Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] δεν ξέρω αν μπορείς να με help σε ένα θεματάκι που μου έχει προκύψει. είχα τους 12.4 και τους έβγαλα με το atimanUnistaller 7.0.2 με το Automatic Mode που είχε επιλογή όλα καλα πήγαν πέρασα τους 12.6 περάστηκαν κανονικά χωρίς πρόβλημα. Το θέμα που έχει προκύψει είναι οτι ενώ βάζω μεγαλύτερη σάρωση απο τις επιλογές Επιλ.προσαρμ.μεγέθ.εικόν. στην οθόνη απο το ccc για να πιάσει η επιφάνεια εργασίας όλη την οθόνη σε κάθε επανεκκίνηση ή τερματισμό όταν ξαναμπαίνω windows μου το πάει στη μικρότερη, ενώ αμα πάω στον ccc φένετε ότι είναι στην Μεγαλύτερη σάρωση. Πρέπει να κουνήσω λίγο την επιλογή ώστε να ξανακαλύψει όλη την επιφάνεια εργασίας.

edit: ξαναβάζωντας τους 12.4 το πρόβλημα με το scaling δεν υπάρχει..

edit2: στους 12.6 (και 12.7b) αν περιμένω 10 seconds επανέρχεται κανονικά το scaling.

Οντως συμβαινει και ειναι αποτελεσμα εργοστασιακων παραμετροποιησεων του οδηγου.

Το "κακο" με τον uninstaller μου ειναι αυτο !

Δημιουργει ενα συστημα "παρθενο" , κατι το οποιο αναγκαζει τους οδηγους να λειτουργουν ακριβως οπως ειναι φτιαγμενοι ανα version (με τα οποια προβληματα τους).

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] να είσαι καλά εσύ και το πρόγραμμα που αναβαθμίζεις, εχθές έτρεξα τον 7.0.2 και νομίζω ότι πλέον τον έχεις φτάσει στο επίπεδο του τέλειου ένα απο τα καλύτερα tools ιδικά για intel μιας και σε amd δεν τον έχω δουλέψει .

Εαν υπήρχε βαθμολογία θα του έβαζα 10/10 :T: :T: :T:

Ευχαριστω !

Κυριως ευχαριστω 'εσας' που μεσα απο τις λεπτομεριες των συστηματων σας μου δινετε την δυνατοτητα να αντιμετωπισω φαινομενα που υπο ιδανικες συνθηκες ειναι δεδομενα (οποτε δεν ασχολεισαι).

Στην πραξη ομως, οι καταστασεις που συναντας ξεφευγουν απο τον ορθολογισμο και την 'φαντασια'.

Ετσι, η νεα αναβαθμιση που ετοιμαζω (μην τρομαξει ο φιλος μου, σε νεο version 7.1.0 :)) θα εχει,

1. Αναγνωριση και αφαιρεση (εαν υπαρχουν) ολων των υπολοιματων των oem files απο πολυ παλιους drivers.

2. Αυτοματη αφαιρεση των "nonpresent" (εαν υπαρχουν) καρτων του συστηματος.

3. Και καποια ακομη .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι στο last step με τα : Q,R,E,O,M και B,V,C

Πατησα το C,αλλα μου εβγαλε το εξης : imgur: the simple image sharer

Γνωρίζω ελαχιστα απο τα PC's

@atiman

ninja edit : μολις ανοιξα το gpu-z και στα drivers εχω τα εξης : atiumdg/ Win7 64

αλλα και παλι το ιδιο μηνυμα παραμενει

Έγινε επεξεργασία από eXhale
Link to comment
Share on other sites

Το C στο final menu κανει αυτο που γραφει διπλα του οτι κανει.

Το C στην αρχη του προγραμματος, το ιδιο.

Το μηνυμα (με τα πρασινα) που σου εμφανισε ειναι το σημαντικο.

Απο την αλλη συμφωνα με την εικονα, ο driver δεν εχει απεγκατασταθει...

Δεν με βοηθας πολυ...

Link to comment
Share on other sites

τι Info χρειαζεσαι?

edit :

A)εκανα την αυτοματη απεγκατασταση

B)Πατησα το C (Continue)

C)Και στο τελος στο Final,πατησα το C και εβγαλε το Πρασινο μηνυμα.

Συν :

Απ'οσο διαβασα παλι στις οδηγιες που ειχατε δωσει,προτεινατε να γραψουμε στην λιστα των windows το resetscore εαν αντιμετωπίζαμε ενα σφαλμα οπως αυτο με το boot

Θα ηταν προτιμοτερο να το κανω κ να ξαναδοκιμασω την απεγκατασταση απο την αρχη? Δεν γνωριζω πολλα στο αντικειμενο αυτο γι αυτο και δεν το πολυ σκαλιζω.

Και κατι ακομα,ο λογος που δοκιμαζω το προγραμμα σας ειναι διοτι,εμφανιστηκαν ορισμενα BSODS, και δοκιμασα να απεγκατασταστισω τους drivers και να τους ξαναβαλω,αλλα δεν τα καταφερα.

(Ελπιζω να εχετε ενα info τωρα)

Έγινε επεξεργασία από eXhale
edit2
Link to comment
Share on other sites

Πριν εμφανιστει το Final menu, στους προηγουμενους ελεγχους ειναι βεβαιο οτι σου εβγαλε αρκετα μηνυματα λαθους και αναλογα τα μηνυματα σου προτεινε λυσεις, τι μηνυματα σου εβγαλε?

Η εντολη ειναι setrestore και αν θελεις μπορεις να την δωσεις.

Ερωτησεις.

1. Τι συστημα εχεις?

2. Απο τοτε που σου εμφανισε αυτο το μηνυμα εχεις κανει restart?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα.

Δεν θυμαμαι καθολου τα μηνυματα λαθους ειναι η αληθεια.

Ναι αυτη τελος παντον.Απλα φοβαμαι μην μεινω χωρις PC ολο το βραδυ :yes2: γι αυτο κ περιμενω για απαντηση για να μην πατησω τπτ αλλο.

CPU : i7 940 2.93ghz

GPU: ati radeon 4870 x2 1gb

OS : windows 7 64

Drivers : 8.850.0.0 η αλλιως 11.5

Οχι,δεν εκανα Restart,διοτι δεν ηξερα αμα θα bootarei το pc ξανα

edit: Πηρα το ρισκο κ εκανα αυτο με το reset,κ μετα εκανα ρρ το pc.bootare αλλαξε η αναλυση,κατεβασα τους τελευταιους drivers 12.4 και αναμενουμε για νεα bsod.

Έγινε επεξεργασία από eXhale
εδιτ
Link to comment
Share on other sites

Ας κανουμε μια δοκιμη.

Ανοιξε ενα cmd παραθυρο , start > run > cmd > enter και γραψε...

REG QUERY "HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}" /f "ProviderName" /s

Πες μου τι σου γραφει για απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.... Εχεις ενα συστημα αλλα The_Blade

Μπορεις και restart να κανεις και να φορτωσεις τους drivers που θελεις (απο 12.4 και παλαιοτερους)

Για να δουλεψει το συστημα σωστα ομως θελει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@atiman

Προσπάθησα να βάλω τον τελευταίο Catalyst από AMD για Win 8 (release preview) στο λειτουργικό της υπογραφής - Win 8 Pro x64 (RTM) - και πέρασαν όλα εκτός από τον Driver (βασική απώλεια) με αποτέλεσμα φυσικά να μην ανοίγει το CCC παρόλο που μπορώ να το επιλέξω.

Οι built-in drivers έχουν Video Acceleration, αλλά δεν έχουν OpenCL και OpenGL.

Τι κάνω ; Περιμένω Drivers για την RTM build 9200 (πότε ; ) ή υπάρχει τρόπος να περάσω τους release preview στην RTM ;

Ο Uninstaller παίζει σε Win 8 και μπορεί να ξηλώσει τους μισοπερασμένους release preview ;

Thanks!

UPDATE:

Τους πέρασα τελικά και έχω και OpenGL και OpenCL στα Win 8.

Είναι όμως πιο παλιοί από τους Microsoft και έχουν θέματα (σκάνε σε μερικές OpenCL εφαρμογές και δεν δείχνουν info σε gadgets - GPU observer, GPU monitor κτλ)

Πρέπει να βγουν "σωστοί" Drivers για την RTM - Build 9200

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις περίπου πότε θα βγει νεότερος driver για Win 8 ;

Ελπίζω να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι την επίσημη κυκλοφορία των Win 8 στις 26 Οκτωβρίου.

Αφού η Microsoft δίνει την τελική έκδοση των Win 8 επίσημα στις 15 Αυγούστου σε MSDN/ TechNet, πιστεύω μέσα στον Αύγουστο θα υπάρξει νεότερος driver από την AMD.

Με την αναπαραγωγή video 4Κ H.264 σε DXVA έχουμε κάτι νεότερο ;

Δεν έχει ενεργοποιηθεί σε καμία σειρά καρτών (5000, 6000, 7000) με κανένα Driver ΑΛΛΑ στα Win 8 δοκιμάζοντας να παιξω ένα τέτοιο clip με την κάρτα μου και τον WMP12 αλλά και τον νέο Player σε Metro UI (Video λέγεται), η αναπαραγωγή δεν έκανε software fallback.

Μου έβγαλε μαύρη οθόνη παίζοντας με HW acceleration - δεν κόλλησε - και έκανε decode κανονικά τον ήχο.

Έγινε το ίδιο και με τους Microsoft drivers και με τους AMD drivers.

Μήπως είναι ευκαιρία τώρα με τα Win 8 να ενεργοποιηθεί και αυτό το feature στις κάρτες μας ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κατι πολυ απλο.

Μην περιμενεις να λυθουν ολα τα θεματα με τους οδηγους στα windows 8 με την "πρωτη".

Το ιδιο γινεται παντα.

Οδηγοι νεοι θα βγουν.

Η δομη των windows 8 σε media εφαρμογες ειναι διαφορετικη απο τα αλλα λειτουργικα. Αυτο θα βοηθησει στην αναπαραγωγη video.

P.S

Ας μην μιλαμε ομως για τετοια θεματα στο νημα του Uninstaller.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνούμε ότι θα βγει νεότερος driver, απλά ρώτησα αν μπορείς να πεις το πότε.

Με την αλλαγή πολιτικής της AMD στο θέμα των Catalyst και την εγκατάλειψη της μηνιαίας έκδοσης driver - η Nvidia το έχει παρατήσει χρόνια αυτό το μοντέλο - μας προκαλεί να ρωτήσουμε πότε περίπου βγαίνει ο επόμενος driver.

Ως προς τα Win 8 γνωρίζω την αλλαγή που έγινε στον πυρήνα του λειτουργικού με την καλύτερη ενοποίηση - σε σχέση με τα Win 7 - όλων των λειτουργιών (2D, 3D, video acceleration κτλ) κάτω από ένα API - Direct3D 11.1 - και την αναβάθμιση σε performance και control λόγω κυρίως των WDDM v1.2 και DXGI v1.2

Άλλο είναι το θέμα όμως.

Η ATI/AMD πότε θα πάρει την απόφαση να δώσει το 4K HW acceleration στο ευρύ κοινό ;

Είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας περισσότερο και όχι τεχνικό (κατά βάση).

Για αυτό και έγραψα ότι είναι καλή αφορμή τα Win 8.

Υ.Γ

Έχω αποκλειστεί ισοβίως από το νήμα των drivers, που έτσι και αλλιώς ποτέ δεν ασχολήθηκε με αυτά τα θέματα.

Η βασική του ενασχόληση - από όσο έχω δει - είναι πως θα πάμε το Χ παιχνίδι από τα 59 fps στα 60 fps.

Σου έχω στείλει κατά καιρούς διάφορα PM.

Αν θες ρίξε μια ματιά, για να μην σκοτίζουμε και όλο τον κόσμο με ανησυχίες που δεν τον αφορούν.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εμένα εξακολουθεί να μου πετάει δυο παράθυρα διαλόγου στο τέλος σχετικά με τη Side Bar των Windows...

Εντωμεταξύ, την έχω πλήρως απενεργοποιημένη. Ακόμη και το Windows Gadget Platform είναι unticked στο "Turn Windows Features On/Off"

Την άλλη βδομάδα βγαίνει ο επίσημος 12.8 με πλήρη υποστήριξη Win 8.

https://twitter.com/CatalystCreator/status/233675153073115136

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.