Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να εντοπισεις τα στοιχεια εκεινα που αποδιδουν στον Uninstaller τα χαρακτηριστικα ιου, προκειμενου να τα βγαλεις και να μην "φρεναρουν" τον κοσμο τα warnings αυτα?

Απ'οτι καταλαβα, το καθε antivirus βλεπει τον uninstaller σαν ιο διαφορετικης βαρυτητας, συνεπως εχουμε μια αντιμετωπιση απο Ignore μεχρι automatically Delete.

Μπορεις να κανεις κατι για αυτο, μιας και δεν μιλαμε για ενα antivirus αλλα για πληθωρα antivirus...

Thanks!

(Ελπιζω να πηγες διακοπες εστω και για λιγο :-) )

Αν προκειτε να υπαρχει τετοιο θεμα, να το κανω.

PS.

Ειμαι διακοπες....εδω κοντα.

Link to comment
Share on other sites

πληθώρα...???

Εγώ με το kaspersky δεν έχω τέτοιο θέμα!!

Αναφερομαι στο παραπανω post που δειχνει 3 γνωστα antivirus να το θεωρουν threat διαφορετικης επικινδυνοτητας. Ειναι κριμα χωρις λογο ενα τοσο χρησιμο προγραμμα να μπει σε "black list" με το φοβο του να ειναι virus ή να μπλοκαρεται αυτοματα απο τα antivirus!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου προειδοποίησε για ιό το ms sec essentials. Του είπα οκ και προχώρησε. Το θέμα είναι ότι 2 φορές που το έτρεξα και πάτησα την πρώτη επιλογή έφαγα 2 μπλε οθόνες. Οπότε το έβγαλα και έκανα απλή απεγκατασταση για να βάλω τους 11.8.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου προειδοποίησε για ιό το ms sec essentials. Του είπα οκ και προχώρησε. Το θέμα είναι ότι 2 φορές που το έτρεξα και πάτησα την πρώτη επιλογή έφαγα 2 μπλε οθόνες. Οπότε το έβγαλα και έκανα απλή απεγκατασταση για να βάλω τους 11.8.

Θα βοηθουσε αρκετα να αναφερεις το γιατι (κατα την δικη σου αποψη) ειχες αυτες τις μπλε οθονες.

Ετσι οπως το παρουσιαζεις δειχνει να ευθυνεται το προγραμμα, ειναι ετσι?

PS.

Εχοντας στα προηγουμενα posts αναφερει τους λογους που διαφορετικα συστηματα παρουσιαζουν διαφορετικα προβληματα, θεωρω οτι μια απλη αναγνωση αυτων των οδηγειων - συμβουλων θα ελυνε πολλα απο τα προβληματα που αναφερονται.

Κυριως ομως, πρεπει να καταννοησουμε το γιατι συμβαινουν και τι ακριβως ειναι υπευθυνο γι αυτα. Μονο ετσι θα ειναι χρησιμες οι αποψεις.

Η φυση, η δομη και η σχεδιαση του προγραμματος ειναι τετοια που ΔΕΝ μπορει να δημιουργησει τιποτα απο αυτα που διαβαζω.

Αν θελετε (αν και το θεωρω "καπως"), μπορω να αναλυσω πληρως τον τροπο λειτουργιας του, τα πεδια που επενεργει, το πως και το γιατι.

Θα χρειαστει να γραφτει "βιβλιο" γι αυτα, αλλα αν ειναι αναγκαιο να το κανουμε.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσε αρκετα να αναφερεις το γιατι (κατα την δικη σου αποψη) ειχες αυτες τις μπλε οθονες.

Ετσι οπως το παρουσιαζεις δειχνει να ευθυνεται το προγραμμα, ειναι ετσι?

PS.

Εχοντας στα προηγουμενα posts αναφερει τους λογους που διαφορετικα συστηματα παρουσιαζουν διαφορετικα προβληματα, θεωρω οτι μια απλη αναγνωση αυτων των οδηγειων - συμβουλων θα ελυνε πολλα απο τα προβληματα που αναφερονται.

Κυριως ομως, πρεπει να καταννοησουμε το γιατι συμβαινουν και τι ακριβως ειναι υπευθυνο γι αυτα. Μονο ετσι θα ειναι χρησιμες οι αποψεις.

Η φυση, η δομη και η σχεδιαση του προγραμματος ειναι τετοια που ΔΕΝ μπορει να δημιουργησει τιποτα απο αυτα που ...

Προσωπικα δεν ειχα καποιο προβλημα με τον uninstaller, ΑΛΛΑ παντα κανω uninstall τον driver απο το control panel και ΜΕΤΑ απο reboot τρεχω τον atiman uninstaller!

Επισης ποτε δε βαζω modded driver (o 10.8 ειναι modded?)

...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν θα δημιουργουσα κατι (ουτε εγω ουτε κανεις σοβαρος ανθρωπος) που να δημιουργει προβληματα.

Σκοπος καθε εφαρμογης ειναι η απλουστευση των διαδικασιων και το καλυτερο αποτελεσμα.

Καθε νεα εκδοση πληρει τις παραπανω προδιαγραφες σχολαστικα και δοκιμαζεται πολυ σκληρα πριν δοθει ως ΟΚ.

Ισως, λεω ισως, η αποδοχη της προτασης για λιγοτερες επιλογες και αυτοματοποιημενη διαδικασια να προβληματιζει τους χρηστες της εφαρμογης, μιας και δεν βλεπουν η δεν μπορουν να επιλεξουν επιμερους κομματια του συνολικου software για την δουλεια που χρειαζονται.

Ομως εχει ληφθει καθε δυνατη προσπαθεια ωστε να λειτουργει ακομα και αυτοματα προσαρμοσμενο στο συστημα καθε ενος, αφου πριν ξεκινησει διαβαζει σχεδον ολες τις απαραιτητες παραμετρους τους.

Η εφαρμογη δοκιμαζεται σε καθαρο συστημα στα κατωθι λειτουργικα 64 και 32 bit,

Windows 7 Home

Windows 7 Premium

Windows 7 Pro

Windows 7 Ultimate

Windows Vista

Εξακολουθω να προτρεπω, θα ελεγα να "πιεζω", στην διαδικασια που αναφερω εδω.

Ειναι βασικο για την σωστη λειτουργια των Windows...

Κανενα απο τα προβληματα που αναφερθηκαν πιο πανω δεν εμφανιστηκαν ωστε να αντιμετωπιστουν, ουτε απο εμενα αλλα ουτε και απο το πληθος των χρηστων που χρησιμοποιουν αυτο το προγραμμα.

Ειναι λοιπον για μενα, τουλαχιστον λυπηρο να βλεπω οτι σχετιζετε το προγραμμα αυτο με θεματα που σας παρουσιαζονται η ακομη και με ιους. Πραγματικα απορω πολλες φορες προσπαθωντας να ξαναδιαβασω μηπως και διαβασα λαθος.

Παρ ολα αυτα, σχεδιαζω μονο για την αποφυγη τυχον "δυσπιστιας" μια νεα εκδοση η οποια θα δινει την δυνατοτητα να αφαιρεσει ο χρηστης κατα βουληση συγκεκριμενα κομματια του software που δεν επηρεαζουν την αποτελεσματικοτητα της απεγκαταστασης, αλλα μπορει να ωφελησουν καποιους απο εσας.

Ταυτοχρονα, θα εμφανιζει γραμμη προς γραμμη τον τελικο ελεγχο που κανει το software για καθε καταχωρηση της registry που αφορα το booting.

Η εφαρμογη επισης θα κρατα backup, θα ενημερωνει για προβληματα και λαθη του συστηματος, για λανθασμενες καταχωρησεις και θα διορθωνει αυτοματα οσες βρισκει εφ οσον ο χρηστης επιλεξει να τις διορθωσει.

Τελος, για τον φιλο μου τον ElGreco,

Δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις οπως το κανεις, ο ES Install Manager του uninstaller λειτουργει πιο γρηγορα και πιο αξιοπιστα.

PS.

Για οσους πιστευουν οτι ο uninstaller, τυχον "ευθυνεται" για θεματα μπλε οθονων η booting η και δεν ξερω τι αλλο, ειμαι προθυμος να τους στειλω μεσω email βασικα μερη του κωδικα του software ωστε να προσπαθησουν να καταλαβουν την λειτουργια του.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσε αρκετα να αναφερεις το γιατι (κατα την δικη σου αποψη) ειχες αυτες τις μπλε οθονες.

Ετσι οπως το παρουσιαζεις δειχνει να ευθυνεται το προγραμμα, ειναι ετσι?

PS.

Εχοντας στα προηγουμενα posts αναφερει τους λογους που διαφορετικα συστηματα παρουσιαζουν διαφορετικα προβληματα, θεωρω οτι μια απλη αναγνωση αυτων των οδηγειων - συμβουλων θα ελυνε πολλα απο τα προβληματα που αναφερονται.

Κυριως ομως, πρεπει να καταννοησουμε το γιατι συμβαινουν και τι ακριβως ειναι υπευθυνο γι αυτα. Μονο ετσι θα ειναι χρησιμες οι αποψεις.

Η φυση, η δομη και η σχεδιαση του προγραμματος ειναι τετοια που ΔΕΝ μπορει να δημιουργησει τιποτα απο αυτα που διαβαζω.

Αν θελετε (αν και το θεωρω "καπως"), μπορω να αναλυσω πληρως τον τροπο λειτουργιας του, τα πεδια που επενεργει, το πως και το γιατι.

Θα χρειαστει να γραφτει "βιβλιο" γι αυτα, αλλα αν ειναι αναγκαιο να το κανουμε.

Είχα ξαναχρησιμοποιησει το προγράμμα σου και δεν είχα πρόβλημα. Η τελευταία έκδοση μου παρουσίασε τις μπλε οθόνες. Είχα παρά πολύ καιρό να κάνω update τους drivers μιας και δεν είχα κανένα πρόβλημα στα παιχνίδια που έπαιζα. Μπλε οθόνη δεν είχα ξανάδει από το Atixxxx.dll και προφανώς φταίει ο uninstaller αφού μόλις κάνει διάφορα τρώω τη μπλε οθόνη και τις 2 φορές στο ίδιο σημείο. Επίσης όταν λες ότι δε πιστεύεις ότι το antivirus βλέπει σαν ιό 2 αρχεία του προγράμματος σου, λέμε όλοι ψέμματα δηλαδή?

Εγώ σε είχα ξαναευχαριστησει για το προγράμμα που έχεις φτιάξει μιας και είναι πολύ χρήσιμο. Αλλά με αυτά που γράφεις εδώ καταλαβαίνω ότι θεωρείς ότι το προγράμμα σου είναι τέλειο και δεν έχει προβλήματα. Είναι δυνατόν να φταίνε οι πάντα τα windows ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο, και όχι το δικό σου προγράμμα?

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα συνηθως θεωρουνται δεδομενα, αλλα τα στοιχεια που μου εστειλε ο mellodos, με εβαλαν σε σκεψεις.

Ο uninstaller μου σβηνει ολο το ATI software ενω ο κλασικος uninstaller αφαιρει τμηματα του current.

Κανεις ομως δεν σβηνει το ΑΤΙ hardware, γιατι πολυ απλα δεν μπορει να το "βρει" για να το σβησει.

Υπαρχουν χρηστες (οπως ο mellodos) που δεν εχουν κανει φορματ απο καποια προηγουμενη καρτα στην επομενη τους, αλλα ουτε απεγκατεστησαν την παλια πριν βαλουν την νεα (συνηθες φαινομενο).

Καθε καρτα, ακομα και η ιδια (οταν πχ αλλαζει vendor bios) εχει μια μοναδικη ταυτοτητα την οποια διαβαζουν τα Windows μεσω του driver και φτιαχνουν ενα "κρυφο" προς εμας ιχνος.

Αυτο το ιχνος το βλεπει καθε νεος driver που εγκαθισταται και αναπτυσεται και στα πεδια που θα το εκανε εαν η καρτα ηταν σε λειτουργια. Σ αυτες τις περιπτωσεις εχουμε γεματα αρκετα κλειδια των ControlSet's ενω θα επρεπε να εχουμε μονο ενα για καθε μια καρτα (πυρηνα). 1*

Αυτο συνηθως δεν ενοχλει την λειτουργια του driver, της καρτας η του συστηματος, διοτι τα Windows οριζουν σαν default καρτα λειτουργιας αυτη που υπαρχει στο συστημα, ανεξαρτητα σε ποιο κλειδι ανηκει αριθμητικα.

Οταν ομως γινεται απεγκατασταση ο driver δεν αφαιρειται απο κανενα αλλο κλειδι εκτος απο τα κλειδια που αφορουν τους υπαρκτους πυρηνες. Σ αυτα τα κλειδια το συστημα επαναφερει τον Microsoft VGA driver των Windows χωρις να σβηνει τιποτα απο τα στοιχεια του catalyst.

Παροτι ο uninstaller μου, αφαιρει ολα τα στοιχεια απο τα "ανυπαρκτου" υλικου κλειδια, ο Microsoft driver φορτωνεται παντα, εκτος απο το κλειδι της υπαρκτης καρτας και στο default Vga start κλειδι που ειναι το 0.

Μεχρι εδω καλα θα μου πειτε, τα Windows οριζουν start καρτα στο κλειδι που υπαρχει και οριζουν αυτο το κλειδι ως default boot start, ετσι το συστημα ξεκινα...

Σωστα, μονο που αυτο δεν συμβαινει στο SP1, το οποιο οριζει το κλειδι της start καρτας που ανηκει ως start, αλλα ως default boot start κλειδι παντα το 0.

Το 0 κλειδι ποτε δεν περιεχει την υπαρκτη καρτα του συστηματος εφ οσον ανηκουμε στην κατηγορια 1*, ετσι στο restart (αφου το 0 δεν εχει τιποτα απο drivers) θα εχουμε BSOD και NO boot.

Για να λυθει αυτο το "προβλημα", θα πρεπει να απενεργοποιησουμε τις παλιες και ανυπαρκτες καρτες απο το συστημα μας, κατι που εχει πολλαπλο οφελος. Ο driver θα εγκατασταθει μονο σε ενα, δυο, η τρια κλειδια αναλογα τους υπαρκτους πυρηνες μας και δεν θα εγκατασταθει σε 32 ταυτοχρονα (οπως ηταν πχ στο συστημα του mellodos).

Εχετε προφανως παρατηρησει ποσο αργει το "περασμα" του ATI Vga driver κατα την εγκατασταση του?, σε οσο περισοοτερα κλειδια εγκατασταθει τοσο περισσοτερη ωρα κανει.

Η απενεργοποιηση - διαγραφη των μη υπαρκτων καρτων, δεν μπορει να γινει με απλη διαγραφη των PCI vendors απο το ENUM της registry γιατι θα ξαναεμφανιστουν, τα hardware ID's βρισκονται κωδικοποιημενα σε 16δικη μορφη σε σημειο που δεν μπορουμε εμεις να τα διαβασουμε.

Ο τροπος λοιπον ειναι ο εξης,,

Α) Απεγκατασταση του driver, ειτε με τον Install Manager, ειτε με τον δικο μου uninstaller αλλα προσοχη δεν πρεπει να τρεξει το next Generation ακομη. Αρα προτιμηστε για την διαδικασια αυτη τον Install Manager απο το Control Panel > restart after end.

Β) Ακολουθουμε την πιο κατω απλη αλλα προσεκτικη διαδικασια, θα την αφησω στα Αγγλικα για καλυτερη καταννοηση, πηγη της η Microsoft.

1 Right-click My Computer and select Properties.

2 Click on the Advanced tab.

3 Click on Environment Variables.

4 Below the bottom Environment Variables window pane (System Variables), click on New

5 For Variable Name, enter devmgr_show_nonpresent_devices

6 For Variable Value, enter 1

7 Click OK to close Environment Variables and OK again to close System Properties

Open Device Manager, click on View and then select Show hidden devices from the menu. You can identify the hidden devices by their grayed-out icons.

Go to the Display adapters and show your old cards.

Right-click the selected card and choose "Uninstall" driver on every one.

Restart and ok.

Προτεινω να το κανετε για ολες τις καρτες που θα βρειτε στο Display adapters, ακομα και για τις υπαρκτες καρτες σας , πιθανον δε, να τις δειτε περισσοτερες απο μια φορες και ο λογος ειναι αυτος που ειπα στην αρχη..Καντε το για ολες...

Μετα θα διαπιστωσετε οτι οι νεοι drivers θα εγκαθιστουνται παντα στα κλειδια 0 και ανω (αναλογα τον αριθμο των καρτων σας).

Σας κουρασα !!! , σορυ.

- edit -

PS.

Αυτη η διαγραφη, των μη υπαρκτων καρτων, ειναι απαξ δια παντος, δεν θα μας ξαναενοχλησουν ποτε.

Νομίζω ότι τα παραπάνω ήταν σαφής και σ` ευχαριστώ για την υπενθύμιση-υπόδειξη. Νεότερα βέβαια την επόμενη φορά που θα κάνω πάλι απεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναχρησιμοποιησει το προγράμμα σου και δεν είχα πρόβλημα. Η τελευταία έκδοση μου παρουσίασε τις μπλε οθόνες. Είχα παρά πολύ καιρό να κάνω update τους drivers μιας και δεν είχα κανένα πρόβλημα στα παιχνίδια που έπαιζα. Μπλε οθόνη δεν είχα ξανάδει από το Atixxxx.dll και προφανώς φταίει ο uninstaller αφού μόλις κάνει διάφορα τρώω τη μπλε οθόνη και τις 2 φορές στο ίδιο σημείο. Επίσης όταν λες ότι δε πιστεύεις ότι το antivirus βλέπει σαν ιό 2 αρχεία του προγράμματος σου, λέμε όλοι ψέμματα δηλαδή?

Εγώ σε είχα ξαναευχαριστησει για το προγράμμα που έχεις φτιάξει μιας και είναι πολύ χρήσιμο. Αλλά με αυτά που γράφεις εδώ καταλαβαίνω ότι θεωρείς ότι το προγράμμα σου είναι τέλειο και δεν έχει προβλήματα. Είναι δυνατόν να φταίνε οι πάντα τα windows ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο, και όχι το δικό σου προγράμμα?

Δεν ειπα οτι λετε "ψεματα", δεν χρησιμοποιω ποτε τετοιες λεξεις.

Υπαρχουν ομως antivirus που θεωρουν αρχεια που γραφτηκαν με προγραμματα χωρις υπογραφη ως απειλη, δεν ειναι ντε και καλα απειλη. Το προγραμμα μου ελεγχεται με ακριβα (πληρωμενα) και σοβαρα antivirus, ωστε να ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ειναι καθαρο οταν ανεβαινει στον server. Οσον αφορα λοιπον αυτο το σημειο ειναι απολυτα καθαρο.

Το αρχειο Atixxxx.dll, οπως το αναφερεις, περιεχει στοιχεια "αναγνωσης" και αφορα τον uninstaller ως internal library, δεν εχει καμια δουλεια στις μπλε οθονες (δεν το βλεπουν καν τα Windows).

Αρα η λεξη προφανως φταιει το Atixxxx.dll και ο uninstaller δεν ειναι καθολου σωστη (επετρεψε μου να γνωριζω πολυ καλυτερα).

Δεν υποστηριζω οτι το προγραμμα ειναι τελειο, λεω οτι συνεχως το βελτιωνω και το εχω φτασει σε σημειο να ειναι παρα πολυ καλο. Τελειο μπορω να το θεωρησω για την ασφαλεια του, με την απολυτη σιγουρια οτι μπορει και να μην σβηνει τα παντα (για να μην το θεωρησω τελειο και σε αυτο) αλλα ειναι 1.000.000% σιγουρο οτι δεν δημιουργει κανενα απο τα προβληματα που αναφερονται.

Αλλιως θα ειχαν αναφερθει απο ολους, η απο πολλους περισσοτερους, κατι που δεν συμβαινει. Αυτο πως το εξηγει καποιος?

Ναι ειναι δυνατον να φταινε τα Windows και το setup του καθενος και οχι το προγραμμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε πως απο εδω μεσα το εχουν κατεβασει 100 (οι καθημερινοι χρηστες), μεχρι τωρα για μπλε οθονες εχουν αναφερθει απο 4-5? Αρα παμε σε 5% των περιπτωσεων μονο απο εδω. Πιστευω ομως και πως 5.000 να το ειχαν κατεβασει (ξανα-λεω, παντα απο εδω μεσα ετσι ωστε να υπαρχει και αμεσω feedback) τοτε παλι το ιδιο ποσοστο θα ειχαμε. Θα ελεγα πως δεν ειναι μικρο νουμερο, συμφωνεις?

ΥΓ: Οσο για τα συστηματα, εγω δεν εχω αλλαξει κατι στο συστημα μου (ουτε απο αποψη προγραμματων, ουτε hardware) τους τελευταιους μηνες. Και ομως, μονο στον 5.2.4 ειχα προβλημα (οπως ειχαν και αλλοι, μονο σε αυτον). Η μονη παραμετρος που αλλαξε στην ολη φαση δηλαδη, ηταν το δικο σου προγραμμα, ως νεωτερη εκδοση. So...?

ΥΓ2: Αυτο για τον κωδικα ηταν λιγο lol. Δηλαδη ειναι σαν να εχει προβλημα ο Firefox και να μας λεει (απαιτει) η Mozilla, παρτε τον κωδικα και βρειτε τα λαθη μονοι σας!

ΥΓ3: Θα ξανα-πω ομως, πως τον 5.2.4 τον ειχα χρησιμοποιησει, την ιδια περιοδο, στο Laptop και δουλεψε οπως επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως κατι να μην το ειπα οπως επρεπε και πιθανον να ερμηνευτηκε λαθος.

Δεν ειπα να βρειτε τα λαθη στον κωδικα, ειπα να δειτε πως δουλευει ωστε να καταλαβετε το γιατι δεν μπορει να κανει αυτα που γραφουν αυτοι οι 4-5, οι οποιοι αναφερουν κιολας προβλημα σε ιο.

Απο το link που εχω δωσει εδω μεσα το εχουν κατεβασει 306.

Στο συνολο των links που εχω δωσει παντου εχει κατεβει 7.658 φορες.

Το feedback των αναφορων για προβληματα ειναι 5 και 12 αντιστοιχα, το ποσοστο ειναι ελαχιστο !

PS.

Πως εξηγεις ο ιδιος την σωστη λειτουργια του 5.2.4 στο φορητο σου και οχι στον σταθερο?

Το ιδιο προγραμμα ειναι....

Μια απο τις βασικες διαφορες φορητου - σταθερου αναφερεται στο ιδιο link.

Αν θελετε, μπορειτε να σβησετε τα atitmp64.dll και atitmp32.dll που σας φαινονται "υποπτα" απο το Main Core folder. Δεν θα συγκρινει τα αρχεια του ελεγχου με τα προτυπα, αλλα λιγο μας ενδιαφερει.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Αν δουμε πως δουλευει, ισως βρουμε και τα (αν υπαρχουν) λαθη. Το θεμα ειναι πως πρεπει να γνωριζουμε και απο κωδικα. Δεν νομιζω και οι 306 (που κατεβασαν απο εδω) να εχουν τετοιες δυνατοτητες.

Επισης, το οτι λειτουργει σωστα στο ταδε συστημα, δεν σημαινει πως θα λειτουργει και στο δεινα. Αυτο ισχυει για ολα τα προγραμματα, ετσι δεν ειναι? Το πιο απλο που μπορω να παρω ως παραδειγμα, ειναι τους ιδιους τους Catalysts οπου στα release notes αναφερει:

"Random graphical corruption is no longer experienced when playing Crysis 2 in a Crossfire environment."

Σε συγκεκριμενο συστημα (Crossfire), σε συγκεκριμενο game (Crysis 2) για συγκεκριμενο προβλημα. Δεν ειναι κατι γενικο δηλαδη...

ΥΓ: Αυτο για τον ιο, ειναι γνωστο πως αρκετες φορες τα antivirus μπορει να χτυπανε false alarm.

ΥΓ2: Ολα αυτα στα λεω γιατι θελω να χρησιμοποιω το προγραμμα σου, αλλα πλεον μετα την εμπειρια μου (αλλα και των αλλων, εστω λιγων, παιδιων), το φοβαμαι κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Καθε προγραμμα ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει υπο ιδανικες συνθηκες σε καθε συστημα και ειναι υποχρεωμενο να λειτουργει παντου και παντα.

Εαν το Χ συστημα δεν πληρει αυτες τις συνθηκες, δεν φταιει το προγραμμα οπως καταλαβαινεις.

Οπως και στους catalyst το να "φανταστεις" τα λαθη των "κακων" setups ειναι πολυ πανω απο αυτο που μπορεις να κανεις.

Απο την αλλη, οσο πιο "βαθεια" αναζητα πεδια ενα προγραμμα τοσο πιο πολυ πιθανο ειναι να ανακαλυψει αρκετα εσφαλμενα πεδια, τα οποια ομως χρησιμοποιουν τα Windows ως σωστα (δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω).

Το προγραμμα (για μενα) ειναι απολυτως ασφαλες, στην παρουσα εκδοση το "υποθετει" ο χρηστης, στην νεα εκδοση θα το "βλεπει" κιολας.

Θα προσπαθησω επισης να το κανω λιγοτερο "βαθυ" αλλα το ιδιο αποτελεσματικο, με επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

atiman σε μένα προσωπικά ο uninstaller έχει πάει νερό. απεγκατάσταση απο control panel,reboot, atiman uninstaller (την προηγούμενη έκδοση full uninstall), reboot και πέρασμα τους 11.8.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, είχα ξενερώσει που η 6870 έπιανε 24fps στο crysis2 ενώ η gtx470 βάραγε 60άρια.

με τους 11.8 είδα τα ίδια fps και στην 6870. οπότε ο uninstaller κάνει καλή δουλειά σε μένα τουλάχιστον γιατί με τα κομπιουτερόνια δεν μπορείς να είσαι σίγουρος:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την αναφορα σου, ετσι πρεπει να δουλευει !!!

Η νεα εκδοση, οπως εχω ανακοινωσει , εχει ξεκινησει και θα την εχω ετοιμη σε λιγο καιρο.

Αν και θα μοιαζει αισθητικα με την 5.2.4 θα εχει πολλα διαφορετικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Atiman Uninstaller v.6.0.0.msi

Η νεα εκδοση διαθετει,,

Α. Αρχικο menu.

1. Πληροφοριες για τις καρτες του συστηματος ( τυπο - μοντελο ).

2. Πληροφορια για την θεση του 2D Driver Path με ενδειξη εαν ειναι optimum απο το συστημα και τους Catalyst.

Εαν δεν ειναι μεσα στα "σωστα" πλαισια εμφανιζεται ενδειξη με Tips που μας βοηθα να διορθωσουμε τα λαθη.

Με την εμφανιση των Tips, η λειτουργια του Uninstaller διακοπτεται αυτοματα (κλεινει).

Μπορουμε να αγνοησουμε τα Tips αυτα με σχετικο χειρισμο (πληκτρο) και να συνεχισουμε αγνοωντας τις συμβουλες.

Β. Next Generation Application.

1. Η εφαρμογη θετει αυτοματα το Administrator account σε active παροδικα, χωρις εξτρα χειρισμο απο εμας.

2. Δυνατοτητα στο ιδιο menu screen μεταξυ της ολοκληρωμενης (full) απεγκαταστασης, η μεσω ενος option menu που μας επιτρεπει να,,

2α. Διατηρηθουν τα υπαρχοντα Video Settings του χρηστη (δεν γινεται η διαγραφη τους).

2β. Διατηρηθουν τα υπαρχοντα xml Profiles.

2γ. Διατηρηθουν οι HDMI Drivers.

2δ. Μερικη απεγκαταστση του catalyst driver διατηρωντας τα extended display keys ανεπαφα. (τυπικη απεγκατασταση).

Τα option αυτα επιλεγονται το ενα μετα το αλλο και μπορουμε να επιλεξουμε οσα και οποια απο αυτα θελουμε. Μετα το τελος των επιλογων πατωντας το πληκτρο 'C' συνεχιζει η εφαρμογη.

ΣΗΜ. Δεν συνιστω την χρηση αυτων των options, αλλα υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να τα χρειαζονται.

3. Δημιουργειται αρχειο Backup για τα Boot Device κλειδια πριν αρχισει η απεγκατασταση (το οποιο πλεον το βλεπουμε online).

4. Μετα το τελος της απεγκαταστασης τρεχει μια εφαρμογη που κανει Verifying την τελικη κατασταση του Boot πεδιου που διαμορφωθηκε το οποιο συγκρινεται κλειδι προς κλειδι με το backup αρχειο (και αυτο το βλεπουμε online) αναγραφοντας για καθε κλειδι (καταχωρηση) εαν ειναι σωστη (αναφερεται ως pass) η αν ειναι λανθασμενη (αναφερεται ως fail). Στην περιπτωση που υπαρχει διαφορα μεταξυ των δυο συγκρινομενων αρχειων (καταστασεων) εμφανιζεται ενα menu που μας ενημερωνει για αυτο δειχνοντας ποια κλειδια εχουν το προβλημα. Ταυτοχρονα μας διδεται η δυνατοτητα με σχετικο πληκτρο η εφαρμογη να διορθωσει αυτα τα λαθη ωστε να συμφωνησουν με το backup αρχειο. Εαν αγνοησουμε την διορθωση, καλο θα ειναι να μην κανουμε restart το συστημα και να εγκαταστησουμε τους νεους drivers με το που θα τελειωσει πληρως η εφαρμογη.

5. Δημιουργειται αρχειο καταγραφης ολων των συμβαντων της ροης του προγραμματος απεγκαταστασης, μεσω του οποιου μπορουμε να διαβασουμε οσα απο αυτα εχουν αξια η μπορουν να κατανοηθουν διαβαζοντας τα. Το log file αυτο μπορουμε να το δουμε μεσω της επιλογης Next Gen Events Log file που θα εμφανιστει στο menu των επιλογων των log files μετα το τελος της εφαρμογης.

Στο ιδιο menu μπορουμε να δουμε επισης και το αρχειο που παρθηκε ως αρχικο backup (επιλογη Backup Boot Device list file), αλλα και το αρχειο verifying (επιλογη Verifying Device check log file).

Τα ιδια αρχεια μπορουμε να τα αναζητησουμε ανα πασα στιγμη, εκτος ροης της εφαρμογης, στο ειδικο menu που εμφανιζεται με την εντολη 'showlogs' που εκτελειται απο το πεδιο run του υπολογιστη μας.

Σ αυτο το μενου υπαρχει στο κατω μερος του και μια επιλογη που λεει 'Copy vbls files to sending [ATI_VBLS] folder'. Με αυτην δημιουργειται ενα folder ATI_VBLS στον C που περιλαμβανει περισσοτερες πληροφοριες για το backup σε αρχεια καταληξης vbls, τα οποια θα πρεπει να σταλουν σε μενα προς μελετη αν παρουσιαστει καποια "δυσλειτουργια" στο συστημα σας...

6. Η διαδικασια του προγραμματος ροης εχει αλλαξει ριζικα, ελεγχοντας καθε εργασια τρεις φορες πριν την εκτελεση.

7. Τα dll's που "ενοχλουσαν" ως κακοβουλα δεν υπαρχουν πλεον.

Επειδη με εχουν ρωτησει αρκετοι τι γινεται με τα Windows 8 preview, σας λεω οτι δυστηχως δεν υπαρχει ακομα Uninstall Manager που να λειτουργει σωστα στην συγκεκριμενη εκδοση.....

Στην εκδοση 6.0.0, εχουν γινει τοσες δοκιμες με τοσο τρελλες πιθανοτητες δημιουργωντας απιστευτα και απιθανα λαθη και κανενα προβλημα στην λειτουργια του συστηματος δεν εχει παρουσιαστει οσον αφορα το προγραμμα και τις λειτουργιες του, αυτο καθ' αυτο.

ΔΕΝ υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα - περιπτωση να συμβει τιποτα που να οφειλεται σ αυτο.

Τελος, για ακομη φορα συνιστω να ακυρωσετε τελειως την απεγκατασταση απο το Control Panel και να την κανετε μονο απο δω.

ΥΓ.

Οφειλω να τονισω οτι το προγραμμα ειναι φτιαγμενο να δουλευει απροβληματιστα σε καθε συστημα που υποστηριζεται το οποιο ειναι στημενο με στοιχειωδη τυπικη λογικη.

Ειναι δωρεαν και η ευθυνη χρησης του βαραινει τον ιδιο τον χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.