Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση : δεν το καταλαβαίνει η Τρόικα ότι με το τόσο φοβερό της 'κούρεμα' οι ελληνικές τράπεζες θα έχουν τρομερή ζημία? Αναλυτικότερα, η Κύπρου θα χάσει 500 εκατομμύρια, η Marfin 600, 1,5 δις το Τ.Τ, 1,8 δις η Αγροτική, 1,9 δις η Πειραιώς, 2,7 δις η Alpha-Eurobank, 3,5 δις η Εθνική (σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο γνωστής εφημερίδας). Αυτό δε σημαίνει ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα? Δε σημαίνει ότι οι τραπεζικοί αυτοί όμιλοι θα επιχειρήσουν να καλύψουν το κενό με απολύσεις? Και τα πειράματα θα συνεχίσουν, με την Ελλαδίτσα να παίζει πια ρόλο κομπάρσου στο 'μνημονιακό' παρασκήνιο...να δω τι άλλο θα δούμε

Έγινε επεξεργασία από nikos3388
Link to comment
Share on other sites

όλες αυτές οι τράπεζες που λες, επί πολλά χρόνια εμφάνιζαν δις ετήσια κέρδη - ας κάνουν και καμμιά γκέλα - εξάλλου είπαν θα τις ενισχύσουν με ζεστά δις ευρώ, άρα τζάμπα μάγκες πάλι, οι τράπεζες θα πάρουν τα δανεικά και εμείς (ο λαός) θα τα χρωστάμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση : δεν το καταλαβαίνει η Τρόικα ότι με το τόσο φοβερό της 'κούρεμα' οι ελληνικές τράπεζες θα έχουν τρομερή ζημία? Αναλυτικότερα, η Κύπρου θα χάσει 500 εκατομμύρια, η Marfin 600, 1,5 δις το Τ.Τ, 1,8 δις η Αγροτική, 1,9 δις η Πειραιώς, 2,7 δις η Alpha-Eurobank, 3,5 δις η Εθνική (σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο γνωστής εφημερίδας. Αυτό δε σημαίνει ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα? Δε σημαίνει ότι οι τραπεζικοί αυτοί όμιλοι θα επιχειρήσουν να καλύψουν το κενό με απολύσεις? Και τα πειράματα θα συνεχίσουν, με την Ελλαδίτσα να παίζει πια ρόλο κομπάρσου στο 'μνημονιακό' παρασκήνιο...να δω τι άλλο θα δούμε

Ελπιζω να καταλαβουν οι Ευρωπαιοι οτι οσα τραβαει το Ελλαντα θα τα τραβηξουν συντομα κι αυτοι,κι ολωνων θαρθει η σειρα να περασουν απο τον μυλο του ΔΝΤ .Ξεκινωντας απο την Ιταλια ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

όλες αυτές οι τράπεζες που λες, επί πολλά χρόνια εμφάνιζαν δις ετήσια κέρδη - ας κάνουν και καμμιά γκέλα - εξάλλου είπαν θα τις ενισχύσουν με ζεστά δις ευρώ, άρα τζάμπα μάγκες πάλι, οι τράπεζες θα πάρουν τα δανεικά και εμείς (ο λαός) θα τα χρωστάμε

Όλα τα προηγούμενα π είπες είναι πολύ σωστά εκτός από μία πολύ μικρή λεπτομέρεια. Τα ζεστά δις ευρώ που θα ενισχύσουν τις τράπεζες θα είναι η λύση της τελευταίας στιγμής σε περίπτωση που, μετά από την πώληση των θυγατρικών τους εταιριών στην ανατολική Ευρώπη, οι ελληνικοί τραπεζικοί όμιλοι δεν είναι ικανοί να καλύψουν τη χασούρα για το ' αμάρτημά ' τους να δανείσουν στο ελληνικό κράτος. Σε καμμία περίπτωση δεν παίρνω τη μεριά των τραπεζών, οι οποίες είναι κατά μεγάλο μέρος υπεύθυνες για την κατάσταση της χώρας, αλλά σκέψου πόσο θα υποχωρήσει η όποια ανάπτυξη, αν χαθούν τα ' παραρτήματα' των τραπεζών μας στα Βαλκάνια, πράγμα το οποίο θα αποδυναμώσει τις τράπεζες σε επίπεδα ρευστότητας. Και ποιος θα πληχθεί από την απουσία ρευστότητας? Πάλι ο λαός

Έγινε επεξεργασία από nikos3388
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να καταλαβουν οι Ευρωπαιοι οτι οσα τραβαει το Ελλαντα θα τα τραβηξουν συντομα κι αυτοι,κι ολωνων θαρθει η σειρα να περασουν απο τον μυλο του ΔΝΤ .Ξεκινωντας απο την Ιταλια ας πουμε...

Πράγματι, η Ιταλία παρουσιάζεται να έχει όλα εκείνα τα 'κουσούρια' που οδηγούν εξπρές στην καταστροφή :Υψηλό χρέος ( μετά το 1991 δεν έχει πέσει κάτω από το 100% του ΑΕΠ), χαμηλή ανάπτυξη (μέσο ετήσιο ρυθμό 0,75% τα τελευταία 15 χρόνια!!), μαύρη οικονομία ( αντιστοιχεί στο 25% του ΑΕΠ), φοροδιαφυγή (τα αδήλωτα εισοδήματα ξεπέρασαν τα 50 δις ευρώ το 2010), ενδοκυβερνητικές διχόνοιες, δυσκίνητους κρατικούς μηχανισμούς. Ένα εκρηκτικό κοκτέιλ ικανό (δεδομένου του μεγέθους της ιταλικής οικονομίας) να τινάξει στον αέρα την ευρωζώνη. Μπερλουσκόνι welcome to the club!! :p

Link to comment
Share on other sites

αν δεν διαλυθεί η ΕΕ (ή έστω μείνει το κουφάρι της) δεν θα ησυχάσουν αυτοί που κινούν τα νήματα

Μα αυτοι την δημιουργησανε... Ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι η δημιουργια της εγινε ωστε να προσφερει πατημα για την ευκολοτερη οικονομικη υποδουλωση χωρων και δεν νομιζω οτι στοχος τους ειναι η διαλυση της ΕΕ. Τους συμφερει να υπαρχει στην παρουσα μορφη. Αν διαλυθει θα ειναι γιατι "ολοκληρωσε" την αποστολη της ή γιατι ενα πιο ελκυστικο σεναριο παρουσιαστηκε.

υ.γ. Δημιουργειται σε κανεναν αλλον η εντυπωση οτι η Γερμανια φερεται σαν να ετοιμαζεται για 4ο Ραιχ??? Τουλαχιστον ετσι παρουσιαζεται απο τα media... Καταλαβαινω οτι δεν συμφερει κανεναν μια οποιαδηποτε πολεμικη συρραξη αναλογη του WWI/WWII αλλα οι εικονικες και media-κες προϋποθεσεις για κατι τετοιο υπαρχουν (οικονομικη κριση, Γερμανια σαν ρυθμιστης, "απεχθεια" των εργατικων Γερμανων για τους "γυφτους" που τους τρωνε τα λεφτα μεσω δανειων και οικονομικης στηριξης κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζονται πόλεμοι σήμερα - αυτά ειναι για τριτοκοσμικούς. Πλέον υποδουλώνεσαι με άλλους τρόπους. Η μόνη περίπτωση να χυθεί αίμα είναι να πάρει ο κόσμος τα όπλα αλλά αυτό το έλεγχουν εύκολα, απλά αφήνοντας μια ακόμη ελπίδα στον κόσμο.

π.χ. εμείς τώρα πιστεύουμε ότι με 10 χρόνια θυσίες θα ορθοποδήσουμε και κάνουμε μόκο. To είπε και ο Sun Tzu: να αφήνεις πάντα μια (ελεγχόμενη) διέξοδο/ελπίδα στον εχθρό - αν τον περικυκλώσεις από παντού και το καταλάβει μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν Έλληνας-τουλάχιστον μέσος- δε θα του περίσσευαν τα λεφτά του παραβόλου για να κάνει μήνυση!:p

όλα τα λεφτά σε αυτή τη σελίδα είναι το τελευταίο σχόλιο

Έχει μια σημαντική ανακρίβεια όμως,ο παππούς του είχε περισσότερο μυαλό...:hehe:

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν τίθεται θέμα για κανένα από τα δύο κι εκτός από αυτά είναι και πολλά άλλα...

Εγώ το ΣΚ είδα αυτό:

Όταν βγήκε ο Γιωργάκης το χρέος ήταν 112% του ΑΕΠ.

Μας έπεισαν ότι χρεωκοπούμε

Καταστρατήγησαν ΟΛΕΣ τις συμβάσεις (ιδιωτικές, δημόσιες)

Μας ξέσκισαν στους φόρους (μόνο εμάς, τα λαμόγια πάλι δεν πληρώνουν)

Μείωσαν μισθούς, συντάξεις

Σχεδόν ΔΕΝ ακούμπησαν το δημόσιο που έπρεπε να είναι το πρώτο που θα ξεκαθάριζαν

ΔΕΝ ακούμπησαν τη διαφθορά στις ΔΙΚΕΣ τους υπηρεσίες

ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ την εθνική μας κυριαρχία με τρόπο που ούτε προδότες στην ιστορία μας δεν έχουν κάνει

ΜΕΤΑ το κούρεμα, αν φτάσει το 60% που συζητάνε, το χρέος θα είναι >112% του ΑΕΠ.

Κοινώς, μια τρύπα στο νερό. Στην πράξη, μας υποδούλωσαν κι είμαστε στα ίδια και χειρότερα οικονομικά.

Τι βλέπω εγώ; Ότι όλοι όσοι υποστήριζαν θεωρίες συνωμοσίας, πως όλα γίνονται για να μας φέρουν κατακτητή χωρίς πόλεμο, ήταν αληθή όσο περίεργα κι αν ακούγονταν.

Τα είχα γράψει, αλλά μια εικόνα είναι 1000 λέξεις...

attachment.php?attachmentid=46563&stc=1&d=1320047176

post-173-1416075588,8841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω πολλά για το συγκεκριμένο θέμα γι'αυτό και δεν ανοίγω νέο thread.

Θέλω απλά να πω πόσο πολύ λυπάμαι που είμαι πολίτης σε αυτή τη χώρα.

Χθες το μεσημέρι ο γαμπρός μου, ετών 35, έπαθε έμφραγμα.

Καλέσαμε ασθενοφόρο και τον μετέφεραν στο Νοσοκομείο Άγιος Παύλος της Θεσσαλονίκης.

Χωρίς λόγο βέβαια γιατί το μηχάνημα για στεφανιογράφημα είναι εκτός λειτουργίας εδώ και μερικούς μήνες.

Μας ενημερώνουν πως δεν μπορεί να γίνει κάτι και πως υπάρχουν 2 εναλλακτικές.

Ή τον πάμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο ή περιμένουμε μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί για να δουλέψει το ΑΧΕΠΑ ή το ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ώστε να μπει για την εξέταση.

Τηλεφωνούμε στα 2 νοσοκομεία για να μας πούνε πως υπάρχει λίστα αναμονής μίας εβδομάδας για την εξέταση.

Οπότε η λύση ιδιωτικής κλινικής είναι μονόδρομος μόνο που.... η αδερφή μου είναι άνεργη εδώ και 2 χρόνια (η Infoquest αποφάσισε μία ωραία πρωία πως δεν σύμφερε να έχει παράρτημα στη Θεσσαλονίκη και απολύθηκαν και τα 80 άτομα) και ο γαμπρός μου εδώ και μερικούς μήνες είναι και αυτός άνεργος μιας και με την έλλειψη ρευστότητας στην αγορά αλλά και τις ακάλυπτες επιταγές η ιδιωτική επιχείρηση έκλεισε. Ότι λεφτά είχαν στην άκρη φυσικά εξαφανίστηκαν σύντομα (πως να γίνει διαφορετικά όταν έχεις 2 παιδιά 3.5 και 5.5 χρονών).

Και έτσι φτάσαμε στη χθεσινή κατάντια.

Αν λοιπόν δεν έχεις έστω και λίγα χρήματα στην άκρη σε αυτή τη χώρα, πεθαίνεις, τόσο απλά.

Ενημέρωσα την αδερφή μου να τον μεταφέρουν στον Κυανό Σταυρό (ιδιωτική κλινική). Στις 10 η ώρα το βράδυ είχε φτάσει και στις 12.15 είχε μπει ήδη στην Μονάδα Χειρουργικής Αποκατάστασης μετά την επέμβαση. 2 ώρες και 15 λεπτά λοιπόν χρειάστηκαν στην ιδιωτική κλινική όταν στο δημόσιο θέλανε μία εβδομάδα τουλάχιστον για την εξέταση και διάγνωση και τώρα περιμένουμε το ξύρισμα.

Έχω βγεί από το πρωί στις τράπεζες αλλά ακόμα και με κάμποσο δηλωθέν εισόδημα, προσωπικό δάνειο δεν παίζει ούτε για πλάκα.

Οπότε πλέον θα πάρω σβάρνα γνωστούς και φίλους για δανεικά... ότι μπορέσω να μαζέψω.

Δυστυχώς αυτά που είχα εγώ στην άκρη έφυγαν στην αγαπητή μου εφορία. (1000€).

Αυτό που εύχομαι σε όλους είναι να μην σας τύχει ή ακόμα και να σας τύχει (χτύπημα ξύλου 3 φορές) να έχετε κάτι στην άκρη ή κάποιον για βοήθεια γιατί αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.