Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

13.000 – 63% αλλοδαποί-οι κρατούμενοι στις ελληνικές φυλακές | ANTINEWS

αναλογία 2/3 με 1/3 σε πλυθησμό υποπενταπλάσιο (τουλάχιστον) ...fair enough

Α ! και δεν προσμετρούνται τα κέντρα κράτησης που υποτίθεται παραμένουν μόνο αλλοδαποί υπο διορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απλή αναλογία εγκλημάτων και πληθυσμού είναι υπεραπλούστεση και χρησιμεύει μόνο για δημιουργία εντυπώσεων. Δε ζουν 10 εκατομμύρια Έλληνες σε συνθήκες που ζουν οι μετανάστες. Το σωστό εάν θες να κάνεις άμεση σύγκριση ποσοστών είναι να λάβεις υπόψιν σου τον αριθμό των ημεδαπών που ζουν κάτω από τις ίδιες συνθήκες διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Δεν ξέρω εάν απαντάς σε εμένα αλλά εάν ναι, τότε εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις νούμερα για 10.000.000 Έλληνες με Χ αριθμό μεταναστών, αλλά αντιθέτως θα πρέπει να κάνεις συγκρίσεις και αναλογίες σύμφωνα με τις συνθήκες διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Είπε κανείς ότι οι μετανάστες έχουν στο DNA τους το έγκλημα? Όχι... Νομίζω ότι αυτό που νοιάζει τους περισσότερους είναι ότι οι μετανάστες που είναι εδώ παράνομα, ζουν στις συνθήκες που ζουν (δεν λέω ότι είναι ευχάριστο, όμως είναι γεγονός) και άρα έχουν περισσότερες πιθανότητες να κάνουν τη στραβή από έναν Έλληνα. Δυστυχώς δεν είμαστε Ελβετία ώστε οι μετανάστες μας να παίρνουν 50k το χρόνο. Είμαστε Ελλάδα και οι μετανάστες καθαρίζουν τζάμια στα φανάρια και πουλάνε μαιμούδες στην Ερμού (υπεραπλουστεύω το ξέρω) Δεν μας νοιάζει η σύγκριση πληθυσμών, μας νοιάζει η αντιμετώπιση μιας κύριας πηγής εγκλημάτων.

Το βλέπω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Δεν ξέρω εάν απαντάς σε εμένα αλλά εάν ναι, τότε εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις νούμερα για 10.000.000 Έλληνες με Χ αριθμό μεταναστών, αλλά αντιθέτως θα πρέπει να κάνεις συγκρίσεις και αναλογίες σύμφωνα με τις συνθήκες διαβίωσης.

Δε ζουν 10 εκατομμύρια Έλληνες σε συνθήκες που ζουν οι μετανάστες. Το σωστό εάν θες να κάνεις άμεση σύγκριση ποσοστών είναι να λάβεις υπόψιν σου τον αριθμό των ημεδαπών που ζουν κάτω από τις ίδιες συνθήκες διαβίωσης.

Εδώ απαντάει. Ο τσοχαζόπουλος είναι μέσα, και προσμετράται στους 14.000 έγκλειστους. Άρα αν κάνουμε την αναγωγή που λες, τόσοι έλληνες μέσα προς τόσους έλληνες που ζουν σε συνθήκες όπως οι μετανάστες, θα αυξήσουμε λανθασμένα το ποσοστό που ζητάς να υπολογίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ απαντάει. Ο τσοχαζόπουλος είναι μέσα, και προσμετράται στους 14.000 έγκλειστους. Άρα αν κάνουμε την αναγωγή που λες, τόσοι έλληνες μέσα προς τόσους έλληνες που ζουν σε συνθήκες όπως οι μετανάστες, θα αυξήσουμε λανθασμένα το ποσοστό που ζητάς να υπολογίσουμε.

Ίδιες συνθήκες διαβίωσης είναι ο άστεγος μετανάστης με τον άστεγο ημεδαπό, όχι ο Τσοχατζόπουλος με τα δισεκατομμύρια στις τράπεζες.

Μάλλον σε μπέρδεψε το γεγονός πως η απάντησή μου ήταν κάτω από αυτή του colt. Δεν το είπα για τους φυλακισμένους, αλλά επειδή σε αυτό το νήμα έχει γίνει πολλές φορές σύγκριση ποσοστών εγκληματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τα επιχειρήματα ποια θα είναι, όταν θα φτάσει στην εξαθλίωση και ο Έλληνας και θα κλέβει/σκοτώνει για να ταϊσει τα παιδιά του. Δεν ξέρω, υπάρχει αυτή η αντίληψη ότι το έγκλημα του Έλληνα είναι ευπρόσδεκτο, όταν ο θύτης είναι αλλοδαπός είναι το πρόβλημα.

Σπείρες Ελλήνων κλέβουν-σκοτώνουν = όλα καλά και μόκο γιατί δε μας παίρνει.

Σπείρες Αλβανών κάνουν τα ίδια = δεν πάει άλλο, ως εδώ, είναι όλοι κλέφτες.

Τα ποσοστά των φυλακών δε μου λένε τίποτα, δείχνουν απλά την (αν)ικανότητα της Ελληνικής Αστυνομίας. Μετράμε τους καταδικασμένους εγκληματίες, ή όλους τους εγκληματίες γενικότερα; Γιατί κουνάτε το σημαιάκι του Σενεγαλέζου που έκλεψε ένα αυτοκίνητο, μια τσάντα ή άνοιξε ένα σπίτι και για την ταμπακιέρα κουβέντα;

Όπου ταμπακιέρα = όλοι οι ατιμώρητοι κλέφτες των δις που τους βγάζουμε και το καπέλο, τους ψηφίζουμε ή στην χειρότερη περίπτωση απλά τους βρίζουμε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν βγάζουμε την τσαμπαμαγκιά που βγάζουμε σε έναν άστεγο Πακιστανό.

Στον Πακιστανό θα πάμε (με παρέα πάντα) άνετα και θα τον μαχαιρώσουμε, θα τον κλωτσήσουμε, ανάλογα με το πόσοι θα πάμε και πόσοι μάρτυρες θα υπάρχουν.

Στον Έλληνα εφοπλιστή ή βουλευτή που είναι υπεύθυνος για x1000 κλεισμένα σπίτια, άστεγους και αυτοκτονίες, όχι μόνο δεν θα απλώσουμε χεράκι, παίζει και να βάλουμε μόνοι μας την βαζελίνη στην τρυπίδα μας για να μην λερωθεί και το χεράκι του αριστοκράτη. Τσαμπαμαγκιά ολκής, όπου μας παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μπουν όλοι οι κλέφτες που λες (βουλευτές μεγαλοι/μεσαιοι/μικροί επιχειρηματίες, δημόσιοι λειτουργοί κλπ), θα κυκλοφορώ άνετα στο κέντρο; (απάντηση γιατί όλοι κοιτάνε τους ξένους, την οποία δε συμμερίζομαι απόλυτα)

Link to comment
Share on other sites

Με το να παιρνουν τα λεφτα οι πακιστανοι και οι μαυροι και να τα βγαζουν εξω τι ακριβως

κερδιζουμε δεν εχω καταλαβει.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

δειτε εδω το πληθος, σκεφτειτε ποσο μπορει να ειναι το 2013 που ειμαστε,

βγαλτε καποια ποσα που βγαζουν για να τα πανε εξω και μετα βλεπουμε αν αποτελουν ΚΑΙ οικονομικο προβλημα. Μια βολτα στα δικαστηρια στην ευελπιδων και 2-3 ερωτησεις

στα ποσα λεφτα πληρωνουν για δικηγορους οι βαρβαροι κτλπ για να αθωοθουν

για ΜΕΤΑΞΥ τους εγκληματα και το ξανασυζηταμε. :jester:

Εξω! :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά των φυλακών δε μου λένε τίποτα, δείχνουν απλά την (αν)ικανότητα της Ελληνικής Αστυνομίας.

Εδώ είσαι λάθος. Στην ίδια στατιστική που είχα βάλει αναφέρει και τα ποσοστά επιλυμένων υποθέσεων που αρκετά ψηλά. Άλλο το θέμα με τις φυλακές όπως και το δικαστικό, δεν είναι θέμα της ΕΛ.ΑΣ.

Όπου ταμπακιέρα = όλοι οι ατιμώρητοι κλέφτες των δις που τους βγάζουμε και το καπέλο, τους ψηφίζουμε ή στην χειρότερη περίπτωση απλά τους βρίζουμε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν βγάζουμε την τσαμπαμαγκιά που βγάζουμε σε έναν άστεγο Πακιστανό.

Εδώ συμφωνώ απόλυτα, αλλά τις απόψεις μου για αυτό τις λέω σε άλλο θέμα. Εδώ γράφω για το Μεταναστευτικό :)

Link to comment
Share on other sites

Απλή αναλογία εγκλημάτων και πληθυσμού είναι υπεραπλούστεση και χρησιμεύει μόνο για δημιουργία εντυπώσεων. Δε ζουν 10 εκατομμύρια Έλληνες σε συνθήκες που ζουν οι μετανάστες. Το σωστό εάν θες να κάνεις άμεση σύγκριση ποσοστών είναι να λάβεις υπόψιν σου τον αριθμό των ημεδαπών που ζουν κάτω από τις ίδιες συνθήκες διαβίωσης.

Καλημέρα

Σωστά δεν ζούνε 10 μυρια Έλληνες όπως οι μετανάστες. Ζεί όμως το 1/5 δηλαδής 2 μύρια. Οπότε ακόμα και με πληθυσμιακή αναλογία 1:1 πάλι οι αλλοδαποί κρατούμενοι υπερτερούν.

Πέρα ομως ότι με αυτή την θέση ουσιαστικά μου δικαιολογείς την βία που ασκούν οι μετανάστες (φταίνε οι συνθήκες κλπ κλπ κλπ) σου διαφεύγει όμως και ένα ακόμα ζήτημα: Οι μετανάστες ΕΠΕΛΕΞΑΝ να είναι εδώ. Αν όντως είναι άγιοι άνθρωποι που δεν έχουν πρόθεση να βλάψουν κανένα και η άσκηση βίας δεν είναι κομμάτι του χαρακτήρα τους τότε θα έπρεπε απο τη στιγμή που δεν είναι σε θέση να κερδήσουν τα προς το ζην, να επιστρέψουν απο εκεί που ξεκίνησαν αυτοστιγμεί. Ο καθένας μάς έχει δικαίωμα να κάνει όποια επιλογή θέλει. ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ όμως δεν δικαιολογείται (όπως πολλοί ''φιλάνθρωποι'' αρέσκονται) να ασκεί βία στον διπλανό του, επειδή δεν του έκατσε η επιλογή του, και ''δεν μπορεί να ζήσει''. Οι αυτόχθονες επίσης ζούνε δύσκολα. Κάποιοι απο αυτούς γυρίσαν στο χωριό τους και κάποιοι που δεν έχουνε χωριό να πάνε ψάχνουνε τους κάδους. Οι μετανάστες όμως έχουνε ''χωριό'' να πάνε αλλά δυστυχώς για τους περισσότερους αυτό αποτελεί την τελευταία επιλογή (για μερικούς δε ούτε καν). Η προτελευταία τους επιλογή όμως είναι η καταφυγή στη βία. Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, χάνουν όποιο/όσο δίκαιο και να έχουν._

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαστε Ελβετία ώστε οι μετανάστες μας να παίρνουν 50k το χρόνο.

Μια σφήνα εδω, έπαθα πλάκα όταν είδα στην Λοζάνη μαυρούκους να ειναι ακροβολισμένοι σε κάθε γωνία του κέντρου της πόλης και να κοιτάν περίεργα (σα να περίμεναν να τους μιλήσεις).

Τελικά έπιασα την κουβέντα με έναν, φιλικότατος Νιγηριανός ~25 ετών αρκετά ντροπαλός για της "πιάτσας" παιδί.

Πούλαγε λοιπόν ότι drug γούσταρες και σου έβρισκε και γυναίκα άμα λάχει...

Το κόλπο είναι οτι και να τον συλλάβουν θα τον αφήσουν έξω γιατί οι Ελβετοί δεν έχουν καμία διάθεση προφανώς να ταΐζουν και ποτίζουν μετανάστες(αν ήταν λάθρο δεν το κατάλαβα απο την σύντομη κουβέντα)...

Οπότε τα μεγαλολαμόγια τους εκμεταλλεύονται για την βγάζουν λάδι και αυτοί εξασφαλίζουν τα προς το ζήν.

Λίγα λεπτά (2?3?) είχαμε που μιλούσαμε και τσούπ 2, αγριεμένοι αυτή την φορά, μαυρούκοι σκάν με ένα ML500, ντάξ δεν έκατσα να ανοίξω κουβέντα μαζι τους προφανώς... :p

Bottom line, σε όλα τα μέροι του κόσμου οι εγκληματικότητα ίδια μορφή έχει κατά βάθος.

Τα μεγάλα κεφάλια εκμεταλλεύονται τους φουκαράδες(ομοεθνείς τους συνήθως) για να πλουτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα ομως ότι με αυτή την θέση ουσιαστικά μου δικαιολογείς την βία που ασκούν οι μετανάστες (φταίνε οι συνθήκες κλπ κλπ κλπ)

Μη μου προσάπτεις απόψεις που δεν εξέφρασα. Είπα ότι φταίνει οι συνθήκες κατά κύριο λόγο, δεν εξέφρασα όμως γνώμη για το τι θεωρώ σωστό. Όπως είπε και πιο πάνω ο qbiefox στην απάντησή του σε μένα υπάρχει ένα πρόβλημα. Προφανώς. Δεν είπα κάτι το αντίθετο. Η κριτική μου επικεντρώθηκε στη στατιστική και το "υπερβολικό" αυτής για λόγους εντυπωσιασμού. :)

Link to comment
Share on other sites

Η κριτική μου επικεντρώθηκε στη στατιστική και το "υπερβολικό" αυτής για λόγους εντυπωσιασμού.

Δεν υπάρχει υπερβολή εδώ. Όταν έρχεσαι σε μια χώρα παράνομα, ζείς παράνομα. Αναγκαστικά. Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν. Και αυτό συμβαίνει παντού, και το κάνουν όλοι. Ειδικά όμως εδώ, ναι τι να κάνουμε, πάλι ξεχωρίζουμε ως χώρα, και με τις συνθήκες που έχουμε υπογράψει, έχουμε διογκώσει το πρόβλημα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Για αυτό διαμαρτύρεται ο κόσμος. Αλλά τόσα χρόνια τους ψήφιζε αυτούς, τώρα φωνάζει. Ας το φάει. Το τρώμε και μερικοί που δεν τους ψηφίζαμε όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου προσάπτεις απόψεις που δεν εξέφρασα. Είπα ότι φταίνει οι συνθήκες κατά κύριο λόγο, δεν εξέφρασα όμως γνώμη για το τι θεωρώ σωστό. Όπως είπε και πιο πάνω ο qbiefox στην απάντησή του σε μένα υπάρχει ένα πρόβλημα. Προφανώς. Δεν είπα κάτι το αντίθετο. Η κριτική μου επικεντρώθηκε στη στατιστική και το "υπερβολικό" αυτής για λόγους εντυπωσιασμού. :)

Αυτό που έχω τονίσει στην παράθεσή σου είναι και αυτό το οποίο αιτολογεί τη βία. Οπωσδήποτε κάτι θα την προκαλούσε, και δεν θα ήταν αδικαιολόγητη. Αδικαιολόγητο όμως παραμένει το γεγονός ότι η βια ασκείται απο ανθρώπους που όπως και να έχει, έχουν ηπιότερες επιλογές αλλά ΔΕΝ τις κάνουν, πάνω σε άλλους που ΔΕΝ το αξίζουν. Και για αυτό είναι και κατακριτέοι. Τα ελατήριά τους με αφήνουν αδιάφορο. Οσον αφορά τη στατιστική, δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το στοιχείο του εντυπωσιασμού. Μια απλή παράθεση στοιχείων είναι, σχετικα με την πλυθησμιακή κατανομή των κρατουμένων. Τωρα το ότι απο αυτή εξάγονται και μερικά συμπεράσματα, ε ! τι να γίνει ? αυτό τον σκοπό εξυπηρετούν. Εναλλακτικά θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα ''εσωτερικό'' γκάλοπ και να μας απαντήσουν όλοι οι ξενιτεμένοι του φόρουμ, αν θα έφταναν ποτέ σε σημείο να βιαιοπραγήσουν/εγκληματίσουν επειδή δε βρίσκουν δουλειά / απολύθηκαν στη χώρα που φιλοξενούνται, και δεν τα βγάζουν πλεόν πέρα, σε μια απευκταία περίπτωση. :)

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Και για να το συνεχίσω λιγάκι....

Το όχημα ήταν κλεμμένο μεν, αλλά ανήκε σε αλλοδαπό. Δηλώθηκε δε κλεμμένο την ίδια ημέρα το απόγευμα με τη δικαιολογία ότι έλλειπε το ΣΚ και δεν το είχε αντιληφθεί. Ο ιδιοκτήτης δε, άφαντος και έχει ήδη 6 δικαστικές κλήσεις σε εκκρεμότητα γιατί δεν τον βρίσκουν, αφού δεν έχουν σωστά στοιχεία. Τη δήλωση "κλοπής" την έκανε άλλος; Δεν κατάλαβα ακριβώς...

Αυτό είναι το πρόβλημα εδώ [MENTION=129]Chosen[/MENTION]. Εμένα, θα με βρει. Εσένα, που είσαι νόμιμα στη χώρα, το ίδιο. Αυτός παρανομεί και δεν τον πειράζει κανείς. Θα μπορούσε να σκοτωθεί κάποιος και ο τύπος θα κυκλοφορούσε ανενόχλητος. Και ας προσπαθήσει όποιος θέλει να με πείσει ότι δεν οδηγούσε ο ίδιος και κάποιος τον έχει δασκαλέψει τι να κάνει για να μη μπορούν να τον πιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, θα με βρει. Εσένα, που είσαι νόμιμα στη χώρα, το ίδιο. Αυτός παρανομεί και δεν τον πειράζει κανείς.

Έτσι ακριβώς.

Εμένα που μπορεί να με σκίσει στο φόρο,θα το κάνει.Το πρόβλημα δημιουργείται όταν είναι ενεργοί στην αγορά εργασίας και δεν αποδίδουν μία σε ΦΜΥ και λοιπές φορομπηχτικές δυνάμεις.

Είμαστε πολλοί λίγοι αυτοί που τα χώνουμε (ακόμα...:wall:) στο κράτος για να πάρει τα πάνω του,σε σχέση με όσους μπορούν να δώσουν αλλά δεν τους έχουν καταγεγραμμένους (:mamba:)

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ κλεβω με μαχαιρι, τη μερα με στυλ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gfx-VYztU7c&feature=share]Συγγρού-Φιξ Oscar! - YouTube[/ame]

Εξω τα ορκ! Παιρνουν και τη μπονηριά μας και εξελισονται σε νεο ειδος και

αντε βγαλτους μετα. Ασε που οργανωνονται και σκανε ομαδες ομαδες

και κλεβουν σπιτια, εχουν αμπαρωσει με σιδερα οι ανθρωποι απομακρυσμενων περιοχων

παραθυρα και πορτες λες και ειναι καστρα στο μεσαιωνα....Καταντια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.