Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Στα οποία Falklands έκανε πρώτη απόβαση η Αργεντινή. Και στα οποία Falklands επίσης οι κάτοικοί τους σε πολλαπλά δημοψηφίσματα έχουν απαντήσει πως επιθυμούν να παραμείνουν μέλος του Ηνωμένου Βασιλείου. Και ακόμα τα Falklands πέρασαν στην κατοχή των Αργεντίνων 65 χρόνια αφότου πάτησαν για πρώτη φορά οι Γάλλοι.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sovereignty_of_the_Falkland_Islands

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κατανοητό ότι οι πρώτοι κάτοικοι ήταν Άγγλοι και ότι ποτέ οι Αργεντίνοι δεν είχαν διαχρονική παρουσία στα νησιά, αλλά τα ζητάνε μόνο και μόνο για λόγους εγγύτητας; Τα υπόλοιπα είναι οδοντόβουρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε που πήγαν της Ελλάδας τα λεφτά? στις ΜΚΟ που είχαν φίλο τον Στυλιανίδη πήγαν.. Εκείνον τον υπουργό Παιδείας και άλλων, από τους καλύτερους συνεργάτες του Καραμανλή..

πολλά εκατομμύρια.. τα έλεγε ο Χίος στην εκπομπή του πριν λίγο και φρίκαρα, όχι για την κατασπατάλληση, αλλά επειδή σαν πολιτικός, δεν θα δικαστεί ποτέ για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τι σου είπε ρε πουλάκι πριν τις εκλογές και μιλάς για μπαρούφες τώρα;

Στόχος είναι η εξομάλυνση των δημοσιονομικών στοιχείων.(σωστον) Η πολιτική άκρας λιτότητας εμποδίζει την Ελλάδα να πιάσει αυτό το στόχο, που σημαίνει ότι πρέπει να λασκάρει το ζωνάρι. (εδω σ εχασα)Τι σου λεγε πριν τις εκλογές;

ξαναδιαβασε τι λεει ο αντωνακης .

στοχος ειναι να εφαρμοστουν ολα οσα εχουν 'συμφωνηθει' εως τωρα (μνημονια1-2 κλπ) - δεν καταλαβα για πιο ζωναρι λες οτι θα λασκαρει....αφου μονομερως αποφασεις ΔΕΝ θα παρει κανεις...λεει...

οσο για το τι ελεγε πριν τις εκλογες!! = "ειμαστε αποφασισμενοι και θα επαναδιαπραγματευθουμε (!!) τους ορους των μνημονιων απεναντι στους ευρωπαιους εταιρους μαςμπλαμπλαμπλα" (αυτα τα γραφω απο μνημης χεχε)

εγω καμενο ψηφισα ! μην με αποπερνεις! ...ειμαι φιιιιιιλος σου!! :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Οι στόχοι του μνημονίου δεν είναι κατ' ανάγκη κακοί. Άλλο αν το έχουμε δαιμονοποιήσει. Και το overclocking θα το δαιμονοποιούσαμε αν κάθε φορά ανεβάζαμε το ρεύμα κατά 50% minimum και καίγαμε τον επεξεργαστή. Ότι γράφεται στο μνημόνιο δεν είναι κακό και λάθος. Οπότε όταν λέει ότι θα προσπαθήσει να πετύχει τους στόχους δεν είναι κακό. Το θέμα είναι πως τους πετυχαίνεις; Σκοτώνοντας συνταξιούχους και μισθωτούς, ή με άλλον τρόπο;

Θα δούμε αν θα μιλήσουμε για αξιοποίηση ή ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, θα δούμε αν οι περικοπές του σπάταλου κράτους τύπου εστιατορίου και τελών κυκλοφορίας, επιδομάτων υπαλλήλων της βουλής και μισθών/επιδοτήσεων των κομμάτων θα είναι πυροτεχνήματα, αν η αύξηση του αφορολόγητου και η μείωση του ΦΠΑ εστίασης είναι απλά για να μην καταρρεύσει ο κυβερνητικός συνασπισμός πριν καν ξεκινήσει.

Θέλω να πιστεύω ότι θα πάρουμε μια ανάσα και θα δούμε θετικά βήματα τους επόμενους μήνες. Αν βέβαια αυτό θα είναι αρχή της ανάκαμψης και πορεία προς την έξοδο από την ύφεση ή αν θα πάρουμε απλά ανάσα για να βουτήξουμε βαθύτερα μένει να το δούμε.

Το να κλαιγόμαστε όμως από την πρώτη μέρα επειδή ο μονόφθαλμος Σαμαράς δεν πήγε στην σύνοδο να πετάξει και το δύο μάτια της Μέρκελ έξω, δεν έβαλε τους πάντες στην φυλακή, δεν επανέφερε τους μισθούς, δεν επέστρεψε τα χρήματα από την άδικη φορολογία πίσω και δεν κατήργησε το μνημόνιο είναι κομματικού τύπου παπαριές. Ούτε ο Τσίπρας δεν θα τα έκανε αυτά εκτός και αν την επομένη της εκλογής του είχε βγει από Ευρώπη(όχι απλά ευρωζώνη), είχε τουφεκίσει τους υπουργούς/υφυπουργούς/προέδρους/πρωθυπουργούς των τελευταίων 30 χρόνων στην πλατεία Συντάγματος (αυτό δεν είναι κακό τώρα που το ξαναδιαβάζω) και είχε επαναφέρει την δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για πυρηνική ενέργεια. Αλλά ακόμα και αν μιλάγαμε δεν θα μιλάγαμε αποκλειστικά για πυρηνικά όπλα και απόβλητα.

Και αν στο ένα χωριό λένε "το γοργόν και χάριν έχει" στο άλλο λένε "όποιος βιάζεται σκοντάφτει".

(δεν μπορώ να σκεφτώ παράδειγμα με το "η καλη μερα απο το πρωι φαινεται")!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδαμε επί Θάτσερ ήταν κλείσιμο των κρατικών ζημιογόνων επιχειρήσεων και σώσιμο της Βρετανικής οικονομίας από το ναυάγιο στο οποίο οδηγούνταν.

Η συνέχιση όμως του μοντέλου αυτού έχει τα σημερινά αποτελέσματα στην Αγγλία και όχι μόνο.

Βιώνουμε κρίση του νεοφιλελευθερισμού, του νέου μοντέλου σκλαβιάς και δουλείας.

Μερικοί υποστηρίζουν το ανθρωποκτόνο Μνημόνιο, το οποίο διαλύει την έννοια της οικογένειας, της υγείας, της παιδείας , της κοινωνικής συνοχής, της , τα εργασιακά δικαιώματα καταπατούνται για να εντείνουν τον οικονομικό ρατσισμό.

Σε καμία χώρα δεν ευδοκίμησε το μοντέλο Μνημονίου,σε καμία!

Θυμάστε τι είχε πει η Λα...??(δεν θέλω ούτε το όνομα της να αναγράψω)

http://news247.gr/eidiseis/politiki/politiki-krisi/uvreis_kai_eirwneies_apo_th_lagkarnt_kata_ths_elladas.1791306.html

Ε, να ξέρετε ότι το ΔΝΤ είναι υπαίτιο για την κατάντια των παιδιών στο χωριό Νίγηρα, γιατί το ΔΝΤ έχει εγκατασταθεί εκεί αρκετό καιρό....

Ορίστε υποστηρικτές της κυβέρνησης αυτής:

[ame]

[/ame]

Για να ξέρετε τι λαμόγια ανεβάσατε, για άλλη μια φορά.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Συνελθετε ρε παιδια...τι μνημονιο καλο αναγκαιο κλπ...οι ανθρωποι αυτοι μας μισουν κ θελουν να μας αφανισουν...

Διαβαζα την συμβαση του psi, ειναι φτιαγμενη για να ξεγελασει τον βλακα που την υπογραφει...του επαγγελματος ειμαι, εχω διαβασει ενα σωρο συμβασεις φτιαγμενες να κοροιδεψουν κοσμο, ε αυτη τις αφανιζει ολες...

Link to comment
Share on other sites

Συνελθετε ρε παιδια...τι μνημονιο καλο αναγκαιο κλπ...οι ανθρωποι αυτοι μας μισουν κ θελουν να μας αφανισουν...

Διαβαζα την συμβαση του psi, ειναι φτιαγμενη για να ξεγελασει τον βλακα που την υπογραφει...του επαγγελματος ειμαι, εχω διαβασει ενα σωρο συμβασεις φτιαγμενες να κοροιδεψουν κοσμο, ε αυτη τις αφανιζει ολες...

Κάθε τι εξαρτάται πως το διαβάζεις. Με τι ψυχολογία το διαβάζεις. Όσο για τον βλάκα μπορεί μέσα στο μνημόνιο να βρει χρήσιμα πράγματα και να τρενάρει τα αυτοκαταστροφικά. Αυτοί εδώ τρενάρανε επί δύο χρόνια τα χρήσιμα και αγκαλιάσανε/επισπεύσανε τα αυτοκαταστροφικά.

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

Τώρα και εσύ τι προσπαθείς να μας πεις ότι ο Γεωργιάδης είναι ξεφτίλας; Το ξέρουμε εδώ και χρόνια :devil:

Και στο βιντεάκι ψεύδεται, εκτός του ότι προσβάλει. Ψεύδεται διότι λέει ότι ο βουλευτής θα ξεφτιλιστεί ενώ θα έπρεπε να λέει ότι θα λιντσαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε yanni σε αλλο πλανήτη ζεις; Τι αλλο θες να κανουν πια για να καταλάβεις οτι δεν εχουν σκοπό να βοηθήσουν ουτε την Ελλάδα ουτε κανέναν κι απλα συνεχίζουν να ξεπουλανε τον τόπο. 30 χρονια δε φτάνουν, ποσά θες ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε yanni σε αλλο πλανήτη ζεις; Τι αλλο θες να κανουν πια για να καταλάβεις οτι δεν εχουν σκοπό να βοηθήσουν ουτε την Ελλάδα ουτε κανέναν κι απλα συνεχίζουν να ξεπουλανε τον τόπο. 30 χρονια δε φτάνουν, ποσά θες ακομα;

Αν το ότι δεν επιδίδομαι σε αντιπολιτευτικό παραλήρημα σε κάθε μου φράση και προσπαθώ να βλέπω που και που τα πράγματα ψύχραιμα και αντικειμενικά, σου δίνει την εντύπωση εσένα και άλλων ότι ζω σε άλλο πλανήτη, επέτρεψέ μου να σου πω ότι δεν μου κάνει εντύπωση. Δεν μου είναι κάτι νέο. 30 χρόνια βλέπω αυτή την νοοτροπία. Δεν γράφω ότι όλα θα πάνε καλά. Δεν συμφωνώ με όλα. Με πολλά έχω έντονες διαφωνίες. Τα νερά για παράδειγμα δεν θα τα ιδιωτικοποιούσα ακόμα και αν έμπαινα μέσα 1 δις το χρόνο. Αλλά από αυτά που γράφω φαίνεται να προσέχεις μόνο αυτά με τα οποία διαφωνείς.

Αν και από άλλον πλανήτη λοιπόν, επί 30 χρόνια βλέπω ότι για κυβερνητικές επιλογές οποιασδήποτε κυβέρνησης η οποιαδήποτε αντιπολίτευση ορκίζεται σε θεούς και δαίμονες ότι θα τις ανατρέψει, διότι αυτές θα είναι καταστροφικές. "Ότι φτιάξετε, θα το καταστρέψουμε. Ότι αλλάξετε, θα το επαναφέρουμε". Και ο κόσμος μία από τα ίδια. Οι μισοί βλέπουν ότι οι κυβερνώντες θα "Μας σώζουν" και οι άλλοι μισοί ότι "Μας καταστρέφουν".

Και αυτή είναι η παγίδα. Όταν ο μισός κόσμος φωνάζει άσπρο και ο άλλος μισός μαύρο και όταν αρνούνται πεισματικά να συζητήσουν οποιαδήποτε διαφορετική.... εξωγήινη άποψη, οι 300 της Βουλής κάνουν ότι γουστάρουν. Διότι οποιαδήποτε άποψη δεν ταιριάζει 100% στα δικά τους γούστα βαφτίζεται ως άποψη του άλλου. Οπότε απαξιώνεται/απορρίπτεται/ξεχνιέται.

Άλλαξε λοιπόν τον τίτλο του thread σε "Εδώ βρίζετε τα 3 κόμματα που κυβερνάνε" και σταμάτα να ψάχνεις από ποιον πλανήτη είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νοιάζεται ο γείτονας για τον γείτονα, συγγενείς για τον συγγενή τους, και νομίζετε κάποιοι ότι ένα άλλο κράτος νοιάζεται για άλλο κράτος ?

Αυτό ισχύει, αλλά δεν νομίζω ότι, εγώ τουλάχιστον, ισχυρίζομαι κάτι το διαφορετικό. Δεν είπα πουθενά ότι θα μας σώσουν οι Γερμανοί. Οι πολιτικοί είναι οι περισσότεροι υπάλληλοι/μέτοχοι τραπεζών και πολυεθνικών και το άγχος τους είναι στις δημοσκοπήσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι, ότι σου λένε είναι άκυρο, διότι ο κόσμος βλέπει. Δεν μπορεί τα πάντα στο μνημόνιο να είναι κακά και λάθος.

Προσωπικά ελπίζω να περικόψουν σπατάλες, αν κάνουν κάποιες αποκρατικοποιήσεις αυτές να είναι μικρής σημασίας απλά για να κερδίσουν χρόνο και ειλικρινά να δουλέψουν για τον τόπο. Τουλάχιστον στην περίπτωση αυτής εδώ της κυβέρνησης και λόγο σύριζα έχουν να φοβούνται πραγματικά για το τομάρι τους. Δεν είναι άλλοι, είναι οι ίδιοι, αλλά πλέον παίζεται το τομάρι τους. Για αυτό και παραδοσιακά εχθροί βρίσκονται στην ίδια κυβέρνηση. Ελπίζω μόνο πίσω από κλειστές πόρτες να μην παίζουν αγκαλίτσες και φιλάκια κυβέρνηση/αντιπολίτευση.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδαμε επί Θάτσερ ήταν κλείσιμο των κρατικών ζημιογόνων επιχειρήσεων και σώσιμο της Βρετανικής οικονομίας από το ναυάγιο στο οποίο οδηγούνταν.

Δε νομίζω να το γλιτώσει το ναυάγιο πάντως: British democracy in terminal decline, warns report | UK news | The Guardian

Link to comment
Share on other sites

:OT: Happy hour : ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΦΑΙ, Η "ΜΑΣΑ" ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ :laughing:

Ο Μιχαλολιάκος μέχρι και το ρολόι στο δεξί το φοράει

:upside:

Αυτος με τις μπιτσιζ ποιος ειναι; Καρατζαφερης;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.