Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Επίσης παραβλέπεις πως ακόμα και να μην είχαν φαγωθεί τα αποθεματικά (πράξη εγκληματική και συμφωνούμε), πάλι τα ταμεία θα έπεφταν έξω

...

Τα νούμερα του τζόκερ δε μας λες καλύτερα... περισσότερες πιθανότητες έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ότι ποστάρεις έιναι θέσφατο και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης έτσι ;; σε μαρμάρινες πλάκες χαραγμένο.

Ωστόσο, δεν σχολίασες το τι παίχτηκε στην αμερική, και έπρεπε ο φορολογούμενος να πληρώσει την ’’επιχειρηματική δραστηριότητα’’ της AIG, αφου ο ψωμιάδης δεν σου κάνει (και απορώ γιατί).

Δηλαδη θελεις να μας πεις εσυ οτι ενας ομιλος σαν την AIG η μονη της ασχολια ηταν η ασφαλεια των εργαζομενων?!????????!?!?!

Δυστυχως οσο κι αν θελω να φανω αντικειμενικος εχει δικιο ο Γιαγκος, απλα το εγραψες για να του απαντησεις

Εγω απλα εγραψα στο google "why AIG...." και το 4ο autocomplete ηταν το "collapsed" μετα το "bailed out" και το "failed"

How AIG fell apart | Reuters

Οσο κι αν διαβαζω το αρθρο δεν μπορω να βρω καπου για "εισφορες συνταξιουχων που δεν πληρωναν" ουτε "τα εφαγε ο συνδικαλιστης".... Ολο κατι περιεργα αρχικα με CDS διαβαζω...

Το γιατι "επρεπε να την πληρωσει ο φορολογουμενος" το λεμε τοσες σελιδες τωρα!

Link to comment
Share on other sites

^^^ Είτε δεν διαβάζετε τι γράφω (με αποτέλεσμά να απαντάτε για να απαντάτε ΕΣΕΙΣ) είτε γράφω πολύπλοκα και δεν με καταλαβαίνετε. Για να δούμε απο την αρχή:

Διαβάζω αυτό:

Πως γίνεται με λιγότερα χρήματα ιδιωτική ασφάλεια να σου παρέχει περισσότερα;

Και απαντάω κάνοντας μνεία τόσο στην ΑΣΠΙΣ όσο και στην AIG με το σκεπτικό πως ''τα λιγότερα χρήματα'' ενέχουν αρκετές φορές κίνδύνους απάτης. Και δεν επεκτάθηκα στο τί γίνεται όταν πάς να ζητήσεις τα χρήματα που δαπάνησες (άμα τα είχες -άλλη διαφορά αυτή-) απο μια ιδιωτική ασφάλεια (εκτός και αν πάλι μόνο εγώ έχω παραδείγματα ανθρώπων που σκίστηκαν να βρούν τα νοσήλεια που απαιτούνταν, και μετά έτρεχαν κάτι μήνες σε δικηγόρους προκειμένου να τα πάρουν πίσω).

Και με πιο λίγα λόγια: Δεν με νοιάζει πώς, ποίος και γιατί φούνταρε την ΑΣΠΙΣ ή παραλίγο την AIG. Αυτό που σχολιάζω είναι πως τελικα δεν υπάρχει ασφαλής λύση.

Υ.Γ. και ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος του ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ) Όταν όμως τον βρήκε ένα ξεγυρισμένο διπλό έμφραγμα, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να αναφέρει την ασφάλειά του. Αν ήταν ασφαλισμένος στον ιδιώτη, δεν ξέρω αν θα προλάβαινε τις ''διατυπώσεις'' . ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ??

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πιτσιρίκος | Πώς στρώθηκε ο δρόμος για τον φασισμό

Οι πολίτες έχουν χρέος να ασχολούνται με τα κοινά και να ενδιαφέρονται για την πολιτική.

Οι πολίτες έχουν χρέος να φροντίζουν την ψυχή τους και το μυαλό τους, να επιζητούν την γνώση και να αποφεύγουν τα σκουπίδια.

«Μας πρόδωσαν οι πολιτικοί» λένε οι πολίτες. Ναι, αλλά πολύ πριν, οι πολίτες είχαν προδώσει τους εαυτούς τους. Το πρώτο δεν θα είχε συμβεί, αν δεν είχε συμβεί το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, γιατί όλοι επικεντρώνεστε στο δέντρο. Υπάρχει και το δάσος, ξέρετε, και επιχειρηματολογώ:

Από την στιγμή, που οι ιδιωτικές εταιρίες ασφάλισης, είναι ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ και ΕΤΑΙΡΙΕΣ, στόχος τους είναι το κέρδος, με ότι αυτό συνεπάγεται, και βάση αυτού, δε θα διστάσουν να βάλουν ψιλά γράμματα στα συμβόλαιά τους, εκμεταλλευόμενες τον ασφαλισμένο, για να αυξήσουν τα κέρδη τους. Θεωρώ, ότι αυτό είναι πασιφανές και ευκολονόητο, η μόνη διαφορά, κατά την άποψή μου, είναι το ποσοστό που έχουν σαν στόχο στο τέλος του οικονομικού έτους.

Από την άλλη, οι δημόσιοι οργανισμοί ασφαλιστικής κάλυψης, ως δημόσιοι, θα έπρεπε αποσκοπούν στην όσο το δυνατόν βέλτιστη υγειονομική και συνταξιοδοτική κάλυψη των πολιτών, γιατί είναι δημόσιοι, είναι υποχρέωση τους, και ταυτόχρονα και σκοπός ύπαρξης τους. στα πλαίσια ενός κοινωνικού κράτους. Τώρα, το κατά πόσο αυτό ισχύει, στην περίπτωση μας, είναι ένα άλλο θέμα, αρκετά μεγάλο. Μεγάλο μέρος την διαφωνίας μου του παρόντος συστήματος, εκτός από το ότι είναι κατά πολύ αναποτελεσματικό και ελλειμματικό(συγχωρήστε μου αυτή την λέξη), είναι ο διαχωρισμός των πολιτών, βάση της δουλειάς του, και κατ επέκτασή, της δημιουργίας επιπέδων ασφαλιζομένων (δημόσιο, ΟΑΕΕ,ΙΚΑ κτλ.) Προσωπικά, δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος, αναλογιζόμενος το λόγο

κόστους/παροχών πέρα από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

^^^ Είτε δεν διαβάζετε τι γράφω (με αποτέλεσμά να απαντάτε για να απαντάτε ΕΣΕΙΣ) είτε γράφω πολύπλοκα και δεν με καταλαβαίνετε. Για να δούμε απο την αρχή:

Διαβάζω αυτό:

Και απαντάω κάνοντας μνεία τόσο στην ΑΣΠΙΣ όσο και στην AIG με το σκεπτικό πως ''τα λιγότερα χρήματα'' ενέχουν αρκετές φορές κίνδύνους απάτης. Και δεν επεκτάθηκα στο τί γίνεται όταν πάς να ζητήσεις τα χρήματα που δαπάνησες (άμα τα είχες -άλλη διαφορά αυτή-) απο μια ιδιωτική ασφάλεια (εκτός και αν πάλι μόνο εγώ έχω παραδείγματα ανθρώπων που σκίστηκαν να βρούν τα νοσήλεια που απαιτούνταν, και μετά έτρεχαν κάτι μήνες σε δικηγόρους προκειμένου να τα πάρουν πίσω).

Και με πιο λίγα λόγια: Δεν με νοιάζει πώς, ποίος και γιατί φούνταρε την ΑΣΠΙΣ ή παραλίγο την AIG. Αυτό που σχολιάζω είναι πως τελικα δεν υπάρχει ασφαλής λύση.

Υ.Γ. και ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος του ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ) Όταν όμως τον βρήκε ένα ξεγυρισμένο διπλό έμφραγμα, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να αναφέρει την ασφάλειά του. Αν ήταν ασφαλισμένος στον ιδιώτη, δεν ξέρω αν θα προλάβαινε τις ''διατυπώσεις'' . ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ??

Οκ σορρυΖ... Μαλλον τοτε εγω δεν καταλαβα καλα λογω της προηγουμενης κουβεντας... Για να νιωσω δηλαδη...

Αρα ειμαστε ολοι ΚΑΤΑ των ιδιωτικων ασφαλειων γιατι δεν τις εμπιστευομαστε γιατι σκοπος δεν ειναι να σωσουνε τον πατερα μου οταν (χτυπα ξυλο) παθει κατι αλλα να καβατζωσουν τα ασφαλιστρα (τα λιγοστα) να ταξουν ανωτερες υπηρεσιες και να προσπαθησουν να κανουν την κοτα (με ψιλα γραμματα στο ασφαλΗστηριο) οταν ερθει η ωρα να πλερωσουν??

Επισης το κακο κρατος και στην περιπτωση της AIG (καθαρα ιδιωτικης) εδωσε λεφτα των φορολογουμενων για να την σωσει και το επισης κακο κρατος εδωσε λεφτα των φορολογουμενων (με τη μορφη κρατησεων μισθου) στο κουρεμα του PSI για τα ασφαλιστικα μας ταμεια (καθαρα δημοσια).

Ε καπου καποιος ψηλα στην τροφικη αλυσιδα ειναι κακος. Δεν γινεται να ριξουμε ΟΛΗ την ευθυνη στον πολιτη που ειναι απερισκεπτος/βλακας/αμορφωτος/αδιαφορος και τον ψηφισε.

Νομιζω επισης οτι μπορουμε να συμφωνησουμε οτι οι ισχυροτεροι αντρες που κανουν κουμαντο ΔΕΝ ειναι εκλεγμενοι απο κανεναν λαο ή καμμια πλειοψηφια. Ειναι οι καλοι και αγιοι CEO που το μονο που εχουνε στο αγνο μυαλουδακι τους ειναι να βγαλουν κερδος για αυτους και τους φουκαριαρηδες τους μετοχους τους ωστε να ανοιξουν κι αλλο εργοστασιο/μαγαζι, ωστε να προσλαβουν κι αλλο κοσμακη (με τον βασικο μισθο γιατι πρεπει να δειξουμε κερδος στον κακο μετοχο που πιεζει να παμε στην Κινα με $1/μηνα μισθο) ωστε να προοδευσει η κοινωνια μας. Αρα υπαρχει και περιορισμος με το υπαρχον "πολιτισμενο" συστημα για ουσιαστικο φως στο τουνελ χωρις καποιος να τα κανει λαμπογυαλο και να τα χτισει απο την αρχη.

Στο οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΛΥΣΗ νομιζω οτι καπου καποιος χανει τον ορισμο της λεξης "ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΖΩΗΣ/ΥΓΕΙΑΣ/ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ" στην περιπτωση τηε ιδιωτικης και "ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ" στην περιπτωση της δημοσιας.

Αν θελουμε να το πουμε "καρεκλα" να ηρεμησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σορρυΖ... Μαλλον τοτε εγω δεν καταλαβα καλα λογω της προηγουμενης κουβεντας... Για να νιωσω δηλαδη...

Αρα ειμαστε ολοι ΚΑΤΑ των ιδιωτικων ασφαλειων γιατι δεν τις εμπιστευομαστε γιατι σκοπος δεν ειναι να σωσουνε τον πατερα μου οταν (χτυπα ξυλο) παθει κατι αλλα να καβατζωσουν τα ασφαλιστρα (τα λιγοστα) να ταξουν ανωτερες υπηρεσιες και να προσπαθησουν να κανουν την κοτα (με ψιλα γραμματα στο ασφαλΗστηριο) οταν ερθει η ωρα να πλερωσουν??

Δεν ξέρω αν είσαστε, ή αν δεν είσασαστε ολοι κατά. Αυτό που γνωρίζω είναι πως σε μια χώρα με αμιγώς ιδιωτική ασφάλιση, αν σου κάτσει κάτι, και δεν έχεις πληρώσει το τσέκι την προηγούμενη, τότε καλή καρδιά. Απόδειξη προσωπικά θεωρώ την Αμερική που ο Ομπάμα θέλησε να ’’ιδρύσει’’ έναν κρατικό φορέα για τους μη δυνάμενους να πληρώνουν και έφαγε πόρτα απο (μάντεψε) τους κακούς ιδιώτες που αντιλήφθηκαν πως κάτι τέτοιο θα απειλούσε την κερδοφορία τους. Αφιέρωσε 3 μόνο λεπτά για μια συνοψη της ιστορίας, εδώ.

Επισης το κακο κρατος και στην περιπτωση της AIG (καθαρα ιδιωτικης) εδωσε λεφτα των φορολογουμενων για να την σωσει και το επισης κακο κρατος εδωσε λεφτα των φορολογουμενων (με τη μορφη κρατησεων μισθου) στο κουρεμα του PSI για τα ασφαλιστικα μας ταμεια (καθαρα δημοσια).

Ε καπου καποιος ψηλα στην τροφικη αλυσιδα ειναι κακος. Δεν γινεται να ριξουμε ΟΛΗ την ευθυνη στον πολιτη που ειναι απερισκεπτος/βλακας/αμορφωτος/αδιαφορος και τον ξανά μανά ξανά μανά ψηφιζσε.

Proper

Το ’’κακό κράτος’’ δεν είναι δικό μου γραφόμενο. Ωστόσο στην περίπτωση του ιδιώτη δεν άφησε ακάλυπτους τους πολίτες του και πλήρωσε τη νύφη (και ελπίζω να ’’ρύθμισε’’ και τους κακούς CEO´s που τα έκαναν σαν τα μούτρα τους).

Στην περίπτωση όμως του δημοσίου τα πράγματα είναι ανάποδα. Τους CEO´s τους διόρισε το ίδιο με βάση κομματικά κριτήρια καί όποτε γίνοταν στραβή (γιατί πριν το οριστικό κούρεμα, έκατσαν και άλλες στραβές ξέρεις) αυτοί που θα έπρεπε να κράζουν για διαιοσύνη, (μάντεψε πάλι) ’’δεν ασχολούνταν με τα πολιτικά’’ όπως έγραψε και ο πιτσιρίκος, και σου άρεσε.

Η δική μου προσωπική γνώμη είναι πως με την πρακτική αυτή της απαξίωσης της δημόσιας ασφάλισης, πριμοδοτείται η ιδιωτική (ήδη έχουν σκάσει μύτη οι πρώτες διαφημίσεις), τη στιγμή που το πρόβλημα δεν είναι με την ιδέα, αλλά με τα άτομα. Πιστεύω πως αποτέλεσμα θα έχει παντελή κατάργηση της όποιας μορφής κοινωνικής προστασίας έναντι του πολίτη, και όποιος έχει θα απολαμβάνει υγεία και σύνταξη, ενώ οι λοιποί θα ψωφολογάνε. Για αυτό το λόγο και αντέδρασα όπως αντέδρασα στην πρόταση περί ’’λιγότερα χρήματα/καλύτερες απολαβες’’ καθώς μου κάνει πολύ για διαφήμιση.

Αυτά απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημόσιο: 302.151 προσλήψεις την περίοδο Καραμανλή | gazzetta.gr

και το μεγάλο ερώτημα.... Χρειαζόντουσαν οι προσλήψεις τους;

Φυσικά και ναι. Πως θα αύξαναν τις πιθανότητές τους για επανεκλογή;

Link to comment
Share on other sites

Δημόσιο: 302.151 προσλήψεις την περίοδο Καραμανλή | gazzetta.gr

και το μεγάλο ερώτημα.... Χρειαζόντουσαν οι προσλήψεις τους;

Έκανε τέτοια πράγματα η Δεξιά του Φιλελευθερου Καραμανλή; Περίεργο.

-*-*-*-*-

Αν δούμε αυτό μαζί με τα ποστς των dunkel_Stem και colt , μπορώ να πω ότι η Χρυσή Αυγή έπαιξε τον ρόλο της, βοήθησε το σύστημα όπως η Ν.Δ. ήθελε (δεν είναι τυχαίες ούτε οι δηλώσεις μελών της ΝΔ για την Χ.Α. ούτε μία παλιά συνέντευξη πρών μέλους της Χ.Α. που έλεγε ότι παλιότερα η ΝΔ έστελνε εκτυπωμένο εκλογικό υλικό της Χ.Α. στην Χ.Α.) , και τώρα κάνουν ότι μπορούν, χρησιμοποιώντας όλες τις δικλείδες ασφαλείας που έχουν για να την σταματήσουν.

Σίγουρα την ΝΔ την βολευει πάρα πολύ να ακούγεται μόνο "Sucksess Story", "Πλεόνασμα" και πόσο φασίστική είναι η Χ.Α. , δεν την συμφέρει να ακούγεται πόσο ψευτικο είναι το story και πόσο πλασματικό είναι το πλεόνασμα. Την συμφέρει να φανεί σαν εγγυητής της ασφάλειας, και πολέμιος της Χ.Α. δεν την συμφέρει να ακουστούν οι διάφορες δηλωσεις μελών της...

Γιατί τώρα όμως; Γιατί σήμερα; Δεν μπορούσαν να τα ψιλοκουκουλώσουν όπως όταν η Χ.Α. δολοφονούσε αλλοδαπούς; Φυσικά και μπορούσε.

Αναμείνατε λοιπον δυνατές εξελίξεις και στο μέτωπο της Χ.Α. και στην οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε τέτοια πράγματα η Δεξιά του Φιλελευθερου Καραμανλή; Περίεργο.

καθόλου περίεργο, έτσι και αλλιώς σου έχω πει ότι η ΝΔ

1. δεν είναι φιλελεύθερο κόμμα (λέει ότι είναι)

2. είναι αριστερο κόμμα

:D

Link to comment
Share on other sites

καθόλου περίεργο, έτσι και αλλιώς σου έχω πει ότι η ΝΔ

1. δεν είναι φιλελεύθερο κόμμα (λέει ότι είναι)

2. είναι αριστερο κόμμα

Δεν έχεις άδικο, αλλά ο Τζήμερος είναι ακόμα πιο Αριστερός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, αλλά ο Τζήμερος είναι ακόμα πιο Αριστερός.

Δηλαδη μονο ο τζημερος υπάρχει; τελοσπαντων η ουσια ειναι οτι ξεχειλωσαν τον δ.τ.. Αντε να τα μπαλωσουν τωρα...και οι τωρινοι και οι επομενοι...

Link to comment
Share on other sites

Οσο εμεις ψαχνουμε τροπους να ξεφορτωθουμε αυγα και να διωξουμε ΔΥ γιατι παιρνουν 2000 συνταξη και τα ταμεια καταρρεουν στην απεναντι οχθη κατι κακομοιροι (απο ενα κρατος που λειτουργει -προφανως- ρολοι σε σχεση με μας) ψαχνουν να βρουν κατι ψιλα που τους παρεπεσαν και κανεις (ουτε καν η ... επιθεωρητης ""ΕΛΕΓΧΟΥ"" και-καλα) δεν ξερει που πηγαν

[ame]

[/ame]

Για οποιον δεν ξερει αξιζει να σημειωθει οτι το συνολικο χιλιοτραγουδισμενο χρεος του Αμερικα ειναι ~14-15.000.000.000.000 (οσο περιπου και το ΑΕΠ της) και καπου "εχασαν" αλλα 9 (τρις ετσι?)....

Για να ξερουμε απο που ξεκιναει η κριση που βιωνουμε σαν PIGS κλπ κλπ

Απο την αλλη βεβαια, (μην ειμαστε αχαριστοι....) ξερουμε που πηγαν αλλα 16τρις

Bailout+Money+FED.PNG

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πλέον συμπληρώσει ορισμένα 24ωρα από τη στυγερή δολοφονία του Παύλου Φύσσα και διαβάζοντας μια σειρά άρθρων και δηλώσεων από πρωταγωνιστικά πρόσωπα όσον αφορά τα γεγονότα εκείνης της νύχτας είναι φανερό πως υπάρχουν στοιχεία που ΔΕΝ αμφισβητούνται και μου

δημιουργούν πολλές σκέψεις ως προς το αν πράγματι ηθικός αυτουργός είναι η Χρυσή Αυγή ή κάποιος άλλος.

[...]

1. Η Χρυσή Αυγή βρίσκεται σε συνεχή δημοσκοπική άνοδο έχοντας καπαρώσει την τρίτη θέση.

2. Αυτοί λοιπόν οι νεοναζί, είναι τόσο μα τόσο ηλίθιοι να πάνε να σκοτώσουν έναν νέο άνθρωπο; Γιατί; Αφού όλα τους πάνε πρίμα και θα μπορούσαν μεθαύριο από μεγαλύτερη θέση ισχύος να τον λιώσουν διαφορετικά;

3. Θα επέλεγαν έναν άνθρωπο που έχει χιλιοφωτογραφηθεί τόσο με το βουλευτή Μπαρμπαρούση όσο και σε πόσες δράσεις του κόμματος;

[...]

5. Ο Ρουπακιάς παρκάρισε στα 20-30 μέτρα από τους αστυνομικούς της ΔΙΑΣ που βρίσκονταν εκεί όπως μαρτυρούν οι γονείς και ο φίλος του Παύλου.

6. Ο Ρουπακιάς κατεβαίνει, τον μαχαιρώνει, του στρίβει το μαχαίρι για να βεβαιωθεί ότι θα σκοτώσει το παιδί κι αντί να διαφύγει, πάει σαν κύριος να μπει στο αμάξι με τους αστυνομικούς λίγα μέτρα πιο δίπλα.

7. Οι αστυνομικοί παρακολουθούν και ΔΕΝ κάνουν τίποτε. Κι όταν πάει να φύγει ο φονιάς, τότε τον σταματά η γυναίκα αστυνομικός λέγοντας “έ όχι και μαχαίρι!”.

8. Ο Ρουπακιάς φεύγει ατάραχος, ηρεμότατος και ομολογώντας πανεύκολα τα πάντα. Ένας σκληροπυρηνικός νεοναζί θα χρειαζόταν το λιγότερο μερικές ψιλές για να σπάσει.

9. Το μεθεπόμενο πρωί ήταν ήδη έτοιμες οι δημοσκοπήσεις με τη Χρυσή Αυγή σε μονοψήφια νούμερα.

[...]

11. Μέσα σε όλο το χαμό καταφέραμε να ακούσουμε κάτι δηλώσεις του πρωθυπουργού από τις Βρυξέλλες περί χρηματοδοτικού κενού το 2015-2016.

[...]

Στημένη “δουλειά” ο φόνος του Φύσσα; Μερικές απορίες… (ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ) | Ποικιλοτρόπως

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18257]Iraklis[/MENTION] Πολιτικό-οικονομικά θέματα, ειδικά όταν δεν είναι στο επίκαιρο των ειδήσεων, γράφοντε σε αυτό το θρεντ.

Τα οικονομικά δεν είναι το φόρτε μου, και στην τελική, αν όλοι είχαμε την ίδια γνώμη για την οικονομική πολιτική, δεν θα υπήρχε αυτό το thread.. Αλλά για να δούμε τις ενστάσεις σου...

:rolleyes:

Η Ρωσια σε λιγα χρονια θα εχει χασει πολυ σημαντικο κομματι σε οικονομια, σε εκταση και πληθυσμιακα.

Η Κινα τωρα ανακαλυψε οτι εχει ενα τεραστιο χρεος που μεχρι πριν μηνες νομιζαν οτι θα ειναι η Μελλοντικη χωρα για επενδυσεις και ομως σιγα σιγα Αμερικανικες και Ευρωπαικες εταιριες την κανουν και επιστρεφουν παλι πισω στις ΗΠΑ και Ευρωπη.

Αραβικος κοσμος εκει ειναι διαφορετικα τα πραγματα παρολο που πνιγονται στα πετρελαια

και ομως δυστηχως βασιζονται μονο στο πετρελαιο καποια στιγμη αυτο θα σταματησει να

ειναι η βαρυα βιομηχανια της απο την αλλη ομως προβλεπεται και εμφυλιος τυπου Συρια και

μαλλον κατα κει θα παει γιατι την συμφερει για τις ΗΠΑ.

Λατινικη Αμερικη τι πρωτοτυπο εχει κανει και τι μπορει να μας προσφερει ; ψιχουλα!!!

Δεν μου λες κάτι για την Ρωσία και τον Αραβικό κόσμο, απλά κάνεις προβλέψεις κοιτώντας την μαγική σου σφαίρα. Η Λατινική Αμερική έχει καταφέρει πολλά και είναι πίσω επίσης σε πολλά, όμως 2 από τις χώρες τις είναι στις G20.. Σίγουρα κάτι λέει αυτό. Για την Κίνα δεν ξέρω τίποτα, αλλά... η Κίνα δεν είναι αυτή που βοήθησε τόσο πολύ το sucksess story του Αντωνάκη;...

Το ειχαν πει παρα πολυ ανθρωποι, οτι το προβλημα δεν ειναι το χρεος αλλα το ελλειμα και το πρωτογεννες πλεονασμα, το χρεος μπορεις να το ξεχρεωσεις οχι μονο σε χρημα αλλα και σε αγαθα και πιστεψε με με την

παραγωγικοτητα που εχουμε το ξεχρεωνουμε υπαρχουν αρκετες λυσεις, το θεμα ειναι να ερθουν ομως και οι επενδυσεις ωστε να αυξηθουν και τα εσοδα στο κρατος και ετσι να κινηθει σιγα σιγα η Ελληνικη Οικονομια.

Συμφωνώ στο μπολντ κομμάτι, αλλά το υπόλοιπο δεν καταλαβαίνω που κολλάει.

Τίποτα από αυτά που γράφει ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ψέματα, το αν είναι ή δεν είναι πρόβλημα το χρέος δεν το ξέρω.

αν εγω εξοικονομησω χρηματα με την δουλεια που θα κανω σαν εργατουλης και σκοπευω να φτιαξω μια βιομηχανια για να αυξησω το κερδος μου για να εχω μια ανεση δεν θα μου αξιζε ο κοπος μου ;

το 90% στην Ελλαδα κοσμος προσπαθει να ανεβει στα οικονομικα επιπεδα

τι θα τους κανει ; θα τους φορολογησει ; θα τους πει οχι δεν πρεπει γιατι το θελει ο τσιριζα ; :hehe:

.

Θα σου αξίζει, δεν καταλαβαίνω τι αντίθετο γράφει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Αν κατάλαβα καλά, διάβασες λάθος αυτό που έβαλες σε μπολντ..

Μάλλον φτάιει το ότι δεν έχεις συνηθίσει τα σημεία στίξης.

"μέσα από τη φορολόγηση του πλούτου και των υψηλών εισοδημάτων" (κόμμα = μικρή ανάσα) "με στόχο την αύξηση των εσόδων (του κράτους) από άμεσους φόρους στα μέσα ευρωπαϊκά επίπεδα"

Δηλαδή, φορολόγηση του πλούτου και των υψηλών εισοδημάτων ώστε τα έσοδα του κράτους από αυτη την φορολόγηση να φτάσουν τα μέσα ευρωπαϊκά επίπεδα.

ολα τα υποιλοιπα οσα μπορεσα δλδ να διαβασω γιατι δεν αντεξα τι μια γραφει οτι θα

γινει αυτο και αυτο, ριζικες αλλαγες κτλπ αλλα δεν αναφερει τι πως και γιατι

Κανένα κόμμα δεν μπαίνει σε περισσότερες λεπτομέρειες επί του θέματος.

------

Δικαίωμα σου ξαναλέω να διαφωνείς με την οικονομική πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ, κανένα δικαίωμα όμως δεν έχεις να με προσβάλεις προσωπικά όπως έκανες, να διαμαρτύρεσαι που δεν άκουσες για κάτι που απλά δεν έψαξες και να γράφεις άκυρα πράγματα τελοίως περί σακιών και τεμπέληδων που έβγαλες από το μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς είστε ο πρώτος στόχος μέσα στην Ευρωπαϊκή Ενωση - μια μικρή, ευάλωτη χώρα με ελκυστικά «περιουσιακά στοιχεία» για... κλοπή.

Οι Ελληνες παρουσιάζονται ως τεμπέληδες που πίνουν ούζο στον ήλιο, δανείζονται πάρα πολλά και δουλεύουν πολύ λίγο. Γι' αυτό και η οικονομία τους κατέρρευσε. Πόσο λάθος ισχυρισμός... Στοιχεία από τον ΟΟΣΑ (από το 2000 έως το 2012), τα οποία και χρησιμοποιώ στο άρθρο μου στο περιοδικό VICE, με τίτλο «My Big Fat Greek Minister», αποδεικνύουν ότι οι Ελληνες εργάζονται κατά μέσο όρο 619 ώρες το χρόνο περισσότερες από τους Γερμανούς, τους Αγγλους και τους Αμερικανούς. Δυστυχώς, το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι Ελληνες ηγέτες συμφωνούν με αυτή τη ρατσιστική προσέγγιση, που προωθείται από την «ισχυρή γερμανική φυλή».

«Η Ελλάδα είναι θύμα εγκλήματος» | Άρθρα | Ελευθεροτυπία

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.