Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Να αναφερω εξ'αρχης πως δεν ειμαι σιγουρος αν φταει αυτο...

Λοιπον, μιας και βγηκανε οι 11.7 σημερα και ειχαν αρκετα bug fixes σε videο playback, εβαλα την καινουρια εκδοση 5.2.4 του Atiman για τα κλασικα. Εκανε τη πρωτη φαση του uninstall χωρις κανενα προβλημα, προχωρησε σε restart και μετα πηγε στη 2η φαση. Εκει επελεξα Next Generation deep clean (και τις δυο προηγουμενες φορες την ιδια επιλογη ειχα πατησει). Αφου τελειωνει και αυτο, δεν μου ζητησε restart αλλα εγω ηθελα να κανω (τι το'θελα?).

Γινεται το restart, και μολις ξεκιναει το logo των Windows, τσουπ BSOD. Για να μη τα πολυλογω, εκανα repair, δοκιμασα να μπω και στα 3 διαθεσιμα safe modes. Ακαρπες προσπαθιες οπως και να'χει, οποτε και τωρα σας μιλαω απο φρεσκοφορεμενα Windows. Να πω πως, σε μερικα logs ειδα το error "Corrupted ACL" και με λιγο ψαξιμο ειδα πως εχει να κανει (και) με τη Registry...

Link to comment
Share on other sites

atiman αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα με όλη την σειρά "5" των uninstaller σου αλλά για νa γίνω κατανοητός θα περιγράψω τι συμβαίνει και με τον τελευταίο 5.2.4.

1)Επιλέγω full auto.Όλα ξεκινάνε κανονικά και κατά την διάρκεια του πρώτου σταδίου αφαίρεσης μου πετάει σφάλμα για τερματισμό του windows installer.To περίεργο είναι πως ο uninstaller δεν πτοείται και συνεχίζει την αφαίρεση ακάθεκτος μέχρι το restart.

2)Μετά το restart και πατώντας "s" για συνέχεια του next generation , η όλη διαδικασία παίρνει γύρω στο τέταρτο! Μάλιστα κάποια στιγμή βγάζει και ένα error ότι κάτι δεν βρήκε στον φάκελο temp του uninstaller , νομίζω crtd10 <--not sure. Τελικά η διαδικασία τελειώνει επιτυχώς με ολόαδειο log αλλά με... γεμάτο τασάκι καθώς και 2 άδειες μπύρες...:hehe: Είναι οκ αυτό?

Χρειαζομαι περισσοτερα στοιχεια για να καταλαβω τι συμβαινει. Σιγουρα πρεπει να ξερω το λειτουργικο που δουλευεις.

Επισης θεωρω υποχρεωτικα σιγουρο οτι εισαι administrator του συστηματος και το UAC το εχεις απενεργοποιημενο.

Το πρωτο χρειαζεται για να μπορει να επεμβει στα πεδια της registry και το δευτερο επειδη ο uninstaller διαχειριζεται αρκετα msi αρχεια κατα την διαρκεια της διαδικασιας, η ενεργη κατασταση του UAC θα απαιτουσε ερωτηση για την εκτελεση της εφαρμογης, κατι που με την διαδικασια ροης του uninstaller δεν μπορει να γινει. Το UAC πρεπει να ειναι disable σε καθε συστημα.

Καθε μηνυμα που εμφανιζεται στην οθονη σου απο αυτα που αναφερεις, ειναι μηνυμα "αδυναμιας εκτελεσης" των windows. Η εφαρμογη δεν θα σταματησει να τρεχει επειδη τα windows ειπαν οτι δεν μπορουν να διαβασουν η να εκτελεσουν, η να ανοιξουν ενα αρχειο.

Η διαδικασια του next generation απαιτει απο 12 εως 30 δευτερολεπτα αναλογα των ογκο των δεδομενων που υπαρχουν.

1. Στο πρωτο screen πριν πατησεις το auto ( στην κοκκινη οθονη) στο info σου γραφει τα στοιχεια των εφαρμογων που υπαρχουν εγκατεστημενες?

2 .Στη πρωτη διαδικασια του driver uninstallation η οθονη αλλαζει αναλυση σε 800 Χ 600?

3. Αν εχεις αδειο log, με τι ειναι γεματο το "τασακι"?

4. Γραψε στην γραμμη εντολων events και enter και στειλε μου το log file που θα ανοιξει.

εμ ατιμαν γιατι μου βγάζει σφάλμα και μου λέει να το τρέξω σαν αντμιν την στιγμή που το τρέχω από αντμιν λογαριασμό ? ? δεν μπορώ να κανω εγκατάσταση :tomato:

Disable UAC πριν την εγκατασταση.

Επετρεψε μου να πω,,, νομιζεις οτι τρεχεις απο admin λογαριασμο. Ξερεις αν ειναι active ο λογαριασμος?

Εαν παρ ολα αυτα εξακολουθεις να μην μπορεις να κανεις active τον λογαριασμο σου, πες μου να σου στειλω ενα διαφορετικο installation package που δεν χρειαζεται administrator account.

Να αναφερω εξ'αρχης πως δεν ειμαι σιγουρος αν φταει αυτο...

Λοιπον, μιας και βγηκανε οι 11.7 σημερα και ειχαν αρκετα bug fixes σε videο playback, εβαλα την καινουρια εκδοση 5.2.4 του Atiman για τα κλασικα. Εκανε τη πρωτη φαση του uninstall χωρις κανενα προβλημα, προχωρησε σε restart και μετα πηγε στη 2η φαση. Εκει επελεξα Next Generation deep clean (και τις δυο προηγουμενες φορες την ιδια επιλογη ειχα πατησει). Αφου τελειωνει και αυτο, δεν μου ζητησε restart αλλα εγω ηθελα να κανω (τι το'θελα?).

Γινεται το restart, και μολις ξεκιναει το logo των Windows, τσουπ BSOD. Για να μη τα πολυλογω, εκανα repair, δοκιμασα να μπω και στα 3 διαθεσιμα safe modes. Ακαρπες προσπαθιες οπως και να'χει, οποτε και τωρα σας μιλαω απο φρεσκοφορεμενα Windows. Να πω πως, σε μερικα logs ειδα το error "Corrupted ACL" και με λιγο ψαξιμο ειδα πως εχει να κανει (και) με τη Registry...

Δηλαδη επελεξες στην αρχη selective ( S ) και οχι auto? Διαφορετικα δεν θα πατουσες τιποτα στην 2η φαση.

Ας πουμε λοιπον, οτι ειδες "Corrupted ACL", (δουλευει μονο σε πεδια της registry και δεν "γραφεται" στα logs, που το ειδες?) λιγο μας ενδιαφερει στο προβλημα που αναφερεις.

Το προβλημα σου οφειλεται σε "ελειψεις" φορτωματος του default VGA driver που ο uninstaller οταν τελειωσει με την πληρη αφαιρεση των παραμετρων του Catalyst, επαναφερει στο συστημα. Αν αυτος ειναι "χτυπημενος" τοτε δεν υπαρχει 2D driver για να ξεκινησει το συστημα μετα το restart.

Εχω ομως φτιαξει (για να μην υπαρχει καμια περιπτωση να γινει λαθος) το recheck, δεν ειναι αλλο απο μια ρουτινα με την οποια "φωτογραφιζεται" η νεα registry που προκυπτει και συγκρινεται με αυτο που εχουν ορισει ως original τα Windows. Εαν βρεθει η οποιαδηποτε διαφορα φορτωνεται το πεδιο εκεινο που διαφερει, αυτοματα.

Χρειαζομαι και απο εσενα καποιες ακομα πληροφοριες για το λειτουργικο σου, μιας και αν μιλαμε για Windows 7 64 απλα η SP1 αυτο που περιγραφεις ειναι αδυνατον να συμβει απο τον uninstaller με ευθυνη του.

Επισης θα ηθελα και απο εσενα το δικο σου event log.

Πρεπει ισως να πω (θεωρω οτι ειναι αυτονοητο βεβαια) οτι το ιδιο προγραμμα δεν μπορει να συμπεριφερεται διαφορετικα απο συστημα σε συστημα και να "φταιει" το ιδιο, δεν εχει τετοιου ειδους προτιμησεις.

Οπως ομως ισχυει με καθε λογισμικο ( οπως και στους drivers) ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει σε σωστα στημενα συστηματα, χωρις αυτο να σημαινει οτι το δικο σου η καποια αλλα δεν ειναι "σωστα".

[MENTION=9665]z3et[/MENTION], η εκδοση 5.2.4 ειναι επεκταση της 5.2.2, ειναι δε ολες στην ιδια πλατφορμα της σειρας 5.0.0, οποτε θα επρεπε το ιδιο προβλημα να το ειχες και με τις αλλες.

Ο 5.2.4 απο εχτες εχει "γραψει" παγκοσμια 461 downloads, ενω ο 5.2.2... 11.087 downloads. Δεν ξερω ποσοι τελικα τους δοκιμασαν αλλα εχω μονο δυο αναφορες μεχρι τωρα για τον 5.2.4 και 30 για τον 5.2.2 στο συνολο του.

Εξαιρω εμενα και τα συστηματα που τους δοκιμαζω ο ιδιος πριν "βγουν" προς τα εξω..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Windows X64 Prof SP1 English ειχα πληρως ενημερωμενα και οσο το δυνατον πιο καθαρα, δηλαδη δεν τα ειχα φορτωμενα με "σκουπιδια" ουτε και με προγραμματα που να πειραζουν ευαισθητα σημεια.

Το log το ειδα μεσα απο το repair mode και ηταν της μορφης:

Startup Repair:

Problem Event Name- Startup Repair Offline

Problem Signature 01- 6.1.7600.16385

Problem Signature 02- 6.1.7600.16385

Problem Signature 03- CorruptAcl

Problem Signature 04- CorruptAcl

Problem Signature 05- Auto Failure

Problem Signature 06- CorruptAcl

Problem Signature 07- CorruptAcl

Κατι τετοιο. Επισης εγραφε κ'αλλα απο κατω (νομιζω σε πια paths ηταν τα corrupted αλλα επειδη το ειχα σιγουρο για format δεν τα κρατησα).

Link to comment
Share on other sites

Ενας κοπος, ειναι να τον ξανακατεβασεις και να τον ξαναχρησιμοποιησεις, μονο ετσι θα σιγουρευτουμε.

Οι διαφορες με τον 5.2.2 ειναι κυριως στις προσθετες λειτουργιες για τα APP Profiles , τα AMD APP SDK , το πληροφοριακο του συστημα και η ταχυτητα του. Σε ολα τα αλλα ειναι ιδιος με τον 5.2.2.

Συμφωνα με τα λεγομενα σου, ειμαι 110% σιγουρος οτι κατι αλλο ασχετο εχει συμβει..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]...

ένα πρόγραμμα στο οποίο έχεις αφιερώσει χρόνο και έχει τα καλύτερα αποτελέσματα για ένα απόλυτα καθαρό σύστημα σε σχεση με την επίσημη unistall μέθοδο, γιατί η ΑΤΙ δεν αποφασίζει να το ενσωματώσει στην σουίτα της; ....να γίνονται όλα αυτά όπως τα κάνει το προγραμματάκι σου με το απλο unistall software από το Control panel.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση !!!

Πολλα πραγματα που θα επρεπε να ειχε κανει η ΑΤΙ δεν τα εχει κανει, οι λογοι ειναι γνωστοι αλλα δυστηχως δεν μπορουμε να τους αναφερουμε δημοσια. Τα οφελη του uninstaller μου ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτα που θεωρει ο κλασσικος Install Manager σαν απαραιτητα, ο οποιος εχω ξαναγραψει οτι αφαιρει μονο οτι εκεινος ελεγχει κατα την εγκατασταση. Δεν μπορει να αφαιρεσει κατι που δεν γνωριζει, οταν τα dll extensions αναπτυσονται στην registry.

Κρατηστε μονο οτι, ο uninstaller απαιτει και αυτος μονο ενα κλικ και ταυτοχρονα μας κανει το συστημα "παρθενο".

Στο μελλον, θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Άψογος ο Uninstaller v5.2.4

Αναλυτικές παρατηρήσεις:

1) Εγκατάσταση του 5.2.4 σε Windows 7 SP1 x64 - χωρίς προηγούμενη εγκατάσταση παλαιότερων εκδόσεων του Uninstaller.

Άψογο ξήλωμα του 11.6 με φοβερή ευκολία - πάτημα ενός κουμπιού μόνο και όλα αυτόματα - ακόμα και το restart.

Εννοείται το Log on έγινε από την αρχή ως Administator σε Normal περιβάλλον - όχι safe mode.

Παρόλο που ο ATIMAN γράφει ότι δεν χρειάζεται restart μετά το τελείωμα του Uninstaller, εγώ το έκανα πριν βάλω τον νέο driver.

Δύο μικρά bugs.

A) Κατά την μετακίνηση του παραθύρου του Unistaller, το παράθυρο μικραίνει μόνο του!

Β) Αν επιλέξεις μετά το τέλος όλης της διαδικασίας να δεις το log file του Next Generation, εξαφανίζεται στην συνέχεια η επιλογή του να δεις το Registry log file!

Εγκατάσταση 11.8 preview με μερικές ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις:

1) Μου είχε κρατήσει τις ρυθμίσεις Video (βρήκα απενεργοποιημένα τα πάντα εκτός από το automatic deinterlacing και το pulldown detection - δηλαδή ότι ακριβώς είχα επιλέξει στον 11.6

2) Μου είχε κρατήσει τις επιλογές και των οθονών - Disable την μια οθόνη, χωρίς Duplicate ή Extend στην δεύτερη.

3) Δεν μου βγήκε η επιλογή να εγκαταστήσω τον HDMI driver. Βρίσκω στον device manager ένα ATI HDMI driver από 26/4/2011 της Realtek - τον είχα περάσει εγώ πιο παλιά.

Αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να ξηλώσω ή να κάνω Disable τον Realtek driver για να μου εμφανιστεί ο HDMI driver της AMD.

4) Το AMD APP αναβαθμίστηκε σε v2.5 χωρίς να καταργηθεί ευτυχώς το CAL (είχαν υπάρξει κατί απειλητικές αναφορές ότι με το v2.5, το CAL δεν χρειαζόταν άλλο και θα έπρεπε να καταργηθεί)

Πρόσεξα ότι στο 2.5 επιτέλους φαίνεται να βλέπει όλη την μνήμη (1024ΜΒ) της κάρτας.

5) Έχουν καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό τα βελάκια που σου επέτρεπαν να μετακινείς το πλαίσιο της οθόνης πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά. Έχουν αντικατασταθεί με το scaling που δεν βολεύει γιατί σου μεγαλώνει προς όλες τις κατευθύνσεις την επιφάνεια της οθόνης.

Αν εγώ θέλω απλά να μετακινήσω την επιφάνεια εργασίας προς μια κατεύθυνση, πως θα γίνει ?

2) Εγκατάσταση του 5.2.4 σε Windows Vista SP2 x64 - χωρίς προηγούμενη εγκατάσταση παλαιότερων εκδόσεων του Uninstaller.

Άψογο ξήλωμα του 11.6 με φοβερή ευκολία - πάτημα ενός κουμπιού μόνο και όλα αυτόματα - ακόμα και το restart.

Εννοείται το Log on έγινε από την αρχή ως Administator σε Normal περιβάλλον - όχι safe mode.

Παρόλο που ο ATIMAN γράφει ότι δεν χρειάζεται restart μετά το τελείωμα του Uninstaller, εγώ το έκανα πριν βάλω τον νέο driver.

Ένα μικρό bug, ίδιο με τα Win 7

Α) Αν επιλέξεις μετά το τέλος όλης της διαδικασίας να δεις το log file του Next Generation, εξαφανίζεται στην συνέχεια η επιλογή του να δεις το Registry log file!

Δεν ισχύει το άλλο bug με το μίκρυμα του παραθύρου.

Αρχική προσπάθεια εγκατάστασης 11.8 preview (παρόλο που είναι μόνο για τα Win 7!)

Ο Installer έτρεξε κανονικά, έκανε extract, επέλεξε τα πάντα, έδειξε ότι τα εγκατέστησε όλα, αλλά στο τέλος δεν έβγαλε το μήνυμα ότι όλα τελείωσαν κανονικά, ούτε ζήτησε restart.

Έκανα manual restart αλλά ο Driver δεν σηκώθηκε ποτέ.

Ξηλώθηκε τελικά και αυτός με manual τρόπο από τον v5.2.4 - παρόλο που δεν τον έβλεπε εγκατεστημένο κανονικά, ξήλωσε όλα τα υπολείμματα της μερικής εγκατάστασης.

Στην συνέχεια κανονική εγκατάσταση του 11.7 με μερικές ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις:

1) Μου είχε κρατήσει τις ρυθμίσεις Video (δηλαδή βρήκα απενεργοποιημένα τα πάντα εκτός από το automatic deinterlacing και το pulldown detection - δηλαδή ότι ακριβώς είχα επιλέξει στον 11.6

Ισχύει το ίδιο με τα Win 7

2) Δεν μου είχε κρατήσει τις επιλογές των οθονών σε αντίθεση με τα Win 7 και έπρεπε να τις φτιάξω από την αρχή.

3) Δεν μου βγήκε η επιλογή να εγκαταστήσω τον HDMI driver. Βρίσκω στον device manager ένα ATI HDMI driver από 26/4/2011 της Realtek - τον είχα περάσει εγώ πιο παλιά.

Ισχύει το ίδιο με τα Win 7

4) Το AMD APP αναβαθμίστηκε σε v2.5 χωρίς να καταργηθεί ευτυχώς το CAL όπως ακριβώς και στα Win 7.

ΑΛΛΑ φαίνεται ότι η έκδοση v2.5 στα Vista, έχει πρόσβαση στα 800ΜΒ της κάρτας και όχι 1024ΜΒ όπως στα Win 7!

5) Έχουν καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό τα βελάκια που σου επέτρεπαν να μετακινείς το πλαίσιο της οθόνης πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά. Έχουν αντικατασταθεί με το scaling που δεν βολεύει γιατί σου μεγαλώνει προς όλες τις κατευθύνσεις την επιφάνεια της οθόνης.

Ισχύει το ίδιο με τα 7.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα!

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πολυ καλα την διαδικασια και σε ποιο σημειο ακριβως σου "κρατησε".

Καπου γραφεις ειχα επιλεξει και με μπερδεψες.

Θα ηθελες να γινεις λιγο πιο σαφης?

Δύο μικρά bugs.

A) Κατά την μετακίνηση του παραθύρου του Unistaller, το παράθυρο μικραίνει μόνο του!

Β) Αν επιλέξεις μετά το τέλος όλης της διαδικασίας να δεις το log file του Next Generation, εξαφανίζεται στην συνέχεια η επιλογή του να δεις το Registry log file!

Α) Στα Windows 7 ενα cmd παραθυρο οταν οριστει "μεγιστοποιημενο" βρισκεται στη συγκεκριμενη θεση βασει ορισμου (ακρο αριστερα). Εαν μετακινηθει αμεσως ερχεται σε κανονικο μεγεθος. Για να επανελθει μπορεις να "τραβηξεις" την ακρη του παραθυρου προς τα κατω (οπως θα εκανες σε καθε παραθυρο των Windows). Δεν ειναι bug του uninstaller και δεν μπορει να διορθωθει.

Β) Απο την εκδοση 5.0.0 ισχυουν μερικα options, τα οποια διατηρουνται μεχρι και τωρα.

Εχτρα δυνατοτητες (options),

2. List Logs File menu (ολων των εφαρμογων, ειτε μεσα απο την κυρια εφαρμογη, ειτε οποτε θελουμε ανεξαρτητα μεσω την εντολης showlogs απο την γραμμη εντολων)

Εκτελεσε showlogs και θα εχεις τις επιλογες των log files που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ξηλώματος ήταν άψογη.

Μετά την εγκατάσταση του νέου driver, αντιμερώπισα τα θέματα που γράφω.

Δηλαδή είχαν κρατηθεί και δεν είχαν αφαιρεθεί οι ρυθμίσεις από τον προηγούμενο driver των video settings, των επιλογών των οθονών, της μη εγκατάστασης του HDMI driver.

Ξαναδιάβασε το προηγούμενο post, μήπως είναι πιο ξεκάθαρο τώρα.

Οι δύο τελευταίες παρατηρήσεις αφορούν το APP 2.5 και το πόση μνήμη βλέπει από την κάρτα και η 2η παρατήρηση είναι ότι δεν έχω βρει έναν τρόπο να μετακινώ μέσα από τους drivers την επιφάνεια εργασίας, όπως παλιά στην σειρά 10.χ των drivers.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι περισσοτερα στοιχεια για να καταλαβω τι συμβαινει. Σιγουρα πρεπει να ξερω το λειτουργικο που δουλευεις.

Επισης θεωρω υποχρεωτικα σιγουρο οτι εισαι administrator του συστηματος και το UAC το εχεις απενεργοποιημενο.

Το πρωτο χρειαζεται για να μπορει να επεμβει στα πεδια της registry και το δευτερο επειδη ο uninstaller διαχειριζεται αρκετα msi αρχεια κατα την διαρκεια της διαδικασιας, η ενεργη κατασταση του UAC θα απαιτουσε ερωτηση για την εκτελεση της εφαρμογης, κατι που με την διαδικασια ροης του uninstaller δεν μπορει να γινει. Το UAC πρεπει να ειναι disable σε καθε συστημα.

Καθε μηνυμα που εμφανιζεται στην οθονη σου απο αυτα που αναφερεις, ειναι μηνυμα "αδυναμιας εκτελεσης" των windows. Η εφαρμογη δεν θα σταματησει να τρεχει επειδη τα windows ειπαν οτι δεν μπορουν να διαβασουν η να εκτελεσουν, η να ανοιξουν ενα αρχειο.

Η διαδικασια του next generation απαιτει απο 12 εως 30 δευτερολεπτα αναλογα των ογκο των δεδομενων που υπαρχουν.

1. Στο πρωτο screen πριν πατησεις το auto ( στην κοκκινη οθονη) στο info σου γραφει τα στοιχεια των εφαρμογων που υπαρχουν εγκατεστημενες?

2 .Στη πρωτη διαδικασια του driver uninstallation η οθονη αλλαζει αναλυση σε 800 Χ 600?

3. Αν εχεις αδειο log, με τι ειναι γεματο το "τασακι"?

4. Γραψε στην γραμμη εντολων events και enter και στειλε μου το log file που θα ανοιξει.

Το σύστημα της υπογραφής φοράει Win 7 64bit ,administrator account με uac off. Βέβαια το default administrator ειναι disabled αλλα απο οτι είδα το ενεργοποιεί o uninstaller μετα την επανεκιννηση.

Πριν τρέξω τον uninstaller , το σύστημα βρίσκεται στο εξής status :

-crossfire on

-πάνω στην πρώτη 6950 μια οθόνη 24" με dvi

-nvidia gt450 τίποτα καρφωμένο πάνω.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου :

1.Ναι μου αναφέρει κανονικά όλα τα στοιχεία των υφιστάμενων εφαρμογών

2. Εδώ υπάρχει πρόβλημα.Λίγα sec μετά την έναρξη της αφαίρεσης , η οθόνη σβήνει και ο μοναδικός τρόπος να παρακολουθήσω την συνέχεια της διαδικασίας , είναι να καρφώσω την οθόνη στην nvidia. Μετά την επανεκκίνηση η ati δείχνει όντως 800x600.

3.Το τασάκι είναι γεμάτο με τσιγάρα λόγω της καθυστέρησης στο next generation !!! :p:smoke:

4.ok στο στέλνω.

thanx!!

Link to comment
Share on other sites

Η υπαρξη της Nvidia μπερδευει αρκετα τα πραγματα, για να ακριβολογω οχι εμενα αλλα τα Windows στο να "δουν" ποιον driver θα διαβασουν για να στειλουν εικονα στην οθονη.

Υπερισχυει (πριν το restart) ο driver καρτας εφ οσον υπαρχει και οχι ο default Vga της Microsoft.

Η ερωτηση 3 παραμενει, ως εξης..."Αν εχεις αδειο log" , με αυτα που μου λες δεν μπορει να εχεις αδειο log.

Το αρχειο καλο ειναι να μου το στειλεις με email, επισης θα ηθελα μια πληρη εικονα της registry που αφορα VGA στο συστημα σου.

Ανοιξε ενα cmd παραθυρο και δωσε (copy - paste απο εδω).

REG QUERY "HKLM\SYSTEM\CurrentControlset\Control\Class" /s >>"c:\RegALL.log"

Στειλε μου το αρχειο c:\RegALL.log κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση !!!

Πολλα πραγματα που θα επρεπε να ειχε κανει η ΑΤΙ δεν τα εχει κανει, οι λογοι ειναι γνωστοι αλλα δυστηχως δεν μπορουμε να τους αναφερουμε δημοσια. Τα οφελη του uninstaller μου ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτα που θεωρει ο κλασσικος Install Manager σαν απαραιτητα, ο οποιος εχω ξαναγραψει οτι αφαιρει μονο οτι εκεινος ελεγχει κατα την εγκατασταση. Δεν μπορει να αφαιρεσει κατι που δεν γνωριζει, οταν τα dll extensions αναπτυσονται στην registry.

Κρατηστε μονο οτι, ο uninstaller απαιτει και αυτος μονο ενα κλικ και ταυτοχρονα μας κανει το συστημα "παρθενο".

Στο μελλον, θα δουμε....

αν δεν τρέχει θέμα , πες μας ποιοι είναι οι λόγοι για να ενημερωνόμαστε και εμείς σαν καταναλωτές. σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η υπαρξη της Nvidia μπερδευει αρκετα τα πραγματα, για να ακριβολογω οχι εμενα αλλα τα Windows στο να "δουν" ποιον driver θα διαβασουν για να στειλουν εικονα στην οθονη.

Υπερισχυει (πριν το restart) ο driver καρτας εφ οσον υπαρχει και οχι ο default Vga της Microsoft.

Η ερωτηση 3 παραμενει, ως εξης..."Αν εχεις αδειο log" , με αυτα που μου λες δεν μπορει να εχεις αδειο log.

Το αρχειο καλο ειναι να μου το στειλεις με email, επισης θα ηθελα μια πληρη εικονα της registry που αφορα VGA στο συστημα σου.

Ανοιξε ενα cmd παραθυρο και δωσε (copy - paste απο εδω).

REG QUERY "HKLM\SYSTEM\CurrentControlset\Control\Class" /s >>"c:\RegALL.log"

Στειλε μου το αρχειο c:\RegALL.log κι αυτο.

Τελικά μήπως είναι δόκιμο να κάνω disable την nvidia απο dev manager προτού τρέξω τον unistaller?

Επίσης κατα την διάρκεια next generation πετάει ένα μήνυμα ότι δεν βρίσκει το ctrd10.lst στο temp_u του unisnstaller και κολλάει κανα 5λεπτο εκει.

ps. Τα logs έχουν φύγει με mail.

Έγινε επεξεργασία από mellodos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Το επιβεβαίωσες αυτό που σου έγραψα ?

Ότι ο uninstaller δεν αφαιρεί από το σύστημα τις ρυθμίσεις του Catalyst Control Center/ Driver που αφορούν στα:

1) Video Settings

2) Επιλογές οθονών

3) HDMI driver

Προσωπικά δεν με χαλάει να μένουν οι ρυθμίσεις των οθονών και των video settings από τον προηγούμενο driver για να μην τα ξαναπερνάω, αλλά ο HDMI driver με ενοχλεί.

Εγώ το γράφω γιατί ο uninstaller σου ευελπιστείς να επαναφέρει το σύστημα λες και έχεις κάνει format, πράγμα που δεν ισχύει απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.