Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

κομματοσκυλα του ΠΑΜΕ και λοιπών κουκουέδων........έτσι και κάνετε ζημιά και στο τουρισμό να ξέρετε οτι έχετε τελειώσει.

http://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%A3%CF%84%CE%BF%CE%96%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A4%CE%97%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%A1%CF%8C%CE%B4%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1887

Η πρόεδρος της Αργεντινής> Βλέπουμε την Ελλάδα και θυμόμαστε αυτά που ζήσαμε.

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_5499.html

Συγκεκριμένα ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, ζήτησε την εξουσιοδότηση να εκπροσωπεί το ελληνικό Δημόσιο για να υπογράφει κάθε μνημόνιο συνεργασίας, συμφωνία, ή σύμβαση δανεισμού με την Κομισιόν, το ΔΝΤ ή την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, χωρίς, ωστόσο, τα τελευταία να εισάγονται στη Βουλή «προς κύρωση» αλλά προς «συζήτηση και ενημέρωση», καθώς θα «ισχύουν και θα εκτελούνται από της υπογραφής τους».

http://taxalia.blogspot.com/2010/05/krugman.html

"Η άποψη ότι η Ελλάδα θα χρεωκοπήσει είναι μάλλον υπερβολικά ...αισιόδοξη" γράφει ο Krugman, "οι περισσότεροι αναλυτές εκτιμούν ότι... είναι πιθανότερο η Ελλάδα να φύγει από το ευρώ".

http://taxalia.blogspot.com/2010/05/mark-weisbrot.html

Mark Weisbrot : Καλωσήλθατε στην εσκεμμένη και προ-μελετημένη κόλαση του ΔΝΤ. Άλλο ένα hoax mail, μια μπούρδα δηλαδή

Το taxalia ισχυρίζεται ότι είναι hoax. Για τη θέση του Mark Weisbrot απέναντι στο ΔΝΤ μπορείτε να διαβάσετε και από την Wiki. Αν είναι όντως hoax ίσως και να πρόκειται για προσπάθεια γελοιοποίησης των ατόμων που προσπαθούν να αποκαλύψουν τον τρόπο δράσης του ΔΝΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγει η Ελλάδα από το ευρώ, τότε την μαμήσαμε... εκεί που έχεις 1000 ευρώ στην τράπεζα, θα γίνουν 100.000 δραχμές, δεν είναι αστείο και είναι χειρότερο σενάριο από το να μας μειώσουν μισθούς κτλ...

Αυτό για το hoax που λες δεν το γνωρίζω, έχεις κάποιο link ή το κείμενο...?

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγει η Ελλάδα από το ευρώ, τότε την μαμήσαμε... εκεί που έχεις 1000 ευρώ στην τράπεζα, θα γίνουν 100.000 δραχμές, δεν είναι αστείο και είναι χειρότερο σενάριο από το να μας μειώσουν μισθούς κτλ...

Αυτό για το hoax που λες δεν το γνωρίζω, έχεις κάποιο link ή το κείμενο...?

Το μέγα λάθος είναι που μπήκαμε στο ευρώ. Το να βγούμε με επιστροφή στη δραχμή και καπάκι την υποτίμησή της είναι πολύ σκληρό. Σκληρό όμως είναι και το 30%(ίδιο ποσοστό με το κραχ του 1929) πτώσης του ΑΕΠ της Λετονίας. Θα είμαστε στο € αλλά δεν θα το διαθέτει κανένας.

Για το λινκ: http://olympia.gr/2010/02/19/imf-greece/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΜΕΡΟΣ Β'

http://www.sansimera.gr/biographies/322

http://www.politikokafeneio.com/neo/modules.php?name=News&file=article&sid=269

Γιάννης Ταμτάκος

Θα πω και μερικά πράγματα για το ΠΑΣΟΚ, το οποίο κάνει το συνέδριό του, όπου και μίλησε ο Ανδρέας Παπανδρέου, στον οποίο δυστυχώς μάθαμε μερικά πράγματα. Ο Ανδρέας ήταν μέλος της οργάνωσής μας τότε, των τροτσκιστών. Εγώ ήμουνα στην κεντρική επιτροπή και αυτός ήταν φοιτητάριο 20 χρονών. Και βέβαια σαν γιος του Παπανδρέου έκανε κι αυτός μια αντιδικτατορική δράση εναντίον του Μεταξά. Τον βρήκαν οι δικοί μας στο πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα ο Δημοσθένης ο Βουρσούκης, ένας αξιοθαύμαστος σύντροφος τον οποίο εκτίμησα ιδιαιτέρως απ’ όλους τους συντρόφους που γνώρισα μέσα στο επαναστατικό κίνημα στα χρόνια που συμμετείχα. Είχε δημιουργήσει ο Ανδρέας τότε μια ομάδα μέσα στο πανεπιστήμιο με καμιά δεκαριά φοιτητές μεταξύ αυτών ο Καστοριάδης κλπ. Αυτός όταν πιάστηκε δεν αρκέστηκε σε μια απλή δήλωση, γιατί έκανε όλη η ομάδα δήλωση για να’ μαστε ειλικρινείς εκτός ενός ο οποίος δεν ήταν φοιτητής, αλλά και αποκήρυξε τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό που μας τον δίνει τώρα με το τσουβάλι και κατέδωσε και ορισμένους ανθρώπους με τους οποίους συνεργαζόταν. Αυτό το εξευτελιστικό πράγμα το αρνηθήκαμε στην πράξη. Και εμείς οι χωρίς ταυτότητα εργάτες περνάμε τον δρόμο της εξορίας αγόγγυστα. Σ’ αυτόν δώσανε διαβατήριο να φύγει στο εξωτερικό γιατί ήταν παιδί της αστικής τάξης. Βέβαια, σκέφτεστε τι σοσιαλισμό θα κάνει. Εγώ λέω θα κάνει σεληνιασμό και όχι σοσιαλισμό (χειροκροτήματα).
Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

sugkentrwsi85.jpg

http://apollonios.pblogs.gr/2010/05/allodapoi-oi-drasses-shs-dolosonikhs-epitheshs-sshn-marfin-si-le.html

Αίσθηση προκαλεί και η μαρτυρία του Β. Χατζηιακώβου, διευθυντή του βιβλιοπωλείου Ιανός, το οποίο βρίσκεται σχεδόν απέναντι από την τράπεζα. Ο κ. Χατζηιακώβου δήλωσε στο MEGA πως στόχος έγινε και ο Ιανός. "Έπεσαν τρεις μολότοφ μέσα στο βιβλιοπωλείο, το οποίο ήταν κλειστό. Πετάξαν μολότοφ και πάνω μας. Κάποιος κουκουλοφός μου είπε 'θα σε κάψω' με σπαστά ελληνικά και μου έδειξε ένα πλαστικό μπουκάλι. Αμέσως μετά, πέταξαν δύο μολότοφ στην τράπεζα που έγινε αμέσως παρανάλωμα πυρός. Έτρεξα με πυροσβεστήρα" είπε.

Επιχειρώντας να περιγράψει τους δράστες, ο κ. Χατζηιακώβου ανέφερε: "Ήταν κουκουλοφόροι, δεν μπορούσες να δεις ηλικίες, φορούσαν και κουκούλες και γάντια, ήταν επαγγελματίες. Οι κουκουλοφόροι κινούνταν στα πεζοδρόμια, στον Ιανό επιτέθηκαν 5-6 άτομα, απέναντι ίσως να ήταν 10".

Το βίντεο http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17533&subid=2&pubid=6960740

Link to comment
Share on other sites

κομματοσκυλα του ΠΑΜΕ και λοιπών κουκουέδων........έτσι και κάνετε ζημιά και στο τουρισμό να ξέρετε οτι έχετε τελειώσει.

http://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%A3%CF%84%CE%BF%CE%96%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A4%CE%97%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%A1%CF%8C%CE%B4%CE%BF/

τα κομματόσκυλα του ΠΑΜΕ είναι αυτή που τρέχουνε και χρόνια τώρα φωνάζουν για αυτά που ζούμε τώρα, αλλά εσύ όπως και εγώ καθόμασταν χρόνια στον καναπέ και βλέπαμε να μας κλέβουν και το μόνο που λέγαμε , έλα μωρέ οποίος και να είναι κυβέρνηση το ίδιο είναι . η έλα μωρέ όλη κλέβουνε ...και τώρα φταίνε αυτή που μας τα λέγανε και τους βάζεις στο ίδιο σακί με του κουκουλοφόρους :crazy: . έχεις δι ανθρώπους του ΠΑΜΕ με μολότοφ στο χέρι ? η ακούς και εσύ τα ********** της ΝΔ.ΠΑΣΟΚ.ΛΑΟΣ που με την δική σου και δική μου ανοχή έχουν το θράσος να βγαίνουν στα κανάλια και να μιλάνε για λύσης και ιδεολογίες , ντροπή δεν έχουν επανωτούς τα ******** .... τέλος μην τρώτε χόρτο αυτή θέλουν να τα φορτώσου όλα στο ΠΑΜΕ ώστε να μην βγει ο κόσμος στους δρόμους αλλά αυτή την φορά τα ψέματα τελειώσαν για όλους μας , αυτούς η θα τους κάψουμε :devil: η θα τους κρεμάσουμε :hang3: για να παραδειγματιστούν η καινουργή που θα έρθουνε και εμείς να βγούμε στους δρόμους να φωνάξουμε όχι για αυτά που ήρθαν αλλά για αυτά που ΘΑ έρθουν , για το μέλλον τον παιδιών μας και αφήστε τα σύμβολα και τα κόμματα η ανεργία και η πίνα δεν βλέπουν αριστερό δεξιό κτλ ...όσο για τον τουρισμό πραγματικά ******** μια ζωή ο τουρισμός ήταν προνόμιο τον λίγων και όλη η άλλη με την ψυχή στο στόμα , μπας και τα λεφτά δεν θα έφταναν να πάρουμε το καράβι για να γυρίσουμε στα σπίτια μας , και όλα αυτά όταν η ξένη Γάλλοι , Ιταλοί , κτλ πληρώναν για τισ ίδιες υπηρεσίες τα μισά λεφτά , ξεχάσαμε για 1 νεράκι μικρό 1 εύρο , τέτοιο τουρισμό να τον βάλουν στον πάτο τους :tongue:

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Προνόμιο των λίγων; Ξέρεις μήπως πόσοι μεροκαματιάρηδες ζουν απο τον τουρισμό;

Οϋτε ανθρώπους του ΠΑΜΕ έχουμε δει με ΜΟΛΟΤΟΦ, αλλά ούτε της ΝΔ κ του ΠΑΣΟΚ. Δεν συνηθίζουν βλέπεις να τις κρατάνε φορώντας κονκάρδες των κομμάτων τους. :nothing:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα κομματόσκυλα του ΠΑΜΕ είναι αυτή που τρέχουνε και χρόνια τώρα φωνάζουν για αυτά που ζούμε τώρα

Δεν θεωρησα σκοπιμο να διαβασω παρακατω για να εκφερω αποψη περι αυτου του θεματος.

Well αν πραγματικα πιστευεις οτι ειναι οι αληθινοι "αγωνιστες",κανεις τεραστιο λαθος.

Υποκινουμενοι ανθρωποι μεγαλων συνδικαλιστων( που τυχαια εχουν σχεσεις με Βουλευτες και καμια φορα γινονται και οι ιδοι Βουλευτες) ειναι.

Για 'μενα πιο ορθος εισαι εσυ και ας καθεσαι στον καναπε.Γιατι αλλο αγωνιζομαι για τα δικαιωματα μου και αλλο αγωνιζομαι με αλλα 100 εχοντας ως προφαση τα δικαιωματα ολων των Ελληνων για να κανω "διαφιμιση".Τα 100 ατομα ειναι τα μεσα για να φανει η κινηση καποιων ομαδων που υποκινουνται απο κομματοσκυλα.Π.χ το ΠΑΜΕ,που βγηκε η Παπαρηγα μετα τον Σαμαρα και τον Τσιπρα και παρα τα θλιβερα,διεκρινες μια χαρα στο βλεμα της ,επειδη πολυ απλα το ΠΑΜΕ ειχε κανει τις πιο πολλες κινησεις και μας επρηζε και αυτη και η Κανελλη "το ΠΑΜΕ αυτο" , "το ΠΑΜΕ εκεινο" .Βρε δεν ΠΑΤΕ στο καλο λεω γω...

Να τις βρασω τις διαδηλωσεις του λαου οταν ειναι χωρισμενοι σε ομαδιτσες των 300ων και ο καθενας κοιταει την παρτη του και τα συμφεροντα των κομματων ,οταν αντιμετωπιζουν το κοινο προβλημα που τα ΙΔΙΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ της Βουλης(μεσω των εκπροσωπων) τους φορτωσαν.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

τα κομματόσκυλα του ΠΑΜΕ είναι αυτή που τρέχουνε και χρόνια τώρα φωνάζουν για αυτά που ζούμε τώρα, αλλά εσύ όπως και εγώ καθόμασταν χρόνια στον καναπέ και βλέπαμε να μας κλέβουν και το μόνο που λέγαμε , έλα μωρέ οποίος και να είναι κυβέρνηση το ίδιο είναι . η έλα μωρέ όλη κλέβουνε ...και τώρα φταίνε αυτή που μας τα λέγανε και τους βάζεις στο ίδιο σακί με του κουκουλοφόρους :crazy: . έχεις δι ανθρώπους του ΠΑΜΕ με μολότοφ στο χέρι ? η ακούς και εσύ τα τραβεστονια της ΝΔ.ΠΑΣΟΚ.ΛΑΟΣ που με την δική σου και δική μου ανοχή έχουν το θράσος να βγαίνουν στα κανάλια και να μιλάνε για λύσης και ιδεολογίες , ντροπή δεν έχουν επανωτούς τα καθίκια .... τέλος μην τρώτε χόρτο αυτή θέλουν να τα φορτώσου όλα στο ΠΑΜΕ ώστε να μην βγει ο κόσμος στους δρόμους αλλά αυτή την φορά τα ψέματα τελειώσαν για όλους μας , αυτούς η θα τους κάψουμε :devil: η θα τους κρεμάσουμε :hang3: για να παραδειγματιστούν η καινουργή που θα έρθουνε και εμείς να βγούμε στους δρόμους να φωνάξουμε όχι για αυτά που ήρθαν αλλά για αυτά που ΘΑ έρθουν , για το μέλλον τον παιδιών μας και αφήστε τα σύμβολα και τα κόμματα η ανεργία και η πίνα δεν βλέπουν αριστερό δεξιό κτλ ...όσο για τον τουρισμό πραγματικά χέστηκα μια ζωή ο τουρισμός ήταν προνόμιο τον λίγων και όλη η άλλη με την ψυχή στο στόμα , μπας και τα λεφτά δεν θα έφταναν να πάρουμε το καράβι για να γυρίσουμε στα σπίτια μας , και όλα αυτά όταν η ξένη Γάλλοι , Ιταλοί , κτλ πληρώναν για τισ ίδιες υπηρεσίες τα μισά λεφτά , ξεχάσαμε για 1 νεράκι μικρό 1 εύρο , τέτοιο τουρισμό να τον βάλουν στον πάτο τους :tongue:

το 20% του συνολικού πληθυσμού στην Ελλάδα ζει αποκλειστικά από τον τουρισμό και ένα ακόμα 40% επηρεάζεται άμεσα από αυτόν.

το να έρχεται το κάθε τσογλάνι να τσαμπουκαλεύεται με πλακάτ στα λιμάνια και να στερεί και την τελευταία ελπίδα οικονομικής ενίσχυσης της χώρας ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ.....ΤΕΛΟΣ.

το μόνο που δε χρειαζόμαστε αυτή τη στιγμή είναι να ρίχνεις αλάτι στις πληγές δημιουργώντας περισσότερα προβλήματα στις λιγοστές διεξόδους οικονομικής ανάκαμψης όπως είναι ο τουρισμός για την Ελλάδα.

το να στερήσεις λοιπόν 6.000 τουρίστες του μεγαλύτερου κρουαζεριόπλοιου που αγγίζει τα ελληνικά νησιά το μόνο που καταφέρνεις είναι να δώσεις τη χαριστική βολή στην εκάστοτε τοπική κοινωνία της Κρήτης της Ρόδου και άλλων νησιών που ζούνε για να δουλέψουν αυτούς τους 6 μήνες του χρόνου.

(τα παρακάτω τα ξέρω από πρώτο χέρι)

Οι τράπεζες έχουν κλείσει τις στρόφιγγες και 7 στα 10 μαγαζιά της Ρόδου έχουν βάλει υποθήκη σπίτια καταστήματα και αυτοκίνητα. Αν και αυτό το καλοκαίρι σημαδευτεί από φαινόμενα αποκλεισμού του λιμανιού από άναρχα κομματόσκυλα που λειτουργούν με φασιστικό τρόπο να είσαι σίγουρος οτι θα κατέβει ο κόσμος στο λιμάνι και θα ρίξει στη θάλασσα όλα αυτά τα φερέφωνα του ΚΚΕ. ΟΙ ΑΝΟΧΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΕΜΠΟΔΙΑ και ρίχνουν περισσότερο αλάτι στις πληγές. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.........Η οργή ξεχείλισε και θα βρείτε το κόσμο απέναντί σας.

Για τον Ψαριανό δεν έχω να πω κάτι. Προσωπικά για ανθρώπους σαν αυτούς έχω αυτές τις πεποιθήσεις. Αν η αλήθεια πονάει κοιταχτείτε στον καθρέφτη την επόμενη φορά που θα ψηφίσετε.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ξεκαθαρίσω κάτι δεν είμαι μέλος του ΠΑΜΕ και αν ήμουνα δεν θα είχα πρόβλημα να το πω .. αλλά το πρόβλημα αφορά όλους τους Έλληνες . είναι λοιπόν κακό που σύμφωνο με τους ΠΑΜΕ η με κάθε πάμε που κατεβαίνει στο δρόμο για να φωνάξει για τα δικαιώματα τον εργαζομένων , δεν καταλαβαίνετε ότι αυτά που με αγώνες και πολλή ξύλο κερδίσαμε τα χάσαμε σε μια νύχτα . και κάτι ακόμα από τότε που άρχισε αυτό με την κρίση το αφεντικό μου άρχισε να μας πληρώνει όλο και ποιο αραιά , φτάσαμε σήμερα να χρωστάει σε 150 περίπου άτομα προσωπικό 3 μηνιάτικα , σήμερα πληρωθήκαμε 200 εύρο αυτό είναι το μέλλον μας αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα ....ΥΓ τοσα λεφτα που πηρα δεν ξερο πωσ να τα φαω ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ξεκαθαρίσω κάτι δεν είμαι μέλος του ΠΑΜΕ και αν ήμουνα δεν θα είχα πρόβλημα να το πω .. αλλά το πρόβλημα αφορά όλους τους Έλληνες . είναι λοιπόν κακό που σύμφωνο με τους ΠΑΜΕ η με κάθε πάμε που κατεβαίνει στο δρόμο για να φωνάξει για τα δικαιώματα τον εργαζομένων , δεν καταλαβαίνετε ότι αυτά που με αγώνες και πολλή ξύλο κερδίσαμε τα χάσαμε σε μια νύχτα . και κάτι ακόμα από τότε που άρχισε αυτό με την κρίση το αφεντικό μου άρχισε να μας πληρώνει όλο και ποιο αραιά , φτάσαμε σήμερα να χρωστάει σε 150 περίπου άτομα προσωπικό 3 μηνιάτικα , σήμερα πληρωθήκαμε 200 εύρο αυτό είναι το μέλλον μας αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα ....ΥΓ τοσα λεφτα που πηρα δεν ξερο πωσ να τα φαω ? :hehe:

να απευθυνθείς στο σύλλογο ιδιωτικών υπαλλήλων της πόλης σου. Και αν ανακαλύψεις όπως έκανα εγώ εδώ στη Καλαμάτα, ότι υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ σύλλογοι ιδιωτικών υπαλλήλων, ένας του ΠΑΣΟΚ, ένας της ΝΔ, ένας του ΚΚΕ και ένας του ΣΥΡΙΖΑ, και το μόνο που κάνουν είναι να τσακώνονται για το ποιος είναι ο νόμιμος αντί να κόπτονται για να προβλήματα του εργαζόμενου, τότε μάζεψε και τους υπόλοιπους 149 συναδέλφους σου, βρες τους και ρίξτους πίσσα και πούπουλα. Άντε με αυτούς που έχουμε μπλέξει, μην αρχίζω να βρίζω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ξεκαθαρίσω κάτι δεν είμαι μέλος του ΠΑΜΕ και αν ήμουνα δεν θα είχα πρόβλημα να το πω .. αλλά το πρόβλημα αφορά όλους τους Έλληνες . είναι λοιπόν κακό που σύμφωνο με τους ΠΑΜΕ η με κάθε πάμε που κατεβαίνει στο δρόμο για να φωνάξει για τα δικαιώματα τον εργαζομένων , δεν καταλαβαίνετε ότι αυτά που με αγώνες και πολλή ξύλο κερδίσαμε τα χάσαμε σε μια νύχτα . και κάτι ακόμα από τότε που άρχισε αυτό με την κρίση το αφεντικό μου άρχισε να μας πληρώνει όλο και ποιο αραιά , φτάσαμε σήμερα να χρωστάει σε 150 περίπου άτομα προσωπικό 3 μηνιάτικα , σήμερα πληρωθήκαμε 200 εύρο αυτό είναι το μέλλον μας αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα ....ΥΓ τοσα λεφτα που πηρα δεν ξερο πωσ να τα φαω ? :hehe:

και μη μείνεις μόνο εδώ.......

να απευθυνθείς στο σύλλογο ιδιωτικών υπαλλήλων της πόλης σου. Και αν ανακαλύψεις όπως έκανα εγώ εδώ στη Καλαμάτα, ότι υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ σύλλογοι ιδιωτικών υπαλλήλων, ένας του ΠΑΣΟΚ, ένας της ΝΔ, ένας του ΚΚΕ και ένας του ΣΥΡΙΖΑ, και το μόνο που κάνουν είναι να τσακώνονται για το ποιος είναι ο νόμιμος αντί να κόπτονται για να προβλήματα του εργαζόμενου, τότε μάζεψε και τους υπόλοιπους 149 συναδέλφους σου, βρες τους και ρίξτους πίσσα και πούπουλα. Άντε με αυτούς που έχουμε μπλέξει, μην αρχίζω να βρίζω.

αλλά να μαζέψεις όσους είναι απλήρωτοι 3 μήνες και να κάνετε κατάληψη στο χώρο εργασίας.150άτομα δεν είναι και λίγα.......και αν θες και πιο ωμά τα πράγματα.....ζήτα ενίσχυση από τα φερέφωνα του ΚΚΕ να φέρουν κόσμο να σας στηρίξει και να βάλει πλάτες για όσο θα έχετε κατάληψη να δεις αν θα σας υπολογίσουν και αν θα σας νοιαστούν.

και μετά έλα να μου πεις αν το ΠΑΜΕ και τα λοιπά κόκκινα φασισταριά που το παίζουν διαφημιζόμενοι αγωνιστές το κάνουν γιατί θέλουν να σας δώσουν λύσεις και όχι μόνο να ικανοποιήσουν τα κόμπλεξ κατωτερότητας και την τυφλή καθοδήγηση του ριζοσπάστη και της γραμμής του κόμματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να απευθυνθείς στο σύλλογο ιδιωτικών υπαλλήλων της πόλης σου. Και αν ανακαλύψεις όπως έκανα εγώ εδώ στη Καλαμάτα, ότι υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ σύλλογοι ιδιωτικών υπαλλήλων, ένας του ΠΑΣΟΚ, ένας της ΝΔ, ένας του ΚΚΕ και ένας του ΣΥΡΙΖΑ, και το μόνο που κάνουν είναι να τσακώνονται για το ποιος είναι ο νόμιμος αντί να κόπτονται για να προβλήματα του εργαζόμενου, τότε μάζεψε και τους υπόλοιπους 149 συναδέλφους σου, βρες τους και ρίξτους πίσσα και πούπουλα..

ελα και στο Ναυπλιο να δεις εργατοπατερες , ατομακια που δεν δουλεψαν στη ζωη τους αλλα κυκλοφορουν με νεο τουτου καθε τοσο , που κατεβαιναν δημαρχιακες και στον 2ο γυρο ξεπουλαγαν στον πλειοδοτη.......

κι ομως υπαρχουν ατομα που δινουν υποστηριξη! γιατι σαν μικρος ηγετης εχει φτιαξει το δικτυο του για να διοριζει 'δικους του' σε θεσεις οπως....υπευθυνη τυριων! στον μαρινοπουλο...........

επαναλαμβανω οτι φταιμε και εμεις! γιατι η ανεκτικοτητα μας εχει ξεπερασει τα ορια της ηλιθιοτητας

Άντε με αυτούς που έχουμε μπλέξει, μην αρχίζω να βρίζω.

εεεεεππ!! μην το κανεις !.........εχει καρτα!! ααααχαχχαχχχαχαχχααχαχχχχχχ! ! ! ! (οχι θα τ αφηνα !)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λεω εγω τωρα σαν.......εργοδοτης........

ποσα χρονια εχεις στην εταιρια ? 10 χρονια ? οκ 50 % κατω η αποζημιωση παρε 4000 - 5000

και αυριο θα εχω ενα νεο εργατη με το αστρονομικο ποσο των 535 ευρω τον μηνα καθαρα

εαν και μονο αυτη η προοπτικη δεν ειναι αρκετη για να βγαλει τον κοσμο στον δρομο οκ παω πασσο......:hang3:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και μη μείνεις μόνο εδώ.......

αλλά να μαζέψεις όσους είναι απλήρωτοι 3 μήνες και να κάνετε κατάληψη στο χώρο εργασίας.150άτομα δεν είναι και λίγα.......και αν θες και πιο ωμά τα πράγματα.....ζήτα ενίσχυση από τα φερέφωνα του ΚΚΕ να φέρουν κόσμο να σας στηρίξει και να βάλει πλάτες για όσο θα έχετε κατάληψη να δεις αν θα σας υπολογίσουν και αν θα σας νοιαστούν.

και μετά έλα να μου πεις αν το ΠΑΜΕ και τα λοιπά κόκκινα φασισταριά που το παίζουν διαφημιζόμενοι αγωνιστές το κάνουν γιατί θέλουν να σας δώσουν λύσεις και όχι μόνο να ικανοποιήσουν τα κόμπλεξ κατωτερότητας και την τυφλή καθοδήγηση του ριζοσπάστη και της γραμμής του κόμματος.

ευχαριστώ για την συμβουλεσ άλλα δεν θα τησ ακολουθήσω , όσο για τους συνάδελφους μου είναι μεγάλη σε ηλικία η περισσότερη και δεν κάνουν κιχ , βλέπετε η κλάδοι τον κατασκευών , τεχνικών εταιριών έχουνε παγώσει στην θεσ\νικη ο κόσμος φοβάται . greekfragma 35 χρονών έγινα ούτε ΠΑΜΕ ούτε ΚΚΕ ούτε ΝΔ ούτε ΠΑΣΟΚ να πάνε να γ*******ε άντε μην φάω κιάλι κόκκινη κάρτα όσο για την συμβολίσου δοκιμασε την στον εαυτό σου και άμα πετύχει πες και σε μας :happy2:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την συμβουλεσ άλλα δεν θα τησ ακολουθήσω , όσο για τους συνάδελφους μου είναι μεγάλη σε ηλικία η περισσότερη και δεν κάνουν κιχ , βλέπετε η κλάδοι τον κατασκευών , τεχνικών εταιριών έχουνε παγώσει στην θεσ\νικη ο κόσμος φοβάται . greekfragma 35 χρονών έγινα ούτε ΠΑΜΕ ούτε ΚΚΕ ούτε ΝΔ ούτε ΠΑΣΟΚ να πάνε να γ*******ε άντε μην φάω κιάλι κόκκινη κάρτα όσο για την συμβολίσου δοκιμασε την στον εαυτό σου και άμα πετύχει πες και σε μας :happy2:

άμα δεν κάνουν κιχ τότε θα συνεχίσουν να ζουν στην ίδια και σε χειρότερη κατάσταση. Η απάθεια είναι το μέγιστο κακό που μπορείς να κάνεις για να μην εξασφαλίσεις ένα καλύτερο αύριο για σένα και για τα παιδιά σου. Και τι πάει να πει οτι είναι μεγάλοι σε ηλικία?...Τα παιδιά τους δε τα σκέφτονται που είναι απλήρωτοι? Έχουν ήσυχη συνείδηση να γυρνάνε σπίτι άπραγοι απλήρωτοι? Είναι δυνατόν να μπορούν να βλέπουν το σπιτικό τους να καταρρέει και να μην μπορούν να κατέβουν σε μια κατάληψη διεκδικώντας αυτά που δικαιούνται και αυτά για τα οποία έχουν ιδρώσει?........Μάλλον μου περιγράφεις αυτούς που ψηφίζουν ΝΔ ΠΑΣΟΚ και δε κατεβαίνουν σε καταλήψεις για να μη στεναχωρήσουν το μπατζανάκη κουμπάρο ξάδερφο που τους βρήκε δουλειά τάζοντας ψήφους στον αντίστοιχο ΠΑΣΟΚΟ ΝΔ εργοδότη.

Ο φόβος ακόμα και το να κάνεις κατάληψη για να διεκδικήσεις τα βασικά για να ζήσεις το επόμενο πρωί δείχνει μικροψυχία.

όσο για μένα εγώ ήμουν από τους τυχερούς με καλούς εργοδότες και καλό διευθυντή όσο δούλευα σαν υπάλληλος. και όποτε χρειάστηκαν να γίνουν κάποιες μικρές παρεμβάσεις βάζαμε και καμιά φωνή σαν σύνολο καταστήματος. Όταν γέμισα από αυτά που είχε να μου προσφέρει το υπαλληλίκι διάλεξα το δύσκολο δρόμο του προσωπικού επιχειρείν. Είμαι αφεντικό του εαυτού μου.....και βαράει μεν το τηλέφωνο και Κυριακή και τσακίζομαι να πάω (δουλειά που δεν την τρέχεις δε τρέχει από μόνη της) αλλά τουλάχιστον είμαι ήσυχος συνειδησιακά οτι αυτό που κάνω το κάνω γιατί το γουστάρω και δεν έχω κανένα φόστη πάνω από το κεφάλι μου να με μαστιγώνει σα σκυλί για 500ευρώ.

Ελπίζω να σε κάλυψα και να σου επαναλάβω οτι όσο εσύ και οι μεσήλικοι συνάδελφοί σου κάθεστε άπραγοι και δε δείχνετε στον εργοδότη οτι έχετε δικαιώματα τότε λυπάμαι αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να γκρινιάζεις......

Με κλ@νιές αγαπητέ, αυγά δε βάφονται.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει ο τρόπος που λέει τα πράγματα:

http://www.youtube.com/watch?v=_eQM6VRHBbY

Ωραίος είναι.

Όπως και άλλοι ωραίοι είναι.

Τα μικρά λάθη που κάνουν όμως (π.χ. αυτό με τις ΑΕΠ, καμία αναφορά σε πυρηνική ενέργεια) είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά και υποθηκεύουν το μέλλον.

Με την είσοδο στο ευρώ οι εξαγωγές ξαφνικά έγιναν ασύμφορες για τους άλλους.

Το ευρώ έχει και τα θετικά έχει και τα αρνητικά.

Καθαρή θέση, υπέρ ή κατά?

Προσωπικά πιστεύω ότι καλά τους κάνουνε και τους πλακώνουνε, τους βρίζουνε και τους προπυλακίζουν τους βουλευτές, ανεξαρτήτως κόμματος.

Μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά.

Ας πρόσεχαν τα χλωρά να μην κάνουν πολύ παρέα με τα ξερά, δίπλα τους κάθονται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.