Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Ακουστε,

Καθε microsoft installer software (msi) εγκαθιστα στην registry ενα string που ειναι η ταυτοτητα του. Εχει την μορφη {9BFAC640-43CF-46AB-8716-08BD83F6D4B3} σαν παραδειγμα και ονομασια ειτε ProductCode ειτε UninstallationString.

Αυτο το string χρησιμοποιειται και για την απεγκατασταση του.

Στα msi προγραμματα που ειναι επεκτασεις εγκαταστασης αλλων προγραμματων, οταν γινεται απεγκατασταση απο την κεντρικη ριζα, το UninstallationString δεν τρεχει, διοτι το προγραμμα ριζα, δεν το γνωριζει.

Αυτο το προγραμμα και η καταχωρηση του, εν συντομια λεγεται leftover.

Τα προγραμματα που τα "βρισκουν" δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να βλεπουν registry ProductCodes που ΔΕΝ εχουν επεκτασεις.

Συνεχεια σε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτωσεις που τα leftovers τωρα, ειναι προγραμματα που η εκδοση τους ανανεωνεται με νεες, δεν μας ενοχλει η απεγκατασταση τους.

Συμφωνα με τις φωτογραφιες λοιπον, βλεπουμε καταχωρησεις των catalyst που αναφερονται ολες σε μια και μοναδικη εκδοση τους.

Εντελως αχρηστο να αφαιρεθουν, διοτι υποχρεωτικα θα επικαλυφτουν.

Link to comment
Share on other sites

Επομενο θεμα,

Απεγκατασταση μεσω control panel, διαφορες - ομοιοτητες.

Το link που βρισκεται στο control panel 'τρεχει' το UninstallationString που εχει δημιουργηθει μονο για τον Catalyst Install Manager.

Μεσω του GUI ο Install Manager 'στοχευει' τα απαραιτητα strings των επιμερους msi προγραμματων που μπορει να ελενξει και ΔΕΝ προκειτε να επικαλυφθουν με νεωτερα, η ειναι πολυ σημαντικα.

Ο uninstaller χρησιμοποιει την εντολη Atisetup -UNINSTALL ALL που εκτος των αλλων τρεχει ολες τις διεργασιες σε silent mode, συν ολα τα επιμερους strings ολων των msi προγραμματων που εχει διαβασει στην registry με την ρουτινα msiexec /q/x{string}.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι γινεται αντιληπτο οτι βασικες διαφορες στην βασικη απεγκατασταση του Install Manager, οχι μονο δεν υπαρχουν, αλλα με επιπλεον ρουτινες (που δεν ειναι ευκολο να επεξηγησω με μορφη κειμενου) αφαιρει προγραμματα τα οποια η κλασικη μεθοδος δεν "γνωριζει".

Εν συνεχεια, ομοιως ειναι ευκολα αντιληπτο οτι δεν μπορει να μεινει κανενα leftover, εκτος απο αυτα που πραγματικα δεν 'με ενοχλουν', οποτε δεν κανω καν τον κοπο να ασχοληθω μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το course!

Αν θες ριξε μια ματια στο δικο μου screenshot οπου υποτιθεται εχουν αφαιρεθει οι οδηγοι με atiman uninstaller, καθως σε αντιθεση με τον sfircultu, εγω ειχα entries απο διαφορετικες εκδοσεις του ccc-utility64 ας πουμε!

Δεν ξερω αν αυτο επηρεαζει, αυτο που ξερω ειναι πως ο μονος τροπος για να φυγει μαζι με ΟΛΑ τα υπολοιπα amd entries που βλεπεις ηταν το windows install cleanup utility. Επρεπε να εχω βγαλει screenshot κ με οδηγους εγκατεστημενους, οπου συνυπηρχαν 3 ccc-utility64 κ γενικα γινοταν χαμος. :slap:

Τα αναφερω αυτα, διοτι εστιασες στην περιπτωση του sfircultu, που πραγματι φαινεται να εχει entries μονο απο μια εκδοση των οδηγων! Εγω ειχα τουλαχιστον απο 3 εκδοσεις, οπου η μια εφυγε νορμαλ απο τον atiman uninstaller, οι αλλες δυο ομως χρειαστηκαν το windows install cleanup utility! Με βαση αυτα που λες, ισως κ παλι να μην επηρεαζε που ηταν εκει!

Κ παλι Thanks

:thank_you2:

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους,εχω ενα προβληματακι με την 7850 μου.Εχω ενα ocz 450w τροφοδοτικο,επεξεργαστη Q6600,4gb ram...Το θεμα ειναι οτι η 7850 μου κανει διαφορα περιεργα,χρησιμοποιησα το προγραμμα του atiman,οπως μου προτεινε ενας φιλος,περασα τους καινουριους drivers και παρολα αυτα εχω θεματα οπως : βαζω να παιξω το NFSMW και μου παγωνει η εικονα και κρασαρει το παιχνιδι,βαζω μετα να παιξω μανατζερ και παλι το ιδιο,βαζω να παιξω Dishonored και κολλαει αρκετα η εικονα ενω ο ηχος ακουγεται κανονικα..Εκανα uninstall τους drivers τους ξαναπερασα και εβαλα παλι το NFS,επαιξε κανονικα για κανα 5',μετα πηγα να βαλω μανατζερ και παλι τα ιδια.Παω να ξαναβαλω NFS και κρασαρε παλι οταν πηγε να ξεκινησει το singleplayer.Αν μπορει να με βοηθησει καποιος γτ εχω φαει φρικη,εκανα το "τεστ βαθμολογιας" των windows και η καρτα πηρε 2..:suicide2:

Ευχαριστω:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν στηριζομαι ποτε στο τι πιστευω φιλε μου.

Οι μετρησεις μονο μπορουν να δωσουν ασφαλη συμπερασματα.

Το σιγουρο ειναι οτι το συστημα σου ειναι αρκετα ενεργοβορο και το τροφοδοτικο σου ειναι μικρο.

Κανεις ομως δεν μπορει να σου πει με σιγουρια 'αυτο φταιει' , θελει ψαξιμο και δυστηχως σ αυτο τον τομεα πρεπει να δουλεψεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει οτι χρειαζεται 500w τροφοδοσια,αλλα πιστευα οτι εστω και οριακα δεν θα εχω θεμα..Πιστευετε οτι φταιει το τροφοδοτικο τελικα??

Εχει ΜΕΓΑΛΗ σημασια η ισοκατανομη των lines του τροφοδοτικου !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,καποια προταση τοτε??Δυσκολα παιζει να δοκιμασω αλλο μεγαλυτερο τροφοδοτικο πανω.Να κανω την αγορα καινουριου και ας ελπιζω οτι εφταιγε το τροφοδοτικο??

Μολις τωρα βλεπω κατι μετρησεις της καρτα με το προγραμμα gpu-z..Τα νουμερα ειναι αθλια,παραθετω απο κατω αυτα που βλεπω,αν χρειαζεται και κατι αλλο ή καποιος καταλαβει κατι ας με ενημερωσει αν μπορει..

ROPs:unknown

Shaders:0pixel/0vertex

DirectXsupport:unknown

Pixel Fillrate: -0.0Gpixel/s

Texture Fillrate: -0.0Gpixel/s

Bus Width:128bit

Memory size: 0mb

Bandwidth: -0.1Gb/s

GPU clock: -1MHz

Memory: -1MHz

Default clock:150MHz

Memory: 150MHz

Ευχαριστω και ευελπιστω να μου πει καποιος τι γινεται και τι σημαινουν ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα βλεπω κατι μετρησεις της καρτα με το προγραμμα gpu-z..Τα νουμερα ειναι αθλια,παραθετω απο κατω αυτα που βλεπω,αν χρειαζεται και κατι αλλο ή καποιος καταλαβει κατι ας με ενημερωσει αν μπορει..

ROPs:unknown

Shaders:0pixel/0vertex

DirectXsupport:unknown

Pixel Fillrate: -0.0Gpixel/s

Texture Fillrate: -0.0Gpixel/s

Bus Width:128bit

Memory size: 0mb

Bandwidth: -0.1Gb/s

GPU clock: -1MHz

Memory: -1MHz

Default clock:150MHz

Memory: 150MHz

Ευχαριστω και ευελπιστω να μου πει καποιος τι γινεται και τι σημαινουν ολα αυτα..

Ναι... Κατι δεν παει καλα σιγουρα! Ποιο τροφοδοτικο εχεις?

Μπορει να φταει η καρτα, μπορει κ να μην τροφοδοτειται επαρκως η καρτα!

Ενημερωτικα, σε full load both cpu and gpu εγω πιανω 750 w απο τον τοιχο με 2x 7970!

Υποθετω, δεν εχεις καποιο φιλο που θα μπορουσες εκει να δεις τι παιζει?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι..Μετα απο διαφορα "πειραματα" με drivers τα αποτελεσματα που εχω ειναι τα εξης..

ROPs:32

Shaders:1024 unified

DirectXsupport:11.1

Pixel Fillrate:29.4 Gpixel/s

Texture Fillrate: 58.9Gpixel/s

Bus Width:256bit

Memory size: 2048mb

Bandwidth: 160.0Gb/s

GPU clock: 920MHz

Memory: 1250MHz

Default clock:860MHz

Memory: 1200MHz

Παρολα αυτα ομως εξακολουθω να εχω το ιδιο προβλημα,δεν ξερω μηπως φταινε οι drivers,μηπως δεν ειναι stable...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το τροφοδοτικο μου ειναι το εξης : OCZ MODSTREAM POWER SUPPLY 450w..

Πανω που παω να εστιασω στο θεμα της εγκαταστασης των οδηγων, βλεπω το PSU manual http://www.ocztechnology.com/res_old/products/ModStreamSpecSheet.pdf

κ πραγματικα δεν ξερω ποσο οριακο ειναι...

Sorry, δεν μπορω να βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου ουτε εγω μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου..Εχω απελπιστει πραγματικα,σημερα χαροπαλεψα και ετρεξα 2 φορες το atiman ωστε να βγουν εντελως οι οδηγοι..Περασα τους τελευταιους (12.11) αλλα παρολα αυτα σε παιχνιδια οπως το nfs και το dishonored ειχα παλι τα ιδια θεματα..Στο μανατζερ κολλησε για κανα 2 δευτερολεπτα,αλλα γενικα ετρεχε το παιχνιδι (αν εξαιρεσεις κατι μπλε τετραγωνα που μου εμφανιζε στον αγωνιστικο χωρο για κλασματα δευτερολεπτων) οπως και το προ 13..Το μονο που σκεφτομαι να κανω σαν εναλλακτικη ειναι να του αγορασω ενα τροφοδοτικο και σαν τελευταια λυση να του ριξω ενα φορματ..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.