Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]: Καλά, για τη σύγκριση του Καλαιτζή με τον Αριστοφάνη δεν θα το σχολιάσω. Κανείς εκ των 2 μας άλλωστε δεν θα βρίσκεται εδώ μετα απο 2500 ακόμα έτη ώστε να δούμε ποιός θα εξακολουθήσει να είναι γνωστός, ως κριτήριο επιτυχίας των έργων του (αν και θα μπορούσα να στοιχηματίσω, καθώς ο Αριστοφάνης έχει ένα σημαντικό προβάδισμα). θα σταθώ όμως σε αυτό:

Δηλαδή θες να πείς ότι 5 έτη με βωμολοχίες πέρασαν καποιο μήνυμα ?? γιατι εγώ δεν αντιλήφθηκα τίποτα τέτοιο. Το άρθρο επίσης κάνει λόγο εκτός απο τις γελοιογραφίες, και για την καθημερινότητα των απλών ανθρώπων. Ούτε αυτό που περιγράφει σε ενοχλεί ? γίνανε όλοι Αριστοφάνηδες στα καλά καθούμενα ?

Δεν έγινε καμία σύγκριση Αριστοφάνη με Καλαϊτζή αφού δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις θεατρικό συγγραφέα με γελοιογράφο επικαιρότητας.

Τίποτα δεν θέλω να πω για 5, 10, η 15 έτη βωμολοχιών αφού το θέμα μας είναι η συγκεκριμένη γελοιογραφία του Καλαϊτζή.

Αν θέλεις να συζητήσουμε το ζέον θέμα της άσκοπης βωμολοχίας πχ το μλκ που σπαμάρει σε κάθε φράση, άνοιξε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το Ίδρυμα είχε 3 καθαρίστριες. Η μία έγινε γραμματέας τμήματος, η άλλη υπάλληλος πρωτοκόλλου και η τρίτη επιστάτρια του ιδιωτικού συνεργείου καθαρισμού που καθάριζε το Ίδρυμα. Άσε μας τώρα ρε Μυραλή.

Αυτα ειναι τα τυχερα. Αν ειχαν την ατυχια να τους συμβει κατι ασχημο μπορει να γινοντουσαν και ευρωβουλευτινες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα τυχερα. Αν ειχαν την ατυχια να τους συμβει κατι ασχημο μπορει να γινοντουσαν και ευρωβουλευτινες.

Χαχα χαχα ε τον φουστη καφριλα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο οποιοσδήποτε θα προτιμούσε να έχει την υγεία του από το να του έχει συμβεί αυτό που συνέβη στην Κούνεβα και ας γινόταν και Ευρωβουλευτής στο τέλος.

Κάπου κάπου πρέπει να ξέρουμε που να πατάμε το φρένο, αντί να βλέπουμε μόνο την κομματική ταυτότητα αυτού που σχολιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ και αγωνιζόμουν (παρατατικός γιατί δεν είμαι πλέον φοιτητής στην Ελλάδα) για την κατάργηση τους, αλλά από την στιγμή που υπάρχουν πρέπει να εφαρμοστούν. Άρα, δεν μπορώ να καταλάβω πως υφίσταται πλέον 15ετής φοιτητής ή πως γίνεται λόγος για το άσυλο.

Για εξήγα μια πως μπορείς να τους δέχεσαι ενώ παράλληλα να πολεμάς για την κατάργησή τους, άρα να τους απορρίπτεις;

Και τι σημαίνει αυτό? Πέρα από το ότι βολευτηκαν?

Θες κι άλλο; :|

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο οποιοσδήποτε θα προτιμούσε να έχει την υγεία του από το να του έχει συμβεί αυτό που συνέβη στην Κούνεβα και ας γινόταν και Ευρωβουλευτής στο τέλος.

Κάπου κάπου πρέπει να ξέρουμε που να πατάμε το φρένο, αντί να βλέπουμε μόνο την κομματική ταυτότητα αυτού που σχολιάζουμε.

Συμφωνω, ωστοσο παρα το τραγικοτατο συμβαν, μια τετοια θεση ευθυνης μπορει να προκαλεσει σωρευτικα σε ενα πληθυσμο πολυ μεγαλυτερο κακο απο αυτο που μας συνταραξε σε μια ιστορια ενος μεμονωμενου ανθρωπου, και συνεπως ενας ποδοσφαιριστης, μια καθαριστρια ή ενας κριτων (κομ. σωληνας) δεν ειναι καταλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, ωστοσο παρα το τραγικοτατο συμβαν, μια τετοια θεση ευθυνης μπορει να προκαλεσει σωρευτικα σε ενα πληθυσμο πολυ μεγαλυτερο κακο απο αυτο που μας συνταραξε σε μια ιστορια ενος μεμονωμενου ανθρωπου, και συνεπως ενας ποδοσφαιριστης, μια καθαριστρια ή ενας κριτων (κομ. σωληνας) δεν ειναι καταλληλος.

Δεν νομίζω ότι το σχόλιό σου είχε να κάνει με την καταλληλότητα ή όχι της Κούνεβα, απλά πιστεύω ότι το πας αλλού τώρα. Αλλά ακόμα και όπως το γράφεις εδώ δεν μπορείς να θεωρήσεις δεδομένο ότι θα μας προκαλέσει σωρευτικά κάποιο μεγάλο κακό. Εδώ που τα λέμε από την θέση της ευρωβουλευτίνας δύσκολα θα προκαλέσει μεγαλύτερο κακό από ότι πολλοί "κατάλληλοι" τα τελευταία 40 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, διότι μερικές φορές χάνουμε τη μπάλα.

Αν είχες αγοράσει ένα σπίτι ας πούμε 100,000 γιούρια. Τι θα προτιμούσες α ή β;

α) 20000 γιούρια φόρο εφάπαξ

β) 1000 γιούρια φόρο το χρόνο

(ενδεικτικά νούμερα, δε μπήκα στη διαδικασία να βγάλω ακριβή νούμερα με φορολογικούς συντελεστές οπότε αν πιστεύεις ότι έκανα μαγείρεμα πλζ βάλε δικά σου, αλλά απάντα στην ουσία του ερωτήματος)

Επίσης τι απο τα δυο πιστεύεις ότι θα ήταν περισσότερο αποτρεπτικό για την αγορά του σπιτιού για έναν υποψήφιο αγοραστή.

1) Ξεκινάμε από την παραδοχή ότι πρέπει να πληρωθεί είτε το ένα είτε το άλλο.

Στην Ιρλανδία π.χ. που την επικαλούνται όλοι ως υπόδειγμα για τη φορολογία μεταβιβάσεων και προ μνημονίου δεν υπήρχε καν φόρος ιδιοκτησίας, η οικονομία αντιμετώπισε προβλήματα από αυτό;

Ακίνητα: Πόσο θα μειωθεί ο φόρος μεταβίβασης - akinhta poso tha meiwthei o foros metavivashs

Σημειώνεται πως την ώρα που η Ελλάδα επιβάλλει φόρο περίπου 10% στις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων ακινήτων (τα καινούρια υπάγονται σε ΦΠΑ 23%) στην Αυστρία επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 3,5%, στην Ιρλανδία ο συντελεστής κυμαίνεται από 1% ως 2%, στην Ιταλία ο φόρος κυμαίνεται μεταξύ 7% -10%, ενώ στη Βρετανία δεν φορολογούνται οι αγορές ακινήτων μέχρι το επίπεδο των 125.000 λιρών.

Ενδεικτικά δες τί εκτρώματα πήγαν να κάνουν στην Ιρλανδία, μιας και την αναφέραμε, οι εκεί Σαμαράδες:

FG/Labour move from austerity to draconian financial dictatorship in Property Tax proposals | Joe Higgins.ie

“The draconian proposals for the attempted implementation of the new Property Tax have the stamp of a Troika diktat and verge on a financial dictatorship attacking low and middle income households. The proposal is a grotesque abuse of Revenue powers to try cow home owners but there will be massive anger, discontent and active resistance. The government plans to introduce legislation directing employers to deduct an estimated Property Tax from workers and welfare recipients. This is being done because of the magnificent boycott of the household tax.

2)

http://www.pomida.gr/foroi/metavivasi.html

Ο φόρος μεταβίβασης ακινήτων μειώνεται στο μισό και καταργούνται τα έξοδα | στηλες , ακινητα | Ημερησία

3% Ο ΦΜΑ. Άρα για σπίτι με 150.000 € αντικειμενική αξία ο φόρος πριν ήταν 14.600€ ενώ τώρα είναι 4.500 €. Άρα η μείωση είναι 10.100€. Με χαράτσι στα ~600€, που μπορεί και να αυξάνεται θέλουμε <20 χρόνια για να ισοφαρίσουμε. Μην ξεχνάμε ότι η Ε.Ε. δίνει οδηγία για φορολόγηση βάσει των πραγματικών εμπορικών τιμών.

Όταν το σπίτι περάσει στο γιο αυτού που το αγόρασε και αναλόγως του τί λείπει από τους δανειστές τα 10.000 μπορεί να ξεπεραστούν αρκετά. Μια ζωή έρμαιο στις ορέξεις του κράτους.

Μην ξεχνάς ότι χωρίς την κρίση δε θα έφτανε κάποιος π.χ. επί Καραμανλή να πληρώνει ένα μισθό εργαζόμενου μικρής προϋπηρεσίας ΜΟΝΟ για ιδιοκτησία. Από την αντικαπιταλιστική αναγνώριση ενός τέτοιου φόρου ξεκινούν όλα.

Επίσης στον Εφάπαξ φόρος ξέρεις ακριβώς τί θα πληρώσεις και ξοφλάς. Αν δεν μπορείς να τον πληρώσεις αγοράζεις κάποιο φθηνότερο σπίτι. Με τη λογική της Ε.Ε το 23% ΦΠΑ πρέπει και αυτό να μειωθεί ή να καταργηθεί γιατί περιορίζει το εμπόριο. Αλλά εκεί δεν βλέπω καμία αλλαγή.

3) Από τον πάγιο φόρο ιδιοκτησίας δεν εξαιρείται σχεδόν κανένας με οικονομικά προβλήματα παρά μόνο ο φορολογούμενος με αναπηρία άνω του 80% και το αντρόγυνο με τρία ή παραπάνω τέκνα, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Άρα κάποιοι πρέπει να βρεθούν στο δρόμο ή να στερηθούν βασικά αγαθά για να πληρώσουν.

Στο βάζω με κόκκινο και θα το έβαζα και με λέηζερ αν μπορούσα για να το δεις και να καταλάβεις-αν θες βέβαια-τις αληθινές προθέσεις του νομοθέτη.

Hint: Αν, λέω αν, φορολογούσαν τους κατόχους σπιτιού με αυξημένους συντελεστές, επί των πραγματικών εισοδημάτων τους(γιατί είναι πιο κουλ από τους ενοικιάζοντες) θα ήταν το ίδιο με τη σημερινή κατάσταση.

Οποτε τώρα ειμαι σε δίλημμα. Να το βάλω το θέμα στο βιβλίο ή να μην το βάλω;
Ελπίζω να είναι γκάφα τους...

Στην είχα έτοιμη την απάντηση και πράγματι θα τροποποιήσουν το νόμο σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες ειδήσεις. Δεν ήταν ζήτημα προσωπικής ερμηνείας. Δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε ότι υπήρχε ευρωπαϊκή προτροπή για φόρο ιδιοκατοίκησης(κατηγορία εισοδημάτων από ακίνητα). Και δεν ξέρεις τί θα γίνει στο μέλλον με τις αντικειμενικές απ'όπου βγαίνει ο ΕΝΦΙΑ. Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να πάρουν αυτό που θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγα μια πως μπορείς να τους δέχεσαι ενώ παράλληλα να πολεμάς για την κατάργησή τους, άρα να τους απορρίπτεις;

Δεν τους "δέχομαι", τους σέβομαι, παράδειγμα:

Δεν μου αρέσει όταν ο Κ.Ο.Κ. λέει "μέγιστη ταχύτητα 130 χλμ/ωρα στον αυτοκινητόδρομο", γιατί σε κάποια σημεία του πας άνετα με 180. Αυτό σημαίνει ότι κάνω ενέργειες για να αλλάξει ο νόμος, αλλά μέχρι να αλλάξει, εγώ δεν τρέχω πάνω από 130, και όποιος τρέχει πρέπει να του κάνουν ότι ο νόμος προβλέπει.

Το κατάλαβες?

Αυτό που θέλω να πω από την αρχή και δεν φαίνεται να το κατανοείς είναι ότι τα 2 παραδείγματα του Colt δεν ισχύουν. Είναι σαν να σου λέω ότι ατυχήματα συμβαίνουν στους δρόμους γιατί ο νόμος επιτρέπει να πηγαίνουν με 200.

(Σε ικετευω, μην πάρεις το παράδειγμα της μετρητοίς, δεν μιλάμε ούτε για επιβολή του νόμου, ούτε για το πως άμεσα κάνεις κακό στον άλλον όταν εσύ παρανομείς)

Θες κι άλλο; :|

Τι θέλεις να πεις δεν καταλαβαίνω? Ότι είχαν άκρες και βολευτηκαν? συμβαίνουν αυτά, είμαι σίγουρος και νομίζω και εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν έγινε έτσι σε όλες τις σχολές της χώρας.

Βέβαια εξηγεί γιατί πλέον δίνουμε περισσότερα, αφού πληρώνουμε +3 εργαζόμενες και το παραπάνω κόστος του ιδιωτικού συνεργείου.

Συμφωνω, ωστοσο παρα το τραγικοτατο συμβαν, μια τετοια θεση ευθυνης μπορει να προκαλεσει σωρευτικα σε ενα πληθυσμο πολυ μεγαλυτερο κακο απο αυτο που μας συνταραξε σε μια ιστορια ενος μεμονωμενου ανθρωπου, και συνεπως ενας ποδοσφαιριστης, μια καθαριστρια ή ενας κριτων (κομ. σωληνας) δεν ειναι καταλληλος.

Ποιοι ακριβώς είναι οι κατάλληλοι? Είδαμε και τους κατάλληλους που έχουμε ήδη στείλει στην ευρωβουλή.. Μη ξεχνάς ότι ο κόσμος ψήφισε την Κούνεβα για να αγωνιστεί για τα δικαιώματα του, όπως ακριβώς αγωνίστηκε για τα δικά της δικαιώματα και τα δικαιώματα των συναδέλφων της, τι ποιο κατάλληλο από αυτό?

Ο ποδοσφαιριστής τι θα κάνει? Θα κλοτσάει την μπάλα πάνω στον Σοιμπλε και θα τον κοροϊδευει που δεν μπορεί να τρέξει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το σχόλιό σου είχε να κάνει με την καταλληλότητα ή όχι της Κούνεβα, απλά πιστεύω ότι το πας αλλού τώρα. Αλλά ακόμα και όπως το γράφεις εδώ δεν μπορείς να θεωρήσεις δεδομένο ότι θα μας προκαλέσει σωρευτικά κάποιο μεγάλο κακό. Εδώ που τα λέμε από την θέση της ευρωβουλευτίνας δύσκολα θα προκαλέσει μεγαλύτερο κακό από ότι πολλοί "κατάλληλοι" τα τελευταία 40 χρόνια.

Το σχολιο μου εχει να κανει με οποιονδηποτε χωρις βιογραφικο κανει cash out σε αξιωμα, ενα γεγονος της ζωης του.

Ειτε τον πεις Πυρρο Δημα, ειτε Γλεζο, ειτε τους εδω πολυτεχνειο,κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1) Ξεκινάμε από την παραδοχή ότι πρέπει να πληρωθεί είτε το ένα είτε το άλλο.

Στην Ιρλανδία π.χ. που την επικαλούνται όλοι ως υπόδειγμα για τη φορολογία μεταβιβάσεων και προ μνημονίου δεν υπήρχε καν φόρος ιδιοκτησίας, η οικονομία αντιμετώπισε προβλήματα από αυτό;

Ακίνητα: Πόσο θα μειωθεί ο φόρος μεταβίβασης - akinhta poso tha meiwthei o foros metavivashs

Ενδεικτικά δες τί εκτρώματα πήγαν να κάνουν στην Ιρλανδία, μιας και την αναφέραμε, οι εκεί Σαμαράδες:

FG/Labour move from austerity to draconian financial dictatorship in Property Tax proposals | Joe Higgins.ie

2)

http://www.pomida.gr/foroi/metavivasi.html

Ο φόρος μεταβίβασης ακινήτων μειώνεται στο μισό και καταργούνται τα έξοδα | στηλες , ακινητα | Ημερησία

3% Ο ΦΜΑ. Άρα για σπίτι με 150.000 € αντικειμενική αξία ο φόρος πριν ήταν 14.600€ ενώ τώρα είναι 4.500 €. Άρα η μείωση είναι 10.100€. Με χαράτσι στα ~600€, που μπορεί και να αυξάνεται θέλουμε <20 χρόνια για να ισοφαρίσουμε. Μην ξεχνάμε ότι η Ε.Ε. δίνει οδηγία για φορολόγηση βάσει των πραγματικών εμπορικών τιμών.

Όταν το σπίτι περάσει στο γιο αυτού που το αγόρασε και αναλόγως του τί λείπει από τους δανειστές τα 10.000 μπορεί να ξεπεραστούν αρκετά. Μια ζωή έρμαιο στις ορέξεις του κράτους.

Μην ξεχνάς ότι χωρίς την κρίση δε θα έφτανε κάποιος π.χ. επί Καραμανλή να πληρώνει ένα μισθό εργαζόμενου μικρής προϋπηρεσίας ΜΟΝΟ για ιδιοκτησία. Από την αντικαπιταλιστική αναγνώριση ενός τέτοιου φόρου ξεκινούν όλα.

Επίσης στον Εφάπαξ φόρος ξέρεις ακριβώς τί θα πληρώσεις και ξοφλάς. Αν δεν μπορείς να τον πληρώσεις αγοράζεις κάποιο φθηνότερο σπίτι. Με τη λογική της Ε.Ε το 23% ΦΠΑ πρέπει και αυτό να μειωθεί ή να καταργηθεί γιατί περιορίζει το εμπόριο. Αλλά εκεί δεν βλέπω καμία αλλαγή.

3) Από τον πάγιο φόρο ιδιοκτησίας δεν εξαιρείται σχεδόν κανένας με οικονομικά προβλήματα παρά μόνο ο φορολογούμενος με αναπηρία άνω του 80% και το αντρόγυνο με τρία ή παραπάνω τέκνα, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Άρα κάποιοι πρέπει να βρεθούν στο δρόμο ή να στερηθούν βασικά αγαθά για να πληρώσουν.

Στο βάζω με κόκκινο και θα το έβαζα και με λέηζερ αν μπορούσα για να το δεις και να καταλάβεις-αν θες βέβαια-τις αληθινές προθέσεις του νομοθέτη.

Hint: Αν, λέω αν, φορολογούσαν τους κατόχους σπιτιού με αυξημένους συντελεστές, επί των πραγματικών εισοδημάτων τους(γιατί είναι πιο κουλ από τους ενοικιάζοντες) θα ήταν το ίδιο με τη σημερινή κατάσταση.

Στην είχα έτοιμη την απάντηση και πράγματι θα τροποποιήσουν το νόμο σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες ειδήσεις. Δεν ήταν ζήτημα προσωπικής ερμηνείας. Δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε ότι υπήρχε ευρωπαϊκή προτροπή για φόρο ιδιοκατοίκησης(κατηγορία εισοδημάτων από ακίνητα). Και δεν ξέρεις τί θα γίνει στο μέλλον με τις αντικειμενικές απ'όπου βγαίνει ο ΕΝΦΙΑ. Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να πάρουν αυτό που θέλουν.

Αδερφέ μην παριστάνουμε τους πολιτικούς εδώ μέσα. Απάντα μου αν θες με ένα α ή β στην ερώτηση που έκανα. Να στο κάνω πιο εύκολο; Μην απαντάς καν με γνώμονα τα της Ελλάδας. Φαντάσου μια ιδεατή χώρα που για κάποιο λόγο πρέπει να βάλει φόρο στην ακίνητη περιουσία. Τι προτιμάς. Εφάπαξ ή ετήσιο;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτό - Ντράγκι: Πακέτο μέτρων υπέρ της ανάπτυξης και κατά αποπληθωρισμού - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr και σκέφτομαι ότι η εγγύηση καταθέσεων ουσιαστικά πάει περίπατο. Άραγε πιο να είναι το επόμενο βήμα;

Βέβαια για κάποιους άλλους το πράμα έχει και τα θετικά του - Ράλι στα ελληνικά ομόλογα μετά τη μείωση των επιτοκίων της ΕΚΤ - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

Φαντάζομαι θα μας ενημερώσει σχετικά και ο Μπάμπης.

Dangar, αν επιβάλλονταν αρνητικά επιτόκια στις καταθέσεις θα γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι. Πρέπει να μην μπορείς να σηκώσεις από τράπεζα για να σε υποχρεώσουν να το ανεχτείς. Το κλειδί δεν είναι στις δηλώσεις Ντράγκι που ρίχνει χρήμα σε μια νεκρή από ζήτηση αγορά, αλλά στα όσα είπε ο Ρογκόφ(που προϋποθέτουν πληρωμή με κάρτες ή επιταγές και σοβαρό περιορισμό στις αναλήψεις, στυλ κοραλίτο).

Αδερφέ μην παριστάνουμε τους πολιτικούς εδώ μέσα. Απάντα μου αν θες με ένα α ή β στην ερώτηση που έκανα. Να στο κάνω πιο εύκολο; Μην απαντάς καν με γνώμονα τα της Ελλάδας. Φαντάσου μια ιδεατή χώρα που για κάποιο λόγο πρέπει να βάλει φόρο στην ακίνητη περιουσία. Τι προτιμάς. Εφάπαξ ή ετήσιο;

Σου απάντησα ξεκάθαρα. Για την τσέπη μου μιλάω. Είμαι κάτοχος(ναι υπάρχουν και τέτοιοι σε όλη την Ε.Ε σε μεγάλα ποσοστά) και όχι υποψήφιος αγοραστής και σου λέω το β) α)(Εφάπαξ). Το α) υποθετικά μπορώ να το αποφύγω. Το β)(ετήσιο), ειδικά τώρα, όχι.

Για το κόκκινο μπολντ ξέρω ότι δεν θα πάρω απάντηση. Ποιός να τολμήσει να δώσει απάντηση και τί δικαιολογία να κατασκευάσει.

Υ.Γ:

Φαντάσου μια ιδεατή χώρα που για κάποιο λόγο πρέπει να βάλει φόρο στην ακίνητη περιουσία

Κομμουνισμός, καπιταλισμός, φασισμός;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Το σχολιο μου εχει να κανει με οποιονδηποτε χωρις βιογραφικο κανει cash out σε αξιωμα, ενα γεγονος της ζωης του.

Ειτε τον πεις Πυρρο Δημα, ειτε Γλεζο, ειτε τους εδω πολυτεχνειο,κλπ.

Eίδαμε που μας έφεραν και οι μαστεράδες με τις βιογραφικάρες...

Link to comment
Share on other sites

Πάει ο καθηγητής πανεπιστήμιου και ανέχεται να τον χτυπάνε με την εφημερίδα λες και είναι σκύλος. Αν ήταν οποιοσδήποτε αγράμματος θα του την έχωνε στον πισινό.

Link to comment
Share on other sites

Αμα καποιος εχει πραγματικη βουληση να απονειμει δικαιη φορολογια,

α) φτιαχνει εναν φορολογικο κωδικα μερικων δεκαδων σελιδων ο οποιος θα ειναι σαφης και κατανοητος,

β)καταργει τη γραφειοκρατεια και χρησιμοποιει ολους αυτους τους υπαλληλους για να κανει ελεγχους σε αυτους που πραγματικα φοροδιαφευγουν.

Και θελω να πω και κατι για μερικους φιλελευθερους η δεν ξερω εγω τι ρολο βαρανε.

Δεν βλεπετε οτι σε ολες τις καπιταλιστικες χωρες υπαρχει ωμη κρατικη παρεμβαση υπερ των μεγαλων εταιριων?

Στην Αμερικη που ειναι η μεκα του καπιταλισμου, δωσανε ενα τρις για την wall street, εχουνε χρηματοδοτησει με δις τις αυτοκινητοβιομηχανιες τους με τα λεφτα αμερικανων φορολογουμενων, και δεκαδες αλλα παραδειγματα.

Αυτα τα παραμυθακια για ελευθερο ανταγωνισμο αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αμα καποιος εχει πραγματικη βουληση να απονειμει δικαιη φορολογια,

.

ΔΙΚΑΙΗ και Φορολογια ΜΟΝΟ αν ειχαμε πολεις-κρατη (η εστω περιφερειες)

ΔΕΝ υπαρχει δικαιο νταβατζιλικι! Αν το κρατος θελει λεφτα να κοψει το λαιμο του να δουλεψει οπως κανουμε ολοι!

(Ας χρησιμοποιησει τις επιχηρησεις του).

Δεχομαι σα θεσμο τα Δημοτικα τελη ωστε ο καθε δημος να μπορει να συμπληρωσει πορους ωστε να μπορει να παραγει εργο, και στην τελικη αυτο μας συμφερει γιατι απ αυτο εξαρταται η πολη που ζουμε, αλλα οταν μιλαμε για μεγαλα μεγεθη οπως ενα κρατος η μια αυτοκρατορια (σαν την ΕΕ )ειναι κατι το οποιο απλως λειτουργει παρασσιτικα χωρις να προσφερει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.

Ο σχηματισμος κρατων ωφειλεται σε μια λανθανουσα "μεταφραση" μιας εντολης του dna μας, οπου τα κοινωνικα ζωα προσπαθουν να σχηματισουν οσο γινεται μεγαλυτερες αγελες για να μπορεσουν να επιβιωσουν σε μια περιοχη.

Αυτο μεχρι ενα σημειο λειτουργει θετικα (οι πολεις-κρατη που λεγαμε, η εστω οι περιφερειες) αλλα οταν αρχιζει και μεγαλωνει στο επιπεδο σχηματισμου κρατων ευνοει μονο εξουσιομανη τυχαρπαστα λαμογια, και πριν καποιος θεωρησει πως σε αυτα που γραφω υποβοσκει τοπικιστικος φασισμος θα πρεπει να σκεφτει οτι μεταξυ γειτονων δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει εχθρα.

Απο κει και περα υπο τις παρουσες συνθηκες θα θεωρουσα ως υποδειγμα εξελιξης κρατους αυτο το οποιο δινει οσο γινεται μεγαλυτερη δυναμη στην τοπικη αυτοδοιηκηση και οσο ενοχλει λιγοτερο. (η Σουηδια βρισκεται στην κορυφη της εξελιξης αφου σχεδον το συνολο των φορων παει στον εκαστοτε δημο)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

1.

Παραδειγματίζονται από τους βουλευτές

2.

Όπως και τα κόμματα, και οι κομματικές νεολαίες προκαλούν αηδία. Νεξτ.

3.

Ακολουθούν το παράδειγμα του Αρβανιτόπουλου.

4.

Ευθύνες (και) στους καθηγητές. 2 μαθήματα 1ου εξαμήνου τα πέρασα στο 8ο έτος. Και τα δύο μαθηματικά, και τα μαθήματα που χρειάζονταν αυτά τα μαθηματικά τα πέρασα εύκολα, άρα ήξερα ότι χρειαζόμουν

5.

Όσοι γνωστοί μου έμεναν σε εστίες, well, έμεναν σε εστίες. Το είχα ακούσει κι εγώ αυτό το πράγμα, και είναι ντροπή και αίσχος.

Ή και όσοι δεν έχουν το μυαλό να καταλάβουν τι σκατά πάνε και κάνουν. Πολιτικά παιδιά πάντα θα υπάρχουν, η Καλαμάτα που κολλάει?

Ήταν αρκετά πιο καθαρά.. Όχι, δεν άστραφταν, και μην βάλετε πάλι φωτό από ημέρα εκλογών, ή 1-2 μέρες μετά από τις εκλογές ή μετά από πάρτυ.

Σας ευχαριστώ και τους 2 που δια των απαντήσεών σας επιβεβαίωσατε πως αυτά που αναφέρω στο αρχικό ποστ είναι πραγματικότητα και όχι μύθος. (αν δεν ίσχυαν θα τα διαψεύδατε και δεν θα ποστάρατε δικαιολογίες. Αλλωστε, εγώ δεν τα χρέωσα σε εσας προσωπικά όπως κάνατε εσείς επειδή τα διαπίστωσα.). Επανερχόμενος λοιπόν στο αρχό ποστ ξαναρωτάω: Αν οι περιγραφομενες καταστάσεις ήταν προαπαιτούμενο για να λειτουργήσει ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο, αυτό θα ερχόταν ποτέ στη χώρα ??? Δεν είναι αρκετά εμφανές πως η υποβάθμιση που μου χρεώνετε, δεν προκύπτει απο εμένα ?? Διαπιστώσεις κάνω. Και το να κλείνεις το Δημόσιο πανεπιστήμιο ως μορφή αντίδρασης για τον ερχομό του ιδιωτικού, ωχριά σε παραλογισμό και απο το μαστίγωμα της θάλασσας απο τον Ξέρξη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 που δια των απαντήσεών σας επιβεβαίωσατε πως αυτά που αναφέρω στο αρχικό ποστ είναι πραγματικότητα και όχι μύθος. (αν δεν ίσχυαν θα τα διαψεύδατε και δεν θα ποστάρατε δικαιολογίες. Αλλωστε, εγώ δεν τα χρέωσα σε εσας προσωπικά όπως κάνατε εσείς επειδή τα διαπίστωσα.).

1) Κανένας δεν σου χρέωσε τίποτα, γιατί να κάνουμε αυτό?

2) Διέψευσα κατηγορηματικά 2 από αυτά που είπες.

3) Ένα τρίτο από αυτό που είπες συνέβη μια φορά, πριν χρόνια, και ήταν μια συμβολική κίνηση, το να την παρουσιάζεις σαν καθημερινότητα στερείται λογικής.

4) Δύο από αυτά που είπες είναι μισές αλήθειες...

5) Ένα και μόνο από αυτά που είπες στέκει στο ακέραιο

6) Δεν γράφαμε δικαιολογίες, γράφαμε γιατί αυτά που έγραψες είναι ψέματα και μισές αλήθειες.

Επανερχόμενος λοιπόν στο αρχό ποστ ξαναρωτάω: Αν οι περιγραφομενες καταστάσεις ήταν προαπαιτούμενο για να λειτουργήσει ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο, αυτό θα ερχόταν ποτέ στη χώρα ??? Δεν είναι αρκετά εμφανές πως η υποβάθμιση που μου χρεώνετε, δεν προκύπτει απο εμένα ?? Διαπιστώσεις κάνω. Και το να κλείνεις το Δημόσιο πανεπιστήμιο ως μορφή αντίδρασης για τον ερχομό του ιδιωτικού, ωχριά σε παραλογισμό και απο το μαστίγωμα της θάλασσας απο τον Ξέρξη.

Τα μοναδικά προαπαιτούμενα για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι να βγάλει κάποιος κέρδος και να επιτρέπεται από τον νόμο.

Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για να κόψουν τις αντιδράσεις όταν πάνε να αλλάξουν το αντίστοιχο άρθρο του Συντάγματος που τα απαγορεύει, ή όταν πάνε από την πίσω πόρτα να τα εξισωσουν με τα δημόσια.

Η ύπαρξη ή εξίσωση των ιδιωτικών πανεπιστημίων μεταξύ άλλων θα επιφέρει περισσότερο υποβάθμιση των δημοσίων, ενώ το γνωστικό επίπεδο τους δεν πρόκειται να φτάσει αυτό των δημοσίων.

Αυτοί είναι δύο πολύ καλοί λόγοι να διαμαρτυρηθείς με όσους τρόπους μπορείς

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν είπε κανείς ότι είναι τέλεια, ή έστω καλά τα πράγματα στη λειτουργία του Πανεπιστημίου. Αυτό που λέμε, και ορισμένοι δε θέλουν να καταλάβουν, ότι το Δημόσιο Πανεπιστήμιο παράγει έργο. Με πενιχρά μέσα, με κακοδιαχείριση (στην οποία τεράστια ευθύνη έχουν αυτοί που προωθούν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο), με με με, παράγει έργο. Κάνει έρευνες, έχει δημοσιεύσεις, βοηθάει όσο μπορεί την πρόοδο των επιστημών. Το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δε θα το κάνει αυτό. Και ξέρεις γιατί; γιατί το ακαδημαϊκό κομμάτι (η γνώση για τη γνώση) δεν έχει κέρδος. Το πρόβλημα δεν είναι το ιδιωτικό πανεπιστήμιο αυτό καθαυτό. Το πρόβλημα είναι η εξίσωση του τίτλου σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέμε, και ορισμένοι δε θέλουν να καταλάβουν, ότι το Δημόσιο Πανεπιστήμιο παράγει έργο.

Για πες ποιοι είναι αυτοί, γιατί εγώ προσωπικά μετά βίας να πετύχω έναν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.