Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Από την μία λέω να απαντήσω σοβαρά, με τεκμηριωμένα κείμενα και αποσπάσματα (από ακαδημαϊκά βιβλία). Από την άλλη είμαι τόσο κουρασμένος απόψε που σκέφτομαι να το παίξω redneck.

Κατάργηση (και όχι βελτιστοποίηση) του παγκόσμιου τραπεζικού συστήματος και εποχές x00 χρόνια πριν χωρίς αμάξια/τηλέφωνα/διαδίκτυο/βιάγκρα/προφυλακτικά/φάρμακα/εκατοντάδες-χιλιάδες-άλλα-πράγματα, είναι απαράδεκτες πεποιθήσεις.

Προσωπικά δεν με πειράζει που ζητάτε κάτι τέτοιο. Με ενοχλεί όμως που είστε απόλυτοι σε αυτό και δείχνετε ότι έτσι πρέπει να γίνει, ότι αυτός είναι ο μοναδικός σωστός δρόμος και άλλα τέτοια γλαφυρά, να έχει να χαίρεται ο επαναστάτης μέσα μας.

Να το πω και αλλιώς. Αν με ενοχλεί το κρέας επειδή το κακομαγείρεψα, δεν θα παρατήσω όλα τα είδη τροφών για να την βγάλω με νερό.

Ακόμα περιμένω εκείνες της πηγές για το εναλλακτικό παγκόσμιο σύστημα που πρέπει να εφαρμοστεί σε όλη τη γη για να γίνει αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερες τις τράπεζες ως εφεύρεση των τελευταίων 200 χρόνων. Σου είπα ότι έχουν ιστορία όση και η καταγεγραμένη ιστορία της ανθρωπότητας (give or take). Έρχεσαι πίσω σαν βρεγμένη γάτα που πέταξε βλακεία και πας να το καλύψεις με χαριτωμενιές και καταλήγεις να μου πεις ότι μίλαγες για το fractional reserve banking το οποίο το τοποθετείς κάπου στο 1600 (το οποίο είναι 400 χρόνια πριν και όχι 200 αλλά δε βαριέσαι κανείς απο εσάς τους αντικειμενικούς δεν τα πάει καλά με τους αριθμούς (εν αντιθέσει με τα νούμερα, με τα οποια τα πάτε υπέροχα))

1) Να με συμπαθας... νομιζα οτι μιλουσα με καποιον που καταλαβαινει για τι πραγμα μιλαμε. Δικο μου λαθος. Μιας που αλλωστε εχουμε ξανασυζητησει πολλακις τα προβληματα "μας" με την τραπεζα. Δεν ηξερα οτι στην προσπαθεια σου θα με πηγαινες στη... Δηλο. Παιζει να ηταν και πριν τον τροχο η συλληψη της ιδεας.

Το 1600 (αλλα και πιο πριν) ξεκινησε η ιδεα με τους χρυσοχοους και κατεληξε αρκετα πιο μετα στη σημερινη της μορφη (να τυπωνει χαρτι κλπ κλπ). Αλλα τι στα εξηγω... αφου παλι θα καταληξουμε να λεμε για οτι να ναι ξερω γω νταξει αφου...

Εσύ μπορείς να σκεφτείς τη δική σου πχ χωρίς τα αυτοκίνητα τα οποια υπάρχουν για ενάμιση αιώνα ή ακόμα χειρότερα χωρίς τις ατμομηχανές που άρχισαν να χρησιμοποιούνται κάπου στα 1700;

Χωρις αυτοκινητο και ατμομηχανες οχι... χωρις τραπεζα μια χαρα. Μπορω καλλιστα να σκεφτω τον εαυτο μου χωρις κατι αχρηστο. Ελπιζω να μην πεσεις τοσο χαμηλα και και να μου πεις οτι ολα ειναι financed απο τραπεζες και αρα χωρις αυτες δεν θα υπηρχανε...

Εγω δεν νοσταλγω ουτε τις εποχες του χρυσου αιωνα, ουτε τον μεσαιωνα, ουτε τιποτα. Αυτα ειναι καραγκιοζιλικια που τα βγαζεις απο το μυαλο σου.

Εγω βλεπω το σημερα και το αυριο. Εχουμε την τεχνογνωσια να βγαλουμε απο πανω μας εναν χαρτινο ελεγχο ολου του κοσμου? Εχουμε την τεχνογνωσια να μη μας κανει κουμαντο το 1% με τον χαρτινο χαλκα? Αυτα με ενδιαφερουν εμενα. Εσυ συνεχισε να αναρωτιεσαι απο που θα δανειστεις λεφτα γιατι τα spread ειναι υψηλα...

Εγω βλεπω kickstarter, βλεπω bitcoins, βλεπω ενα καρο πραγματα που εχουν ολα τα καλα που προσφερει η τραπεζα, χωρις τους (ή τους περισσοτερους) κινδυνους του καθε πεινασμενου λεφτα.

Αν εσυ δεν μπορεις να δεις ποιος ειναι ο πρωταρχικος λογος που οι φαρμακοβιομηχανιες που λεει ο Γιαννης σκοτωνουν κοσμο (1 τρις/χρονο μπιζνα η αγωγη του καρκινου -οχι η θεραπεια) τοτε δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Η καταστροφή του οικονομικού κόσμου γίνεται από τους τόκους και τις χρηματιστηριακές φούσκες. Αυτά δεν υπήρχαν τότε. Άντε τώρα.

Οι τόκοι και οι φούσκες του χρηματηστηρίου είναι γέννημα της πλεονεξίας. Ελάττωμα εξόχως ανθρώπινο. Όπως και άλλες μορφές πλεονεξίας και εκμετάλλευσης, υπήρχαν πρίν απο αυτά τα δεινά, ακόμα και να υπήρχε τρόπος να καταργούνταν άυριο το πρωί αυτά που αναφέρεις, κάτι άλλο θα έπαιρνε τη θέση τους. Η φύση μισεί το κενό.

Link to comment
Share on other sites

Μπλα, μπλα, μπλα... Τι σχέση έχει το εμπόριο με τις τράπεζες;;;; Η καταστροφή του οικονομικού κόσμου γίνεται από τους τόκους και τις χρηματιστηριακές φούσκες. Αυτά δεν υπήρχαν τότε. Άντε τώρα.

Δεν υπήρχαν; Τώρα φταίω εγώ να σου ξαναπώ ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις;

Πολλές από τις τραπεζικές πράξεις έχουν την καταγωγή τους σε πανάρχαιες εποχές όπως στην αρχαία Βαβυλώνα: ήδη από το 3400 π.Χ. ο Ερυθρός Ναός στην Ουρούκ της Χαλδαίας της Μεσοποταμίας,λειτουργούσε ως τράπεζα; οι ιερείς εμπορεύονταν εν ονόματι του Θεού. Παραχωρούσαν δάνεια με τόκο στους καλλιεργητές και δέχονταν αγαθά προς φύλαξη, δίνοντας στον καταθέτη αντί αποδείξεως ένα πήλινο πλακίδιο. Ελλέιψει νομισμάτων βάση των συναλλαγών ήταν σάκκοι με κριθάρι.[1] Και στην αρχαία Ελλάδα οι ναοί εκτελούσαν χρέη τραπεζών,όπως ο ναός της Αθηνάς στην Ακρόπολη των Αθηνών και του Απόλλωνος στους Δελφούς.

Δε σου φτάνει; Σου χω και κάτι άλλο. Στο Κοράνι ο Μωάμεθ απαγορεύει ρητά το επιτόκιο. Τώρα πως μπορεί κάποιος να απογορέψει κάτι χωρίς να έχει εφευρεθεί δεν ξέρω. Μα ώπα τι λέω. Δεν τον λένε προφήτη Μωάμεθ για πλάκα. My bad.

Όσο για τις χρηματιστηριακές φούσκες και για το ότι ξεκίνησαν πρόσφατα, μια λεξούλα έχω και για σένα. Τουλίπες.

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Βλέπεις το μέλλον κτλ; Απλά να σου πω ότι βλέπεις @@. Καλαβρέζικα για την ακρίβεια. Πετάς τη σπόντα για τα κρεμάσματα που λάμβαναν χώρα σε μια άλλη εποχή και μόλις σου αναφέρω και εγώ με τη σειρά μου τι επίσης γινόταν εκείνη την εποχή ξαναρχίζεις το χασαποσέρβικο. Έχω ξαναπεί ότι επιτόκιο κατάθεσης/επιτόκιο δανείου συνεπάγεται αυτόματα και fractional reserve banking. Όποιος χατζηαβάτης θέλει ας κάτσει να σκεφτεί το γιατί.

Μπερδεύετε ή μάλλον επικεντρώνετε το πρόβλημα στην τράπεζα όταν στην ουσία το πρόβλημα είναι η ανθρώπινη απληστία. Ας μου εξηγήσει κάποιος τι διαφορά έχει πχ η Goldmans απο τη Siemens, την Krups και την BP. Ή τι διαφορετικό έχει το χρήμα σε σχέση με το πετρέλαιο. Όσον αφορά τα χίπικα για το πως θα βγάλεις απο πάνω σου το ζυγό και μπλα μπλα μπλα η απάντηση αν έχεις δεi Star Trek είναι πολύ απλή. Όταν θα μπορούμε out of thin air να φτιάχνουμε Earl Grey, hot. Κοινώς όταν θα υπάρχει τέτοια άμεση και μαζική υπερπροσφορά αγαθών για όλους και για όλα τα προιόντα.

Και να σου γυρίσω τούμπα το όλο σκηνικό; Λες ότι τα δεινά του τραπεζικού συστήματος έπληξαν την ανθρωπότητα τα τελευταία 400 χρόνια (ανάλογα με το πως σου τη σβουράει την κάθε φορά). Μέσα. Δε μου λες; Πιο πριν η ανθρώπινη απληστία δε μας πήγαινε πίπα κ#λο κάθε λίγο και λιγάκι; Να υποθέσω ας πούμε ότι ο Cortez ξέκανε τους Mayans γιατί είχε μαξάρει την πιστωτική του και ήθελα απεγνωσμένα το χρυσό τους για να ρεφάρει;

όσον αφορά το kickstarter που προσφέρει ότι η τράπεζα χωρίς αυτόν που διψάει για λεφτά όπως είπες

https://www.kickstarter.com/help/fees

If your project is successfully funded, Kickstarter will apply a 5% fee to the funds raised, and Amazon will apply credit card processing fees (between 3-5%). If funding isn't successful, there are no fees.

και όσον αφορά το bitcoin περαστικά σου για ακόμα μια φορά

“Taming the bubble”: investors bet on Bitcoin via derivatives markets | Ars Technica

και market manipulation έχει το menu και financial derivatives και απο όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ δεν μπορεις να δεις ποιος ειναι ο πρωταρχικος λογος που οι φαρμακοβιομηχανιες που λεει ο Γιαννης σκοτωνουν κοσμο (1 τρις/χρονο μπιζνα η αγωγη του καρκινου -οχι η θεραπεια) τοτε δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω.

Σκοτώνουν κόσμο, σουρ.

Αλλά το κάνουν τόσο ύπουλα ώστε από την μία να μην βγουν στην φόρα μαζεμένες οι ανθρωποκτονίες και πάθουν reputation damage ενώ από την άλλη, να κρατήσουν όσο περισσότερο γίνεται το θύμα στα prescriptions και να του αρμέξουν την τελευταία δεκάρα. Ακόμα χειρότερα, όλες είναι άρτια συνεννοημένες μεταξύ τους ώστε να μην μπορεί να φανεί ποιος κάνει ζημιά, οπότε να μην μπορούν να βρεθούν πραγματικά στοιχεία. Στο φινάλε θα ρίξουν την ευθύνη σε κανένα αποδιοπομπαίο τράγο και σώθηκε το cartel. Σωστά?

Α*ΡΧΙΔΙ*Α!

Εδώ με το ζόρι συμφωνεί κάποιος στα θετικά της οπτικής του "απέναντι", και αυτές οι εταιρίες είναι τόσο μαμάουα που θα "μείνουν για πάντα φίλοι" όταν υπάρχουν (δισ)εκατομμύρια? Δηλαδή διαθέτουν ισχυρό κίνητρο να μαμήσουν τους άλλους με price undercut ή quantity, ή απλά να τους ρουφιανέψουν στεγνά με σκοπό να γίνουν μονοπώλιο αλλά δεν το κάνουν γιατί? Επειδή τα στελέχη ολοκληρώθηκαν ως οντότητες και δεν δίνουν δεκάρα για τα μερικά (δισ)εκατομμυριάκια παραπάνω με μια τέτοια κομπίνα, αλλά συνεχίζουν να κάνουν τις απόλυτα στρατηγικές μπίζνες που τσούκου τσούκου σκοτώνουν ανθρώπους (ενώ ταυτόχρονα τα ίδια τα φάρμακα έχουν συνεισφέρει στην αύξηση ορίων ηλικίας της ανθρωπότητας).

Εκτός αν έχετε πραγματικά ντοκουμέντα εκ των έσω αλλά δεν τα βγάζετε επειδή δεν νιώθετε αρκετά snowden.

Τα markets, εκτός από την δυνατότητα να κάνουν allocate τα resources efficiently, έχουν το χαρακτηριστικό να δημιουργούν οικονομική ανισότητα. Για αυτό υπάρχει ένα trade-off μεταξύ efficiency και equity. Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν τα κόβουμε όλα ίσα μέτρα ίσα σταθμά και να πάει να μαμηθεί το efficiency? Επειδή απλούστατα δίδονται περισσότερα κίνητρα (εύκολα και γρήγορα) συγκριτικά με μία centrally planned οικονομία όπως πχ ο κομμουνισμός.

Ο άλλος εντωμεταξύ ρωτάει τι σχέση έχει το (ελεύθερο) εμπόριο με τις τράπεζες. Μα ναι, η lehman brothers ήταν full regulated όταν έδινε τα subprime lending. Το zeitgeist δεν είχε περιγράψει τι είχε γίνει με εκείνη την τράπεζα ή δεν διαβάσαμε τους υπότιτλους?

Απλά να συμπληρώσω στο κομμάτι αναφέρθηκε για μολύνσεις με απόβλητα κλπ. Αυτά ονομάζονται externalities (υπάρχουν και περιπτώσεις με θετικά externalities). Οι οικονομολόγοι διακρίνουν ότι σε μία συναλλαγή το private marginal cost ισούται με το private marginal benefit αλλά το externality που επηρεάζει τους "απέξω" δεν φαίνεται στην αγορά. Ένας από τους τρόπους "επίλυσης" είναι να μετρηθεί το social marginal cost του pollution (για παράδειγμα) και να εφαρμοστεί κάποιο tax ή pollution abatement subsidy ώστε να έρθουν στα ίσια μέσα στην συναλλαγή. Γιατί εκτός από τα marginal κέρδη, οι οικονομολόγοι μετράνε εξίσου τα social ή opportunity costs, όπως και τα ποσοστά ευχαρίστησης (οκ, αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο) κατά των κατανάλωση αγαθού (consume θεωρείται επίσης η βόλτα στο πάρκο).

Αλλά άντε να εξηγήσεις τι εστί pareto improvement, όταν υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να διαλυθεί το τραπεζικό σύστημα επειδή δεν τους έδωσε στη πόρτα τους δάνειο με τις ευλογίες του μωάμεθ. Άλλο η ανάγκη για regulations/interventions, κι άλλο αυτές τις κοτσάνες που πετάτε για φανείτε εντυπωσιακοί στα φιλαράκια του λαμπ.

Τα παραπάνω προέρχονται κατά βάση από τον Joseph Stiglitz. Άντε, στο μέλλον θα σας έρθω με Paul Krugman για να σας καλοπιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι μεγάλες αλλαγές θέλουν χρόνο και κατανόηση από τους πολίτες ας ξεκινήσουμε χωρίς αλλαγές.

Ας αποφασίσουμε κατ αρχάς με ποίους κανόνες θα πορευτούμε όλοι, αποκλείοντας τα υβριδικά συστήματα.

Εάν επιλέξουμε καπιταλισμό αυτός να ισχύει για όλους. Δεν μπορεί για το πόπολο καπιταλισμός και για τους έξυπνους κομουνισμός.

Έπεσες έξω; θα κλήσεις, τέλος.

Μα θα γίνει καταστροφή θα έρθουν μαύροι να μας πηδήξουν θα γίνουν μεγάλοι σεισμοί, θα καούν όλα τα ρουτερ και δεν θα έχετε ιντερνετ.

Δεν πειράζει, προτιμώ να τραβήξω τα πάνδεινα από το να μην ισχύσει ο κανόνας για σένα γλιτώνοντας τις επιπτώσεις των πράξεων σου.

Γιατί ο επόμενος θα σκεφτεί 10 φορές περισσότερο πριν παίξει τα λεφτά του κοσμάκη στο καζίνο και το παιδί μου θα έχει περισσότερες ελπίδες να ζήσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τόκοι και οι φούσκες του χρηματηστηρίου είναι γέννημα της πλεονεξίας. Ελάττωμα εξόχως ανθρώπινο. Όπως και άλλες μορφές πλεονεξίας και εκμετάλλευσης, υπήρχαν πρίν απο αυτά τα δεινά, ακόμα και να υπήρχε τρόπος να καταργούνταν άυριο το πρωί αυτά που αναφέρεις, κάτι άλλο θα έπαιρνε τη θέση τους. Η φύση μισεί το κενό.

Συμφωνώ με αυτό που λες, απλά πλέον υπάρχει δυνατότητα σε πολύ περισσότερο κόσμο να προκαλέσει πολύ μεγαλύτερες καταστροφές για προσωπικό κέρδος.

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] Προφανώς και δεν υπήρχαν με τη σημερινή μορφή και ο τόκος τότε είχε εντελώς διαφορετική σημασία. Δες το γ@νο το Zeitgeist και μετά μίλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει. Και κάνουν την τρίχα τριχια. Θα σας συνιστούσα αντί για ντοκυμαντέρ της κακιάς ώρας με σαφή ιδεολογικό προσανατολισμο να ανοίγατε και κανά βιβλίο.

Btw ξέρετε ποιος ειχε ξετρελαθει με το zeitgeist? Ο Νότης ο Σφακιανακης. Πρέπει να χει κανά δίχρονο που το χει δηλώσει. Έτσι για να καταλάβετε ακριβώς που απευθύνονται αυτά τα ντοκυμαντέρ.

Για την ιστορία [MENTION=173]Wizard![/MENTION] η έννοια του τόκου ήταν ειναι και θα ειναι πάντα η ίδια. Το μόνο που αλλάζει κατα περίπτωση ειναι το πως ονομάζεται ο τόκος. Στην πρακτική πάντως του παίρνω χ και μετά απο ένα διάστημα πρέπει να δώσω χ+ν το ν ειναι επιτόκιο ασχέτως του αν μιλάμε για χρήματα προϊόντα κτλ.

Επίσης ακομα περιμένω να μου πεις πως θα χρηματοδοτήσει η Ελλάδα την κοινωνική της πολιτική.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το είδες, δεν σημαίνει ότι το κατάλαβες κιόλας. Είναι τόσο βαθιά ριζωμένη η νοοτροπία αυτή μέσα σου, που δεν πρόκειται να βγει ποτέ. Ελπίζω τουλάχιστον να βγάζεις πολλά λεφτά από αυτόν τον χώρο, διότι διαφορετικά, μάλλον είσαι μεγάλο κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα ταξί της Αθήνας ήταν γκρι και οι ράγες των τρένων ήταν διαφορετικές στην Πελοπόννησο, από την υπόλοιπη Ελλάδα - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Ένας έμπορος λοιπόν, που είχε καλές διασυνδέσεις στο υπουργείο Αμύνης, το έμαθε εγκαίρως και φρόντισε να προμηθευτεί τα απαραίτητα χρώματα για τη δουλειά αυτή. Σημειωτέον ότι τα χρώματα αυτά έχουν ειδικές προδιαγραφές λόγω της χρήσης τους στο αλμυρό νερό και λοιπά . Μπορεί λοιπόν ο έμπορος να είχε προμηθευτεί τα σωστά χρώματα, η επιτροπή όμως που ήθελε να δώσει σε κάποιον άλλο τη δουλειά, έθεσε την τελευταία στιγμή κάποιες “άλλες” προδιαγραφές για τα χρώματα και αποφάσισε να πάρει διαφορετική μάρκα χρώμα, από άλλον δικό της προμηθευτή. Το θέμα είναι πως αυτή η λαμογιά έγινε τόσο άκομψα, που προκειμένου να μη ζημιωθεί ο πρώτος προμηθευτής –ο οποίος είχε και γερό πολιτικό δόντι– η κυβέρνηση πήρε την απόφαση να χρησιμοποιήσουν την μπογιά για να βάψουν τα ταξί!

:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ειλικρινά χεσε το αν ειμαι εγω κορόιδο ο δίπλα Κοπανός κτλ. Όλη η συζήτηση ξεκίνησε απο την ατάκα σου οτι αν φαληρισουν οι τράπεζες ο ελληνικός λαός θα ορθοποδήσει. Σε ρώτησα αμέσως μετά κάτι πολύ απλό και απο κει έχουμε φτάσει να συζητάμε για το τι ειναι επιτόκιο να κάνουμε κριτική σε ταινίες και ένα κάτω άλλες παπαριες.

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα; Και ας μην το καταλάβω. Νομίζεις οτι όταν εγω γράφω εδω για spreads ομόλογα κτλ δεν ξέρω οτι οι Συριζαιοι και οι Καμμενοι δε θα κάνετε το θέμα πουτανα και θα αρχίσετε να μιλάτε για αλλά αντ άλλων; Ε κανε και συ το ψυχικό και πες μου πως θα την βγάλει η Ελλάδα και ας μην το καταλάβω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο επικίνδυνος είναι ο κ. Τσίπρας... - Capital.gr

εγώ απλά θα αλλάξω τον τίτλο και θα πω

"Πόσο επικίνδυνοι είναι οι πολιτικοί μας" και όχι συγκεκριμένα ο Sir Alex (not Ferguson)

στην πτώση των μισθών μπορεί να βάλει μόνο η αύξηση της ζήτησης εργατικών χεριών. Δηλαδή, η δημιουργία θέσεων εργασίας από επενδύσεις Ελλήνων και ξένων. Για να έρθουν επενδύσεις και μάλιστα παραγωγικές, θα πρέπει να υπάρξουν προϋποθέσεις ανταγωνιστικής παραγωγής. Αυτές οι προϋποθέσεις όχι μόνο δεν υπάρχουν αλλά η Ελλάδα είναι σε χειρότερη θέση από όλες τις ευρωπαϊκές οικονομίες παρά το χαμηλό εργατικό κόστος.

Γιατί; Υψηλές εισφορές λόγω άλυτου ασφαλιστικού προβλήματος, υψηλοί φόροι με χαμηλή ανταπόδοση λόγω κρατικού-κομματικού παρασιτισμού, υψηλός κόστος ενέργειας γιατί η κρατική ΔΕΗ λειτουργούσε μόνο για το συμφέρον των συνδικαλιστών (τους οποίους ο ίδιος έχει στο απυρόβλητο) και των πολιτικών

Link to comment
Share on other sites

Ε κανε και συ το ψυχικό και πες μου πως θα την βγάλει η Ελλάδα και ας μην το καταλάβω.

Εσύ που λες ότι διαβάσεις, διάβασε ιστορία. Ανάλογες επαναστάσεις και καθολικές αλλαγές, έχουν γίνει πάμπολλες φορές στον κόσμο. Και δε μίλησα για την Ελλάδα, το πρόβλημα είναι παγκόσμιο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που λες ότι διαβάσεις, διάβασε ιστορία. Ανάλογες επαναστάσεις και καθολικές αλλαγές, έχουν γίνει πάμπολλες φορές στον κόσμο. Και δε μίλησα για την Ελλάδα, το πρόβλημα είναι παγκόσμιο.

Γενικώς εχω μάθει όταν προτείνω μια αλλαγή να αναλύω πως ακριβώς αυτή θα λειτουργήσει. Η προσπάθεια σου να αποφύγεις να μου εξηγήσεις πως αυτό θα γίνει απλα μου δίνει να καταλάβω πως μάλλον το zeitgeist ξέχασε να το αναλύσει αυτό το κομματάκι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ειλικρινά χεσε το αν ειμαι εγω κορόιδο ο δίπλα Κοπανός κτλ. Όλη η συζήτηση ξεκίνησε απο την ατάκα σου οτι αν φαληρισουν οι τράπεζες ο ελληνικός λαός θα ορθοποδήσει. Σε ρώτησα αμέσως μετά κάτι πολύ απλό και απο κει έχουμε φτάσει να συζητάμε για το τι ειναι επιτόκιο να κάνουμε κριτική σε ταινίες και ένα κάτω άλλες παπαριες.

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα; Και ας μην το καταλάβω. Νομίζεις οτι όταν εγω γράφω εδω για spreads ομόλογα κτλ δεν ξέρω οτι οι Συριζαιοι και οι Καμμενοι δε θα κάνετε το θέμα πουτανα και θα αρχίσετε να μιλάτε για αλλά αντ άλλων; Ε κανε και συ το ψυχικό και πες μου πως θα την βγάλει η Ελλάδα και ας μην το καταλάβω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί εμείς νομίζεις δεν γνωρίζουμε ότι παίρνεις γραμμή από το ακροδεξιό καφενείο "η ακριτική Καλαμάτα";

Ξεκαβάλα από το καλάμι γιατί δεν έχετε μέλλον στη ΝΔ. Ξένο σώμα είσαστε, θα φάτε κλότσο που θα σας δώσει άλμα ολυμπιονίκη. Το μαγαζί είναι του κουρασμένου χωνέψτε το.

Link to comment
Share on other sites

"Πόσο επικίνδυνοι είναι οι πολιτικοί μας"

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Ρε παίδες, αντί να κοπανάτε τον [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] μέχρι να σας αδειάσει την γωνιά, που δεν το βλέπω, δεν δοκιμάζετε να του απαντήσετε στα ίσια και με επιχειρήματα, αντί να το γυρνάτε στο Καλαματιανό;

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εδω Γιαγκο θα συμφωνήσουμε. Το μαγαζί ειναι κατα βάση Καραμανλικό. Απο κει και πέρα η Ελλάδα χόρτασε απο ηγέτες των οποίων όλες οι αποφάσεις παίρνονταν έχοντας το ένα μάτι στο αν έχουν πολιτικό μέλλον την επόμενη μέρα ή οχι. Καιρός ήταν πιστεύω να αποκτήσουμε και έναν που δεν έχει αυτή την κωλοφαγουρα και ειναι έτοιμος να πάρει δυσάρεστες αλλά όπως το βλέπω εγω αναγκαίες αποφάσεις.

Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοείς οτι το έχετε πάρει χαμπάρι. Σε ανύποπτο χρόνο είχα πει οτι ανήκω στο τέρμα δεξιό κομμάτι της ΝΔ.

Και τέλος αγαπητέ μου και ας ακουστεί κομπασμος το μόνο καλάμι που κουβαλάω ειναι αυτού που δε θα τον επηρεάσει ούτε κατ ελάχιστο σε επίπεδο προσωπικό και οικογένειας το αν θα έχουμε ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ πάνω. Ναι αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ θα χρειαστεί να φύγω ξανά για Αγγλία και να χάσω τα μπουζούκια εδω διότι θα με χαλάει η εξαθλίωση που θα βιώνουν οι γύρω μου αλλά μέχρι εκεί.

Απλα οι υπόλοιποι προσέξτε γιατί απο πολλούς θα ακούτε ωραία λόγια για αντιμνημονιακους αγώνες οι οποίοι μόλις κλείνουν τα φώτα πανε και κάνουν λαθρεμπόριο πετρελαίου.

Πάντως ρε μπαγασηδες έχετε πλάκα. Όλοι φουλ να δώσετε ιδέες αλλά μόλις σας ζητηθεί να τις τεκμηριωσετε το γυρνάνε στο ζεϊμπέκικο και στις ad hominem επιθέσεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε μπαγασηδες έχετε πλάκα. Όλοι φουλ να δώσετε ιδέες αλλά μόλις σας ζητηθεί να τις τεκμηριωσετε το γυρνάνε στο ζεϊμπέκικο και στις ad hominem επιθέσεις.

Ότι πιό κουτό έχω διαβάσει.

Τις λύσεις, θα τις δώσουν αυτοί που θα ηγηθούν μιας τέτοιας κίνησης, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το να περιμένεις από εμένα, τον απλό πολίτη, να σου δώσει μέσω ενός forum τη λύση στο χειρότερο παγκόσμιο πρόβλημα των τελευταίων 50 ετών, τότε μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται στον κόσμο.

Το χέρι σάπισε, έπαθε γάγγραινα. Το κόβεις και μετά βρίσκεις τι θα κάνεις χωρίς χέρι. Αν περιμένεις να τα οργανώσεις όλα πριν το κόψεις, θα πεθάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και να υπήρχε τρόπος να καταργούνταν άυριο το πρωί αυτά που αναφέρεις, κάτι άλλο θα έπαιρνε τη θέση τους. Η φύση μισεί το κενό.

Αν παραγματικα το πιστευεις αυτο γιατι μετα απο τοσες σελιδες καθομαστε ολοι και ασχολουμαστε? Και κυριως γιατι ασχολεισαι εσυ, μιας που εγω δεν το πιστευω. Τι ειναι αυτα που λεμε τοσες φορες για παιδεια και παπακια μεντολες? Καλυτεροι ανθρωποι δεν ειναι δεδομενο οτι θα φτιαξουν καλυτερα ιδρυματα? Αν ειναι παλι αυτα να διακατεχονται απο την απληστια, κλειστο ρε φιλε το μαγαζι και πανε για ψαρεμα! Ξερω, σιγουρα, τουλαχιστον εναν (1) που δεν θα πηδουσε ασαλιωτα, οχι ολοκληρα κρατη, αλλα ουτε τον διπλανο του για να γεμισει τον τραπεζικο του λογαριασμο. Αρα καπου μπαζει η λογικη σου.

Οσο παει και καλυτερευει... Εφερες και το Star Trek σαν παραδειγμα να δεσει το γλυκο. Λες και εχει σχεση το αν θα μπορεις να φτιαχνεις τσαι απο το αερα με την υπαρξη ή μη της τραπεζας... ή μαλλον των CDS και των spread και των υπολοιπων ανακλαυψεων γιατι δεν κανει να λεμε ανακριβειες...

Ωραια δηλαδη απεδειξες οτι στην Βαβυλωνα οι κρεμαστοι κηποι φτιαχτηκαν με δανειο απο την τραπεζα που πηρε ο δημαρχος και 99% οταν ο λαος δεν ειχε να το αποπληρωσει, οι τραπεζιτες τα εκαναν ολα κατασχεση και μαλλον γιαυτο επηλθε και η πτωση της αυτοκρατοριας. Ωραια? Το λυσαμε οτι ειναι αρχαιοτερες απο τον τροχο? Να δεχτω οτι ειχα αδικο μπας και σταματησεις? Το δεχομαι.

Οταν δεν μπορεις να καταλαβεις για ποιο λογο πεταω εγω kickstarter και bitcoin σαν ιδεες μετα μην περιμενεις να μειωθουν οι ad hominem επιθεσεις. Δηλαδη στην κοινωνια που ζουμε ΤΩΡΑ καθεσαι και μου λες οτι το kickstarter και το bitcoin επρεπε να λειτουργουν σαν φιλανθρωπικα ιδρυματα???? Δεν μπορει ρε φιλε... Τρολλιαζεις! Σου εφερα μια ιδεα (ΙΔΕΑ) που θα μπορει καποιος να χρηματοδοτει την "ιδεα" καποιου αλλου χωρις να υπαρχουνε χρηματιστηρια -οπου η εταιρια ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ απλα να μεγιστοποιει το κερδος για τους μετοχους κλπ κλπ- ωστε να υπαρχει μια αναπτυξη (μιας που αλλωστε η αναπτυξη ειναι συνυφασμενη με την τραπεζα :big_boss: ), με ενα ανταλλακτικο μεσο που δεν υποκειται στον χειρισμο μιας χουφτας νοματαιων και καθεσαι και μου λες οτι μπαζουν επειδη εχει fees. Ακομα κι ετσι ειναι καλυτερα απο την τραπεζα γιατι δεν χρειαζεται να βαλεις υποθηκη αμα το πας ετσι.

Αμα θελεις να δεις προβληματα, βλεπεις προβληματα, αμα θελεις να βρεις λυσεις, πιανεις αυτο που εχει τα λιγοτερα μειονεκτηματα και το βελτιωνεις. Εγω ετσι εχω μαθει στη δουλεια που κανω. Δεν ειναι η μοναδικη αληθεια. Υπαρχουνε και αλλοι δρομοι.

Θες να ξεκινησεις να βελτιωσεις αυτο που εχει τα περισσοτερα προβληματα?? Γινε ο καλεσμενος μου. Ακουω προτασεις ωστε οι σημερινες τραπεζες σου να ειναι κατι που ΔΕΝ πηδανε (ελεγχουν) ολο τον πλανητη. Πραγματικα αν στο σημερινο συστημα μπορεσεις να βελτιωσεις τις υπαρχουσες τραπεζες... θα ισοδυναμει με νομπελ ειρηνης.

Και ναι η Siemens και η apple και η Samsung και η Pfizer ΔΕΝ διαφερουν απο την οποια GS. Δηλαδη δεν μπορεις να καταλαβεις το γιατι??? Στο ιδιο γηπεδο δεν παιζουν ολοι?? Υπαρχει κανεις εδω που πιστευει οτι τραπεζιτες δεν ελεγχουν με τον ενα (αμεσο- μετοχες) ή τον αλλον (εμμεσο-δανεια) τροπο την οποιαδηποτε απο τις εταιριες αυτες?

Το θεμα που φωναζουμε ειναι οτι οι κανονες του αγωνα ειναι γραμμενοι απο τις τραπεζες με μοναδικο σκοπο το κερδος σε "χαρτι" και οχι το τι μπορει να φτιαξει ο καθενας τεχνολογικα, αλλα το τι μπορει να κερδισει απο αυτο...

price fixing, cartel πωλησεων CRT γιατι τιγκαραν οι αποθηκες κλπ κλπ

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Αμα ο αλλος ΔΕΝ θελει να καταλαβει δεν γινεται να του ανοιξεις το κεφαλι. Ειναι ακριβως το ιδιο με το "Γιατι πιστευετε οτι υπαρχει Θεος?" Δεν μπορεις να προσυλητισεις τον αλλον. Δεν ειμαι παπας στο age of empires να τον κανω μπλε.

Αναγκαστικα θα το παρω, εγω τουλαχιστον, στην πλακα. Οταν ο αλλος δεν θελει να καταλαβει την παρανοικοτητα του συστηματος μας τι να μιλησεις με επιχειρηματα? Μαζι με το γραφικο Zeitgeist, υπαρχουνε ενας σκασμος αλλα ντοκυμαντερ. Υπαρχουνε ανθρωποι που τα εχουνε εξηγησει πολυ καλυτερα απο οτι θα μπορουσα ποτε εγω. Οπως καποιος θα μπορουσε να πει οτι εγω εμενα μου αρεσει ο "Stephen King" και δεν διαβαζω "Λογικη και ευαισθησια" γιατι δεν την γουσταρω και δεν το νιωθω. ετσι και καποιος επιλεγει να διαβαζει και να εχει ευαγγελιο τον Friedman αντι για τον Chomsky.

Σε τελειως προσωπικο επιπεδο εγω ουτε να ξεφορτωθω τον Σαμαρα του lab με νοιαζει, ουτε ομως και να του αλλαξω τα μυαλα. Οταν ομως βλεπω γραφικοτητες τυπου Αδωνη (οτι για ολα φταιμε εμεις και η καλη ηγεσια δεν βλεπει αλλο τροπο απο το να το κλεισει) δεν μπορω να μη γελασω. But that's just me...

Link to comment
Share on other sites

Γινε ο καλεσμενος μου. Ακουω προτασεις ωστε οι σημερινες τραπεζες σου να ειναι κατι που ΔΕΝ πηδανε (ελεγχουν) ολο τον πλανητη. Πραγματικα αν στο σημερινο συστημα μπορεσεις να βελτιωσεις τις υπαρχουσες τραπεζες... θα ισοδυναμει με νομπελ ειρηνης.

The Federal Reserve Cartel: The Eight Families | Global Research

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.