Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Καλησπερα εκανα σημερα εγκατασταση το προγραμμα για να αφαιρεσω τους drivers (συγκεκριμενα τους 13.12) και οταν το ετρεξα μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα:

Screenshot by Lightshot

το εκανα απεγκατασταση, το ξανακατεβασα (μηπως ειχε παει κατι στραβα στο download) και το ξαναπερασα αλλα εβγαλε παλι το ιδιο μηνυμα... Οποτε χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια :p Εχω windows 7 ultimate x64 sp1

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εκανα σημερα εγκατασταση το προγραμμα για να αφαιρεσω τους drivers (συγκεκριμενα τους 13.12) και οταν το ετρεξα μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα:

Screenshot by Lightshot

το εκανα απεγκατασταση, το ξανακατεβασα (μηπως ειχε παει κατι στραβα στο download) και το ξαναπερασα αλλα εβγαλε παλι το ιδιο μηνυμα... Οποτε χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια :p Εχω windows 7 ultimate x64 sp1

Ευχαριστω

Εμένα μου το είχε βγάλει αυτό, λόγω κάποιου antivirus που έτρεχα. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις. Επίσης, αν έχεις κάποιο Firewall/Internet Security εκτός του Windows.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νεος Catalyst Uninstaller 64bit.

www.mediafire.com/atiman Atiman_Uninstaller64bit V2.1.1.exe

Updates,

Run automatically Catalyst Uninstall Manager

Remove any Reg Key from Windows registry

Remove any ATI file from Windows

Δεν χρειαζεται να τρεχουμε πλεον τον Catalyst Uninstall Manager απο το control panel.

Μονο με αυτο το exe γινεται απεγκατασταση σε ολο τον driver ολοκληρωτικα.

Δεν φτιαχνει καποιο folder, γι αυτο σε καθε απεγκατασταση τρεχουμε το exe απο την αρχη.

φιλε παταω στο link που εδωσες αλλα μου λεει οτι η σελιδα δεν υπαρχει (error). πρεπει να κανω λογαριασμο στο media fire??

Link to comment
Share on other sites

φιλε παταω στο link που εδωσες αλλα μου λεει οτι η σελιδα δεν υπαρχει (error). πρεπει να κανω λογαριασμο στο media fire??

Το link που πάτησες είναι του 2010. Υπάρχει λίγο πιο πάνω από εδώ, link του 2014 με την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμπλεξα! :suicide2: ετρεξα το προγραμμα αλλα σε καποια φαση μου εδινε την επιλογη να πατησω <press Y or N to continue...>. να πατησω Y?? δε πιστευω να παθω καμια χοντρη ζημια;; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

τελικα πατησα Y κ συνεχισε το προγραμμα ωσπου στη τελευταια επιλογη (η οποια ηταν κ προτεινομενη) επρεπε να πατησεις το Q για να κανει επανεκινηση. αλλα μετα απο αυτο ο υπολογιστης εκανε system repair. εν τελει με εβγαλε κ παλι στη επιφανεια εργασιας. πως θα ξερω ομως αν το προγραμμα δουλεψε;

Link to comment
Share on other sites

τελικα πατησα Y κ συνεχισε το προγραμμα ωσπου στη τελευταια επιλογη (η οποια ηταν κ προτεινομενη) επρεπε να πατησεις το Q για να κανει επανεκινηση. αλλα μετα απο αυτο ο υπολογιστης εκανε system repair. εν τελει με εβγαλε κ παλι στη επιφανεια εργασιας. πως θα ξερω ομως αν το προγραμμα δουλεψε;

Η μεγαλυτερη δυσκολια στην σχεδιαση αυτου του προγραμματος (ειδικα της σειρας 8.Χ.Χ) ειναι οτι για ολα οσα κανει μας ενημερωνει την στιγμη που τα κανει. Αν χρειαστει λοιπον να μας ενημερωσει τοτε πρεπει να διαβασουμε το μηνυμα που συνοδευει την ενημερωση..

Στην εκδοση της σειρας 8.Χ.Χ σε κανενα σημειο της ροης της εφαρμογης δεν υπαρχει ερωτημα τυπου press Y or N to continue. Εισαι σιγουρος οτι ετρεξες την 8.3.6 ?

Αν ναι, τοτε...

Το μονο σημειο που θα μπορουσε να σε ρωτησει Y or N (σκετο) ειναι για την συγκαταθεση σου στην NonPresent vga card αν βρηκε στο συστημα.

Για αυτην την καρτα ενημερωσε σε 2 διαφορετικα πεδια,,

1) Στο πρωτο κυριο πληροφοριακο πεδιο της καταστασης του συστηματος και του υπαρχοντως οδηγου.

2) Κατα την ανευρεση της καρτας και λιγο πριν ρωτησει αν θελουμε να σβηστει.

Στο τελος μια "μασκα" οδηγει στο να δεις το πληρεστατο log file που ενημερωνει για οτιδηποτε εχει βρει, εχει απεγκαταστησει, εχει διατηρησει και γιατι το εχει κανει, αν καποιο λαθος του συστηματος αναγκασει το autorepair του ιδιου του προγραμματος να επαναφερει καταχωρησεις που επιβαλεται και τελος το αν το προγραμμα "δουλεψε".

Απο τα λεγομενα σου ομως, τιποτα απο αυτα δεν διαβασες, σαν να μην υπηρξαν ποτε , η δεν ετρεξες την 8.3.6 (το πιθανοτερο).

Θα πρεπει λοιπον, αν θελεις, να μας δωσεις λιγα περισσοτερα στοιχεια για το συστημα σου ωστε να μαντεψουμε την κατασταση της λειτουργιας του προγραμματος, καθως και την version του.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη δυσκολια στην σχεδιαση αυτου του προγραμματος (ειδικα της σειρας 8.Χ.Χ) ειναι οτι για ολα οσα κανει μας ενημερωνει την στιγμη που τα κανει. Αν χρειαστει λοιπον να μας ενημερωσει τοτε πρεπει να διαβασουμε το μηνυμα που συνοδευει την ενημερωση..

Στην εκδοση της σειρας 8.Χ.Χ σε κανενα σημειο της ροης της εφαρμογης δεν υπαρχει ερωτημα τυπου press Y or N to continue. Εισαι σιγουρος οτι ετρεξες την 8.3.6 ?

Αν ναι, τοτε...

Το μονο σημειο που θα μπορουσε να σε ρωτησει Y or N (σκετο) ειναι για την συγκαταθεση σου στην NonPresent vga card αν βρηκε στο συστημα.

Για αυτην την καρτα ενημερωσε σε 2 διαφορετικα πεδια,,

1) Στο πρωτο κυριο πληροφοριακο πεδιο της καταστασης του συστηματος και του υπαρχοντως οδηγου.

2) Κατα την ανευρεση της καρτας και λιγο πριν ρωτησει αν θελουμε να σβηστει.

Στο τελος μια "μασκα" οδηγει στο να δεις το πληρεστατο log file που ενημερωνει για οτιδηποτε εχει βρει, εχει απεγκαταστησει, εχει διατηρησει και γιατι το εχει κανει, αν καποιο λαθος του συστηματος αναγκασει το autorepair του ιδιου του προγραμματος να επαναφερει καταχωρησεις που επιβαλεται και τελος το αν το προγραμμα "δουλεψε".

Απο τα λεγομενα σου ομως, τιποτα απο αυτα δεν διαβασες, σαν να μην υπηρξαν ποτε , η δεν ετρεξες την 8.3.6 (το πιθανοτερο).

Θα πρεπει λοιπον, αν θελεις, να μας δωσεις λιγα περισσοτερα στοιχεια για το συστημα σου ωστε να μαντεψουμε την κατασταση της λειτουργιας του προγραμματος, καθως και την version του.

η ερωτηση στην επιλογη <Y or N> ηταν αυτη που αναφερεις πιο πανω με τη <non present vga card>.

το συστημα μου ειναι: windows 7 home premium 64-bit, μητρικη:ASUS M5A78L LE, καρτα γραφικων: gigabyte 7790 2gb oc edition, cpu:Amd fx-4130 3.8ghz (χωρις oc). λοιπον εκανα run το προγραμμα σου ωσπου στο τελος ζητησε επανεκινηση. τη κανω κ ο υπολογιστης λεει οτι δε μπορει να ξεκινησει σωστα (κατι τετοιο) κ τελικα ακολουθει system repair κ μετα γινεται system restore. αυτα! :hm: Υ.Γ: μετα απο ολα αυτα για καποιο λογο το Amd catalyst install manager δεν ετρεχε! το κανω απεγκατασταση κ εκεινη τη στιγμη μου λεει οτι αν το κανω απεγκατασταση τοτε <ενδεχεται> να διαγραφουν κ αρχεια απο το ιδιο το προγραμμα απο τη cpu + καρτα γραφικων.(γενικοτερα οτι ειχε σχεση με amd) *κατι ακομα!! το προγραμμαπου ετρεξα λεγεται atiman uninstaller v8.3.6_mantle.msi

Έγινε επεξεργασία από intercoolerr730
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα έχει παίξει η εγκατάστασή μου (λογικό μάλλον μιας και την πηγαινοέφερνα από μητρική σε μητρική) οπότε πάω για format.

Τι σχέση έχει με τον uninstaller? Είπα να τον δοκιμάσω να διώξω τους drivers της ATI μπας και συνεφέρει την εγκατάσταση αλλά το AVG 2014 άρχισε να ουρλιάζει σαν τρελό. Πρώτη φορά είδα τόσους συναγερμούς μαζεμένους. False positives? Κάποιος πείραξε το αρχείο στο Mediafire(post #836)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Atiman Uninstaller v.8.3.5

Η νεα αυτη εκδοση ειναι βασισμενη σε ενα διαφορετικο τροπο λειτουργιας. Σκοπος της μεθοδου ηταν να εχουμε τα μεγιστα αποτελεσματα με μηδενικα προβληματα, ακομη και σε συστηματα που οι ιδιαιτεροτητες τους ξεπερνουν την λογικη ! Πιστευω οτι το καταφερα.

Ετσι λοιπον εχουμε ,,

Δυνατοτητες.

1. Πληρης υποστηριξη Windows 8 και 8.1.

2. Ειναι δυνατη η εγκατασταση χωρις active administrator account σε οποιοδηποτε λειτουργικο συστημα. Το μονο που χρειαζεται ειναι η απενεργοποιηση του UAC. *

3. Αφαιρει αυτοματα τις NonPresent καρτες.

4. Κραταει πληρες backup των σημειων του μητρωου που εργαζεται, την στιγμη πριν ξεκινησει η διαδικασια. Με την εντολη setrestore απο την γραμμη του search μπορουμε να επαναφερουμε την κατασταση εκει που ηταν. **

5. Ο χρονος που απαιτειται για να ολοκληρωθει η απεγκατασταση ολου του πακετου ειναι απο 15 - 70 δευτερολεπτα, αναλογα με την ταχυτητα του δισκου.

6. Δεν υπαρχει ενδιαμεσο restart.

7. Αν και καλο θα ηταν, δεν απαιτει κανενα restart. Μετα την απεγκατασταση αμεσα εγκατασταση.

Αναλυτικοτερα.

Το προγραμμα δεν χρησιμοποιει κανενα απο τα γνωστα utility της ΑΤΙ, λειτουργει με εντελως διαφορετικες εντολες και δεν αγγιζει τιποτα αλλο εκτος απο οτι αφορα τις καρτες γραφικων. Δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να παει κατι στραβα, ουτε και σε πλατφορμες AMD.

Δεν καταφερα να βρω κανενα τροπο που να κανω το συστημα ασταθες η non-bootable μετα απο την χρηση του.

Στην πρωτη κοκκινη γνωστη σελιδα μετα τις πληροφοριες που μας παρεχει, η επιλογη ειναι μονον press A και exit.

Στην δευτερη ενοτητα που ανοιγεται, το παραθυρο μας παρεχει μονο πληροφοριες για την διαδικασια. Ολη η εργασια γινεται εντελως στο παρασκηνιο.

Αφου τελειωσει ανοιγει ενα τελευταιο παραθυρο που μας δειχνει τρεις επιλογες,,

1. Το πληρεστερο logfile (η ονομασια του καθε logfile ειναι η ημερομηνια και η ωρα που δημιουργηθηκε.)

Το προγραμμα κραταει μεχρι 9 logfiles και μετα αυτοματα τα σβηνει, ωστε να μην γεμιζει ασκοπα ο χωρος.

Μπορουμε λοιπον με την επιλογη αυτη να διαβασουμε το τρεχον logfile. Μολις κλεισουμε το παραθυρο εξαφανιζεται η δυνατοτητα να το ξαναδιαβασουμε. ***

2. Πληκτρο εξοδου. Βγαινει απο το προγραμμα και μας εμφανιζεται ενα μηνυμα των Windows που ρωταει για επανεκινηση. Το μηνυμα εμφανιζεται μονο στα Windows 7. Μπορουμε οπως ειπα και πιο πανω να πατησουμε ακυρωση και να εγκαταστησουμε τους νεους οδηγους μας, η να κανουμε την επανεκινηση μας.

3. Πληκτρο εξοδου και αμεσης επανεκινησης. Ειναι χρησιμο στην περιπτωση που δεν θελουμε να διαβασουμε το logfile και θελουμε επανεκινηση και μαλιστα αμεση.

Επιπροσθετα.

Εχω δημιουργησει δυο τρια "παιγνιδια" που μπορει σε καποιους να φανουν χρησιμα.

Στο start >programs >Atiman Technologies υπαρχουν μερικα shortcuts.

Εκτος του χρησιμου ULPS control (απενεργοποιει η ενεργοποιει το ULPS αυτοματα για οσες καρτες και να εχουμε), υπαρχουν ακομα και τα,,

Auto restart

Πατωντας το, ξεκινα το προγραμμα κανονικα και στο τελος δεν εμφανιζει το παραθυρο των επιλογων κανοντας αυτοματα restart.

All versions

Οταν το πατησουμε, παλι ξεκινα το προγραμμα αλλα στην πρωτη σελιδα εκτος της μοναδικης επιλογης της νεας μεθοδου, μας εμφανιζονται ακομη δυο. Μια που τρεχει την προηγουμενη εκδοση 8.1.1 (παρομοια με την 7.0.2) με τα γνωστα παραθυρα και διαδικασιες και μια ακομη που μας δινει την δυνατοτητα (παλι πανω στην παλιοτερη φορμα) να δημιουργησουμε 'φιλτρα' κατα την απεγκατασταση.

Hidden version

Εδω, μην γελασετε, πατωντας το η διαδικασια ξεκινα κανονικα, εμφανιζει την πρωτη κοκκινη σελιδα αλλα απο κει και περα δεν βλεπουμε κανενα αλλο παραθυρο. Παρακολουθουμε να αλλαζουν οι καταστασεις του desktop χωρις να βλεπουμε πληροφοριες μεχρι την εμφανιση του τελευταιου παραθυρου.

------

* Οχι για την εγκατασταση, αυτη γινονται κανονικα, αλλα για την λειτουργια μετα.

Στα Windows 8.1 η απενεργοποιηση του UAC μεσω της εντολης msconfig, υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει.

Εαν ναι, απο το πλαισιο Command Prompt (admin) δινουμε %windir%\System32\cmd.exe /C REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System" /v "EnableLUA" /t REG_DWORD /d 0 /f και μετα κανουμε restart. Το UAC απενεργοποιηθηκε.

** Τα αρχεια παραμενουν μεχρι την επομενη φορα που θα τρεξουμε την εφαρμογη, που θα τα υπερκαλυψει με τα νεα.

*** Αυτο μπορει να γινει ανα πασα στιγμη με την εντολη showlogs η οποια μας εμφανιζει οσα απο τα 9 files υπαρχουν στο αρχειο με τις ημερομηνιες τους το καθενα ωστε να ανοιξουμε οποιο μας ενδιαφερει με το καταλληλο πληκτρο.

Ελπιζω να το ευχαριστηθειτε, προσπαθησα να λυσω οσα προβληματα μου εγιναν γνωστα απο την προηγουμενη εκδοση ωστε η ασφαλεια, η αξιοπιστια, η ευκολια, η ταχυτητα και η αποτελεσματικοτητα να ειναι πανω απο ολα !!!

Θα χαρω να συζητησουμε καθε απορια.

Έκανα φορματ το pc μου..έχω κάνει μερικά windows update και τώρα θέλω να περάσω drivers κάρτας γραφικών και επεξεργαστή..Όταν κάνω εγκατάσταση τους drivers να έχω ανοιχτό το atiman???

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.