Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά και το εννοώ, το παρακάτω αντικατοπτρίζει εξαιρετικά τον Έλληνα νταή - θιγμένο κλπ

"Στο μετανάστη τζάμπα μάγκας

και στο αφεντικό *******"

Εκεί που κανονικά πρέπει να αντιδράσει, σκύβει το κεφάλι, φιλάει το χέρι και το πόδι που τον "χτυπά" και λέει και ευχαριστώ μάλιστα.

Δουλεύει απλήρωτος, τον κλέβει στον μισθό, στο ΙΚΑ, στα δώρα κλπ και δεν τολμά να αντιμιλήσει... Σκύβει, γλύφει και παρακαλά!

Αυτός είναι και κάποιος πρέπει να τα πει..!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά και το εννοώ, το παρακάτω αντικατοπτρίζει εξαιρετικά τον Έλληνα νταή - θιγμένο κλπ

"Στο μετανάστη τζάμπα μάγκας

και στο αφεντικό *******"

Εκεί που κανονικά πρέπει να αντιδράσει, σκύβει το κεφάλι, φιλάει το χέρι και το πόδι που τον "χτυπά" και λέει και ευχαριστώ μάλιστα.

Δουλεύει απλήρωτος, τον κλέβει στον μισθό, στο ΙΚΑ, στα δώρα κλπ και δεν τολμά να αντιμιλήσει... Σκύβει, γλύφει και παρακαλά!

Αυτός είναι και κάποιος πρέπει να τα πει..!!!

Και ελληνας να το εκανε, την ιδια αντιδραση επρεπε να εχει. Ο κλεφτης/εγκληματιας ειναι παρανομος ασχετως ταυτοτητας και ιθαγένειας.

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION] δεν ειναι θεμα ηρωποιησης του νεαρου. Αμφιβαλω αν θα ισορροπησει ο ιδιος ψυχικα μετα την αφαιρεση μιας ζωης. Αλλα οταν εισαι σε αμυνα, εισαι σε αμυνα. Οταν απειλουν την ζωη σου, εχεις δικαιωμα να την υπερασπιστεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά και το εννοώ, το παρακάτω αντικατοπτρίζει εξαιρετικά τον Έλληνα νταή - θιγμένο κλπ

"Στο μετανάστη τζάμπα μάγκας

και στο αφεντικό *******"

Εκεί που κανονικά πρέπει να αντιδράσει, σκύβει το κεφάλι, φιλάει το χέρι και το πόδι που τον "χτυπά" και λέει και ευχαριστώ μάλιστα.

Δουλεύει απλήρωτος, τον κλέβει στον μισθό, στο ΙΚΑ, στα δώρα κλπ και δεν τολμά να αντιμιλήσει... Σκύβει, γλύφει και παρακαλά!

Αυτός είναι και κάποιος πρέπει να τα πει..!!!

Έχω αρχίσει να νιώθω απίστευτα αηδιασμένος με αυτή τη μέθοδο κραξίματος που έχει ενστερνιστεί ο ελληνικός λαός εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION] δεν ειναι θεμα ηρωποιησης του νεαρου. Αμφιβαλω αν θα ισορροπησει ο ιδιος ψυχικα μετα την αφαιρεση μιας ζωης. Αλλα οταν εισαι σε αμυνα, εισαι σε αμυνα. Οταν απειλουν την ζωη σου, εχεις δικαιωμα να την υπερασπιστεις.

Δε διαφωνώ καθόλου, συμφωνώ. Μα όμως, όπως και ο ίδιος είπες αν ρωτήσεις τον νεαρό δε νομίζω να νιώθει και στα καλύτερά του. Μπράβο μας που επιβραβεύουμε τις πράξεις για τις οποίες και ο ίδιος δε θα είναι περήφανος, φαντάζομαι.

Καμμία διαφωνία με αυτό, αλλά στο επικοινωνιακό το χάνουμε. Ήδη μαντεύω με τί χαρά θα λαϊκίζουν ο Χίος και η παρέα του σήμερα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΙΚΑΣΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ καθόλου, συμφωνώ. Μα όμως, όπως και ο ίδιος είπες αν ρωτήσεις τον νεαρό δε νομίζω να νιώθει και στα καλύτερά του. Μπράβο μας που επιβραβεύουμε τις πράξεις για τις οποίες και ο ίδιος δε θα είναι περήφανος, φαντάζομαι.

Καμμία διαφωνία με αυτό, αλλά στο επικοινωνιακό το χάνουμε. Ήδη μαντεύω με τί χαρά θα λαϊκίζουν ο Χίος και η παρέα του σήμερα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΙΚΑΣΤΕΣ

Η "επιβραβευση" δεν αναφερεται στον νεαρο, αλλα στους δικαστες, που μπορεσαν, μεσα σε ενα φορτισμενο κλιμα, να παρουν μια ηθικα σωστη αποφαση.

Ο νεαρος δεν την σκαπουλαρε, απλα δεν θα φαει ισοβια.

Χτυπα ξυλο παντως, αν ποτε βρεθω σε τετοια κατασταση θα τον θαψω σε ενα χωραφι 6 feet under.-

Κ οχι, δε θα εχω τυψεις...

Οταν αφαιρεις ζωη χωρις να εχεις τυψεις, παυεις να εισαι ανθρωπος.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Οταν αφαιρεις ζωη χωρις να εχεις τυψεις, παυεις να εισαι ανθρωπος.

Μου τα χαλάς πάλι.

Το θέμα είναι πως το ένστικτο της αυτοσυντήρησης υπερνικά κάθε λογική. Όπως επίσης και η διαρκής ψυχολογική βία κάποια στιγμή θα ξεσπάσει ατάκτως. Και μη μου πεις ότι το περιβάλλον όπως έχει διαμορφωθεί δεν ασκεί συνεχώς αυξανόμενη ψυχολογική βία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως το ένστικτο της αυτοσυντήρησης υπερνικά κάθε λογική.

Αυτό το υπογράφει ποιά λογική;

Η "επιβραβευση" δεν αναφερεται στον νεαρο, αλλα στους δικαστες, που μπορεσαν, μεσα σε ενα φορτισμενο κλιμα, να παρουν μια ηθικα σωστη αποφαση.

Ο νεαρος δεν την σκαπουλαρε, απλα δεν θα φαει ισοβια.

Εντάξει άμα ήταν έτσι. Δεν λέω πως ήταν λάθος η απόφαση των δικαστών.

Link to comment
Share on other sites

Μου τα χαλάς πάλι.

Το θέμα είναι πως το ένστικτο της αυτοσυντήρησης υπερνικά κάθε λογική. Όπως επίσης και η διαρκής ψυχολογική βία κάποια στιγμή θα ξεσπάσει ατάκτως. Και μη μου πεις ότι το περιβάλλον όπως έχει διαμορφωθεί δεν ασκεί συνεχώς αυξανόμενη ψυχολογική βία.

Για ξαναδιαβασε το quote. Δεν αντιλεγω στην υπερασπιση της ζωης. Το να πεις ομως οτι "τον σκοτωσα τον φουστη, πηγαινε γυρευοντας καλα να παθει" ειναι αλλο πραγμα. Τι θα σε εμποδισει να το ξανακανεις μετα, αν καποιος δεν απειλησει την ζωη σου, αλλα απλα κινηθει απειλητικα; Οταν καποιος γινεται δικαστης και δημιος, συμφωνα με την δικη, προσωπικη αισθηση δικαιοσυνης, τοτε τι τον εμποδιζει να αρχισει να γραφει και τους νομους του;

Αφαιρεις ζωη, ασχετως αν ειναι αναγκαια συνθηκη για να συνεχισεις την δικη σου. Ειναι σαν μερικους που ακουω, "νταξ μεγαλος ηταν, ας πεθανε, εζησε αρκετα". Δεν ζεις ποτε "αρκετα".

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υπογράφει ποιά λογική;

Εντάξει άμα ήταν έτσι. Δεν λέω πως ήταν λάθος η απόφαση των δικαστών.

Δεν εχεις βρεθει ποτε σε κατασταση fight or flight και ο εγκεφαλος για καποιο ακατονομαστο λογο επιλέξει το fight. Μονο ετσι το καταλαβαινεις, οτι εκεινη την στιγμη, αποφασεις περνει η αδρεναλινη και το ενστικτο που δεν εχει καμια σχεση με την διεργασια της λογικης.

Οταν καποιος λεει "θολωσα, δεν θυμαμαι τιποτα" ισχυει. Μπορει οντως ο εγκεφαλος να κανει επιλεκτικο shutdown και να λειτουργουν μονο τα αναγκαια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στην συγκεκριμένη περίπτωση ο τυπάς θεωρώ πρέπει να μπει φυλακή. Η αυτοάμυνα δικαιολογείται στον μέγιστο βαθμό, αλλά όταν πρόκειται για πραγματική αυτοάμυνα. Αν γινόταν όσο βρισκόταν ο ληστής μέσα στο σπίτι του, θα μπορούσα να τον δικαιολογήσω. Το 'παίρνω την καραμπίνα μου και βγαίνω στους δρόμους, τον ψάχνω επί 2 ώρες και μόλις τον βρω τον σκοτώνω' δεν είναι αυτοάμυνα, είναι κυνήγι. Και όποιος το κάνει είναι επικίνδυνος και πρέπει να κλειστεί μέσα.

Οι λογικές 'εδώ είναι χώρα μου', 'αυτοί είναι ξένοι', 'είναι όλοι εγκληματίες', οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στον φασισμό που βλέπουμε από χρυσαυγίτες με την ανοχή της αστυνομίας, κινούμαστε κατά ομάδες και βαράμε όποιον δεν μας αρέσει η φάτσα του. Τα αποτελέσματα είναι αυτά:

Ξυλοδαρμός δημοσιογράφου της Jerusalem Post σε ρατσιστική επίθεση | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Αν φτάσουμε στο σημείο να οπλοφορεί ο καθένας και με την κοινωνία στα πρόθυρα κρίσης, δεν θα προλαβαίνουμε να μαζεύουμε πτώματα.

Το να συμπάσχει κάποιος τον θύτη λόγω των όποιων κοινωνικών προβλημάτων, το καταλαβαίνω. Το να χειροκροτάς και να ηρωοποιείς έναν δολοφόνο δείχνει σε τι βαθμό έχει φτάσει ο εκφασισμός της κοινωνίας. Σε κάθε νέο περιστατικό πλέον τα πορίσματα τα έχουν βγάλει οι κάτοικοι και τα κανάλια προκαταβολικά. Οι κοινωνικοί αυτοματισμοί εντείνονται συνεχώς (κλασικό παιχνίδι της εξουσίας) και οι πάντες στοχοποιούν τους πάντες. Μετανάστες, πόρνες, δημόσιοι υπάλληλοι, συνδικαλιστές, συνταξιούχοι, διαχρονικά εύκολοι στόχοι και δεν άφησαν κανέναν απ'εξω.

tl;dr, αλληλεγγύη και ανθρωπιά χρειαζόμαστε και όχι όπλα. Όποιος θέλει να πάρει τα όπλα, τουλάχιστον ας έχει τα κότσια να τα στρέψει σε κανέναν πολιτικό, όχι στον κάθε φουκαρά. Έτσι θα ξεβρωμίσει ο τόπος.

Έγινε επεξεργασία από darien
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις βρεθει ποτε σε κατασταση fight or flight και ο εγκεφαλος για καποιο ακατονομαστο λογο επιλέξει το fight. Μονο ετσι το καταλαβαινεις, οτι εκεινη την στιγμη, αποφασεις περνει η αδρεναλινη και το ενστικτο που δεν εχει καμια σχεση με την διεργασια της λογικης.

Οταν καποιος λεει "θολωσα, δεν θυμαμαι τιποτα" ισχυει. Μπορει οντως ο εγκεφαλος να κανει επιλεκτικο shutdown και να λειτουργουν μονο τα αναγκαια.

Έχω βρεθεί. Όχι σε καταστάσεις βέβαια που να παίζεται η ζωή μου/του, αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τί εννοείς. Δε διαφωνώ καθόλου, το σχόλιο πήγαινε για το "αίσθημα της αυτοσυντήρησης" το οποίο μάλλον συνδύασε ο φίλος με την άποψή του "Θα τον φάω, θα τον θάψω και ούτε τύψεις ούτε τίποτα". Ο τρόπος που το συνδύασε δηλαδή! Έτσι όπως το συνδύασες εσύ, ως κινητήριο αίσθημα για αυτοάμυνα σε τέτοιες περιπτώσεις λογικό το βρίσκω, και συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν αφαιρεις ζωη χωρις να εχεις τυψεις, παυεις να εισαι ανθρωπος.

Δε συμφωνω, οταν εισαι σε αυτοαμυνα επιτιθεμενος απο ενα "ζωο", εντος ή εκτος εισαγωγικων, εισαι "αναγκασμενος" να ξυπνησεις τα ζωωδη ενστικτα σου για να επιβιωσεις.

Τιμη θεωρω την ταφη ενος τετοιου επιθετικου ζωου.

Link to comment
Share on other sites

Ε και αργήσαμε...

Απόρησα για κανα 2 σελίδες, αλλά μόλις είδα πάλι "φασισμό","ΧΑ", "ανοχή αστυνομίας", "Παιχνίδια Εξουσίας" να συνδέονται με αυτό το γεγονός, αναθάρρησα...

Ξαναβρήκα το ΧΡΩΜΑ μου...

Link to comment
Share on other sites

Το να χειροκροτάς και να ηρωοποιείς έναν δολοφόνο δείχνει σε τι βαθμό έχει φτάσει ο εκφασισμός της κοινωνίας.

σε τι βαθμό έχει φτάσει ο εκφασισμός της κοινωνίας φαίνεται από το γεγονός ότι για να πάω βράδυ σπίτι μου από τον Ηλεκτρικό, χωρίς να με κλέψουν, πρέπει να κάνω 1,5 χιλιόμετρο αντί για 700 μέτρα. Φαίνεται από το γεγονός ότι πρέπει να κλειδώνομαι μέσα στο σπίτι μου, για να μη μπει ο «κάθε φουκαράς» και το αδειάσει. Εγώ του φταίω που δεν έχει στον ήλιο μοίρα, ή οι πολιτικοί; Οι πολιτικοί. Άρα ας πάει να κλέψει από εκείνους. Όταν έρχεται να κλεψει από εμένα, με αναγκάζει να τον βάλω στους εχθρούς μου. Πριν μπει στο σπίτι μου (ή στο σπίτι οποιουδήποτε δεν φταίει), δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον τύπο.

Οι λογικές 'εδώ είναι χώρα μου', 'αυτοί είναι ξένοι', 'είναι όλοι εγκληματίες', οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στον φασισμό που βλέπουμε από χρυσαυγίτες με την ανοχή της αστυνομίας, κινούμαστε κατά ομάδες και βαράμε όποιον δεν μας αρέσει η φάτσα του

Η λογική είναι «εδώ είναι σπίτι μου», «αυτοί είναι διαρρήκτες» «μπήκαν να με κλέψουν». Όλα τα άλλα είναι της φαντασίας ορισμένων. Κανείς δε θα ρωτήσει το διαρρήκτη «Είσαι Αλβανός/Ρουμάνος/Γεωργιανός/Έλληνας/κλπ;» πριν τον πυροβολήσει. Πρώτα πυροβολείς, και μετά ρωτάς από που είναι και τι θέλει μέσα στο σπίτι σου. Εφόσον έχεις πρόβλημα με «τον φουκαρά» που πήγε να σε κλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Βρίζετε αυτούς που μέχρι χθες ψηφίζατε...

Που μέχρι χθες φιλούσατε κατουρημένες ποδιές για μια "ξεκούραστη" θεσούλα στο δημόσιο ή για μια αρπαχτή ή για μια λαμογιά που δεν θα σας πιάσουν...

Τώρα, ο ίδιος "σοφός" λαός βάζει στο "μπο@ρδέλο" που λέει, μια ναζιστική συμορία για να κάνει τι; Να χτυπήσει, να τραμπουκίσει, να δείξει το αηδιαστικό πρόσωπο ενός τμήματος κοινωνίας που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την ιστορία και τον πολιτισμό της Ελλάδας.

Να πάτε να πουλήσετε αλλού αγανάκτηση λοιπόν...

Η αγανάκτηση ανήκει σε όλους εμάς που με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ βγάζαμε και εξακολουθούμε να βγάζουμε το ψωμί μας.

Που με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ αγωνιζόμαστε στους χώρους δουλειάς και στους δρόμους για μια καλύτερη ζωή!

Η αγανάκτηση σε εμάς που τα βάζουμε με τα "αφεντικά" και δεν κάνουμε τις κότες μην τυχόν και μας απολύσουν!!!!

Σε εμάς η αγανάκτηση που πάμε έξω από τη ΔΕΗ και ζητάμε να επανασυνδέσουν το ρεύμα σε φτωχές κι άνεργες οικογένειες και μας κυνηγάνε τα ΜΑΤ...

Σε όλους όσους με ΗΘΟΣ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ (άγνωστες λέξεις για κάποιους) δίνουν αγώνες ζωής...

Άντε πια τσάμπα μάγκες όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Βρίζετε αυτούς που μέχρι χθες ψηφίζατε...

Που μέχρι χθες φιλούσατε κατουρημένες ποδιές για μια "ξεκούραστη" θεσούλα στο δημόσιο ή για μια αρπαχτή ή για μια λαμογιά που δεν θα σας πιάσουν...

Τώρα, ο ίδιος "σοφός" λαός βάζει στο "μπο@ρδέλο" που λέει, μια ναζιστική συμορία για να κάνει τι; Να χτυπήσει, να τραμπουκίσει, να δείξει το αηδιαστικό πρόσωπο ενός τμήματος κοινωνίας που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την ιστορία και τον πολιτισμό της Ελλάδας.

Να πάτε να πουλήσετε αλλού αγανάκτηση λοιπόν...

Η αγανάκτηση ανήκει σε όλους εμάς που με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ βγάζαμε και εξακολουθούμε να βγάζουμε το ψωμί μας.

Που με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ αγωνιζόμαστε στους χώρους δουλειάς και στους δρόμους για μια καλύτερη ζωή!

Η αγανάκτηση σε εμάς που τα βάζουμε με τα "αφεντικά" και δεν κάνουμε τις κότες μην τυχόν και μας απολύσουν!!!!

Σε εμάς η αγανάκτηση που πάμε έξω από τη ΔΕΗ και ζητάμε να επανασυνδέσουν το ρεύμα σε φτωχές κι άνεργες οικογένειες και μας κυνηγάνε τα ΜΑΤ...

Σε όλους όσους με ΗΘΟΣ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ (άγνωστες λέξεις για κάποιους) δίνουν αγώνες ζωής...

Άντε πια τσάμπα μάγκες όλοι...

Τελειωσες; Σε περιμενουν στην πορεια τα ΚΝΑΤ, να κουβαλησεις πανακι 10x10 εκατοστα σε 1μιση μετρο δοκαρι και να το βαφτισεις σημαια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.