Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Καλησπέρα, επειδή είμαι λίγο noob και δεν θέλω να κάνω καμία πατάτα, έχω ένα lap HP Pavilion dv6-6100 ev/sv (A6-3410MX/6GB/750GB) | Skroutz.gr

και θέλω να φρεσκάρω τους drivers της vga,

κάνω uninstall από control panel, restart, τρέχω το Atiman Uninstaller v.8.3.5

restart.

Κατεβάζω τον τελευταίο catalyst, π.χ. Desktop

και gg ?

Link to comment
Share on other sites

Απ ευθειας το τρεχεις, χωρις κατι αλλο νωριτερα.

Για τους drivers που θα περασεις, το οτι εχει καρτα AMD, δεν σημαινει οτι το Hardware ID της ειναι μεσα στους official drivers .

Συνηθως οι εταιριες φορητων ονομαζουν την καρτα με "δικη τους" ονομασια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ, ελπίζω να μην είναι άκυρο στο εδώ τοπικ... Σε καινούργια εγκατάσταση win 8.1 θέλω να βάλω μία ατι 6450 το PC θα κάνει αποκλειστικά χρήση HTC. Τα win θα την δουν αμέσως. Drivers θα περάσω από πάνω, κάνω κάτι unistall, χρειάζεται να τρέξω το unistall software πρώτα;; Σε άλλο σύστημα που την είχα γιατί την έβλεπε πάντα ως 7450 και όχι 6450;;; :what::confused:

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα Win 8.1 μεσω του update εγκαθιστουν drivers που λειτουργουν αλλα δεν ειναι ιδιοι με τους official.

Το πιο σωστο ειναι να κανεις εγκατασταση του λειτουργικου με ανενεργη την συνδεση στο internet η κλειστο το windows update, πριν εγκαταστησεις τους official drivers για την καρτα σου...

Στην τελευταια σου ερωτηση, η απαντηση μου θα ηταν αυτο δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Με τις τελευταιες αναβαθμισεις της Microsoft το αυτοματο συστημα απενεργοποιησης του UAC που εχω συμπεριλαβει στο προγραμμα, δεν λειτουργει σωστα, ιδιαιτερα τα Windows 8.1 αρνουνται την παραμικρη επεμβαση στην registry με το UAC ενεργο.

Αυτο που περιγραφει ο φιλος μας, δειχνει ακριβως αυτο. 7 δευτερολεπτα διαρκει προς αναγνωση το μηνυμα που λεει οτι το UAC ειναι ενεργο και το προγραμμα θα κανει επανεκινηση για να το απενεργοποποιησει.

Για αυτο το εγραψα, προυποθεση ειναι να κλεισουμε το UAC.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Με τις τελευταιες αναβαθμισεις της Microsoft το αυτοματο συστημα απενεργοποιησης του UAC που εχω συμπεριλαβει στο προγραμμα, δεν λειτουργει σωστα, ιδιαιτερα τα Windows 8.1 αρνουνται την παραμικρη επεμβαση στην registry με το UAC ενεργο.

Αυτο που περιγραφει ο φιλος μας, δειχνει ακριβως αυτο. 7 δευτερολεπτα διαρκει προς αναγνωση το μηνυμα που λεει οτι το UAC ειναι ενεργο και το προγραμμα θα κανει επανεκινηση για να το απενεργοποποιησει.

Για αυτο το εγραψα, προυποθεση ειναι να κλεισουμε το UAC.

Θα βγαλεις νεα εκδοση ή updated οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ?

Ειναι σαφεστατη η επισημανση στην παρουσιαση. "Χρειαζεται απενεργοποιηση του UAC".

Εαν εννοεις μια εκδοση που δεν θα περιλαμβανει το συστημα απενεργοποιησης, δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Θα το χρησιμοποιήσω σύντομα όταν θα μεταβώ στον Catalyst 14.1!

Πρός το παρόν είμαι με τους 13.12.

To feedback απο μένα να το θεωρείς κάτι παραπάνω απο δεδομένο.

Να σε καλά για την δουλειά που ρίχνεις, σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Σε σύστημα με Vista x86 SP2 και AMD Radeon 3650 AGP, βάζω τους τελευταίους legacy Catalyst 13.9 με όλες τις επιλογές τσεκαρισμένες εκτός από το AMD APP SDK - γιατί μου κρασάρει το kbdsync.exe όταν επιλέγω το AMD APP.

Οι drivers δουλεύουν κανονικά εκτός από τo tab του Video, το οποίο λείπει από την σελίδα του AMD VISION Engine Control Centre.

Πως μπορώ να εμφανίσω τις ρυθμίσεις του Video ;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη εκτιμηση.

Εγκατεστησε σε custom mode τους drivers, σε full υπαρχει πιθανοτητα για καποιες καρτες να μην εγκατασταθει το AMD APP SDK Runtime.

Δευτερη περιπτωση, εφ' οσον εχεις εγκαταστησει το AMD APP SDK Runtime.

Βρες το C:\PROGRAM FILES\AMD AVT\bin\kdbsync.exe κανε δεξι κλικ και τρεξτο σαν administrator.

Μετα πηγαινε στο AMD Video Converter του CCC και κλικαρισε το Hardware Acceleration.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο ξαναγράψω λίγο καλύτερα και θα κάνω και μια διόρθωση σε αυτά που έγραψα γιατί δεν έγινα κατανοητός.

Εγκαθιστώ πάντα με Custom τους drivers και σκόπιμα δεν έβαλα το AMD APP γιατί η 3650 δεν υποστηρίζει OpenCL.

Στα Win 7 που είχα πριν μου κράσαρε το kdbsync.exe και μόλις απεγκαθιστούσα το AMD APP έστρωνε.

Στα Vista έκανα το ίδιο, δεν έβαλα το AMD APP και είδα ότι μου λείπει το Video από το CCC.

Δεν ξέρω όμως αν σχετίζεται η έλλειψη του AMD APP με την παντελή έλλειψη Video tab στο CCC (κανονικά δεν θα έπρεπε να σχετίζονται)

Μετά την απάντηση σου, έβαλα τελικά στα Vista το AMD APP με Custom install και δεν έσκασε το kdbsync.exe γιατί...δεν υπάρχει (!).

Όσο κι αν έψαξα στα folders της AMD/ATI, αλλά και σε όλο το C:, δεν βρίσκει το συγκεκριμένο exe, οπότε δεν κρασάρει κιόλας.

Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι το AMD APP (που δεν ξέρω τι μπορεί να προσφέρει στην 3650 αφού δεν έχει OpenCL), αλλά ότι εξακολουθώ να μην έχω επιλογές ρυθμίσεων για το Video (Deinterlacing, Denoise κτλ)

Επισυνάπτω την εικόνα του AMD VISION μετά και την εγκατάσταση του AMD APP και το ATIMAN Uninstaller info

ATIMAN UNINSTALLER Info

___________________________

Microsoft Windows 32 bit system [Version 6.0.6002]

INFO: Catalyst Software on system :

System CARD : ATI Radeon HD 3600 Series

2D Driver Path : HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000

2D Driver Registry Path is : Optimum.

Catalyst Release Version : "8.97.100.11-130429a-158498C-ATI"

Catalyst Driver Version : "13.9"

Application Profiles : Not Installed

AMD APP SDK Version : 10.0.937.2

AMD APP SDK Runtime : Installed

Catalyst Control Center Version : 2013.0429.2313.39747

ATI AVIVO Codecs : Not Installed

HydraVision : Not Installed

ATI HDMI Audio Driver : Not Installed

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2010 Redistributable - 10.0.40219

post-16174-1416078048,7167_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 8 και 8.1 για να αφησουν να τρεξεις εντολες που εχουν να κανουν με "απαγορευμενα" πεδια πρεπει να εισαι administrator του συστηματος.

Για να το πετυχω αυτο επελεξα να κλεινουμε το UAC, ωστε με μεθοδους που χρησιμοποιω να κανω το προγραμμα να τρεχει κατω απο συνθηκες administrator, ενω στην ουσια ο χρηστης να μην ειναι.

Στα Windows 7 το UAC δεν εχει σχεδον την παραμικρη χρησιμοτητα, οποτε και δεν μας ενοχλει.

Ακουσα ομως πολλα πραγματα αυτες τις μερες απο χρηστες που θελουν να εχουν το UAC ενεργο, αλλα δεν θελουν να ενεργοποιησουν το administrator account, αλλα θελουν να τρεχει και το προγραμμα.

Αυτο δεν γινεται... και οχι μονο για το δικο μου....

Πρεπει να ισχυει μια απο τις δυο συνθηκες,

1) Disable UAC.

2) Real and active administrator account.

Επειδη βρισκομαι σε προβληματισμο για τον τροπο που θα πρεπει το προγραμμα να διαχειριστει την "αδειοδοτηση", και για να μην υπαρχουν και παρενοησεις οσον αφορα τις οδηγιες, εχω ηδη φτιαξει μια μικρη αναβαθμιση η οποια κανει τα εξης,,

1) Παρακαμπτει ολες τις "τριπλες" που εχει βαλει η Microsoft στα τελευταια updates και μπορει αυτοματα να απενεργοποιει το UAC στα Windows 7.

2) Στα Windows 8 και 8.1 θα μας ρωταει αν θελουμε να απενεργοποιησουμε το UAC αυτοματα (με τον ιδιο τροπο οπως με τα 7), η αν θελουμε να δημιουργησουμε ενα Real and active administrator account, το οποιο ομως θα πρεπει να το κανουμε μονοι μας.

Την αναβαθμιση δεν την εχω ανεβασει ακομη.

Σκοπος αυτου του ποστ ειναι να μου πειτε την γνωμη σας ως χρηστες, ωστε να δω αν την ανεβασω η οχι.

Ευχαριστω !!!

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο αψογα δουλευει σε ολα τα λειτουργικα που υποστηριζει.

Οντως το εχω κανει οπως ειπα, πιο γρηγορο και οχι 'ελαφρυ' οπως δειχνει, αυτη ηταν και η μεγαλυτερη προσπαθεια στην σχεδιαση του. Αφαιρει πολλα περισσοτερα απο την προηγουμενη εκδοση σε ελαχιστο χρονο και χωρις πολλα πολλα ενδιαμεσα.

Νομιζω οτι αυτο ηταν που χρειαζοταν.

P.S

Περιμενω τα σχολια σας για το θεμα που αναφερω πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν άσχετος χρήστης πιστεύω θα ήθελα μια καρτέλα :

Έχετε ενεργοποιησει την ταδε λειτουργια,για να γίνει όμως το ταδε ,μπορει το προγραμμα μου αυτομάτως να το απενεργοποιήσει προσωρινά (;) ,

Οκ η έξοδος χωρις να χρησιμοποιηθεί το ατιμαν μαραφέτι;"

Κάτι πιο περίπλοκο ΕΜΕΝΑ δε θα μου άρεσε σε σχέση με τα άνωθεν.

Και γενικά αν και apple hater ,ειμαι υπερ της πολιτικής της να υπεραπλουστευει καποια πραγματακια αφου απευθεινεται σε massive κοινό,και ας λείπουν ενα δυο πραγματακια που τα θέλουν οι geeks.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.