Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

6 hours ago, sotiris said:

Δηλαδή το 1922 που έγινε ο διωγμός στη Σμύρνη, δεν έφυγαν οι έλληνες να πάνε στην Αγγλία, στην Αθήνα ήρθαν που ήταν όμορη χώρα (πέραν του ότι ήταν Έλληνες, απλά αναφέρω το τεχνικό κομμάτι).

πήγαν στην Ελλάδα γιατί ήταν Έλληνες. Άσχετα που οι "Έλληνες" τους έλεγαν τουρκόσπορους, που θα τους έπαιρναν τη γη, που θα κατέστρεφαν τον πολιτισμό τους (τι; σημερινό νομίζετε ότι είναι αυτό; γελαστήκατε)

 

6 hours ago, sotiris said:

Έστω ότι είσαι διωκόμενος στο Αφγανιστάν, γιατί δεν πας στις ΗΠΑ? Γιατί έρχεσαι στην Ελλάδα? Οι ΗΠΑ δεν έχουν την ίδια συμβατική υποχρέωση με την Ελλάδα να δεχθούν τον πρόσφυγα? Ή μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι?

 

ποιος σου είπε ότι δεν πάνε στις ΗΠΑ; Φεύγουν από το Αφγανιστάν, πάνε στο γειτονικό Πακιστάν, κι από εκεί πάνε στις χώρες της ΕΕ, στη Βόρειο Αμερική και την Αυστραλία. Για να πας, όμως, Αμερική-Καναδά & Αυστραλία οι συνθήκες είναι χειρότερες -Ειρηνικός Ωκεανός-.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 1 ώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Ναι, τόσο δύσκολο σου είναι; Χωρίς τη βούλα της Στατιστικής Υπηρεσίας, ή της Αστυνομίας, όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες και προσωπικές απόψεις.

 

Ο ορισμός της υπεκφυγής αλλά δεν πειράζει. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να επιχειρηματολογήσω για αυταπόδεικτα πράγματα. Όταν το 65% των κρατουμένων είναι αλλοδαποί, τι πληροφορία σου δίνει αυτό για το τι έχει γίνει στον τομέα της εγκληματικότητας;

Παράθεση

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία του υπουργείου Δικαιοσύνης, από τους συνολικά 12.479 κρατουμένους, ποσοστό 65%, δηλαδή 7.900, είναι αλλοδαποί...

Το ότι στη γειτονιά μου μόνο τα ινδικά, πακιστανικά και μπαγκλαντεσιανά μαγαζιά είναι περισσότερα από τα ελληνικά σου κάνει σαν στατιστικό ή το θέλεις από την ΕΛΣΤΑΤ; Το ότι δεν υπάρχει διαδρομή που να κάνεις μέσα στην Αθήνα με αυτοκίνητο και να μην τσακωθείς 100 φορές για να μη σου βρωμίσουν τα τζάμια σε ποια κατηγορία συλλογής στοιχείων του κράτους ανήκει;

 

Και η αμφισβήτηση έχει τα όρια της. Το να βρίσκουν διάφορες δικαιολογίες για την εγκληματικότητα το έχω ακούσει, το να μου λένε ότι δεν φταίνε οι εγκληματίες που είναι εγκληματίες το έχω ακούσει, το ότι δεν πειράζει που έχει αλλάξει η πρωτεύουσα το έχω ακούσει αλλά την αμφισβήτηση για το τι έχει γίνει στην εγκληματικότητα και το πόσο έχουν αλλάξει οι πόλεις και οι γειτονιές πρώτη φορά τη συναντώ.

 

Νάνι νάνι, νάτος ο μεσαίωνας φτάνει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Επειδή διαβάζω «Salonica» ... έχετε στη Θεσσαλονίκη υψηλό βιοτικό επίπεδο;

Σε σχέση με τους υπόλοιπους κατατρεγμένους του κόσμου που είναι κάποια ΔΙΣ, είμαστε βασιλιάδες. Αν θες να εμβαθύνω λίγο σε βάρος του τόπικ, σε σχέση με την Αθήνα επίσης θεωρώ ότι είμαστε πολύ καλύτερα, γιαυτό και έφυγα, στα 25 μου, από εκεί πρίν 15 χρόνια. Η φύση και η πιο ζεστή και ανθρώπινη κοινωνία δεν συγκρίνεται με το χάος της πόλης, ασχέτως των υψηλών μισθών. Όπως και να χει όμως καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ. Η ανθρωπότητα είναι χωρισμένη σε "δοχεία" μεν αλλά συγκοινωνούντα δε και πασχίζουν να ισορροπίσουν με οποιονδήποτε τρόπο. Ο καταιγισμός της ενημέρωσης μέσω του Internet τα τελευταία χρόνια άνοιξε τα μάτια σε δις ανθρώπους για το πώς ζεί ο υπόλοιπος κόσμος. Η γενικότερη εικόνα είναι πολύ μεγαλύτερη και σημαντικότερη από το τί συμβαίνει στη χώρα μας μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Γιάννης_84 said:

 

Ο ορισμός της υπεκφυγής αλλά δεν πειράζει. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να επιχειρηματολογήσω για αυταπόδεικτα πράγματα. Όταν το 65% των κρατουμένων είναι αλλοδαποί, τι πληροφορία σου δίνει αυτό για το τι έχει γίνει στον τομέα της εγκληματικότητας;

Το ότι στη γειτονιά μου μόνο τα ινδικά, πακιστανικά και μπαγκλαντεσιανά μαγαζιά είναι περισσότερα από τα ελληνικά σου κάνει σαν στατιστικό ή το θέλεις από την ΕΛΣΤΑΤ; Το ότι δεν υπάρχει διαδρομή που να κάνεις μέσα στην Αθήνα με αυτοκίνητο και να μην τσακωθείς 100 φορές για να μη σου βρωμίσουν τα τζάμια σε ποια κατηγορία συλλογής στοιχείων του κράτους ανήκει;

 

Και η αμφισβήτηση έχει τα όρια της. Το να βρίσκουν διάφορες δικαιολογίες για την εγκληματικότητα το έχω ακούσει, το να μου λένε ότι δεν φταίνε οι εγκληματίες που είναι εγκληματίες το έχω ακούσει, το ότι δεν πειράζει που έχει αλλάξει η πρωτεύουσα το έχω ακούσει αλλά την αμφισβήτηση για το τι έχει γίνει στην εγκληματικότητα και το πόσο έχουν αλλάξει οι πόλεις και οι γειτονιές πρώτη φορά τη συναντώ.

 

Νάνι νάνι, νάτος ο μεσαίωνας φτάνει...

Οι προσωπικές σου παρατηρήσεις είναι ανώφελες και υπεκφυγή είναι να μη δίνεις στοιχεία, ενώ επιμένεις στις θέσεις σου.

Το "Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία του υπουργείου Δικαιοσύνης, από τους συνολικά 12.479 κρατουμένους, ποσοστό 65%, δηλαδή 7.900, είναι αλλοδαποί..." θα μπορούσε να είναι στοιχείο, αν είχε κάποια αξιόπιστη πηγή και αν υπήρχε σύγκριση με παλαιότερα έτη. Αν δηλαδή το 2010 οι καταδικασμένοι αλλοδαποί ήταν 15% και τώρα 65%, τότε ναι, δείχνει την έκταση του προβλήματος. Αν όμως ήταν 55% και πήγε 65% είναι απλά αναμενώμενο λόγω της γενικότερης κατάστασης, μια που σε όλο τον κόσμο οι αλλοδαποί είναι πιό εύκολο να εγκληματίσουν. Προφανείς οι λόγοι.

 

Αν θέλεις λοιπόν να κάνουμε κουβέντα και να στηρίξουμε θέσεις, παρουσίασε στοιχεία, όχι "η γειτονιά μου έχει γεμίσει μπακάλικα που τα έχουν Πακιστανοί", αυτό είναι παρατήρηση χωρίς καμία στατιστική αξία. Κι επειδή υπονοείς ότι προσπαθώ να σε βγάλω τρελό, κάθε άλλο, απλά δε δέχομαι την άποψη, ως δεδομένο. Μπορεί αυτό που λες να ισχύει, μπορεί να είναι και χειρότερο από ότι πιστεύεις. Απόδειξέ το όμως.

 

Για να σε βοηθήσω, μπορείς να πας εδώ, να κατεβάσεις τις αναφορές της ΕΛΑΣ, να κάτσεις να μελετήσεις τα στοιχεία και να μας παρουσιάσεις τα στατιστικά για τα τελευταία 5 χρόνια, ώστε να δούμε αν οι θέσεις σου έχουν στήριγμα.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang=%27..%27&perform=view&id=55261&Itemid=1149&lang=

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Matia έγραψε:

Σε σχέση με τους υπόλοιπους κατατρεγμένους του κόσμου που είναι κάποια ΔΙΣ, είμαστε βασιλιάδες. Αν θες να εμβαθύνω λίγο σε βάρος του τόπικ, σε σχέση με την Αθήνα επίσης θεωρώ ότι είμαστε πολύ καλύτερα, γιαυτό και έφυγα, στα 25 μου, από εκεί πρίν 15 χρόνια. Η φύση και η πιο ζεστή και ανθρώπινη κοινωνία δεν συγκρίνεται με το χάος της πόλης, ασχέτως των υψηλών μισθών. Όπως και να χει όμως καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ. Η ανθρωπότητα είναι χωρισμένη σε "δοχεία" μεν αλλά συγκοινωνούντα δε και πασχίζουν να ισορροπίσουν με οποιονδήποτε τρόπο. Ο καταιγισμός της ενημέρωσης μέσω του Internet τα τελευταία χρόνια άνοιξε τα μάτια σε δις ανθρώπους για το πώς ζεί ο υπόλοιπος κόσμος. Η γενικότερη εικόνα είναι πολύ μεγαλύτερη και σημαντικότερη από το τί συμβαίνει στη χώρα μας μόνο.

 

Αντί να στέκεσαι ένα βήμα πριν την αυτομαστίγωση καλύτερα να σκεφτείς ότι το 1% των πλουσιότερων ανθρώπων, έχει στην κατοχή του το 50% του παγκόσμιου πλούτου.

Αυτός είναι ο λόγος που πεινάνε άνθρωποι στον πλανήτη και όχι επειδή οι υπόλοιποι έχουν υψηλό βιοτικό επίπεδο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, cna said:

Αν είναι, όντως, λογικό άλμα τότε περιμένω και την απάντηση στην ερώτηση "τί άλλο μπορεί να εννοεί;". Αυτό το άλλο περιμένω να ακούσω. 

Στο προηγούμενό σου ποστ αναρρωτήθηκες το εξής:

Quote

Όταν λέτε, λοιπόν, ότι το Ισλάμ δεν έχει θέση στην Ευρώπη τί άλλο μπορεί να εννοείτε παρά ότι οι μουσουλμάνοι δεν έχουν θέση στην Ευρώπη;

και σου απάντησα, ότι το ζήτημά μας, δεν είναι η θρησκεία του μουσουλμανισμού, και οι μουσουλμάνοι, αλλά η αλλαγή (η οποία θα είναι και βίαια) του δημοκρατικού πολιτεύματος της κάθε χώρας, με ισλαμικό καθεστός. Όπου ισλαμικό καθεστός, βλέπε: Αλλάγή στη νομοθεσία, στο ποιός φτιάχνει την νομοθεσία, στο ποιος την τηρεί, στο πόσο ''ελεύθερο'' είναι το καθεστός αυτό, στο σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και στην ανοχή στο διαφορετικό (θρησκεία, φυλή, πολιτικές πεποιθήσεις, σεξουαλικός προσανατολισμός). Είναι εντελώς παράλογο και αμετροεπές να φοβάται κάποιος την δημιουργία μέσα σε μια δημοκρατία ακραίων απόψεων, και να κλείνει τα μάτια σε τέτοιας έντασης ολισθήματα. Ξαναλέω λοιπόν: θέλουν να πιστεύουν στον Αλλάχ ? κανένα πρόβλημα !! θέλουν κράτος στα πρότυπα της ισλαμικής ''δημοκρατίας'' (χαχα) του ιράν ή του ISIS ? υπάρχει πρόβλημα. Και σου υπενθυμίζω εκ νεου ότι η ροπή τους στη δημιουργία ισλαμικού κράτους θέλει διαρκή έλεγχο, όταν βλέπεις στην Τουρκία ότι κάθε φορά που εμφανιζόταν ισλαμικό κομμα, αμέσως τσίμπαγε ένα 10 - 12% (όταν η κυβέρνηση σχηματίζε το πρώτο κόμμα που συνήθως παίρνει ~20% και 1 - 2 άλλα)

 

9 hours ago, cna said:



Από εκεί και πέρα είναι φυσιολογικό να φοβόμαστε το διαφορετικό, ειδικά όταν το διαδίκτυο έχει γεμίσει με βιντεάκια κηρύγματος μίσους από κάθε πλευρά. Οι ιμάμηδες κάνουν την δουλειά τους, φοβίζοντας τους πιστούς ότι εκεί που θα πάνε θα τους συμπεριφερθούν με τον χειρότερο τρόπο, ώστε να καταφέρουν να τους έχουν υπό έλεγχο ανά πάσα χρονική στιγμή. Το ερώτημα είναι "εμείς τί κάνουμε γι' αυτό"; Επιβεβαιώνουμε τους ιμάμηδες άρα νομιμοποιούμε, εμμέσως πλην σαφώς, την τζιχάντ;  Δεν θα ήταν καλύτερα να τους δείξουμε τις αρετές της δημοκρατικής κοινωνίας; Ας μην ξεχνάμε ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία πρόκειται περί ανθρώπων οι οποίοι προσπαθούν να ξεφύγουν από τα καταπιεστικά καθεστώτα (αναφέρομαι σε Ιρακινούς, Αφγανούς και Πακιστανούς). Αν ψάξει κανείς θα βρει πολλά παραδείγματα ανθρώπων που κινδυνεύουν από τους Ταλιμπάν γιατί όρθωσαν το ανάστημά τους σχετικά με τα δημοκρατικά δικαιώματα (ακόμη και των γυναικών).

Τι ακριβώς θεωρείς ότι έπρεπε να γίνει και δεν έχει γίνει ??? Μήπως δεν έχουν ηδη αρκετούς μουσουλμάνους το θρήσκευμα όλες οι χώρες της Β. Ευρώπης ?? Μήπως δεν ωφελήθηκαν ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΩΣ απο το κοινωνικό κράτος, του οποίου έλαβαν μοιράδι, πριν συνεισφέρουν σε αυτό ? Μήπως δεν βρήκαν δουλειές ? Μήπως δεν ανέβασαν όλη τους τη φαμίλια ? Ωστόσο τα βιντεάκια που λές, δεν αφορούν μόνο σε ηλικιωμένους ιμάμηδες που βρίσκονται στη Σαουδική Αραβία, και πιθανότατα έχουν μεσάνυχτα για το τί γίνεται στην Ευρώπη (όπου αν υπάρχουν κάποιοι στην Ευρώπη που τους πιστεύουν, τότε θα πρέπει να μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα αντίληψης της πραγματικότητάς, θα το έλεγα και αχαριστία). Εγώ βλέπω και νεότατους 2ης γενιάς στην Ευρώπη μουσουλμάνους, μορφωμένους, οι οποίοι κυρήσσουν τα θετικά ενός ισλαμικού κράτους, και γιατί αυτό οφείλουν να το εγκαθιδρύσουν στη χώρα που βρίσκονται. 

 

9 hours ago, cna said:

 

Ο ρατσισμός ενοχλεί από όπου κι αν προέρχεται. Το φάρμακο απέναντι στον ρατσισμό, όμως, δεν μπορεί να είναι το μίσος και η περιθωριοποίηση αλλά η Παιδεία. Θα μου πεις, βέβαια, ότι η Παιδεία λείπει σε μεγάλο βαθμό από τις Δυτικές κοινωνίες αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε. Μια προσπάθεια που θα πρέπει να γίνει όχι αναγκαστικά με γνώμονα την δημιουργία πολυπολιτισμικών Δυτικών κοινωνιών (αν και σε μεγάλο βαθμό αυτό έχει επιτευχθεί στις περισσότερες χώρες) αλλά με σκοπό όλοι αυτοί να μεταλαμπαδεύσουν τα όσα θα έχουν διδαχθεί όταν, με το καλό, επιστρέψουν στις χώρες τους.

 

Κι ένα τελευταίο ερώτημα: όσοι παρακολουθείτε τις εξελίξεις σχετικά με τις επιθέσεις στο Παρίσι θα έχετε διαπιστώσει ότι οι δράστες ήταν γέννημα - θρέμμα Ευρωπαίοι. Γεννημένοι και μεγαλωμένοι στην Γαλλία και το Βέλγιο. Οι επιθέσεις αυτές καταδεικνύουν ή όχι την αποτυχία των κοινωνιών μας να αποτρέψουν τέτοια φαινόμενα; Κι αν αυτές οι επιθέσεις "επιβεβαιώνουν" τις απόψεις μερικών θα θυμίσω ένα μεγαλύτερο και φοβερότερο τέρας που περικυκλώνει και πάλι την Ευρώπη: την άνοδο της ακροδεξιάς και των νεοναζί σε όλες σχεδόν τις χώρες. Προσωπικά αυτό εμένα με τρομάζει πολύ περισσότερο από την είσοδο 10.000.000 προσφύγων και μεταναστών στην Ευρώπη. 

Το τέρας που λές, τρέφεται και μεγαλώνει, όχι μόνο απο τα κυρήγματα των ιμάμηδων που θεωρούν αποστολή τους να καταλύσουν τις δημοκρατίες που βρίσκονται, γιατί το θεωρούν αποστολή κάθε ευσεβούς μουσουλμάνου, και κανένας δεν τους μπαγλαρώνει για απόπειρα κατάλυσης πολιτεύματος, ρατσιστικό μίσος έναντι έτερης κοινωνικής ομάδας, και ροπή προς την τρομοκρατία. Το τέρας είναι απόρροια του τρίτου νόμου του Νεύτωνα: Για κάθε δράση, δημιουργείται ίση και αντίρροπη αντίδραση. Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι απλά ένα πρωί βρέθηκαν μερικά εκατομμύρια Γάλλοι, Γερμανοί, Αυστριακοί, Σουηδοί, Ούγγροι και ξέρω γω ποιοί άλλοι και είπαν ''βρε δεν φτιάχνουμε απο ένα κόμμα στις χώρες μας, να βρούμε κάποιον να τα βάλουμε μαζί του ??''. Δημιουργούνται ζυμώσεις μέσα σε κάθε κοινωνία, ο κάθε ένας βλέπει στον διπλανό του έναν εχθρό. Παλιότερα ήταν αυτοί ''που τους έπαιρναν τις δουλειές''. Σήμερα βλέπουν κάποιους να θέλουν να τους αλλάξουν το πολίτευμα. Και όλες αυτές τις επιθέσεις που βλέπουμε, οι οποίες πραγματοποιούνται απο πιστούς άλλης θρησκείας (βλέπεις τι έκαναν ? αντί να στοχοποιήσουν τους ακραίους, θα στοχοποιήσουν τους πάντες αλλόθρησκους),  είναι βούτυρο στο ψωμί αυτών των ακραίων. Και αν παλαιότερα η αιτίαση ''μας παίρνουν τις δουλειές'' ίσως και να ήταν αβάσιμη (καθώς όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία), η σημερινή δυστυχώς έχει βάση: Κανένας δεν έχει δικαίωμα να καταλύει ένα πολίτευμα με την βια. Και επειδή αυτά ακούγονται απο ανθρώπους που έλαβαν όλα τα πλεονεκτήματα του δυτικού πολιτισμού, θεωρώ καθήκον του κάθε κράτους να τους απομονώσει. Τους κύρηκες. Όχι τον κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Αντί να στέκεσαι ένα βήμα πριν την αυτομαστίγωση καλύτερα να σκεφτείς ότι το 1% των πλουσιότερων ανθρώπων, έχει στην κατοχή του το 50% του παγκόσμιου πλούτου.

Αυτός είναι ο λόγος που πεινάνε άνθρωποι στον πλανήτη και όχι επειδή οι υπόλοιποι έχουν υψηλό βιοτικό επίπεδο.

Δεν αντιλέγω, τα βάζουμε μαζί κανένα πρόβλημα. Ας πούμε χονδρικά τότε ότι περίπου το 50% +1% των ανθρώπων κατέχουν το 99% του πλούτου και το υπόλοιπο 49% φυτοζωεί. Τουλάχιστον είναι δημοκρατικό το αποτέλεσμα, να μην έχουμε και τύψεις :(

 

Μήπως φταίνε οι έξυπνοι άνθρωποι που εκμεταλλεύονται τους λιγότερο έξυπνους και ταυτόχρονα τους μανιπιουλάρουν, παραγκωνίζοντας έτσι τους ευφυής που ίσως είναι και η μόνη ελπίδα του ανθρώπινου είδους?

 

 

Link to comment
Share on other sites

@wizard! Υπεκφυγή είναι να ζητάς στατιστικά για κάτι το οποίο είναι ηλίου φαεινότερο. Μπορώ να σου πω λοιπόν ότι έχω κάνει πρωτογενή "έρευνα", δεν είμαι υποχρεωμένος να παρουσιάσω στατιστικές, όπως δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να δεχτεί την κατ' εσέ αστήριχτη στατιστικά άποψή μου ότι έχουμε γίνει χαβούζα. Όποιος νομίζει ότι δεν έχουμε γίνει χαβούζα ενώ ζει στην Αθήνα π.χ., δεν του χρησιμεύουν ιδιαίτερα τα όποια στατιστικά παρουσιάσω. Ποια τελευταία 5 χρόνια; 5 χρόνια είναι το λαθρομεταναστευτικό πρόβλημα στην Ελλάδα; Όταν τα ποσοστά συμμετοχής μίας πληθυσμιακής ομάδας σε μία οποιαδήποτε αρνητική στατιστική είναι δυσανάλογα σε σχέση με το ποσοστό τους στο σύνολο του πληθυσμού, τότε κάτι δεν πάει καλά με αυτήν την πληθυσμιακή ομάδα. Γι' αυτό και δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεις με το 2010 για παράδειγμα. Εάν υποθέσουμε ότι στην χώρα ζουν 20-30% αλλοδαποί, τόσο περίπου θα έπρεπε να είναι και η συμμετοχή τους στην εγκληματικότητα προκειμένου να μπορεί κάποιος βάσιμα να ισχυρίζεται ότι δεν επηρέασαν αυτόν τον τομέα της ελληνικής πραγματικότητας. Και μόνο η παραδοχή σου (η οποία με βρίσκει σύμφωνο) ότι είναι προφανείς οι λόγοι για τους οποίους είναι πιο εύκολο να εγκληματήσουν, ενισχύει την άποψη ότι δεν είναι για καλό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα εγκλήματα η συμμετοχή των αλλοδαπών κινείται κάτω από 50%. Οι δε φυλακές έχουν μεγαλύτερο πλήθος αλλοδαπών διότι στην πλειοψηφία τους πρόκειται για παραβάτες του μεταναστευτικού νόμου (ναι, έχουμε και τέτοιον).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, sotiris said:

my2c από την μέχρι στιγμής εμπειρία μου στα 33+ χρόνια ζωής μου.

Δεν καταλαβαίνω όλα αυτά που λες, εκτός από το Birmingham, τι νόημα έχουν. Οι Αλβανοί που αναφέρεις, ήταν εδώ πολύ πριν το θέμα των προσφύγων. Τους δεχθήκαμε με ανοικτές αγκάλες, γιατί ήταν φθηνά εργατικά χέρια. Όλοι μας έχουμε πληρώσει Αλβανό κάποια φορά, χωρίς απόδειξη φυσικά. Πλέον, έχουν ενσωματωθεί στην κοινωνία και δύσκολα τους καταλαβαίνεις. Τι νόημα έχει να διαμαρτυρόμαστε όταν μας βόλεψε όλους πολύ ή λίγο;

 

Οι γύφτοι, ήταν, είναι και θα είναι πρόβλημα, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλο τον κόσμο. Κι εδώ που είμαι, όταν έψαχνα για σπίτι, μου είπαν να μην πάω σε κάποια περιοχή, εξαιτίας τους. Ευτυχώς περιορίζεται η δράση τους σε κάποιες περιοχές και πληθυσμικά είναι λίγοι για να κάνουν τη διαφορά. Η αστυνομία δεν επεμβαίνει, γιατί αν το κάνει, θα γίνει σφαγή. Έχω τύχει σε δικαστήριο που δικάζαν έναν, ούτε κατάλαβα για τι, και μπούκαραν μέσα 30 άτομα, γυναικόπαιδα και άνδρες, που απειλούσαν τον πρόεδρο, πως αν τον καταδικάσει θα τον βρούνε και θα του κάνουν κακό. Τι κάνεις σε αυτές τις καταστάσεις; Ποιός θα πάρει την απόφαση να αιμαοτοκυλήσει τόσο κόσμο και αφού φυσικά δε μπορεί να πειράξει τα παιδιά, να περιμένει να μεγαλώσουν για να εκδικηθούν; Ξέρω, θα βρεθεί κάποιος να πει τη λύση, απλά πράματα....

 

Για τα ναρκωτικά που αναφέρεις, είναι κοινωνικό πρόβλημα και δεν έχει να κάνει με τους μετανάστες. Λόγω φτώχιας και προβλημάτων κάποιοι βρίσκουν διέξοδο εκεί και κάποιος, είτε Έλληνας, είτε ξένος, θα τα βρει να τους τα προμηθεύσει. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΑΣ, που ο φίλος μας ο Γιάννης αρνείται να μελετήσει, 10.922 έμποροι ναρκωτικών ήταν Έλληνες, ενώ μόλις 2.383 ήταν αλλοδαποί. Σύμφωνα δε με παλαιότερα στοιχεία, η έξαρση στους αλλοδαπούς ήταν μεταξύ 1996 και 2005. Μετά τα νούμερα επανήλθαν στις αναλογίες τους.

 

Για τους υπόλοιπους, αλλά και για τις γειτονιές, μου αναφέρεις παρακμή. Θα πρέπει να γνωρίζεις, ότι η παρακμή κάθε περιοχής, είναι σχεδόν προσχεδιασμένη, για να κερδίζουν αυτοί που τη σχεδιάζουν. Πάρε σαν παράδειγμα το πασίγνωστο Bronx. Εγώ έμενα Λυκαβηττό από την μεριά της Ιπποκράτους και μετά Πετράλωνα και σύχναζα Ψυρρή από το 1997. Ο Λυκαβηττός αν και έχει περισσότερους αλλοδαπούς από ότι πριν, παραμένει μια ήσυχη και ήρεμη γειτονιά. Περιστατικά δεν ακούς, όχι ότι δε συμβαίνουν, αλλά γενικά δεν άλλαξε η κατάσταση. Στα Πετράλωνα αντίθετα, η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά. Το ίδιο και στου Ψυρρή. Γειτονιές που πριν το 2000 ήταν φτωχές, ερημομένες, έμεναν πρεζόνια, αναρχικοί και γενικά φτωχοί. Πέσαν οι τιμές στα ακίνητα, αγοράστηκε η πλειοψηφία από γνωστούς και μη εξαιρεταίους πολιτικούς, που μαζί τους τα φάγαμε, και μετά αναβαθμίστηκαν. Γέμισαν ταβερνάκια, ρεμπετάδικα, θέατρα, καφέ, πολυκατοικίες, μέχρι και συγκρότημα με πισίνα έχουν φτιάξει, κοντά στο Μεταξουργείο.

 

Παράλληλα, υποβαθμίστηκαν τα Πατήσια, η Κάτω Κυψέλη, ο Αγ. Παντελεήμων, κλπ. Ρόδα είναι και γυρίζει, αυτό γινόταν και θα γίνεται πάντα. Δεν έχει σχέση με τη μετανάστευση, απλά όπως είναι λογικό, ο ντόπιος θα φύγει από μιά υποβαθμισμένη γειτονιά, ενώ ο ξένος, θα ψάξει να μείνει στο φθηνότερο. Απλά τα πράματα...

 

16 minutes ago, Γιάννης_84 said:

@wizard! Υπεκφυγή είναι να ζητάς στατιστικά για κάτι το οποίο είναι ηλίου φαεινότερο.

Όχι. Μέχρι να παρουσιάσεις αποδείξεις για τα λεγόμενά σου, απλά δεν έχουν κανένα νόημα. Τα νούμερα λένε την αλήθεια, όχι η γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Παραβάτες του μεταναστευτικού νόμου είναι το 99% εντός και εκτός φυλακών, καταγεγραμμένοι και μη. Η Ελλάδα ποτέ δεν έκανε κάποια διακρατική συμφωνία με κάποια από τις χώρες οι υπήκοοι των οποίων μας... προτιμάνε. Το 99% απλά μπούκαρε με το έτσι θέλω και εμείς τους αφήσαμε να μας κατσικωθούν. Παρεμπιπτόντως γιατί το θέτεις με τρόπο που φαίνεται σαν να λες ότι η παράβαση του μεταναστευτικού νόμου δεν συγκαταλέγεται στην εγκληματικότητα; Αν είναι έτσι να διαλέξει ο καθένας ποιων νόμων την παράβαση θεωρεί εγκληματικότητα και να φτιάξει ο καθένας τις δικές του στατιστικές.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Γιάννης_84 said:

Παραβάτες του μεταναστευτικού νόμου είναι το 99% εντός και εκτός φυλακών, καταγεγραμμένοι και μη. Η Ελλάδα ποτέ δεν έκανε κάποια διακρατική συμφωνία με κάποια από τις χώρες οι υπήκοοι των οποίων μας... προτιμάνε. Το 99% απλά μπούκαρε με το έτσι θέλω και εμείς τους αφήσαμε να μας κατσικωθούν. Παρεμπιπτόντως γιατί το θέτεις με τρόπο που φαίνεται σαν να λες ότι η παράβαση του μεταναστευτικού νόμου δεν συγκαταλέγεται στην εγκληματικότητα; Αν είναι έτσι να διαλέξει ο καθένας ποιων νόμων την παράβαση θεωρεί εγκληματικότητα και να φτιάξει ο καθένας τις δικές του στατιστικές.

Το λέω γιατί δεν αποτυπώνεται πάντα στα δελτία που βγάζει η ΕΛΑΣ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Wizard! said:

Δεν καταλαβαίνω όλα αυτά που λες, εκτός από το Birmingham, τι νόημα έχουν. Οι Αλβανοί που αναφέρεις, ήταν εδώ πολύ πριν το θέμα των προσφύγων. Τους δεχθήκαμε με ανοικτές αγκάλες, γιατί ήταν φθηνά εργατικά χέρια. Όλοι μας έχουμε πληρώσει Αλβανό κάποια φορά, χωρίς απόδειξη φυσικά. Πλέον, έχουν ενσωματωθεί στην κοινωνία και δύσκολα τους καταλαβαίνεις. Τι νόημα έχει να διαμαρτυρόμαστε όταν μας βόλεψε όλους πολύ ή λίγο;

 

Για τα ναρκωτικά που αναφέρεις, είναι κοινωνικό πρόβλημα και δεν έχει να κάνει με τους μετανάστες. Λόγω φτώχιας και προβλημάτων κάποιοι βρίσκουν διέξοδο εκεί και κάποιος, είτε Έλληνας, είτε ξένος, θα τα βρει να τους τα προμηθεύσει. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΑΣ, που ο φίλος μας ο Γιάννης αρνείται να μελετήσει, 10.922 έμποροι ναρκωτικών ήταν Έλληνες, ενώ μόλις 2.383 ήταν αλλοδαποί. Σύμφωνα δε με παλαιότερα στοιχεία, η έξαρση στους αλλοδαπούς ήταν μεταξύ 1996 και 2005. Μετά τα νούμερα επανήλθαν στις αναλογίες τους.

 

Για τους υπόλοιπους, αλλά και για τις γειτονιές, μου αναφέρεις παρακμή. Θα πρέπει να γνωρίζεις, ότι η παρακμή κάθε περιοχής, είναι σχεδόν προσχεδιασμένη, για να κερδίζουν αυτοί που τη σχεδιάζουν. Πάρε σαν παράδειγμα το πασίγνωστο Bronx. Εγώ έμενα Λυκαβηττό από την μεριά της Ιπποκράτους και μετά Πετράλωνα και σύχναζα Ψυρρή από το 1997. Ο Λυκαβηττός αν και έχει περισσότερους αλλοδαπούς από ότι πριν, παραμένει μια ήσυχη και ήρεμη γειτονιά. Περιστατικά δεν ακούς, όχι ότι δε συμβαίνουν, αλλά γενικά δεν άλλαξε η κατάσταση. Στα Πετράλωνα αντίθετα, η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά. Το ίδιο και στου Ψυρρή. Γειτονιές που πριν το 2000 ήταν φτωχές, ερημομένες, έμεναν πρεζόνια, αναρχικοί και γενικά φτωχοί. Πέσαν οι τιμές στα ακίνητα, αγοράστηκε η πλειοψηφία από γνωστούς και μη εξαιρεταίους πολιτικούς, που μαζί τους τα φάγαμε, και μετά αναβαθμίστηκαν. Γέμισαν ταβερνάκια, ρεμπετάδικα, θέατρα, καφέ, πολυκατοικίες, μέχρι και συγκρότημα με πισίνα έχουν φτιάξει, κοντά στο Μεταξουργείο.

 

Παράλληλα, υποβαθμίστηκαν τα Πατήσια, η Κάτω Κυψέλη, ο Αγ. Παντελεήμων, κλπ. Ρόδα είναι και γυρίζει, αυτό γινόταν και θα γίνεται πάντα. Δεν έχει σχέση με τη μετανάστευση, απλά όπως είναι λογικό, ο ντόπιος θα φύγει από μιά υποβαθμισμένη γειτονιά, ενώ ο ξένος, θα ψάξει να μείνει στο φθηνότερο. Απλά τα πράματα...

 

Όχι. Μέχρι να παρουσιάσεις αποδείξεις για τα λεγόμενά σου, απλά δεν έχουν κανένα νόημα. Τα νούμερα λένε την αλήθεια, όχι η γνώμη σου.

Το ότι δεν συνδέεις μεταναστευτικό με υποβάθμιση περιοχών δείχνει ότι έχεις άλλη θεώρηση από εμένα αποδίδοντάς το σε κάποιο σχέδιο. Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο σχέδιο. Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση υποβαθμισμένης περιοχής των 80s με υποβαθμισμένη περιοχή των 2010s. Μιλάμε για άλλο επίπεδο. Η Φυλής ήταν υποβαθμισμένη και τα 80s, αλλά κυκλοφορούσες πολύ πιο άνετος από σήμερα.

 

Υπάρχει μεγάλο ποσοστό εγκληματικότητας που δεν καταγράφεται. Όταν για να καταθέσεις μήνυση θες 200-300 ευρώ, ποιος θα καταθέσει?

Εμένα μου διέρρηξαν το σπίτι και μου έκλεψαν διάφορα πράγματα, προφανώς η αστυνομία δεν το απέδωσε σε αλλοδαπούς αλλά όλοι ξέρουμε ότι ήταν ;)

Μιλάμε για μικρομεσαία εγκληματικότητα, που πολλές φορές δεν φτάνει σε διαλεύκανση.

Κλοπές κινητών, μικροδιαρρήξεις, μικροκλοπές κλπ.

Αν δεν σε σφάξει, η αστυνομία δεν ασχολείται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλά δεν αποτυπώνονται πλέον στα δελτία της ΕΛ.ΑΣ.

 

Εφόσον οι υποβαθμίσεις περιοχών είναι έργο πλουσίων για μετέπειτα φθηνές επενδύσεις (δεν το αποκλείω), τότε πως εξηγείται ότι πάντοτε το εργαλείο τους είναι όχι τόσο οι φτωχοί όπως αναφέρθηκε αλλά οι ξένοι, οι αναρχικοί, τα πρεζόνια, οι γύφτοι και όλες οι υπόλοιπες ιερές αγελάδες του δόγματος της πολιτικής ορθότητας; Μήπως εάν οι παραπάνω ομάδες ήταν το 1/10000 από όσοι είναι τώρα, θα ήταν δυσκολότερη και όχι τόσο συχνή αυτή η κατά σχέδιο υποβάθμιση περιοχών;

 

Η ιδιαίτερα χαρακτηριστική ανθρωπογεωγραφία των φυλακών δεν είναι αρκετά αξιόπιστο στατιστικό λοιπόν, το τι βλέπουν τα ματάκια μας δεν μετράει, το πόσα θύματα εγκληματικότητας έχει ο καθένας στο στενό του περιβάλλον δεν μετράει, οι υποβαθμίσεις περιοχών δεν έχουν καμία σχέση με τους ξένους και η ζωή είναι ωραία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, colt3003 said:

Στο προηγούμενό σου ποστ αναρρωτήθηκες το εξής:

και σου απάντησα, ότι το ζήτημά μας, δεν είναι η θρησκεία του μουσουλμανισμού, και οι μουσουλμάνοι, αλλά η αλλαγή (η οποία θα είναι και βίαια) του δημοκρατικού πολιτεύματος της κάθε χώρας, με ισλαμικό καθεστός. Όπου ισλαμικό καθεστός, βλέπε: Αλλάγή στη νομοθεσία, στο ποιός φτιάχνει την νομοθεσία, στο ποιος την τηρεί, στο πόσο ''ελεύθερο'' είναι το καθεστός αυτό, στο σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και στην ανοχή στο διαφορετικό (θρησκεία, φυλή, πολιτικές πεποιθήσεις, σεξουαλικός προσανατολισμός). Είναι εντελώς παράλογο και αμετροεπές να φοβάται κάποιος την δημιουργία μέσα σε μια δημοκρατία ακραίων απόψεων, και να κλείνει τα μάτια σε τέτοιας έντασης ολισθήματα. Ξαναλέω λοιπόν: θέλουν να πιστεύουν στον Αλλάχ ? κανένα πρόβλημα !! θέλουν κράτος στα πρότυπα της ισλαμικής ''δημοκρατίας'' (χαχα) του ιράν ή του ISIS ? υπάρχει πρόβλημα. Και σου υπενθυμίζω εκ νεου ότι η ροπή τους στη δημιουργία ισλαμικού κράτους θέλει διαρκή έλεγχο, όταν βλέπεις στην Τουρκία ότι κάθε φορά που εμφανιζόταν ισλαμικό κομμα, αμέσως τσίμπαγε ένα 10 - 12% (όταν η κυβέρνηση σχηματίζε το πρώτο κόμμα που συνήθως παίρνει ~20% και 1 - 2 άλλα)

 

Μα εάν εφαρμοστούν τα Συντάγματα της κάθε χώρας όπως πρέπει τότε αυτά τα κόμματα, ακόμη κι αν δημιουργηθούν, δεν θα έχουν πεδίο δράσης καθώς δεν θα μπορούν να αδειοδοτηθούν. Εξ αυτού ορμώμενος θα πω ότι έχουμε όλα τα μέσα για να προστατεύσουμε την Δημοκρατία αρκεί να τα εφαρμόσουμε. Προφανώς δεν κλείνω τα μάτια σε τέτοιον κίνδυνο...

 

Quote

Τι ακριβώς θεωρείς ότι έπρεπε να γίνει και δεν έχει γίνει ??? Μήπως δεν έχουν ηδη αρκετούς μουσουλμάνους το θρήσκευμα όλες οι χώρες της Β. Ευρώπης ?? Μήπως δεν ωφελήθηκαν ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΩΣ απο το κοινωνικό κράτος, του οποίου έλαβαν μοιράδι, πριν συνεισφέρουν σε αυτό ? Μήπως δεν βρήκαν δουλειές ? Μήπως δεν ανέβασαν όλη τους τη φαμίλια ? Ωστόσο τα βιντεάκια που λές, δεν αφορούν μόνο σε ηλικιωμένους ιμάμηδες που βρίσκονται στη Σαουδική Αραβία, και πιθανότατα έχουν μεσάνυχτα για το τί γίνεται στην Ευρώπη (όπου αν υπάρχουν κάποιοι στην Ευρώπη που τους πιστεύουν, τότε θα πρέπει να μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα αντίληψης της πραγματικότητάς, θα το έλεγα και αχαριστία). Εγώ βλέπω και νεότατους 2ης γενιάς στην Ευρώπη μουσουλμάνους, μορφωμένους, οι οποίοι κυρήσσουν τα θετικά ενός ισλαμικού κράτους, και γιατί αυτό οφείλουν να το εγκαθιδρύσουν στη χώρα που βρίσκονται.

Ναι, όλα αυτά συνέβησαν ΑΛΛΑ οι Κυβερνήσεις απέτυχαν να τους ενσωματώσουν όπως πρέπει στην κοινωνία. Βλέπεις νεότατους μουσουλμάνους εκπαιδευμένους αλλά όχι μορφωμένους ή παιδευμένους, όπως άλλωστε συμβαίνει με την πλειοψηφία του κόσμου (δυστυχώς). Επίσης, πρόκειται για ανθρώπους που ζουν σε γκέτο (άλλη μιαν αποτυχία της κοινωνίας;). Μιλούσα πριν λίγο με κάποιον που ζει χρόνια στην Γερμανία. Στην Γερμανία, λοιπόν, ενώ υπάρχει νόμος που υποχρεώνει όλα τα παιδιά να πηγαίνουν σε Γερμανικό σχολείο δεν εφαρμόζεται (δεν επιβάλλεται δηλαδή από το κράτος) στις περιπτώσεις Τούρκων και λοιπών που δεν θέλουν να εκπαιδευτεί η κόρη τους κ.τ.λ.. Σε τέτοιες περιπτώσεις η επιβολή είναι απαραίτητη και μάλιστα θα το πάω κι ένα βήμα παραπέρα: όποιος αρνείται να ακολουθήσει τους νόμους θα πρέπει να του αφαιρείται η υπηκοότητα, ακόμη κι αν είναι 20ης γενιάς μετανάστης, και να επιστρέφει στην χώρα προέλευσης ή σε όποια χώρα οι νόμοι συνάδουν με αυτά που πιστεύει. Αντιδημοκρατικό; Καθόλου θα πω εγώ γιατί η Δημοκρατία δεν σημαίνει Ασυδοσία, όπως επίσης θεωρώ την Δημοκρατία ως ένα από τα ποιο σκληρά πολιτεύματα αναφορικά με τις απαιτήσεις από τους πολίτες. Σε μια κοινωνία που εφαρμόζει σωστά την Δημοκρατία δεν μπορεί κανείς να ξεφύγει από τον νόμο - σε αντίθεση με τα ολοκληρωτικά καθεστώτα στα οποία εάν κάνει κανείς τα γλυκά μάτια στον ηγέτη δεν τον αγγίζει ο νόμος. Πάντως ο ίδιος μηχανισμός που παράγει τους τζιχαντιστές παράγει και τους νεοναζί. Τυχαίο;

 

Quote

Το τέρας που λές, τρέφεται και μεγαλώνει, όχι μόνο απο τα κυρήγματα των ιμάμηδων που θεωρούν αποστολή τους να καταλύσουν τις δημοκρατίες που βρίσκονται, γιατί το θεωρούν αποστολή κάθε ευσεβούς μουσουλμάνου, και κανένας δεν τους μπαγλαρώνει για απόπειρα κατάλυσης πολιτεύματος, ρατσιστικό μίσος έναντι έτερης κοινωνικής ομάδας, και ροπή προς την τρομοκρατία. Το τέρας είναι απόρροια του τρίτου νόμου του Νεύτωνα: Για κάθε δράση, δημιουργείται ίση και αντίρροπη αντίδραση. Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι απλά ένα πρωί βρέθηκαν μερικά εκατομμύρια Γάλλοι, Γερμανοί, Αυστριακοί, Σουηδοί, Ούγγροι και ξέρω γω ποιοί άλλοι και είπαν ''βρε δεν φτιάχνουμε απο ένα κόμμα στις χώρες μας, να βρούμε κάποιον να τα βάλουμε μαζί του ??''. Δημιουργούνται ζυμώσεις μέσα σε κάθε κοινωνία, ο κάθε ένας βλέπει στον διπλανό του έναν εχθρό. Παλιότερα ήταν αυτοί ''που τους έπαιρναν τις δουλειές''. Σήμερα βλέπουν κάποιους να θέλουν να τους αλλάξουν το πολίτευμα. Και όλες αυτές τις επιθέσεις που βλέπουμε, οι οποίες πραγματοποιούνται απο πιστούς άλλης θρησκείας (βλέπεις τι έκαναν ? αντί να στοχοποιήσουν τους ακραίους, θα στοχοποιήσουν τους πάντες αλλόθρησκους),  είναι βούτυρο στο ψωμί αυτών των ακραίων. Και αν παλαιότερα η αιτίαση ''μας παίρνουν τις δουλειές'' ίσως και να ήταν αβάσιμη (καθώς όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία), η σημερινή δυστυχώς έχει βάση: Κανένας δεν έχει δικαίωμα να καταλύει ένα πολίτευμα με την βια. Και επειδή αυτά ακούγονται απο ανθρώπους που έλαβαν όλα τα πλεονεκτήματα του δυτικού πολιτισμού, θεωρώ καθήκον του κάθε κράτους να τους απομονώσει. Τους κύρηκες. Όχι τον κόσμο. 

Αντί δηλαδή οι ζυμώσεις να σπρώχνουν την κοινωνία μπροστά την γυρίζουν πίσω στο 1932. Μόνο εγώ βλέπω κάτι κακό σε αυτό;

@Γιάννης_84 Όλα έχουν την αξία τους, η οποία καθορίζεται από παράγοντες συγκεκριμένης βαρύτητας. Είτε πούμε πως δεν συμμετέχουν στην εγκληματικότητα οι αλλοδαποί είτε πούμε ότι συμμετέχουν μόνον ή κατά κύριο λόγο οι αλλοδαποί είναι λάθος, διότι πολύ απλά οι στατιστικές έχουν συγκεκριμένες αναλογίες συμμετοχής τους σε κάθε είδους έγκλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

Το ότι δεν συνδέεις μεταναστευτικό με υποβάθμιση περιοχών δείχνει ότι έχεις άλλη θεώρηση από εμένα αποδίδοντάς το σε κάποιο σχέδιο. Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο σχέδιο. Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση υποβαθμισμένης περιοχής των 80s με υποβαθμισμένη περιοχή των 2010s. Μιλάμε για άλλο επίπεδο. Η Φυλής ήταν υποβαθμισμένη και τα 80s, αλλά κυκλοφορούσες πολύ πιο άνετος από σήμερα.

Δεν είπα ότι δε συνδέω το μεταναστευτικό με την υποβάθμιση. Είναι δύο ξεχωριστά προβλήματα, που αλληεπιδρούν, δε φταίει όμως το μεταναστευτικό για την υποβάθμιση. Οι υποβαθμίσεις περιοχών, η αγορά τους για ένα κομμάτι ψωμί, η αναβάθμισή τους με έργα από το κράτος ή αστυνόμευση και η πώληση ή εκμετάλλευσή τους μετά από τους ίδους που έκαναν τα έργα, είναι γνωστό από την εποχή του Σόλωνα.

 

1 hour ago, sotiris said:

Υπάρχει μεγάλο ποσοστό εγκληματικότητας που δεν καταγράφεται. Όταν για να καταθέσεις μήνυση θες 200-300 ευρώ, ποιος θα καταθέσει?

Εμένα μου διέρρηξαν το σπίτι και μου έκλεψαν διάφορα πράγματα, προφανώς η αστυνομία δεν το απέδωσε σε αλλοδαπούς αλλά όλοι ξέρουμε ότι ήταν ;)

Μιλάμε για μικρομεσαία εγκληματικότητα, που πολλές φορές δεν φτάνει σε διαλεύκανση.

Κλοπές κινητών, μικροδιαρρήξεις, μικροκλοπές κλπ.

Αν δεν σε σφάξει, η αστυνομία δεν ασχολείται.

Μην μπερδεύεις τη μήνυση με την καταγραφή. Κι εμάς μας άνοιξαν το αμάξι και το περιστατικό καταγράφηκε κανονικά. Μήνυση δεν υποβάλαμε ποτέ όμως. Εσύ ασχολείσαι και καλείς την αστυνομία, δεν περνάει και ρωτάει "όλα καλά;".

 

Επίσης, όπως είπα και πριν, οι αλλοδαποί προφανώς και έχουν περισσότερες πιθανότητες να εγκληματίσουν, για πολλούς λόγους. Έλλειψη εισοδήματος, δεν τους γνωρίζει κανείς, άρα δύσκολο να τους βρεις, δε φαίνονται στην εφορία πολλές φορές, άρα ζούνε από μαύρα, κλπ. Αυτό όμως, δεν τους συνδέει με τους μουσουλμάνους, πόσο μάλλον με τους πρόσφυγες.

 

Για να τελειώνουμε λοιπόν, γιατί λέμε τα ίδια εδώ και σελίδες, δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Λέω, ότι το πρόβλημα δεν είναι οι πρόσφυγες. Το πρόβλημα είναι το κράτος που δεν ενδιαφέρεται για τον πολίτη, είτε είναι για την υγεία, την αστυνομία, τους δρόμους, το δημόσιο, είτε οτιδήποτε άλλο. Ενδιαφέρεται μόνο να εισπράττει και πάλι από όποιον έχει εύκολα και να βγάζει βαρύγδουπες ανακοινώσεις μέχρι τις επόμενες εκλογές. Λίγοι δε από τον συρφετό των 300ων, ενδιαφέρονται για επενδύσεις και πως να βγάλουν πολλά φράγκα, στήνοντας τη σκακιέρα όπως τους βολεύει. Απλά πράματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος cna έγραψε:

Μα εάν εφαρμοστούν τα Συντάγματα της κάθε χώρας όπως πρέπει τότε αυτά τα κόμματα, ακόμη κι αν δημιουργηθούν, δεν θα έχουν πεδίο δράσης καθώς δεν θα μπορούν να αδειοδοτηθούν. Εξ αυτού ορμώμενος θα πω ότι έχουμε όλα τα μέσα για να προστατεύσουμε την Δημοκρατία αρκεί να τα εφαρμόσουμε. Προφανώς δεν κλείνω τα μάτια σε τέτοιον κίνδυνο...

 

Ναι, όλα αυτά συνέβησαν ΑΛΛΑ οι Κυβερνήσεις απέτυχαν να τους ενσωματώσουν όπως πρέπει στην κοινωνία. Βλέπεις νεότατους μουσουλμάνους εκπαιδευμένους αλλά όχι μορφωμένους ή παιδευμένους, όπως άλλωστε συμβαίνει με την πλειοψηφία του κόσμου (δυστυχώς). Επίσης, πρόκειται για ανθρώπους που ζουν σε γκέτο (άλλη μιαν αποτυχία της κοινωνίας;). Μιλούσα πριν λίγο με κάποιον που ζει χρόνια στην Γερμανία. Στην Γερμανία, λοιπόν, ενώ υπάρχει νόμος που υποχρεώνει όλα τα παιδιά να πηγαίνουν σε Γερμανικό σχολείο δεν εφαρμόζεται (δεν επιβάλλεται δηλαδή από το κράτος) στις περιπτώσεις Τούρκων και λοιπών που δεν θέλουν να εκπαιδευτεί η κόρη τους κ.τ.λ.. Σε τέτοιες περιπτώσεις η επιβολή είναι απαραίτητη και μάλιστα θα το πάω κι ένα βήμα παραπέρα: όποιος αρνείται να ακολουθήσει τους νόμους θα πρέπει να του αφαιρείται η υπηκοότητα, ακόμη κι αν είναι 20ης γενιάς μετανάστης, και να επιστρέφει στην χώρα προέλευσης ή σε όποια χώρα οι νόμοι συνάδουν με αυτά που πιστεύει. Αντιδημοκρατικό; Καθόλου θα πω εγώ γιατί η Δημοκρατία δεν σημαίνει Ασυδοσία, όπως επίσης θεωρώ την Δημοκρατία ως ένα από τα ποιο σκληρά πολιτεύματα αναφορικά με τις απαιτήσεις από τους πολίτες. Σε μια κοινωνία που εφαρμόζει σωστά την Δημοκρατία δεν μπορεί κανείς να ξεφύγει από τον νόμο - σε αντίθεση με τα ολοκληρωτικά καθεστώτα στα οποία εάν κάνει κανείς τα γλυκά μάτια στον ηγέτη δεν τον αγγίζει ο νόμος. Πάντως ο ίδιος μηχανισμός που παράγει τους τζιχαντιστές παράγει και τους νεοναζί. Τυχαίο;

 

Αντί δηλαδή οι ζυμώσεις να σπρώχνουν την κοινωνία μπροστά την γυρίζουν πίσω στο 1932. Μόνο εγώ βλέπω κάτι κακό σε αυτό;

@Γιάννης_84 Όλα έχουν την αξία τους, η οποία καθορίζεται από παράγοντες συγκεκριμένης βαρύτητας. Είτε πούμε πως δεν συμμετέχουν στην εγκληματικότητα οι αλλοδαποί είτε πούμε ότι συμμετέχουν μόνον ή κατά κύριο λόγο οι αλλοδαποί είναι λάθος, διότι πολύ απλά οι στατιστικές έχουν συγκεκριμένες αναλογίες συμμετοχής τους σε κάθε είδους έγκλημα.

Στις δημοκρατίες δε μπορείς να αφαιρέσεις το "πεδίο δράσης" κάποιου κόμματος απλά επειδή δεν θα το αδειοδοτήσεις. Τη δεύτερη φορά θα κάνουν τις απαραίτητες (ανειλικρινείς) αλλαγές στα καταστατικά και τη φρασεολογία τους και θα τους αδειοδοτήσεις θες δε θες διότι αλλιώς είσαι φασίστας και ρατσιστής.

 

Επίσης μου αρέσει πολύ η προσέγγισή σου για το πόσο αποφασιστικά πρέπει η δημοκρατία να εφαρμόζει την ισονομία και ειδικά εκεί που πηγαίνεις "ένα βήμα παραπέρα" όπως λες. Μόνο που όταν κάποιος προτείνει τέτοια αποφασιστικά "βήματα παραπέρα", το αποτέλεσμα είναι ότι Γκαίμπελς τον ανεβάζουν, Χίτλερ τον κατεβάζουν. Ξενόφοβο τον σταμπάρουν, νοσταλγό του Άουσβιτς τον βγάζουν. Αυτό είναι τεράστιο εμπόδιο και πανταχού παρόν στη δημόσια συζήτηση.

 

Και μετά δυστυχώς πάμε στο αμέσως επόμενο βήμα το οποίο είναι να εμφανίζονται πραγματικοί νοσταλγοί του Χίτλερ όταν πλέον καταλαβαίνουν ότι για το σύστημα ο απλός πατριώτης με τον μισάνθρωπο ναζί λογίζονται το ίδιο πράγμα. Άρα ο αγανακτισμένος θα "τραβήξει" προς ότι πιο ακραίο υπάρχει, εφόσον βλέπει ότι και που ήταν μετριοπαθής και με επιχειρήματα, τη ρετσινιά του ναζί δεν την γλύτωσε. Οπότε πάει με τους πιο "άγριους" μπας και εκτονώσει την αγανάκτησή του.

 

Εφόσον λοιπόν δεν θέλουμε ζυμώσεις που να μας πηγαίνουνε προς το 1932 ή και το Μεσαίωνα, καλό θα ήταν να κάνουμε το παν να σταματήσουμε τον πολύπλευρο βιασμό των ευρωπαϊκών κοινωνιών, που μεταξύ άλλων έχει και αυτό το αποτέλεσμα.

 

Καλύτερα να σε πουν φασίστα χωρίς να είσαι αλλά να προλάβεις να εξορθολογίσεις κάποια πράγματα, παρά να σε εξαναγκάσουν να γίνεις πραγματικός φασίστας όταν η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Δυστυχώς επικρατεί το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Στις δημοκρατίες δε μπορείς να αφαιρέσεις το "πεδίο δράσης" κάποιου κόμματος απλά επειδή δεν θα το αδειοδοτήσεις. Τη δεύτερη φορά θα κάνουν τις απαραίτητες (ανειλικρινείς) αλλαγές στα καταστατικά και τη φρασεολογία τους και θα τους αδειοδοτήσεις θες δε θες διότι αλλιώς είσαι φασίστας και ρατσιστής.

Ποτέ δεν είπα ότι η λύση αυτή είναι η μοναδική. Ο συνδυασμός με άλλες δράσεις θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα αν και όταν ένα κόμμα είναι τόσο ριζοσπαστικό τότε ό,τι κι αν αλλάξει στα χαρτιά πάντα θα κάνει κάτι που θα ξεσκεπάσει τους πραγματικούς σκοπούς.

 

Quote

Επίσης μου αρέσει πολύ η προσέγγισή σου για το πόσο αποφασιστικά πρέπει η δημοκρατία να εφαρμόζει την ισονομία και ειδικά εκεί που πηγαίνεις "ένα βήμα παραπέρα" όπως λες. Μόνο που όταν κάποιος προτείνει τέτοια αποφασιστικά "βήματα παραπέρα", το αποτέλεσμα είναι ότι Γκαίμπελς τον ανεβάζουν, Χίτλερ τον κατεβάζουν. Ξενόφοβο τον σταμπάρουν, νοσταλγό του Άουσβιτς τον βγάζουν. Αυτό είναι τεράστιο εμπόδιο και πανταχού παρόν στη δημόσια συζήτηση.

Ναι, οκ, όπως πάντοτε χαρακτηρίζεται ως κομμουνιστής ο οποιοσδήποτε ζητά τον καλύτερο καταμερισμό των βαρών ή όποιος μιλάει για πράγματα που τα βρίσκει κανείς και στα χριστιανικά βιβλία. Προσωπικά τις περισσότερες φορές με χαρακτηρίζουν ως κομμουνιστή αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα, όπως δεν θα με ένοιαζε εάν με έλεγαν και φασίστα. Γιατί δεν με νοιάζει; Διότι όταν μπούμε στην ουσιαστική ανάλυση των πραγμάτων, όπως τώρα για παράδειγμα, τότε γίνεται ξεκάθαρο ότι ουδεμία σχέση με τον κομμουνισμό ή τον φασισμό έχω. Κάποια στιγμή, βέβαια, θα πρέπει να ξεπεράσουμε αυτές τις αγκυλώσεις, μελετώντας καλύτερα την έννοια της Δημοκρατίας ώστε να κατανοήσουμε ότι τα όρια υπάρχουν και είναι πολύ αυστηρά. Ειδάλλως δεν πρόκειται να έχουμε ποτέ ουσιαστική δημοκρατία παρά κάλπικη.

 

Quote

Και μετά δυστυχώς πάμε στο αμέσως επόμενο βήμα το οποίο είναι να εμφανίζονται πραγματικοί νοσταλγοί του Χίτλερ όταν πλέον καταλαβαίνουν ότι για το σύστημα ο απλός πατριώτης με τον μισάνθρωπο ναζί λογίζονται το ίδιο πράγμα. Άρα ο αγανακτισμένος θα "τραβήξει" προς ότι πιο ακραίο υπάρχει, εφόσον βλέπει ότι και που ήταν μετριοπαθής και με επιχειρήματα, τη ρετσινιά του ναζί δεν την γλύτωσε. Οπότε πάει με τους πιο "άγριους" μπας και εκτονώσει την αγανάκτησή του.

Το σύστημα δεν είναι κάτι το απρόσωπο. Συγκεκριμένα κόμματα και κυβερνήσεις το διοικούν, οι οποίες εκλέγονται από τους πολίτες. Θα μπορούσε κάλλιστα ο πολίτης να επιλέξει άλλα κόμματα για την διοίκηση και όχι τους νεοναζί ή θα μπορούσε να μεταφέρει το αντίστοιχο αίτημα μέσω των βουλευτών που εκλέγει. Πάντως κάποιος που έχει Παιδεία δεν πρόκειται ποτέ να επιλέξει ακραίες λύσεις για να εκτονώσει την αγανάκτησή του. Παιδεία σημαίνει ότι μπορεί κανείς να παραμένει ψύχραιμος μπροστά σε οποιοδήποτε πρόβλημα, μπορεί να αναγνωρίζει τα πραγματικά αίτια του προβλήματος και να τα εξαλείφει με απολύτως νόμιμα και λογικά μέσα.

 

Quote

Εφόσον λοιπόν δεν θέλουμε ζυμώσεις που να μας πηγαίνουνε προς το 1932 ή και το Μεσαίωνα, καλό θα ήταν να κάνουμε το παν να σταματήσουμε τον πολύπλευρο βιασμό των ευρωπαϊκών κοινωνιών, που μεταξύ άλλων έχει και αυτό το αποτέλεσμα.

Σαφώς, μόνο που ο βιασμός αυτός δεν έχει να κάνει μόνον με το μουσουλμανικό στοιχείο. Ξέρεις κι εσύ πολύ καλά ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε ο εχθρός στο πρόσωπο των τζιχαντιστών το σύστημα θα είχε εφεύρει κάποιον άλλον. Φοβάμαι για την ημέρα που θα φτάσουμε ακόμη κι εμείς που πιστεύουμε στην Δημοκρατία να θεωρούμαστε εχθροί της κοινωνίας και του κράτους.
 

Quote

 

 

 

 

Καλύτερα να σε πουν φασίστα χωρίς να είσαι αλλά να προλάβεις να εξορθολογίσεις κάποια πράγματα, παρά να σε εξαναγκάσουν να γίνεις πραγματικός φασίστας όταν η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Δυστυχώς επικρατεί το δεύτερο.

 

 

Εάν κάποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του να γίνει κάτι που δεν είναι κανείς δεν μπορεί να τον εξαναγκάσει...

 

 

 

 

Για να ακούσω άλλη μια φορά πόσο απλά είναι τα πράγματα στο προσφυγικό: http://www.lesvosnews.net/articles/news-categories/koinonia/i-ya-epanaprosdiorizei-ton-rolo-tis-anakoinosi-gia-moria-kai ...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Διότι αυτό που λείπει από την Ελληνική Τηλεόραση τόσα χρόνια, είναι αυτό. Τι πρέπει να γίνει ακόμα για να καταλάβουμε που πάει το πράγμα δε ξέρω.

 

Λίγο ακόμα η λέξη "προσφυγιά" να παίξει στην τηλεόραση, λίγο ακόμα δάκρυ από ηλικιωμένους, λίγο ακόμα σύκγριση με Μικρα Ασία και Πόντο. Τα άλλα θέματα σε δεύτερη μοίρα. Δεν βαριέσαι.

Πόσες φορές ψηφίσαμε Συριζα; Έχω χάσει το μέτρημα.

_______________________________

 

Κάπου διάβασα παραπάνω θεωρούμε τους μουσουλμάνους στο σύνολο τους ξένο στοιχείο προς την Ευρώπη; Ναι. Είναι ξένο στοιχείο. Και; Που το πρόβλημα;

Εδώ τα τελευταία χρόνια κάνουμε "αγώνα" μέσω "διανοούμενων", μέσω "ντοκυμαντερ", μέσω βιβλίων , μέσω ταινιών, να καταργήσουμε τους χριστιανούς από όλο τον Δυτικό κόσμο. Αυτό δεν μας πείραξε. Είδαμε το άτοπο του Χριστιανισμού, είδαμε ότι κάπου δεν κολλάει πια με τον πολιτισμό μας, αλλά το μουσουλμανικό έκτρωμα είναι ευπρόσδεκτο; Δλδ τι πρέπει να γίνει για να φανεί ότι υπαρχει διαφορά μεταξύ των μεν και των δε; 

Γιατί οι βουδιστές βιετκόγκ δεν είχαν την "θεόπνευστη" ιδέα να ανατινάζονται στις πλατείες των εχθρικών πόλεων; Αυτοί δεν ηταν θύματα του δυτικού ιμπεριαλισμού; Αυτοί δεν κλαίγανε γυναίκες και παιδιά;

 

Και στην τελική, γιατί όλοι αυτοί δεν τα βάζουν με τους δικούς τους "ομόθρησκους" των γύρω μουσουλμανικών χωρών που επωφελούνται της όλης κατάσταστης; Που είναι κανα μπαμ στην Σ. Αραβία; Που είναι κανα μπαμ στο Ντουμπάι που είναι και προορισμός της ελιτ του δυτικού κόσμου; Εκείνοι οι καλοπερασάκηδες άραβες εκεί που πουλάνε στους δυτικούς δεν είναι "άπιστοι".

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.