Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

1 minute ago, colt3003 said:

καλησπερούδια με 2 ερωτησούλες:

 

1. Καθώς έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξω τανκ (απο crusader σε cromwell , απο Τ1 σε Μ6, απο ΚV1 σε KV 85) (πέσανε και μαζεμένα αναθεμά τα...) η εκπαίδευση του πληρώματος  για 100% γίνεται μόνο με χρυσό ? (με τα προηγούμενα τανκ τα έχω φτάσει στο 100% και στο KV1 ανεβάζω τώρα και skills) ή υπάρχει άλλος τρόπος. Θέσεις στο barracs έχω αφού έστειλά όσους άσχετους ήταν εκεί.

 

2. Σχετικά με το scouting... όταν γίνεσαι spotted λαμβάνεις ειδοποίηση. Αυτή για πόσο ισχύει ? φαίνεται απο πουθενά ποτε ''σβήνεις'' απο το χάρτη ?

1. Ναι, μόνο με χρυσό. Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις εάν έχεις ανεβάσει αρκετά το 1ο Skill ή τα skills γενικότερα. Επιλέγεις εκπαίδευση στο 75%, μετά κάνεις drop το/τα skills οπότε με το απόθεμα experience που δημιουργείται πάει το πλήρωμα στο 100% και μετά ξαναβάζεις τα skills.

 

2. Η ειδοποίηση ισχύει για 10 δεύτερα αλλά αυτό μόνον εφόσον στην θέση που θα πας δεν σε βλέπει ο scout. Αν σε βλέπει τότε είναι σίγουρο ότι είσαι ακόμη φωτισμένος. Γενικότερα θα πρέπει να κινείσαι στην λογική ότι ο εχθρός μπορεί να σε βλέπει όλη την ώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, colt3003 said:

καλησπερούδια με 2 ερωτησούλες:

 

1. Καθώς έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξω τανκ (απο crusader σε cromwell , απο Τ1 σε Μ6, απο ΚV1 σε KV 85) (πέσανε και μαζεμένα αναθεμά τα...) η εκπαίδευση του πληρώματος  για 100% γίνεται μόνο με χρυσό ? (με τα προηγούμενα τανκ τα έχω φτάσει στο 100% και στο KV1 ανεβάζω τώρα και skills) ή υπάρχει άλλος τρόπος. Θέσεις στο barracs έχω αφού έστειλά όσους άσχετους ήταν εκεί.

 

2. Σχετικά με το scouting... όταν γίνεσαι spotted λαμβάνεις ειδοποίηση. Αυτή για πόσο ισχύει ? φαίνεται απο πουθενά ποτε ''σβήνεις'' απο το χάρτη ?

100% μόνο με χρυσό και για τα συγκεκριμένα άρματα δεν αξίζει,βάρα 75% και θα κατοσταρίσει μέχρι να ξεκλειδώσεις τα επόμενα.Cromwell & KV85 είναι keepers,δηλαδή τα κρατάς για skirmish ή γιατί τα γουστάρεις.Σε 5-10 δευτερόλεπτα σβήνεις αλλά η λάμπα έχει και μία μικρή καθυστέρηση,παίζει να σ'έχουν δει πριν ανάψει οπότε μόλις ανάψει τρέχα και κρύψου,περίμενε ή να ενεργοποιηθεί το δίχτυ ή 6-7 δευτερόλεπτα και μετά ξαναπιάσε θάμνο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, raziel said:

Με ποιό άρμα δεν ξέρεις που να πας?

Με scout εννοεί. 

@astrolabos : έχεις τρεις επιλογές. Είτε τέρμα αριστερά, για να φας το arty ή για να προλάβεις τα απέναντι light που θα τρέξουν να κάνουν cap (σε μάχη διεκδίκησης), είτε στο κέντρο σε κάποια από τις 2 γωνίες του δεξιού περάσματος για να χτυπάς από το πλάι τα άρματα της άλλης ομάδας ή στον λόφο για να φωτίζεις σχεδόν όλο τον χάρτη... 

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, raziel said:

Σε 5-10 δευτερόλεπτα σβήνεις αλλά η λάμπα έχει και μία μικρή καθυστέρηση,παίζει να σ'έχουν δει πριν ανάψει οπότε μόλις ανάψει τρέχα και κρύψου,περίμενε ή να ενεργοποιηθεί το δίχτυ ή 6-7 δευτερόλεπτα και μετά ξαναπιάσε θάμνο

 

Αυτό τελικά είναι πολύ κοινό.... έχω βρεθεί πολλές φορές σε θέση να δέχομαι βολές, στο χάρτη, να μη φαίνομαι κοντά σε δικούς μου (ωστε να πείς πως έγναν spotted αυτοί και σημαδευουν και εμένα), και να συνεχίζει αυτό το βιολί όσο προσπαθώ να πάω πίσω μέχρι που χάνω.

 

Γενικά αυτό το θέμα με το πότε φαίνομαι και πότε όχι, δεν το πολυέχω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, colt3003 said:

 

Αυτό τελικά είναι πολύ κοινό.... έχω βρεθεί πολλές φορές σε θέση να δέχομαι βολές, στο χάρτη, να μη φαίνομαι κοντά σε δικούς μου (ωστε να πείς πως έγναν spotted αυτοί και σημαδευουν και εμένα), και να συνεχίζει αυτό το βιολί όσο προσπαθώ να πάω πίσω μέχρι που χάνω.

 

Γενικά αυτό το θέμα με το πότε φαίνομαι και πότε όχι, δεν το πολυέχω....

Γι' αυτό σου είπα ότι η ασφαλέστερη λογική είναι πως ο εχθρός πάντα σε βλέπει. Φρόντισε να κινείσαι κοντά σε μέρη που να μπορείς να κρυφτείς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στις γραμμές παίζω ειδικά πικαμπού είτε μέσα από το εργοστάσιο που έχει ή σ'ένα μικρό σπίτι αν παίζεις από την άλλη πλευρά και φυλάς το δρόμο για τα αντίπαλα scouters.Αν πλακώσει από κει κάνα κοπάδι με meds και δεν πάνε όλα στο λόφο απλά κάνεις την προσευχή σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν. Ακόμα μια απορία: πως γίνεται με το ELC Bis να κινούμαι να μη βλέπω τίποτα, και να μου σκάει απο το πλάι O-Ni και να με κάνει kill εν κινήσει ??? λες και με είχε δεί να πλησιάζω, και μου την είχε στημένη.....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, raziel said:

Συνήθως στις γραμμές παίζω ειδικά πικαμπού είτε μέσα από το εργοστάσιο που έχει ή σ'ένα μικρό σπίτι αν παίζεις από την άλλη πλευρά και φυλάς το δρόμο για τα αντίπαλα scouters.Αν πλακώσει από κει κάνα κοπάδι με meds και δεν πάνε όλα στο λόφο απλά κάνεις την προσευχή σου

Προτιμώ να το βάλω στα πόδια και να επανέλθω όταν εμφανιστεί βοήθεια... Επίσης, ο φίλος astrolabos πρέπει να έχει κατά νου ότι μπορεί να λειτουργεί υποστηρικτικά προς τους δικούς τους. Κρύβεται πίσω τους και όταν κάνει βολή ο αντίπαλος βγαίνει και του χτυπάει τις ερπύστριες ή όταν υπάρχει αριθμητική υπεροχή μπορεί να χωθεί πίσω από τον αντίπαλο και να του βαράει την μηχανή μέχρι να τον αποτελειώσουν. Είχα χτυπήσει κάτι WN8 λουκούμι με αυτόν τον τρόπο και οδηγώντας το Τ71...


@colt3003 : εφόσον κινείσαι τότε ο αντίπαλος σε βλέπει από τα 350 - 400 μέτρα (αναλόγως το skill του αρχηγού και του viewrange του άρματος). Εάν ο αντίπαλος είναι ακίνητος πίσω από θάμνο τότε προφανώς μπορεί να συμβεί αυτό που λες...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, colt3003 said:

Δεκτόν. Ακόμα μια απορία: πως γίνεται με το ELC Bis να κινούμαι να μη βλέπω τίποτα, και να μου σκάει απο το πλάι O-Ni και να με κάνει kill εν κινήσει ??? λες και με είχε δεί να πλησιάζω, και μου την είχε στημένη.....

Καταρχήν από πλήρωμα πως είσαι στο elc?Ξέρω από φίλους και το έχω δει και στην πράξη πως είναι και γαμώ τα scouters.Coated optics έχεις?Δίχτυ?

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

Το δίχτυ δεν κάνει τίποτα όσο το άρμα είναι σε κίνηση. Προφανώς μιλάμε για χάρτη που το O-Ni ήταν μισοθαμένο κάπου ή πίσω από βράχο και τον είχαν δει άλλα άρματα της αντίπαλης ομάδας...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, raziel said:

Καταρχήν από πλήρωμα πως είσαι στο elc?Ξέρω από φίλους και το έχω δει και στην πράξη πως είναι και γαμώ τα scouters.Coated optics έχεις?Δίχτυ?

στο 93% ο commander (και στο 102% ο άλλος) οπτικά δεν έχω, μόνο δίχτυ, binoculars και repair pack (και αν βρεθεί, και κρουασανάκι :) ). Μάλλον η απάντηση που έδωσε ο  @cna  εξηγεί τι παίζει... επομένως.... ζόρικα τα πράγματα...

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα binoculars και βάλε coated optics. Έτσι κι αλλιώς τα binoculars δουλεύουν μόνο σε στάσιμο άρμα και ο scout μόνο στάσιμος δεν είναι. Αντιθέτως τα coated optics δουλεύουν σε όλες τις συνθήκες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, cna said:

Βγάλε τα binoculars και βάλε coated optics. Έτσι κι αλλιώς τα binoculars δουλεύουν μόνο σε στάσιμο άρμα και ο scout μόνο στάσιμος δεν είναι. Αντιθέτως τα coated optics δουλεύουν σε όλες τις συνθήκες...

ffffff.... τσάμπα έδωκα μισό μύριο δηλαδή ??? τα αγόρασα μόνο για αυτό. Σε TD τα βλέπω, (αν δεν μπορω να τα ξαναπουλήσω) και να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, colt3003 said:

ffffff.... τσάμπα έδωκα μισό μύριο δηλαδή ??? τα αγόρασα μόνο για αυτό. Σε TD τα βλέπω, (αν δεν μπορω να τα ξαναπουλήσω) και να δούμε...

Μόλιος αγοράσεις ένα άρμα ή ετοιμάζεσαι ν'αγοράσεις να μπαίνεις στο επίσημο φόρουμ και να βλέπεις το set up του κάθε άρματος(skills, και εξοπλισμό και ανάλογα με το στυλ σου κάνεις μικρές παραλλαγές),υπάρχει μπούσουλας για όλα τα άρματα.

11 minutes ago, cna said:

Βγάλε τα binoculars και βάλε coated optics. Έτσι κι αλλιώς τα binoculars δουλεύουν μόνο σε στάσιμο άρμα και ο scout μόνο στάσιμος δεν είναι. Αντιθέτως τα coated optics δουλεύουν σε όλες τις συνθήκες...

Το δίχτυ είναι για τους καμπεροχάρτες που εκεί θα χρειαστεί να παίξει passive,στην προκοροβκα έτσι και δεν παίξει στη μέση και τρέξει αριστερά στον κλασσικό θάμνο θα του χρειαστεί.Εκτός κι αν ξεκινήσει και πυροβολάει τότε θα του χρειαστεί φέρετρο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα έκανα τσεκ στο wot wiki, και εκεί είχε τα binoculars και τα coated προτεινόμενα. Εγώ δεν ήξερα τη διαφορά. Άσε που (αν θυμάμαι) τα coated θέλουν χρυσό για να ξηλωθούν απο το άρμα, και προσεχώς ξεκλειδώνω το 12t και δεν ξέρω τι να κάνω.... Αμα ακούσω τον αστρολάβο, δεν πρέπει να το ζυγώσω καν...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, colt3003 said:

μέχρι τώρα έκανα τσεκ στο wot wiki, και εκεί είχε τα binoculars και τα coated προτεινόμενα. Εγώ δεν ήξερα τη διαφορά. Άσε που (αν θυμάμαι) τα coated θέλουν χρυσό για να ξηλωθούν απο το άρμα, και προσεχώς ξεκλειδώνω το 12t και δεν ξέρω τι να κάνω.... Αμα ακούσω τον αστρολάβο, δεν πρέπει να το ζυγώσω καν...

Στο φόρουμ μόνο,τα πορνόκιουλαρς όποιος τα προτείνει σε scouter είναι να μην πω τι.

Δεν θέλει χρυσό,απλά τα κάνεις drop και δεν τα έχεις στο depot.To 12t και γενικά αυτή η σειρά δεν είναι friendly new user,αν κάνεις όμως υπομονή και τη γουστάρεις και σου κάτσει καλά θα σε αποζημειώσει.Εμένα δεν μου πήγε καθόλου αλλά έχω δει άλλους να κάνουν παπάδες

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, colt3003 said:

μέχρι τώρα έκανα τσεκ στο wot wiki, και εκεί είχε τα binoculars και τα coated προτεινόμενα. Εγώ δεν ήξερα τη διαφορά. Άσε που (αν θυμάμαι) τα coated θέλουν χρυσό για να ξηλωθούν απο το άρμα, και προσεχώς ξεκλειδώνω το 12t και δεν ξέρω τι να κάνω.... Αμα ακούσω τον αστρολάβο, δεν πρέπει να το ζυγώσω καν...

Ή τα ξηλώνεις ή τα πουλάς μαζί με το άρμα. Μέχρι πριν αποκτήσω χρυσό στο παιχνίδι (που πλέον αποκτάς και μέσω αποστολών που βάζει κατά καιρούς η WG) όλα αυτά τα πουλούσα μαζί με το άρμα και τα αγόραζα πάλι για το επόμενο. 
Δύσκολο θέμα τα γαλλικά. Τα light τα έχουν nerfάρει όσο δεν πάει αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεκλειδώσεις τα meds, οπότε αναγκαστικά θα τραβήξεις το κουπί... Κάποτε με το amx 13 90 έκανα παπάδες (ναι, το έπαιζα και σαν med) αλλά πλέον ούτε για scout δεν κάνει καλά καλά (και μου λείπουν 30.000 exp για να ξεκλειδώσω το amx 30)...

@raziel : δεν είπα να μην πάρει δίχτυ αλλά ότι το δίχτυ δεν κάνει τίποτα όσο είναι εν κινήσει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.