Jump to content



Πρόβλημα στη σύνδεση laptop με Ubuntu σε wireless network


Whitelighter

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω ένα router με το οποίο επιθυμώ να συνδέσω το laptop μου (στο οποίο μόλις έβαλα Ubuntu 10.04) για να έχω internet.

Δεν ξέρω πολλά από ubuntu, τώρα έλπιζα να τα μάθω, αλλά τουλάχιστον ας μου πει κάποιος για αρχή «τυφλοσούρτικα» πώς να συνδεθώ, γιατί χωρίς internet δεν μπορώ να κάνω τίποτε. :baby:

Λεπτομέρειες:

Εγκατέστησα το WiFi Radar και μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο του router όταν αυτό δεν έχει ασφάλεια. Το θέμα είναι ότι τώρα του 'χω βάλει ασφάλεια WPA2 και επίσης έχω βάλει να μην εμφανίζεται το SSID. Επομένως, όταν συνδέομαι από Windows, απλώς βλέπω ένα δίκτυο με όνομα «Άλλο δίκτυο», το επιλέγω, βάζω το SSID του και το WPA2 passphrase και μπαίνω. Από Ubuntu δεν έχω καταφέρει να το κάνω όμως. Δεν ξέρω πού πρέπει να εισάγω τα κατάλληλα στοιχεία δηλαδή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

προτα απολα βαλε να φενετε το SSID

αν θες περισσοτερη ασφαλεια απο το key

βαλε και το mac filter στο router.

τωρα για να μπεις στο δικτυο στην πανω μπαρα του gnome στα δεξια

βρες το κουμπι του δικτυου, αν ειναι εγκατεστημενη η καρτα δικτυου (wifi)

θα δεις το δικτυο σου και με ενα click θα μπεις

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει ποτε προβλημα σε wifi

εχω ασχοληθει αρκετα με encryptions

και επιθεσεις και το μονο προβλημα που ειχα αντιμετωπιση

ηταν σε καποια drivers σε καποια λαπτοπ

τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το wifi τσιπάκι σου είναι της ralink? Γιατί αν ναι είναι γνωστό πρόβλημα με τα wpa/2 networks

Επιβεβαίωσε το και αν ναι δες το παρακάτω (προσωπικά σε ubuntu 10.04 δούλεψε άψογα μετά από αυτό)

[sOLVED] Ubuntu 10.04 using the Ralink RT2860 WiFi chipset

Edit. τώρα πρόσεξα ότι έχεις hidden ssid οπότε δεν είναι αυτή η περίπτωσή σου μάλλον. Anyway το αφήνω μήπως χρειαστεί στη συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.