Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αδερφέ πάνω που λέω ότι δε μπορείς να γίνεις πιο γραφικός έρχεσαι και πετάς ένα ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης σε συσκευασία 2 σειρών και με κάνεις να πιστεύω ότι έχω περιορισμένη φαντασία.

Άρα για να καταλάβω. Αυτό που μας λες είναι οτι δεν εννοούσες ότι είπες για τα κονσερβοκούτια όχι επειδή το θεωρείς ανήθικο, αντιδημοκρατικό ή ότι δε συνάδει με την εξέλιξη του ανθρωπίνου είδους που πριν επικαλέστηκες αλλά επειδή πολύ απλά δεν είναι αποδοτικό σαν μέτρο;

Και ξαναρωτώ. Έχεις εσύ το θράσος να λες εμένα φασίστα και αντιδραστικό; Σόρρυ που θα σε στενοχωρήσω αλλά με αυτά που λες η μόνη σου διαφορά απο τη ΧΑ είναι το διαφορετικό χρώμα μπλουζάκι. Εκείνοι έχουν κατηγορηθεί ότι σκοτώνουν ανθρώπους επειδή είναι απο άλλη χώρα, εσύ αν μπορούσες να το κάνεις σε large scale (δεν είναι τυχαίο μάλλον που ο Χίτλερ είναι γατάκι αν τον συγκρίνεις με κάτι αριστεροβλαστάρια τύπου Στάλιν, Μαο κτλ) θα το έκανες για να εξαλίψεις απόψεις αντίθετες με τις δικές σου.

Η διαφορα μου με τη χρυση αυγη ειναι οτι αυτοι ειναι μαχαιροβγαλτες και θελουνε να επιβληθουνε σε ολη την κοινωνια.

Δεν καταλαβαινω γιατι σε χαλαει που σου λεω οτι αν καθαριζα ενα ατομο και γινοτανε ο κοσμος ουτοπια εκ θαυματος, θα το εκανα. Εσυ δεν θα εμπαινες στο πειρασμο δηλαδη.

Αλλα σου απαντησα ηδη δεν πιστευω οτι βοηθανε σε κατι τακτικες του στυλ 17 Νοεμβρη κ.τ.λ

Δεν μιλησα για εθνοκαθαρσεις και γενοκτονιες,μην βαζεις στο στομα μου λογια που δεν εγραψα.

Αλλα βεβαια οποιος δεν εχει να μιλησει με επιχειρηματα , προσπαθει να πιαστει απο οπου μπορει.

Αμα θες να ξερεις ειμαι καθετα αντιθετος σε σταλινικες τακτικες.

Αν ειχε γραψει μηνυμα καποιος του εγχωριου Κ.Κ.Ε θα τον εκραζα οπως κραζω εσενα.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πολλά από αυτό το μήνυμα.

Τι προσπαθούν να επιβάλλουν ακριβώς οι "αριστεροί"?

Ποιο ειναι το 100% ανθρωποκεντρικό σύστημα? και άσε το 100%, το ανθρωποκεντρικό σύστημα είναι το δημοψήφισμα? Δηλαδή ένα αντίθετο σύστημα ποιο είναι και γιατί είναι λάθος, αφού νόμιζα πως ο ανθρωπισμός πρέπει να προάγεται από κάθε εκδήλωση του ανθρώπου.

Τι διαφορετικό αποδέχοντε οι Δεξιοί στο θέμα μας, και που είδες την αποδοχή διαφορετικών αντιλήψεων / φυλών / θρησκειών / σεξουαλικών προτιμήσεων από δεξιούς γιατί εγώ βλέπω παντού το αντίθετο!

-----------------------------------------------

Διαφορετικές αντιλήψεις -> Δήλωση Μπαλτάκου: "Αντικομμουνιστής γεννήθηκα, και έτσι θα πεθάνω" , και άλλες πολλές άλλων που δεν θυμάμαι τώρα.

φυλών -> Εδώ γελάμε, που στην Ελλάδα αν είσαι μαυρος θεωρείσαι αυτόματα και ξένος..

Θρησκειών -> Ναι, δεν υπάρχει καμία αντίδραση από τους δεξιούς για το κτήσιμο τζαμιών στις πόλεις...

Σεξουαλικών προτιμήσεων - > Ούτε εδώ υπάρχει αντίδραση από δεξιούς σε ότι αφορά την συμβίωση και τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων

μάλλον βέβαια το έχει μπερδέψει... οι "δεξιοί" ως νεοφιλελευθεροί είναι σαφώς με τις ελευθερίες του ατόμου. Μιλάνε συνεχώς για τις διαφορετικές αντιλήψεις (τις σέβονται αρκεί να μην ξεπερνούν τα όρια του υπάρχοντος συστήματος) , μιλάνε για ελευθερία στη θρησκεία και στις σεξουαλικές προτιμήσεις αλλά επειδή φοβούνται μη χάσουν τους LL_NEO (που λέει και ο Μπαλτάκος) πουλάνε και "εκκλησία-οικογένεια", όσο για το ρατσισμό εδώ γελάμε... αποδέχονται τις άλλες φυλές , ενώ ταυτόχρονα υιοθετούν την πιο ακροδεξια ατζέντα νομιμοποιώντας (πολιτικά εννοώ) τη ΧΑ κανονικότατα...

θα προτιμούσα τους δεξιούς άλλων χωρών, ειναι πολύ πιο κυριλλέ.. Οι εδώ "δεξιοί" ειναι φουλ "πατριώτες" (φωνάζαν για τις δουλειες που τρώνε οι ξένοι, αλλά πληρώναν μαύρα τον αλβανο στην οικοδομη), "χριστιανοί" (ενώ ταυτόχρονα ειναι οι χειρότεροι κανίβαλλοι στην κοινωνία), "οικογενειάρχες" (γυναίκα τις παντόφλες, τι φαϊ έφτιαξες μωρή)...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και οι αριστεροί των άλλων χωρών είναι πολύ πιο λογικοί και ρεαλιστές αλλά μην το ψάχνεις.

Μου άρεσε όμως αυτό για τους δεξιούς οικογενειάρχες ρε συ. Φαντάζομαι ότι οι αριστεροί στάζουν μέλι 24/7 με τη γυναίκα τους ε; Ε βρε ναι....Η ευτυχία αυτης της ιδεολογίας δεν κρύβεται. Εκτός αν απο την πολύ φτώχια, ούτε παντόφλες έχουν για να διατάζουν, ούτε μαγειρεμένο φαγητό για να επιβάλονται! :hehe:

Δεν το γραφες ρε συ αυτό μετά τον αγώνα της εθνικής να πάρω λίγο τα πάνω μου;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και οι αριστεροί των άλλων χωρών είναι πολύ πιο λογικοί και ρεαλιστές αλλά μην το ψάχνεις.

Μου άρεσε όμως αυτό για τους δεξιούς οικογενειάρχες ρε συ. Φαντάζομαι ότι οι αριστεροί στάζουν μέλι 24/7 με τη γυναίκα τους ε; Ε βρε ναι....Η ευτυχία αυτης της ιδεολογίας δεν κρύβεται. Εκτός αν απο την πολύ φτώχια, ούτε παντόφλες έχουν για να διατάζουν, ούτε μαγειρεμένο φαγητό για να επιβάλονται! :hehe:

Δεν το γραφες ρε συ αυτό μετά τον αγώνα της εθνικής να πάρω λίγο τα πάνω μου;

μην είσαι τόσο είρωνας.. άλλο να κάνεις σύνθημα την οικογένεια και να το παίζεις πουλ μουρ οικογενειάρχης και να έχεις τέτοια συμπεριφορα..

δε θεωρώ ότι μια αριστερή ιδεολογία εντοπίζει αντιμετωπίζει την οικογένεια ως κάτι τόσο τρομερό.. θεωρώ ότι ένας αριστερός θα έπρεπε να είναι ικανός να αναγνωρίσει και την οικογένεια ως ιδεολογικο μηχανισμό κλπ...

επομένως η έντστασή μου ήταν στο να αναδείξω ότι δεν ειναι καν συνεπείς ως προς το τρίπτυχο πατρίς-θρησκεία-οικογενεια... αν οι αριστεροί έχουν αντίσοιχο τρίπτυχο και βράνε μπουκέτα τη γυναίκα τους τότε οκ

νιωθω την απάντηση να έρχεται.. "δηλαδή οι αριστεροί που δεν αναγουν την οικογένεια στο θεό μπορούν να βαράνε τη γυναίκα τους ελευθερα??? :tongue: "

Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμιά δεν έχουν να κάνουν με δεξιούς ή όχι.

Εσύ δλδ γουστάρεις τζαμιά;

Διότι αν κόπτεσαι για ίσα δικαιώματα, ελευθερίες και ισότητες, μάλλον κάτι δεν βγάζετε καλά προς τα έξω απο την όλη ιδεολογία σας, διότι τέτοιο πάθος για τον χριστιανισμό δεν είδα. Για το φωτο-αρνητικό του όμως...μόνο τεμενάδες δεν κάνετε.

Πως δεν έχουν, η δεξιοί δεν αφήνουν το πράγμα να προχωρήσει. Δεν γουστάρω τζαμιά, αλλά δεν έχω πρόβλημα. Δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ, σημασία έχει το κόλλημα που έχουν κάποιοι. Πάθος δεν είδα από αριστερούς ούτε για χριστιανισμό, ούτε και για τα τζαμιά, ο Χριστιανισμός είναι η κυριάρχη θρησκεία της χώρας, και απολαμβάνει περισσότερων από αρκετών ελευθεριών και δικαιωμάτων, οπότε τι πάθος περιμένεις να δεις? Είναι το μόνο δίκαιο να επιτραπούν τα τζαμιά.

Για τους ομοφυλόφιλους; Άστο. Πουστοσυζήτηση σαν ακόμα μία εκπομπή των ΜΜΕ όπου πρωτοστατούν όλοι αυτοί δεν αρχίζω τώρα.

Ομοφοβικός στο φουλ.. Δεν θα ήθελα ούτε εγώ τέτοια συζήτηση.

Αυτό που πιθανολογώ ότι θέλει να πει ο [MENTION=1086]Hero[/MENTION], είναι ότι μέσα από το παραλήρημα του αριστερού αντιρατσισμού τα τελευταία χρόνια, έχετε καταντήσει περισσότερο ρατσιστές απο αυτούς που κατηγορείτε. Και δεν είναι τυχαίο κατ' εμέ. Έχει την βάση του, έχει το σκοπό του.

Παλιά, κάποιος "επιτρεποταν" να είναι Χρυσαυγίτης πχ αν δεν έκανε τίποτα κακό. Τώρα αυτός ο κάποιος απαγορευεται καν να σκεφτεί σαν Χρυσαυγίτης. Τι λέω?! Απαγορεύεται να σκεφτεί ή να πει "Ώπα ρε σεις, νομίζω ότι σε αυτό έχουν και ένα δίκιο".

ZONG Aς πούνε και ας σκεφτούν ότι θέλουν, το πρόβλημα ξεκινάει όταν με τις ψήφους τους ή τις πράξεις τους δίνουν δύναμη σε φασίστες.-

Διαπιστώνεις φαντάζομαι απο κει που είσαι το πόσο βράζει, και πόσο οξύθυμος είναι κάποιος αντίθετος μόλις διαπιστώσει ότι δίπλα του υπάρχει "ρατσιστής". Διαπιστώνεις φαντάζομαι και το αποτέλεσμα στην κοινωνία γενικότερα έ;

Edit: Ρϊξε μια ματιά στο επόμενο ποστ για να καταλάβεις τι λέω. Ο καθένας θέλει να ζήσει την ουτοπία του, είναι σίγουρος ότι ο κόσμος θα γίνει καλύτερος, αν καθαρίσει τον άλλον.

Δεν κατάλαβα που το πας, ακόμα και αφού διάβασα το επόμενο ποστ.. και όχι, η τελευταία σου φράση δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6460]3likos[/MENTION]

Λολ.

Θα περίμενες οτιδήποτε εκτός από μια ανάλογη "ελαφρά" απάντηση στη συγκεκριμένη σου τοποθέτηση που προφανώς υπολείπεται σοβαρότητας; Πατρίς-θρησκεία-οικεγένεια έχει τελειώσει προ-πολλού από τότε που οι μεν και οι δε έχουν αφουγκραστεί το "Mεζονέτα-Καριέρα-Μυκονος. Ισχύει ισα με 2-3 δεκαετίες τώρα. Αλλά βλέπω συνεχίζεις με τον ίδιο τρόπο. Άντε βρε....κρατιέμαι.

YΓ.

δε θεωρώ ότι μια αριστερή ιδεολογία εντοπίζει αντιμετωπίζει την οικογένεια ως κάτι τόσο τρομερό
Πρόσεχε λίγο, διότι μεταξύ σοβαρού και αστείου σας ξεφεύγουν κάποια πράγματα που κάνουν τζιζ. ;)

Άντε βγαίνει και λέει ο Σαμαράς πχ. "Πατρίς-θρησκεία-οικεγένεια". Τι διαφορά λες να είχε την επομένη στο εκλογικό σώμα; Καμία..

Να βγει ρε μπαγάσες ο Τσίπρας και να πει κανα "σαν αριστεροί δεν αντιμετωπίζουμε την οικογένεια σαν κάτι τόσο σοβαρό". Την επομένη το "αξιωματική" δίπλα στο "αντιπολίτευση" θα πήγαινε περίπατο. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ πάνω που λέω ότι δε μπορείς να γίνεις πιο γραφικός έρχεσαι και πετάς ένα ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης σε συσκευασία 2 σειρών και με κάνεις να πιστεύω ότι έχω περιορισμένη φαντασία.

Άρα για να καταλάβω. Αυτό που μας λες είναι οτι δεν εννοούσες ότι είπες για τα κονσερβοκούτια όχι επειδή το θεωρείς ανήθικο, αντιδημοκρατικό ή ότι δε συνάδει με την εξέλιξη του ανθρωπίνου είδους που πριν επικαλέστηκες αλλά επειδή πολύ απλά δεν είναι αποδοτικό σαν μέτρο;

Και ξαναρωτώ. Έχεις εσύ το θράσος να λες εμένα φασίστα και αντιδραστικό; Σόρρυ που θα σε στενοχωρήσω αλλά με αυτά που λες η μόνη σου διαφορά απο τη ΧΑ είναι το διαφορετικό χρώμα μπλουζάκι. Εκείνοι έχουν κατηγορηθεί ότι σκοτώνουν ανθρώπους επειδή είναι απο άλλη χώρα, εσύ αν μπορούσες να το κάνεις σε large scale (δεν είναι τυχαίο μάλλον που ο Χίτλερ είναι γατάκι αν τον συγκρίνεις με κάτι αριστεροβλαστάρια τύπου Στάλιν, Μαο κτλ) θα το έκανες για να εξαλίψεις απόψεις αντίθετες με τις δικές σου.

Και επειδη μου θυμιζεις Αδωνη στην φρασεολογια σου, που οποιος δεν συμφωνει μαζι σου τον λες παιδι του Σταλιν θα σου θυμησω καποια πραγματα:

α) Οι Δεξιοι στελνανε σε ξερονησια τους αντιφρονουντες, τους βασανιζανε, και ζηταγανε πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων.

β) Οι δεξιοι συνεργαστηκανε με τους Ναζι κατακτητες.

γ) οι δεξιοι ητανε παντα με τη μεγαλοαστικη ταξη και προασπιζανε τα συμφεροντα τους εις βαρος του 99% της κοινωνιας.

δ) Μεχρι και στα εθνικα θεματα που το παιζουνε πατριωτες, δεξιοι ευθυνονται για την τραγωδια της κυπρου και εχουνε σημαντικη ευθυνη στη μικρασιατικη καταστροφη.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

α) Οι Δεξιοι στελνανε σε ξερονησια τους αντιφρονουντες, τους βασανιζανε, και ζηταγανε πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων.

και οι αριστεροί έστελναν εξορία τους αντιφρονούντες, και τους βασάνιζαν και τους κυνηγούσαν, στις περιοχές που είχαν το πάνω χέρι. να τα λέμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω πως δεξιά ήταν η Πηνελόπη και παπαριές μας γράφει ο Όμηρος. Μετανάστες ήταν όλοι οι μνηστήρες που δούλευαν στα χωράφια της, αλλά θέλαν αύξηση τα άτιμα και για να τα μπαλώσουν μετά το φονικό, Οδυσσέας και σία λέγαν πως ήταν μνηστήρες και τους σκότωσαν.

Δεξιός και ο Οδυσσέας και η χαμούρα η Ευρύκλεια. Ακόμα και αυτός ο βοσκός που το παιζε εργατοπατέρας, δεξιός ήταν. Αρχιρουφιάνος του κερατά. Και ο σκύλος, δεξιός κ αυτός.

Δλδ ειλικρινά, διαβάζω καλά ή αυξήθηκε η υπερμετροπία μου; Στο '12 , στο '40, στο '74 ή στο τώρα ζούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω πως δεξιά ήταν η Πηνελόπη και παπαριές μας γράφει ο Όμηρος. Μετανάστες ήταν όλοι οι μνηστήρες που δούλευαν στα χωράφια της, αλλά θέλαν αύξηση τα άτιμα και για να τα μπαλώσουν μετά το φονικό, Οδυσσέας και σία λέγαν πως ήταν μνηστήρες και τους σκότωσαν.

Δεξιός και ο Οδυσσέας και η χαμούρα η Ευρύκλεια. Ακόμα και αυτός ο βοσκός που το παιζε εργατοπατέρας, δεξιός ήταν. Αρχιρουφιάνος του κερατά. Και ο σκύλος, δεξιός κ αυτός.

Δλδ ειλικρινά, διαβάζω καλά ή αυξήθηκε η υπερμετροπία μου; Στο '12 , στο '40, στο '74 ή στο τώρα ζούμε;

Η Ιστορια κανει κυκλους, χρειαζεται να την γνωριζουμε ωστε να μην επαναλαμβανεται (Λεγε με Χρυση Αυγη 'η ΜπαλτακοΣαμαραδες)

Βαζω μεσα και αποτυχημενα πειραματα του στυλ Σοβιετικης Ενωσης για να μην ακουσω παλι κανενα ακυρο σχολιο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] [MENTION=1143]Snips[/MENTION]

Να σας βοηθήσω καλύτερα:

"θέλουν να επιβάλλουν με κάθε κόστος ένα 100% ανθρωποκεντρικό σύστημα"

ZONG Aς πούνε και ας σκεφτούν ότι θέλουν, το πρόβλημα ξεκινάει όταν με τις ψήφους τους ή τις πράξεις τους δίνουν δύναμη σε φασίστες.-

Και η ύπαρξη των αναρχικών δίνει ερέθισμα στους φασίστες :p

Οι εδώ "δεξιοί" ειναι φουλ "πατριώτες" (φωνάζαν για τις δουλειες που τρώνε οι ξένοι, αλλά πληρώναν μαύρα τον αλβανο στην οικοδομη), "χριστιανοί" (ενώ ταυτόχρονα ειναι οι χειρότεροι κανίβαλλοι στην κοινωνία), "οικογενειάρχες" (γυναίκα τις παντόφλες, τι φαϊ έφτιαξες μωρή)...

Αυτό από όσο έχω δει το κάνουν όλοι ανεξαιρέτως ιδεολογίας.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] Δεν απάντησες στα βασικά, τι προσπαθούν να επιβάλλουν ακριβώς οι "αριστεροί"?

Ποιο ειναι το ανθρωποκεντρικό σύστημα?

Και αφού τόνισες το κόστος, πες μας και ποιο είναι αυτό το "κάθε κόστος" ..

Link to comment
Share on other sites

1) Δες τις μολότοφ και τις πέτρες που πετάνε σε πορείες. Δες τις συμπεριφορές που υιοθετούν αρκετοί απέναντι σε οτιδήποτε δεν συμβαδίζει με την ιδεολογία τους. Δες το πως (στο "τι" απαντάω παρακάτω)

2) Σχήμα λόγου ήταν. Οι αριστερές ιδεολογίες (βάζω πληθυντικό γιατί άλλο αναρχικός και άλλο σοσιαλιστής) επικεντρώνονται σε ισότητα, ελευθερία, σεβασμός στον άνθρωπο/περιβάλλον, κτλ. Στην πράξη τη μία το βλέπω έτσι, την άλλη τελείως διαφορετικά.

Εντύπωση μου κάνει όμως που κολλάς στη φράση "ανθρωποκεντρικό σύστημα". Έχει αρνητική σημασία στην ελληνική γλώσσα και δεν το ήξερα?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πως κάποιοι κοιτάνε την κομματική ταυτότητα κάποιων για να κρίνουν αν είναι καλοί άνθρωποι. Ποιο πυροβολημένη, ηλίθια, καθυστερημένη, κοντόφθαλμη, αλαζονική, προσβλητική για τον ίδιο που την εκφράζει, άποψη, δεν θα μπορούσα να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πως κάποιοι κοιτάνε την κομματική ταυτότητα κάποιων για να κρίνουν αν είναι καλοί άνθρωποι. Ποιο πυροβολημένη, ηλίθια, καθυστερημένη, κοντόφθαλμη, αλαζονική, προσβλητική για τον ίδιο που την εκφράζει, άποψη, δεν θα μπορούσα να διαβάσω.

Που το έγραψα εγώ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

1) Δες τις μολότοφ και τις πέτρες που πετάνε σε πορείες. Δες τις συμπεριφορές που υιοθετούν αρκετοί απέναντι σε οτιδήποτε δεν συμβαδίζει με την ιδεολογία τους. Δες το πως (στο "τι" απαντάω παρακάτω)

2) Σχήμα λόγου ήταν. Οι αριστερές ιδεολογίες (βάζω πληθυντικό γιατί άλλο αναρχικός και άλλο σοσιαλιστής) επικεντρώνονται σε ισότητα, ελευθερία, σεβασμός στον άνθρωπο/περιβάλλον, κτλ. Στην πράξη τη μία το βλέπω έτσι, την άλλη τελείως διαφορετικά.

Πως γίνεται, ενώ στο (2) διαχωρίζεις τις "αριστερές ιδεολογίες" και πολύ καλά κάνεις, στο ένα τις τσουβαλιάζεις όλες μαζί! Έχεις δει πολλές φορές σοσιαλιστές να πετάνε μολότωφ και πέτρες? Το μοναδικό "αριστερό" που έχω δει να πετάει πέτρες εκτός των αναρχικών, ήταν η περιφρούρηση του ΠΑΜΕ εναντίων αναρχικών, σαν άμυνα!

Η ιδεολογία των αναρχικών έχει μέσα την βία σχεδόν σαν αναγκαίο χαρακτηριστικό, η υπόλοιπη Αριστερά δεν είναι έτσι.

Με την ίδια λογική, μπορώ να πω και εγώ ότι η Δεξιά προσπαθεί να επιβάλει το δικό της με φασιστικό τρόπο, επειδή οι εθνικιστές της ΧΑ μαχαιρώνουν κόσμο (όχι ότι η ΝΔ δεν το έκανε ποτέ). Ας διαχωρίσουμε τα πραγματάκια στο μυαλό μας, το Αριστερό - Δεξιό είναι πολύ γενικό, και πρακτικές και ιδεολογίες μέσα στην Αριστερά και μέσα στην Δεξιά μπορούν να διαφέρουν.

Εντύπωση μου κάνει όμως που κολλάς στη φράση "ανθρωποκεντρικό σύστημα". Έχει αρνητική σημασία στην ελληνική γλώσσα και δεν το ήξερα?

Δεν έχει αρνητική σημασία, το αντίθετο, απλά δεν καταλαβαίνω το εξής, ένα "ανθρωποκεντρικό" σύστημα προάγει τον άνθρωπο και τον βάζει πάνω από όλα, αυτό δεν είναι λάθος, αντίθετα είναι πολύ σωστό, όταν λοιπόν λες ότι η Αριστερά είναι έτσι, δεν καταλαβαίνω πως είναι η Δεξιά! Τι βάζει πάνω από όλα η Δεξιά και μάλιστα δεν έχεις πρόβλημα με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πότε σε έκανα quote? Γενικά μιλάω.

Σωστά. Εγώ κατάλαβα λάθος. :)

άστο αυτό. αυτό άστο.

Εσύ τώρα θέλεις να μου πεις ότι φιλελεύθεροι spies πετάνε τις μολότοφ για να νομίζουμε οι υπόλοιποι ότι φταίνε αυτοί που κάνουν τις πορείες. Δεκτόν σαν υπόθεση.

Ξέρεις τι άλλο δέχομαι σαν υπόθεση? Ότι αυτοί που πετάνε πέτρες/αντικείμενα το κάνουν από βλακεία ή αμέλεια.

Προσωπικά πιστεύω ότι οι τύποι που τα κάνουν αυτά είναι επικίνδυνοι και πρέπει να έρθουν αντιμέτωποι με τον νόμο. Το ίδιο πιστεύω και για τον αστυνομικό που χτύπησε/άγγιξε στο κεφάλι την άλλη.

Αλλά αυτό με τις μολοτοφ ήταν τυχαίο παράδειγμα. Καλύτερο παράδειγμα θα βρεις αν διαβάσεις μερικά σχόλια των χρηστών στο εδώ φορουμ. Δεν πρόκειται να τα αναφέρω, γιατί ήθελα να το αποφύγω σαν επιχείρημα.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Έχεις δίκιο στο πρώτο κομμάτι. Συνήθως αυτοί που πράττουν βίαια είναι αναρχικοί ή χρυσαυγίτες. Και οι δύο κατηγορίες είναι ουγκα μπούγκα κατά τη δική μου γνώμη.

Από πολιτικούς τώρα, έχω την αίσθηση ότι μια μεγάλη μερίδα στην αριστερά είναι λίγο κουκουρούκου σε αυτά που λένε και κάνουν. Όσο ξεκάθαρος είναι ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού, άλλο τόσο και αυτοί. Όχι ότι δεν υπάρχουν μαργαριτάρια από δεξιά, ίσα ίσα. Και δεν το πάω καθόλου στη ΧΑ. Αλλά κατά τη δική μου οπτική, αποτελούν εξαίρεση.

Μπορεί να είμαι και biased αλλά μέχρι τώρα αυτήν την εντύπωση έχω. Ότι η πλειοψηφία των πολιτικών της αριστεράς είναι στην πράξη για τα μπάζα.

Για το link με την ΝΔ, πες μου σε ποιο σημείο αναφέρεσαι. Το άρθρο παραείναι μεγάλο για να το ψάξω.

Τι βάζει πάνω από όλα η Δεξιά και μάλιστα δεν έχεις πρόβλημα με αυτό?

Τα κέρδη :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν έχουν, η δεξιοί δεν αφήνουν το πράγμα να προχωρήσει. Δεν γουστάρω τζαμιά, αλλά δεν έχω πρόβλημα. Δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ, σημασία έχει το κόλλημα που έχουν κάποιοι. Πάθος δεν είδα από αριστερούς ούτε για χριστιανισμό, ούτε και για τα τζαμιά, ο Χριστιανισμός είναι η κυριάρχη θρησκεία της χώρας, και απολαμβάνει περισσότερων από αρκετών ελευθεριών και δικαιωμάτων, οπότε τι πάθος περιμένεις να δεις? Είναι το μόνο δίκαιο να επιτραπούν τα τζαμιά.

Αυτό που γράφεις σημαίνει με απλά ελληνικά ότι:

1. δεν ξέρεις τι σου γίνεται

2. δεν ξέρεις ιστορία

3. δεν μπορείς να κατανοήσεις το παραμικρό για τον ισλαμισμό

Ομοφοβικός στο φουλ.. Δεν θα ήθελα ούτε εγώ τέτοια συζήτηση.

Άλλο η ελευθερία άλλο το να προωθείται σαν πρότυπο. Υπάρχουν κάποια όρια τα οποία ΝΑΙ τα βάζει η κοινωνία και ΝΑΙ η κοινωνία είναι δεξιά / αριστερή / κεντρώα / απαθής κλπ.

Αυτό που πιθανολογώ ότι θέλει να πει ο [MENTION=1086]Hero[/MENTION], είναι ότι μέσα από το παραλήρημα του αριστερού αντιρατσισμού τα τελευταία χρόνια, έχετε καταντήσει περισσότερο ρατσιστές απο αυτούς που κατηγορείτε. Και δεν είναι τυχαίο κατ' εμέ. Έχει την βάση του, έχει το σκοπό του.

ZONG Aς πούνε και ας σκεφτούν ότι θέλουν, το πρόβλημα ξεκινάει όταν με τις ψήφους τους ή τις πράξεις τους δίνουν δύναμη σε φασίστες.-

Δεν απάντησες σε αυτό που είναι πολύ σημαντικό. Το έχω σχολιάσει επισταμένως στο θέμα που είχα ανοίξει για το μεταναστευτικό πρόβλημα. Ξέχνα λίγο τη ΧΑ και δες τα αίτια και το σκεπτικό αυτών που την ψηφίζουν. Όταν είσαι ΣΥΡΙΖΑ, μένεις στην Κηφισιά με 0.5% μετανάστες λόγω κόστους και βγαίνεις και λες στον ανθρωπάκο που μένει Ομόνοια και που δε γουστάρει να πάει να μείνει στην Κηφισιά ότι ξέρεις κάτι εδώ είναι φτηνή η γη και θα σου φέρουμε 50% μετανάστες, ή σχολεία π.χ. στην Γκράβα με 85% μαθητές παιδιά μεταναστών μήπως κάτι γίνεται λάθος? Και τι εννοώ, το βασικό πρόβλημα δεν είναι οι μετανάστες σαν άνθρωποι, είναι το λάθος του ανοίγματος των συνόρων -που πρέπει να κλείσουν, η δημιουργία κέντρων υποδοχής σε όλη την Ευρωπαϊκή επικράτεια και γενικά ένα πολύ σημαντικό παγκόσμιο πρόβλημα που έχει ενταθεί απίστευτα μετά το 2000 και η παγκόσμια κοινότητα το περνάει στο ντούκου, θεωρώντας ότι οι λαοί της Ευρώπης δεν θα αντιδράσουν.

Και όσον αφορά την Ελλάδα, το πρόβλημα ότι όλοι οι μετανάστες είναι ανειδίκευτοι εργάτες και ανίκανοι να απορροφηθούν από την αγορά εργασίας και από την ελληνική κοινωνία για 5-10 χρόνια, λόγω χάσματος γλώσσας, πολιτισμού και θρησκείας (που σου αρέσει βέβαια να διατηρείς το χάσμα αυτό ανοίγοντας τζαμιά).

Μου κάνει τρελή εντύπωση που οι Άγγλοι, που είναι η επιτομή της ανεκτικότητας σε πολλά θέματα, έβγαλαν #1 τον Εγγλέζο Καρατζαφέρη στις Ευρωεκλογές με #1 σύνθημα τους μετανάστες εκ Ε.Ε, και φυσικά γελάω με τη βλακεία που τους δέρνει να θεωρούν πρόβλημα τους μετανάστες εκ Ε.Ε. όταν έχουν γεμίσει στην κυριολεξία με μουσουλμάνους από τις πρώην αποικίες και τα περίχωρά τους, οι οποίοι όντας 2η γενιά μεταναστών πλέον αδυνατούν να μιλήσουν Αγγλικά λόγω των απανταχού γκέτο. Αλλά άλλα τα προβλήματα εδώ από της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.