Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

12 hours ago, panos444 said:

Γενικά είμαι σπίτι δουλειά καθημερινές λόγω φόρτου εργασίας. Το σκ κατεβαίνω μέχρι το κέντρο! :p

Αν έρθω θα σου πω, για να δω πως παίζει και κανένας έμπειρος,  να θυμηθείς και εσύ πως είναι να είσαι νουμπάς! :hehe:

Με την 750gt του λαπτοπ όλα φουλ στα 1080 σέρνεται. Θεωρούσα ότι γονατίζει την κάρτα γραφικών.  (Τι οθόνη έχεις;)

Πινγκ παίζει να έχω περισσότερο σπίτι δεν του δίνω βάση γιατί νομίζω είναι το λιγότερο που με ενδαφέρει αυτήν τη στιγμή..

Έχω μία 27άρα crossover (Κορεάτικη).Κατέβασε τις ρυθμίσεις σου για να πάρει ανάσα το παιχνίδι.Βασικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι το ping είναι που πρέπει να σ'ενδιαφέρει.Όπως είπα και πριν σε μένα τραβούσε κάτι spikes και μερικές φορές σε dogfight με αποτέλεσμα να χάνω κρίσιμη βολή και να τον πίνω.

Χθές έκανα τη γραμμή fast path με αποτέλεσμα να πέσω καμιά 15αριά ms και νόμιζα ότι έπαιζα άλλο παιχνίδι,τέρμα τα spikes,ρολλάρει πιο όμορφα και ο σέρβερ 2 έγινε πλέον playable.

Όσο για το νουμπάς μη σε νοιάζει,φροντίζει το matchmaking γι αυτό.Έτσι και σε βγάλει με ζώα θα είσαι τυχερός ακόμη καιμωβ να είσαι να περάσεις 3 βολές.
Ειδικά σε 7-8 tier γίνεται της πόρνης.Χθες έπαισα σε παιχνίδι με 10άρια και το άλλο το μοσχάρι από την ομάδα μας με E75(tier 9) παραπονέθηκε γιατί τον έβγαλε με 10άρια.Τα συμπεράσματα δικά σας :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε για ότι με βάζουν με μεγαλύτερο level, φταίνε που δεν ξέρω![emoji14]Βλέπω τον ανηψιό μου που παίρνει το Μ2 light και τους σκίζει και πάω εγώ και με τρώνε λάχανο. Δεν έχω εξοικειωθεί καθόλου.

Και το πρόβλημα είναι ότι είναι παρά πολλές οι πίστες και τα άρματα και πρέπει να αφιερώσεις μέρες για να βρεις το ιδανικό μέρος για το κάθε άρμα.

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, raziel said:

 δει όλοι βάζουν τα μειωτικά reload & aim και ανεμιστήρα

ολοι οι newbs μηπως ?:p

Το standar-default ειναι rammer vstab optics σε meds. Ποτε ανεμηστηρα αντι για οπtika  (παραδειγμα κλασσικου μιντιουμ http://prntscr.com/b0h01y )

Το patton οπως ειμαι τωρα ειναι με 450 view range χωρις οπτικα (445 max spotting range - CHECK.....http://prntscr.com/b0gzt1)

:)

 

O ανεμηστηρας δινει +2,5% πραγματικη βελτιωση ενω τα οπτικα δινουν 40+ βαλε μετρα αναλογως τα skills . Αυτη ειναι η διαφορα του να πεθανεις και να χασεις το παιχνιδι γιατι δεν ειδες τον αλλον με το να γεμισεις 0.2 δευτερολεπτα πιο γρηγορα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, SirDiman said:

ολοι οι newbs μηπως ?:p

Το standar-default ειναι rammer vstab optics σε meds. Ποτε ανεμηστηρα αντι για οπtika  (Screenshot by Lightshot

Το patton οπως ειμαι τωρα ειναι με 450 view range χωρις οπτικα (445 max spotting range - CHECK.....Screenshot by Lightshot)

:)

Και να το κάνεις τι το view range στο med?Θα κάθεσαι τέρμα πίσω και θα snipάρεις?Τα meds είναι για flankάρουν ή για να βγαίνουν στον κώλο τον heavies και να γυρίζουν παιχνίδι.

Μ'αυτή τη λογική έτσι όπως είναι οι χάρτες να βάλω κι εγώ optics στο obj 140 και να πάω στη himmelsdorf στο λόφο που πλακώνονται τα meds και τα αντίστοιχα 140 να έχουν 5.44 reload κι εγώ να έχω 6 μιας και θα έχω optics αντί vent και να δούμε που θα καταλήξω.Ή να βάλω optics στο E50 M και να στείλω το reload στο 9+.Τα οπτικά μόνο στα lights και στο batchat.
Το ότι οι unicums βάζουν οπτικά δεν μου λέει κάτι γιατί τους έχω δει να παίζουν.Τέρμα πίσω και να παίρνουν βολές.Αυτό δεν είναι παίξιμο αλλά αρρώστια για stats.Αν σ'ενδιαφέρουν μόνο τα stats και να βγάζεις άχρηστο (κατ'εμέ) damage και να μπαίνεις στη μάχη μόνο στο τέλος για να σκοτώσεις τους ψόφιους τότε οκ.Εγώ παίζω διαφορετικά

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, SirDiman said:

ολοι οι newbs μηπως ?:p

Το standar-default ειναι rammer vstab optics σε meds. Ποτε ανεμηστηρα αντι για οπtika  (παραδειγμα κλασσικου μιντιουμ Screenshot by Lightshot

Το patton οπως ειμαι τωρα ειναι με 450 view range χωρις οπτικα (445 max spotting range - CHECK.....Screenshot by Lightshot)

:)

 

O ανεμηστηρας δινει +2,5% πραγματικη βελτιωση ενω τα οπτικα δινουν 40+ βαλε μετρα αναλογως τα skills . Αυτη ειναι η διαφορα του να πεθανεις και να χασεις το παιχνιδι γιατι δεν ειδες τον αλλον με το να γεμισεις 0.2 δευτερολεπτα πιο γρηγορα

Κάνεις λάθος,αν δω σε tier 9-10 τον άλλον στα 450 το πιο πιθανό είναι να του κλάσω τα φρύδια κι αυτό γιατί θα βλέπω μόνο πύργο.Τα meds είναι για flanking & med close combat που εκεί θα τους έχεις και θα σε έχουν δει έτσι κι αλλιώς οπότε εκεί παίζει τεράστιο ρόλο το δέκατο,σκέψου το μισό δευτερόλεπτο.Το 90% των μαχών με meds είναι έτσι.Το υπόλοιπο 10 είναι για τις πολύ ανοιχτές πίστες που εκεί ναι,χρειάζεσαι οπτικά.
Εκτός όπως σου είπα αν είσαι από αυτούς που κάθονται τέρμα πίσω για να πάρουν βολές τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.
Χθες για παράδειγμα εγώ με το type 64 έπαιζα ξύλο και 2 skoda 40 ήταν πίσω στη βάση μας κι έπαιζαν ακριβώς όπως περιγράφω,έκαναν damage αλλά χάσαμε το game,αν ήταν κάτω μαζί μας θα το είχαμε πάρει.Παρτάκηδες με όλη τη σημασία της λέξης.

Link to comment
Share on other sites

Στα ψηλα τιερ τα meds συνηθως κανουν οτι κανουν κανουν τα Lights ακομα καλυτερα . (γιαυτο το λογο δεν υπαρχουν tier 8 + LT)

Βοηθας την ομαδα σου με το σποτ που κανεις εχοντας ψηλο VR (view range) το 2,5% καλυτερο reload ειναι μηδαμηνο, σκεψου ποσο spotting damage θα παρεις!

 

Αν εχεις ικανοποιητικό view range (το meta του παιχνιδιου ειναι να τιγκαρεις τα 445 μετρα οσο  μπορεις ) μπορεις να βαλεις ανεμιστήρα (αυτο που εχω κανει στο patton δηλαδη) .

Περνεις πολυ λιγα και χάνεις πολλά , εξαρτάται τα crew skills (bia, view range skills) παντα και το αρμα σιγουρα οπως και η πιστα που αναφερεις. Ομως, μπορει να χρειαστει να περασεις απο ανοικτή περιοχη για να flankαρεις HTs και να μην μπορεις να σποταρεις ενα TD που ειναι πισω και τα καλυπτει, λιγες ειναι οι πραγματικα cq πιστες.

Σε καμια περιπτωση το 0.2s (με 7 δευτερα ριλοαντ ) δεν κανουν τιποτα γιατι πολυ απλα για να δεις πραγματικη διαφορα πρεπει να κατσεις πανω απο 1 λεπτο για να δεις 2 δευτερα μικροτερο reload που θα γινει σπανια αν οχι ποτε (ολο και καποιος σε μικρη πιστα θα σε πυροβολησει ) .

Το 0.5σ δε ξερω πως το βγαζεις δεν ειναι τοση μεγαλη η διαφορα να ξερεις.

Το οτι ειδες 2 καμπεριδες δε λεει κατι , εχω δει αλλους να παιζουν επιθετικα και με κατάλληλη κάλυψη να κανουν παιχνιδαρες (6-8 χιλιάρικα ζημια).

 

Οτι παιζεις διαφορετικα ναι θα το σεβαστω αλλα σε καμιά περίπτωση δε σημαίνει οτι είναι και σωστη επιλογή τις περισσότερες φορες. Κατα γενικη ομολογια ομως να ξερεις αυτος ειναι ο κανονας, streamers και καλοί παίχτες , theorycrafters αυτό λένε.

(σε μικροτερα tier(6-7)  και εγω καποιες φορες δε βαζω οπτικα γιατι ... :p )

Το ιδιο άχρηστος εισαι οταν εισαι πρωτη γραμμη και πεθαίνεις μονος στο φλανκ πχ και το ιδιο οταν εισαι φουλ και το παιχνιδι εχει φτασει σε τετοιο σημειο στο τελος που απλα ειναι overwhelming η αντίπαλη ομάδα -και εδω εχει διαφορα το καμπερης που λες με το καμπερη που ειναι αχρηστος-  . To ιδανικο ειναι να ανταλλάζεις βολες χωρις να παίρνεις ζημια στην αρχή και στο τελος που θα εχεις άπλετη ζωη να ανταλλάζεις με HT και να εισαι άνετος γενικότερα.

Δοκιμασε το και θα δεις.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, SirDiman said:

Στα ψηλα τιερ τα meds συνηθως κανουν οτι κανουν κανουν τα Lights ακομα καλυτερα . (γιαυτο το λογο δεν υπαρχουν tier 8 + LT)

Βοηθας την ομαδα σου με το σποτ που κανεις εχοντας ψηλο VR (view range) το 2,5% καλυτερο reload ειναι μηδαμηνο, σκεψου ποσο spotting damage θα παρεις!

 

Αν εχεις ικανοποιητικό view range (το meta του παιχνιδιου ειναι να τιγκαρεις τα 445 μετρα οσο  μπορεις ) μπορεις να βαλεις ανεμιστήρα (αυτο που εχω κανει στο patton δηλαδη) .

Περνεις πολυ λιγα και χάνεις πολλά , εξαρτάται τα crew skills (bia, view range skills) παντα και το αρμα σιγουρα οπως και η πιστα που αναφερεις. Ομως, μπορει να χρειαστει να περασεις απο ανοικτή περιοχη για να flankαρεις HTs και να μην μπορεις να σποταρεις ενα TD που ειναι πισω και τα καλυπτει, λιγες ειναι οι πραγματικα cq πιστες.

Σε καμια περιπτωση το 0.2s (με 7 δευτερα ριλοαντ ) δεν κανουν τιποτα γιατι πολυ απλα για να δεις πραγματικη διαφορα πρεπει να κατσεις πανω απο 1 λεπτο για να δεις 2 δευτερα μικροτερο reload που θα γινει σπανια αν οχι ποτε (ολο και καποιος σε μικρη πιστα θα σε πυροβολησει ) .

Το 0.5σ δε ξερω πως το βγαζεις δεν ειναι τοση μεγαλη η διαφορα να ξερεις.

Το οτι ειδες 2 καμπεριδες δε λεει κατι , εχω δει αλλους να παιζουν επιθετικα και με κατάλληλη κάλυψη να κανουν παιχνιδαρες (6-8 χιλιάρικα ζημια).

 

Οτι παιζεις διαφορετικα ναι θα το σεβαστω αλλα σε καμιά περίπτωση δε σημαίνει οτι είναι και σωστη επιλογή τις περισσότερες φορες. Κατα γενικη ομολογια ομως να ξερεις αυτος ειναι ο κανονας, streamers και καλοί παίχτες , theorycrafters αυτό λένε.

(σε μικροτερα tier(6-7)  και εγω καποιες φορες δε βαζω οπτικα γιατι ... :p )

Δοκιμασε το και θα δεις

Ξέρω ότι στους KISS παίζετε strong + cw κατά κύριο λόγο και στήνετε έτσι τα άρματά σας,δεν ξέρω αν τελικά αποφασίσατε να πάτε και στα 10αρια cw,πάντα βάζετε και scouter,οι χάρτες είναι σωλήνες σχεδόν στο 80% και ειδικά με το ηλίθιο rotation που έχουν δύσκολα θα παίξεις σε ανοιχτό σε αντίθεση με τα cw που είναι πιο ανοιχτοί κατά κύριο λόγο.
Εγώ παίζω κατά κύριο λόγο randoms και σ'αυτό με βοήθησε η clan σας χωρίς αυτό να είναι κακό (αυτή βέβαια είναι μία άλλη συζήτηση) και όπως ξέρεις στα randoms η συνεννόηση είναι από δύσκολη εώς απίθανη,οπότε σίγουρα θα καταλήξεις πρώτα σε med dogfight και στο τέλος θα φλανκάρεις.Τα σημεία που θα παίξουν τα meds είναι γνωστά οπότε θα φτάσουμε να ανάψουμε ο ένας τον άλλον στα 70 μέτρα μαξ οπότε τι να τα κάνω εκεί τα οπτικά?Ναι δεν είναι 0.5" αλλά είναι 0.3 που για μένα έχει μετρήσει πολλές φορές.
Έχω δει πολλούς καμπέρηδες με meds και είμαι σίγουρος ότι είχανε οπτικά.Σίγουρα στα strong και στα cw τα χρειάζεσαι αλλά μιλάμε για randoms.Θα το δοκιμάσω πάντως να δω

http://prntscr.com/b0icvi

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SirDiman said:

Τα στατιστικα μου σε περιπτωση που καποιος ειναι περιεργος, αυτη τη βδομαδα δεν ειχα πολλες νικες :Ρ  p4icV5s.png

Και που κολλάει αυτό?Στα οπτικά στα meds?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για solo ραντομ μιλαω αποκλειστικα. Τα στατιστικα απλα τα εβαλα για να πω πως εκ πειρας λειτουργει καλυτερα ο συνδιασμος αυτος μιας και εχω δουλεψει διαφορους.

To CW αλλο θεμα, εκει ναι και ανεμηστηρακι σηκωνει μιας και τα οπτικα ειναι αχρηστα, συμφωνω

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SirDiman said:

Ναι για solo ραντομ μιλαω αποκλειστικα. Τα στατιστικα απλα τα εβαλα για να πω πως εκ πειρας λειτουργει καλυτερα ο συνδιασμος αυτος μιας και εχω δουλεψει διαφορους.

To CW αλλο θεμα, εκει ναι και ανεμηστηρακι σηκωνει μιας και τα οπτικα ειναι αχρηστα, συμφωνω

Τα στατιστικά που ακριβώς περιγράφουν πως τα οπτικά είναι καλύτερα στα meds και μάλιστα εκ πείρας?Διαφώτισέ με γιατί εγώ βλέπω τα overall που σημαίνει όλα σου τα παιχνίδια με ότι άρμα έχεις παίξει.

Link to comment
Share on other sites

15χιλιαδες μαχες  ειναι αυτες το πηρα το μαθημα μου,τουλάχιστον  για εμενα, δουλεύει καλα ο συνδυασμός αυτός. Προτείνω απλα να το δοκιμάσεις  :p:)

Εχω αναφερθεί πάνω για optics>vent .

Γενικα, μπορεις να δεις streamers , zeven ,qb ,circonflexes κλπ στo youtube , και στο subreddit εχω βρει χρήσιμες πληροφορίες για διαφορα mechanics του παιχνιδιου

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, SirDiman said:

15χιλιαδες μαχες  ειναι αυτες το πηρα το μαθημα μου,τουλάχιστον  για εμενα, δουλεύει καλα ο συνδυασμός αυτός. Προτείνω απλα να το δοκιμάσεις  :p:)

Εχω αναφερθεί πάνω για optics>vent .

Γενικα, μπορεις να δεις streamers , zeven ,qb ,circonflexes κλπ στo youtube , και στο subreddit εχω βρει χρήσιμες πληροφορίες για διαφορα mechanics του παιχνιδιου

Κι εγώ έχω 24 οπότε το έχω πάρει κι εγ'ω το μάθημά μου κι έχω δει streamers όσο χρειάστηκε,συνήθως τα meds παίζουν close combat οπότε είναι άχρηστα τα οπτικά,τώρα επειδή είδες στο patton να χρησιμοποιούνε οπτικά οι unicums φαντάζει λογικό μιας και κάθονται 2η γραμμή και snipάρουν,λίγους έχω δει με patton να παίζουν όπως τα υπόλοιπα meds.Τώρα όσο αφορά εμένα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το 140 scouter σε random,σε cw ή strong θα μου φαινόταν πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, astrolabos said:

Είμαι σε δίλημμα: Ventilation ή Spall liner για το IS-6

Έχετε υπόψη ότι είμαι μαλακομαγνήτης και τις 1500αρες από M40/43 κτλ τις έχω για πρωινό :p

Βάλε ανεμιστήρα για αρχή και βλέπεις,αλλά δώστου καμιά 20αρια παιχνίδια πριν αποφασίσεις.

Αυτό το Μ12 για να πετύχει βολή πρέπει να κάνω αίτηση στο πρωτόκωλο του δημοσίου

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, astrolabos said:

Είμαι σε δίλημμα: Ventilation ή Spall liner για το IS-6

Έχετε υπόψη ότι είμαι μαλακομαγνήτης και τις 1500αρες από M40/43 κτλ τις έχω για πρωινό :p

Το spall liner εχει περιεργη περιγραφη :p tldr iirc αξιζει λιγο μονο σε maus e100

https://www.reddit.com/r/WorldofTanks/comments/3mh1yi/how_useful_is_the_superheavy_spall_liner/cvevz3a

 

εγω ειχα vstab rammer gld , παση θυσια  για να στρωσει το αθλιο κανονι που εχει

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.