Jump to content



Πολυμετρα....


Samael

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Elpis [Χθες, στις και 18:09]

τι να κανω... θα μαθω και εγω... μικρος ειμαι ακομα... ;)

μηπως ειναι αυτο?

Ναί, αυτά είναι τα MOSFET.

Επειδή θέλω να αποφύγω αυτή την παρενέργεια γίνεται να βάλω πάνω στο κεντρικό pin του mosfet(εκεί μετρά την 3.3) την 3.3 γραμμή που έχει ο AUX connentoρας του τροφοδοτικού μου, με την λογική ότι δε θα έχω αυτή την πτώση τάσης από full σε idle ώστε να πάω από τα +0.2 στα +0.1 (και +0.15 καλά είναι) .Aυτό το κάνανε και παλιά στις mobo που πέρναν vcore από την 5άρα (βάζαν αντίστοιχα τη 5άρα πάνω στο mosfet)

Αυτό που ξέρω είναι ότι σε οποιαδήποτε μητρική (που δίνει στις μνήμες από την 3.3ν φυσικά) για να κρατηθεί σταθερό το Vdimm πρέπει πάντα η 3.3ν να είναι 0.15ν παραπάνω, ανεξαρτήτως κατάστασης. Το τροφοδοτικό σου σίγουρα δεν 'ζορίζεται' αφού έχω το ίδιο με πολύ μεγαλύτερες τάσεις και κρατάει μιά χαρά, μπορεί απλά να ήταν θέμα τύχης το ότι έπεσε λίγο η 12ν ή από φόρτωση του CPU/μεγαλύτερο overclock.

Για την άλλη ερώτηση λογικά γίνεται αλλά πρακτικά καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον/α που να είναι στο electronics/engineering γιατί οι γνώσεις μου δεν είναι και τόσο κατάλληλες ώστε να σου απαντήσω με σιγουριά σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδία για τις απαντήσεις. Αλλά μόλις ξέθαψα ένα παλιό article από το overclockers. Ο τύπος έβαλε την 12άρα πάνω σε 5άρη mosfet μέσω 5v regulator kai 2 capasitor. Σκέφτομε να κάνω και γω κάτι αντίστοιχο με 3.3v regulator ώστε να πάρει από την 5άρα... Τι γνώμη έχετε.? Το 3.3v regulator στα ελληνικά πως το ζητάω...? :o

Link to comment
Share on other sites

τώρα όμως που το ξανασκέφομαι... πως θα μπορέσω να ριθμίσω τον 3.3 regulator να δίνει όσο volt δίνει και η Modρισμένη 3,3 γραμμή. Δε θα πρέπει να πέρνει τα ίδια V? Aν είναι 3.3 fixed λίγο μάπα μου φαίνεται στην πράξη για την περίπτωση μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις και 13:39]

grace εμενα η μητρικη εχει αλλα 5 παρομοια πιο μικρα ομως... πως θα ξερω ποιο ειναι για cpu ποιο για ραμ κ.τ.λ

Δεν τα θυμάμαι να στα πω απ'έξω. Μετράς και τα βρίσκεις. Λογικότατα αυτό που είναι κοντά σε κάτι, σε αυτό δίνει ρεύμα ( πχ αυτά κάτω από τα Dimm, ένα είναι για τις μνήμες ).

Enduracell μου βάζεις πολύ δύσκολα! Δεν ρωτάς τον HiPro5 που είναι και ηλεκτρονικός;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φυσιολογικα αφου ειναι πεντε το ποιο μεγαλο cpu τρια για καθε dimm της ραμ και ενα για την καρτα γραφικων... ή οι ραμ εχουν μονο ενα και τα αλλα δυο ειναι για τους ανεμηστηρες που τροφοδοτουντε απο τη μητρικη? ακομα για να μετρησεισ τη ταση βαζεισ τα δυο "ακρα" του βολτομετρου στα δυο πλαινα ποδαρακια των monfet ενω το pc ειναι ανοιχτο.... ε? THXXXXX

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Αυτό το πολύμετρο από τα Lidl είναι καλό; LIDL

Μπορώ να μετρήσω την αντίσταση σε μοτεράκια π.χ. από dvd player να δω αν είναι χαλασμένα;

Τι θα μπορώ και τι όχι πάνω κάτω μ'αυτό; Έχω επισκευάσει πολλά πράγματα έχω βοηθήσει πολλούς αλλά θέλω να πάω λίγο παραπάνω για να επισκευάσω κάτι τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε νομίζω ότι θεωρείται ξέθαμα. Ένα γενικό θέμα συζήτησης για πολυμετρα είναι. Αντί να ξεκινήσει νέο, ρώτησε σε ένα ήδη υπάρχον. Δεν απάντησε σε κάποιον που ρώτησε οτιδήποτε το 2004.

Για εξοικείωση με τα ηλεκτρονικά μια χαρά είναι και αυτό το πολύμετρο απο τα LIDL. Μακριά όμως από πλακέτες και επαφές που έχουν τη τάση της πρίζας (230V). Υπάρχει κίνδυνος είτε λόγω αστοχίας υλικού, είτε λογω δικού σου εσφαλμένου χειρισμού. (πχ έχεις ξεχάσει το διακόπτη στην αντίσταση ή στο ρεύμα) να γίνει το πολυμετρο πυροτέχνημα στο χέρι σου...

Για χαμηλές τάσεις, συσκευές που λειτουργούν με ξεχωριστό τροφοδοτικό, απομονωμένο από τα υπόλοιπα κυκλώματα (όπως ο υπολογιστής) αλλά και συσκευές που λειτουργούν με μπαταριές, είσαι μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δε περίμενες και συ 3-4 μήνες ακόμα να κλείσει 10ετία το θρέτ! :hehe:

ΒΤW, το πολύμετρο δουλεύει ακόμα μια χαρά!

Βγήκαν πολύ καλά τα Mastech και η εταιρία έχει ανέβει παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Δε περίμενες και συ 3-4 μήνες ακόμα να κλείσει 10ετία το θρέτ! :hehe:

ΒΤW, το πολύμετρο δουλεύει ακόμα μια χαρά!

Βγήκαν πολύ καλά τα Mastech και η εταιρία έχει ανέβει παγκοσμίως.

Δεν το πρόσεξα καν!!! Βασικά είναι το πρώτο ή δευτερο ου μου είχε βγάλει στα αποτελέσματα... Απορώ πως έγινε..:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ήρθε στην επιφάνεια το θέμα και διαβάζω για mastech, έχω ένα ωραίο πιστωτικό απο μιμικο και έλεγα να τσίμπαγα ετούτο

MS8240D Mastech Πολύμετρο Με Σύνδεση USB Υπολογιστή*::*Ψηφιακά Πολύμετρα*::*Πολύμετρα - Όργανα Μέτρησης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος

Δυστυχώς για να πάω σε fluke δε παίζει, οπότε να υποθέσω είναι καλό το εργαλείο;

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ήρθε στην επιφάνεια το θέμα και διαβάζω για mastech, έχω ένα ωραίο πιστωτικό απο μιμικο και έλεγα να τσίμπαγα ετούτο

MS8240D Mastech Πολύμετρο Με Σύνδεση USB Υπολογιστή*::*Ψηφιακά Πολύμετρα*::*Πολύμετρα - Όργανα Μέτρησης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος

Δυστυχώς για να πάω σε fluke δε παίζει, οπότε να υποθέσω είναι καλό το εργαλείο;

Προσοχή αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται στο

MS8240D Mastech Πολύμετρο Με Σύνδεση USB Υπολογιστή :: Ψηφιακά Πολύμετρα :: Πολύμετρα - Όργανα Μέτρησης :: Ηλεκτρονικά Μιμίκος δεν είναι σωστά!

Display: 3999 counts

DC voltage: 220m/2.2/22/220/1000V ±0.05%

AC voltage: 220m/2.2/22/220/700V ±0.8%,

DC A current: 220μ/2.2m/22m/220m/10A±1.0%

AC A current: 220μ/2.2m/22m/220m/10A±1.5%

Resistance: 220/2.2k/22k/2200k/22MΩ/220MΩ±0.8%

Capacitance: 22n/220n/2.2μ/22μ/220μ/2.2m/220mF±3.0%

Frequency: 22/220/2.2K/22K/220kHz±0.1%

Το πολύμετρο είναι καλό, αν δείς τα ΣΩΣΤΑ χαρακτηριστικά του:

http://www.p-mastech.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=28&category_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=29&vmcchk=1&Itemid=29

Σε σύγκριση με τα χαρακτηριστικά ενός Fluke:

Fluke 87 V DMM Specifications

Measurement

Range Accuracy

Voltage (DC) 0.1mV-1000V ±.05%+1

Voltage (AC) 0.1mV-1000V ±.7%+2

Current (DC) 0.01uA-10A ±0.2%+2

Current (AC) 0.01uA-10A ±1.0%+2

Resistance 400W-50MW ±.2%+1

Capacitance 9,999uF ±1.0%+2

Frequency 0.5Hz-200 kHz ±.005%+1

Temperature

Measurement -200.0°C to 1090°K -328.0°F to 1994.0°F

Θα δεις ότι υπάρχουν διαφορές. αλλά όχι συγκλονιστικές και όχι στα σημαντικά ζητήματα (Βασική DC ακρίβεια).

Έτσι συνυπολογίζοντας ότι το Fluke κοστίζει τέσσερις φορές ακριβότερα, το Mastech, είναι μια χαρά αγορά!

Έχω και εγώ ένα της ίδιας εταιρίας, δεν έχω παράπονο και δεν με έχει απογοητεύσει!

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αγάπη μια σημαντική λεπτομέρεια!

Υπάρχει άλλο ένα όργανο με τον κωδικό MS8240C, που μορφολογικά είναι ίδιο με το MS8240D, αλλά το D είναι true RMS*** και έχει ενδείξεις μέχρι "22000" , συν ότι έχει κάποιες λειτουργίες παραπάνω (Average κλπ) που είναι εξαιρετικά χρήσιμες!!

Ενώ το C δεν είναι True RMS και στερείται των άλλων λειτουργιών, και έχει ενδείξεις μέχρι "6000" , είναι ένα ψηφίο λιγότερο δηλαδή! !

Δες το pdf που παραθέτει στο site η εταιρία:

http://www.p-mastech.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=28&category_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=29&vmcchk=1&Itemid=29

Και επειδή τα χαρακτηριστικά που αναφέρει το Link που έβαλες δεν είναι αυτά που αναφέρει η Mastech, και επειδή επιπλέον, δεν αναφέρει ότι το πολύμετρο είναι True RMS (που είναι μέγα πλεονέκτημα***) θέλει προσοχή, να εξασφαλίσεις το τι παίρνεις! ! !

*** Το True RMS αναφέρεται στον πίνακα με τα χαρακτηριστικά μέσα στο PDF, αλλά μέσα στο κείμενο του -παραδόξως- δεν λέει κάτι περί αυτού! ! !

Πάρε υπόψη ότι υπάρχει και άλλο πολύμετρο με κωδικό MS8240B !

Προσεκτικά και επιτυχημένα λοιπόν ! :T:

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.