Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πόσο στεναχωρήθηκα... Δηλαδή αν αυτός είναι ο καλύτερος της ΝΔούλας, οι χειρότεροι πως είναι...;

Δύο συνεργάτες του Άδωνη τον καρφώνουν για τον φαρμακοβιομήχανο | Το Κουτί της Πανδώρας

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στεναχωρήθηκα... Δηλαδή αν αυτός είναι ο καλύτερος της ΝΔούλας, οι χειρότεροι πως είναι...;

Δύο συνεργάτες του Άδωνη τον καρφώνουν για τον φαρμακοβιομήχανο | Το Κουτί της Πανδώρας

Βασικά ο Μπουμπούκος το κατέχει πολύ καλά το επικοινωνιακό και σε κόντρες με άλλους τηλεοπτικά ο ίδιος παραμένει ψύχραιμος και δίνει απαντήσεις τέτοιες που σε μένα τον άσχετο σε θέματα υγείας, περνάει την εικόνα ότι ξέρει πολύ καλύτερα τι του γίνεται από ότι του συνομιλητή του που υποτίθεται είναι και του επαγγέλματος. Πολλοί άλλωστε που του πάνε κόντρα παρασύρονται και νομίζουν ότι θα τα βγάλουν εύκολα με τον Μπουμπούκο, διότι είναι ο βιβλιοπώλης Μπουμπούκος και όχι ο υπουργός υγείας Γεωργιάδης, μόνο και μόνο για να φάνε τα μούτρα τους στο τέλος, στο επικοινωνιακό κομμάτι έστω. Βάλε σε αυτό το τι μάσα έχουν ρίξει οι φακελορουφίκτρες στο Ελληνικό σύστημα υγείας που ξεχνάνε τον όρκο του Ιπποκράτη αν δεν τους φακελώσεις και αντικειμενικά αν το δούμε, εμένα ποιο ειλικρινής μου φαίνεται ο Άδωνις από ότι οι γιατροί.

Δηλαδή τι εμπιστοσύνη να έχω στον οφθαλμίατρο που είδε στο ιατρείο του την μάνα μου και της είπε να περάσει και από το Νοσοκομείο, διότι εκεί είχε καλύτερα μηχανήματα, μόνο και μόνο για να την αφήσει να περιμένει 3 ώρες μέχρι να της εξηγήσει η εκεί νοσοκόμα ότι χωρίς φακελάκι δεν θα έμπαινε μέσα ούτε στον αιώνα τον άπαντα; Ρε καραγκιόζη σε πλήρωσε στο ιατρείο σου η μάνα μου, την κουβάλησες και στο Νοσοκομείο επειδή ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΣΕΣ;

Από εκεί και πέρα όποιος διαβάσει το παραπάνω άρθρο κατανοεί ότι δεν έχει τίποτα. Υπόνοιες αφήνει ουσιαστικά και καλεί τον αναγνώστη να φανταστεί τα χειρότερα. Αυτό βέβαια που ξέρω εγώ είναι ότι αν ήθελα μίζες και πονηρές συμφωνίες με κάποιον φαρμακοβιομήχανο δεν θα πήγαινα στο γραφείο του και στην τελική θα τον έβρισκα εκεί, δεν θα έλειπε. Εκτός και αν ο Δημητράκης δεν θέλει ούτε στο τηλέφωνο να μιλήσει με τον Άδωνη και ο τελευταίος τον ψάχνει εναγωνίως για να του πουλήσει κανένα βιβλίο. Εκεί πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

...αν ήθελα μίζες και πονηρές συμφωνίες με κάποιον φαρμακοβιομήχανο δεν θα πήγαινα στο γραφείο του...

Εδώ βρίσκουμε έγγραφα με υπογραφές και δε γίνεται τίποτα σε αυτή τη χώρα, μια επίσκεψη στο γραφείο θα παίξει ρόλο...;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βρίσκουμε έγγραφα με υπογραφές και δε γίνεται τίποτα σε αυτή τη χώρα, μια επίσκεψη στο γραφείο θα παίξει ρόλο...;

Άσε το τι βρίσκουμε και τι δεν γίνεται. Άλλου παπά ευαγγέλια αυτό. Λογικά να το δούμε. Αν θέλεις να τα κάνεις πλακάκια με τους φαρμακοβιομήχανους είσαι ποιο προσεχτικός και στην τελική αν τα έχεις συμφωνήσει με τον Γιανακόπουλο σε θέματα που μπορεί να αφορούν δεκάδες εκατομμύρια περιμένεις να τον βρεις και στο γραφείο του.

Αν εσύ ήσουν ο φαρμακοβιομήχανος και εγώ ο υπουργός και μαγειρεύαμε τον νόμο ώστε να βγάλεις μερικά εκατομμυριάκια μπας και βοηθήσεις και την καημένη την ΠΑΕ, θα φρόντιζες να μην μπορώ να σε βρω; Μήπως εγώ θα ενημέρωνα τους γραμματείς μου;

"Σημείωσε στο πρόγραμμά μου ότι αύριο στις 7 το απόγευμα πάω να τα κάνω πλακάκια με τον Γιαννακόπουλο στα γραφεία του NEWSBOMB."

Δεν νομίζω.

Ο Γεωργιάδης υπουργός υγείας είναι και με τους φαρμακοβιομήχανους καλώς ή κακώς θα μιλάει, όπως θα μιλάει και με άλλους που εμπλέκονται στο σύστημα υγείας. Τώρα το γιατί επέλεξε να μηνύσει το HOTDOC δεν ξέρω. Μπορεί το HOTDOC να βιαζόταν να βγάλει συμπεράσματα(δεν έχω δει/θυμάμαι το εν λόγω άρθρο), μπορεί πάλι ο Γεωργιάδης να επέλεξε αυτή την τακτική για να γλυτώσει την μουρμούρα μέχρι την ψήφιση του νομοσχεδίου χωρίς κατ' ανάγκη να έχει κάνει κάτι το επιλήψιμο. Το επιλήψιμο εδώ είναι ίσως η ευκολία με την οποία ένας πολιτικός μπορεί να σε μηνύσει διότι δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στεναχωρήθηκα... Δηλαδή αν αυτός είναι ο καλύτερος της ΝΔούλας, οι χειρότεροι πως είναι...;

Δύο συνεργάτες του Άδωνη τον καρφώνουν για τον φαρμακοβιομήχανο | Το Κουτί της Πανδώρας

sensationalism at it's best. κρίμα για το koutipandoras που γίνεται φυλλάδα της κακιά ώρας

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγματικα το πιστευεις αυτο γιατι μετα απο τοσες σελιδες καθομαστε ολοι και ασχολουμαστε? Και κυριως γιατι ασχολεισαι εσυ, μιας που εγω δεν το πιστευω. Τι ειναι αυτα που λεμε τοσες φορες για παιδεια και παπακια μεντολες? Καλυτεροι ανθρωποι δεν ειναι δεδομενο οτι θα φτιαξουν καλυτερα ιδρυματα? Αν ειναι παλι αυτα να διακατεχονται απο την απληστια, κλειστο ρε φιλε το μαγαζι και πανε για ψαρεμα! Ξερω, σιγουρα, τουλαχιστον εναν (1) που δεν θα πηδουσε ασαλιωτα, οχι ολοκληρα κρατη, αλλα ουτε τον διπλανο του για να γεμισει τον τραπεζικο του λογαριασμο. Αρα καπου μπαζει η λογικη σου.

Δεν νομίζω ότι αντιλμβάνομαι πλήρως τι θέλεις να πείς εδω.

Αν η δική μου μόνο ενασχόληση σε μια δημόσια συζητηση, προσβάλλει την αισθητική σου, μπορείς να με αγνοήσεις.

Αν πάλι κάπου χάνω το νόημα, ας σου υπενθυμίσω ότι σε προγενέστερη κουβέντα μας υποστήριζα ότι ίσως με ατομική προσπάθεια του καθένος να ''αυτοβελτιωθεί'' και να αντισταθεί στις παρορμήσεις των ενστίκτων του, ίσως λεω, να δημιουργούταν μια ''κρίσιμη μάζα'' που θα μπορούσε να φέρει κάτι καλό. Για αυτό και η λογική μου δεν μπάζει όπως λές. Εγώ δεν έγραψα πουθενά πως η απληστία είναι ''νόσος ανίατος''. Έγραψα πως είναι ελάττωμά μας. Και η ανθρωποφαγία, και η παιδεραστεία είναι επίσης ελαττώματά μας, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν τρόποι να καθυποτάσσονται. Και η εξαίρεση του ενός που μου προβάλλεις ως παράδειγμα, πιο πολύ με επιβεβαιώνει παρά το αντίθετο. Η διαφωνία μας στην προηγούμενη κουβέντα άν θυμάσαι ήταν στο αν η προσπάθεια θα ξεκινούσε απο την κορυφή ή απο τον πάτο (δηλαδή το άτομο). Και πάλι εδώ είμαι συνεπής στα γραπτά μου. Εξακολουθώ να επιμένω πως ο κάθε ένας μας ξεχωριστά μπορεί και πρέπει να φροντίζει για την παιδεία του, και όχι να περιμένουμε να βρεθεί κάποιος να μας πάρει απο το χεράκι ή με τη χρήση μαστιγίου να μας ''βελτιώσει''. Το θεωρώ δικό μας χρέος, και όχι κάποιου άλλου.

Συμφωνώ με αυτό που λες, απλά πλέον υπάρχει δυνατότητα σε πολύ περισσότερο κόσμο να προκαλέσει πολύ μεγαλύτερες καταστροφές για προσωπικό κέρδος.

Μα και βέβαια !! Και αυτό το λένε πρόοδο !

Πολλοί δε, έχουν γράψει και βιβλία - οδηγούς για το πως μπορεί κανένας να δημιουργήσει τέτοιες καταστροφές προκειμένου να πλουτίσει.

Σε πιο προχωρημένο στάδιο αυτής της κουβέντας θα καταλήξουμε στον Προυντόν με το περίφημο ''η ιδιοκτησία είναι κλοπή''. Και επειδή πρέπει να είμαστε συνεπείς στα λόγια μας, να δεις στο τέλος που θα πρέπει να καταλήξουμε στο συμπέρασμα πως τελικά όλοι (πλήν των παντελώς πένητων) είμαστε βουτηγμένοι στην αμαρτία και την απληστία, γιατί δεν είμαστε Όλοι ίσοι. Εστω και για μια τυρόπιτα παραπάνω.

Btw, το βιβλίο ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Σε μαθαίνει μερικές καλές αρχές διαχείρισης, αλλά δεν σου λέει το κυριότερο. Ότι το δικό σου κέρδος είναι η χασούρα κάποιου άλλου. Αν σου πέσει τίποτα άλλο καλό, δίνε και προς τα εδώ καμμία πρόταση ! Με ενδιαφέρει !

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν μπορεις να καταλαβεις για ποιο λογο πεταω εγω kickstarter και bitcoin σαν ιδεες μετα μην περιμενεις να μειωθουν οι ad hominem επιθεσεις. Δηλαδη στην κοινωνια που ζουμε ΤΩΡΑ καθεσαι και μου λες οτι το kickstarter και το bitcoin επρεπε να λειτουργουν σαν φιλανθρωπικα ιδρυματα???? Δεν μπορει ρε φιλε... Τρολλιαζεις! Σου εφερα μια ιδεα (ΙΔΕΑ) που θα μπορει καποιος να χρηματοδοτει την "ιδεα" καποιου αλλου χωρις να υπαρχουνε χρηματιστηρια -οπου η εταιρια ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ απλα να μεγιστοποιει το κερδος για τους μετοχους κλπ κλπ- ωστε να υπαρχει μια αναπτυξη (μιας που αλλωστε η αναπτυξη ειναι συνυφασμενη με την τραπεζα :big_boss: ), με ενα ανταλλακτικο μεσο που δεν υποκειται στον χειρισμο μιας χουφτας νοματαιων και καθεσαι και μου λες οτι μπαζουν επειδη εχει fees. Ακομα κι ετσι ειναι καλυτερα απο την τραπεζα γιατι δεν χρειαζεται να βαλεις υποθηκη αμα το πας ετσι.

Ενώ στο δίπλα thread

Φυσικα και δεν εχει τοσο ενδιαφερον το "ποιος" αλλα το "γιατι" ;)

Επισης απο το 2ο μισο του αρθρου, το 1/100000 της αληθειας για το "αορατο χερι της ελευθερης αγορας που τα ρυθμιζει ολα".

Από την μία υπερ των καινοτόμων ιδεών (και της δυνατότητας επιλογής χρηματοδότη), από την άλλη κατά της ελεύθερης αγοράς. Μάλιστα. Τούμπες Α.Ε.

Ότι πιό κουτό έχω διαβάσει.

Τις λύσεις, θα τις δώσουν αυτοί που θα ηγηθούν μιας τέτοιας κίνησης, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το να περιμένεις από εμένα, τον απλό πολίτη, να σου δώσει μέσω ενός forum τη λύση στο χειρότερο παγκόσμιο πρόβλημα των τελευταίων 50 ετών, τότε μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται στον κόσμο.

Το χέρι σάπισε, έπαθε γάγγραινα. Το κόβεις και μετά βρίσκεις τι θα κάνεις χωρίς χέρι. Αν περιμένεις να τα οργανώσεις όλα πριν το κόψεις, θα πεθάνεις.

Τι να πει και η Ασία που τα τελευταία 50 χρόνια έχει μαμηθεί στην ανάπτυξη. Αλλά αυτό δεν θυμάμαι να το αναφέρει το "αντικειμενικό" zeitgeist. Στο τέλος θα μας πεις ότι οι τράπεζες ήταν υπαίτιες που η κίνα ήταν κλειστή οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πιό κουτό έχω διαβάσει.

Τις λύσεις, θα τις δώσουν αυτοί που θα ηγηθούν μιας τέτοιας κίνησης, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το να περιμένεις από εμένα, τον απλό πολίτη, να σου δώσει μέσω ενός forum τη λύση στο χειρότερο παγκόσμιο πρόβλημα των τελευταίων 50 ετών, τότε μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται στον κόσμο.

Το χέρι σάπισε, έπαθε γάγγραινα. Το κόβεις και μετά βρίσκεις τι θα κάνεις χωρίς χέρι. Αν περιμένεις να τα οργανώσεις όλα πριν το κόψεις, θα πεθάνεις.

Έχεις δίκιο. Μόνο που πάνω στη φούρια σου να κόψεις μπορεί:

α) Να mh δεις αν με εναλλακτική αγωγή η γάγγραινα μπορεί να υποχωρήσει

β) (και ακόμα χειρότερα) να κόψεις το καλό χέρι και όχι το σαπισμένο.

Με λίγα λόγια το "δε γουστάρω τις τράπεζες, διαλύστε τες να τελειώνουμε και πάμε για άλλα" οταν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι ακριβώς είναι αυτό το άλλο, πως θα εξυπηρετήσει και αν θα εξυπηρετήσει τις σημερινές ανάγκες μιας κοινωνίας εμένα μου κάνει ηλίθιο. Με άλλα λόγια αν θες να διαβάσεις κάτι πιο κουτό απο το post μου μπορείς κάλλιστα να ρίξεις μια ματιά στο δικό σου. Έχει πλάκα όμως διότι μια μέρα προσπαθώ να μάθω απο σας πως θα λειτουργήσει το καινούργιο μοντέλο που έχετε στο μυαλουδάκι σας και άκουγα για "αν δε δεις το zeigeist δε μπορείς να καταλάβεις, είσαι πορωμένος δε μπορείς να καταλάβεις και άλλα διάφορα" μέχρι στο τέλος να μου πείτε "εεεεεε βασικά ξέρεις, δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα για τη διάδοχη κατάσταση". Δεν είμαι εγώ πορωμένος υπέρμαχος των τραπεζών, στην τελική εγώ είχα το σθένος να ρωτήσω ακριβώς πως φαντάζεστε το σκηνικό μετά, απλά εσείς είστε τυφλά πορωμένοι πολέμιοι των τραπεζών. Σόρρυ που δε θα έρθω να συνσταβλιστώ και γω στη στάνη μαζί σας.

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Λες και εχει σχεση το αν θα μπορεις να φτιαχνεις τσαι απο το αερα με την υπαρξη ή μη της τραπεζας... ή μαλλον των CDS και των spread και των υπολοιπων ανακλαυψεων γιατι δεν κανει να λεμε ανακριβειες...

Ο μόνος τρόπος για να εκμηδενιστεί η ανθρώπινη πλεονεξία είναι πολύ απλά να μην έχει νόημα. Και νόημα δε θα έχει μόνο όταν όλα τα αγαθά που μπορεί να ποθήσει κάποιος του δοθούν στο πιάτο. Και εκεί έρχεται το earl grey. Αν δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ή πολύ απλά θες να το γελοιοποιήσεις πρόβλημα σου.

Για το μεν kickstarter απλά να σου πω ότι για κάθε pebble υπάρχει και ένα unwritten. Το kickstarter μπορεί να το λέμε crowd funding αλλά δεν είναι investment και επίσης δεν είναι και pre-sale. Στην ουσία αγοράζεις κάτι χωρίς να το έχεις δει και χωρίς να ξέρεις αν θα σου έρθει ποτέ. Και αυτό διότι η μόνη δικλείδα ασφαλείας είναι το γεγονός ότι τα χρήματα σου θα αφαιρεθούν απο τον τραπεζικό σου λογαριασμό αν μαζευτεί το συνολικό ποσό. Κοινώς αν σε ένα project με στόχο 5000$ εσύ δώσεις 5, τα 5 αυτά θα αφαιρεθούν απο το λογαριασμό σου μόλις βρεθούν και άλλοι 999 που θέλουν να κάνουν το ίδιο. ΟΚ μέχρι εδώ. Το πρόβλημα ξεκινάει μετά. Αν το project πάρει το funding και τελικά δεν καταφέρει να ολοκληρωθεί ή ολοκληρωθεί και τελικά είναι μούφα δεν έχεις δικαίωμα για refund. Επίσης αφήνω απέξω το αν και κατα πόσο μερικά απο αυτά τα projects χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους ως pre-sales προκειμένου να προσελκήσουν κανονικούς επενδυτές.

Όσον αφορά το bitcoin αυτό που ήθελα να σου πω με το link που σου παρέθεσα είναι ότι το γεγονός ότι ουσιαστικά μιλάμε για χρήμα σημαίνει ότι έχει τα ίδια κακά με αυτό επι τοις ουσίας. market manipulation δλδ αν καποιος έχει αρκετά απο αυτά μπορεί ανα πάσα στιγμή να μεταβάλει την πραγματική τους αξία στην αγορά(γίνεται ήδη) και να φτιάξει προιόντα με αυτά(γίνεται ήδη επίσης). Πιστεύεις ότι αν ας πούμε το bitcoin επικρατήσει είναι μακρυά η μέρα που κάποιος θα δανείζει bitcoins με επιτόκιο ή ότι μια τράπεζα θα φαληρίσει επειδή πόνταρε άτσαλα στην αξία των bitcoins μέσω παραγώγων;

Όλα αυτά που σου λέω δεν τα λέω στην προσπάθεια μου να βρω προβλήματα. Είναι διότι πολύ απλά και για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα του wizard! αν αυτός έχει κωλοφαγούρα να κόψει το σαπισμένο χέρι, εσύ καταφεύγεις σε ξεματιάστρα προκειμένου να γίνει καλά.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Ποιο zeitgeist βρε wiz?

Τι σχέση έχει αυτό δλδ; Τι μας αποδεικνύει δηλαδή ένα "ντοκυμαντέρ" που βγαίνει έτσι τυχαία, ώστε ντεμέκ να μας ανήξει τα μάτια; Χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Τι εκπληξη δηλαδή να περιμένεις ένα ZG να σου ανήξει τα μάτια "ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ" χωρίς ρε παιδί μου να το πάρουν πρέφα αυτοί που κατηγορεί. Αν το πέρνανε χαμπάρι ξέρεις, θα το λογοκρίνανε, να σαι σίγουρος και ποτέ δεν θα έφτανε στα δικά μας τα ματάκια ώστε να μας "ξεστραβώσει". Σίγουρα. 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστουν SKIP. Αυτοί ξέρουν.

Βρε γουστάρω εγώ underground σκηνές που κυκλοφορούνε και αντιεξουσιαστικά ντοκυμαντέρς και οι εξουσία στα @@ της. Πως τους ξεγλύστρισε βρε συ τέτοιο πράμα.

Από τότε να δεις τι άλλαξε στον κόσμο; Α...τίποτα. Κάτι Λιβύες, κάτι Αίγυπτοι, κάτι Ελλαδίτσες, κάτι Πορτογαλίτσες, κάτι ΣΥρίες, βάλε και λίγο Ουκρανίτσα μέσα για να μαστε οκ. Και οι US citizens άρχισαν να μην υποβάλουν στο σύνολο τους φορολογική δήλωση έτσι για να εναρμονιστούν με το ντοκυμαντέρ.

Βάλε και (εδώ γελάμε) τους ANONYMOUS λέει, που επίσης είναι κατά των μεγάλων, των καταπιεστών των λαών, του Ομπάμα, του Νίκου, του ανηλίκου, της πίστας, της νύστας, της ωραίας, της παρέας, της ομάδος κτλ.

Βασικά κάτσε να θυμηθώ πως αρχίζει το ZG.. A ναι...Κάτι με θρησκείες είχε σχέση και πως πια...δεν έχουν λόγο ύπαρξης....

Μμμμμμ!

Μy name is Homer J. Simpson. The J stands for J. !

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Btw, το βιβλίο ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Σε μαθαίνει μερικές καλές αρχές διαχείρισης, αλλά δεν σου λέει το κυριότερο. Ότι το δικό σου κέρδος είναι η χασούρα κάποιου άλλου. Αν σου πέσει τίποτα άλλο καλό, δίνε και προς τα εδώ καμμία πρόταση ! Με ενδιαφέρει !

btw τα έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Και ? έγινες πλουσιος ? (πέραν των γνώσεων εννοώ)

Όχι, αλλά όπως εσύ, κατανοώ πως σκέφτονται και πως εκμεταλλεύονται το σάπιο σύστημα. Το οποίο για την ακρίβεια, δεν είναι σάπιο, είναι σχεδιασμένο να δουλεύει ακριβώς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά όπως εσύ, κατανοώ πως σκέφτονται και πως εκμεταλλεύονται το σάπιο σύστημα. Το οποίο για την ακρίβεια, δεν είναι σάπιο, είναι σχεδιασμένο να δουλεύει ακριβώς έτσι.

Βασικά, δεν είναι καν ''σχεδιασμένο''. Είναι αυτό που έχει μείνει, μέχρι στιγμής, μετά απο μια μακραίωνη περίοδο δοκιμών. Και δεν επιβλήθηκε. Δοκιμάστηκε, συγκρίθηκε και επικράτησε. Το αν μας αρέσει ή όχι, είναι εντελώς άσχετο με την πορεία που διαγράφει. Και δεν είναι αυτούσιο ούτε καλό - ούτε κακό. Υπάρχουν μόνο καλές και κακές εφαρμογές ανα χώρα. Γιαυτό και αυτό που έγραφες πρίν για παγκόσμια αλλαγή και κατάρρευση του συστήματος, είναι -κατά τη γνώμη μου- κουβέντα άκαιρη.

Link to comment
Share on other sites

Φοβούνται επέλαση αντι-ΕΕ κομμάτων στις ευρωεκλογές | αρθρογραφια , αρθρογραφοι , γιωργος δελαστικ | ethnos.gr

«Σώστε την Ευρώπη!» κραυγάζει ο 87χρονος Χανς - Ντίτριχ Γκένσερ, επί δεκαετίες υπουργός Εξωτερικών της Δυτικής και της ενιαίας Γερμανίας και η έκκλησή του γίνεται κεντρικός πρωτοσέλιδος τίτλος της ημερήσιας οικονομικής εφημερίδας «Χάντελσμπλατ», της μεγαλύτερης οικονομικής εφημερίδας της Γερμανίας.

«Η Ολλανδία εκτός όχι μόνο του ευρώ αλλά και της ΕΕ!» | αρθρογραφια , αρθρογραφοι , γιωργος δελαστικ | ethnos.gr

Ας θυμηθούμε ότι πριν από σχεδόν εννέα χρόνια, τον Ιούνιο του 2005, όταν έγινε στην Ολλανδία δημοψήφισμα για το ευρωσύνταγμα, ο λαός της είπε ένα πεντακάθαρο «όχι», που συγκλόνισε την Ευρώπη! Καθώς είχε προηγηθεί τον Μάιο του 2005 και το «όχι» του γαλλικού λαού στο ευρωσύνταγμα, το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει αμέσως κάθε διαδικασία για την ψήφιση ευρωσυντάγματος μέσω δημοψηφισμάτων και να μην επανέλθει ποτέ αυτή η διαδικασία, για κανένα θέμα της ΕΕ. Απλή ένδειξη φυσικά αποτελεί το «όχι» των Ολλανδών στο ευρωσύνταγμα σχεδόν προ δεκαετίας και κατά κανέναν τρόπο απόδειξη ότι είναι σωστές και οι σημερινές δημοσκοπήσεις, αλλά σίγουρα προκαλεί ενδιαφέρον για τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών στην Ολλανδία. Οψόμεθα...

Προσεχώς, θα γελάσει κάθε πικραμένο χείλι...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που διαβάζω μια τέτοια είδηση, μεγαλώνει ο θαυμασμός μου για τον κορυφαίο συνταγματολόγο που παίζει ενεργό ρόλο στις 3 τελευταίες κυβερνήσεις...

Αντισυνταγματικό το «ψαλίδι» στο εφάπαξ δημοσίου υπαλλήλου | Newsbomb.gr

Link to comment
Share on other sites

Αφορά όσους έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους στον ΣΥΡΙΖΑ - Ο Σταθάκης «ανοίγει» το δρόμο για κυβερνητική συνεργασία ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ | Newsbomb.gr

Πάντως αν κάτι χαιρετίζω σ΄αυτόν είναι η ειλικρίνειά του.

Από το άρθρο:"Σε συνέντευξη του στο ΒΗΜΑ fm , ο Βουλευτής Χανίων και «γκουρού» του οικονομικού προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ, δήλωσε ότι το κόμμα του δεν πρόκειται να αλλάξει κανένα φορολογικό συντελεστή."

Την έχει δει double agent ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Επαναστάτες όχι μακακίες. Αγωνιστές. Τσε Γκεβάρες.

Σε ξένο πανεπιστήμιο θα είχαν παρθεί ονόματα και σήμερα θα ήταν με τις βαλίτσες ανά χείρας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.