Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Μα δεν έκανα κάτι παραπάνω απο την διαδικασία που έχω αναφέρει πιο πριν......

Αν είχα καταφέρει να τα κάνω μαντάρα τόσο εύκολα τι να πω...:)

Όπως και να'χει ο καινούριος uninstaller λειτουργεί απροβλημάτιστα....THANKS:T:

Link to comment
Share on other sites

@atiman...

στο σύστημά μου ενώ φαίνεται να είναι εντελώς καθαρό (από τα log files) δεν επαναφέρει την ανάλυση της οθόνης στα 800χ600 όταν τελειώσει το εργαλείο σου...Αν κάνω restart εκείνη την στιγμή τότε και μόνο τότε επανέρχεται στα 800χ600....

δεν πρέπει να ανησυχώ για κάτι ;;;

Link to comment
Share on other sites

@atiman...

στο σύστημά μου ενώ φαίνεται να είναι εντελώς καθαρό (από τα log files) δεν επαναφέρει την ανάλυση της οθόνης στα 800χ600 όταν τελειώσει το εργαλείο σου...Αν κάνω restart εκείνη την στιγμή τότε και μόνο τότε επανέρχεται στα 800χ600....

δεν πρέπει να ανησυχώ για κάτι ;;;

Μονο μετα την επανεκινηση με καθαρο registry εχεις 800x600.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ειναι ακριβως ετσι.

Ο uninstaller αφαιρει τον catalyst και επαναφερει στο συστημα τον default Microsoft Driver.

Αυτος φορτωνεται αναλογα με την αναλυση που εχει οριστει σ αυτον, οι low Vga αναλυσεις που υποστηριζει ο default driver στα 7 και στα vista ειναι 800Χ600 η 1280Χ1024.

Η τιμη της default αναλυσης, (εφοσον εχει οριστει εστω και μια φορα πριν απο την εγκατασταση ενος οποιουδηποτε εταιρικου driver) οριζεται στην registry απο την παραμετρο Highresolution. Εαν η παραμετρος δεν υπαρχει καθολου ο driver εχει αναλυση 800Χ600 , αν η παραμετρος υπαρχει και η τιμη της ειναι 1 , τοτε ο driver εχει αναλυση 1280Χ1024.

Στα παραπανω ο uninstaller παραμενει αμετοχος, αφηνει να φορτωθει αυτο που υπαρχει στο συστημα......

Ασφαλως και δεν υπαρχει θεμα ανησυχιας...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά χρήσης του προγραμμάτος για αφαίρεση των 11,8 και εγκατάσταση των 11,10. Όλα χωρίς προβλήματα σε Windows 7 x64 Sp1, sapphire xtreme 5850 και αφαίρεση όποιων shadow συσκευών υπήρχαν πριν την εκτέλεση του προγραμμάτος. Θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα ξανά γιατί και κάνει δουλειά και η αυτόματη λειτουργία του λύνει τα χέρια. Καλή η προσθήκη του ελέγχου στο τέλος για το αν είναι ασφαλή η επαννεκίνηση των windows.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από 11.8 preview πήγα σε 11.10 σε δύο λειτουργικά Win 7 x64 και Win Vista x64.

Η διαδικασία ήταν πολύ ξεκούραστη και αυτοματοποιημένη, από την στιγμή που δεν χρειάζεται ποια να κάνεις log in ως Administrator και επίσης ξηλώνονται όλα με ένα κουμπί.

Δύο παρατηρήσεις/ συμβουλές:

1) Και στα δύο λειτουργικά μου έβγαλε το boot unsafe στην σχετική επιλογή. Εγώ παρόλα αυτά έκανα boot, πέρασα τους drivers, αλλά δεν εμφανίστηκε με την πρώτη το Catalyst Control Center και η ανάλυση ήταν χαμηλή.

Με το δεύτερο restart o driver φόρτωσε κανονικά.

2) Αν έχεις χρόνο, διάθεση και γνώση θα σου πρότεινα να το περάσεις το software σε .Net, για να γίνει πιο "Windows" software. Όπως είναι τώρα, δείχνει και είναι hardcore "dosάδικο" application.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προγραμμα στο εδωσε ως boot unsafe, τοτε για το προγραμμα τα boot devices keys ειναι not optimum.

Το τι ειναι optimum η οχι, το οριζει ο σχεδιαστης του λειτουργικου, ο σχεδιαστης μιας Χ εξτρα εφαρμογης απλα ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει αυτα τα standards εαν θελει να λεγεται σοβαρος και υπευθυνος.

Ενδεχομενη αγνοηση της προειδοποιησης αυτης θα μπορουσε να επιφερει προβληματα στην λειτουργια του λειτουργικου για τα οποια δεν ευθυνεται ο σχεδιαστης και το προγραμμα.

Οι προειδοποιησεις υπαρχουν γι αυτον τον λογο και συνοδευονται απο συμβουλες για τις ενεργειες που καθε αναγνωρισμενο προβλημα, απαιτει.

Καλο θα ηταν να ελενξεις πρωτα απ ολα γιατι θεωρει οτι ειναι not bootable, το προβλημα ειναι καθαρα θεμα του χρηστη του συστηματος και της γνωσης που διαθετει για να το στησει με τα απολυτως βασικα κριτηρια που απαιτουνται (συμβουλες - προτασεις εχουν δοθει κατα καιρους σε διαφορα posts).

Λυπαμαι, αλλα ακριβως επειδη εχω την διαθεση αλλα και την γνωση, προτιμησα την ιδιαιτερα κουραστικη και χρονοβορα σχεδιαση του προγραμματος με αυτην την δομη, μιας και καποια πραγματα πρεπει να γινονται υποχρεωτικα εκτος περιβαλλοντος Windows.

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το Catalyst_info.exe και μου έβγαλε οτι πανω στο σύστημα μου εχω 2 καρτες 1. 4800 series και 2. 6900 series που η 4800 ειναι η παλια μου καρτα που αλλαξα πριν κανα 6μηνο, υπαρχει καποιο θεμα που το βγαζει ετσι η οχι?

Εδω ειναι το logfile απο το Catalyst_info.exe

[ATIMAN UNINSTALLER Info

___________________________

Microsoft Windows 7 64 bit system [λ΅›¦© 6.1.7601] With Service Pack 1

INFO: Catalyst Software on system :

System CARD : AMD Radeon HD 6900 Series

System CARD : ATI Radeon HD 4800 Series

2D Driver Path : HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001

2D Driver Registry Path is : Optimum.

Catalyst Release Version : "8.892-110914m-125030C-ATI"

Catalyst Driver Version : "11.9"

Application Profiles : Not Installed

AMD APP SDK Version : 2.5.732.1

AMD APP SDK Runtime : Installed

Catalyst Control Center Version : 2010.1125.2148.39102

ATI AVIVO Codecs : Not Installed

HydraVision : Not Installed

ATI HDMI Audio Driver Version : 7.12.0.7702

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2008 Update kb973924 - x86 9.0.30729.4148

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2005

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2005

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2005 Update kb973923 - x86 8.0.50727.4053

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2008 - KB2467174 - x86 9.0.30729.5570

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2008 - x86 9.0.30729.17

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2008 - x86 9.0.30729.6161

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2010 1 x86 Redistributable - 10.0.20506

Installed Microsoft Visual C++ versions : 2008 - x86 9.0.21022

Link to comment
Share on other sites

I am back, με οχι καλα νεα. :p

Αφου βγηκαν οι 11.11a, ειπα να τους δοκιμασω μιας και εχουν να κανουν αμεσα με τα Skyrim και Battlefield 3 που παιζω αυτο το καιρο. Οποτε ειπα να ξανα-δοκιμασω τον Atiman Uninstaller. Βαζω την εκδοση 6.1.3, την τρεχω, παταω το Α αν θυμαμαι καλα, ωστε να αρχισει αυτοματα η ολη διαδικασια.

Κανει τα δικα του, restart και ξαναξεκιναει σε Next Generation Mode. Τελειωνει και αυτο και σε reports εδω και εκει μου αναφερει πως ολα οκ. Στο τελος επιλεγω, νομιζω, το Ε, ωστε να κανει extra ελεγχο για το αν το restart ειναι οκ να γινει. Επισης ετρεξα και εναν αλλο ελεγχο που ειχε, πιο πανω (και τα δυο ηταν recommended). Ολα καλα φαινοντουσαν. Περναω τους drivers λοιπον, ολα οκ και στο τελος μου ζηταει το κλασικο restart, το κανω. Μολις παει να loadαρει τα Win, BAM! BSOD!

Οπ, αρχισαμε...

Τελος παντων, για να μη το κουραζω δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ (και τα Advanced Boot Options, και στα Repair κλπ, κλπ) κανενα αποτελεσμα, μονο BSODs. Μεχρι και τον Boot Manager αλλαξα αλλα δεν... Να αναφερω πως, απο τοτε που ειχα παθει τη προηγουμενη νηλα, τον Uninstaller δεν τον ειχα ξαναχρησιμοποιησει. Uninstall τους προηγουμενος drivers τους εκανα μεσω του ATI Manager Installer (ή οπως λεγεται). Με αυτο το τροπο ειχα περασει 11.8, 11.9, 11.10 Preview 2 και 11.10 Final χωρις κανενα προβλημα.

Τελος παντων, ευτυχως που ειχα προνοησει και ειχα Live CD + Windows σε USB για ωρα αναγκης.

ΥΓ: Εχω κρατησει καποια logs...

Link to comment
Share on other sites

(και τα δυο ηταν recommended). Ολα καλα φαινοντουσαν. Περναω τους drivers λοιπον, ολα οκ και στο τελος μου ζηταει το κλασικο restart, το κανω. Μολις παει να loadαρει τα Win, BAM! BSOD!

ΥΓ: Εχω κρατησει καποια logs...

Περασες τους drivers χωρις προηγουμενως restart?

Θελω τα logs (μεσω e-mail) που εχεις κι επισης ενα ακομα αρχειο,,

Τρεξε την εντολη showlogs, κατω κατω στο μενου θα δεις την παραμετρο S (copy vbls file), στειλε μου τα αρχεια του folder c:\ATI_VBLS.

Θα σου πω απο που προερχονται τα BSOD.

Link to comment
Share on other sites

IΒαζω την εκδοση 6.1.3, την τρεχω, παταω το Α αν θυμαμαι καλα, ωστε να αρχισει αυτοματα η ολη διαδικασια.

Κανει τα δικα του, restart και ξαναξεκιναει σε Next Generation Mode. Τελειωνει και αυτο και σε reports εδω και εκει μου αναφερει πως ολα οκ.

Πάντα κάνω ακόμα ένα restart πριν περάσω τους drivers, γιατί μια φορά παλιότερα τους πέρασα χωρίς 2ο restart και μου έβγαλαν πρόβλημα. Δεν ξέρω αν χρειάζεται ή όχι, αλλά το κάνω καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. 30 sec δουλειά είναι με έναν WD Blue...

Link to comment
Share on other sites

Περασες τους drivers χωρις προηγουμενως restart?

Θελω τα logs (μεσω e-mail) που εχεις κι επισης ενα ακομα αρχειο,,

Τρεξε την εντολη showlogs, κατω κατω στο μενου θα δεις την παραμετρο S (copy vbls file), στειλε μου τα αρχεια του folder c:\ATI_VBLS.

Θα σου πω απο που προερχονται τα BSOD.

Καλησπερα φιλε μου το εβγαλε και σε μενα BSOD στη μεση της διαδικασιας απεγκαταστασης τον driver στη δευτερη φορα που το ετρεξα ολα καλα για δες http://www.thelab.gr/members/gatuso-21655/albums/gio-510/6688-img-0279/

Έγινε επεξεργασία από gatuso
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.