Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^^^

Πραγματικα εχω μια απορια...

Ας μη μιλησω για περασμενες καταστασεις... αντε παει στο διαολο περασανε...

Υπαρχει εστω ενας (1) ανθρωπος ο οποιος να πιστευει οτι αυτα τα λεφτα ειναι τα μονα που τους λειπουνε? Οτι με αυτα τα 6 ψωρο δις θα επιστρεψουν στην κερδοφορια? Οτι θα ξανανοιξουν την κανουλα με τα δανεικα ισως?

Εννοω τι ρολο βαρανε αυτα τα 6δις τα οποια θα δωσουμε εμεις στις ηδη δικες μας τραπεζες??? (με ποσοστο ανω του 80%

Με 81,01% το ΤΧΣ στην Τράπεζα Πειραιώς | Οικονομία & Αγορές | naftemporiki.gr

Στο 83,66% το ποσοστό του ΤΧΣ στην Alpha Bank | Newsbomb.gr )

Παλι για το παρασημο "stakeholders" και παπακια μαντολες θα παιξουμε μπαλα??

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] Δεν ξερω για τον Μυραλις αλλα εγω θελω να το ακουω απο τα δικα σου ποστ. Ειναι πιο αξιοπιστα οσο και να το κανεις απο τα δικα μου blog της συμφορας.

Δεν είναι για να επιστρέψουν στην κερδοφορία

Link to comment
Share on other sites

^^^

Πραγματικα εχω μια απορια...

Ας μη μιλησω για περασμενες καταστασεις... αντε παει στο διαολο περασανε...

Υπαρχει εστω ενας (1) ανθρωπος ο οποιος να πιστευει οτι αυτα τα λεφτα ειναι τα μονα που τους λειπουνε? Οτι με αυτα τα 6 ψωρο δις θα επιστρεψουν στην κερδοφορια? Οτι θα ξανανοιξουν την κανουλα με τα δανεικα ισως?

Εννοω τι ρολο βαρανε αυτα τα 6δις τα οποια θα δωσουμε εμεις στις ηδη δικες μας τραπεζες??? (με ποσοστο ανω του 80%

Με 81,01% το ΤΧΣ στην Τράπεζα Πειραιώς | Οικονομία & Αγορές | naftemporiki.gr

Στο 83,66% το ποσοστό του ΤΧΣ στην Alpha Bank | Newsbomb.gr )

Παλι για το παρασημο "stakeholders" και παπακια μαντολες θα παιξουμε μπαλα??

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] Δεν ξερω για τον Μυραλις αλλα εγω θελω να το ακουω απο τα δικα σου ποστ. Ειναι πιο αξιοπιστα οσο και να το κανεις απο τα δικα μου blog της συμφορας.

Ο (πληρωμένος) τύπος περνάει την άποψη που προωθούν οι ίδιες οι τράπεζες, ότι αυτές οι κινήσεις είναι κινήσεις ισχύος. Ότι και καλά οι τράπεζες πλέον είναι τόσο δυνατές που έχουν τα @@ να ζητάνε λεφτά από τους ιδιώτες μετόχους και τις αγορές. Παράλληλα με αυτή την ερμηνεία βροντοφωνάζουν και διαφημίζουν και την κεφαλαιακή επάρκεια των τραπεζών αυτών, ποιο συγκεκριμένα της Πειραιώς και της Άλφα. Για εμένα αυτό does not compute. Αν έχεις κεφάλαια που υπερκαλύπτουν την χασούρα από τα stress tests γιατί προχωράς σε τέτοιου μεγέθους αυξήσεις κεφαλαίου; 1,75 δις διαβάζω για την Πειραιώς πακέτο με 500 εκατ. δάνειο, 1 δις πιθανολογείται για την Άλφα.

Ποιο πολύ μου φαίνεται ότι φτιάχνουν αποθεματικό τώρα που υπάρχει καλό κλίμα, διότι αν γίνει καμιά στραβή στο μέλλον που μπορεί να έχουν ή μπορεί και να μην έχουν προβλέψει, ούτε ευρώ δεν θα βρίσκουν. Όσο ο κόσμος νιώθει μια κάποια ελπίδα ότι οι τράπεζες περάσανε τις μεγάλες φουρτούνες, θα τσιμπήσει, θα πληρώνει τις αυξήσεις κεφαλαίου και ίσως να (ξανά)χάσει τα λεφτά του.

Η Εθνική δεν ανακοίνωσε αύξηση κεφαλαίου διότι έφαγε άκυρο από τον Λάτση και αυτό που είχα διαβάσει παλιά είναι ότι αν βάλεις τα λεφτά σου εκεί που δεν τα βάζει ο Λάτσης ή είσαι πανέξυπνος ή απλά ηλίθιος με τις πιθανότητες να ευνοούν την δεύτερη περίπτωση.

Πάντως αποδεικνύεται πλέον ξεκάθαρα και στον ποιο αισιόδοξο ότι η επανεκκίνηση της οικονομίας που λέγανε ήταν απλά για το δελτίο ειδήσεων του MEGA. Οι διαφημίσεις της Εθνικής για τα 3 δις που θα έριχνε στην αγορά, ...3 @@.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] Αν βλέπεις να γράφω σε αυτό το thread πάνω από μια πρόταση από το κινητό, σημαίνει ότι είμαι στο λεωφορείο και βαριέμαι . Δεν θα κάθομαι να κάνω Google searches εκτός αν είναι κάτι πολύ σημαντικό.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζί τα φάγαμε...

Εταιρείες-βιτρίνα θησαύριζαν με πληροφορική - κοινωνία - Το Βήμα Online

Και αναλυτικός πίνακας με πόσα έφαγαν οι ΜΚΟ... Μερικές είναι τραγικό που υπάρχουν...

http://www.newsit.gr/flash/mko.pdf

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

^^ Να' βλεπα και κάποια αντίστοιχη κίνηση για την ορθή διαχείρισή του..... αλλά μάλλον ζητάω πολλά. Ουδόλως τους ενδιαφέρει το νερό ως πόρος, Η τσέπη τους πονάει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είχαμε οριακή μείωση ανεργίας τον Δεκέμβριο. Όλοι οι δείκτες από τον ESI μέχρι και τον CSI Miami το επιβεβαιώνουν. Μη μας φύγει μόνο ο [MENTION=1794]gt1981[/MENTION] από τα 5μηνα(του Δεκεμβρίου-28.000 θέσεις) και χαλάσουν πάλι.

Οι δείκτες το ξέρουν ότι το πρωτογενές πλεόνασμα(λογιστικό, ταμειακό, της Eurostat, της ΕΛΣΤΑΤ;) πρέπει να φτάσει τα 9 δις περίπου στα επόμενα δύο χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Το Φράγμα

Εδώ και μερικές ημέρες έχει ξεκινήσει μια μεγάλη συζήτηση γύρω από το αν ο Σταύρος Θεοδωράκης έχει πρόγραμμα και πολιτικό σχεδιασμό. Δεν έχει. Να μην κοροϊδευόμαστε. Αλλά έχει αλήθεια σημασία;

Ξέρετε όμως ποιο είναι το πρόβλημα με το κόμμα του Θεοδωράκη; Σε αντίθεση με όσα λέγονται, προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι αρκετά απολιτίκ.

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο προσπαθεί να αποκτήσει άποψη για το μνημόνιο (Σταύρο, δεν τελειώνει τον Μάιο) εκτός αν πραγματικά πιστεύει ότι θα του δοθεί εντολή να (συν)κυβερνήσει. Γιατί, αν είναι ειλικρινής, το μόνο που θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει είναι να καταγραφεί για κάτι πραγματικά ουσιαστικό και όχι να αναμετρηθεί με φόντο το σκηνικό που υποτίθεται έρχεται να ανατρέψει. Δεν είναι ανάγκη να έχεις άποψη για όλα. Μπορείς να επιλέξεις ένα μόνο στόχο που να έχει νόημα.

Σας έχει τύχει ποτέ να υπολογίζετε πώς θα ξοδέψετε υποθετικά χρήματα που θα είχατε κερδίσει αν η ζωή το αποφάσιζε αλλίως; Τι θα κάνατε αν ήσασταν εσείς ο προπονητής στο ντέρμπι; Πώς αλλιώς θα προχωρούσατε ένα διάλογο που ξέρετε ότι πήγε στραβά αν μπορούσατε να γυρίσετε για λίγα λεπτά μόνο πίσω στο χρόνο;

Ε, λοιπόν, αν εγώ ήμουν ο Σταύρος (όμορφος, πετυχημένος, αναγνωρισμένος) δεν θα είχα κανένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα για να βγούμε από την κρίση. Μόνο θα ήθελα τη διαφάνεια στην πολιτική.

Αν αγαπητοί μου φίλοι ψηφίζατε εμένα και το κόμμα μου, όλες οι συναντήσεις με την Τρόικα θα μεταδίδονταν ζωντανά στην τηλεόραση. Θα επιχειρούσα αλλαγή του Συντάγματος, που θα γραφόταν από τους πολίτες και θα απαγόρευε την αναδρομική αμνήστευση οποιουδήποτε. Κανείς πια δεν θα μπορούσε να νίψει τας χείρας του εφόσον άσκησε εξουσία. Το νέο σύνταγμα θα προέβλεπε δημοψηφίσματα για τον προϋπολογισμό αλλά και για οποιοδήποτε νομοσχέδιο εφόσον υπήρχαν 50.000 υπογραφές. Καμία απόφαση για πάνω από 10.000€ δεν θα μπορούσε να ισχύει αν δεν υπήρχε πρώτα αναρτημένη για ένα μήνα στο διαδίκτυο (με όλα τα στοιχεία και τα έγγραφα που τεκμηριώνουν την ανάγκη για κάθε έργο, την πορεία και την παράδοσή του).

Αν φίλοι μου ψηφίζατε εμένα θα επιχειρούσα απλά να κάνω το σύστημα όσο το δυνατόν πιο δημοκρατικό γίνεται και μετά θα συζητούσαμε και για όλα τα υπόλοιπα. Αν ψηφίζατε εμένα και το κόμμα μου, Το Φράγμα (στην αδιαφάνεια), ο κόσμος θα ήταν καλύτερος.

Ευτυχώς όμως κατεβαίνει ο Σταύρος και όχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ οι νέοι έ; Διαβασμένοι...

"Τρίτο κόμμα με 7% το «Ποτάμι»"

Αχ ναι καλέ...Αυτός δεν κυβέρνησε. Ας του δώσουμε μια ευκαιρία και ένα 7% με το που γεννήθηκε...

Ρε πόσο τυχαία είναι κάποια πράγματα. Πόσο τυχαία. Και εμείς τα ζώα κατά τον σοφό τελικά Β. Λεβέντη τρέχουμε να δούμε το "φώς"...

Συγνώμη δηλαδή αλλά υπάρχει σόφρων άνθρωπος που έχει διαβάσει έστω και κάτι λίγο για αυτόν τον δημοσιογράφο και θα πάει να τον ψηφίσει; Υπάρχει κάποιος που βλέπει Μητσικώστα γμτ κέρατο μου και θα πάει να τον ψηφίσει;

Βλάκας ο Θεοδωράκης. Δεν το ονόμαζε ΥΠΝΟΣ ΒΑΘΥΣ καλύτερα; 50% την πρώτη μέρα θα έπερνε. Μάλλον εκφράζει πάρα πολλούς η φράση.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα, άνεργο με 3 παιδιά, θα σε κλείσουν φυλακή για 1000€. Κάποιοι όμως, είναι υπεράνω του νόμου... ή μάλλον, φτιάχνουν στα μουλωχτά νόμους για πάρτη τους.

Ο κυβερνήτης Β. Βαρδινογιάννης και η κυβέρνηση των υποτακτικών (επεισόδιο 2) : UNFOLLOW

Link to comment
Share on other sites

Ο astrolabos σας σταματά να μάθετε την αλήθεια για το αντισεισμικό σύστημα.

Το κλείδωμα του θέματός μου δείχνει την ποιότητα του φόρουμ.

Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, γιατί υπάρχουν άνθρωποι σαν και αυτόν.

Άντε για χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.