Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

προτείνω να πας έστω σε ένα κατάστημα της γειτονιάς να δοκιμάσεις την κάρτα μόνη της σε άλλο pc με καλύτερο τροφοδοτικό. Αν δεν σου περισσεύουν τα λεφτά τότε κάνε ένα thread και ζήτα από κάποιον που μένει κοντά σου (και θέλει) να του πας την κάρτα για μια δοκιμή. Εγώ δεν θα έχω πρόβλημα για μια δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την προταση και την ιδεα,μου δανεισε ενας φιλος το δικο του τροφοδοτικο corsair gs800 για δοκιμη..Μου φαινεται πιο σταθερη τωρα,αλλα παρολα αυτα μου κανει ακομα νερα..Θα δοκιμασω φορματ αυτες τις μερες και ας ελπισω πως ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Atiman Uninstaller 7.0.2

3. Στο menu μετα το restart εχουμε τις εξης επιλογες,,

C to continue >Πρεπει να το πατησουμε για να συνεχιστει η απεγκατασταση κανονικα.

A to add options >Μας επιτρεπει να προσθεσουμε τα ιδια extra options της προηγουμενης ενοτητας.

Εαν εχουμε επιλεξει καποια, η παραμετρος αλλαζει και εμφανιζεται ως,

R to revise current configuration ενω ταυτοχρονα το menu μας εμφανιζει ποια απο τα extra options εχουν επιλεγει.

Εαν το πατησουμε, μπορουμε να προσθεσουμε, να αφαιρεσουμε options, ενα ενα η ολα μαζι.

E to exit > Βγαινουμε απο το προγραμμα.

Kαλησπέρα και καλή χρονιά! Μια γρήγορη ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά το τοπικ είναι τεράστιο :):

Αν πατήσουμε E to exit στο συγκεκριμένο μενού, δεν έχουμε κάνει σωστή και πλήρη απεγκατάσταση? Αναφέρομαι στο menu μετά το restart.

Link to comment
Share on other sites

Η AMD πρόσθεσε πολλά DS filter στον τελευταίο Catalyst 13.1 - AMD MJPEG decoder, ATI Ticker, ATI Video Rotation filter, ATI Video Scaler filter

Όλα αυτά δεν τα έχω ξαναδεί.

Για πρώτη φορά όμως τα τελευταία χρόνια (!) θα έλεγα, παραδέχεται την ήττα της στο DXVA και το Video Hardware Acceleration.

Απέσυρε επισήμως την επιτάχυνση 4Κ από όλα τα codecs.

Αυτό είναι ήττα.

Ο Catalyst 13.1 υποστηρίζει επισήμως μέχρι 1920 x 1080.

Edit:

Επίσης στα Win 8 δεν περνάει με τίποτα ο HDMI driver - βγάζει fail.

Στα Win 7 πέρασε κανονικά.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Η AMD πρόσθεσε πολλά DS filter στον τελευταίο Catalyst 13.1 - AMD MJPEG decoder, ATI Ticker, ATI Video Rotation filter, ATI Video Scaler filter

Όλα αυτά δεν τα έχω ξαναδεί.

Για πρώτη φορά όμως τα τελευταία χρόνια (!) θα έλεγα, παραδέχεται την ήττα της στο DXVA και το Video Hardware Acceleration.

Απέσυρε επισήμως την επιτάχυνση 4Κ από όλα τα codecs.

Αυτό είναι ήττα.

Ο Catalyst 13.1 υποστηρίζει επισήμως μέχρι 1920 x 1080.

Δηλαδή στην ανάλυση 1920 * 1200 θα υπάρχουν "επιπλοκές";

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ιδιαίτερα διαφορετικό από πριν.

Απλά για πρώτη φορά εσωτερικά, ο driver δηλώνει επισήμως ότι δεν μπορεί να παίξει πάνω από 1920 x 1080 με hardware acceleration, οπότε το video θα το παίξει η CPU.

Και μέχρι τώρα αυτό γινόταν, απλά η ATI από το 2010 είχε δηλώσει ότι υποστηρίζει αναλύσεις μέχρι 4Κ, μια υπόσχεση που δεν υλοποίησε ποτέ.

Άφηνε όμως την υποστήριξη στον driver, παρόλο που δεν είχε παίξει ποτέ μέχρι τώρα.

Τώρα με τον 13.1, απέσυρε και επισήμως την 4Κ ανάλυση από το hardware acceleration.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] ο uninstaller μου βγάζει (στην τέταρτη - πέμπτη γραμμή της κόκκινης οθόνης) ότι δεν μπορεί να ανοίξει ένα αρχείο .curr που έχει πληροφορίες για ati display adapters.

να ασχοληθώ;

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο λειπει η πληροφορια του hardware ID που χρειαζεται για να ανοιξει το αρχειο.

Κανονικα θα επρεπε να υπηρχε, αλλα μπορουμε να το αγνοησουμε διοτι το αποτελεσμα του αρχειου αφορα μονο info.

Η μονη ασχολια που θα σου προτεινα, ειναι να ψαξεις να δεις για ποιον λογο λειπει η πληροφορια.

P.S

Ποιο ειναι το πληρες ονομα του αρχειου?

Πρεπει να ειναι cardsXXX.curr αλλα ποιο?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο λειπει η πληροφορια του hardware ID που χρειαζεται για να ανοιξει το αρχειο.

Κανονικα θα επρεπε να υπηρχε, αλλα μπορουμε να το αγνοησουμε διοτι το αποτελεσμα του αρχειου αφορα μονο info.

Η μονη ασχολια που θα σου προτεινα, ειναι να ψαξεις να δεις για ποιον λογο λειπει η πληροφορια.

P.S

Ποιο ειναι το πληρες ονομα του αρχειου?

Πρεπει να ειναι cardsXXX.curr αλλα ποιο?

είναι το aticards200.curr.

έχω ενεργοποιήσει να φαίνονται οι παλιές συσκευές στο device manager και αφαίρεσα όλες τις παλιές κάρτες αφήνοντας μόνο την active.

μήπως φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το cards200.curr.

Για καποιο λογο η registry σου εχει δημιουργησει ενα Boot mirror key στο ControlSet002, το οποιο ειναι αδειο απο πληροφοριες καρτων.

Το αρχειο διαβαζει τις πληροφοριες απο αυτο το key, - δεν υπαρχουν και 'χτυπαει'.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το cards200.curr.

Για καποιο λογο η registry σου εχει δημιουργησει ενα Boot mirror key στο ControlSet002, το οποιο ειναι αδειο απο πληροφοριες καρτων.

Το αρχειο διαβαζει τις πληροφοριες απο αυτο το key, - δεν υπαρχουν και 'χτυπαει'.

έκανα restore από παλιότερο image. Μάλλον το παράκανα :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

θυμάμαι από παλιότερη χρήση του uninstaller 7.0.2 ότι κάτι πρέπει ν' απενεργοποιήσω στα windows (7 χ64) για να τρέξει αλλά δεν θυμάμαι τι και δεν μπορώ να το βρω στο νήμα .Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

atiman έκανα unistall με 7.0.2 και έσβησα το το AHCI driver (πάτησα επιλογή όλων των οδηγών χωρίς να διαβάσω τι σβήνει) έκανε την πρώτη επανεκκίνηση και δεν μπένει τώρα στα windows.

Το λειτουργικό είναι σε raid 0 εγκατεστημένο.

Στο system recovery options πέρνω τους οδηγούς από το usb ώστε να δει το raid, αφού τους περάσει λέει, windows 7 on (E: ) Local disk (c: τον έχω κανονικά).

System image recovery δεν έχω κάνει. Στο system restore δεν βλέπει κάποιο σημείο επαναφοράς ενώ είχα κάνει.

Στο command prompt ο δίσκος Ε: (αυτός με το λειτουργικό) ανοίγω τους φακέλους του κανονικά. Σαν C: βλέπει το usb που πέρασα τους drivers. X: βλέπει το boot load. Καμια πρόταση?????

Έγινε επεξεργασία από DIMITRIS56
λάθος smiles.
Link to comment
Share on other sites

atiman έκανα unistall με 7.0.2 και έσβησα το το AHCI driver (πάτησα επιλογή όλων των οδηγών χωρίς να διαβάσω τι σβήνει) έκανε την πρώτη επανεκκίνηση και δεν μπένει τώρα στα windows.

Το λειτουργικό είναι σε raid 0 εγκατεστημένο.

Στο system recovery options πέρνω τους οδηγούς από το usb ώστε να δει το raid, αφού τους περάσει λέει, windows 7 on (E: ) Local disk (c: τον έχω κανονικά).

System image recovery δεν έχω κάνει. Στο system restore δεν βλέπει κάποιο σημείο επαναφοράς ενώ είχα κάνει.

Στο command prompt ο δίσκος Ε: (αυτός με το λειτουργικό) ανοίγω τους φακέλους του κανονικά. Σαν C: βλέπει το usb που πέρασα τους drivers. X: βλέπει το boot load. Καμια πρόταση?????

Πρωτα απ ολα, οτι λαθος και να κανεις δεν μπορεις με τον 7.0.2 να σβησεις τιποτα περισσοτερο απο αυτα που σε αφηνει.

Δηλαδη, σε AMD chipsets το utility που ανοιγει σου επιτρεπει να κανεις μονο Custom Unistallation επιλεγοντας μονο οσα βλεπεις στο μενου του. - Τους chipset drivers ΔΕΝ τους βλεπεις.

Αρα κατι αλλο εχεις κανει....!

Τωρα....

Ο Uninstaller εχει φτιαξει δυο images για το συστημα σου.

Ενα για το HKLM\System και ενα για το HKLM\Software

Αυτα βρισκονται στο :\Program Files\Atiman Technologies\Atiman Uninstaller\RestorePoint

ως,

system.hiv

software.hiv

Αναλογα το τι ειναι αυτο που θες να κανεις restore, μπορεις να κανεις boot με το CD των Windows και μεσω του repair console να πεις στα Windows να κανει restore φορτωνοντας οποιο απο τα δυο αρχεια χρειαζεσαι (η και τα δυο).

Το συστημα σου θα γυρισει εκει που ηταν....

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα, οτι λαθος και να κανεις δεν μπορεις με τον 7.0.2 να σβησεις τιποτα περισσοτερο απο αυτα που σε αφηνει.

Δηλαδη, σε AMD chipsets το utility που ανοιγει σου επιτρεπει να κανεις μονο Custom Unistallation επιλεγοντας μονο οσα βλεπεις στο μενου του. - Τους chipset drivers ΔΕΝ τους βλεπεις.

Αρα κατι αλλο εχεις κανει....!

Τωρα....

Ο Uninstaller εχει φτιαξει δυο images για το συστημα σου.

Ενα για το HKLM\System και ενα για το HKLM\Software

Αυτα βρισκονται στο :\Program Files\Atiman Technologies\Atiman Uninstaller\RestorePoint

ως,

system.hiv

software.hiv

Αναλογα το τι ειναι αυτο που θες να κανεις restore, μπορεις να κανεις boot με το CD των Windows και μεσω του repair console να πεις στα Windows να κανει restore φορτωνοντας οποιο απο τα δυο αρχεια χρειαζεσαι (η και τα δυο).

Το συστημα σου θα γυρισει εκει που ηταν....

επειδή δεν ξέρω πως να τα κάνω restore από το command line μπορείς να μου πεις ? για να μην τα κάνω χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.