για παράδειγμα είμαι Κρήτη. Αν παραγγείλετε από αθήνα μετά +έξοδα μεταφοράς επιπλέον κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.