Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αύριο θα λέμε τα ίδια για τους απλούς ψηφοφόρους; ίσως κάποιοι να το λένε ήδη (ένας ψήφος λιγότερος στις επόμενες εκλογές).

Μα το λένε ήδη καιρό τώρα. Το ''ψόφα'' δεν μπορεί παρά να απευθύνεται σε κάποιον εν ζωή.

...Σεβόμενοι πάντα τη δημοκρατία, την διαφορετική άποψη, και την αξία της ανθρώπινης ζωής βεβαίως βεβαίως...

Link to comment
Share on other sites

Συγκινηθηκα απο το αρθρο του καπιταλ...

LL μιας που εισαι τοσο σοβαρος να κανεις και φασαρια για τον χρηματιστη της GS που φουνταρε. Προφανως δεν γελας και με ανεκδοτα τυπου "Τι ειναι 1000 δικηγοροι στον πατο της θαλασσας? Μια καλη αρχη"

Αρχικα να πω οτι προφανως και δεν ειναι "ιδεολογικες" οι διαφορες μου με τον τυπο. Οπως π.χ. θα μπορουσε καποιος να πει για τον Φυσσα. Προφανως και δεν θα καθομουν να ασχοληθω με το να "θαψω" καποιον σε φαση Γαυρος-Βαζελος, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κλπ.

Ο τυπος που εχει κατσει στο τραπεζι του "μαζι τα φαγαμε" και εχει βαλει στον λογαριασμο ΜΑΣ και τις 3 μπυρες που εχει κερασει στον κολλητο του στο διπλανο τραπεζι δεν μπαινει στην κατηγορια "ιδεολογικη διαφορα"

Να πω λοιπον επισης οτι για κανεναν απο τους 300 (τουλαχιστον) δεν θα στεναχωριομουν αν "εφευγε". Ή μαλλον θα στεναχωριομουν ελαχιστα λιγοτερο απο οτι ο LL και το καπιταλ για μια βαρκα με λαθρομεταναστες στο Φαρμακονησι.

Και τελος να πω οτι ειλικρινα δεν ειχε καθολου δοση ειρωνειας το σχολιο μου. Αντιθετα με στεναχωρει το γεγονος οτι, κατα τη γνωμη μου, τετοιοι υπαλληλοι μονο με καποιο προβλημα υγειας μπορουν να σταματησουν την διατεταγμενη υπηρεσια τους να ξεπουλανε την εκαστοτε χωρα.

Μη μπερδευεις το αν κάποιος στενοχωριεται με το θάνατο κάποιων ανθρώπων με το αν κάποιος σπεύδει να κεφαλοποιήσει το χαμό τους. Κοινώς ειμαι πεπεισμένος οτι εγω στενοχωρηθηκα πολύ περισσότερο απο τη μέση Παρθενόπη του φόρουμ που σκουπιζοντας τα δάκρυα του το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε να κανει ήταν να κραξει λιμενικό και κυβέρνηση.

Και κάποιοι κάθονται και γράφουν κατεβατά για ομόλογα, spreads και λοιπές αηδίες...

Nonews-NEWS: Μοιράζουν κρέας στη Βαρβάκειο...

Το κέρασμα κατάντησε συσσίτιο... :TD:

Παράξενο πάντα νόμιζα ότι το τι γίνεται με τα spreads είναι βασικό κομμάτι ενός topic με τον τίτλο "Χρεωκοπία Ελλάδος". Να θυμηθώ την επόμενη φορά που θα θελήσω να γράψω κάτι να πάρω την άδεια σου πρώτα.

Τα spreads αγαπητέ μου είναι μαζί γενεσιουργό αίτιο, αφορμή αλλά και σύμπτωμα του χρέους της Ελλάδας.

Που σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι η κρίση στην Ελλάδα και ο ερχομός των μνημονίων ξεκίνησε όταν η Ελλάδα είχε υπερχρεωθεί, οδηγώντας τα spreads στο Θεό με συνέπεια να μη μπορεί να δανειστεί άλλο.

Επομένως για να σταματήσεις να βλέπεις αυτές τις εικόνες απο τη Βαρβάκειο και άρα να σταματήσει να πληγώνεται η ψυχούλα σου, πρέπει τα spread να επανέλθουν σε επίπεδα "investment grade" χώρας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Επομένως για να σταματήσεις να βλέπεις αυτές τις εικόνες απο τη Βαρβάκειο και άρα να σταματήσει να πληγώνεται η ψυχούλα σου, πρέπει τα spread να επανέλθουν σε επίπεδα "investment grade" χώρας.

ή να καταρρεύσει το σάπιο τραπεζικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ή να καταρρεύσει το σάπιο τραπεζικό σύστημα.

Εγώ σου λέω ότι καταρρέει αύριο. Και επίσης για να το κάνουμε και πιο εύκολο σου λέω ότι αύριο η Ελλάδα εχει 0 χρέη.

Ας υποθέσουμε επίσης ότι η Ελλάδα έχει πλέονασμα 1.5δις (όσο είναι περίπου το πρωτογενές που μιας και δεν έχουμε πλέον χρέη ισούται με το τελικό).

Άρα έχουμε 1.5 δις για να κάνουμε τη ζωή των συμπολιτών μας καλύτερη. Σου φτάνουν; Αν όχι απο που θα βρείς να δανειστείς τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις νοοτροπία; Αν καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα, δε θα μιλάμε για δανεισμό πλέον. Δες το Zeitgeist και μετά μιλάμε πάλι.

Ανασκευάζω την ερωτησή μου λοιπόν. Απο που θα βρεις τα υπόλοιπα χρήματα που απαιτούνται για να κάνεις τη ζωή των συμπολιτών μας καλύτερη

edit: Τώρα Κώστα μιλάμε ή κλάνουμε; Έχεις έσοδα και έξοδα ρε παλικάρι μου. Παράγεις τόσα, καταναλώνεις τόσα. Αν αυτά που παράγεις δε σου φτάνουν κάπως πρέπει να βρεις τα υπόλοιπα. Τράπεζες να τα δανειστείς δεν υπάρχουν, βάσει του σεναρίου του Wizard, οπότε έρχομαι και ρωτάω. να τυπώσεις χρήμα δε μπορείς, να δανειστείς δε μπορείς άρα ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;

btw όχι πως έχει καμία διαφορά για εσάς μιας και είστε ακομμάτιστοι αλλά ο πρόεδρος της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης κος Αλέξης Τσίπρας στο Τέξας είπε ότι κατάρρευση των τραπεζών θα σήμαινε καταστροφή. Όταν ο πιο γραφικός και απο την nvidia 780ti απορρίπτει ένα τέτοιο σενάριο ως καταστροφικό, αναρωτιέμαι πως αισθάνεστε εσείς που το θεωρείτε και ευχής έργον.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις νοοτροπία; Αν καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα, δε θα μιλάμε για δανεισμό πλέον. Δες το Zeitgeist και μετά μιλάμε πάλι.

Επειδή αφιέρωσα τις 6 ώρες για να δώ και τα 3 επεισόδια, μου έμεινε μια απορία:

Οταν μιλάς για κατάρρευση / κατάργηση (ή όπως αλλιώς το θέσεις) του τραπεζικού συστήματος, εννοείς παγκόσμια ??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ΠΡΙΝ ανακαλυφθουν οι τραπεζες πως ζουσαμε?

150-200 χρονια, σκαρτα, εφευρεση ειναι...

Πιο πριν δεν υπηρχε ανθρωποτητα?

Α ναι ξεχασα τοτε ηταν μεσαιωνας και τρωγαμε ο ενας τον αλλον. Μετα ανακαλυφθηκαν τα spreads και τα CDS και αποκτησαμε wifi, 3G και twitter... Μετα ηρθε το iphone και τα αλλαξε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αφιέρωσα τις 6 ώρες για να δώ και τα 3 επεισόδια, μου έμεινε μια απορία:

Οταν μιλάς για κατάρρευση / κατάργηση (ή όπως αλλιώς το θέσεις) του τραπεζικού συστήματος, εννοείς παγκόσμια ??

Προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς.

ΟΚ! Δεν το βρίσκεις και εσύ λίγο ''βολικό'' να γίνεται τώρα τέτοια κουβέντα ? Θέλω να πώ πως 5 χρόνια πριν, πόσοι άραγε ψάχνονταν έτσι ?? και καλά, εσύ μπορεί και τότε να υποστήριζες το ίδιο. Για πες μου όμως: δεν σου θυμίζει λίγο το μύθο του Αισώπου με την κολοβή αλεπού ?? Και όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν τέτοια ζητήματα με τις τράπεζες γιατί να ακολουθήσουν ?? κορόιδα είναι ??

Απο την άλλη, όποιος νομίζει στ'αλήθεια πως μπορεί να ζήσει off-grid (που δεν σου κρύβω, θα μου άρεσε πάρα πολύ), ιδού η Ρόδος. Δεν είναι ανάγκη να καταρρεύσει όλος ο πλανήτης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ΠΡΙΝ ανακαλυφθουν οι τραπεζες πως ζουσαμε?

150-200 χρονια, σκαρτα, εφευρεση ειναι...

Πιο πριν δεν υπηρχε ανθρωποτητα?

Α ναι ξεχασα τοτε ηταν μεσαιωνας και τρωγαμε ο ενας τον αλλον. Μετα ανακαλυφθηκαν τα spreads και τα CDS και αποκτησαμε wifi, 3G και twitter... Μετα ηρθε το iphone και τα αλλαξε ολα.

Έλα να σου σπάσω δυο φουσκίτσες

α)

Πριν πόσα χρόνια είπες;

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1

Η λέξη τράπεζα btw αναφέρεται στα τραπέζια που είχαν μπροστά τους οι τότε... τραπεζίτες και έκαναν τις συναλλαγές τους.

β)

Και θα μου πεις ναι αλλά τότε δεν υπήρχαν τα παράγωγα κτλ.

Ναι ε; 3 λεξούλες για σένα. "Πολιτικά του Αριστοτέλη". Εκεί αναφέρεται ότι ο Θαλής ο Μιλήσιος έπαιξε με τα δικαιώματα χρήσης των ελαιοτριβείων όταν προέβλεψε ότι η παραγωγή ελιάς θα είναι πολύ μεγάλη. Ναι φιλαράκο μου. Ένας απο τους 7 σοφούς της αρχαιότητας το έριξε στο commodities futures trading.

https://ia600609.us.archive.org/31/items/aristotlespolit00aris/aristotlespolit00aris.pdf

σελίδα 56

Να ζητήσω συγνώμη απο τον ευατό μου, τα μέλη του forum και τον Άδωνη που δε βρήκα στο internet το αρχαίο κείμενο και αναγκάστηκα να καταφύγω στην αγγλική ανάλυση.

Και τώρα που φαντάζομαι ότι θεμελίωσα ότι η ύπαρξη της τράπεζας υπάρχει σχεδόν για όσο υπάρχει και καταγεγραμένη ιστορία να επιστρέψουμε λιγάκι στην ερωτησή μου; Οι τράπεζες μας χαιρέτησαν. Που βρίσκει το κράτος λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Να τονισουμε επισης οτι η εννοια της τραπεζας που αναφερει ο φιλος του Αδωνη ο Αριστοτελης, ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει με την σημερινη τραπεζα που λεμε εμεις. Αλλα δεν πειραζει.

Και φυσικα κανεις δεν εχει παραπονο απο την τραπεζα σαν ενα μερος που παει ο κοσμος να ασφαλισει τα λεφτα του (εναντι μιας αμοιβης ή whatever) αλλα με την τραπεζα οπως ξεκινησε να λειτουργει απο τα 1600 και μετα, δειλα δειλα με τα fractional reserve σαν ιδεα, πριν φτασει σημερα να ελεγχει τα παντα. Ρωτα και ποσους πρωην συναδελφους σου ειχαν λυντσαρει για τα αδεια ταμεια των "καταθεσεων" τους. Μετα μπηκε νομοθετηθηκε και η ιδεα του "χαρτιου" και τελειωσε.

Νομιζεις δηλαδη οτι εμεις καθομαστε και βριζουμε την... τραπεζα της Δηλου???

Επισης μιας που σου αρεσει η ιστορια, θα ξερεις φανταζομαι οτι μεχρι και πριν απο 200 χρονια τους τοκογλυφους τους κρεμαγανε στην πλατεια και ακομα και η "επισημη" τραπεζικη τοκογλυφια ηταν παρανομη. Δεν πουλουσανε ολα τα υπαρχοντα τους για να τους ξεχρεωσουνε... τους κρεμαγανε και τελειωνε.

edit: Ουτε με την τραπεζα αιματος εχω κανενα θεμα ετσι? Να το ξεκαθαρισω για να μην υπαρχουνε κενα και πιαστει κανεις. Ουτε και με την τραπεζα σπερματος... ουτε και με τους ιπποτες της στρογγυλης τραπεζας.

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Να τονισουμε επισης οτι η εννοια της τραπεζας που αναφερει ο φιλος του Αδωνη ο Αριστοτελης, ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχει με την σημερινη τραπεζα που λεμε εμεις. Αλλα δεν πειραζει.

Και φυσικα κανεις δεν εχει παραπονο απο την τραπεζα σαν ενα μερος που παει ο κοσμος να ασφαλισει τα λεφτα του (εναντι μιας αμοιβης ή whatever) αλλα με την τραπεζα οπως ξεκινησε να λειτουργει απο τα 1600 και μετα, δειλα δειλα με τα fractional reserve σαν ιδεα, πριν φτασει σημερα να ελεγχει τα παντα. Ρωτα και ποσους πρωην συναδελφους σου ειχαν λυντσαρει για τα αδεια ταμεια των "καταθεσεων" τους. Μετα μπηκε νομοθετηθηκε και η ιδεα του "χαρτιου" και τελειωσε.

Νομιζεις δηλαδη οτι εμεις καθομαστε και βριζουμε την... τραπεζα της Δηλου???

Επισης μιας που σου αρεσει η ιστορια, θα ξερεις φανταζομαι οτι μεχρι και πριν απο 200 χρονια τους τοκογλυφους τους κρεμαγανε στην πλατεια και ακομα και η "επισημη" τραπεζικη τοκογλυφια ηταν παρανομη. Δεν πουλουσανε ολα τα υπαρχοντα τους για να τους ξεχρεωσουνε... τους κρεμαγανε και τελειωνε.

edit: Ουτε με την τραπεζα αιματος εχω κανενα θεμα ετσι? Να το ξεκαθαρισω για να μην υπαρχουνε κενα και πιαστει κανεις. Ουτε και με την τραπεζα σπερματος... ουτε και με τους ιπποτες της στρογγυλης τραπεζας.

Ανέφερες τις τράπεζες ως εφεύρεση των τελευταίων 200 χρόνων. Σου είπα ότι έχουν ιστορία όση και η καταγεγραμένη ιστορία της ανθρωπότητας (give or take). Έρχεσαι πίσω σαν βρεγμένη γάτα που πέταξε βλακεία και πας να το καλύψεις με χαριτωμενιές και καταλήγεις να μου πεις ότι μίλαγες για το fractional reserve banking το οποίο το τοποθετείς κάπου στο 1600 (το οποίο είναι 400 χρόνια πριν και όχι 200 αλλά δε βαριέσαι κανείς απο εσάς τους αντικειμενικούς δεν τα πάει καλά με τους αριθμούς (εν αντιθέσει με τα νούμερα, με τα οποια τα πάτε υπέροχα)). Να σου κάνω τη χάρη και να το δεκτώ ότι είναι τόσα. Με ρωτάς αν μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς τράπεζα; Εσύ μπορείς να σκεφτείς τη δική σου πχ χωρίς τα αυτοκίνητα τα οποια υπάρχουν για ενάμιση αιώνα ή ακόμα χειρότερα χωρίς τις ατμομηχανές που άρχισαν να χρησιμοποιούνται κάπου στα 1700;

Μιας και μιλάμε για το παρελθόν να σπεύσω να σου πω να μην αναπολείς με νοσταλγία την ωραία εποχή όπου κρεμάγανε δανειστές. Βλέπεις σε προγενέστερες εποχές όταν κάποιος δε μπορούσε να αποπληρώσει δάνειο έχανε την ελευθερία του και γινόταν σκλάβος του δανειστή. Οπότε Σόλωνα όταν κοιτάς προς τα πίσω και παρακαλάς να ξαναγυρίσουν τα πράγματα σε άλλες εποχές, πρόσεχε φίλε μου διότι δεν ξέρεις που θα σταματήσει η βελόνα.

Και ξαναρωτάω για τρίτη φορά. Όπως ανέφερε ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION] ας υποθέσουμε ότι αύριο οι τράπεζες εξαφανίζονται. Η Ελλάδα έχει 0 δάνεια. Που βρίσκει το κράτος τα χρήματα για να επαναφέρει την ποιότητα ζωής του Έλληνα στην προ κρίση εποχή (η οποία ήταν financed απο τις τράπεζες).

Link to comment
Share on other sites

Πριν 500 χρόνια ο αριστοκράτης που είχε τα πολλά σεντούκια σε έσφαζε και σου έκαιγε το σπίτι.

Σήμερα η τράπεζα σου παίρνει το σπίτι και σε πετάει στον δρόμο. Δεν σε σφάζει, είναι παράνομο. Περιμένει να πεθάνεις μόνος σου.

Γενικά το πρόβλημα δεν είναι οι τράπεζες, αλλά όλο το σύστημα που αποσκοπεί στην μεγιστοποίηση του κέρδους. Μήπως εταιρίες τροφίμων και φαρμάκων έχουν σκοτώσει λιγότερους με σκοπό το κέρδος; Πόσες βιομηχανίες, μικρές ή μεγάλες, βιοτεχνίες, μικρές ή μεγάλες, μολύνουν περιοχές με απόβλητα αποσκοπώντας στην μεγιστοποίηση του κέρδους ή αντίστοιχα στην ελαχιστοποίηση των εξόδων; Γιατροί με φακελάκια, εφοριακοί πουλημένοι, δημοσιογράφοι πουλημένοι, δικηγόροι πουλημένοι. Όλοι δουλεύουν για την μεγιστοποίηση του κέρδους τους. Όλοι αυτοί αν τους ρωτήσει κάποιος θα πούνε ότι φταίνε οι τράπεζες όταν και οι ίδιοι λειτουργούν με τον ίδιο στόχο. Την μεγιστοποίηση του κέρδους τους.

Όσο κάποιοι άνθρωποι έχουν την δυνατότητα να συγκεντρώνουν μεγάλη δύναμη στα χέρια τους και πασχίζουν να την κάνουν μεγαλύτερη, θα υπάρχει αδικία στον κόσμο. Προσπαθώντας απλά να ανατρέψουμε το οποιοδήποτε σύστημα δεν κάνουμε τίποτα. Απλά χάνουμε χρόνο κάνοντας κύκλους όσο το πρόβλημα διογκώνεται. Το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε τώρα θα ήταν απλά να βγούμε από αυτή την τρύπα και να εκμεταλλευτούμε το υπάρχον σύστημα κάνοντας αυτή τη φορά κάτι το διαφορετικό και φροντίζοντας να αποφύγουμε τα λάθη του παρελθόντος. Σαν χώρα είμαστε μικρή και ασήμαντη να ανατρέψουμε μόνοι μας το σύστημα οπότε πρέπει να γίνουμε καλύτεροι σε αυτό το στημένο παιχνίδι. Μπορούμε να κάτσουμε σε μια γωνία φωνάζοντας και περιμένοντας την κατάρρευση αυτού του συστήματος, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουμε πάρα πολύ. Κάποια στιγμή πρέπει να αφήσουμε τις φωνές και να κοιτάξουμε πως θα προχωρήσουμε μπροστά. Και η Ελλάδα και η Νορβηγία λειτουργούν μέσα στα ίδια πλαίσια του ίδιου σάπιου συστήματος. Οι Έλληνες όμως είναι φτωχοί, οι Νορβηγοί πλούσιοι. Πρέπει να βρούμε που είναι το πρόβλημα σε αυτό.

Και το πρόβλημα είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούμε. Η μεν κυβέρνηση χαρίζοντας δισεκατομμύρια σε συγκεκριμένα συμφέροντα, η μεν αντιπολίτευση βάζοντας εμπόδια στην πορεία της χώρας από τον φόβο μήπως η κυβέρνηση χαρακτηριστεί πετυχημένη. Αυτό όχι τώρα, αλλά εδώ και 40 χρόνια.

Το πρόβλημα δεν είναι οι τράπεζες ή το χρέος. Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία μας. Διεφθαρμένες κυβερνήσεις που λειτουργούν εις βάρος της χώρας και υπέρ των Α συμφερόντων, διεφθαρμένες αντιπολιτεύσεις που λειτουργούν εις βάρος της χώρας ώστε αργότερα να γίνουν κυβέρνηση και να ευνοήσουν τα Β συμφέροντα. Το άγχος τους δυστυχώς δεν είναι η χώρα και ο λαός της. Το άγχος της κυβέρνησης είναι το αν θα χάσει την εξουσία και το άγχος της αντιπολίτευσης το αν δεν θα πάρει την εξουσία. Η χώρα είναι δευτερεύον. Και δυστυχώς αυτό το άγχος το έχουν περάσει και στον λαό. Ο λαός ποιο πολύ αγχώνεται για το πως θα λέγεται αυτός που θα τον βγάλει από την κρίση, παρά το να βγει από την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Έλα να σου σπάσω δυο φουσκίτσες

α)

Πριν πόσα χρόνια είπες;

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1

Η λέξη τράπεζα btw αναφέρεται στα τραπέζια που είχαν μπροστά τους οι τότε... τραπεζίτες και έκαναν τις συναλλαγές τους.

β)

Και θα μου πεις ναι αλλά τότε δεν υπήρχαν τα παράγωγα κτλ.

Ναι ε; 3 λεξούλες για σένα. "Πολιτικά του Αριστοτέλη". Εκεί αναφέρεται ότι ο Θαλής ο Μιλήσιος έπαιξε με τα δικαιώματα χρήσης των ελαιοτριβείων όταν προέβλεψε ότι η παραγωγή ελιάς θα είναι πολύ μεγάλη. Ναι φιλαράκο μου. Ένας απο τους 7 σοφούς της αρχαιότητας το έριξε στο commodities futures trading.

https://ia600609.us.archive.org/31/items/aristotlespolit00aris/aristotlespolit00aris.pdf

σελίδα 56

Να ζητήσω συγνώμη απο τον ευατό μου, τα μέλη του forum και τον Άδωνη που δε βρήκα στο internet το αρχαίο κείμενο και αναγκάστηκα να καταφύγω στην αγγλική ανάλυση.

Και τώρα που φαντάζομαι ότι θεμελίωσα ότι η ύπαρξη της τράπεζας υπάρχει σχεδόν για όσο υπάρχει και καταγεγραμένη ιστορία να επιστρέψουμε λιγάκι στην ερωτησή μου; Οι τράπεζες μας χαιρέτησαν. Που βρίσκει το κράτος λεφτά;

Μπλα, μπλα, μπλα... Τι σχέση έχει το εμπόριο με τις τράπεζες;;;; Η καταστροφή του οικονομικού κόσμου γίνεται από τους τόκους και τις χρηματιστηριακές φούσκες. Αυτά δεν υπήρχαν τότε. Άντε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.