Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

9 minutes ago, mad_dog said:

Και μετά την ευχάριστη αυτή ωραία φιλολογική φλυαρία επανερχόμαστε στο θέμα τι μπορούμε να κάνουμε.

Προτάσεις δικές μου.

 

 

1. Έλεγχος συνόρων (μόνο από τον στρατό).

2. Παράνομη εισβολή από λαθρομετανάστες, έχει σαν αποτέλεσμα την οδηγησή τους σε κέντρα κράτησης παράνομων μεταναστών.

3. Μετά από έλεγχο και πιστοποίηση στοιχείων ή άσυλο ή απέλαση.

4. Λαθρομετνάστες που έχουν βεβαρημένο ποινικό ιστορικό κατευθείαν απέλαση.

5. Λαθρομετανάστες που δεν είναι δυνατόν η ταυτοποίηση στοιχείων κατευθείαν απέλαση.

5. Προτεραιότητα σε οικογένειες.

 

1. To κάναμε ήδη με την Αλβανία. Απέτυχε, γιατί είναι αδύνατο να καλύψεις τα πάντα. Ολόκληρες ΗΠΑ και δε μπορούν να τους κρατήσουν έξω. Αν βάλεις και τη θάλασσα, πάει περίπατο η προτασή σου.

2. Έχεις μπερδέψει τις έννοιες. Αυτό που λες, γίνεται ήδη. Οι πρόσφυγες από τον πόλεμο και οι ναυαγοί (έστω κι αν είναι εκ προθέσεως) βρίσκονται σε εντελώς διαφορετική κατηγορία βάσει των συνθηκών του ΟΗΕ.

3. Ποιά πιστοποίηση στοιχείων; Σε ναυαγό; Σε πρόσφυγα που έχασε τα πάντα κι έφυγε να σωθεί; Μια μια χώρα σε πόλεμο;

4. Προφανώς, αλλά αν κάνεις ταυτοποίηση που δε γίνεται. Ειδικά όσοι θα "χωθούν" μέσα στους υπόλοιπους, θα έχουν φροντίσει συνήθως να είναι άφαντοι από υπηρεσίες

5. Λες το ίδιο πράγμα.

6. Συμφωνώ, αλλά και οι εγκληματίες έχουν οικογένειες αρκετές φορές. Ξεχνάς πόσα παιδάκια στέλνουν φορτωμένα με IDS σε αποστολές αυτοκτονίας...

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 7 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

3. Ποιά πιστοποίηση στοιχείων; Σε ναυαγό; Σε πρόσφυγα που έχασε τα πάντα κι έφυγε να σωθεί; Μια μια χώρα σε πόλεμο;

Ξέρεις πόσοι "ναυαγοί" μόλις πατήσουν πόδι βγάζουν τα iphone και βγάζουν selfies ???

 

Mέχρι να γίνει ταυτοποίηση θα πάνε σε παράνομα κέντρα κράτησης μεταναστών. Μετά από έρευνα και ταυτοποίηση ή άσυλο ή απέλαση.

 

Περίπτωση Αχμέτ Βακά δεν επιθυμώ να έχω και ούτε θέλω να έχω (ο Πακιστανός που κακοποίησε την 16χρονη Μυρτώ στη Χρυσή Ακτή της Πάρου)

 

Και αυτό που λες για ταυτοποίηση. Είχε δηλώσει ό,τι είναι ανήλικος για να έχει ελαφρυντικά.

Είπαμε. Πιστοποίηση. Μετά ή άσυλο ή απέλαση.

 

Απλά πράματα παιδιά.

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mad_dog said:

Ξέρεις πόσοι "ναυαγοί" μόλις πατήσουν πόδι βγάζουν τα iphone και βγάζουν selfies ???

Και αυτό τι αποδεικνύει; Ταυτοποίηση πως; Θα αρχίσεις να παίρνεις τηλέφωνα να δεις τι λένε οι φίλοι του;

 

6 minutes ago, mad_dog said:

Mέχρι να γίνει ταυτοποίηση θα πάνε σε παράνομα κέντρα κράτησης μεταναστών. Μετά από έρευνα και ταυτοποίηση ή άσυλο ή απέλαση.

Τις συνθήκες του ΟΗΕ για πρόσφυγες και ναυγούς τις γνωρίζεις;

 

6 minutes ago, mad_dog said:

Περίπτωση Αχμέτ Βακά δεν επιθυμώ να έχω και ούτε θέλω να έχω (ο Πακιστανός που κακοποίησε την 16χρονη Μυρτώ στη Χρυσή Ακτή της Πάρου)

Και αυτό που λες για ταυτοποίηση. Είχε δηλώσει ό,τι είναι ανήλικος για να έχει ελαφρυντικά.

Κανείς δε θέλει. Πως θα δεις ότι δεν είναι ανήλικος; Test DNA; Δεν επαληθεύεται 100%.

 

6 minutes ago, mad_dog said:

Απλά πράματα παιδιά.

Προφανώς. Απορώ πως δεν τα σκέφτεται κανείς σε όλον τον "πολιτισμένο" δυτικό κόσμο.

Κάτι σαν έλα παπού μου να σου δείξω τα αμπέλια σου μου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Πριν γίνουν ναυαγοί είναι ταξιδιώτες.

Πριν γίνουν ταξιδιώτες, συναθροίζονται σε καθορισμένα μέρη στα παράλια για να επιβιβαστούν.

Πριν επιβιβαστούν μπορείς να τους δεις (από κοντινά νησιά με κιάλια η καλύτερα με θερμική κάμερα) να μαζεύονται.

Αυτή η πληροφορία θα είχε αξία σε ένα σοβαρό κράτος. Εμείς περιμένουμε να γίνουν ναυαγοί...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να χαιρόμαστε τους ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. Να χαιρόμαστε τους Ε ΚΑΙ ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;

 

 

Με τους μετανάστες πλέον παγιδευμένους στην Ελλάδα, χωρίς δυνατότητα να πάνε Ευρώπη και τις χώρες τους προφανώς να αρνούνται να τους δεχθούν πίσω, όλοι αυτοί θα μείνουν εδώ. Και αν 50 χιλιάδες κόσμος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο για να τρελαθούμε (και να τα γράφουμε όλα με κεφαλαία) πλέον οι Πακιστανικές, Αφγανικές κ.α. μουσουλμανικές κοινότητες μεγαλώνουν πολύ. Και όπως οι Έλληνες πάνε συστημένοι όπου υπάρχει Ελληνισμός, έτσι και όλοι οι οικονομικοί μετανάστες από αυτές τις χώρες μελλοντικά θα έρχονται Ελλάδα, πολύ περισσότερο αν μετά από 5-10 χρόνια καταφέρουμε να επιτύχουμε μια κάποια οποιαδήποτε βελτίωση της οικονομίας μας.

 

Το δημογραφικό πρόβλημα λύθηκε. Τι ωραία.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Πριν επιβιβαστούν μπορείς να τους δεις (από κοντινά νησιά με κιάλια η καλύτερα με θερμική κάμερα) να μαζεύονται.

Αυτή η πληροφορία θα είχε αξία σε ένα σοβαρό κράτος. Εμείς περιμένουμε να γίνουν ναυαγοί...

Επειδή πέρυσι ήμουν σε φυλάκιο βραχονησίδας που έχει μαζέψει πολύ κόσμο, μπορώ να πω ότι δεν είναι τόσο εύκολο.

 

Η θερμική δεν έχει τόσο ζουμ, είναι μία φυσικά και παλεύεις να καλύψεις 180 μοίρες. Αυτό που διακρίνεις είναι κουκίδες τις οποίες πρέπει να τις διαχωρίσεις από τα ψαράδικα βασιζόμενος στην ταχύτητα και στο αν έχουν φώτα.

Δεν ξέρω το λιμενικό τι εργαλεία έχει διαθέσιμα στα μεγάλα σκάφη του, αλλά συνήθως, αν υπήρχε διαθέσιμο κάποιο σκάφος κοντά, έπαιζε μπάλα πιο πίσω και το ενημερώναμε εμείς.

Τώρα με το ΝΑΤΟ βέβαια φαντάζομαι θα έχουν αλλάξει τα πράγματα....είδωμεν. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, cna said:


Όταν λέτε, λοιπόν, ότι το Ισλάμ δεν έχει θέση στην Ευρώπη τί άλλο μπορεί να εννοείτε παρά ότι οι μουσουλμάνοι δεν έχουν θέση στην Ευρώπη; Διότι, ως γνωστόν, οι θρησκείες δεν έρχονται από μόνες τους, κάποιος τις φέρει και τις φέρνει στην Ευρώπη. Αυτό δεν συνιστά ρατσισμό έναντι των μουσουλμάνων, ειδικά από την στιγμή που δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι το ίδιο αυταρχικοί όπως οι φανατικοί ισλαμιστές; Κι αν υιοθετήσουμε την άποψη ότι οι μουσουλμάνοι δεν έχουν θέση στην Ευρώπη αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να εκδιώξουμε όλους τους μουσουλμάνους, ακόμη και αυτούς που κατοικούν επί χρόνια στην Ευρώπη, ώστε να διατηρήσουμε το επίπεδο πολιτισμού που ήδη έχουμε; Αυτό το τελευταίο είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του φασισμού ενώ το πρώτο τμήμα είναι χαρακτηριστικό του ρατσισμού.

Το λοιπόν, δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι ίδιοι όπως δεν είναι και όλοι οι χριστιανοί ίδιοι. 
 

Καλό θα είναι να μη γίνεται χρήση λογικών αλμάτων. Η θρησκεία του μουσουλμανισμού (τουλάχιστον όσον αφορά την αφεντιά μου), θεωρώ ότι δεν κίνδυνεύει τώρα με αποπομπή απο την Ε.Ε. Η εξέλιξή της σε ένα κοινωνικό σύστημα όπως το Ισλάμ, είναι αυτό που με απασχολεί, καθώς έχει δώσει αμέτρητα παραδείγματα δυσανεξίας τόσο στις λοιπές θρησκείες, όσο και στο δημοκρατικό πολίτευμα, το οποίο επίσης αντιμάχεται. Θεωρείς ότι υπάρχουν σοβαρές δικλείδες ασφαλείας που να προστατεύουν και τους υπόλοιπους, που επιθυμούμε να πιστεύουμε κάτι διαφορετικό? απο τα κυρήγματα μίσους που κατά καιρούς ακούγονται απο τους ιμάμηδες, κατά των λοιπών θρησκειών, και του πολιτεύματος? Ή ο ρατσισμός που ανακύπτει απο την ανάποδη δεν μας ενοχλεί και τόσο ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Επειδή πέρυσι ήμουν σε φυλάκιο βραχονησίδας που έχει μαζέψει πολύ κόσμο, μπορώ να πω ότι δεν είναι τόσο εύκολο.

 

Η θερμική δεν έχει τόσο ζουμ, είναι μία φυσικά και παλεύεις να καλύψεις 180 μοίρες. Αυτό που διακρίνεις είναι κουκίδες τις οποίες πρέπει να τις διαχωρίσεις από τα ψαράδικα βασιζόμενος στην ταχύτητα και στο αν έχουν φώτα.

Δεν ξέρω το λιμενικό τι εργαλεία έχει διαθέσιμα στα μεγάλα σκάφη του, αλλά συνήθως, αν υπήρχε διαθέσιμο κάποιο σκάφος κοντά, έπαιζε μπάλα πιο πίσω και το ενημερώναμε εμείς.

Τώρα με το ΝΑΤΟ βέβαια φαντάζομαι θα έχουν αλλάξει τα πράγματα....είδωμεν. 

Επειδή η δουλειά μου είναι τα σκάφη και η θάλασσα και επειδή πρόσφατα μου έγινε πλήρη παρουσίαση όταν αγόρασα μια φτηνή θερμική κάμερα, σε πληροφορώ ότι έχεις μείνει πολύ πίσω.

 

Την ξηρά παρακολουθείς όχι την θάλασσα για να σε μπερδεύουν τα ψαράδικα. Όταν μαζεύονται στην ξηρά. Αν επιβιβαστούν τους έχασες.

Ποιος τσοπάνος σας έβαλε να παρακολουθείτε την θάλασσα!!

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mad_dog said:

Και μετά την ευχάριστη αυτή ωραία φιλολογική φλυαρία επανερχόμαστε στο θέμα τι μπορούμε να κάνουμε.

Προτάσεις δικές μου.

Κάνε μας τη χάρη, αγαπητέ. Έχεις κάνει copy-paste 20 φορές το ίδιο πράγμα, χωρίς καν να διορθώσεις τα τυπογραφικά. Είναι υποκριτικό να μιλάς για φλυαρία, ακόμη και χαριτολογώντας...

 

Μια κι ο απλούστερος τρόπος αποδόμησης ενός επιχειρήματος είναι το παράδειγμα, ας πάρουμε το θέμα της ταυτοποίησης, που το θεωρείς απλό. Εφόσον βεβαιώνεις ότι ξέρεις τις Συνθήκες, θα γνωρίζεις ότι, απουσία νομιμοποιητικών εγγράφων, η χώρα καταγωγής του αιτούντα άσυλο προσδιορίζεται δια συνεντεύξεως. Δοθέντων ότι:

* από τους ~40εκ. Παστούν τα 2/3 διαβιούν στο Πακιστάν, λιγότερο από το 1/3 στο Αφγανιστάν και κάποιοι στο Ιράκ

* οι Πακιστανοί δεν δικαιούνται ασύλου, οι Αφγανοί δικαιούνται υπό προϋποθέσεις, οι Ιρακινοί δικαιούνται πλην εξαιρέσεων

* οι Παστούν διασκεδάζουμε να λέμε ότι είναι "απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων" κι έχουν γενικά και πιο ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά

 

πώς αντιμετωπίζεις έναν Παστούν που καταθέτει αίτημα ασύλου;

 

Ακόμη χειρότερα, αν τους θεωρήσεις Πακιστανούς και δρομολογήσεις την επιστροφή τους κατά τις Συνθήκες, τι κάνεις όταν η χώρα τους αρνηθεί να τους παραλάβει, κατά παράβαση των Συνθηκών;

 

Σε επόμενο μήνυμα ελπίζω να αναφερθώ και στο "δημογραφικό πρόβλημα", που θεωρώ ότι ατυχώς περιγράφεται έτσι. Στην πραγματικότητα είναι βαθύ κοινωνικό και οικονομικό πρόβλημα και έτσι κι αλλιώς δεν λύνεται με μνημονιακές πολιτικές, με ή χωρίς την έλευση μεταναστών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Επειδή η δουλειά μου είναι τα σκάφη και η θάλασσα και επειδή πρόσφατα μου έγινε πλήρη παρουσίαση όταν αγόρασα μια φτηνή θερμική κάμερα, σε πληροφορώ ότι έχεις μείνει πολύ πίσω.

Δεν αμφιβάλω, εγώ απλά ανέφερα τις συνθήκες που επικρατούσαν σε μια από τις πιο "πολυσύχναστες" βραχονησίδες. Ο εξοπλισμός είχε τις δυνατότητες που έγραψα πιο πάνω. Συνολική εικόνα δεν μπορώ να έχω.

Αν μετά το καλοκαίρι έχουν ανανεώσει τον εξοπλισμό και αν έχουμε περισσότερα σκάφη του λιμενικού διαθέσημα δεν το γνωρίζω.

 

Στην τελική και να τους εντοπίσεις στα παράλια να επιβιβάζονται, τι θα κάνει το λιμενικό? Θα μπει σε τουρκικά ύδατα? Θα αναχαιτίσει το υπερφορτωμένο φουσκωτό?

Γνώμη μου είναι ότι μόνο η Τουρκία μπορεί να ελέγξει τη κατάσταση, αλλά προτιμά να το χρησιμοποιεί σαν μέσο πίεσης προς τους ευρωπαίους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Δεν αμφιβάλω, εγώ απλά ανέφερα τις συνθήκες που επικρατούσαν σε μια από τις πιο "πολυσύχναστες" βραχονησίδες. Ο εξοπλισμός είχε τις δυνατότητες που έγραψα πιο πάνω. Συνολική εικόνα δεν μπορώ να έχω.

Αν μετά το καλοκαίρι έχουν ανανεώσει τον εξοπλισμό και αν έχουμε περισσότερα σκάφη του λιμενικού διαθέσημα δεν το γνωρίζω.

 

Στην τελική και να τους εντοπίσεις στα παράλια να επιβιβάζονται, τι θα κάνει το λιμενικό? Θα μπει σε τουρκικά ύδατα? Θα αναχαιτίσει το υπερφορτωμένο φουσκωτό?

Γνώμη μου είναι ότι μόνο η Τουρκία μπορεί να ελέγξει τη κατάσταση, αλλά προτιμά να το χρησιμοποιεί σαν μέσο πίεσης προς τους ευρωπαίους.

Η Τουρκία ισχυρίζεστε ότι της ξεφεύγουν. Αν ειδοποίησης τους πάντες μαζί και τους Τούρκους ότι ξεκινάνε δεν θα έχει δικαιολογίες μετά και τα φράγκα θα κοπούν.

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, colt3003 said:

 

μάιστα... ανακαλύψαμε νέο εχθρό τώρα... οι ''φονταμελιστές της αγοράς'' ...

Δε μας ''φταίει'' η επιλογή που κάνουμε για ενα καλύτερο βιοτικό επίπεδο, αλλά όλο κάποιος άλλος φταίει (όπως το ανέκδοτο: ''...και που να τρέχω με τις γόβες μες τη λάσπη ?? '').

Οι γέννες αγαπητέ, απαιτούνε μάνες. Όχι καριερίστριες που ψωνίζονται, με τα ''επιτεύγματά'' τους. Και για να έχεις αύξηση του πληθυσμού (και κατ' επέκταση, τους αυριανούς εργαζόμενους που θα στηρίξουν δια των παροχών τους, τους σημερινούς συνταξιούχους), θέλεις μέσο όρο πάνω απο 3 παιδιά ανα ζευγάρι. Αν τώρα υπάρχουν μερικά σαίνια εκεί έξω που τους γανώσαν το κεφάλι με καριέρες και καταναλωτισμό, δεν φταίνε αυτά, αλλά το ξερό κεφάλι αυτών που άκριτα ακολουθούν ότι τους πασαριστεί ως ''πρέπον'' ή ''μόδα'' ή ''ανάγκη'' ή όπως αλλιώς θες πές το. Κοντά στο νού και η γνώση. 

 

 

 

Αυτοί που έχουν καλά πόστα συνήθως δεν έχουν χρόνο και αυτή τους η επιλογή ακόμα δείχνει ότι δεν τους απασχολούν ιδιαίτερα οι διαχρονικές αξίες. Μπορεί να κάνουν 1 με 2 παιδιά έτσι για την χαρά της μητρότητας/πατρότητας ή γιατί απλά θέλουν τα παιδιά τους καλά προικισμένα. Η καριέρα είναι ξενόφερτο, προτεσταντικό lifestyle. Το lifestyle των ιδρυτών της σύγχρονης οικονομίας και επιβάλλεται να το ακολουθήσεις αν θες να πάρεις μισθό της προκοπής ειδικά Ελλάδα και δη τον τελευταίο καιρό. Άσε και τον πλήρη παραγκωνισμό των πολυτέκνων λόγω του προγράμματος "σωτηρίας".

Όσοι έχουν ελεύθερο χρόνο συνήθως δεν έχουν αρκετά δυνατή τσέπη για να στηρίξουν μεγάλες οικογένειες. Δεν είναι αρκετά αφοσιωμένοι στην "εταιρεία". Σκέφτονται και αυτοί δε την αποκατάσταση των όποιων παιδιών τους.

Τους ΔΥ που είχαν και τα δύο(χρόνο και χρήμα) τους έχουν υπό διωγμόν.

Ας πάρουν τώρα Ισλάμ. Βέβαια, αν κρίνω από το ενδιαφέρον του Σόρος ίσως και να είναι ο ιδανικός τύπος πολίτη γι'αυτούς. Κάτι θα ξέρουν...Ή απλά πέφτει πολύς παράς από τα Εμιράτα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ιστορία φρίκης βρίσκεται σε εξέλιξη από το απόγευμα της Δευτέρας στην περιοχή της Βάρης, μετά την ανακάλυψη ενός πτώματος 15χρονου Πακιστανού, σε διαμέρισμα της περιοχής.
Η αστυνομία προχώρησε στη σύλληψη τριών ατόμων πακιστανικής καταγωγής, οι οποίοι θεωρούνται ύποπτοι για το θάνατο του έφηβου συμπατριώτη τους, ενώ σύμφωνα με αναφορές, βρέθηκαν ίχνη ασέλγειας πάνω του.

 

Πηγή

 

Παράθεση

πώς αντιμετωπίζεις έναν Παστούν που καταθέτει αίτημα ασύλου;

Ελέγχω αν δικαιούται. Πρώτα από όλα η ασφάλεια στην χώρα και ποιος μπαίνει.

Αν δεν δικαιούται απέλαση.

Απλά πράματα.

 

Πακιστανός βίασε 17χρονο ομοεθνή του στη Ρόδο! Δικάζεται στο Μικτό Ορκωτό Κω

Υπόθεση βιασμού ενός 17χρονου Πακιστανού, με κατηγορούμενο για άσκηση παράνομης βίας σε βάρος του κατ’ εξακολούθηση και από κοινού και για παράνομη κατακράτηση από κοινού έναν 45χρονο ομοεθνή του, που εκμεταλλευόμενος την ανάγκη του για ανεύρεση εργασίας δεν δίστασε να προβεί σε ασελγείς σε βάρος του πράξεις, προσβάλλοντας και τραυματίζοντας βάναυσα την προσωπικότητά του στο πεδίο της γενετήσιας αξιοπρέπειάς του, θα απασχολήσει το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Κω.


Πηγή

 

Όπως είναι απέλαση. Απλά πράματα.

 

 

 

 

Η ελευθερία του islam και ο σεβασμός στις άλλες θρησκείες.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Η επίκληση πάσης φύσεως επιχειρήματος προκειμένου να δικαιολογηθεί η αυτοκτονική μεταναστευτική κατάσταση στην Ελλάδα, ποτέ δεν θα πάψει να με εντυπωσιάζει.

 

Έχει αλλάξει η πρωτεύουσα! Έχουν αλλάξει τα χωριά! Έχει γεμίσει ο τόπος τσαντιρομαχαλάδες! Μου φέρνουν κομπιούτερ για φτιάξιμο κι έχουν μέσα ένα σωρό ζωντανές κατσαρίδες! Έχουν επανεμφανιστεί εξαφανισμένες ασθένειες, έχει γίνει ποιοτική και ποσοτική κοσμογονία στην εγκληματικότητα, έχει γίνει πλιάτσικο (εκτός από αυτό των κομμάτων) παντού, έχει γίνει από το '90 τεράστια εκροή κεφαλαίων, έχουν γεμίσει οι φυλακές και αφήνουν τους εγκληματίες έξω, έχουν βρωμίσει τα νοσοκομεία, έχουν βρωμίσει τα σχολεία, έχουν βρωμίσει οι γειτονιές, έχουν υποβαθμιστεί/γκετοποιηθεί περιοχές ολόκληρες, έχουν αποθρασυνθεί οι πάντες, έχει χειροτερεύσει ΠΟΛΥ η καθημερινότητα και η ζωή μας, είναι αναντίρρητο το πόσο δε μπορούμε να βοηθήσουμε τρίτους όταν είμαστε οι ίδιοι αβοήθητοι και παρόλα αυτά:

 

Αναγνωρίζουμε δικαιώματα σε αυτούς που εκ προμελέτης μπουκάρουν στο σπίτι μας ακόμα κι όταν ανεπιφύλακτα δηλώνουν στις κάμερες το τι θέλουν να μας κάνουν, κατηγορούμε ως ρατσιστή όποιον δεν τους θέλει, γινόμαστε άριστοι γνώστες των δικαιωμάτων του εκ προθέσεως ναυαγού, θεωρούμε υποχρέωσή μας να τους φάμε στη μάπα, βρίσκουμε ένα σωρό δικαιολογίες του τύπου "δεν είναι όλοι ίδιοι" (ολόιδιοι είναι όσον αφορά το πως μπούκαραν), "είναι πρόσφυγες" (παρά το ότι έρχονται από μη εμπόλεμη περιοχή - π.χ. Σμύρνη), είναι κατατρεγμένοι (παρόλαυτά ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ και απορρίπτουν χώρους φιλοξενίας και παίζουν δραματικά θέατρα μπροστά στις κάμερες) και κανείς τους δεν θέλει να πάει στην Πορτογαλία που προσφέρει κάποιες θέσεις και μένουν κενές (μάλλον δεν παίζουν καλά επιδόματα εκεί, είδες οι κατατρεγμένοι; ).

 

Έχω λοιπόν να πω σε όσους δεν θέλουν να φάνε στη μάπα άλλες Νίντζα γυναίκες και ούρουκ χάι άντρες, ότι άδικα ελπίζουν, αν ελπίζουν ακόμα. Η ολιγαρχία της "πολιτικής ορθότητας" δε βλέπω να πέφτει επειδή έχει ριζώσει στα μυαλά ακόμα και αυτών που "λούζονται" πολλά από τα προβλήματα για τα οποία μιλάμε. Και σε όσους κόπτονται για τα δικαιώματα του εκ προθέσεως ναυαγού, τα δικαιώματα διαφόρων -υπαρκτών και μη- "καταπιεσμένων" από την Ελλάδα μειονοτήτων, τα δικαιώματα όσων θέλουν να μεταδώσουν το μεσαίωνα των πατρίδων τους στις δικές μας πατρίδες κ.ο.κ., να μην ανησυχούν για το τι λένε κάτι φασίστες/ρατσιστές κτλ που δεν αντέχουν άλλο, να είναι σίγουροι ότι τα πράγματα θα συνεχίσουν να πηγαίνουν όπως πηγαίνουν...

 

Θα αυξηθούν οι μόνο στα χαρτιά Έλληνες, οι έγχρωμοι στις εθνικές ομάδες, οι αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις, οι μικτοί γάμοι, η φυματίωση, τα γκέτο, οι επισκέψεις της Lara Croft και άλλων διασημοτήτων που κάνουν το κομμάτι τους με επισκέψεις σε τριτοκοσμικές χώρες, τα δημόσια αυτομαστιγώματα στον Πειραιά, τα random πτώματα διαφόρων δεξιά κι αριστερά, η κατανάλωση σκυλίσιου κρέατος προς βρώση, τα σχολεία-κόλαση για ελληνόπουλα που αποτελούν σταγόνα γάλα μέσα στις μύγες και όλα τα υπόλοιπα καλά της επιτυχημένης πολυπολιτισμικής κοινωνίας που χτίζεται στην Ελλάδα.

 

Πραγματικά τα επιχειρήματα είναι ανίσχυρα μπροστά στη συντριπτική πραγματικότητα. Και ακόμα πιο ανίσχυρα όταν αυτή η συντριπτική πραγματικότητα δεν είναι αρκετή για να επηρεάσει τις απόψεις αυτών που θέλουν κι άλλο...

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Ακόμη χειρότερα, αν τους θεωρήσεις Πακιστανούς και δρομολογήσεις την επιστροφή τους κατά τις Συνθήκες, τι κάνεις όταν η χώρα τους αρνηθεί να τους παραλάβει, κατά παράβαση των Συνθηκών;

 

Η χώρα τους αρνείται να τους παραλάβει στην ψωροκώσταινα για τα εμβάσματα που θα στέλνουν. Στην ΕΕ αυτές οι μαγκιές μπορεί να κοστίσουν πολλαπλάσια από τα εμβάσματα και να προτιμήσουν να τους καλοδεχτούν.

Πρέπει όμως κάποιος να το δρομολογήσει στην ΕΕ και οι άλλοι δεν κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σωρεία ανακλήσεων πράξεων χορήγησης της ελληνικής ιθαγένειας σε Έλληνες ομογενείς από τις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, που διαμένουν σε περιοχές της Θράκης και ευρύτερα της Βόρειας Ελλάδας, καταγγέλλει με ανακοίνωσή της η Εθνική Επιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου.

Σύμφωνα με την καταγγελία: «Σοβαρή ανησυχία και ερωτηματικά έχει δημιουργήσει η πάγια πλέον τακτική της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας-Θράκης τα τελευταία δύο χρόνια να ανακαλεί πράξεις χορήγησης της ελληνικής ιθαγένειας σε ομογενείς από τις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ που ανατρέχουν έως και 15 και πλέον έτη πίσω στον χρόνο, χωρίς μάλιστα οι αρμόδιες υπηρεσίες να μπουν καν στον κόπο να ακούσουν τους ενδιαφερόμενους πριν το πράξουν. Έτσι πολλές εκατοντάδες μέχρι χθες συμπολιτών μας, με καταγωγή ιδίως από τον Πόντο, υποχρεούνται “να εγκαταλείψουν τη χώρα εντός 30 ημερών”.

 

Πηγή

 

Παράθεση

Ακόμη χειρότερα, αν τους θεωρήσεις Πακιστανούς και δρομολογήσεις την επιστροφή τους κατά τις Συνθήκες, τι κάνεις όταν η χώρα τους αρνηθεί να τους παραλάβει, κατά παράβαση των Συνθηκών;

 

Κανείς δεν τους δέχεται. Δεν υπάρχει συνθήκη εν ισχύ. Το κάθε κράτος δουλεύει για τον εαυτό του (βλέπε Ουγγαρία, FYROM κ.τ.λ.)

Όπως είπα.

 

Έλεγχος. Δεν έχεις χαρτιά, σε κέντρο κράτησης λαθρομετανατών. Μετά ή απέλαση ή άσυλο.

 

Απλά πραματάκια βρε παιδιά. Μην το κουράζουμε.
 

Παράθεση

 

κατά παράβαση των Συνθηκών;

 

Χαχαχαχα

 

Καλό, δεχόμαστε να έχουνε συνομιλίες με κρατος που έχει εισβάλει παράνομα σε κράτος μέλος της ΕΕ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά αντί να έχει ποινές που στέλνει παράνομους εισβολείς την καλούμε και στην σύνοδο κορυφής.

 

Πρέπει το ναυτικό να αναλάβει και ο στρατός. Ούτε ΝΑΤΟ ούτε τίποτα.

Είδε πλοιάριο, το σταματά, καο το παρκάρει πίσω στην Τουρκία από εκεί που ήρθε.

 

Φέραμε Τούρκους να κάνουνε έλεγχο ?

Μας γελάνε και οι πέτρες. Και μάλιστα ένας από αυτούς είχε και διαβατήριο από το ψευδοκράτος (που δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο κόσμο)

Η αστεία κυβέρνηση Τσίπρα με τασίες και φίληδες μας έχει όχι μόνο εκθέσει, αλλά υποτιμά και την νοϋμοσύνη μας.

 

H Tουρκία μάς κήρυξε και επίσημα τον πόλεμο. Μέσα στις πρώτες ώρες εφαρμογής (!) της συμφωνίας πάνω από 1660 πρόσφυγες έχουν περάσει οι Τούρκοι διακινητές στα ελληνικά παράλια. Την ίδια στιγμή οι γεότονες  έχουν το θράσος να στέλνουν αστυνομικούς που υπηρετούν στο ψευδοκράτος της Βόρειας Κύπρου. Με διαβατήριο που έφερε την σφραγίδα ψευδοκράτους ένας από τους έξι Τούρκους αστυνομικούς που αποβιβάστηκε στη Χίο.

 

Πηγή

 

Αν συνεχίσουν έτσι, πολύ φοβάμαι ό,τι ο ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές απλά δεν θα υπάρχει. Όπως το ΠΑΣΟΚ.

Μπορείς να μας δουλεύεις, αλλά μια φορά. Την επόμενη στις εκλογές δεν θα μπεις καν στην Βουλή.

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, acct said:

Κάνε μας τη χάρη, αγαπητέ. Έχεις κάνει copy-paste 20 φορές το ίδιο πράγμα, χωρίς καν να διορθώσεις τα τυπογραφικά. Είναι υποκριτικό να μιλάς για φλυαρία, ακόμη και χαριτολογώντας...

 

Μια κι ο απλούστερος τρόπος αποδόμησης ενός επιχειρήματος είναι το παράδειγμα, ας πάρουμε το θέμα της ταυτοποίησης, που το θεωρείς απλό. Εφόσον βεβαιώνεις ότι ξέρεις τις Συνθήκες, θα γνωρίζεις ότι, απουσία νομιμοποιητικών εγγράφων, η χώρα καταγωγής του αιτούντα άσυλο προσδιορίζεται δια συνεντεύξεως. Δοθέντων ότι:

* από τους ~40εκ. Παστούν τα 2/3 διαβιούν στο Πακιστάν, λιγότερο από το 1/3 στο Αφγανιστάν και κάποιοι στο Ιράκ

* οι Πακιστανοί δεν δικαιούνται ασύλου, οι Αφγανοί δικαιούνται υπό προϋποθέσεις, οι Ιρακινοί δικαιούνται πλην εξαιρέσεων

* οι Παστούν διασκεδάζουμε να λέμε ότι είναι "απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων" κι έχουν γενικά και πιο ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά

 

πώς αντιμετωπίζεις έναν Παστούν που καταθέτει αίτημα ασύλου;

 

Ακόμη χειρότερα, αν τους θεωρήσεις Πακιστανούς και δρομολογήσεις την επιστροφή τους κατά τις Συνθήκες, τι κάνεις όταν η χώρα τους αρνηθεί να τους παραλάβει, κατά παράβαση των Συνθηκών;

 

Σε επόμενο μήνυμα ελπίζω να αναφερθώ και στο "δημογραφικό πρόβλημα", που θεωρώ ότι ατυχώς περιγράφεται έτσι. Στην πραγματικότητα είναι βαθύ κοινωνικό και οικονομικό πρόβλημα και έτσι κι αλλιώς δεν λύνεται με μνημονιακές πολιτικές, με ή χωρίς την έλευση μεταναστών.

 

Δεν γνωρίζω τι λέει η νομοθεσία για τους πρόσφυγες.

Έχω ακούσει τη Μέρκελ να λέει ότι δεν μπορούμε να τους δεκτούμε όλους στην Ευρώπη και ότι θα πρέπει οι όμορες χώρες (Τουρκία, Ιορδανία, Λίβανος) να τους φιλοξενήσουν μέχρι την κατάπαυση του πυρρός.

Οπότε το ερώτημα είναι ότι ένας υπό το καθεστώς πρόσφυγα, μπορεί να περιδιαβαίνει την υφήλιο?

 

Δηλαδή το 1922 που έγινε ο διωγμός στη Σμύρνη, δεν έφυγαν οι έλληνες να πάνε στην Αγγλία, στην Αθήνα ήρθαν που ήταν όμορη χώρα (πέραν του ότι ήταν Έλληνες, απλά αναφέρω το τεχνικό κομμάτι).

 

Έστω ότι είσαι διωκόμενος στο Αφγανιστάν, γιατί δεν πας στις ΗΠΑ? Γιατί έρχεσαι στην Ελλάδα? Οι ΗΠΑ δεν έχουν την ίδια συμβατική υποχρέωση με την Ελλάδα να δεχθούν τον πρόσφυγα? Ή μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι?

 

Πες μας και για το δημογραφικό οι ιστορίες όμως από το κέντρο των Αθηνών είναι τρομακτικές, αν θες πήγαινε να μείνεις μια βδομάδα σπίτι μου Αθήνα να δεις ιδίοις όμμασι την ποιότητα ζωής της συνοικίας, σου δίνω τα κλειδιά και καλή τύχη. Και μετά μου λες για το δημογραφικό, τη λύση του και τα γκέτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.