Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Σκέψου τώρα πόσοι ζημιώνονται απο αυτήν την ιστορία.

Το κατάστημα όταν κλείνει αφήνει συνήθως και χρέη πίσω του.

-Χάνουν εισφορές τα ήδη βεβαρημένα ΤΕΒΕ - ΙΚΑ και για να καλύψουν αυτά τις ζημιές, αυξάνουν τις εισφορές των άλλων.

-Χάνει ο ιδιοκτήτης το ενοίκιο.

-Χάνει η ΔΕΗ, ο ΟΤΕ, η ΕΥΔΑΠ, και ο δήμος τα δημοτικά τέλη.

-Χάνουν οι προμηθευτές.

-Το κράτος απο την είσπραξη του ΦΠΑ.

-Οι λογιστές.

Το τελειωτικό χτύπημα βέβαια δίνεται στον χρεωκοπημένο ΟΑΕΔ, που καλείται να πληρώσει τους απολυμένους υπαλλήλους. Απίστευτος φαύλος κύκλος...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να ξέρετε κάτι, πολλά από αυτά τα λουκέτα είναι relocations λόγο ηλιθίου ιδιοκτήτη του ακινήτου που αύξησε το νοίκι εν μέσω κρίσης, και δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οι καταστηματάρχες, δεν είναι λουκέτο λόγω default.

Αυτό ισχύει πχ για πολλά καταστήματα στον Φάρο Ψυχικού που ξέρω, και εικάζω πως είναι και έτσι και στο κέντρο σε ένα βαθμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά που λέτε, και τα ξέρω απο πρώτο χέρι.

Ειδικά τα ενοίκια είναι ο μεγαλύτερος βραχνάς για τους επαγγελματίες, αφού πολλοί ιδιοκτήτες ήθελαν να κάνουν περιουσία απο ένα μαγαζάκι 30 και 40τ.μ.!

Εγώ απλά ανέφερα τις επιπτώσεις απο το κλείσιμο ενός καταστήματος.

Όσο για το ΤΕΒΕ να αναφέρω ότι προσωπικά πληρώνω 804euros την διμηνία (4.800 το χρόνο!), διόλου ευκαταφρόνητο ποσό με μόλις 12 χρόνια στο ταμείο.

Δύσκολα μαζεύονται πιά, ενώ δεν θέλω κάν να φαντάζομαι πόσο θα πληρώνω σε 10 χρόνια....

Η ΔΕΗ επίσης σφάζει κανονικά στο γόνατο, ενώ τα δημοτικά τέλη ανα τετραγωνικό των μαγαζιών έχουν τριπλάσια τιμή απο αυτή του σπιτιού....

Link to comment
Share on other sites

αυτό για το τεβε είναι τραγικό! και σου στέλνουν και επιστολή που σου λένε και ευχαριστώ για την συνέπειά σας...ξέρω κόσμο που δεν πληρώνει τεβε εσκεμμένα: μαζεύονται ενα δεκάρι χιλιάδες ευρώ (και λίγα λέω) και πάνε εξοφλήση με διακανονισμό πληρώνοντας μέρος του ποσού...πάλι χάνει κράτος και το παίζουν και έξυπνοι

Link to comment
Share on other sites

αυτό για το τεβε είναι τραγικό! και σου στέλνουν και επιστολή που σου λένε και ευχαριστώ για την συνέπειά σας...ξέρω κόσμο που δεν πληρώνει τεβε εσκεμμένα: μαζεύονται ενα δεκάρι χιλιάδες ευρώ (και λίγα λέω) και πάνε εξοφλήση με διακανονισμό πληρώνοντας μέρος του ποσού...πάλι χάνει κράτος και το παίζουν και έξυπνοι

Έκπτωση κάνουν στους τοκογλυφικούς τόκους, όχι στην πραγματική οφειλή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συγνώμη διάβασα καλά; Θα αυξήσουν το ΦΠΑ στα τρόφιμα από 11% στο 23%; :o Τι διάολο γίνεται ρε; Τι προσπαθούν να πετύχουν ακριβώς;

Την μετάβαση στον σοσιαλισμό!:D

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είναι τακτική 2 σε ένα. Προσπαθούν με νύχια και με δόντια να χρεοκοπήσουν το κράτος εξουθενώνοντας πρώτα τον μέσο πολίτη.

Πρώτα εξαθλιώνεις τον άλλο και μετά τον αναγκάζεις να δεχτεί ότι του επιβάλεις ως αναγκαίο μέτρο… το μόνο που ακολουθεί, αφού έχουμε φτάσει στο πάτο είναι να μας πουν «οκ τώρα σώσαμε τη χωρά» (αφού θα την έχουν πουλήσει μαζί με τους κατοίκους της για δούλους χωρίς εμείς να ξέρουμε η να μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό).

Να δείτε που θα έρθει η στιγμή ,μετά από λίγα χρόνια, ηρωοποίησης της «σοσιαλιστικής» κυβέρνησης με πρώτο και καλύτερο τον αμερικανοθρεμένο πρωθυπουργό, για τα πολύ «γενναία» μέτρα που πήρε αφού «δε γινόταν και αλλιώς»…

[edit]

Έτσι για τη χαρά του παραλόγου... Φόρος Προστιθέμενης Αξίας στα τρόφιμα που καταναλώνει ο κάθε ένας? δηλαδή ποιό είναι το φυσικό ακόλουθο αυτών που αυξάνει την αξία τους? Έχουν προβλέψει μάλλον ότι σε λίγο θα κάνουμε το σκατό παξιμάδι...

Έγινε επεξεργασία από kaynd
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε κουράστηκα μαμω κουράστηκα ελεος ποια!!!!

Ολοι μας κλαιγόμαστε ολοι μας λέμε για τα νεα μέτρα για μισθούς φπα κ μαμακιες.

( οταν έπαιξα μονοπολη 1η φορά στη ζωη μου δεν περίμενα οτι αυτο το παιχνίδι αντιπροσώπευε το μέλλον μου ( μπηκα φυλακή!) ακόμα το θυμάμαι.)

Τι στο καλο πριν 2 χρονια δεν ειμασταν ετσι!!!!

Κουράστηκα 24 ετων παλικνάρι και νιώθω 124!

Και οχι ρε δεν θα μεταναστεύσω δεν ειμαι κότα θα πολεμισω και θα ζησω στο τοπο που μεγαλωσα μετανάστες να γινουν ολοι οι αλλοι εγω ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!

Θα γυρίσει ο τροχός θα καεί και ο καπιταλισμός!

Ζωα ε ζώα ολα εκει πάνω ορφανά θα μεγαλώσουν τα παιδια σας!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η παραοικονομία καλά κρατεί....

"2.000 φορολογούμενοι έβγαλαν παράνομα 15 δισ. ευρώ από την χώρα"http://www.nooz.gr/economy/2000-forologoimenoi-evgalan-paranoma-15-dis-euro-apo-tin-xora....ήτοι το 4,2% του χρέους της Ελλάδας!

EDIT

Και έρχεται στα καπάκια και αυτό http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=39031&catid=3 ...γνωστό΄θα μου πεις...ονόματα δεν βλέπω όμως....να εκτεθούν δημόσια όλοι τους! στους φίλους τους και στους γνωστούς τους περισσότερο!

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως γιαουρτώθηκε, εντός (???) γνωστού discount καταστήματος, πρώην "πράσινος" υπουργός με μονίμως ξινισμένη φάτσα. Στην Κεφαλονιά. Και έχει σχέση με το νησί -δεν ήταν όμως βολευτής του νησιού-. Έδωσα αρκετά στοιχεία.

Ο καιρόc γαρ εγγύc :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.