Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Πως υπολογίζεις ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο ??

Μόλις σταματήσουν να χουφτώνουν τα ωραία € και υπολογίσουν τι αγοράζουν στις πατρίδες τους με τις δρχ, θα φύγουν μόνοι τους τρέχοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μόλις σταματήσουν να χουφτώνουν τα ωραία € και υπολογίσουν τι αγοράζουν στις πατρίδες τους με τις δρχ, θα φύγουν μόνοι τους τρέχοντας.

Α ! τώρα κοντά δηλαδή. Μόλις βγούμε απο το ευρό.

Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος. Εκτός και αν υπολογίζεις πως οι μισθοί εδώ θα φτάσουν τα δικά τους επίπεδα (είτε σε δραχμές, είτε σε λεκια).

Εντιτ: Επιπλέον δεν βλέπω πως κάτι τέτοιο θα σταματήσει αυτούς που απλώς προσπαθούν να περάσουν βοριότερα. Όσο θα παραμένουν εδώ προσπαθώντας, τι γίνεται ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Πως υπολογίζεις ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο ??

Με την τωρινή πολιτική σκηνή δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει, μιας κι οι ίδιοι το συντηρούν αυτό. Οι δικές μου λύσεις απαιτούν λίγο πιο ουτοπικές κοινωνίες οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς για αυτό. Αν κάποιος άνθρωπας αποφασίσει να ξεκινήσει να κάνει κάτι, ας ξεκινήσει με την πάταξη των κυκλωμάτων που εμπορευματοποιούν τους μετανάστες, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτοί που πρέπει, γνωρίζουν ήδη ποιοι τρέχουν αυτά τα κυκλώματα.

Link to comment
Share on other sites

Με την τωρινή πολιτική σκηνή δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει, μιας κι οι ίδιοι το συντηρούν αυτό. Οι δικές μου λύσεις απαιτούν λίγο πιο ουτοπικές κοινωνίες οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς για αυτό. Αν κάποιος άνθρωπας αποφασίσει να ξεκινήσει να κάνει κάτι, ας ξεκινήσει με την πάταξη των κυκλωμάτων που εμπορευματοποιούν τους μετανάστες, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτοί που πρέπει, γνωρίζουν ήδη ποιοι τρέχουν αυτά τα κυκλώματα.

Κατά πάσα πιθανότητα συγχέεις την παράνομη είσοδο, με την απόπειρα εξόδου. Στην απόπειρα εξόδου, ίσως αυτοί που πρέπει να ξέρουν κατι παραπάνω. Στην είσοδο όμως έχουμε το πρόβλημα που μας καίει, και δημιουργεί αυτό που ζούμε σήμερα: Πως θα τους σταματήσεις να έρχονται ;; Αυτοί που κανονίζουν να πακετάρουν όλο αυτό τον κόσμο για να έρθει/περάσει απο (σ)την Ελλάδα, δεν βρίσκονται στην Ελλάδα. Επιπλέον εκεί που βρίσκονται, δηλαδή στις χώρες απο όπου ξεκινάνε να έρχονται οι μετανάστες, δεν έχουν κανένα λόγο να είναι λαοπρόβλητοι. Και ξανά-ερωτώ ; Πως θα παρέμβει μια χώρα (στην προκειμένη περίπτωση η Ελλάδα) προκειμένου να σταματήσει-μπλοκάρει-συλλάβει κάποιον που βρίσκεται στο Πακιστάν - Μπαγκλαντες - Νιγηρία - κλπ κλπ κλπ ;;;

Αν δεν σταματήσει το κακό στην πηγή του, εμποδίζοντας τους επιτήδειους να τάζουνε λαγούς με πετραχήλια στους ανίδεους, τότε ο μόνος τρόπος να σταματήσεις τη ροή, είναι στο άλλο άκρο (εκτός και αν πιστεύεις πως μπορεί κανένας να κάνει σαφάρι δουλέμπορων σε μισή ντουζίνα χώρες). Και στο άλλο άκρο -λυπάμαι- αλλά δεν μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ (εκτός και αν σου περνάνε σκέψεις όπως ναρκοθέτηση - εγκατάλειψη στη θάλασσα κλπ). Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, όταν φτάσουν στην εξώπορτά μας, είτε αυτά είναι χερσαία σύνορα είτε θαλάσσια, έχεις να κάνεις με ανθρώπους ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ. Πρόσθεσε και το γεγονός πως ακόμα δεν έχουν ιδέα τι τους περιμένει (κάτι που τους δίνει κίνητρο για να δηλώσουνε καταγωγή διαφορετική απο τη δική τους και να θολώσουν περισσότερο τα νερά), Πρόσθεσε επίσης ότι πολλοί χρωστάνε τον εαυτό τους, εναντι μελλοντικής εργασιας, και είναι ανθρώπινα ενέχυρα (κλασικό παράδειγμα οι κοπελίτσες απο την Αφρική που εξωθούνται στην πορνεία με την απειλή τελετών Βουντού), Πρόσθεσε τέλος και την (συνήθως) έμφυτη στάση ζωής που αποκτάει κάποιος ο οποίος αποφασίζει να τα παίξει όλα για όλα, προκειμένου να πετύχει, και δεν θα τα παρατήσει αφου θα νιώθει πως είναι τόσο κοντά, και έχεις επιτέλους μια καθαρότερη εικόνα για το μέγεθος της λακούβας που βρισκόμαστε. Και εμείς και αυτοί.

Όπως καταλαβαίνεις·, οι ’’ουτοπικές κοινωνίες’’ που οραματίζεσαι, προκειμένου να εξέλειπαν τέτοια φαινόμενα, δεν είναι και τόσο ουτοπικές. Το μόνο που απαιτείται είναι οι χώρες απο όπου ξεκινάει όλος αυτός ο κόσμος για να έρθει εδώ, να απολαμβάνουν ένα καλύτερο επίπεδο διαβίωσης, προκειμένου να μην έχει κάποιος λόγο να περνάει τέτοιο κανάλι.

....Και ας αναρωτηθούμε τώρα όλοι: Είναι δυνατόν να απολαμβάνει όλος ο κόσμος αυτό το καλύτερο επίπεδο διαβίωσης ;; και αν ναι τι συνεπάγεται για την παγκόσμια οικονομία ;; ;)

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Έστελναν τους μετανάστες στο εξωτερικό και τους έπιασαν....Ότι και να πεις...

Εγώ απλά θα τους έβαζα να κόβουν αποδείξεις

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγουν περισσότεροι και γρηγορότερα.

Let them grab the chance!

Δεν θα μου έκανε εντύπωση οι συλληφθέντες να στηρίζουν συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα. Βασικά απορώ που δεν το κάνουν περισσότεροι.. Λέγεται "τήρηση προεκλογικών δεσμέυσεων"...

Ούτε ΑΟΘ, ούτε ΑΟΔΕ. Θετική ήμουν, και δεν στόχευα σχολές 5ου πεδίου

Link to comment
Share on other sites

Με την τωρινή πολιτική σκηνή δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει, μιας κι οι ίδιοι το συντηρούν αυτό. Οι δικές μου λύσεις απαιτούν λίγο πιο ουτοπικές κοινωνίες οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς για αυτό. Αν κάποιος άνθρωπας αποφασίσει να ξεκινήσει να κάνει κάτι, ας ξεκινήσει με την πάταξη των κυκλωμάτων που εμπορευματοποιούν τους μετανάστες, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτοί που πρέπει, γνωρίζουν ήδη ποιοι τρέχουν αυτά τα κυκλώματα.

Το πρόβλημα το αναφέρουμε από τη σελίδα 1 του θέματος!

Η λύση προφανώς δεν είναι να κλείσουμε τα σύνορα!

Η λύση είναι να γίνει το Αφγανιστάν, το Πακιστάν, η Αφρική και γενικότερα οι χώρες του τρίτου κόσμου ελκυστικές από άποψη εργασίας και πολιτικής σταθερότητας ώστε να μην μεταναστεύουν σωρηδόν οι κάτοικοί τους.

Το θέμα όμως όλο ξεκινάει από το πόσο ουτοπική είναι αυτή η λύση.

Δεδομένου ότι η εξίσωση της Αφρικής -αν έρθει ποτέ- θα αργήσει, τι κάνουμε μέχρι τότε?

Ανοίγουμε τα σύνορα σε 100 μύρια νιγηριανούς και τους λέμε περάστε?

Καλώς ή κακώς οι Βρυξέλλες η Χάγη (ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ) και τα ... Δουβλίνα υπογράφουν συνθήκες τύπου Δουβλίνου 1,2,3,4,5 κλπ. εκ του ασφαλούς, αφού οι μ@λάκες (Ελλάδα Ιταλία Ισπανία Πορτογαλία) φιλτράρουν μια χαρά την εισροή των μεταναστών στην Ε.Ε. (φυσικά δεν λέει κανείς πόσο στοιχίζει το φιλτράρισμα στην οικονομία, για μένα ένας από τους λόγους που φαληρίσαμε).

Υπάρχουν δηλαδή 2 διαστάσεις του προβλήματος:

1. Η φιλοσοφική

2. Η πρακτική

Στην φιλοσοφία με καλύπτει η θεωρία του Σύριζα.

Στην πράξη με καλύπτει η διαλλακτική της ΧΑ.

Καλώς ή κακώς, έτσι είναι.+-

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη με καλύπτει η διαλλακτική της ΧΑ.

Υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, ανεξαρτήτου τάξης, εθνικότητας και φυλής. Το αυτό ισχύει προφανώς και για τους μετανάστες.

Θέλω να πιστεύω ότι εδώ στο UK που είσαι, είσαι από τους καλούς μετανάστες/ανθρώπους. Θα ήθελα να 'ξερα αν θα είχες την ίδια άποψη, στην περίπτωση που μέλη του RVF ή του C18 σε τσάκωναν στον δρόμο και σου έριχναν μερικά κλωτσίδια στο κεφάλι, ή σε μαχαίρωναν.

Θεωρώ ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα την ταχύτητα με την οποία αλλάζει κάποιος άποψη για τα ξερά και τα χλωρά, όταν ξαφνικά βρίσκεται στην άλλη μεριά :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, ανεξαρτήτου τάξης, εθνικότητας και φυλής. Το αυτό ισχύει προφανώς και για τους μετανάστες.

Θέλω να πιστεύω ότι εδώ στο UK που είσαι, είσαι από τους καλούς μετανάστες/ανθρώπους. Θα ήθελα να 'ξερα αν θα είχες την ίδια άποψη, στην περίπτωση που μέλη του RVF ή του C18 σε τσάκωναν στον δρόμο και σου έριχναν μερικά κλωτσίδια στο κεφάλι, ή σε μαχαίρωναν.

Θεωρώ ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα την ταχύτητα με την οποία αλλάζει κάποιος άποψη για τα ξερά και τα χλωρά, όταν ξαφνικά βρίσκεται στην άλλη μεριά :)

Υπάρχουν κάποια όρια.

Αν πίστευα ότι αποτελώ πρόβλημα για την Αγγλία θα έφευγα μόνος μου.

Επίσης η Αγγλία έχει άλλη φιλοσοφία στο θέμα της μετανάστευσης από την Ελλάδα και άλλες δυνατότητες αν θες.

Πιστεύω συγκρίνεις πράγματα άλλης τάξης μεγέθους.

Επίσης καταλαβαίνεις ότι κατ'ευφημισμό γράφω ότι με καλύπτει η διαλλακτική των ουρακοτάγκων, προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Προφανώς θα ήθελα να μην έχω αυτό το πρόβλημα στο κεφάλι μου, ότι αύριο μεθαύριο μπορεί να μου μαχαιρώσουν την οικογένειά μου για 10 ευρώ, αλλά καλώς ή κακώς το έχω. Και δεν είναι ότι μιλάμε για κάτι που διαβάζουμε στις ειδήσεις, προφανώς έχω παράδειγμα στον δικό μου κύκλο το οποίο δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρω -γιατί ο ένας άνθρωπος δεν είναι στατιστική- αλλά υπάρχουν κάποια όρια.

Δεν πιστεύω στην αρία φυλή, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι. Πιστεύω ότι η καλοσύνη και η κακία είναι επίκτητες ιδιότητες και εξαρτώνται ΚΥΡΙΩΣ από τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός. Δέχομαι ότι μπορεί να υπάρχουν 5-10 γονίδια που πιθανώς να έχουν μια μικρή σημασία / προδιάθεση, αλλά για μένα όσο πιθανό είναι ένας μαύρος να είναι εγκληματίας, άλλο τόσο είναι και ένας έλληνας, εάν έχουν μεγαλώσει στο ίδιο περιβάλλον. Το πρόβλημά μου είναι η φιλοξενία ανθρώπων που έχουν μεγαλώσει σε περιβάλλοντα που δεν μπορούμε να τα φανταστούμε στη δύση και οι επίκτητες ιδιότητες που έχουν αποκτήσει λόγω της ανέχειας, της φτώχιας και της ανάγκης για επιβίωση, που δεν σέβονται τους κανόνες που έχουν θεσπίσει οι υπόλοιποι ώστε να επιβιώνουν ΕΝΤΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΟΜΗΣ (Σύνταγμα, Νόμοι κλπ.).

Το ότι ο κοινωνικός ιστός στην Αθήνα έχει διαρραγεί δεν είναι κάτι το οποίο διορθώνεται τόσο εύκολα πλέον, και αυτό είναι που με ανησυχεί ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια όρια.

Όχι, μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα εδώ. Όσο ανήθικο είναι να κυνηγάς έναν αθώο μετανάστη στην Αγγλία, τόσο ανήθικο είναι να κυνηγάς κι έναν αθώο στην Ελλάδα.

Τις φιλολογίες για το ότι οι μετανάστες που έρχονται στην Ελλάδα είναι ζώα, ενώ εμείς στο εξωτερικό στέλνουμε μόνο πιανίστες και φιλόσοφους, τις αφήνω στην άκρη και θα τις επαναφέρω όταν φτάσει και ο Έλληνας στα επίπεδα εξαθλίωσης των "άλλων" και θα φεύγει από την Ελλάδα μέσα σε containers για να μαζεύει φράουλες στην Ολλανδία άνευ αποδοχών.

Επαναλαμβάνω: το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ότι δεν εξαρτώνται (δεν θα έπρεπε, τέλος πάντων) από νομοθεσίες ή όρια που αποφασίζεις εσύ. Έρχονται με την γέννησή σου και τα χάνεις λίγο μετά τον θάνατό σου.

Αν πίστευα ότι αποτελώ πρόβλημα για την Αγγλία θα έφευγα μόνος μου.

Καλά, οκ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα εδώ. Όσο ανήθικο είναι να κυνηγάς έναν αθώο μετανάστη στην Αγγλία, τόσο ανήθικο είναι να κυνηγάς κι έναν αθώο στην Ελλάδα.

Συμφωνώ 100% μαζί σου ως προς τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Πες μου όμως, υπάρχουν λαθρομετανάστες στην Αγγλία?

Αν όχι, γιατί?

Τις φιλολογίες για το ότι οι μετανάστες που έρχονται στην Ελλάδα είναι ζώα, ενώ εμείς στο εξωτερικό στέλνουμε μόνο πιανίστες και φιλόσοφους, τις αφήνω στην άκρη και θα τις επαναφέρω όταν φτάσει και ο Έλληνας στα επίπεδα εξαθλίωσης των "άλλων" και θα φεύγει από την Ελλάδα μέσα σε containers για να μαζεύει φράουλες στην Ολλανδία άνευ αποδοχών.

Δεν είναι φιλολογία να πεις ότι η Ελλάδα προσελκύει τον κάθε κακομοίρη που θέλει να μπει στην Ε.Ε. ενώ η Αγγλία την αφρόκρεμα που ψάχνει μια καλύτερη δουλειά. Είναι μια πραγματικότητα. Τώρα το αν θα φτάσει ο Έλληνας από αφρόκρεμα να γίνει κατακάθι, κι αυτό πιθανό είναι. Και πρόσεξέ με, αφρόκρεμα είναι όχι λόγω DNA αλλά λόγω συγκυριών (Ε.Ε., εγγύτητα με Δυτική Ευρώπη κλπ.).

Επαναλαμβάνω: το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ότι δεν εξαρτώνται (δεν θα έπρεπε, τέλος πάντων) από νομοθεσίες ή όρια που αποφασίζεις εσύ. Έρχονται με την γέννησή σου και τα χάνεις λίγο μετά τον θάνατό σου.

Μα τα ανθρώπινα δικαιώματα ΕΙΝΑΙ νομοθεσίες, οι οποίες ερμηνεύονται εντός της κάθε χώρας και εφαρμόζονται πάντα με βάση τις δυνατότητες. Εγώ μπορεί να θέλω ισότητα Άντρα - Γυναίκας, η Σαουδική Αραβία όμως δεν θέλει και οπότε δεν εφαρμόζεται.

Αυτό που έχω πει εγώ και είναι κάτι που μου φαντάζει λογικό, είναι να υπάρξει ποσόστωση. Δεν μπορεί να γκετοποιείς την Αθήνα επειδή το γκόλντεν μπόυ της Ντελλ αποφάσισε να κερδίσει 5-50-500 εκατομμύρια παραπάνω φέτο πουλώντας το νέο στρατιωτικό εξοπλισμό στο Αμέρικα Στέητ ώστε να κατατροπώσει τον Αφγανό εχθρό, που θα μας έρθει μετά στην Αθήνα για να γλιτώσει από την κατάντια του.

Μπορεί να είμαι λάθος, δεν είμαι ο πάπας, αλλά έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% μαζί σου ως προς τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Πες μου όμως, υπάρχουν λαθρομετανάστες στην Αγγλία?

Αν όχι, γιατί?

Φυσικά και υπάρχουν, όπως υπάρχουν και νεοναζιστικές οργανώσεις που τους κυνηγάνε. Μπορεί να έχουν λιγότερους (ποσοστιαία) γιατί δεν τους καλέσανε για να τους κάνουν ψηφοφόρους στο τσακ-μπαμ, αλλά έχουν.

Δεν είναι φιλολογία να πεις ότι η Ελλάδα προσελκύει τον κάθε κακομοίρη που θέλει να μπει στην Ε.Ε. ενώ η Αγγλία την αφρόκρεμα που ψάχνει μια καλύτερη δουλειά. Είναι μια πραγματικότητα. Τώρα το αν θα φτάσει ο Έλληνας από αφρόκρεμα να γίνει κατακάθι, κι αυτό πιθανό είναι. Και πρόσεξέ με, αφρόκρεμα είναι όχι λόγω DNA αλλά λόγω συγκυριών (Ε.Ε., εγγύτητα με Δυτική Ευρώπη κλπ.).

Νομίζω ότι η λέξη που έπρεπε να χρησιμοποιήσεις είναι "προσκάλεσε".

Είσαι σε ένα καράβι που μπάζει νερό και πάει να βουλιάξει. Το καράβι μπάζει γιατί ο καπετάνιος που διάλεξες ανοίγει τρύπες για να έχει τσάμπα νερό, συν ότι η πλυμμήρα αποπροσανατολίζει το πλήρωμα από το να βλέπει τις παρτούζες που κάνει ο καπετάνιος.

Η λύση της Χρυσής Αυγής είναι να πετάξουμε το νερό έξω, ενώ Α) οι τρύπες είναι ακόμα εκεί, Β) ο καπετάνιος ανοίγει συνέχεια νέες, και Γ) ακόμα και το πλήρωμα θεωρεί το δωρεάν νερό καλοδεχούμενο, μιας και είναι φτηνότερο από το δικό του ;)

Μα τα ανθρώπινα δικαιώματα ΕΙΝΑΙ νομοθεσίες, οι οποίες ερμηνεύονται εντός της κάθε χώρας και εφαρμόζονται πάντα με βάση τις δυνατότητες. Εγώ μπορεί να θέλω ισότητα Άντρα - Γυναίκας, η Σαουδική Αραβία όμως δεν θέλει και οπότε δεν εφαρμόζεται.

Δε με νοιάζει τι κάνει η Σαουδική Αραβία και η Σομαλία, για την Ελλάδα μιλάμε, όπου τα ανθρώπινα δικαιώματα έχουν θεωρητικά καλύτερα εφαρμογή από π.χ. την Τουρκία ή τις προαναφερθείσες χώρες. Δε μπορείς να καταδικάζεις τους άλλους που τα καταπατούν κι από την άλλη να κάνεις επιχειρήσεις-σκούπα με μαχαιρώματα κι "εξαφανίσεις".

Αν ο καημός μας είναι να συγκρίνουμε πάντα εαυτούς με τους χειρότερους για να μην φαινόμαστε και τόσο κακοί, οκ, πάσο. Μπορούμε να λέμε ότι μαχαιρώσαμε "μόνο" 50 λαθρο, άρα είμαστε Hilton σε σύγκριση με άλλους κάφρους.

Είμαστε δηλαδή λιγότερο κάφροι, αλλά κάφροι nevertheless.

Link to comment
Share on other sites

Ρε πέτρο, τελικά αφού δεν σε νοιάζει τι γίνεται στην Ελλάδα; Γιατί κόπτεσαι τόσο αρνητικά πια για το όλο θέμα;

Απο την αρχή του thread σου μιλάνε για λαθρομετανάστευση και εγκληματικότητα, και εσύ μιλάς γενικώς και αορίστως για ανθρώπινα δικαιώματα και το "γενικό" καλό.

Σαν κάτοικος UK ντεμέκ πια, αν ο τυπάκος από την αφρική έκοβε το δικό σου το κεφάλι, τι θα έλεγες(λόγου χάριν); Καλά έκανε αφού του σκότωσαν την γυναίκα Βρετανοί κομμάντος; Καλά έκανε επειδή στην χώρα του δεν έχει δουλειά εξαιτίας της εξωτερικής πολιτικής της Βρετανίας;

Στις φανερά πια πιο αναπτυγμένες χώρες που δεν έχουν παρόμοια προβλήματα, λες η διαφορά στο θέμα της μετανάστευσης να είναι μόνο το γεγονός οτι οι κάτοικοι τους δεν είναι κάφροι όπως όλοι οι Έλληνες που δεν ξεχνάς να επισημαίνεις κάθε τόσο και λιγάκι, ή το ότι ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ για το τι γίνεται στις χώρες προέλευσης των μεταναστών;

Και μέχρι να λυθεί πρόβλημα πολιτικά όπως λέτε, τι προτείνετε να κάνει ο κόσμος εδώ;

Να απειλεί νυχθημερόν τους πολιτικούς να εφαρμόζει αυστηρότερα κριτήρια εισόδου; Να εφαρμόζει αυστηρότερες μεθόδους αντιμετώπισης της εγληματικότητας;

30 χρόνια μας πήρε να αφουγκραστούμε "προοδευτικές" ψευτοαριστερές ιδεές στους "κάφρους" αυτής της χώρας. 30 χρόνια πήρε να φτάσουμε στο σημείο να μην μπορούμε να πυροβολήσουμε έναν εγκληματία στο ψαχνό μετά από 2 φόνους, Α)γιατί δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε όπλο, β) επειδή η "προοδευτική" Ελληνική δικαιοσύνη, από θύμα σε μετατρέπει σε θύτη, και γ) επειδή ο "ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΣΜΟΣ" και συνάμα οι ΜΙΖΕΣ των πολιτικών έχει κάνει τους "καφρους" να θεωρούν ότι οποιαδήποτε έξοδα γίνουν για την εκπαίδευση/εξοπλισμό της "φασιστικής" αστυνομίας πχ είναι σπατάλη και βάρος για τον Έλληνα φορολογούμενο; Το "φασιστικής" ισχύει εκ προοιμίου. Είσαι αστυνομία; Είσαι φασίστας. Τέλος.

Όλα αυτά πήραν δεκαετίας να γίνουν. Πόσο λές να πάρει ώστε να γίνει το αντίστροφο;

Όταν θα κάνει καύσωνα σε λίγες μέρες, ή θα πάρω την οικογένεια σε καμιά παραλία, ή θα βάλω κλιματιστικό (που δεν έχω βάλει ακόμα). Αν δεν το κάνω κάποιος θα κινδυνεύσει (Λάρισα γαρ) Δεν θα περιμένω να έρθει το φθινόπωρο για να δροσιστώ, ούτε θα κάθομαι να αναλύω τα φυσικά φαινόμενα και την δραστηριότητα του ήλιου. Τις φιλοσοφίες μου τρώγοντας σταφύλια σε ένα ανάκλιντρο, θα τις κάνω όταν βγει το αγγούρι...

Link to comment
Share on other sites

Dude, προσφυγιά ≠ εθελοντική μετανάστευση. Μιλάμε για ανθρώπους που έχουν περάσει καταστάσεις που ούτε σε ταινίες δε βλέπεις. Αν έχεις όρεξη διάβασε: http://www.refworld.org/cgi-bin/texis/vtx/rwmain/opendocpdf.pdf?reldoc=y&docid=4d466f392

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.