Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Βρε likos Τώρα εσύ το ανώτερος που έγραψε το ερμήνευσες με τον δικό σου τρόπο. Αυτό σε συνέφερε να bold-άρεις αυτό έκανες. Εγώ νομίζω ότι αυτό που αξίζει να μπει σε BOLD είναι αυτό

ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ χωρις χαρτια χωρις βιζα χωρις βιβλιαριο ασθενειας χωρις τπτ
και αυτό
5 γενιες φορους πληρωνει η οικογενεια μου
.

Σε δύο ποστ σου μόνο αυτός που τείνει να χαρακτηριστεί ακραίος είσαι εσύ. Πιστεύω ήδη έχεις σχηματίσει εικόνα με 5-6 users από δω μέσα να εισβάλουν σε σπίτια μεταναστών με σπαθιά και βιτριόλια.

Πραγματικά ότι γραφτεί από δω και περά τείνει να παρερμηνευτεί σε επικίνδυνο σημείο. Και πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οκ hayabusa εγώ μιλάω για δικαίωμα να εργάζεται, να έχει στέγη, να έχει τροφή . Δε νομίζω να σκοτίζεται κανένας Πακιστανός να γίνει Έλληνας. Τον ενδιαφέρει να έχει εργασιακά δικαιώματα. Δεν καταλαβαίνετε ότι αν αποκτήσει δε θα ζει μέσα στην εξαθλίωση και δε θα οδηγηθεί στην παρανομία.?

Πώς να στο πω αλλιώς... Συμφωνω μαζί σου ότι έχει υποχρεώσεις. Οκ. Αλλά για να πληρώσει φόρους κλπ πρέπει να δουλεύει ΝΟΜΙΜΑ και όχι να τον εκμεταλλεύονται για φθηνα εργατικά χέρια ανασφάλιστο κλπ. Άρα αμα αποκτήσει εργασιακά δικαιώματα δε θα έχει ανάγκη πλεον.

Kαι εγω μαζι σου . . . . να εργαζονται με βασικο μισθο 1000ε .

παμε παρακατω τωρα ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ?

εχεις ΙΔΕΑ τριγυρω σου τι παιζει με την Ελληνικη αγορα και τα μεροκαματα ?

ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΡΜΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ?

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

βασικα δουλευεις η σου πληρωνει το κομμα ταμειο οπως στους αλλους ?

Αντε γεια. Δε μπορώ να δεχτώ άλλο τις προσβολές σου και τις ειρωνίες σου. Αυτός είναι ο μόνος τρόπου που έχεις να συζητας... ο καθένας μπορεί να καταλάβει ποιος έχει τη διαθεση να συζητήσει και ποιος είναι προκατειλλημένος.

Snips διαφωνώ μαζί σου. Ο athens2004 μου απάντησε :

φυσικα και ειμαι . Και εσυ εισαι . ( αν εισαι Ελληνας ξαναλεμε . το internet ειναι μεγαλο . και τα internerds επισης )

αρα δε νομίζω να το παρερμήνευσα. είναι προφανές ότι θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο.

αυτά που λες να μπουν σε bold δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως σε σχέση με το ανώτερος/κατώτερος. Δεν αποτελούν τεκμήριο (το αν θα πληρώνεις φόρους πχ) για το αν είσαι ανώτερος. και αυτό που έβγαινε ως λογικό συμπέρασμα από το ποστο του αθηνα είναι αυτό που σου λεω:

Πληρώνω φόρους τόσα χρόνια----> άρα είμαι ανώτερος

Λυπάμαι αλλά διαφωνω.

Αν αυτό με καθιστά μέλος του κόμματος τότε σορρυ για μένα η συζήτηση τελειώνει εδώ. Αν εσύ Snips έχεις διαθεση να συζητησουμε ήρεμα χωρις ειρωνιες κλπ οκ... αλλά να έρχεται ο κάθε ανώτερος να με ειρωνεύεται δεν θα το ανεχτώ.

Μάλλον το να είσαι επίτιμο μέλος έχεις έξτρα μπόνους δικαιώματα σε σχέση με τους κανόνες...

Link to comment
Share on other sites

Τι επαθες ρε ανθρωπιστη ? σου κοπηκε ο συνειρμος ? η δεν σου βγαινουν στα μαθηματικα τα 2 εκατομμυρια ανασφαλιστοι αλλοδαποι να τους βολεψεις ? :magic:

τραγουδα οσο θες το ποιημα σου φιλε μου . Ειπες και εσυ χειροτερα απο αυτο πιο πισω :) . μην αρχιζεις τις κωλοτουμπες παλι . περιμενω-ουμε να δω-δουμε που και πως θα δουλεψουν ασφαλισμενοι 2 κατμυρια ξενοι στην Ελλαδα με 15% ανεργια

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι επαθες ρε ανθρωπιστη ? σου κοπηκε ο συνειρμος ? η δεν σου βγαινουν στα μαθηματικα τα 2 εκατομμυρια ανασφαλιστοι αλλοδαποι να τους βολεψεις ? :magic:

συνεχίζεις. ελπίζω να φας ban εκτός αν γίνει εξαίρεση επεισή είσαι/ησουν vip παπαρας...

ξεκινησες ΕΣΥ τις προκλήσεις (τσεκαρε την προηγούμενη σελίδα με την ειρωνία "τι ασχολείστε με τους προοδευτικούς...?") ... αρχισες να με ειρωνεύεσαι...

αυτό αποδεικνύει ότι απλά δεν ξέρεις να συζητάς και δεν έχεις τι να πεις... όποιος διαφωνεί μαζί σου έτσι τον αντιμετωπίζεις ε? μπραβο....

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

παπαρα θα λες με ευχαριστηση μονο οταν κοιταζεσαι στον καθρεπτη : )

και δεν ειμαι vip ουτε ημουν . ουτε θελω να γινω.

περιμενουμε απαντηση στο εργασιακο κυριε.....

Αντιμετωπιζω οπως με αντιμετωπιζουν ψαξε ολα μου τα ποστ και αν βρεις ενα στο οποιο μιλαω σε καποιον απρεπως χωρις να με προκαλεσει η να μου επιτεθει θα σου ζητησω συγνωμη , τωρα ασε τις τριπλες και πες μας πως στο δια**λο θα δουλεψουν ασφαλισμενοι 2 κατμυρια λαθραιοι μεταναστες σε ενα κρατος που χτυπα 15% ανεργια. Αν δεν μπορεις παραδεξου απλα οτι λες παραμυθια τουμπανα οπως λεγαμε στο Δημοτικο για να προκαλεσεις εντυπωσεις.

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

παπαρα θα λες με ευχαριστηση μονο οταν κοιταζεσαι στον καθρεπτη : )

και δεν ειμαι vip . ουτε θελω να γινω.

περιμενουμε απαντηση στο εργασιακο κυριε.....

Η τελευταία μου απάντηση προς εσένα είναι αυτή :

1)Σόρρυ για το παπάρα. Αδυναμία μου να σε χαρακτηρίσω σωστά.Απλώς με έχεις νευριάσει απίστευτα γιατί με ειρωνεύεσαι.

2)Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο πλέον δεν πρόκειται να σου απαντάω σε ποστ που με ειρωνεύεσαι επομένως μην περιμένεις απάντηση.(δες το ποστ σου με τι τρόπο με προτρέπεις να απαντήσω...) ξέχνα το. θες να πεις ότι δεν ξέρω τι να απαντήσω? πες το... ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ....

3)Τα επόμενα ποστ μου σε αυτό το τόπικ θα αφορούν όποιους δεν ειρωνεύονται και πλέον με την πρώτη πρόκληση θα κάνω report . Δε θα απανταω σε προκλήσεις ατόμων που δεν έχουν τίποτα ουσισατικό να μου πουν.

Καλό σας βράδυ

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτο, αλλά λένε ότι πριν από καναδυό ώρες ακροδεξιοί μαχαίρωσαν και σκότωσαν πακιστανό στα πατήσια ως αντίποινα. Συνεχίστε, καλά τα λέτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3)Τα επόμενα ποστ μου σε αυτό το τόπικ θα αφορούν όποιους δεν ειρωνεύονται και πλέον με την πρώτη πρόκληση θα κάνω report . Δε θα απανταω σε προκλήσεις ατόμων που δεν έχουν τίποτα ουσισατικό να μου πουν.

Καλό σας βράδυ

Μαλιστα κυριε Παπαδοπουλε!! Θα μας πεις δηλαδη τι μπορουμε να εκφρασουμε και τι οχι και αναλογως εαν σου αρεσει αυτο η οχι θα κανεις report?! Και μετα λες οτι γινομαστε και ειρωνες

Στην αρχη νομιζα οτι εισαι απλα αφελης και οτι δεν εχεις ιδεα τι συμβαινει με τους αλλοδαπους γενικα ... αλλα εκανα λαθος ...

Καλο νανι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την απαντηση που περιμενουμε ολοι τι θα γινει τελικα ? την εκανες γαργαρα ? πες μας και μας πως μπορει ενα κρατος με 15% ανεργια να αποροφησει μερικα εκατομμυρια λαθρομεταναστες ωστε να μην ειναι ρατσιστικο ? ? ? ?

by the way .

όποιος δεν είναι ρατσιστής σαν εσένα είναι απευθείας προοδευτικός?????

ντροπή σε σενα , σε αυτούς που σε αφήνουν γράφεις τέτοιες παπαριές και σε όσους γράφουν παρόμοιες.

ετσι ξεκινησε η κοντρα . αλλα δεν σου εκατσε και το γυρισες στο μελοδραμα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτο, αλλά λένε ότι πριν από καναδυό ώρες ακροδεξιοί μαχαίρωσαν και σκότωσαν πακιστανό στα πατήσια ως αντίποινα. Συνεχίστε, καλά τα λέτε.

δηλαδη εσυ τι περιμενες μεταξυ μας τωρα ειλικρινα ? ( χωρις ιχνος ειρωνιας ) .

η να στο πω αλλιως δεν σου ειχε περασει απο το μυαλο εστω οτι κατι τετοιο θα γινοταν ?

( σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με τα αντιποινα . . . thumbs down.)

Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτο, αλλά λένε ότι πριν από καναδυό ώρες ακροδεξιοί μαχαίρωσαν και σκότωσαν πακιστανό στα πατήσια ως αντίποινα. Συνεχίστε, καλά τα λέτε.

Επιβεβαιωνω...δυστυχώς

http://planet-greece.blogspot.com/2011/05/blog-post_564.html?spref=tw

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Ο,τι καλύτερο για το κράτος τέτοια επεισόδια για να διώξει τα βλέμματα από πάνω του. Δολοφονείται κάποιος, λέμε ότι το έκαναν λαθρομετανάστες, την επόμενη έχουμε αντίποινα και κάπως έτσι ξεκινάμε φυλετικές συγκρούσεις. Και όλα αυτά ενώ η κυβέρνηση ετοιμάζει νέο μνημόνιο.

Πώς γίνεται να δολοφονείται κόσμος κάθε φορά που έχει γενική απεργία;:hmm:

Έγινε επεξεργασία από darien
Link to comment
Share on other sites

συνεχίζεις. ελπίζω να φας ban εκτός αν γίνει εξαίρεση επεισή είσαι/ησουν vip παπαρας...

ξεκινησες ΕΣΥ τις προκλήσεις (τσεκαρε την προηγούμενη σελίδα με την ειρωνία "τι ασχολείστε με τους προοδευτικούς...?") ... αρχισες να με ειρωνεύεσαι...

αυτό αποδεικνύει ότι απλά δεν ξέρεις να συζητάς και δεν έχεις τι να πεις... όποιος διαφωνεί μαζί σου έτσι τον αντιμετωπίζεις ε? μπραβο....

Κατσε λιγο αρχηγε μου γιατι μου φαινεται καπου πηρες φορα.Γιατι καταλογιζεις στους μοντς ρατσισμο κλπ?Βουηξε η δεν βουηξε ολος ο τυπος οτι 1-2-3 μεταναστες σκοτωσαν εναν ?Δηλαδη αν πω οτι η 17Ν ειχε φτιαχτει απο ελληνες ειμαι ανθελληνας?Γεγονοτα ανακοινωνονται.Μηπως πρεπει να λογοκριθουν οσοι λενε οτι η ελλαδα εχει μεταναστευτικο προβλημα?Πιστευω ναχεις καταλαβει οτι ο μονος λογος που δεν καμπανιαστηκες για το "παπαρας" ειναι οτι το ειπες εν μεσω σφοδρας διαφωνιας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλών ειδών μετανάστες, όπως οικονομικοί, πολιτικοί, αυτοί που προέρχονται από εμπόλεμη περιοχή, αυτοί που είναι 2ης-3ης γενιάς, παράνομοι κτλ... μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι λοιπόν...

Τον οικονομικό μετανάστη, τον θέλαμε τόσα χρόνια για να μας κάνει τις δουλειές με λίγα φράγκα, τον είχαμε ανασφάλιστο εμείς και ας είχε χαρτιά, παρατήσαμε όλες τις σωματικές εργασίες, αυτοί έκαναν λεφτά, δικές τους δουλειές, απέκτησαν περιουσίες κτλ... αυτούς δεν μπορούμε να τους διώξουμε έτσι απλά...

Τους πολιτικούς μετανάστες δεν μπορούμε να τους διώξουμε, γιατί βρίσκονται εδώ κάτω από ειδικό καθεστώς, εφόσον τους έχουμε δεχθεί...

Τους μετανάστες από εμπόλεμες περιοχές, δεν μπορούμε και δεν πρέπει να τους διώξουμε... η ζωή τους και των παιδιών τους είναι το ίδιο σημαντική με την δική μας...

Τους 2ης-3ης γενιάς, εφόσον έχουν αφομοιωθεί, δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο πρέπει να τους διώξουμε, εξάλλου και αυτοί ζουν και εργάζονται όπως και εμείς...

Τους παράνομους όμως πρέπει να τους διώξουμε... όσοι δεν είναι καταγεγραμμένοι, δεν έχουν μόνιμη κατοικία, δεν έχουν εργασία κτλ κτλ, πρέπει να τους διώξουμε όπως και δεν πρέπει να τους αφήνουμε να μπαίνουν μέσα...

Το θέμα όμως είναι ότι αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς ως πολίτες... το κράτος ευθύνεται και οι αρμόδιοι, όμως αυτοί οι ίδιοι τους θέλουν εδώ γιατί υπάρχουν συμφέροντα και εντολές από πίσω... δεν μπορούν σε 1 μήνα να καθαρίσουν την Αθήνα (τουλάχιστον)...? Κάθεστε τώρα τσακώνεστε εσείς μεταξύ σας για τους μετανάστες, ενώ οι άλλοι από πάνω τρίβουν τα χέρια τους και η μπάλα φεύγει μακρυά από αυτούς... τους από πάνω πρέπει να κυνηγάμε όχι τους μετανάστες... αυτοί δεν βρήκαν μόνο ανοιχτή την πόρτα και μπήκαν, αλλά τους έβαλαν μέσα με το ζόρι...

Το κακό του Έλληνα (και όχι μόνο) είναι η αμνησία του... ξεχάσατε πόσους εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες ελληνοποίησαν σε μια νύχτα για να ψηφίσουν και τους έφερναν με σαπιοκάραβα από Κύπρο...? και τα δυο κόμματα... Οι μετανάστες φταίνε...? Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες, που το ίδιο βράδυ που πάτησαν το πόδι τους απέκτησαν ταυτότητα με ότι όνομα να' ναι και όχι μόνο δεν ήξεραν να μιλάνε Ελληνικά, αλλά δεν ήξεραν καν που και τι είναι η Ελλάδα...

Ο μετανάστης είναι "χτυπημένος" άνθρωπος, γιατί δεν μπορεί για κάποιο λόγο να ζει στην πατρίδα του, δεν είναι όλοι ίδιοι και μην τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι... άλλο εγκληματικότητα και άλλο μετανάστευση, σε έναν λειτουργικό κράτος δεν είναι αλληλένδετα και αν το κράτος λειτουργεί σωστά, τους εγκληματίες τους στέλνει από εκεί που ήρθαν ή τους χώνει 2 μέτρα κάτω από την γη...

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ολα οσα διαβασα συμφωνω με τον Jako και τονιζω οτι δεν εχω καταλαβαει πως γινεται ενας μεταναστης νομιμος σε αυτη τη χωρα..Νομοι υπαρχουν? Βλεπω πολλα παραξενα και απορω!! Διπλα μας μενουν εδω και 16 χρονια παρακαλω μια οικογενεια με 1 παιδι που ειναι 18 χρονων και παει σχολειο κτλπ αλλα απ οσο εμαθα χαρτια δεν παιρνουν επειδη εμειναν 1 χρονο διχως εργασια και ενσημα με αποτελεσμα να μην μπορουν να ανανεωσουν αλλα ουτε να πιασουν δουλεια καπου μονιμα. Και ρωταω εγω....Γιατι να υπαρχει μονο μια πλευρα του νομισματος? Γιατι αυτο το παιδι να μη μπορει να σπουδασει αν δεν εχει χαρτια? Που ειναι ο νομος να προστατευει οικογενειες που εχουν χρονια στον τοπο μας και μονο κακο δεν εκαναν? ΑΛΛΑ βεβαια το κρατος χεστηκε για τον καθε μεροκαματιαρη ελληνα και αλλο τοσο για καθε αλλοδαπο και το μονο που θελει και κανει ειναι να πεταει το δολωμα και εμεις να τσιμπαμε! Αυριο δεν εχω να πληρωσω τον ΟΤΕ και την ασφαλεια αυτοκινητου αλλα ξεχνιεμαι με ενα τραγικο συμβαν και διαφορα επεισοδια που μου δινουν ελπιδα για ενα καλυτερο αυριο:wall::wall::wall:Καλα να παθω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.