Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αρχικό μήνυμα απο yanni

Σπόντα είναι και φαίνεται και από αυτό εδώ σου το ποστ. Ουσιαστικά με κατηγορείς για υποκρισία. Παίρνεις ένα post που μιλάει γενικά για την διαφθορά στην χώρα (αναφέρω 4 ονόματα, τα μισά άσχετα με το ποδόσφαιρο), αποκόπτεις το κομμάτι που σε καίει ως οπαδό, το αν δηλαδή θα αλλάξει χέρια η παράγκα και το αν θα πανηγυρίζουμε τότε πέτσινα πρωταθλήματα για τα οποία τώρα σας κράζουμε και δίνεις στο post μου μια εντελώς διαφορετική διάσταση που προσωπικά εγώ αγνόησα. Εγώ μιλάω για την διαφθορά και εσένα σε απασχολεί για το ποιος θα έχει τα κλειδιά της παράγκας. Μετά βάζεις και like στο post του [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] που λέει το σωστό που όμως εσύ δεν λαμβάνεις υπόψιν όταν με κάνεις quote. Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα! Σε απασχολεί τα μέγιστα αυτό που ο άστρο αποκαλεί άνευ ουσίας!!!

Κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντήσω γιατί είσαι κακοπροαίρετος.

Όμως γράφεις πολλά χρόνια στο μαγαζί και παρά τα τσαλίμια σου δεν βλέπω να σε ξεφορτωνόμαστε : P

Δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο. Δεν μπορώ να παρακολουθήσω το άθλημα για πολύ ώρα. Ολυμπιακός είμαι αλλά ολυμπιακός της πυγμαχίας. Ήταν η ομάδα μου και παρεμπιπτόντως υποστηρίζω και το ποδόσφαιρο.

Αυτό που θα συμβεί με τον Μελισσανίδη δεν έχει ξαναγίνει. Δεν είναι τα πέτσινα πρωταθλήματα. Είναι οι στημένες αναμετρήσεις με στόχο τα κέρδη από το στοίχημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντήσω

Αυτό ήταν το δικό μου λάθος. Ότι δεν σε αγνόησα. Το αποτέλεσμα

γιατί είσαι κακοπροαίρετος.

ενώ εσύ κάνεις quote εμένα και μάλιστα με αρνητικό προσωπικό σχόλιο και υπονοούμενα, εγώ είμαι ο κακός.

Όμως γράφεις πολλά χρόνια στο μαγαζί και παρά τα τσαλίμια σου δεν βλέπω να σε ξεφορτωνόμαστε : P

Σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω τίποτα. Δεν διαθέτω ανάλογη εξέδρα. Θα κάνω πάντως κάποιες προσπάθειες να μην σας ενοχλώ με την παρουσία μου συχνά.

Link to comment
Share on other sites

.

Αυτό που θα συμβεί με τον Μελισσανίδη δεν έχει ξαναγίνει. Δεν είναι τα πέτσινα πρωταθλήματα. Είναι οι στημένες αναμετρήσεις με στόχο τα κέρδη από το στοίχημα.

Δηλαδή αυτό δεν είχε γίνει μέχρι τώρα ?? Βούιξε όλη η ευρώπη με τα δικά τους στημένα, και η Ελλάδα παρέμεινε ''άμωμος παρθένα'' μέχρι και τώρα ?? Και τότε τι ρόλο βάραγε η παράγκα ?

Η λύση είναι η εξής:

α) Πλήρη και οριστική διακοπή οποιασδήποτε επιχορήγησης στα σωματεία. Δεν γουστάρω να πληρώνω τις μαφίες.

β)Οριστική απόσυρση της αστυνομίας απο τα γήπεδα. Αν θελουνε ασφάλεια να πληρώσουν σεκιούριτι, να πέσει και η ανεργία, ή ας γίνει αρένα.

γ)Και επιπλέον να μπεί ένας λόχος ορκοτών λογιστών σε κάθε μαγαζί, και να το κάνει φύλλο φτερό. Όπως εμένα και όπως εσένα. Και απο εκεί και μετά ας παίζουν ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

γ)Και επιπλέον να μπεί ένας λόχος ορκοτών λογιστών σε κάθε μαγαζί, και να το κάνει φύλλο φτερό. Όπως εμένα και όπως εσένα. Και απο εκεί και μετά ας παίζουν ότι θέλουν.

το αστείο είναι ότι υπάρχουν παράγοντες που το ζητάνε εδώ και χρόνια αυτό το πράγμα, μιλάνε με στοιχεία, και κανείς δεν ασχολείται.

η αστυνομία είναι υποχρεωτική, όπως και σε όλη την ευρώπη. Ο πιο απλός λόγος, οι σεκιούριτι δεν έχουν δικαίωμα σύλληψης.

Δηλαδή αυτό δεν είχε γίνει μέχρι τώρα ?? Βούιξε όλη η ευρώπη με τα δικά τους στημένα, και η Ελλάδα παρέμεινε ''άμωμος παρθένα'' μέχρι και τώρα ?? Και τότε τι ρόλο βάραγε η παράγκα ?

A villain’s guide to football: Welcome to the beautiful game | The Economist

ποια παράγκα; :hehe: Συγκρότημα πολυτελών κατοικιών είναι. Δεύτεροι πίσω μόνο από το Καζακστάν.

Απλά τώρα ένας ιδιοκτήτης ομάδας, θα έχει και την εταιρεία στοιχημάτων της χώρας. Και δε μιλάμε για κανέναν αγαθιάρη τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Πως έλεγε και ο Κίμωνας παλιότερα "Πάμε πάλι απ' την αρχή", όταν μπέρδευε τα λόγια του...

Κατά τα άλλα, σταματάμε μαγείρεμα και σαλάτες. Αρχίζουμε εξόρμηση στα εστιατόρια όλης της επικράτειας. Θα πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στους καταλόγους...

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη βιαστείτε, περιμένετε μέχρι 1η Αυγούστου να τεθεί σε ισχύ...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ευστοχη παρατηρηση του [MENTION=172]papatsonis[/MENTION] ειδα αυτοti-den-katalabainis.jpg

εχει φυγει απο ολα τα Logo της Εθνικης το "Ελλαδος"

εχει κανεις ιδεα τι εχει παιχτει εδω?εχει να κανει με την προσφατη ανακεφαλαιοποιηση??

Link to comment
Share on other sites

Για τον Σαμαρα αυτο πιο συντομο !

Κάποιος κακοπροαιρετος μπορεί να πει οτι ο πρωθυπουργός παραδέχτηκε οτι είναι μ@λ@κ@ς..

Ζούμε μεγάλες στιγμές.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ευστοχη παρατηρηση του [MENTION=172]papatsonis[/MENTION] ειδα αυτοti-den-katalabainis.jpg

εχει φυγει απο ολα τα Logo της Εθνικης το "Ελλαδος"

εχει κανεις ιδεα τι εχει παιχτει εδω?εχει να κανει με την προσφατη ανακεφαλαιοποιηση??

Ότι εμπεριέχει την λέξη Ελλάς και τα παράγωγα της είναι κακό. Δεν το ήξερες;

Μετά θα μιλήσουμε για αριθμούς, χρέη, και μπαρούφες που αποτελούν την βιτρίνα εδώ και περίπου 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Eldorado: Χρυσώνει το χάπι της αποτυχίας;

Με πρόσχημα την μείωση στην τιμή του χρυσού η καναδική πολυεθνική δείχνει σημάδια απαγκίστρωσης.

Εχθές η Eldorado Gold Corp. ανακοίνωσε την καθυστέρηση έναρξης παραγωγής στις Σκουριές και μείωση των δαπανών της κατά 35%. Σύμφωνα με την ανακοίνωση η εταιρεία προβαίνει σε αυτές τις αλλαγές εξαιτίας της σημαντικής μείωσης της τιμής του χρυσού (-22% τον τελευταίο χρόνο) και οι αναθεωρήσεις σκοπεύουν στο να διατηρηθεί το προφίλ της εταιρείας ως “χαμηλού κόστους”, κερδοφόρας και αναπτυσσόμενης. Με το νέο διαχειριστικό σχέδιο η εταιρεία εκτιμά ότι εξασφαλίζεται η λειτουργία της με τιμή χρυσού 1.250 δολ/ουγγιά (περίπου 1.286 δολ/ουγγιά τώρα)

Η πτώση της τιμής του χρυσού οδήγησε τον τελευταίο καιρό πολλές εξορυκτικές εταιρείες σε αναθεώρηση σχεδίων τους. Σε δημοσίευμα του Reuters, οικονομικός αναλυτής δήλωσε ότι είναι πολύ δύσκολο για τις εξορυκτικές εταιρείες να περικόψουν δαπάνες ώστε να ανταποκριθούν στη μειωμένη τιμή του χρυσού, και ο συντάκτης προέβλεψε ότι πολλές από αυτές θα σταματήσουν εντελώς τις δραστηριότητές τους.

Δημοσίευμα στη Σοφοκλέουςin, θεωρεί τουλάχιστον περίεργη την απόφαση της Eldorado Gold με δικαιολογία την πτώση τιμής του χρυσού. Αναφέρει ότι η βασική πηγή εσόδων της εταιρείας στη Χαλκιδική, είναι η εκμετάλλευση (εμπλουτισμός και μεταπώληση) των δυο λιμνών τέλματος που έχουν ήδη εξορυγμένα αποθέματα. Το δημοσίευμα εκτιμά ότι η κίνηση αυτή στέλνει σαφές μήνυμα, αφήνει έκθετο τον πρωθυπουργό που ήρθε σε μετωπική σύγκρουση με τους κατοίκους της περιοχής και “αδειάζει” τους υποστηρικτές της επένδυσης.

Link to comment
Share on other sites

Κατάντια είναι να θεωρείς ήρωα κάποιον που 3-4 φορές σε δυο θητείες επέλεξε το συμφέρον της χώρας από την τυφλή υπακοή.

Κατάντια είναι ο Καραμανλής να είναι το πάνω όριο του πήχη και η μοναδική περίπτωση έξυπνου και καλλιεργημένου πρωθυπουργού.

Κατάντια για την Ελλάδα που το γκανιάν της είναι ο κουρασμένος που σύρθηκε στην εξουσία από υποχρέωση στην οικογένεια.

Κατάντια για εμάς που νομίζουμε ότι είμαστε μοναδικοί ενώ είμαστε ένα μάτσο δούλοι

Link to comment
Share on other sites

Ο Καραμανλής όμως, εκτός από τις συμφωνίες με τον Πούτιν, έκανε και κάτι άλλο που τελικά τον έφαγε. Ήταν ο μόνος σύγχρονος Έλληνας πολιτικός, που είπε ΟΧΙ στους Αμερικάνους,

Νόμιζα πως μερικοί είχαν πρόβλημα με την λογική "Επιλέγουμε το λιγότερο κακό". Ξέχασε ο αρθογράφος ότι αν έλεγε ναι σε αυτό το θέμα θα έπεφτε την επόμενη μερα από τους ίδιους τους ΝεοΔημοκράτες; Αλλά εντάξυ, είπε όχι, είναι φοβερός..

Όσον αφορά τον υπερδανεισμό, ουσιαστικά πήρε μόνο 60 δις, αφού τα υπόλοιπα ήτανε για εξώφληση δανείων του παρελθόντος, που για να ξεχρεωθούν, έπρεπε η Ελλάδα να περισέψει 400 δις σε έξη χρόνια, πράγμα που κανένα κράτος πάνω στον πλανήτη δεν μπορεί να κάνει, γι αυτό και σας λέμε ότι το μόνο εύκολο είναι το να τραβήξεις το χαλί κάτω από τα πόδια οποιουδήποτε πολιτικού.

Από τα οποία τα 28 δις ήταν για την ανακεφαλοποίηση των τραπεζών. Δεν σας θυμίζει τίποτα το στόρυ? Παράλληλα φυσικά, είχαμε μοιώσεις μισθών και συντάξεων.

Για να τον χτυπήσουν θυμίζουμε, ότι εκτός από τα Δεκεμβριανά, του δώσανε και τις μεγαλύτερες πυρκαγιές στην ιστορία της Ελλάδος.

Τις πυρκαγίες τις χρησιμοποίησε τέλεια υπέρ του, δίνωντας λεφτά με το τσουβάλι στους πυρόπληκτους με αποτέλεσμα να πάρει τρελά ποσοστά από τις πυρόπληκτες περιοχές.

Τα "δεκεμβριανά" τα χρησιμοποίησε τότε για να την πέσει στον Αλαβάνο, και να κατηγορεί τον ΣΥΡΙΖΑ για κουκουλοφόρους, παραμύθι που αξιοποιούν μέχρι σήμερα.

Τέλος, το να διαβάζω μια -σχεδόν- αγιογραφία, για έναν Πρωθυπουργό που στις μέρες του έσκαγε κάθε 1-2 μήνες και ένα σκάνδαλο μου φαίνεται κάπως παράδοξο.. Τα ξεχάσαμε όλα αυτά? Βρωμιά και διαφθορά στο μεγαλείο της.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, το να διαβάζω μια -σχεδόν- αγιογραφία, για έναν Πρωθυπουργό που στις μέρες του έσκαγε κάθε 1-2 μήνες και ένα σκάνδαλο μου φαίνεται κάπως παράδοξο.. Τα ξεχάσαμε όλα αυτά? Βρωμιά και διαφθορά στο μεγαλείο της.

Χάνεις το δάσος... Δεν αναφέρεται στον Καραμανλή, αλλά στο ποιός τελικά κάνει κουμάντο. Κι εγώ θέλω επανάσταση και κρέμασμα στο Σύνταγμα μέχρι να σαπίσουν. Μπορείς; Θα σε αφήσουν; Δε βλέπεις ότι όποια χώρα δεν πάει με τα νερά τους, βρίσκουν τρόπο και τους κάνουν πόλεμο; Να αρχίσω να απαριθμώ; Δε νομίζω ότι χρειάζεται. Εδώ δε δίστασαν να σκοτώσουν 4000 δικούς τους για συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις το δάσος... Δεν αναφέρεται στον Καραμανλή, αλλά στο ποιός τελικά κάνει κουμάντο. Κι εγώ θέλω επανάσταση και κρέμασμα στο Σύνταγμα μέχρι να σαπίσουν. Μπορείς; Θα σε αφήσουν; Δε βλέπεις ότι όποια χώρα δεν πάει με τα νερά τους, βρίσκουν τρόπο και τους κάνουν πόλεμο; Να αρχίσω να απαριθμώ; Δε νομίζω ότι χρειάζεται. Εδώ δε δίστασαν να σκοτώσουν 4000 δικούς τους για συμφέροντα.

Αυτή την πλευρά την δέχομαι. Αλλά όχι ότι δεν παίρνει θέση υπέρ του Καραμανλή..

Link to comment
Share on other sites

Η Γερμανική αποτελεσματικότητα στην πλάτη των εργαζόμενων του ΟΤΕ

Τον Νοέμβριο του 2010 την διοίκηση αναλαμβάνει ο κύριος Μιχάλης Τσαμάζ ο οποίος σε ηλεκτρονική επιστολή προς τους εργαζομένους αναφέρει ότι στόχος του είναι να μετασχηματίσει τον οργανισμό, να τον απαλλάξει από τις παιδικές ασθένειές του και να προσφέρει σταθερότητα και ασφάλεια απασχόλησης καθώς και ανθρώπινες εργασιακές σχέσεις.

Για να τα πετύχει όλα αυτά η ομάδα διαχείρισης προσωπικού ανακοίνωσε ένα σύστημα αξιολόγησης το οποίο λειτουργεί μονόδρομα, δηλαδή κάθε εργαζόμενος βαθμολογείται από τον αμέσως ανώτερό του αλλά ο ίδιος δεν έχει δικαίωμα να εκφράσει την άποψή του για τον τρόπο διοίκησης του ανωτέρου του. Έτσι το σύστημα καταγγέλλεται από τους ίδιους τους εργαζόμενους ως εργαλείο εκφοβισμού και εκβιασμού. Όσοι βαθμολογούνται με χαμηλό βαθμό έχουν κυρώσεις, μεταξύ των οποίων είναι και η απώλεια μπόνους ακόμα και αν έχουν πιάσει τους στόχους παραγωγικότητας αλλά κυρίως η δυσμενή εσωτερική μετάθεση με «διευθυντικό δικαίωμα» που στην ουσία αποτελεί προθάλαμο απόλυσης.

Όπως αναφέρουν οι καταγγέλλοντες το σύστημα λειτουργεί ως εξής. Αρχικά διαρρέουν οι λίστες με τα ονόματα των εργαζομένων που πήραν χαμηλή βαθμολογία. Ταυτόχρονα άνθρωποι από το τμήμα διαχείρισης προσωπικού αρχίζουν να τηλεφωνούν στα σπίτια των εργαζομένων ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο και τους προτείνουν να παραιτηθούν κάνοντας χρήση κάποιου προγράμματος εθελουσίας, που φυσικά καμία σχέση δεν έχει με το κρατικό αντίστοιχο πρόγραμμα. Όσοι αρνούνται να αποχωρήσουν από την δουλειά τους και δεν έχουν κάποιο πολιτικό ή εταιρικό μέσο μετατίθενται δυσμενώς στον OTE TV. Εκεί χωρίς να δίνεται καμία βάση στην ειδικότητα των εργαζομένων, στα χρόνια προϋπηρεσίας ή στην εκπαίδευσή τους ανατίθεται η πώληση door to door πακέτων σύνδεσης ΟΤΕ TV και μάλιστα με ακατόρθωτους στόχους δεδομένης και της περιρρέουσας οικονομικής κατάστασης. Η σίγουρη αποτυχία τους τέλος χρησιμοποιείται για την οριστική απόλυση των εργαζομένων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.