Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Η ομηρία του βουλευτή Τσώνη έληξε με... ξύλο, γιαούρτια και αυγά [βίντεο] | tsantiri

Για όσους είδαν την ψηφοφορία προχθές, είναι ο βουλευτής που είπε την ιστορία με το Δημητράκη στη μηχανή... το θέατρο έκανε και εξυπνάδες.

υπάρχει εδώ: Ο βουλευτής Τσώνης και ο ψηφοφόρος Δημητράκης

Τελικά μόνο με φόβο μπορεί να στρώσουν τα γαϊδούρια που έχουμε στη βουλή, και αν..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κουκουλοφοροι αυτοι, ξυπνα. Του τσιπρα τα παιδια ειναι, το λεει και ο Πασχος ο Μανδραβελης.

και γενικα σε ενα απο τα λιγα πραγματα που συμφωνουν ανοιχτα, (γιατι και στα αλλα συμφωνουν εκτος θεατρου) πασοκ νδ μπακογιαννη κτλ ειναι οτι δεν υπαρχει παρακρατος, περιεργο ετσι?

Εδω και 40 χρονια γινονται αυτα, δεν εχουν πιασει κανενα κουκουλοφορο, και απλα τωρα τους εκανε εντυπωση ενα video και θα κανουν και ερευνα.... μαλλον επειδη τους ψηφιζουμε συνεχως μας θεωρουν παντελως μακακες και καθυστερημενους (δεκτο) και μας δουλεουν μεσα στα μουτρα μας.

Ειναι χυδαιο πραγματικα να μην μπορεις να εκφρασεις μαζικα την αντιθεση σου για κατι κατεβαινοντας στους δρομους μεσα στην ιδια σου την χωρα.

ΕΠΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ, και να εχεις για δημοσιογραφους που διαμορφωνουν γνωμες τυπους σαν τον Μανδραβελη. Γιατι οι πολιτικοι μας αρεσουν αφου τους ψηφιζουμε.

Ειναι προτιμοτερο να μας το απαγορευσουν παρα αυτο, και μετα να βγαινει και ο πρεντετερης και η τρεμη και να μας

λεει για τις "περιουσιες του κοσμακη".

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Η ομηρία του βουλευτή Τσώνη έληξε με... ξύλο, γιαούρτια και αυγά [βίντεο] | tsantiri

Για όσους είδαν την ψηφοφορία προχθές, είναι ο βουλευτής που είπε την ιστορία με το Δημητράκη στη μηχανή... το θέατρο έκανε και εξυπνάδες.

υπάρχει εδώ: Ο βουλευτής Τσώνης και ο ψηφοφόρος Δημητράκης

Τελικά μόνο με φόβο μπορεί να στρώσουν τα γαϊδούρια που έχουμε στη βουλή, και αν..

Κοίτα να δείς που προχθές έλεγα θα το φάει το γιαουρτόξυλον αυτός, και δεν άργησε να γίνει.

Την κατάρα μου ρε @@.

Ο Μητσοτάκης δεν με πιάνει ούτε κατά διάνοια, ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τα δακρυγονα δεν τρωγονται. Αν ληξουν απλως μειωνεται η δραστικοτητα τους.

η αποτελεσματικοτητα του προωθητικού μειωνεται οχι η συνολικη δραστικοτητα του

το τι συνεπειες μπορει να εχει ο πολυκαιρισμενος ενεργος παραγοντας του στον ανθρωπο μακροπροθεσμα

πιθανοτατα θα το μαθουμε οταν οι εταιρειες λανσαρουν τον αντικατασταστη του στις αγορες

Link to comment
Share on other sites

εαν η ζημια που εχει προκληθει ως τοτε μας εχει παει 20 χρονια πισω,

εχει καταπατησει δικαιωματα για τα οποια χυθηκε αιμα

εχει καταποντησει τον κοινωνικο ιστο

μας εχει καταντησει ξεφραγο αμπελι απ'ολες τις πλευρες

κι εχει κοστισει ανθρωπινες ζωες (δεν σου λεω για θυματα συμπλοκων και εγκληματικοτητας βλ.αυτοκτονιες κτλ)

τοτε αποδεδειγμενα η καθυστερηση θα εχει υπαρξει εγκληματικη

και καμια αποφαση δεν αποτελεσει συγχωροχαρτι για ολα αυτα

τωρα ειναι ο κομπος στο χτενι

τωρα χρειαζεται η αποφαση

το να αναψουν το φως αφου με εχουν τυφλωσει τι να το κανω

Σίγουρα. Δεν είπα τίποτα για συγχωροχάρτι. Μίλησα για το τι πρέπει να γίνει. Το τι έχει γίνει δεν ξεγράφεται, ούτε ξεχνιέται (αν και ο Έλληνας, δυστυχώς, δεν φημίζεται για την καλή μνήμη του).

α ναι, το φοβομουν αυτο

μου θυμισες οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι

που τρεφουν εκτιμηση και διατηρουν ελπιδες για το πολιτικο μας συστημα

Και εγώ το φοβόμουν, να ομολογήσω, ότι θα χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους επιχείρημα.

Αφενός, δεν είναι καθαυτό το πολιτικό σύστημα που είναι σκάρτο.

Είναι τα διαχειριστικά μέλη του. Σαφώς υπάρχουνε κενά και σημεία για βελτίωση από τεχνικής σκοπιάς, όπως και σε κάθε άλλο σύστημα μάλιστα, αλλά ο ανθρώπινος παράγοντας ήταν και είναι η μεγίστη αδυναμία κάθε ενός από αυτά.

Η εξουσία και η τριβή με αυτή διαφθείρει, θα συμφωνήσεις,

και αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους που φτάσαμε εδώ.

Αφετέρου, δεν είμαι από τους ανθρώπους που "τρεφουν εκτιμηση και διατηρουν ελπιδες για το πολιτικο μας σύστημα". Είμαι λιγότερο ρομαντικός από όσο με παρουσιάζεις. Τεχνοκράτης περισσότερο. Κρίνω και τοποθετούμαι με βάση το παρόν σύστημα και προτείνω λύσεις εφαρμόσιμες σε έναν πραγματικό κόσμο, και πάνω σε αυτό. Συγχώρα με που δεν αναπολώ κάποια περασμένη εποχή, που ακόμα και αν ήτανε καλύτερη, δεν έχει καμία πρακτική εφαρμογή σήμερα. Εν ολίγοις δεν με απασχολεί το τι θα ήτανε, αλλά το τι είναι και πώς είναι τώρα και πώς/αν μπορώ να το φτιάξω.

Δεν αναλώνομαι σε υποθετικά σενάρια.

ευχομαι να εχεις χιλια δικια

η ελπιδα πεθαινει τελευταια λενε...

ελπιζω μονο να μην την προλαβουμε

Σε αυτό συμφωνώ.

Και αν τα πράγματα συνεχίσουν έτσι, δίχως ουσιαστικές αλλαγές, είναι διόλου απίθανο, δυστυχώς.

ΤΟ μνημόνιο είναι καλό αλλά απέτυχε υλοποίηση του;;;;;

Η μείωση μισθών και συντάξεων δεν ήταν ΟΡΟΣ του μνημονίου; Τι επιτυχία να έχει όταν κόβει από την μεσάια/κατώτερη τάξη και δεν κόβει από τους πλούσιους...

Το μνημόνιο δεν εφαρμόστηκε διόλου όπως ήτανε υπολογισμένο να εφαρμοστεί όπως έχω πει πάμπολλες φορές, χάρη στους ανίκανους 300 μας. ΕΠΡΕΠΕ, να κόψει από τους πλούσιους. Αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν ήθελε και δεν θέλει να βάλει χέρι. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Το μνημόνιο αυτό καθαυτό δεν μπορείς να λές ότι απέτυχε, όταν δεν εφαρμόστηκε σωστά. Σαν να μου λες ότι παρήγγειλες μια φερράρι, σου στείλανε ένα lada με το σηματάκι της φεράρι, και επειδή πάει σκ@τ@, οι φερράρι είναι σκάρτες.

Εισβολή της Τουρκίας στην Θράκη;

Έχεις την Τουρκία για ηλίθια χώρα; Δεν μπορώ να το πω πιο απλά...Οι Τούρκοι είναι ήδη στις επιχειρήσεις μας, στην τηλεόραση μας, στα χωράφια μας ως ιδιοκτήτες...Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσουν έναν τρόπο που δεν θα αρμόζει σε μοντέρνα "Ευρωπαική" χώρα;

Για τον ίδιο λόγο που δεν σέβονται το Αιγαίο (casus beli). Να προσθέσω και την κρίση στα Ήμια; Το μόνο πράγμα που όπως λες μας προστατεύει από μια τέτοια κίνηση, είναι το πέπλο της Ευρώπης, της Αμερικής. Αν αυτή η προστασία αρθεί, τότε πίστεψε με, ένα τέτοιο σενάριο δεν φαντάζει επιστημονική φαντασία. Πες το και κάρμα αν θες.

Μας φαλιρίσατε; Ε βγάλτε τα πέρα μόνοι σας.

Ξέρεις Αλέξη, και 'γώ υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι όλα αυτά τελικά έιναι ένα παραμύθι και ότι κάποια μέρα θα αποδειχτεί ότι όλοι αυτοί που κατηγορούμε τώρα, έχουν δίκιο, απλά δεν μπορούμε να τους καταλάβουμε. Δεν μπορεί λέω...πρέπει τελικά να είμαστε πολύ βλάκες όλοι οι υπόλοιποι....Μακάρι να είμαστε..

Μετά βέβαια ξυπνάω και βλέπω τον κοσμάκη τα μην έχει λεφτά, τα μαγαζάκια να κλείνουν το ένα μετά το άλλο, τις αυτοκτονίες να αυξάνονται με τρομερό ρυθμό, την ιστορία να αλλάζει κατα το συμφέρειν και όχι κατά το "peace man", να βλέπω όλους τους βαλκάνιους λαούς να έχουν στην κυριολεξία εισβάλει σε όλη την Β. Ελλάδα, και όλη την Β. Ελλάδα να προτιμάει Σκόπια, Βουλγαρία για ψώνια, ιατρούς, βενζίνες κτλ επειδή απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ οικονομικά. Η κατάσταση αυτή βέβαια για όσους γνωρίζουν κορυφώθηκε ήδη επί Σημίτη, όταν στον νότο ΟΛΟΙ μα ΌΛΟΙ, κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου και δεν τους ένοιαζε καρφί.

Την ίδια στιγμή οι μισθοί των γιατρών στα δημόσια νοσοκομεία είναι αισχροί, οπότε ΔΕΝ σταματάει το φακελάκι, τα άλλα "αξιοσέβαστα" επαγγέλματα απομιζούν τον απλό μεροκαματιάρη επείδη "ε που θα πας....σε μένα θα έρθεις με χρειάζεσαι βρε..."

Δεν στέκει λογικά να στρώσει η κατάσταση με αυτήν την πολιτική. Όταν μπορείς να τα πάρεις από αυτούς που τα έχουν, αλλά προτιμάς μια παράλογη οδό, ε τότε δεν θες να κάνεις καλό σε κανέναν. Άλλος είναι ο σκοπός σου. Και όλα αυτά βέβαια ΑΝ πιστέψω σε όρους όπως ΧΡΕΟΣ, ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ, ΤΕΜΠΕΛΗΣ.

Δεν θα με κάνουν να πιστεψω ότι είμαι σκάρτος.

Μα δεν είναι παραμύθι.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν έχουμε βιώσει το χάος, κάνενας μας, που είναι πιθανό ( έως και σίγουρο αν τα άρθρα που διαβάζω είναι ακριβή) ότι θα επερχόταν σε περίπτωση μη συμμόρφωσης. Για πολλοστή φορά σε αυτό το θρεντ λέω, και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω, το μεσοπρόθεσμό δεν είναι σωστό. Δεν τα παιρνει από κει που θα πρεπε να τα παίρνει. Δεν είμαστε παράλογοι να εκνευριζόμαστε για αυτό, απεναντίας θα είμεθα αν δεν εκνευριζόμασταν. Αλλά δυστυχώς οι πολιτικοί μας φέραν σε τέτοια θέση που δεν υπήρχε επιλογή. Και αυτοί μας οδηγήσανε εδώ με την μη θέληση τους να βάλουν χέρι εκεί που πρέπει.

Ναι με την πολιτική αυτή δεν στρώνει η κατάσταση. Αλλά εύχομαι να ακούνε τον λαό να φωνάζει έξω από την Βουλή, να διαβάζουνε το Ιντερνετ, να σκεφτούν ως τι στούρνα θα τους φωτογραφίσει η ιστόρία και να μπει στο ξερό τους ότι πρέπει επιτέλους να αναλάβουν τις ευθύνες, αλλά και το τι θα επακολουθήσει αν δεν. Και αν δεν το καταλάβουνε μόνοι, να τους το "καταλάβει" η Ευρώπη, η Αμερική και όλες οι άλλες χώρες που έχουνε νήματα με την "καταρραμένη" οικόνομία μας.

Το σίγουρο: Η χώρα μας βρίσκεται ίσως στο πιο κρίσιμο σημείο της μετα-μεταπολιτευτικής ιστορίας της.

Υ.Γ. Για το άρθρο δώσε μου μια μέρα, είναι της καθημερινής, απλά το έχω αποθηκεύσει σε άλλο μηχάνημα.

DEFINE HARVARD ρε αλέξη...
Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Alex meine friend, η δικια μας η γενιά θα την "πληρώσει" την νύφη.

Οι γονείς μας όσο ακόμα έχουν δουλειά τα βγάζουμε πέρα, αλλά όταν βγεις εσυ και εγώ στην αγορά εργασίας, η Ελλαδα θα είναι σε πλήρη ύφεση για τα επομενα (αρκετά) χρόνια. Πώς θα κάνεις οικογένεια αν δεν έχεις δουλειά; Πώς θα αγοράσεις σπίτι ή θα πληρώσεις τα φροντιστηρια των παιδιών σου με 800 και 1200 Ευρώ το μήνα; Σου μιλάω για σοβαρά προβλήματα επιβίωσης, και όχι για προβλήματα του στυλ "τι επεξεργαστή να αγοράσω"... θα είναι πολυτέλεια η τεχνολογία. Δεν μπορεί να μην έχεις να φας, και να κυκλοφορίσεις με το iPhone 8. Η ανεργία κατα πάσα πιθανότητα είναι στατιστικά πιθανό να ξεπεράσει το 50%, και να γεμίσουμε άνεργους πτυχιούχους και εξειδικευμεύνους ανειδίκευτους. Αν τώρα έχουμε γεμίσει ρουσφέτια, φαντάζεσαι τι ρουσφέτι έχει να πέσει σε εποχη που η υπάρχει θέμα επιβίωσης; Αξιοκρατία μηδέν. Θα μπορουσα να μιλάω για ώρες για το Ελληνικό μέλλον της γενιάς μας, αλλά προτιμώ να σταματήσω εδώ την καταστροφολογία γιατί θα γίνω γραφικός.

Έρχονται χρόνια πολύ δύσκολα και ο Θεός έχει ήδη φορέσει μαύρα και αντι-ασφυξιογόνα μάσκα.

Όσο στενάχωρο και αν ακούγεται, αλοίμονο σε όσους μείνουν στην πατρίδα να πολεμίσουν για ένα καλύτερο αύριο .... όσοι είστε νέοι, πετάξτε μακρυά - οι ουρανοί είναι δικοί σας. Πείτε με δειλό -- πείτε με όπως θέλετε -- αλλά δεν πρόκειται να μείνω σε μία χώρα που πετάει τα όνειρά μου και με κοροϊδεύει κατάμουτρα.

Αν δεν φύγω πρέπει να πολεμίσω, όχι να κάθομαι στο Thelab και να γραφω post και να το παίζω τσάμπα μάγκας. Τα δικαιωματα διεκδικούνται εκεί έξω στο πεζοδρόμιο, όχι πίσω από ένα μονιτορ ποστάροντας βιντεακια στο Youtube και κάνοντας like στο Facebook. Και δυστυχώς βλέπω πολλούς συνομιλικους μας αλλά και τα νεώτερα παιδιά που περνάνε τώρα στο Πολυτεχνείο (γενίκευση, μην αρπάζεστε) να μην ξερουν όχι μόνο τι τους περιμένει, αλλά και τι γίνεται αυτήν ακριβώς την στιγμή που μιλάμε. Τι φταίντε αυτά τα παιδια; Αντι να βγουν στους δρόμους, να κανουν πορείες και να διεκδηκίσουν το "αύριο" είναι στην κοσμάρα τους.

Η λύση για μένα δεν είναι το μεσοπρόθεσμο, η 5η δόση κλπ. Αυτά είναι ένα ακόμα Service Pack, το οποίο αν δεν το πάρεις πας για format asap. Η λύση είναι να φύγουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που είναι τώρα μέσα στην βουλή και να έρθουν νέοι με νέα μυαλά και προτάσεις που δεν έχουν προλάβει να διεφθαρθούν -- τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό. Οι τωρινοί πολιτικοί είναι τόσα χρόνια βουτιγμένοι μέσα στις μίζες και την ψευτιά που δύσκολα θα ξεχάσουν τις παλιές τους συνήθειες, τις καρέκλες και τις βίλες τους. Όταν φύγουν αυτοί, μαζί μ'αυτούς θα φύγει και η σαπίλα του συστήματος. Πιστεύω ότι ο Έλληνας δεν είναι σάπιος, ούτε τεμπέλης όπως θελουν να μας παρουσιάζουν οι Γερμανικές φυλλάδες τύπου Bild.

Η Παιδεία είναι το μέλλον. Όταν μία χώρα δεν επενδύει στα παιδιά της, δεν έχει μέλλον - Dr.Paneas 2/7/2011 :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MHZ79InLGRY&feature=related]YouTube - ‪White Lion - When the Children Cry (official music video) HQ‬‏[/ame]

Link to comment
Share on other sites

λυσεις θελουμε να ακουμε και οχι μεγαλα λογια.για πες καμια λυση και ασε τις προφητειες κατα μερος ρε συ πανεας.ειναι λυση να το βαλεις στα ποδια?

υγ: η εξουσια σε διαφθειρει με τον καιρο ειναι αναποφευκτο να γινει.αργα η γρηγορα,,,,

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

λυσεις θελουμε να ακουμε και οχι μεγαλα λογια.για πες καμια λυση και ασε τις προφητειες κατα μερος ρε συ πανεας.ειναι λυση να το βαλεις στα ποδια?

υγ: η εξουσια σε διαφθειρει με τον καιρο ειναι αναποφευκτο να γινει.αργα η γρηγορα,,,,

Δεν εχω καμία λύση φίλε μου. Πέρα από τις πορείες και τις διαδηλώσεις δεν νομίζω ότι μπορώ να κανω κατι αλλο.

Δεν αισθάνομαι ηθικά εντάξει με τον εαυτό μου όταν λεω ότι θα φύγω έξω. Ούτε περίφανος ή χαρούμενος είμαι γι αυτήν μου την απόφαση.

Η Ελλαδα στην παρουσα φαση θελει να με έχει σκλάβο, να πληρώνω και να ψηφίζω. Αμα είμαι καλό σκυλάκι και γλύφω τον μπαμπά-αφεντικό ίσως να κονομίσω κανενα κόκαλο. Αλλιώς αν πάω να πω κατι και γαυγίσω, στην γωνία είναι τα ματ και με περιμενουν και μαζί και η απόλυσή μου. Σαν Πάνος δεν μπορω να το κανω αυτό. Δεν είναι στον χαρακτήρα μου, ούτε τα γλείφω, ούτε να ρουφιανεύω και να λέω ψέμματα. Θελω εκει που θα φτασω, όπου φτάσω, να φτασω με την αξία μου, και όχι γιατί ο έβαλα βύσμα. Δεν μπορώ να επιβιώσω σε ένα τέτοιο σύστημα, δεν θα γίνω μέρος του και θα με εξοντώσει. Απο την αλλη, αν γινω μερος του, θα μισήσω τον εαυτό μου. Either way, I lose... οπότε λιποτακτώ και φεύγω. Ας μεινουν οι 300 να κανουν τους Σπαρτιατες.

ΥΣ: Συμφωνώ, αλλα αν εχεις Παιδεία είναι καπως καλύτερα τα πράγματα. Αλλιως είναι να περνας το μαθημα με σκονάκι και αλλιώς είναι ιδρώνοντας πανω απ'το βιβλίο.

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

τι προτεινω:

1) ενωση της αριστερας σε ενα κομμα

2) απεργιες και παραλυση των παντων

3) να πανε να πνιγουνε και το ευρο τους και οι κολοευρωπαιοι

4) εκλογες

5) αλλαγη του συνταγματος οχι αντιπροσωπευτικη δημοκρατια ΔΕΝ την θελουμε πλεον αλλα σε κληρωτους βουλευτες και να ψηφιζουμε σε κοινους τοπους συναθροισης η απο το σπιτι μας (μεσω διαδυκτιου, τηλεφωνου. δεν ξερω) για καθε νομοσχεδιο που θα ερχετε προς ψηφιση στη βουλη των ΚΛΗΡΩΤΩΝ πλεον ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ

6) ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥς ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ (3 φορες με πιασανε να κουβαλαω παρανομους λαθρομεταναστες (πακινια λογω δουλειας) και τις 3 με αφησαν οι μπατσοι ( προφανως εχουν πολιτικη εντολη)

εκαθαρριση στο σαπιο δικαστικο συστημα ααπολυοντας ολους μα ολους τους δικαστικους και συνταξιοδοτηση τους (με πανω απο 18 χρονια προυπηρεσια)

αυτα τα ολιγα περιμενω και αλλα να πειτε

παρτε σαν βημα-βημα αλλιως δεν εχουν νοημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πιστεύω ότι ο [MENTION=7401]alexis2044[/MENTION] έχει κάποια δίκαια (χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του)

Και εξηγούμαι:

Είναι φανερό ότι έχουμε περιέλθει ως κράτος, αλλά και πολλοί από εμάς σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση.

Όπως όταν π.χ. μας πονάει ένα δόντι τρέχουμε στον οδοντίατρο και όχι στο μηχανουργείο, έτσι και τώρα που το πρόβλημα είναι οικονομικής μορφής, αρμόδιοι για να δώσουν απαντήσεις και λύσεις, είναι οι οικονομολόγοι και όχι ο Χαρδαβέλας ή ο Πρετεντέρης. Και πάνω σε αυτό, μετά από όσα έχω διαβάσει τόσο καιρό καταλήγω σε μερικά συμπεράσματα:

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι σίγουρος για τη λύση που προτείνει. Κάτι που γίνεται φανερό, τόσο από τη μη αναμενόμενη πορεία που παίρνει η λύση που επιλέχθηκε, όσο και από το γεγονός ότι στις άλλες λύσεις που προτείνονται, αφενός υπάρχουν μερικά κενά στο συλλογισμό αυτών που τις προτείνουν, αφετέρου ελλοχεύει πάντα ο ίδιος κίνδυνος (που κάνει και την επιλογή του δρόμου που επιλέξαμε, να μην αποδίδει τα αναμενόμενα) να μην εφαρμοστούν όπως ακριβώς πρέπει λόγο έλλειψης πολιτικής βούλησης.

Συνέπεια του ανωτέρω, αλλά και λόγω της ‘’ριζοσπασικότητας’’ των αντιπροτεινόμενων λύσεων, το ενδεχόμενο να εφαρμοστούν αυτές συντελεί ουσιαστικά δρόμο ΧΩΡΙΣ επιστροφή .

Το κυριότερο όμως είναι ότι το ποια λύση μπορούμε να ακολουθήσουμε ως κράτος, δεν είναι δυνατό να το αποφασίσει μια συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Προσωπικά αρνούμαι να δεχτώ ότι όλο αυτό το ετερόκλητο πλήθος είναι σε θέση να γνωρίζει τι είναι καλύτερο για αυτό. Ο ίδιος σε παλαιότερο πόστ έγραψα ότι αν θεωρούμε ότι παραβιάζεται το Σύνταγμα, τότε καθήκον μας είναι η διαφύλαξη του. Αντί αυτού όμως παρακολουθώ μια σύγχυση, άνθρωποι που λένε ‘’φύγετε’’ σε όλους αλλά σε κανέναν ‘’έλα’’. Ο χειρότερος δε φόβος μου είναι ότι η πλειοψηφία αυτό αποτελείται από 2 κατηγορίες

Α) από αυτούς που τόσα χρόνια έλεγαν ‘’που να τρέχω τώρα…’’ και

Β) από τους ‘’ξεγελασμένους αυτοί που κοντά 40 χρόνια ΔΕΧΤΗΚΑΝ να ξεγελιούνται (ίσως το αντίκρισμα να άξιζε τον κόπο). Ας μας πει κάποιος ειλικρινά: Στην προσωπική τους ζωή ΠΟΣΕΣ φορές μπορούν να τους ξεγελάσουν 2 άνθρωποι ?

Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να γίνω ο απολογητής του πολιτικού συστήματος (αν αυτό είναι που μας έφερε σε αυτή την κατάσταση). Τώρα όμως που τα λουριά σφίξαν, αναμενόμενο είναι ότι ο όποιος δρόμος ακολουθηθεί, θα είναι επώδυνος. Κανένας δεν θα χαρίσει τίποτα. Το μόνο που πρέπει να κοιτάμε είναι ποιος θα προκαλέσει τη μικρότερη ζημιά. Γιατί ζημιά θα προκύψει. Και η αιτία της δεν βρίσκεται χτές. Είναι πολύ πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xWoUkcDQGWY]YouTube - ‪Real.gr 01-07-2011 - ΔΕΛΤΙΟ ALTER ΜΕΡΟΣ 4ο‬‏[/ame]

Δείτε το όλο. Ξεκινάει υπέροχα, ότι κλασσικά ο Σύριζα φταίει για τους κουκουλοφόρους και μετά παίρνει τα ινία ο Μπογιόπουλος αλλά φυσικά οι άλλοι πέρα βρέχει.

Link to comment
Share on other sites

βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος

ασχετα απο προσωπα και παραταξεις

η κατασταση απαιτουσε θυσιες, δεκτο

μετρα επρεπε να ληφθουν, κι αυτο δεκτο

εαν θελεις να βαλεις μια ταξη ομως

ξεκινας πρωτα βαζοντας ταξη στα του οικου σου

χτυπας τα ιδια τα λαμογια με τα οποια πορευεσαι και δεχεσαι να εχεις διπλα και τριγυρω σου

αποδιδεις δικαιοσυνη και δεν κουκουλωνεις σκανδαλα που αφορουν δημοσιο χρημα

εξυγιαινεις ζημιογονες κρατικες επιχειρησεις

δεν ξεπουλας οσο-οσο και με αδιαφανεις διαδικασεις τις κερδοφορες

δεν ξεκινας κοβωντας μισθους και συνταξεις κι ανεβαζοντας το φπα...*

αλλα ακομα κι αφου το εκανες και ειδες οτι δεν απεδωσε, αλλαξε το , μην το χειροτερευεις

οταν ακους για στελεχη σου ή και παλιοτερα και κατασπαταληση δημοσιου χρηματος

ξεκινα κατεπειγουσες διαδικασιες να βρεις την ακρη και να αποδωσεις ευθυνες

κοψε κ0λους, αδειασε καρεκλες τουλαχιστον απομακρυνε τους

μην τους αφηνεις να δυναμιτιζουν παραπανω την κατασταση

ξεκινα παγώνοντας εκκροες κεφαλαιου

αντι να προσλαβεις 4000 στα σωματα ασφαλειας βαλτα στρο ΣΔΟΕ να μαζεψουν τα χρεη της εφοριας

μη μου πεις δεν υπαρχει χρονος

ξερουμε ολοι οτι το ενδεχομενο πτωχευσης δεν βολευε κανεναν

ας το χρησιμοποιουσαν αυτο στις διαπραγματευσεις ωστε να κερδισουν χρονο

ας διαπραγματευονταν εστω!

περασε ηδη ενας χρονος και αντι να υπαρξει διαπραγματευση ωστε να μπουν καποια πραγματα σε πορεια υλοποιησης, αυτοι αναλωνονται σε μικροπολιτικα παιχνιδια και αλλαξοκ0λιες εξουσιας

δωσε στο λαο σου να καταλαβει οτι δρας βαση προγραμματος και σχεδιου με σκοπο την εξοδο απο την κριση

κερδισε οση εμπιστοσυνη μπορει να του εχει απομεινει

μην δειχνεις σαν μπακαλης που του εχει βαλει η τραπεζα το μαχαιρι στο λαιμο

και πανικοβλητος περνει μετρα που καταργει μετα απο μια βδομαδα και αναθεωρει δις εντως της ιδιας ημερας

μην δινεις περαιτερω τροφη στους κερδοσκοπους

εβγαλαν χρημα αποδεδειγμενα πολλοι βασισμενοι μονο σε λογια των πολιτικων μας

φερσου σαν κυβερνηση κι οχι σαν πιονι

και τοτε 10 πλατειες συνταγματος θα ειναι μαζι σου κι οχι απεναντι σου

σιγουρα και παλι θα υπαρξουν δυσαρεστημενοι

αλλα κατ εμε θα ειναι ασυγκριτα λιγοτεροι

δεν ακυρωνω την αναγκη για λυσεις τυπου μνημονιου

διαφωνω ομως με πολλους απο τους ορους του

και τον υπουλο τροπο που αυτο επιβληθηκε

οικονομολογος δεν ειμαι

οποτε δεν θα μπω στην διαδικασια να εξετασω τις αμετρητες αλλες λυσεις που εχουν προταθει

μιας και δεν μπορω

αλλα σαν απλος λογικος ανθρωπος

καταλαβαινω οτι ουδεποτε μεχρι στιγμης σε αυτον τον ενα χρονο

εχω πειστει απο την κυβερνηση και την αντιπολιτευση οτι ξερουν τι κανουν

ή οτι ο σκοπος τους ειναι η εξοδος της χωρας απο την κριση

κι οταν βλεπεις το πλοιο σου να βουλιαζει και ο καπετανιος πανικοβλητος μαγειρευει τα της ασφαλειας με τον πλοιοκτητη

κατι δεν παει καλα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συγχαρώ προσωπικά όποιον ΜΑΤατζή (αν υπάρχει) σταματήσει συνάδελφό του, απ' το να χτυπάει άοπλους πολίτες...

ΜΑΤατζής πέταξε την ασπίδα του "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΤΥΠΑΩ Τ' ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ" ~ Λόγιος Ερμής

Link to comment
Share on other sites

Απο τα απομημονεύματα του πιο μορφωμένου αγράμματου Έλληνα. Όπου θρησκεία κτλ μπορεί ο καθένας να βάλει ότι πιο άγιο και ιερό έχει και να γίνει πάλι κάργα επίκαιρο. Κάθησα εχτές και τα ξαναδιάβασα. Τελευταία φορά το είχα κάνει μετά τις πανελλήνιες (κλαψ πριν δλδ 12 χρόνια omfg). Όσοι δεν εχετε διαβάσει Στρατηγό Μακρηγιάννη σας συνιστώ ανεπιφύλαχτα να το κάνετε. Και όσοι τα έχετε διαβάσει πριν απο κανα 3+ χρόνια ξαναδιαβάστε τα.

Καὶ βγῆκαν τώρα κάτι δικοί μας κυβερνῆτες, Ἕλληνες, σπορὰ τῆς ἐβραιουργιᾶς, ποὺ εἶπαν νὰ μᾶς σβήσουν τὴν Ἁγία Πίστη, τὴν Ὀρθοδοξία, διότι ἡ Φραγκιὰ δὲν μᾶς θέλει μὲ τέτοιο ντύμα Ὀρθόδοξον. Καὶ ἐκάθησα καὶ ἔκλαιγα διὰ τὰ νέα παθήματα.

Καὶ ἐπῆγα πάλιν εἰς τοὺς φίλους μου τοὺς Ἁγίους. Ἄναψα τὰ καντήλια καὶ ἐλιβάνισα λιβάνιν καλὸν ἁγιορείτικον. Καὶ σκουπίζοντας τὰ δάκρυά μου τοὺς εἶπα:

"Δὲν βλέπετε ποῦ θέλουν νὰ κάνουν τὴν Ἑλλάδα παλιοψάθα; Βοηθεῖστε, διότι μᾶς παίρνουν, αὐτοὶ οἱ μισοέλληνες καὶ ἄθρησκοι, ὅ,τι πολύτιμον τζιβαϊρικὸν ἔχομεν.

Φραγκεμένους μᾶς θέλουν τὰ τσογλάνια τοῦ τρισκατάρατού του Πάπα. Μὴν ἀφήσετε, Ἅγιοί μου αὐτὰ τὰ γκιντὶ πουλημένα κριγιάτατης τυραγνίας νὰ μασκαρέψουν καὶ νὰ ἀφανίσουν τοὺς Ἕλληνες, κάνοντας περισσότερο κακὸ ἀπὸ αὐτὰ ποὺ καταδέχθηκεν ὁ Τοῦρκος ὡς τίμιος ἐχθρός μας". Καὶ εἶπαν οἱ ἄθρησκοι ποὺ ἐβάλαμεν εἰς τὸν σβέρκο μας νὰ μὴ μανθάνουν τὰ παιδιὰ μᾶς Χριστὸν καὶ Παναγίαν, διότι θὰ μᾶς παρεξηγήσουν οἱ ἰσχυροί.

Καὶ βγῆκαν ἀκόμη νὰ υποτάξουν τὴν Ἐκκλησίαν, διότι ἔχει πολλὴν δύναμη καιτην φοβοῦνται. Καὶ εἶπαν λόγια ἄπρεπα διὰ τοὺς παπάδες. Ἐμεῖς, μὲ σκιάν μας τὸν Τίμιον Σταυρόν, ἐπολεμήσαμεν ὁλοῦθε, σὲ κάστρα, σὲ ντερβένια, σὲ μπογάζια καὶ σὲ ταμπούργια. Καὶ αὐτὸς ὁ Σταυρὸς μᾶς ἔσωσε.

Μᾶς ἔδωσε τὴν νίκη καὶ ἔχασε (ὁδήγησε σὲ ἥττα) τὸν ἄπιστον Τοῦρκον. Τόση μικρότητα στὸν Σταυρό, τὸν σωτήρα μας! Καὶ βρίζουν οἱ πουλημένοι εἰς τοὺς ξένους καὶ τοὺς παπάδες μας, τοὺς ζυγίζουν ἀναντρους καὶ ἀπόλεμους. Ἐμεῖς τοὺς παπάδες τοὺς εἴχαμε μαζὶ εἰς κάθε μετερίζι, εἰς κάθε πόνον καὶ δυστυχίαν. Ὄχι μόνον διὰ νὰ βλογᾶνε τὰ ὄπλα τὰ ἱερά, ἀλλὰ καὶ αὐτοὶ μὲ ντουφέκι καὶ γιαταγάνι, πολεμώντας σὰν λεοντάρια.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.