Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αλλαγες να γίνουν ΕΚΕΙ που πρεπει να γινουν και ΟΧΙ σε ολο τον ελληνικο λαο! Δεν ειναι δυνατο να παιρνουμε δανεια και ολα να πηγαινουν στους τοκους των προηγουμενων δανειον και απολυοντας 100 υπαλληλους θα παμε καλα σαν χωρα... εγω δεν προλαβαινω να περνω 800 ευρο το μηνα και σε 10 μερες μου εχουν φυγει σε λογαριασμους και μου βαζεις και αλλους φορους? και μετα μου λες οτι αν απολυσεις ολο το δημοσιο εγω πρεπει να σκασω ? Και γιατι ολο αυτο επειδη καποιοι πλουτιζουν απ ολη αυτη την κριση που μας βαλανε

Oi Γερμανοί???? Αυτοι περνουν τα λεφτα απο την τραπεζα με 1% επιτοκιο και μας τα δινουν με 4% αρα βγαζουν λεφτα απο μας με τους τοκους...αρα μην μας λες οτι μας βοηθανε κιολας

2004-2009 -> Δανειστήκαμε 190 δισ ευρω

Μεγάλη Επενδυτική Τράπεζα του εξωτερικού στα μέσα του 2009 (αρχές καλοκαιριού) έκανε report την ελληνική οικονομία, εκεί άρχισε η κατρακύλα...

Σκοπός τωρα για να κανεις αυτο το χρεος βιωσικο ειναι να ανοίξεις την αγορά + επαγγέλματα, να μειώσεις το κράτος και τις κρατικές δαπάνες, να πατάξεις την φοροδιαφυγή. Αφού τα κάνουμε ολα αυτα τοτε θα μπορούμε να μιλήσουμε για ανάπτυξη...

Λονδίνο ειμαι Dellman

Εαν δεν μας αρεσει το επιτόκιο των Γερμανών να δανειστούμε απο τις αγορές....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα διαβάζεις μια προτού τα γράψεις;

1. Πως ακριβώς εξετάζεται σε μια θυγατρική πολυεθνικής ένας νόμος του Ελληνικού κράτους; Οι νόμοι αλλάζουν στο κοινοβούλιο και όχι στα ΔΣ των εταιριών.

2. Τι θα εξοικονομήσει ο ΟΤΕ δλδ αν αρθεί η μονιμότητα των υπαλλήλων του; Σε λεφτά πες μου. Εκτός αν εννοείς ότι μαζί μ΄ αυτό θα απολυθούν και κάποιοι.

Φιλικά πάντα,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

2004-2009 -> Δανειστήκαμε 190 δισ ευρω

Μεγάλη Επενδυτική Τράπεζα του εξωτερικού στα μέσα του 2009 (αρχές καλοκαιριού) έκανε report την ελληνική οικονομία, εκεί άρχισε η κατρακύλα...

Σκοπός τωρα για να κανεις αυτο το χρεος βιωσικο ειναι να ανοίξεις την αγορά + επαγγέλματα, να μειώσεις το κράτος και τις κρατικές δαπάνες, να πατάξεις την φοροδιαφυγή. Αφού τα κάνουμε ολα αυτα τοτε θα μπορούμε να μιλήσουμε για ανάπτυξη...

Λονδίνο ειμαι Dellman

Εαν δεν μας αρεσει το επιτόκιο των Γερμανών να δανειστούμε απο τις αγορές....:hehe:

Και θα το κανεις βιωτικο με φορους και περικοπες??? και περνοντας δανεια για να πληρωσεις παλια? την φοροδιαφυγη δεν θα την παταξουν γιατι αυτοι που φοροδιαφευγουν ειναι και αυτοι που πληρωνουν τους βουλευτες να κανουν την καμπανια τους και οι αλλοι να τα ξεπλενουν κιολας....

Αν θελουν οι Γερμανοι και οι αλλοι ευρωπαιοι φιλοι μας ας μας δανεισουν με 1% επιτοκιο και να μην βγαλουν κερδος! Αυτο σημαινει βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

z3et ξερεις πολλους προθυμους να γυρισουν σε χωραφια? :)

Ξέρω πολλούς που ήταν στα χωράφια και έφυγαν επειδή δεν έβγαιναν με μεροκάματα σε ευρώ να ανταγωνιστούν τα μαρουλάκια των τούρκων με μεροκάματα στο 1/10

Link to comment
Share on other sites

Και θα το κανεις βιωτικο με φορους και περικοπες??? και περνοντας δανεια για να πληρωσεις παλια? την φοροδιαφυγη δεν θα την παταξουν γιατι αυτοι που φοροδιαφευγουν ειναι και αυτοι που πληρωνουν τους βουλευτες να κανουν την καμπανια τους και οι αλλοι να τα ξεπλενουν κιολας....

Αν θελουν οι Γερμανοι και οι αλλοι ευρωπαιοι φιλοι μας ας μας δανεισουν με 1% επιτοκιο και να μην βγαλουν κερδος! Αυτο σημαινει βοηθεια...

Μα μας δώσανε πόσα πακέτα και επιδοτήσεις δισ ευρω ολα αυτα τα χρόνια....

Πάμε να βγούμε και απο πανω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να χαϊδεύομαι με θεωρίες συνωμοσίας τύπου Debtocracy...

....όταν θα αποφασίσω να ξανα έρθω πίσω θέλω να βρω μια οικονομία λειτουργική (σε καμιά 10ετια)

Δεν θυμάμαι όταν το είδα να λέει για κάποια θεωρία συνωμοσίας.1+1=2 απλά πράγματα

Αν θές οικονομία λειτουργική μείνε εδω να στηρίξεις τη χώρα με τις όποιες θυσίες απαιτούνται.Δηλαδή όσοι μένουν είναι μ@%$#ες και στρώνουν τον δρόμο για να μας κάνουν την χάρη οι ομοιδεάτες σου να γυρίσετε κάποτε.

Αν φύγουμε όλοι έξω τι θα γίνει στο τέλος δηλαδή, αφήνουμε την ίδια μας την χώρα στο έλεος του Θεου.

Εξάλλου υπάρχει και ένα οριο, δεν μπορεί οι "παράδεισοι" του εξωτερικού να είναι πάντα έτσι.Να δώ τι θα λένε κάποιοι αν και εκεί γίνει κάνα "μπάμ"

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ξαναμπεί, πείτε μου να το βγάλω

Ο Max Keiser στο Σύνταγμα

Αυτο που με εβαλε σε σκεψεις (εκτος ολων των αλλων φυσικα) ειναι αυτο που ειπε για την παραιτηση του ΓΑΠ.

θυμαμαι χαρακτηριστικα πως καθομασταν μετα τα επισοδια μπροστα απ'την βουλη και συζητουσαμε για το αν θα φυγει.

Και ειμασταν ολοι σιγουροι οτι θα παμε σε οικουμενικη κυβερνηση κλπ κλπ.

Ενω ο τυπος την ιδια μερα το απογευμα πριν συζητησουμε εμεις ηταν βεβαιος οτι δεν θα το κανει :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Μα μας δώσανε πόσα πακέτα και επιδοτήσεις δισ ευρω ολα αυτα τα χρόνια....

Πάμε να βγούμε και απο πανω τώρα!

Και γιατι μας τα δινανε απλοχερα τοτε??μηπως δεν ξερανε οτι δεν μπορουμε? δεν σου φαινετε περιεργο δηλαδη εσενα?

και εγω δεν πηρα δραχμη απ ολα αυτα τα λεφτα γιατι να τα βαλω εγω απο την τσεπη μου??

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε θέμα υπάρχουν δύο (τουλάχιστον) απόψεις. π.χ. στο θέμα που συζητάμε:

- η μονιμότητα θεσπίστηκε με κάποια λογική.

μια προφανής συνέπειά της είναι ότι ένα μέρος των υπαλλήλων (οποιασδήποτε εταιρίας και συγκεκριμένα του ΟΤΕ) δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε (ή και καθόλου). συνέπεια είναι ότι η επιχείρηση δεν μπορεί να κάνει σωστή διαχείριση του ανθρωπίνου δυναμικού της και έχει αυξημένο κόστος λειτουργίας.

ωστόσο το κόστος αυτό επιβαρύνει τον ΟΤΕ, μια ιδιωτική εταιρία και ΟΧΙ το δημόσιο. η εξαγορά του ΟΤΕ έγινε με τους αγοραστές να γνωρίζουν εκ των προτέρων των συνθηκών λειτουργίας της εταιρίας και του ανθρωπίνου δυναμικού της.

η σχέση που διέπει την εργασία (κάποιων) εργαζομένων στον ΟΤΕ ελέγχεται και καθορίζεται από νόμο του Ελληνικού κράτους.

αυτό που ζητάει τώρα ο ξένος επενδυτής είναι να αλλάξει μονομερώς τους όρους της αγοράς που έκανε (αφού πλέον αυτή έχει ολοκληρωθεί) με σκόπο να επιβαρύνει το Ελληνικό κράτος (μείωση προσωπικού -> απολύσεις ή εθελούσια έξοδος -> επιβάρυνση ΟΑΕΔ ή Ασφαλ. Ταμείων -> επιπλέον αύξηση ανεργίας) και να κερδίσει αυτός (ο επενδυτής) χωρίς να προσφέρει κανένα αντάλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Oi Γερμανοί???? Αυτοι περνουν τα λεφτα απο την τραπεζα με 1% επιτοκιο και μας τα δινουν με 4% αρα βγαζουν λεφτα απο μας με τους τοκους...αρα μην μας λες οτι μας βοηθανε κιολας

Δεν είναι υποχρεωτικό ξέρεις... Εμείς ζητάμε να μας δανείσουν. Άμα δε θέλουμε δεν παίρνουμε.

Για να στο αντιστρέψω, εμείς αν είμασταν στη θέση τους, θα πιστεύαμε την κυβέρνησή μας που θέλει να βοηθήσει μια οικονομία με πιθανότητα χρεωκοπίας 50%; Με ..4% επιτόκιο;

Link to comment
Share on other sites

Θα απολυθούν οι κάποιοι που δεν κάνουν τίποτα.

ΟΛΕΣ οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν 50% παραπάνω κόσμο απο όσο χρειάζονται.

Και σχετικά με το 1. κάτσε να στο φτιάξω για αν δεις πως γίνεται.

"Οι νόμοι αλλάζουν απο τα ΔΣ των εταιριών και ψηφίζονται μετά κατ εντολήν στο κοινοβούλιο"

Dolly ηρέμησε δεν ειναι μονο αυτο που πρέπει να γινει...

έρχεται και το ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ....

.... όλα θα μπουν σε τάξη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό ξέρεις... Εμείς ζητάμε να μας δανείσουν. Άμα δε θέλουμε δεν παίρνουμε.

Για να στο αντιστρέψω, εμείς αν είμασταν στη θέση τους, θα πιστεύαμε την κυβέρνησή μας που θέλει να βοηθήσει μια οικονομία με πιθανότητα χρεωκοπίας 50%; Με ..4% επιτόκιο;

Ναι αλλα αμα χρεωκοπησουμε εμεις καταστρεφετε η ευρωζωνη...με οτι συνεπειες εχει αυτο. Και αν δεις μας λενε οτι πρπει να περασει το μεσοπροθεσμο για να μας δωσουν τα λεφτα και πριν καν ψηφισουν λενε σας τα δινουμε ετσι μωρε τα 50 δις ... οσο εμεις ειμαστε σ αυτο το κολπο αυτοι θα πλουτιζουν και εμεις θα τα πληρωνουμε... αλλα θελω να μας δω τοτε ολους οταν ο βασικος ειναι 160 euro..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι όταν το είδα να λέει για κάποια θεωρία συνωμοσίας.1+1=2 απλά πράγματα

Αν θές οικονομία λειτουργική μείνε εδω να στηρίξεις τη χώρα με τις όποιες θυσίες απαιτούνται.Δηλαδή όσοι μένουν είναι μ@%$#ες και στρώνουν τον δρόμο για να μας κάνουν την χάρη οι ομοιδεάτες σου να γυρίσετε κάποτε.

Αν φύγουμε όλοι έξω τι θα γίνει στο τέλος δηλαδή, αφήνουμε την ίδια μας την χώρα στο έλεος του Θεου.

Εξάλλου υπάρχει και ένα οριο, δεν μπορεί οι "παράδεισοι" του εξωτερικού να είναι πάντα έτσι.Να δώ τι θα λένε κάποιοι αν και εκεί γίνει κάνα "μπάμ"

Πρεπει να αξιοποιείς ολα τα χαρτια που εχεις στα χερια σου. Το οτι εισαι μελος της Ε.Ε ειναι ενα μεγάλο ατού...

Link to comment
Share on other sites

Θα απολυθούν οι κάποιοι που δεν κάνουν τίποτα.

γιατι δεν νομιζω οτι θα γινουν οπως τα λες?

κανω bookmark αυτο το quote και μακάρι κάποτε να διαψευτώ :sick:

Έγινε επεξεργασία από junior-21-
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με εβαλε σε σκεψεις (εκτος ολων των αλλων φυσικα) ειναι αυτο που ειπε για την παραιτηση του ΓΑΠ.

θυμαμαι χαρακτηριστικα πως καθομασταν μετα τα επισοδια μπροστα απ'την βουλη και συζητουσαμε για το αν θα φυγει.

Και ειμασταν ολοι σιγουροι οτι θα παμε σε οικουμενικη κυβερνηση κλπ κλπ.

Ενω ο τυπος την ιδια μερα το απογευμα πριν συζητησουμε εμεις ηταν βεβαιος οτι δεν θα το κανει :wassat:

Μα όλοι το ξέραμε/ξέρουμε ότι ο Τζέφρυ δεν πάει πουθενά προτού τελειώσει την αποστολή που του ανατέθηκε. Εδώ είπε τα ψέματα της αρκούδας για να βγει στην κυβέρνηση και είναι πρόσω ολοταχώς να πουλήσει την Ελλάδα, φοβάσαι μην τον πιάσει το φιλότιμο από το άκακο κοπάδι έξω από τη Βουλή;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.