Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

To οτι ο επομενος πρωθυπουργος ηταν καποτε φασιστας καταληψιας ειναι πιο ανησυχητικο κατ' εμε.

ΥΠΟΙΚ επρεπε να μπει μια καθαριστρια να αγωνιστει για τον εργαζομενο που εχει και το δικιο βασικα.

Φασίστας καταληψίας ο Τσίπρας? φαντάζομαι το λες επειδή πολιτευότανε στον εγκέλαδο (σημερινό σχήμα της ΑΡΕΝ (νεολαία ΣΥΡΙΖΑ στα πανεπιστημια) ) στους πολιτικους μηχανικους?

Ξεστραβώσου λίγο φίλε. Είναι τουλάχιστον αστείο να παραλληλίζεις το φασισμό με τους αγώνες που έχουν κάνει οι φοιτητές εν γένει. (επίσης μη χαίρεσαι και πολύ, ο Τσίπρας ήταν (και θα μείνει) στο 5% στα Πανεπιστήμια, άλλοι τραβάνε το σκοινι)

Αλλά επειδή δεν παίζει να συννενοηθούμε γιατι πολύ απλά δεν πρόκειται να κατανοήσεις ότι οι εργατικοι,φοιτητικοι και εν γένει οι κοινωνικοί αγώνες δεν μπορούν να συμβαδίζουν πάντα με την αστική νομιμότητα, δεν καταλαβαίνεις και την έννοια του φασισμού .

Έχεις μπερδεψει την έννοια παρανομια (με όρους αστικής νομιμότητας) και φασισμός.

Όποια μορφή πάλης δε συμβαδίζει με νομους του κράτους (πχ καταληψη) δε λέγεται φασισμός. Λέγεται παρανομη (με όρους αστικου δικαίου). Αμα δε σου αρέσει βρες άλλη λέξη , απλά μη βιάζεις τις πολιτικές έννοιες.

Ο φασισμός ποτε δε συμβάδιζε με κοινωνικές διεκδίκησεις (το αντίθετο μάλιστα). Δε χρειάζεται να συμφωνείς ή να διαφωνείς γενικα με τις κοινωνικές διεκδικήσεις για να το καταλάβεις αυτό ούτε να είσαι αριστερός ή οτιδήποτε άλλο. Ειναι πολύ απλό και ιστορικά επιβεβαιωμένο. Αν διαφωνείς βρες μου ιστορικό παράδειγμα που ο φασισμός συμβάδισε και άνθισε μέσα σε εργατικα-λαικά κινήματα ή στήριξε λαικούς αγώνες (!) αντί να τους τσακίζει.

Θα μπορούσα να αποφύγω τα παραπάνω και να απαντήσω λες και βρίσκομαι σε καφενέ με πασόκους και δεξιους: "Γιατί ρε φιλαράκι aggelopas το ότι το δεξί χέρι του Αντώνη (ο χρύσανθος ντε) ήταν κάποτε φασίστας καταληψίας (βλ.Πολυτεχνεία, Β'πανελλαδικες , Ρηγας φεραίος κλπ κλπ) δεν ειναι ανησυχητικό ?"

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΗΟ καταλληλοτερος θα ηταν ο Κατμαν, αλλα μαλλον τον φαγαν τα κυκλωματα.

Ο Κάτμαν είναι overqualified για τη θέση. Για να διαβάζεις manual; Σιγά.

Το μόνο θετικό που μπορώ να αναγνωρίσω σε ένα τεχνοκράτη σαν τον Χαρδούβελη είναι ότι γνωρίζει πώς να σχεδιάζει φόρους που να στοχεύουν οπουδήποτε αλλού εκτός από πραγματικό εισόδημα.

Θες να το πεις αυξημένες εισφορές για Ε.Ε., θες να το πεις χαράτσι, τεκμήρια whatever. Oι άνθρωποι αυτοί ξέρουν.

Μη στεναχωριέσαι όμως ρε συ. Υπάρχουν και άλλοι που σε καταλαβαίνουν:

sofia_2012_1_7_21_28_10_b.jpg

NEW-

Σα να μην μας έφθαναν όλοι αυτοί, τελευταίως προστέθηκε και καινούργιος «αναλυτής» των ψυχαναγκαστικών προβλημάτων των δανειστών μας.

Πρόκειται για τον διευθυντή του Οικονομικού Γραφείου του κ. Παπαδήμου, Γκίκα Χαρδούβελη, ο οποίος στα διαλείμματα προσφοράς των υπηρεσιών του μεταξύ Σημίτη και Παπαδήμου (πάντα από το ίδιο πόστο), κάνει και τον καθηγητή στο τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

Όπως είπε μιλώντας στο Σκάι, οι δανειστές μας «γνωρίζουν πως αν καταργηθεί ο 13ος και 14ος μισθός η κατανάλωση θα υποχωρήσει περαιτέρω και θα υπάρξει μεγαλύτερη ύφεση, αλλά… θέλουν με την πίεση αυτή να δουν ότι "οι Έλληνες έχουν σοβαρευτεί και βλέπουν πλέον τα προβλήματα στον τόπο"»!

Link to comment
Share on other sites

Φασίστας καταληψίας ο Τσίπρας? φαντάζομαι το λες επειδή πολιτευότανε στον εγκέλαδο (σημερινό σχήμα της ΑΡΕΝ (νεολαία ΣΥΡΙΖΑ στα πανεπιστημια) ) στους πολιτικους μηχανικους?

Ξεστραβώσου λίγο φίλε. Είναι τουλάχιστον αστείο να παραλληλίζεις το φασισμό με τους αγώνες που έχουν κάνει οι φοιτητές εν γένει. (επίσης μη χαίρεσαι και πολύ, ο Τσίπρας ήταν (και θα μείνει) στο 5% στα Πανεπιστήμια, άλλοι τραβάνε το σκοινι)

Αλλά επειδή δεν παίζει να συννενοηθούμε γιατι πολύ απλά δεν πρόκειται να κατανοήσεις ότι οι εργατικοι,φοιτητικοι και εν γένει οι κοινωνικοί αγώνες δεν μπορούν να συμβαδίζουν πάντα με την αστική νομιμότητα, δεν καταλαβαίνεις και την έννοια του φασισμού .

Έχεις μπερδεψει την έννοια παρανομια (με όρους αστικής νομιμότητας) και φασισμός.

Όποια μορφή πάλης δε συμβαδίζει με νομους του κράτους (πχ καταληψη) δε λέγεται φασισμός. Λέγεται παρανομη (με όρους αστικου δικαίου). Αμα δε σου αρέσει βρες άλλη λέξη , απλά μη βιάζεις τις πολιτικές έννοιες.

Ο φασισμός ποτε δε συμβάδιζε με κοινωνικές διεκδίκησεις (το αντίθετο μάλιστα). Δε χρειάζεται να συμφωνείς ή να διαφωνείς γενικα με τις κοινωνικές διεκδικήσεις για να το καταλάβεις αυτό ούτε να είσαι αριστερός ή οτιδήποτε άλλο. Ειναι πολύ απλό και ιστορικά επιβεβαιωμένο. Αν διαφωνείς βρες μου ιστορικό παράδειγμα που ο φασισμός συμβάδισε και άνθισε μέσα σε εργατικα-λαικά κινήματα ή στήριξε λαικούς αγώνες (!) αντί να τους τσακίζει.

Θα μπορούσα να αποφύγω τα παραπάνω και να απαντήσω λες και βρίσκομαι σε καφενέ με πασόκους και δεξιους: "Γιατί ρε φιλαράκι aggelopas το ότι το δεξί χέρι του Αντώνη (ο χρύσανθος ντε) ήταν κάποτε φασίστας καταληψίας (βλ.Πολυτεχνεία, Β'πανελλαδικες , Ρηγας φεραίος κλπ κλπ) δεν ειναι ανησυχητικό ?"

Φιλε μου αν ο εκβιασμος συνανθρωπων και ο αποκλεισμος τους απο βασικα τους δικαιωματα τους ειναι δημοκρατικος αγωνας, να μου λειπει.

Δειγμα αποδοσης των λαικων αγωνων ειναι αυτο 20.210 διαδηλώσεις έγιναν από το πρώτο μνημόνιο μέχρι σήμερα | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Υποδειγμα efficiency. Οπως και το μποικοταζ, so 19th century.

Επισης εχεις ενα γνωστικο λαθος. Δεν ειμαι νδ, οπως και κανενας που κραζει μια ομαδα που λειτουργει στο ονομα ενος μερους του λαου εις βαρος του υπολοιπου δεν σημαινει οτι ειναι το αντωνυμο αυτου.

εντιτ. για τα ιστορικα παραδειγματα που λες, διαβασε λιγο για επανασταση των μπολσεβικων και κομμουνιστικο μανιφεστο. Πολυ δυνατα ειναι και τα δυο.

Σε ενα ιδανικο σεναριο θα μιλαγαμε για πικετυ τωρα αλλα εχει βασικα prerequisities.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Παράνομη ήταν η επανάσταση του 1821...

Οπότε υπο αυτό το πέπλο γιατί άλλωστε και τώρα είμαστε ελεύθεροι Πολιορκημένοι, κάνουμε ότι θέλουμε και δεν πειράζει γιατί η Αριστερά της προόδου θέλει να μας απαλλάξει από τον ζυγό του ραγιά δεξιού της πείνας και της ψωροκώσταινας?

Αλλά τζιζ ο φασισμός, γιατί τα άλλα είναι "απλά" παράνομα σαν το '21.

Πολλά οστά τρίζουν κάθε φορά που ο αγώνας του λαού των αριστερών ( ο παράνομος φυσικά ) συγκρίνεται με των ηρώων του ΄21. Seems legit.

Link to comment
Share on other sites

Π. Μπατίστα: Η τρόικα θέλει να διοικήσει την Ελλάδα από το εξωτερικό - οικονομικές ειδήσεις της ημέρας - Το Βήμα Online

Η τρόικα των διεθνών πιστωτών της Ελλάδας δεν θέλει «τίποτα λιγότερο από το να διοικεί» τη χώρα «από το εξωτερικό», εκτίμησε ο Πάουλο Νογκέιρα Μπατίστα, ο εκπρόσωπος της Βραζιλίας στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ).

«Δεν είναι τίποτα λιγότερο από μια προσπάθεια να διοικήσει τη χώρα από το εξωτερικό, κάτι που πρακτικά λειτουργεί σπάνια», διαβεβαιώνει σε ανακοίνωσή του προς το Γαλλικό Πρακτορείο ο Μπατίστα, που εκπροσωπεί επίσης ακόμη δέκα χώρες της Λατινικής Αμερικής στο διοικητικό συμβούλιο του ΔΝΤ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά οστά τρίζουν κάθε φορά που ο αγώνας του λαού των αριστερών ( ο παράνομος φυσικά ) συγκρίνεται με των ηρώων του ΄21. Seems legit.
Άστο αυτό καλύτερα γιατί σε κάθε μορφή αγώνα (όπως και του '21) υπάρχουν ΚΑΙ ταξικά κίνητρα. Λογικό, αφού η σπίθα (οι λίγοι με οικονομική άνεση/ανερχόμενη τάξη που θέλουν περισσότερα) γίνεται πιο εύκολα φωτιά (λαϊκή βάση) αν υπάρχουν αιτήματα του στύλ "ψωμί για τα παιδιά μας και όχι παντεσπάνι για τον/τους ..x/y/z.. λίγους". Αυτό από μόνο του δίνει ένα "αριστερό αέρα" στον αγώνα. Απόδειξη εκ του αποτελέσματος, 3-4 χρόνια μετά σκοτωνόμασταν μεταξύ μας.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπο αυτό το πέπλο γιατί άλλωστε και τώρα είμαστε ελεύθεροι Πολιορκημένοι, κάνουμε ότι θέλουμε και δεν πειράζει γιατί η Αριστερά της προόδου θέλει να μας απαλλάξει από τον ζυγό του ραγιά δεξιού της πείνας και της ψωροκώσταινας?

Αλλά τζιζ ο φασισμός, γιατί τα άλλα είναι "απλά" παράνομα σαν το '21.

Πολλά οστά τρίζουν κάθε φορά που ο αγώνας του λαού των αριστερών ( ο παράνομος φυσικά ) συγκρίνεται με των ηρώων του ΄21. Seems legit.

Και όμως είναι τόσο απλο:

Όταν είμαστε μειοψηφία, κάνουμε αγώνες. Όταν είμαστε πλειοψηφία, κυβερνάμε.

Οι ''αγωνιστές'' εντελώς δημοκρατικά έχουν αφοδευμένη την επιλογή της πλειοψηφίας, και επιμένουν στους ''αγώνες''.

Και μετά έχουν το θράσος, να αυτοαποκαλούνται και δημοκράτες. Τρομάρα τους.

Link to comment
Share on other sites

εχουν ειπωθει κατι ωραιες θεωριες περι πλουσιων, φορολογησης και ακοπης αναδιανομης χρηματων.

Άκοπη αναδιανομή χρημάτων δεν έχει πει, τώρα αν η φορολόγηση των πλουσίων είναι κάτι απολυταρχικό, πάω πάσο..

Ο δογματισμος σου να κανεις το ιδιο συνεχεια δημιουργει ενα bias στους συνομιλητες.

Άρα ας αρπαζόμαστε με ότι και να λέω, ακόμα και αν συμφωνούμε..

Επειδη πηδηξε σε αλλο κομμα εσπασε τον κομματικο σωληνα?

Αν οποιοσδήποτε άνηκε κάποτε σε μια κομματική νεολαία είναι παιδί του κομματικού σωλήνα, τότε τι το συζητάμε? Όλοι οι πολιτικοί είναι παιδιά του κομματικού σωλήνα και δεν υπάρχει ελπίδα..

Η καπιταλιστικη δικτατορια δεν εφτασε ποτε στην Ελλαδα, παντα υπηρχε δεξιοφανης σοβιετ/σοσιαλισμ/λεφτισμ. Τωρα εσυ περιμενεις και ενα αριστεροφανη σοβιετ να δεσει το γλυκο. Το θεμα ειναι οτι η κοινωνια αυτορυθμιζεται και δεν εχει φτασει ακομα στο ακραιο σημειο για μαυρο ή κοκκινο αυταρχισμο.

Άντε πάλι τα ίδια..

Το ΠΑΣΟΚ έλεγε ότι ειναι κεντροαριστερό, βγήκε κεντροδεξιό, εγώ το αποκαλώ λαμόγια επειδή βόλεψαν τα παιδιά τους, εσύ αυτό το πράγμα το λες σοσιαλισμό...

Η ΝΔ δηλώνει κεντροδεξιά, βγαίνει δεξιά, εγώ την αποκαλώ λαμόγια επειδή βόλεψαν τα παιδιά τους, εσύ αυτό το πράγμα το λες σοσιαλισμό...

Έτσι δεν βγάζουμε άκρη όμως. Τα λαμόγια δεν τα λέμε σοσιαλιστές χωρίς να βλέπουμε την πολιτική τους επειδή κάποιος κάποτε μας είπε ότι ο σοσιαλισμός είναι κρατισμός, και άκριτα τον πιστέψαμε..

Το βιογραφικο του Υποικ ειναι πολυ σοβαρο, ανταξιο για υποικ. Για κατι γιακουμηδες λεω εγω.

Άρα η πολιτική του ανθρώπου δεν παίζει ρόλο? μόνο το βιογραφικό? Τότε να πάρουμε 15 καθηγητές πανεπιστημίου να κάνουμε κυβέρνηση να τελοιώνουμε...

Μιλας με γριφους. Σορρυ που σου γκρεμιζουμε τα ρομαντικα ονειρα, αλλα οσο μεγαλωνουν τα ποσοστα οι συναντησεις με ιοβε και σια θα αυξανονται.

So? Common sense είναι να τους συναντάει, γιατί να κάνουμε εχθρούς?

Οπότε να καταλάβω εγώ κάτι?

Για τα παράνομα χεστήκαμε, αλλά πάνω από όλα να μην είναι "φασιστική" η δράση?

Η κυβέρνηση μπορεί να κυρήξει κάθε απεργία παράνομη και καταχρηστική, όπως και μπορεί να στείλει αστυνομία σε κάθε (παράνομη) κατάληψη.

Πρακτικά δηλαδή, η κυβέρνηση μπορεί να κάνει ΟΤΙ θέλει, να φέρει ΟΤΙ νομοσχεδια θέλει, και να στείλει την αστυνομία σε ΟΛΟΥΣ όσους αντιδράσουν.

Πρέπει να καταλάβετε ότι μόνο και μόνο επειδή μία κίνηση είναι ενάντια στην κυβέρνηση, δεν σημαίνει ότι είναι παράνομη επειδή έτσι λέει η κυβέρνηση...

Link to comment
Share on other sites

Άκοπη αναδιανομή χρημάτων δεν έχει πει, τώρα αν η φορολόγηση των πλουσίων είναι κάτι απολυταρχικό, πάω πάσο..

Άρα ας αρπαζόμαστε με ότι και να λέω, ακόμα και αν συμφωνούμε..

Αν οποιοσδήποτε άνηκε κάποτε σε μια κομματική νεολαία είναι παιδί του κομματικού σωλήνα, τότε τι το συζητάμε? Όλοι οι πολιτικοί είναι παιδιά του κομματικού σωλήνα και δεν υπάρχει ελπίδα..

Άντε πάλι τα ίδια..

Το ΠΑΣΟΚ έλεγε ότι ειναι κεντροαριστερό, βγήκε κεντροδεξιό, εγώ το αποκαλώ λαμόγια επειδή βόλεψαν τα παιδιά τους, εσύ αυτό το πράγμα το λες σοσιαλισμό...

Η ΝΔ δηλώνει κεντροδεξιά, βγαίνει δεξιά, εγώ την αποκαλώ λαμόγια επειδή βόλεψαν τα παιδιά τους, εσύ αυτό το πράγμα το λες σοσιαλισμό...

Έτσι δεν βγάζουμε άκρη όμως. Τα λαμόγια δεν τα λέμε σοσιαλιστές χωρίς να βλέπουμε την πολιτική τους επειδή κάποιος κάποτε μας είπε ότι ο σοσιαλισμός είναι κρατισμός, και άκριτα τον πιστέψαμε..

Άρα η πολιτική του ανθρώπου δεν παίζει ρόλο? μόνο το βιογραφικό? Τότε να πάρουμε 15 καθηγητές πανεπιστημίου να κάνουμε κυβέρνηση να τελοιώνουμε...

So? Common sense είναι να τους συναντάει, γιατί να κάνουμε εχθρούς?

Η κυβέρνηση μπορεί να κυρήξει κάθε απεργία παράνομη και καταχρηστική, όπως και μπορεί να στείλει αστυνομία σε κάθε (παράνομη) κατάληψη.

Πρακτικά δηλαδή, η κυβέρνηση μπορεί να κάνει ΟΤΙ θέλει, να φέρει ΟΤΙ νομοσχεδια θέλει, και να στείλει την αστυνομία σε ΟΛΟΥΣ όσους αντιδράσουν.

Πρέπει να καταλάβετε ότι μόνο και μόνο επειδή μία κίνηση είναι ενάντια στην κυβέρνηση, δεν σημαίνει ότι είναι παράνομη επειδή έτσι λέει η κυβέρνηση...

Εγώ λέω να βάζει ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] poll εδώ και να αποφασίζουμε εμείς τι είναι παράνομο και τι όχι. Τώρα που το σκέφτομαι, η πλάκα είναι ότι στα συντρόφια εδώ μέσα ίσως σα σκέψη να φανεί λογική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να βάζει ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] poll εδώ και να αποφασίζουμε εμείς τι είναι παράνομο και τι όχι. Τώρα που το σκέφτομαι, η πλάκα είναι ότι στα συντρόφια εδώ μέσα ίσως σα σκέψη να φανεί λογική

Ναι μια χαρά, θα βγάλετε παράνομα τα ποστ μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά, θα βγάλετε παράνομα τα ποστ μου...

Να σου πω. Ανάμεσα σε μας τους δυο ποιος πιστεύεις ότι θα βγεις πρώτος εκτός νόμου; (αν δε μας φάει στη στροφή ο Dankel με τα ανέκδοτα του).

Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση μπορεί να κυρήξει κάθε απεργία παράνομη και καταχρηστική, όπως και μπορεί να στείλει αστυνομία σε κάθε (παράνομη) κατάληψη.

Πρακτικά δηλαδή, η κυβέρνηση μπορεί να κάνει ΟΤΙ θέλει, να φέρει ΟΤΙ νομοσχεδια θέλει, και να στείλει την αστυνομία σε ΟΛΟΥΣ όσους αντιδράσουν.

Πρέπει να καταλάβετε ότι μόνο και μόνο επειδή μία κίνηση είναι ενάντια στην κυβέρνηση, δεν σημαίνει ότι είναι παράνομη επειδή έτσι λέει η κυβέρνηση...

Σου έχω ένα ενδιαφέρον fact:

ΚΑΜΜΙΑ κυβέρνηση σε ΚΑΜΜΙΑ χώρα ΠΟΤΕ στον πλανήτη, δεν αφέθηκε στις ορέξεις της ΜΕΙΟΨΗΦΙΑΣ.

Η κυβέρνηση υπάρχει για να κυβερνάει, και όχι για να αφήνεται έρμαιο σε ομαδούλες (όπου ομαδούλα ακομα και το 49,99999%).

Το παραπάνω το υπενθυμίζω, για να μην πέσεις απότομα απο τα σύννεφα, όταν θα έρθει η ώρα.

Ηθικό δίδαγμα: Να διαλέγουμε προσεκτικά. Και να αντιλαμβανόμαστε το ότι είναι ΤΥΧΗ ΑΓΑΘΗ που μας επιτρέπεται να διαλέγουμε. Πολλοί δεν έχουν ούτε αυτό το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Άκοπη αναδιανομή χρημάτων δεν έχει πει, τώρα αν η φορολόγηση των πλουσίων είναι κάτι απολυταρχικό, πάω πάσο..

ας παραβλεψω το πρωτο επιπεδο και ας θυμησω οτι πλουσιος θεωρειται οποιος εχει εισοδημα πανω απο 20.000 ή περιουσια 500.000. Μαλιστα...
Άρα ας αρπαζόμαστε με ότι και να λέω, ακόμα και αν συμφωνούμε..
Ειναι οπως εσυ διαφωνεις σε ολα τα μη-συριζα.Μα ολα?
Αν οποιοσδήποτε άνηκε κάποτε σε μια κομματική νεολαία είναι παιδί του κομματικού σωλήνα, τότε τι το συζητάμε? Όλοι οι πολιτικοί είναι παιδιά του κομματικού σωλήνα και δεν υπάρχει ελπίδα..

Εννοειται οτι η αφισοκολληση και το σημαιοκουνημα εξαργυρωνονται.Μη μου πεις οτι τωρα το εμαθες. Αλλιως να κανω εισηγηση να αγιοποιηθουν οι καλοι ανθρωποι της νεολαιας.

Άντε πάλι τα ίδια..

Το ΠΑΣΟΚ έλεγε ότι ειναι κεντροαριστερό, βγήκε κεντροδεξιό, εγώ το αποκαλώ λαμόγια επειδή βόλεψαν τα παιδιά τους, εσύ αυτό το πράγμα το λες σοσιαλισμό...

Η ΝΔ δηλώνει κεντροδεξιά, βγαίνει δεξιά, εγώ την αποκαλώ λαμόγια επειδή βόλεψαν τα παιδιά τους, εσύ αυτό το πράγμα το λες σοσιαλισμό...

Έτσι δεν βγάζουμε άκρη όμως. Τα λαμόγια δεν τα λέμε σοσιαλιστές χωρίς να βλέπουμε την πολιτική τους επειδή κάποιος κάποτε μας είπε ότι ο σοσιαλισμός είναι κρατισμός, και άκριτα τον πιστέψαμε..

Θες να μου πεις τι ειναι σοσιαλισμος για να καταλαβω? Μια επισημη ερμηνεια αν γινεται. Οχι του μαρξ αυτη δεν μας κανει μαλλον. Αν το πασοκ που μοιρασε (δανεικο) ψωμι (με 2 υποτιμησεις) σε ολη την ελλαδα το λες κεντροδεξιο,

τοτε το 50% του τοτε πληθυσμου ηταν καπιταλιστες εκμεταλλευτες. Καλα που χαθηκαν ολοι αυτοι? Ολοι ξερουμε.

Άρα η πολιτική του ανθρώπου δεν παίζει ρόλο? μόνο το βιογραφικό? Τότε να πάρουμε 15 καθηγητές πανεπιστημίου να κάνουμε κυβέρνηση να τελοιώνουμε...

Εγω λεω να παρουμε 15 καθαριστριες καλυτερα που θα εχουν μεγαλυτερη εργασιακη εμπειρια.

So? Common sense είναι να τους συναντάει, γιατί να κάνουμε εχθρούς?

Common sense τωρα. Πριν ηταν το κακο κεφαλαιο με σκοπο τα κερδη.

Η κυβέρνηση μπορεί να κυρήξει κάθε απεργία παράνομη και καταχρηστική, όπως και μπορεί να στείλει αστυνομία σε κάθε (παράνομη) κατάληψη.

Πρακτικά δηλαδή, η κυβέρνηση μπορεί να κάνει ΟΤΙ θέλει, να φέρει ΟΤΙ νομοσχεδια θέλει, και να στείλει την αστυνομία σε ΟΛΟΥΣ όσους αντιδράσουν.

Πρέπει να καταλάβετε ότι μόνο και μόνο επειδή μία κίνηση είναι ενάντια στην κυβέρνηση, δεν σημαίνει ότι είναι παράνομη επειδή έτσι λέει η κυβέρνηση...

Καντε οσες κινησεις θελετε εναντια σε οποιονα (δε) γουσταρετε. Αρκει να μπορω να παω σχολειο, νοσοκομειο, δουλεια, δρομο, λιμανι και να εχω νερο, ρευμα και ιντερνετ. Αλλιως βαλτε τις 20.000 διαδηλωσεις στο μπλουζακι το πολο σας.

Επισης θα περιμενω απο το φιλο που εκανες λαηκ να ξεστραβωθει και να μας πει πως η επανασταση του λαου εξελιχθηκε σε απολυταρχικο καθεστως πανω στους ιδιους τους μπολσεβικους.

Η πιο πετυχημενη επανασταση τα τελευταια 5 χρονια πρεπει να ειναι Η Επανάσταση του λαού πάνω στην γυναίκα του Υπουργού.:p:shifty:

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω. Ανάμεσα σε μας τους δυο ποιος πιστεύεις ότι θα βγεις πρώτος εκτός νόμου; (αν δε μας φάει στη στροφή ο Dankel με τα ανέκδοτα του).

Δεν ξέρω ρε άνθρωπε, πολλοί μας μισούνε το ίδιο και θα ψηφίσουν "παράνομοι και οι 2" :hehe: :hehe:

Σου έχω ένα ενδιαφέρον fact:

ΚΑΜΜΙΑ κυβέρνηση σε ΚΑΜΜΙΑ χώρα ΠΟΤΕ στον πλανήτη, δεν αφέθηκε στις ορέξεις της ΜΕΙΟΨΗΦΙΑΣ.

Η κυβέρνηση υπάρχει για να κυβερνάει, και όχι για να αφήνεται έρμαιο σε ομαδούλες (όπου ομαδούλα ακομα και το 49,99999%).

Δεν μίλησα για "άφεση στις μειοψηφίες".

Τόσο η κυβέρνηση όσο και η αντιπολίτευση αποτελείται από ανθρώπους και κάνουν λάθη. Το λογικό είναι όταν η αντιπολίτευση σύσσωμη αντιδράει, τότε η κυβέρνηση να το ξανασκέφτεται και να βλέπει τι αλλαγές μπορεί να κάνει.

ΑΛΛΑ, εκεί είναι που μπαίνει η "πολιτική" στην μέση και κάθε πισωπάτημα δείχνει μια αδύναμη κυβέρνηση. Οπότε εκεί εξαρτάται πόσο πολύ θέλει να πιέσει η κυβέρνηση, αντίστοιχα εκεί έχει σημασία και τι αντιπολίτευση ειναι αυτή.. Μπορεί να συνεχίσει να λέει όχι σε όλα, μπορεί να είναι και πιο διαλακτική και να δεχτεί μια μέση λύση..

Η στάση όμως και των 2 εξαρτάται από την ακολουθούμενη πολιτική. Αν όπως είπα το ένα πάει δεξιά, και το άλλο αριστερά, τότε δεν πρόκεται να συμφωνήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να βάζει ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] poll εδώ και να αποφασίζουμε εμείς τι είναι παράνομο και τι όχι. Τώρα που το σκέφτομαι, η πλάκα είναι ότι στα συντρόφια εδώ μέσα ίσως σα σκέψη να φανεί λογική

Δεν υπάρχει κάτι να αποφασίσουμε βέβαια (καταλαβα ότι κάνεις χιουμορ ωστόσο)

είναι απλό: ότι παραβιάζει ένα νόμο του κράτους είναι παράνομο. Τελεία και παύλα.

Το κοινωνικά νομιμοποιημένο σαν έννοια είναι εντελώς διαφορετικό από το νομικά νομιμοποιημένο.

Ο ακτιβισμός καθώς και οι μορφές πάλης μίας κοινωνικής ομάδας είναι επίσης κάτι που τίθεται συνεχώς υπο την κρίση της κοινωνίας.

Παράδειγμα: ΑΝ η κυβέρνηση περάσει ένα νόμο που απολύει όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και αυτός δεν ειναι αντισυνταγματικός τότε η επικείμενη απολυσή τους ειναι ΝΟΜΙΜΗ.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι και κοινωνικά νομιμοποιημένη και αυτό μπορεί να φανεί πχ στις επικείμενες εκλογές ή σε έναν κοινωνικό αναβρασμό που θα οδηγήσει σε 200000 ανθρώπους στο Σύνταγμα να τα κάνουν όλα πουτ@ν@ (και παράνομο έτσι???).

Εν πάσει περιπτώση, δε νομίζω να είσαι τόσο αφελής ή λοβοτομημένος ώστε να μην καταλαβαίνεις τη διαφορα, άλλο τι μας το παίζεις για να λες τις τρέλες σου. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι να αποφασίσουμε βέβαια (καταλαβα ότι κάνεις χιουμορ ωστόσο)

είναι απλό: ότι παραβιάζει ένα νόμο του κράτους είναι παράνομο. Τελεία και παύλα.

Το κοινωνικά νομιμοποιημένο σαν έννοια είναι εντελώς διαφορετικό από το νομικά νομιμοποιημένο.

Ο ακτιβισμός καθώς και οι μορφές πάλης μίας κοινωνικής ομάδας είναι επίσης κάτι που τίθεται συνεχώς υπο την κρίση της κοινωνίας.

Παράδειγμα: ΑΝ η κυβέρνηση περάσει ένα νόμο που απολύει όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και αυτός δεν ειναι αντισυνταγματικός τότε η επικείμενη απολυσή τους ειναι ΝΟΜΙΜΗ.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι και κοινωνικά νομιμοποιημένη και αυτό μπορεί να φανεί πχ στις επικείμενες εκλογές ή σε έναν κοινωνικό αναβρασμό που θα οδηγήσει σε 200000 ανθρώπους στο Σύνταγμα να τα κάνουν όλα πουτ@ν@ (και παράνομο έτσι???).

Εν πάσει περιπτώση, δε νομίζω να είσαι τόσο αφελής ή λοβοτομημένος ώστε να μην καταλαβαίνεις τη διαφορα, άλλο τι μας το παίζεις για να λες τις τρέλες σου. :p

Δεν υπάρχει σαν έννοια η κοινωνική νομιμοποίηση. Η κοινωνική δυσαρέσκεια εκφράζεται στις εκλογές. Εκεί ανάλογα με το διακύβευμα των εκλογών, ο λαός μπορεί να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του και να φέρει στα πράγματα την κυβέρνηση που πιστεύει ότι θα τον εκφράσει καλύτερα.

Ναι ξέρω οι εκλογές είναι μια ψευδαίσθηση της αστικής δημοκρατίας. Όπως και τα εγκλήματα του Στάλιν και η ανέχεια στα κουμουνιστικά καθεστώτα ήταν ψέματα των καπιταλιστών. Στην πραγματικότητα ο Πατερούλης ήταν απλά οξύθυμος και στις Σοβιετίες όλοι την περνάγανε ζάχαρη.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω ένα ενδιαφέρον fact:

ΚΑΜΜΙΑ κυβέρνηση σε ΚΑΜΜΙΑ χώρα ΠΟΤΕ στον πλανήτη, δεν αφέθηκε στις ορέξεις της ΜΕΙΟΨΗΦΙΑΣ.

Η κυβέρνηση υπάρχει για να κυβερνάει, και όχι για να αφήνεται έρμαιο σε ομαδούλες (όπου ομαδούλα ακομα και το 49,99999%).

Το παραπάνω το υπενθυμίζω, για να μην πέσεις απότομα απο τα σύννεφα, όταν θα έρθει η ώρα.

ΤΙΙΙΙΙΙ? Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος ....

Εσύ νομίζεις ότι κυβερνήσεις πέφτουν μόνο απο ομαδάρες >50,0001% ?

Νομίζεις ότι αλλαγές καθεστώτων έγιναν απο ομαδάρες >50,0001% ?

Νομίζεις ότι επαναστάσεις και εξεγέρσεις που άλλαξαν τη ροή της ιστορίας έγιναν απο ομαδάρες >50,0001% ??

Κρίμα που λές για σύννεφα γιατι πρεπει να πετάς πολύ ψηλά μη σου πω σε άλλο πλανήτη ότι ζεις... :p

θα σου δώσω ενα fact να ξεκινήσεις : Λέγεται ιστορία, ξεκίνα να διαβάζεις απο όποιο κεφάλαιο θες.. Θα πάθεις πλακα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για "άφεση στις μειοψηφίες".

Τόσο η κυβέρνηση όσο και η αντιπολίτευση αποτελείται από ανθρώπους και κάνουν λάθη. Το λογικό είναι όταν η αντιπολίτευση σύσσωμη αντιδράει, τότε η κυβέρνηση να το ξανασκέφτεται και να βλέπει τι αλλαγές μπορεί να κάνει.

ΑΛΛΑ, εκεί είναι που μπαίνει η "πολιτική" στην μέση και κάθε πισωπάτημα δείχνει μια αδύναμη κυβέρνηση. Οπότε εκεί εξαρτάται πόσο πολύ θέλει να πιέσει η κυβέρνηση, αντίστοιχα εκεί έχει σημασία και τι αντιπολίτευση ειναι αυτή.. Μπορεί να συνεχίσει να λέει όχι σε όλα, μπορεί να είναι και πιο διαλακτική και να δεχτεί μια μέση λύση..

Η στάση όμως και των 2 εξαρτάται από την ακολουθούμενη πολιτική. Αν όπως είπα το ένα πάει δεξιά, και το άλλο αριστερά, τότε δεν πρόκεται να συμφωνήσουν..

Ωραία !

Απο τη μια λοιπόν έχουμε μια αναγνωρισμένη αδυναμία του υπάρχοντος πολιτεύματος (μετά απο τροποποιήσεις του Συντάγματος, ή ίσως ακόμα και χωρίς αυτές -αποτελεί απο μόνο του τεράστιο θέμα προς διερεύνηση-), και απο την άλλη, την επίσης αναγνωρισμένη συνήθεια, είτε μέρους της αντιπολίτευσης (σε όλα), είτε όλης της αντιπολίτευσης (σε επι μέρους θέματα), τον μόνο λόγο που αρθρώνει να είναι ένα παντελώς αναιτιολόγητο, και με πλήρη έλλειψη αντίλογου ''όχι σε όλα''.

Πιο απλά: Σαν να μην ήταν αρκετό που σε περιπτώσεις το πολίτευμα δεν επιτρέπει τον σφιχτότερο έλεγχο της εκάστοτε κυβέρνησης, έχουμε απο την άλλη σοβαρό κομμάτι της αντιπολίτευσης που αντί διαλόγου, προτιμούν το ανέξοδο αδιέξοδο. Απο εκεί και μετά όμως ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει αυτή τη στάση όπως επιθυμεί.

το κακό εδώ είναι ότι η εκάστοτε κυβέρηση προτιμά να ερμηνεύει αυτή τη στάση ώς ανικανότητα. Και το δικαίωμα για αυτό το δίνει η ίδια η αντιπολίτευση....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.