Jump to content



Συμβουλη για μηχανακι..


alexis17

Recommended Posts

έλεος πια με τα μηχανάκια ... το έχουμε καταντήσει αηδία ( με την έννοια ότι το όνειρο κάθε 17χρονου που ζει στην Ελλάδα είναι να πάρει μηχανάκι).... και εγώ 17 είμαι αλλά θέλω αμάξι ... αλλά το ηλίθιο το κράτος λέει δίπλωμα στα 18 (αλλά που καιρός να το πάρεις στα 18 - πανελλήνιες και δε συμμαζεύετε , μετά πανεπιστήμιο)... έπρεπε να ήταν σαν το Αμέρικα στα 16 για δίπλωμα αυτοκινήτου και να το βγάζαμε από το σχολείο ώστε να μαθαίναμε και το ΚΟΚ.

Γιατι τοσο κομπλεξ με τις μηχανες . ? Μηχανη θελουν να αγορασουν οχι να βγουν πεζοδρομιο . Που το κακο ? Και στην τελικη δεν εχουν ολοι οι μπαμπαδες τα φραγκα για να κανουν τα παιδια τους με του τουτ οταν πανε 18.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιόν απευθύνεσαι με το «κόμπλεξ», αλλά σε διαβεβαιώνω πως δεν υπάρχει κανένα. Είναι απλά συνειδητοποίηση (που δυστυχώς έρχεται με την ηλικία και με το να έχεις χάσει 4-5 φίλους σου σχολικούς από μηχανές) του πόσο επικίνδυνες είναι οι μηχανές.

Δεν αμφιβάλω ούτε δευτερόλεπτο πως είναι απείρως πρακτικές, και πιο φθηνές από το αυτοκίνητο, αλλά ειλικρινά είσαι τόσο εκτεθειμένος και το χειρότερο ΧΩΡΙΣ να είναι στο χέρι σου, που για εμένα απλά ΔΕΝ αξίζει το ρίσκο.

Αυτό το πόστ μπορεί να γίνει μακροσκελέστατο και δεν θα το κάνω, απλά το παιδί ρώτησε, και απάντησα, αν θεωρείς την απάντηση μου, ή γενικά τις απαντήσεις που δεν του λένε να πάρει ένα Hayabussa «κομπλεξικές» τότε μην διαβάζεις τον ιντερνετ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην κανω quote οποτε ξερεις σε ποιον απευθυνομαι κατα 2ρον μην μακρυγορεις λεγοντας πραγματα που δεν ειπα . 3ον αν εισαι καγκουρας και με ποδηλατο σκοτωνεσαι . Απλα και κατανοητα,.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι κανενας ειδικος, και σχετικα με το θεμα εχουν ακουστει στο thread απόψεις που με καλυψαν

απλα να θυμίσω ενα πραγμα που ειχα πει παλιοτερα

εδω & εδω

διστιχος τροχαια γινονται καθε μερα και ακομα χειροτερα ολοι ξερουμε

οτι στην ελλαδα δεν ειμαστε οργανωμενοι ενα χθεσινο παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι καγκουρας σκοτώνεσαι και απο κούνια, σημασία έχει αν σκοτώνεσαι ενω ΔΕΝ φταις.

το αν μακρυγορώ ή οχι άσε να το κρίνω εγώ, το κομμάτι που αφορά την δική σου καταχώρηση είναι λιγότερο απο μια γραμμή.

Οι μηχανές ΕΙΝΑΙ επικίνδυνες είτε σου αρέσει είτε όχι, και 3ον το επιθετικό/ειρωνικό ύφος να το κόψεις γιατί δεν το έλαβες απο κανένα.

απλά και κατανοητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω άπυρα χιλιόμετρα με μηχανάκι και λιγοστά με αυτοκίνητο. Με αυτοκίνητο κινδύνεψα να σκοτωθώ.

Στην Αττική με αυτοκίνητο απλά ζεις σε slow motion.

Το κρανος θα το φοραω 100% οσο για το μπουφαν δεν υποσχομαι τπτ...:innocent:

Δεν ξερω για την εξατμιση παντως περιπου με ενα τετοιο μηχανακι θα καταληξω

n1268635293349939837665.jpg

Πειτε μου πως σας φαινεται...

Με ποδιά θα ήταν τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι καγκουρας σκοτώνεσαι και απο κούνια, σημασία έχει αν σκοτώνεσαι ενω ΔΕΝ φταις.

το αν μακρυγορώ ή οχι άσε να το κρίνω εγώ, το κομμάτι που αφορά την δική σου καταχώρηση είναι λιγότερο απο μια γραμμή.

Οι μηχανές ΕΙΝΑΙ επικίνδυνες είτε σου αρέσει είτε όχι, και 3ον το επιθετικό/ειρωνικό ύφος να το κόψεις γιατί δεν το έλαβες απο κανένα.

απλά και κατανοητα.

Κοιτα , πιο πανω γραφεις μην διαβαζεις τον ιντερνετ . Θα μπορουσα και εγω να σου πω να πας στην κεντρικη να δεις αν ειμαι συνδεμενος. Οποτε το ελαβα και καλα θα κανεις εσυ να coolareis λιγο. Και μην δαιμονοποιεις καταστασεις ολα επικινδυνα ειναι .

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω/διαφωνησω με τον ΓιαγκΤ..........

ο ανθρωπος ειναι επικινδυνος - οχι το μεσο

οταν λοιπον παιρνεις ενα οχημα ικανο να αναπτυξει ασφαλη τα 70-80 χλμ οπως της φωτο και το τσιτωνεις να πιασει 120-130 εε δεν φταιει κανενα μηχανακι.......

και στην παραθεση του alex17 >> ''.....για το μπουφαν δεν υποσχομαι τπτ...''

φιλαρακο μην υποσχεσαι σε κανεναν τπτ- στο εαυτο σου κοιτα να υποσχεθεις ,οτι δεν θα σου συμβει κατι (μονο στους αλλους !!!)

υγ. κατακαλοκαιρο φοραω ΚΑΙ μπουφαν με κοκκαλα (ενισχυσεις) παντου......

διαβασε και μια 'μικρη' ιστορια για το ΤΙ ειναι οδηγος μηχανης.......

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=38448

ολα τ αλλα ειναι .......(συμπληρωσε οτι θες)

στο φορουμ αυτο θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες ,αλλα προσεξε γιατι καθε αλλο παρα ευγενικοι θα ειναι αν τους μεταφερεις τα εδω γραφομενα σου!

(πετανε πετρες και δαγκωνουν ! !)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

διαβασε και μια 'μικρη' ιστορια για το ΤΙ ειναι οδηγος μηχανης.......

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=38448

:/

http://greece2india.apriliabikers.gr/ilias/archives/date/2007/04

403 Permission Denied

You do not have permission for this request /ilias/archives/date/2007/04

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συμφωνώ με το να μην πάρεις καθόλου μηχανή.

Ειδικά οι πιτσιρικάδες κάνει μπαμ το ότι αγνοούν τον Κ.Ο.Κ.

Είναι κρίμα και για αυτούς και για τα κοριτσάκια που πάνε άκλαφτα.

Σήμερα ένα μεταχειρισμένο αμάξι 10ετίας κάνει 2000 - 3000 ευρώ.

Ένα καινούριο μηχανάκι κάνει 1000-1500 (απ'ότι λέτε εδώ).

Μια εγχείριση για 1-2 λάμες, θα θέλει 1000 ευρώ μόνο το φακελάκι.

Διαλέγετε και παίρνετε, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν δικυκλιστή χωρίς λάμες, πέραν του ότι όσους ξέρω αργά ή γρήγορα χτυπάνε άσχημα(στα 20, 30, 40, 50 κλπ.).

Είναι θέμα φυσικής.

Δεν διαφωνώ ότι είναι γαμάτη η μηχανή κλπ κλπ κλπ.

Αλλά για χρήση πόλης πρέπει να θεωρείς εαυτόν αναλώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Geia sas paidia thelw na kanw mia erotisi etoimazomai na parw ena motocros honda crf 2009 montelo alla einai kollimeno apo ladia kai thelei mpiela mou to dinei 1850 ti lete a3izei na to parw h tha mou 3ana kolisei parakalw opios 3erei as mou pei...euxaristw

Έγινε επεξεργασία από johnkil23
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.