Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Atiman Uninstaller v.6.2.0

Διαφορες - βελτιωσεις.

1. Καταργηση του manual mode.

2. Δημιουργια optional configuration menu (τωρινη επιλογη S), στην πρωτη σελιδα.

2α. Με τα menu μπορουμε να ορισουμε το βαθος και το ειδος της απεγκαταστασης.

2β. Σημ. Ιδιαιτερης σημασιας η επιλογη 5 (Light configuration). *

Αφαιρει τα ελαχιστα απολυτως απαραιτητα (Δεν ειναι διαθεσιμα, το backup και το verify του driver).

Χρησιμος βοηθος για χρηστες που αντιμετωπισαν διαφορα προβληματα στο restart (κακως για μενα).

3. Προσωρινη ενεργοποιηση του administrator account, απο την πρωτη σελιδα, αυτοματα.

4. Ελεγχος των παραμετρων και των optional menu με οπτικη αναφορα τους.

5. Κατα τη εκκινηση της διαδικασιας του Next Generation, μπορουμε,,

5α. Να δουμε τα επιλεγμενα options (αν τα εχουμε ορισει απο την αρχη).

5β. Μπορουμε να τα απενεργοποιησουμε η να αλλαξουμε ενα η περισσοτερα. (επιλογη R).

5γ. Μπορουμε να ορισουμε αν δεν το ειχαμε κανει.

6. Αυτοματη αλλαγη των πεδιων της απεγκαταστασης σε AMD chipset συστηματα.

7. Απομονωση - απενεργοποιηση με διαφορετικο ασφαλεστερο τροπο του amdkmdag, ωστε να αποφυγουμε και τα ελαχιστα BSOD που εχουν αναφερθει.

(Οι δοκιμες δεν καταφεραν να φερουν ποτε BSOD).

8. Αφαιρεση των εξτρα πεδιων που δημιουργουν οι drivers της σειρας 12.Χ.

9. * Δυνατοτητα να ξανατρεξουμε τον uninstaller σε force option για την πληρη απεγκατασταση εφ οσον θελουμε.

Σημ. Εδω τα μενου αλλαζουν, οι αναφορες μας οδηγουν και η αλλαγη του χρωματισμου της πρωτης σελιδας δεν μας αφηνει να ξεχαστουμε.

10. Πληρεστερο VBLS file...

ΣΗΜ..

Τις διαφορες και την χρησιμοτητα - χρησιμοποιηση των menu και των ευκολιων θα τις διαπιστωσετε κατα την χρηση μονοι σας.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Καλη παραμονη Πρωτοχρονιας...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το προγραμμα σου σημερα στα νεο μου συστημα και μου πεταει συνεχως ΒSOD σε καποιο σημείο στην μέση περιπου της διαδικασίας, ευτυχως το συστημα επανέρχεται με ρεσετ. Αν θελεις καποιο αρχειο η πληροφορια να σου στειλω πες μου. 2500Κ/Ζ68/SSD/ εβγαλα μια φωτο με την BSOD να δεις. δοκιμασα και με την 6,0,0 και παλι τα ιδια

img001gh.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Με την τελευταία σου έκδοση η απεγκατάσταση ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα, πολύ καλή δουλειά σ'ευχαριστω!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

- edit2 -

Μια προσεκτικοτερη ματια στα αρχεια δειχνει οτι το συστημα φορτωνει drivers για το chipset απο τους catalyst (AMD system).

Αυτοι φορτωνονται μεσω του atikmpag.

Φορτωσε τους drivers αυτους εκτος catalyst.

Ναι για τα δικα σου αρχεια λεω.

Κοιταξε να δεις,,

Ο uninstaller εχει σαν σκοπο να αφαιρει οτι εχει σχεση με λογισμικο ATI vga, να επαναφερει τον default Microsoft vga driver και να εξασφαλιζει την αρτιοτητα των vga boot devices.

Με το τελευταιο, εξασφαλιζουμε οτι το συστημα θα "μπουταρει" μετα την απεγκατασταση....

Οι μπλε οθονες, ειναι Windows errors, δεν ειναι απωλεια αρχειου, κλειδιου, παραμετρου λογω των οποιων το συστημα ναι μεν δεν θα "μπουταριζε" αλλα θα εμενε "παγωμενο", χωρις μπλε οθονες.

Στην περιπτωση σου, ο uninstaller δουλεψε χωρις σφαλμα, εκανε το restart του μετα το τελος του Next Generation, και το συστημα "μπηκε" κανονικα.

Η διασφαλιση αυτης της επανεκινησης του συστηματος απεικονιζεται σε μερος του log file που μου εστειλες,,

The current date is :

22/11/2011

List of passing test bootable VGA Display device.

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000

Device Description = Standard VGA Graphics Adapter : pass

InfPath = display.inf : pass

InfSection = vga : pass

DriverDesc = Standard VGA Graphics Adapter : pass

ProviderName = Microsoft : pass

DriverDateData = 00808CA3C594C601 : pass

DriverDate = 6-21-2006 : pass

DriverVersion = 6.1.7600.16385 : pass

FeatureScore = 0xfe : pass

VgaCompatible = 0x1 : pass

MatchingDeviceId = pci\cc_0300 : pass

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000\Settings

(S)VgaCompatible = 0x1 : pass

(S)Device Description = Standard VGA Graphics Adapter : pass

(S)InstalledDisplayDrivers = vga\0framebuf\0vga256\0vga64k : pass

Υστερα απο αυτο βεβαιωνεις οτι περασες νεους drivers, και εμφανισε μπλε οθονη με σφαλμα 7B μετα απο αυτο.

Το σφαλμα 7Β, αναφερεται οπως ειδες (στο link που σου εστειλα) σε προβλημα οδηγου σκληρων δισκων.

Βοηθησε με και πες μου, σε ποιο σημειο ο uninstaller πιστευεις οτι εχει μεριδιο ευθυνης για το προβλημα 7B και τα επακολουθα του?

PS.

Οι chipset drivers, δεν υπαρχουν προς επιλογη στο βασικο μενου επιλογων εγκαταστασης των Catalyst.

Εγκαθιστανται απ ευθειας σε συστημα AMD, εφ οσον βρουν στο συστημα default windows drivers, η παλαιοτερους απο την τρεχουσα εκδοση τους.

Αυτο που εχω με bold στο αρχειο σου, δεν θα επρεπε να υπηρχε, αλλα δεν ενοχλει.

[MENTION=16085]ElGreco[/MENTION] , το edit2 δεν ειναι για σενα....

Θα μπορούσες μήπως να εξηγήσεις πώς μπορούν να φορτωθούν οι οδηγοί για το chipset ανεξάρτητα από τους Catalyst;

Είχα κι εγώ παλιότερα ένα τέτοιο πρόβλημα και τρέμω πλέον να κάνω αναβάθμιση οδηγών, γιατί μετά τρώω συνέχεια επανεκκινήσεις και δεν μπορώ να μπω στα Win, ούτε δουλέυει κάποιος άλλος τρόπος (ούτε Last Known Good Configuration ούτε repair από το cd) και κάνω εγκατάσταση απο΄Acronis backup που έχει όμως το ίδιο προβλημα και δεν ξέρω πώς να το φτιάξω χωρίς να μπω στον ίδιο κύκλο

http://www.thelab.gr/1063098531-post346.html (Το δικό μου πρόβλημα)

http://www.thelab.gr/1063098599-post351.html (Η΄απάντησή σου)

Φροντισε οταν το φτιαξεις να φορτωσεις τους οδηγους δισκου απο τους οδηγους της μητρικης και οχι απο τους οδηγους που δινονται απο την AMD μεσα στους Catalyst.

Εκει ειναι το προβλημα σου, στους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες μήπως να εξηγήσεις πώς μπορούν να φορτωθούν οι οδηγοί για το chipset ανεξάρτητα από τους Catalyst;

Η απαντηση υπαρχει στο κειμενο μου που εχεις παραθεσει πιο πανω.

PS.

Οι chipset drivers, δεν υπαρχουν προς επιλογη στο βασικο μενου επιλογων εγκαταστασης των Catalyst.

Εγκαθιστανται απ ευθειας σε συστημα AMD, εφ οσον βρουν στο συστημα default windows drivers, η παλαιοτερους απο την τρεχουσα εκδοση τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν έχω καταλάβει κάτι καλά και αντιμετωπίζω κι ένα συγκεκριμένο πρόβλημα...

Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάνω απεγκατάσταση τους οδηγούς, μετά θέλω φορμάτ ή αποκατάσταση απο backup, γιατί το σύστημα δεν μπαίνει στο λειτουργικό ούτε βοηθάει η επιδιόρθωση από CD (δεν ξέρω γιατί)...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς μπορώ να αποφύγω το εξής που μάλλον δημιουργεί πρόβλημα

- "το συστημα φορτωνει drivers για το chipset απο τους catalyst (AMD system)....Αυτοι φορτωνονται μεσω του atikmpag...."

Για την ακρίβεια, ίσως αυτό με ενδιέφερε στη περίπτωση που έκανα καθαρή εγκατάσταση από την αρχή...

...αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να αντιστρέψω αυτή τη διαδικασία, να ορίσω ώστε να μην φορτώνονται οι οδηγοί chipset απο τους Catalyst...

Αλλά πώς το κάνω αυτό; Και πώς το κάνω χωρίς να χρειαστεί να κάνω καθαρή εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Atiman Uninstaller v.6.3.1

Διαφορες - βελτιωσεις.

1. Εξτρα menu στην κυρια σελιδα "quick uninstallation".

Αφαιρει πληρως τον driver οσο αυτο ειναι απολυτως ικανο ωστε να επανα-εγκατασταθει ενας αλλος προς δοκιμη ιδιας ομως οικογενειας (πχ 12.2 με αλλη εκδοση 12.2 )

Η διαδικασια (με ενα κλικ) κρατα λιγοτερο απο 10 δευτερα μαζι με το αυτοματο restart και μετα απο αυτο η εγκατασταση του νεου μπορει να γινει αμεσως.

Σημ. Για πληρη αποδοση η πληρης απεγκατασταση με την αυτοματη διαδικασια παραμενει επιβεβλημενη....

2. Δυνατοτητα απεγκαταστασης οποιουδηποτε driver κυκλοφορει οπουδηποτε ακομα κι αν δεν εχει Install Manager μεσω ενος ειδικα σχεδιασμενου ES Manager που διαθετει εξτρα.

Η ανευρεση και η ενεργοποιηση του ES Manager γινεται αυτοματα και η υπολοιπη διαδικασια ειναι η ιδια.

Στην ουσια δεν καταλαβαινουμε την διαφορα, παρα μονο διαβαζοντας τις σημειωσεις του uninstaller κατα την ροη.

3. Ταχυτερη διαδικασια του Next Generation στα ιδια πεδια.

4. Αφαιρεση της Microsoft Visual C++ 2010 που εγκατασταται με τους drivers.

5. Προσθηκη στο start menu > Atiman Technologies Inc > Atiman Uninstaller 6.3.1 > ενος νεου shortcut της εφαρμογης ULPScontrol.

Ειναι μια μικρη εφαρμογη που μας επιτρεπει με ενα κλικ να ενεργοποιησουμε η να απενεργοποιησουμε αναλογα το ULPS του εγκατεστημενου οδηγου.

Αρκετα χρησιμο για τον υπερχρονισμο των καρτων μεσω εξωτερικων προγραμματων ρυθμισης τασεων.

P.S

Επειδη ολα τα "γνωστα" διεθνη sites διαβαζουν για ενημερωση αυτο το νημα, οσα περισσοτερα γραφουμε τοσο καλυτερα....

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

...

P.S

Επειδη ολα τα "γνωστα" διεθνη sites διαβαζουν για ενημερωση αυτο το νημα, οσα περισσοτερα γραφουμε τοσο καλυτερα....

Μου πηρε λιγη ωρα αλλα μεταφρασα ολες τις αλλαγες κ τις προωθησα...

*OFFICIAL* AMD Radeon HD 7950/7970 Owners Club

Thanks !!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]...

Καποιος αναφερε αυτο τοerror ενω ειναι ο μοναδικος χρηστης/admin του pc του:

"Error 1925. You do not have sufficient privileges to complete this installation for all users of the machine. Log on as administrator and try again."

Ουτε right click μπορει να κανει να το τρεξει σαν admin...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]...

Καποιος αναφερε αυτο τοerror ενω ειναι ο μοναδικος χρηστης/admin του pc του:

"Error 1925. You do not have sufficient privileges to complete this installation for all users of the machine. Log on as administrator and try again."

Ουτε right click μπορει να κανει να το τρεξει σαν admin...

Ειχα το ιδιο προβλημα!!Του το ειχα πει του ατιμαν, και τελικα το καταφερα μονος μου να το φτιαξω:dance3:

post-10425-1416075807,8954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]...

Καποιος αναφερε αυτο τοerror ενω ειναι ο μοναδικος χρηστης/admin του pc του:

"Error 1925. You do not have sufficient privileges to complete this installation for all users of the machine. Log on as administrator and try again."

Ουτε right click μπορει να κανει να το τρεξει σαν admin...

Ειχα το ιδιο προβλημα!!Του το ειχα πει του ατιμαν, και τελικα το καταφερα μονος μου να το φτιαξω:dance3:

[ATTACH]48073[/ATTACH]

Disable UAC πριν την εγκατασταση.

Επετρεψε μου να πω,,, νομιζεις οτι τρεχεις απο admin λογαριασμο. Ξερεις αν ειναι active ο λογαριασμος?

Το εχω πει απο τοτε....

Το οτι οριζεις οτι εισαι ο μοναδικος χρηστης στον υπολογιστη δεν σημαινει οτι εισαι και ο administrator του.

Το administrator account πρεπει να ειναι active.

Αν δωσεις την εντολη "net user administrator" θα δεις ενα περιτρανο NO στο active tab.

Αν δωσεις "net user administrator /active:Yes" θα δεις οτι θα ανοιξει και ενας νεος λογαριασμος ο οποιος δεν θα εχει καμια σχεση με τον δικο σου (που νομιζεις ως administrator).

Για να εξαφανιστουν ολα αυτα τα προβληματα, προτεινεται για οποιαδηποτε χρηση του υπολογιστη (οχι απο εμενα μονο) το User Admin Control να ειναι disable.

Επισης εχω ξαναπει στο παρων νημα οτι ο uninstaller θα μπορουσε να ειχε χτιστει στο installation file ετσι ωστε να γινοταν η εγκατασταση ακομα και χωρις ελεγχο του UAC.

Σ αυτην ομως την περιπτωση καθε ρουτινα που εκτελει θα επρεπε να απαντουσε στην ερωτηση του συστηματος προς εκτελεση, κατι που θα κατεστρεφε την ροη της.

Γι αυτο, συνηδητη επιλογη μου ειναι αυτο το installation package...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα πολυ καποια στιγμη να δω ΑΥΤΟ το thread να μπαινει STICKY!

Ο uninstaller ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ και εχει βοηθησει πολυ κοσμο παγκοσμιως!:T:

Edit: Thanks για το sticky!

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποίησα τον 6,3,1 Unistaller πήρα αυτό το μήνυμα

Registry booting errors on system.

Please, don't restart your system.

Catalyst uninstalled successfully.

Install new drivers now, without reboot.

ControlSet002\\0002 error "MatchingDeviceId

Δεν έκανα επανεκκίνηση έκανα κανονικά την εγκατάσταση μου. Και όπως όλα δείχνουν είμαι οκ. Με την μόνη παρατήρηση που έκανα είναι πως η δεύτερη GPU(crossfire 4850) τρέχει σε 8χ αντί σε 16χ όπως την είχα δει όταν την είχα πρωτοβάλει στο σύστημα. Αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει με drivers. Απλά λέω μήπως έχει θέμα με το error.

Link to comment
Share on other sites

Το error, ο driver, η απεγκατασταση και η εγκατασταση δεν εχουν καμια σχεση με την ταχυτητα του pci διαυλου.

Πρεπει να το αναζητησεις αλλου.

Το σημαντικοτερο ομως, ειναι να δουμε γιατι το συστημα σου δεν ειναι σεταρισμενο οπως πρεπει και ετσι εχουμε την ειδοποιηση απο τον uninstaller.

Παροτι το ControlSet002 δεν μας ανησυχει καθολου, το σοβαρο ειναι η υπαρξη του οδηγου για την δευτερη καρτα σου στο κλειδι 0002.

Ειναι βεβαιο οτι και στα δυο βασικα κλειδια για το booting των windows, (στο currentcontrolset και στο controlset001) ο οδηγος βρισκεται στο ιδιο πεδιο (0002), κατι το οποιο ναι μεν λειτουργει αλλα ειναι λαθος (εφ οσον εχεις μονο δυο καρτες στο συστημα).

Ισως λοιπον θα ηθελες να δουμε που ειναι το προβλημα στο συστημα και να παρεις γνωμες για το πως να το διορθωσεις.

Για να γινει αυτο, θα πρεπει να τρεξεις (απο την γραμμη εντολων) την εντολη "showlogs" και να πατησεις στο κατω κατω πεδιο (επιλογη S) το "copy vbls files"......

Στειλε μου με ενα e-mail τα αρχεια που θα δημιουργηθουν στο folder "C:\ATI_VBLS" .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο αρκετο καιρο μετα τον uninstaller παιρνω αυτο εδω

["HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\PnpLockdownFiles"]

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\PnpLockdownFiles

%SystemPath%\atisamu32.dll REG_DWORD 0x5

End of search: 1 match(es) found.

["HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\PnpLockdownFiles"]

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\PnpLockdownFiles

%SystemPath%\atisamu32.dll REG_DWORD 0x5

End of search: 1 match(es) found.

Μπορουμε να το σβησουμε διαφορετικα ή οκ δεν συμβαινει τιποτε ;

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα ενα script και στο εχω στειλει με ΠΜ, αν θελεις να το σβησεις.

Για να δεις αν εσβησαν τρεξε ,, μια μια

REG QUERY "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\PnpLockdownFiles" /f "atisamu32.dll"

REG QUERY "HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\PnpLockdownFiles" /f "atisamu32.dll"

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Atiman, παίζει η νέα έκδοση; Έχω τους 8.97 ( 18 Απρίλη ) και θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω διότι μόλις κατέβασα τους επίσημους 12.4.

Ή να χρησιμοποιήσω κανονικά την 6.3.1;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.