Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Ο Φίλης όμως αγαπητοί, τοποθετήθηκε επίσημα και είπε δημόσια ό,τι δεν έγινε καμία γενοκτονία των Ποντίων. Εκεί τι γίνεται?

Εκεί δεν ισχύει ο νόμος ΝΟΜΟΣ 4285/ΦΕΚ Α 191/10.09.2014 ???

 

Αρθρο 2

Το άρθρο 2 του ν. 927/1979 αντικαθίσταται ως εξής: «Αρθρο 2 Δημόσια επιδοκιμασία ή άρνηση εγκλημάτων
1. Οποιος με πρόθεση, δημόσια, προφορικά ή δια του τύπου, μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, επιδοκιμάζει, ευτελίζει ή κακόβουλα αρνείται την ύπαρξη ή τη σοβαρότητα εγκλημάτων γενοκτονιών, εγκλημάτων πολέμου, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας, του Ολοκαυτώματος και των εγκλημάτων του ναζισμού που έχουν αναγνωριστεί με αποφάσεις διεθνών δικαστηρίων ή της Βουλής των Ελλήνων [...]

 

Περιμένω απάντηση κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, mad_dog said:

Περιμένω απάντηση κύριοι.

Περίμενε. Εμείς δεν είμαστε ούτε ο Φίλης, ούτε ο δικηγόρος του.

Αν απαιτείς να τιμωρηθεί, 300€ παράβολο και υπέβαλε μήνυση.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρση ασυλίας και ποινική δίωξη, όπως προβλέπει ο νόμος. Αυτό, όμως, τί σχέση έχει με την προσωπική ευθύνη του καθενός από εμάς; Δηλαδή αν ο Φίλης έλεγε ότι η αυτοκτονία είναι καλό πράγμα θα έπρεπε να τον ακολουθήσουμε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kύριοι. Τοποθετήθηκα προσωπικά και δεν υποκινώ ή προτρέπω σε πράξεις κατά των μουσουλμάνων. Είπα ό,τι το islam δεν σέβεται άλλες θρησκείες.

 

Ο Φίλης δεν λαμβάνεται υπόψη.

Υπ. Παιδείας χωρίς πτυχίο αν όχι αστείο, είναι υποτίμηση της νοϋμοσύνης.

 

Αλλά κάποιος είπε για τον νόμο ΝΟΜΟΣ 4285/ΦΕΚ Α 191/10.09.2014.

Που δεν κατάλαβα γιατί το έγραψε. Για τον Φίλη ??? Για ποιον ? Και αν ναι με ποιο αιτιολογικό ?

 

Περιμένω απάντηση κύριοι.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mad_dog said:

Kύριοι. Τοποθετήθηκα προσωπικά και δεν υποκινώ ή προτρέπω σε πράξεις κατά των μουσουλμάνων. Είπα ό,τι το islam δεν σέβεται άλλες θρησκείες.

 

Οπότε αυτό σημαίνει ότι οι πιστοί στις λοιπές, πλην Ισλάμ, θρησκείες δεν θα πρέπει να ανέχονται τους ισλαμιστές; Κι αυτό πώς ακριβώς τους καθιστά καλύτερους από τους ισλαμιστές; Ήδη ανεχόμαστε πολλούς που εκφέρουν απόψεις ξένες ως προς τον πολιτισμό και τις ιδέες που πρέσβευε αυτό το έθνος (το ελληνικό) γιατί θα πρέπει να μην ανεχτούμε συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων; 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Οπότε αυτό σημαίνει ότι οι πιστοί στις λοιπές, πλην Ισλάμ, θρησκείες δεν θα πρέπει να ανέχονται τους ισλαμιστές; Κι αυτό πώς ακριβώς τους καθιστά καλύτερους από τους ισλαμιστές; Ήδη ανεχόμαστε πολλούς που εκφέρουν απόψεις ξένες ως προς τον πολιτισμό και τις ιδέες που πρέσβευε αυτό το έθνος (το ελληνικό) γιατί θα πρέπει να μην ανεχτούμε συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων; 

 

 

Κύριοι. Δεν είπα κάτι τέτοιο ούτε πρεσβεύω ομάδα πολιτών.

 

Λέω ξεκάθαρα: το islam δεν σέβεται άλλες θρησκείες.

 

Επαναλαμβάνω. Κάποιος τοποθετήθηκε και είπε κάτι για τον: ΝΟΜΟ 4285/ΦΕΚ Α 191/10.09.2014.

Γιατί το έκανε, σε ποιον απευθυνεται και βάση με ποια παραγράφο θέλει να μας υποδείξει κάτι.

 

Παράθεση

Περίμενε. Εμείς δεν είμαστε ούτε ο Φίλης, ούτε ο δικηγόρος του.

Φίλης δεν είσαι, αλλά κάποιος κύριοι τοποθετήθηκε για τον νόμο 4285/ΦΕΚ Α 191/10.09.2014.

Βέβαια για τον Φίλη δεν έγινε τίποτα...αλλά για μένα που τοποθετήθηκα προσωπικά έγινε εύφημη μνεία στο όνομά μου.

Περιμένω ακόμη απάντηση γιατί και με ποιο αιτιολογικό. Θέλω άρθρο και παράγραφο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mad_dog said:

 

Λέω ξεκάθαρα: το islam δεν σέβεται άλλες θρησκείες.

 

Φίλτατε εάν είχατε μείνει σε αυτήν την διαπίστωση τότε δεν θα γεμίζαμε τόσες σελίδες μηνυμάτων αναλύοντας γραμμή γραμμή τα ιερά κείμενα της κάθε θρησκείας. Είπατε ότι δεν θα πρέπει να υπάρξει καμία ανοχή στο ισλάμ, με τέτοιον τρόπο μάλιστα ώστε φτάσατε στο συμπέρασμα πως όλοι οι μουσουλμάνοι από τα γενοφάσκια τους είναι φανατικοί ισλαμιστές, κάτι που ευκόλως αποδεικνύεται ότι δεν ισχύει εάν δούμε τις διαφορές μεταξύ των Σουνιτών, των Σηιτών και των Σαλαφιστών. Εάν είχατε συγκεκριμενοποιήσει τον ένοχο, εάν λέγατε, για παράδειγμα, καμία ανοχή στο Ισλαμικό Χαλιφάτο τότε η συζήτηση θα είχε πολύ διαφορετική τροπή.

Όπως και να έχει το να χαρακτηρίζει και να υποβιβάζει κάποιος εκατομμύρια ανθρώπους ως κάτι που δεν είναι συνιστά εξ ορισμού φασισμό και ρατσισμό. Όταν παρέθεσα τις πράξεις των οπαδών κάποιας ομάδας δεν είπα ότι όλοι οι Ευρωπαίοι είμαστε έτσι, είπα, όμως, ότι "λέμε πως έχουμε πολιτισμό" με την έννοια ότι δεν μπορεί ένας πολιτισμός να θεωρείται πως είναι ανώτερος και ταυτόχρονα να επιτρέπει την παραγωγή τέτοιων φαινομένων... 

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι. Είναι καθαρά προσωπική τοποθέτησή μου και έχω κάθε δικαιώμα να εκφράζω την άποψή μου.

Το τι συμπέρασμα βγάζει ο καθένας δεν με απασχολεί ούτε με ενδιαφέρει.

 

Περιμένω απάντηση για τον νόμο.

 

Παράθεση

μάλιστα ώστε φτάσατε στο συμπέρασμα

Όχι έφτασα αγαπητέ. Μπορεί εσύ να έφτασες και δεν με ενδιαφέρει ούτε λαμβάνεται υπόψη. Το τι συμπεράσματα βγάζει ο καθένας δεν με ενδιαφέρει ούτε με απασχολεί.

 

Παράθεση

συνιστά εξ ορισμού φασισμό και ρατσισμό.

Παρακαλώ ?

Δεν κατάλαβα ? Το ό,τι το islam δεν σέβεται καμια θρησκεία είναι ρατσιστικό ?

Ποιος το λέει αυτό ?

 

Συντρόφοι, εγώ δεν έχω υπαρξιακά προβλήματα ούτε με ενδιαφέρουν οι παράνομοι εισβολείς που εισέρχονται σε ην Ελλάδα.

Ρατσιστικό είναι να επιβάλλεις με το ζόρι την ιδέα ότι οι παράνομοι εισβολείς καλά κάνουν και παρανομούν και εισέρχονται στην χώρα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2016 at 11:55 PM, mad_dog said:

Ολοι αυτοί είναι παράνομοι εισβολείς. Κανονικά έπρεπε ο στρατός να είναι στα σύνορα και να μην περνάει μύγα (για αυτό υπάρχει στρατός, για την διαφύλαξη των συνορών).

Σε κέντρο κράτησης λοιπόν, έλεγχος στοιχείων και μετά βλέπουμε.

'Οσοι δεν αιτούνται άσυλο, θα επαναπροωθούνται χωρίς πολλά λόγια.

Απλά πραματάκια και όχι ιστορίες για αγρίους.

 

Πολυμορφική κοινωνία με το ισλάμ δεν γίνεται, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει και ούτε μας ενδιαφέρει να γίνει. Θρησκεία (ισλάμ) που δεν σέβεται άλλες θρησκείες, αναφωνεί τους υπόλοιπους άπιστους και είναι επιθετική σε άλλες θρησκείες, δεν έχει καμία θέση στην Ευρώπη.

Δικά σας λόγια είναι, τα οποία και επαναλαμβάνετε ποικιλοτρόπως τόσο σε προηγούμενα όσο και σε επόμενα σχόλιά σας. Ο διαχωρισμός, λοιπόν, των όσων δικαιούνται άσυλο από όσους δεν δικαιούνται δεν μπορεί να γίνει βάσει θρησκείας. Υπάρχουν ένα σωρό αντικειμενικοί παράγοντες που έχουν θεσμοθετηθεί στην εξέταση της αίτησης, αφήστε δε που η εξέταση επιβάλλεται να γίνεται για κάθε έναν εκ των αιτούντων ξεχωριστά και όχι συλλήβδην για όλους, αναλόγως δηλαδή με την φυλή, την θρησκεία ή άλλα γενικά χαρακτηριστικά που μπορεί να έχει το πλήθος.

Κανείς δεν σας έχει αφαιρέσει το δικαίωμα να λέτε την άποψή σας όπως αντίστοιχα έχουμε κι εμείς το δικαίωμα να κρίνουμε την ορθότητα αυτής. Είναι μια από τις πολλές ανοχές που οφείλει να επιδεικνύει κανείς όταν θέλει να λέει πως ανήκει σε "ανώτερο" (με ή χωρίς εισαγωγικά) πολιτισμό.

Ρατσιστικό και φασιστικό είναι να λέει κανείς πως όλοι οι μουσουλμάνοι είναι το Α ή το Β, όπως επίσης το να λέει κανείς ότι όλοι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες. Ψάξτε λίγο στους ορισμούς των δύο λέξεων που έβαλα και θα διαπιστώσετε του λόγου το αληθές.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mad_dog said:

Κύριοι. Είναι καθαρά προσωπική τοποθέτησή μου και έχω κάθε δικαιώμα να εκφράζω την άποψή μου.

Το τι συμπέρασμα βγάζει ο καθένας δεν με απασχολεί ούτε με ενδιαφέρει.

Αν δε σε απασχολεί, ούτε σε ενδιαφέρει, τότε δεν κάνεις συζήτηση. Είσαι εδώ μόνο για να λες και να επιβάλεις την αποψή σου.

Τότε, ούτε κι εμάς μας ενδιαφέρει.

 

Α, και τα επιχειρήματα δεν ισχυροποιούνται ούτε με την υπογράμμιση, ούτε με τα bold, ούτε με το μέγεθος, ούτε με το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε την ορθότητα της άποψής μου κύριοι ???

Μήπως είμαι σε κανένα κομμουνιστικό χουντικό δικαστήριο και δεν το έχω καταλάβει ?

 

Παράθεση

Ρατσιστικό και φασιστικό είναι να λέει κανείς πως όλοι οι μουσουλμάνοι είναι το Α ή το Β, όπως επίσης το να λέει κανείς ότι όλοι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες.

Αν αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα μπορείς να το διατυπώνεις. Αλλά όχι να επιβάλεις να το δεχτούν και οι υπόλοιποι.

 

Και για να μην ξεχνιόματε. Είπα και το παρακάτω

 

1. Έλεγχος συνόρων (μόνο από τον στρατό).

2. Παράνομη εισβολή από λαθρομετανάστες, έχει σαν αποτέλεσμα την οδηγησή τους σε κέντρα κράτησης παράνομων μεταναστών.

3. Μετά από έλεγχο και πιστοποίηση στοιχείων ή άσυλο ή απέλαση.

4. Λαθρομετνάστες που έχουν βεβαρημένο ποινικό ιστορικό κατευθείαν απέλαση.

5. Λαθρομετανάστες που δεν είναι δυνατόν η ταυτοποίηση στοιχείων κατευθείαν απέλαση.

5. Προτεραιότητα σε οικογένειες.

 

Ακόμη περιμένω την τοποθέτηση του κυρίου για τον νόμο !!!

 

 

Παράθεση

Αν δε σε απασχολεί, ούτε σε ενδιαφέρει, τότε δεν κάνεις συζήτηση. Είσαι εδώ μόνο για να λες και να επιβάλεις την αποψή σου.

Τότε, ούτε κι εμάς μας ενδιαφέρει.

 

 

Συγνώμη κύριοι. Επειδή τα λέτε εσείς πρέπει να συμφωνώ μαζί σας ???

Και φυσικά δεν τα λαμβάνω υπόψη. Είναι δικές σας τοποθετήσεις.

 

Περιμένω ακόμη τον χρήστη για τον νόμο να τοποθετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mad_dog said:

Ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε την ορθότητα της άποψής μου κύριοι ???

Μήπως είμαι σε κανένα κομμουνιστικό χουντικό δικαστήριο και δεν το έχω καταλάβει ?

 

Αν ήσασταν σε κάποιο τέτοιο δικαστήριο δεν θα είχατε καν το δικαίωμα στην άποψη. Από εκεί και μετά όλων οι απόψεις κρίνονται και επιδέχονται κριτικής από την στιγμή που δημοσιοποιούνται. Κι όταν λέω "όλων" προφανώς συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα.

Πάμε άλλη μια στους ορισμούς: 
1) Ρατσισμός:  "Ρατσισμός είναι η άνιση μεταχείριση (διάκριση) που δέχονται κάποιοι άνθρωποι επειδή είτε είναι διαφορετικοί ( κάνουν διαφορετικές επιλογές) είτε ανήκουν στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες ( σ’ αυτές τις ομάδες ανήκουν άτομα με διαφορετικό θρήσκευμα, προέρχονται απ’ άλλες χώρες ,συνήθως φτωχότερες από τη χώρα που επέλεξαν να πάνε, μετανάστες, ανήκουν σε άλλη φυλή ( μαύρη, κίτρινη ,κ.λπ.) προέρχονται από άλλο κοινωνικό και οικονομικό στρώμα, είναι ασθενείς ή είναι άτομα με αναπηρίες , ανήκουν σε μειονότητες όπως τσιγγάνοι, μπορεί να είναι γυναίκες ή παιδιά, άστεγοι, να είναι άνεργοι, να έχουν διαφορετικές προτιμήσεις και πολλές άλλες κατηγορίες ανθρώπων. Ο Αποκλεισμός αυτών των ανθρώπων από αγαθά και υπηρεσίες ονομάζεται Ρατσισμός. Ο Ρατσισμός βασίζεται σε προκαταλήψεις δηλαδή σε αρνητικές αντιλήψεις που έχουν κάποιοι άνθρωποι για κάποιους άλλους που είναι διαφορετικοί ή ανήκουν σε διαφορετικές ομάδες, συνήθως τους θεωρούν κατώτερους όμως αυτές οι σκέψεις τους δεν στηρίζονται στην πραγματικότητα."

2) Φασισμός: http://foundation.parliament.gr/VoulhFoundation/VoulhFoundationPortal/images/site_content/voulhFoundation/file/Ekpaideytika%20New/nazismos/0_7nazismos.pdf

Όταν λέτε, λοιπόν, ότι το Ισλάμ δεν έχει θέση στην Ευρώπη τί άλλο μπορεί να εννοείτε παρά ότι οι μουσουλμάνοι δεν έχουν θέση στην Ευρώπη; Διότι, ως γνωστόν, οι θρησκείες δεν έρχονται από μόνες τους, κάποιος τις φέρει και τις φέρνει στην Ευρώπη. Αυτό δεν συνιστά ρατσισμό έναντι των μουσουλμάνων, ειδικά από την στιγμή που δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι το ίδιο αυταρχικοί όπως οι φανατικοί ισλαμιστές; Κι αν υιοθετήσουμε την άποψη ότι οι μουσουλμάνοι δεν έχουν θέση στην Ευρώπη αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να εκδιώξουμε όλους τους μουσουλμάνους, ακόμη και αυτούς που κατοικούν επί χρόνια στην Ευρώπη, ώστε να διατηρήσουμε το επίπεδο πολιτισμού που ήδη έχουμε; Αυτό το τελευταίο είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του φασισμού ενώ το πρώτο τμήμα είναι χαρακτηριστικό του ρατσισμού.

Το λοιπόν, δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι ίδιοι όπως δεν είναι και όλοι οι χριστιανοί ίδιοι. 

Προς τιμήν σας κάνατε και την δημοσίευση που παραθέσατε, η οποία είναι και η πιο λογική από όλες όσες κάνατε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παραγνωριστήκαμε και σε αυτό το θέμα...

 

* Όλοι έχετε το δικαίωμα στη γνώμη σας. Μπορείτε να την διατυπώνετε ελεύθερα με κόσμιο τρόπο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι υπεράνω κριτικής.

* Δε δικαιούστε να απαιτείτε απάντηση από κανέναν. Δικαιούστε όμως να μην απαντάτε σε όσους δεν το επιθυμείτε.

* Πέρα από την όποια αναφορά στον νόμο, σε αυτό το φόρουμ δεν ανεχόμαστε κηρύγματα μίσους. Αναφορές σε υπανθρώπους, ανθρωπίδια ή ό,τι άλλο σχετικό, καλό είναι να σταματήσουν να παρατίθενται από όλους, ακόμη κι αν κάποτε εγράφησαν (και διεγράφησαν) σε αυτό το θέμα.

 

Μη συνεχίσετε την όξυνση της συζήτησης.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, acct said:

Μη συνεχίσετε την όξυνση της συζήτησης.

Αρχή παιδεύσεως η των ονομάτων επίσκεψις. Συγγνώμη εάν φάνηκε πως σκοπός μου είναι η όξυνση της συζήτησης, κάθε άλλο μάλιστα...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cna said:

Οι Κυνικοί; Δεν μας κάνουν;

Όχι! Η αποστροφή σου θυμάμαι πως αποδίδεται στον (Στωικό) Επίκτητο. Παρότι μεταγενέστερος του (Κυνικού) Αντισθένη (στον οποίο μάλλον αναφέρεσαι), με κάνει να αισθάνομαι πιο ασφαλής. Αν επιτρέψουμε αναφορές στον Κυνισμό, φοβάμαι ότι, ως άλλοι Διογένηδες, κάποιοι θα αρχίσουν να αυνανίζονται δημόσια. Δε θα το αντέξω κι αυτό... :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως το είχε πει ο Επίκτητος. Μόνο που εγώ αναφερόμουν στον Διογένη και όχι στον Αντισθένη μιας και ο δημόσιος αυνανισμός έχει αναχθεί σε εθνικό σπορ. :p
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά την ευχάριστη αυτή ωραία φιλολογική φλυαρία επανερχόμαστε στο θέμα τι μπορούμε να κάνουμε.

Προτάσεις δικές μου.

 

 

1. Έλεγχος συνόρων (μόνο από τον στρατό).

2. Παράνομη εισβολή από λαθρομετανάστες, έχει σαν αποτέλεσμα την οδηγησή τους σε κέντρα κράτησης παράνομων μεταναστών.

3. Μετά από έλεγχο και πιστοποίηση στοιχείων ή άσυλο ή απέλαση.

4. Λαθρομετνάστες που έχουν βεβαρημένο ποινικό ιστορικό κατευθείαν απέλαση.

5. Λαθρομετανάστες που δεν είναι δυνατόν η ταυτοποίηση στοιχείων κατευθείαν απέλαση.

5. Προτεραιότητα σε οικογένειες.

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.