Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Λενε λενε λενε τι κανουν και οταν τους ρωταει η δημοσιογραφος ποιος στα παρεχει ολα αυτα,απαντανε... "οι γονεις μου ΦΥΣΙΚΑ"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ocncLnnWU3E]YouTube - Radio Arvyla - Xlidanergoi[/ame]

Με αυτα που βλεπω πραγματικα δεν περιμενω απο τη γενια μου να αλλαξει κατι.

Ισως η επομενη γενια....αλλα τι να αλλαξει και αυτη,οταν η δικη μου θα της εχει δωσει τα ιδια με την προηγουμενη και χειροτερα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είδατε το πρώτο μέρος του αφιερώματος του ΣΚΑΙ για την επανάσταση του 1821, θα σας προτρέψω να το βρείτε και να το δείτε. Παραθέτω από μνήμης:

"Τα πρώτα 150 χρόνια της τουρκοκρατίας, οι υποτελείς πόλεις πλήρωναν μικρούς φόρους και είχαν την ελευθερία να έχουν ατομική περιουσία. Τότε τα χωριά άκμασαν, δημιουργήθηκαν νέα χωριά κτλ. Τον 18ο αιώνα, η Πύλη ανέθεσε σε κοτζαμπάσηδες, Έλληνες προεστούς, να συλλέγουν τους φόρους από τα χωριά και να δίνουν ένα συγκεκριμένο ποσό στη Πύλη και τα υπόλοιπα να τα κρατάνε αυτοί. Αποτέλεσμα; Άγρια φορολογία των Ελλήνων, λόγω της απληστίας των κοτζαμπάσηδων, οι οποίοι Έλληνες χωρικοί, φτάσανε σε σημείο να έχουν πλούσια παραγωγή, αλλά για να πληρώσουν τους φόρους, έπρεπε να την πουλήσουν και να ζήσουν με ψίχουλα. Αποτέλεσμα, πολλά χωριά να σβηστούν από τον χάρτη και οι κάτοικοί τους να πάνε σε πόλεις να βρούν την τύχη τους και μία καλύτερη ζωή".

"Ο Χέγκελ λέει κάπου ότι όλα τα γεγονότα και οι προσωπικότητες της ιστορίας επανεμφανίζονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ξέχασε να προσθέσει: την πρώτη φορά ως τραγωδία, τη δεύτερη ως φάρσα"

Καρλ Μαρξ

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Λενε λενε λενε τι κανουν και οταν τους ρωταει η δημοσιογραφος ποιος στα παρεχει ολα αυτα,απαντανε... "οι γονεις μου ΦΥΣΙΚΑ"

Ναι βέβαια αυτή είναι η μία όψη.

Η άλλη όψη είναι τι ευκαιρίες έχει ένας νέος να δουλέψει και τι κίνητρο.

Όταν είσαι 20 και για να πας σε μία δουλειά της σειράς χρειάζεσαι προϋπηρεσία και εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, αυτομάτως ο μέσος έλληνας φοιτητής αποκλείεται.

Οπότε θέτεις τον μέσο έλληνα φοιτητή στο concept ξύστα γιατί και να θες να δουλέψεις, δεν μπορείς.

Οι μισθοί των 4000 ευρώ συνήθως ικανοποιούν τα χούγια των τέκνων (αυτοκίνητα, shopping, χλιδάνεργους κλπ.), και για μένα είναι υποκρισία να συγκρίνεται ο μισθός ενός 30άρη με αυτόν ενός 50άρη, πέραν του ότι και τα 4000 ευρώ δεν είναι κοινός τόπος, ούτε και το δημόσιο σημαίνει πάντα ξύσιμο.

Η υποκρισία είναι μεγάλο πρόβλημα των ΜΜΕ, ειδικά τώρα, που βλέπουμε να θίγονται οι ΔΕΚΟ. Σίγουρα δουλεύει κόσμος και κοσμάκης στις ΔΕΚΟ που δεν θα έπρεπε να παίρνει ούτε τα μισά. Δουλεύει όμως και κάποιος κόσμος ο οποίος παράγει έργο. Το ότι με απολυτήριο δημοτικού έμπαινες στον ΟΤΕ και έπαιρνες όσα και ο Μηχανικός ο οποίος συνήθως επωμιζόταν ευθύνες, δεν σου φταίει ο Μηχανικός που αποφάσισε να δουλέψει στον ΟΤΕ για μια ασφάλεια, έναν ικανοποιητικό μισθό και ένα ανθρώπινο ωράριο εργασίας, σου φταίει το εκάστοτε πολιτικό κόμμα και το πελατειακό σύστημα που γέμισε τις ΔΕΚΟ με αμόρφωτους που φτύνουν γραμματόσημα όταν οι άλλοι στέλνουν e-mail. Τις γέμισε όμως και με ανεύθυνες πουλημένες στα εκάστοτε μεγαλοεταιρικά συμφέροντα διευθύνσεις. Δεν μπορώ να ξεχάσω έναν Διευθυντή/Μάνατζερ (=απόφοιτος deree που δεν ξέρει που πάνε τα 4 με γνωριμίες) του ΟΤΕ που είχε βγει και είχε πει "Δεν περιμέναμε ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι θα είχαν τόσο μεγάλη απήχηση", όταν η forthnet πρωτοέδωσε με 40-50 ευρώ όλα μέσα και απεριόριστα τηλέφωνα, που στον ΟΤΕ ήθελες 50 ευρώ μόνο τα πάγια, και έχασαν 100000 συνδρομητές. Και αυτοί, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικαστεί.

Είναι ευχής έργο αυτό που γίνεται στη χώρα κατά την προσωπική μου άποψη, διότι μόνο έτσι θα γίνει το κατάλληλο reboot και θα πάρουν όσο περισσότερο δρόμο γίνεται τα κομματόσκυλα που έχουν καταστρέψει την Ελλάδα.

Δείτε τη στρατιωτική θητεία, που όλοι κόπτονται για το βύσμα, και τη νοοτροπία που σου περνάει (ξύστα όσο μπορείς, μην αναλαμβάνεις ευθύνες, έχε από κοντά το βύσμα γιατί θα σε ξελασπώσει κλπ.).

Έχουμε καταντήσει να είμαστε ένα έθνος ευθυνόφοβων, που πάντα μας φταίνε οι συνθήκες.

Και πάντα ψάχνουμε το βύσμα που θα μας βοηθήσει, το connait υπό άλλους όρους.

Ευχής έργο, μόνο που για να το απολαύσεις πρέπει να διασχίσεις μόνιμα τα σύνορα, διότι αλλιώς είσαι κι εσύ μέρος του δράματος.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια αυτή είναι η μία όψη.

Η άλλη όψη είναι τι ευκαιρίες έχει ένας νέος να δουλέψει και τι κίνητρο.

Όταν είσαι 20 και για να πας σε μία δουλειά της σειράς χρειάζεσαι προϋπηρεσία και εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, αυτομάτως ο μέσος έλληνας φοιτητής αποκλείεται.

Οπότε θέτεις τον μέσο έλληνα φοιτητή στο concept ξύστα γιατί και να θες να δουλέψεις, δεν μπορείς.

Μιλωντας απο αυτα που βλεπω παντα και απο γνωστους ... η part-time δουλειες για φοιτητες εχουν μεγαλη ζητηση.

Εχεις δικιο ,δεν υπαρχουν τα κινητρα,αλλα αμα θελει καποιος πραγματικα να δουλεψει και το κυνηγησει θα τα καταφερει.

Δεν μπορω να δεχτω να ακουω απο φοιτητες "Δεν βρισκω δουλεια,οποτε μου πληρωνει ο μπαμπας" ,οταν οι δικοι μας εφευγαν 16 χρονων στην Γερμανια μονοι τους για να δουλεψουν στο εργοστασιο και οταν βλεπω Αλβανους 17 χρονων να ειναι μονοι τους Ελλαδα και να δουλευουν οικοδομη.Αλλα ετσι ειναι ο Ελληνας.Θελει το βυσμα του,θελει τη γραφειαρα του,δε θελει να λερωθει το armani,θελει και να χρησιμοποιει το αμαξι ακομη και για να παει να πιει καφε!

Εινει πιστευω περισσοτερο αυτο που λες στο τελος :

Έχουμε καταντήσει να είμαστε ένα έθνος ευθυνόφοβων, που πάντα μας φταίνε οι συνθήκες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είδατε το πρώτο μέρος του αφιερώματος του ΣΚΑΙ για την επανάσταση του 1821, θα σας προτρέψω να το βρείτε και να το δείτε. Παραθέτω από μνήμης:

"Τα πρώτα 150 χρόνια της τουρκοκρατίας, οι υποτελείς πόλεις πλήρωναν μικρούς φόρους και είχαν την ελευθερία να έχουν ατομική περιουσία. Τότε τα χωριά άκμασαν, δημιουργήθηκαν νέα χωριά κτλ. Τον 18ο αιώνα, η Πύλη ανέθεσε σε κοτζαμπάσηδες, Έλληνες προεστούς, να συλλέγουν τους φόρους από τα χωριά και να δίνουν ένα συγκεκριμένο ποσό στη Πύλη και τα υπόλοιπα να τα κρατάνε αυτοί. Αποτέλεσμα; Άγρια φορολογία των Ελλήνων, λόγω της απληστίας των κοτζαμπάσηδων, οι οποίοι Έλληνες χωρικοί, φτάσανε σε σημείο να έχουν πλούσια παραγωγή, αλλά για να πληρώσουν τους φόρους, έπρεπε να την πουλήσουν και να ζήσουν με ψίχουλα. Αποτέλεσμα, πολλά χωριά να σβηστούν από τον χάρτη και οι κάτοικοί τους να πάνε σε πόλεις να βρούν την τύχη τους και μία καλύτερη ζωή".

"Ο Χέγκελ λέει κάπου ότι όλα τα γεγονότα και οι προσωπικότητες της ιστορίας επανεμφανίζονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ξέχασε να προσθέσει: την πρώτη φορά ως τραγωδία, τη δεύτερη ως φάρσα"

Καρλ Μαρξ

Tο είδα χθες τελικά.

Εϊναι ολόκληρο θέμα αυτό το ντοκυμαντέρ από μόνο του.

Αρχικά προβάλεται σε ιδιωτικό κανάλι γνωστού ανθρώπου του χώρου....

Απο κει και πέρα έμεινα σε 2-3 πραγματάκια...

τα 3 κακά λέει του ανθρώπου εκείνη την περίοδο ήταν τρία. "οι κοτσαμπάσηδες, οι παπάδες και οι τούρκοι". Δύσκολα το ακούς αυτά στα σχολεία και την συνέχεια του βέβαια, που έρχεται σε συμφωνία με αυτό που ειπώθηκε στα πρώτα λεπτά του επισοδείου. Δηλαδή το ότι οι Ωθωμανοί κατακτητές δεν έιχαν κανένα πρόβλημα με το τι πιστεύουν οι Έλληνες και όλα ήταν μέλι γάλα εφόσον η είσπραξη των φόρων γινόταν κανονικά. Σου λέει ο αυτοκράτωρας: Αφού μπορώ να τους έλεγχω μέσω της Εκκλησίας τους, με το γάντι, ποιος ο λόγος να τους φέρομαι βάρβαρα; Λεφτά θέλω, όχι άιμα. Και η Εκκλησία είναι σίγουρο πως έδωσε "σκληρό" αγώνα προκειμένου να μην αποκτήσει εξουσία και πλούτο τότε....

Το άλλο σαφώς είναι το συμφέρον των μεγάλων δυνάμεων ΠΑΛΙ....να επαναστατήσουμε.

Ποτέ μου δεν πίστεψα ότι φταίνε τα 400 δήθεν χρόνια σκλαβιάς-τουρκοκρατίας κτλ κτλ. Φταίνε 2-3-4 ομάδες οργανωμένων-συνασπισμών κτλ κτλ που δεν άφηναν τον κοσμάκη να ορθοποδήσει.

Δεν ξέρω βέβαια πόσα από αυτά που θα ακουστούν είναι αλήθεια, έχουν κάποιο σκοπό και προβάλονται αυτή την περίοδο κτλ κτλ...

@Hydra

Ακόμα και εντός των ιντερνετικών μας συνόρων, αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρθηκαν για οικοδομή και παρεμφερή "δεν είναι για μένα αυτά" επαγγέλματα πριν νίψουν τα χείρας και βγάλουν εισητήρια. Βέβαια, σου λέει και δικαιολογημένα πια....ακόμα και στην οικοδομή ποια δεν υπάρχει δουλειά....

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Αλλα ετσι ειναι ο Ελληνας.Θελει το βυσμα του,θελει τη γραφειαρα του,δε θελει να λερωθει το armani,θελει και να χρησιμοποιει το αμαξι ακομη και για να παει να πιει καφε!

Τροφή για σκέψη.

Μήπως αυτό το concept είναι μια καραμέλα που περνάει ραδιο-αρβύλα στην ελληνική κοινωνία για τη νοοτροπία του Έλληνα?

Εναλλακτικά, πόσους συγκεκριμένα γνωρίζεις εσύ γύρω σου που να θέλουν όλα τα παραπάνω χωρίς να βάλουν ένα x κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το όλο αν αντέχετε:

Siemens: Εγκλημα διαρκείας χωρίς ενόχους και τιμωρία | Πολιτική | Ελευθεροτυπία

Το θέμα είναι τόσο καιρό δεν ήταν γνωστά αυτά; Δεν υπάρχουν αμερόληπτοι εισαγγελείς σε αυτή τη χώρα να κόψουν κώλους; Και οι εφημερίδες; Τώρα θυμήθηκαν να τα γράψουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμερόληπτοι εισαγγελλείς;

Εδώ δεν υπάρχουν αμερόληπτοι πολίτες που να διεκδικούν τις ζωές τους πίσω! ΑΝ υπήρχαν θα ήταν έξω από την βουλή ήδη. Γιατί να πάει ο εισαγγελέας που έχει μια κάποια ζαχαρένια στρωμένη ήδη.

Αλλά..."Δεν Νομίζω Τάκη...."έχουμε ανάγκες Τάκη" "Πρέπει να καταναλώσουμε Τάκη"....δεν θα ασχολούμαστε τώρα με τέτοια Τάκη...

Μπα...αύριο μόλις γυρίσω αρχίζω να κόβω πολλά "πάγια" και πρέπει που έχουν μπει στην καθημερινότητα μου και ευνοούν αυτούς....

ΡΕ ΚΡΕΤΙΝΟΙ ΧΑΡΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ... ΤΟ ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ, ΤΑΚΗ ΜΟΥ, ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ..

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΡΕΤΙΝΟΙ ΧΑΡΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ... ΤΟ ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ, ΤΑΚΗ ΜΟΥ, ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ..

Ίσως το μόνο καλό από την έλευση του ΔΝΤ στην Ελλάδα. Να μάθουν οι Έλληνες να είναι ολιγάρκεις. Είναι η μεγαλύτερη πράξη αντίστασης απέναντι στον τουρμποκαπιταλισμό. Δεν γίνεται να σου δίνουν μπουρμπουάρ 900€ το μήνα και εσύ να τους τ'ακουμπάς σε iphone. Αυτό είναι δουλοπρέπεια.

Σχετικά τώρα με το ποστ του Σωτήρη. Στόχος της κυβέρνησης είναι να μπουν μεγάλες επιχειρήσεις σε κάθε νευραλγικό τομέα της οικονομίας. Οι αυξήσεις των λογαριασμών των ΔΕΚΟ και των εισητηρίων των συγκοινωνιών αυτό το σκοπό έχουν. Θέλουν η Ελλάδα να ελέγχεται εξ'ολοκλήρου από ολιγοπώλια.

Ναι, δεν πρόκειται ο Παπανδρέου να μεταμορφώσει την Ελλάδα σε silicon valley, κάτι που δεν έγινε εδώ και έναν αιώνα. Τόσα βραβεία δεν του δόθηκαν τυχαία. Μην αυταπατάσθε. Μελετήστε την τύχη των χωρών που προσέφυγαν στο ΔΝΤ και θα καταλάβετε. Και όσοι πίστεψαν στην ΕΕ θα καταλάβουν στο άμεσο μέλλον γιατί δημιουργήθηκε και γιατί οι δημοκρατικοί της θεσμοί είναι άνευ ουσίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από ένα αθλιο ΟΣΕ μεσα στη βρωμιά και τη μπίχλα με Ν τείνει στο άπειρο υπαλλήλους που φεσώνει τη χώρα αμέτρητα μύρρια κάθε χρόνο και από ένα ιδιωτικό ΟΣΕ, διαλέγω χαλαρά το δεύτερο.

Δηλαδη σου άρεσε το αρρωστημένο σκηνικό π.χ. με την Ολυμπιακή?

Ή μηπως σε χαλάει που δώθηκαν άδειες κινητής σε πολυεθνικές πριν 20 χρόνια? Μέτρα ποσος κόσμος ζει γύρω από την τηλεφωνία. Αν δεν δώσει δουλειές ο ιδιωτικός τομέας ποιος θα δώσει? Το κράτος ή τίποτα κολχόζ?

Το πρόβλημα μας εδώ είναι άλλο. Δεν παράγουμε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Από που να έχει έσοδα η χώρα? Όλος ο ιδιωτικός τομέας ή σχεδόν όλος περιμένει το ΕΣΠΑ για να κατεβάσει καμια υπερκοστολογημένη πρόταση σε κανένα μικρομεσαίο για να πάρει την επιδότηση, να του κάνει κάτι για το τυπικό της υπόθεσης και αν είναι δυνατό ο ιδιώτης να μην πληρώσει ούτε καν το ΦΠΑ. Δημιουργική λογιστική σε όλα τα επίπεδα... από το μαγαζάκι της γειτονιάς μέχρι το υπουργείο οικονομικών.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από ένα αθλιο ΟΣΕ μεσα στη βρωμιά και τη μπίχλα με Ν τείνει στο άπειρο υπαλλήλους που φεσώνει τη χώρα αμέτρητα μύρρια κάθε χρόνο και από ένα ιδιωτικό ΟΣΕ, διαλέγω χαλαρά το δεύτερο.

Δηλαδη σου άρεσε το αρρωστημένο σκηνικό π.χ. με την Ολυμπιακή?

Ναι προτιμώ έναν ΟΣΕ μπίχλα και να πληρώνω ένα ευρώ και να κάνω τη δουλειά μου πάρα να μου σερβίρουν ντομ περινιόν και να πληρώνω όσο έχει στην Αγγλία(2 λίρες αν δεν κάνω λάθος). Υπάρχουν ξέρεις και άνθρωποι με λιγοστούς πόρους που θέλουν φθηνές ζωτικές υπηρεσίες.

Ούτε θέλω επιχειρηματίες να με γδύνουν και να παίρνουν και επιδοτήσεις από πάνω για ασύμφορα δρομολόγια, γραμμές κτλ.

Ούτε μπορώ να καταλάβω πώς μια ιδιωτική ΔΕΗ που έχει τιμολόγια μεγιστοποίησης κέρδους και όχι κοινωνικά είναι ωφέλιμη για καταναλωτές και επιχειρήσεις.* Η Κίνα που έχει 159 κρατικά ελεγχόμενες επιχειρήσεις θα έπρεπε με την λογική των φιλελεύθερων να είναι τελευταία οικονομία παγκοσμίως.

*Οι μισθοί των κομματόσκυλων πρέπει να κοπούν πάραυτα χωρίς να γίνουν απολύσεις. Άλλο το ένα και άλλο τ'αλλο. Μια σωστά διοικούμενη ΔΕΚΟ είναι ωφέλιμη.

Ή μηπως σε χαλάει που δώθηκαν άδειες κινητής σε πολυεθνικές πριν 20 χρόνια? Μέτρα ποσος κόσμος ζει γύρω από την τηλεφωνία. Αν δεν δώσει δουλειές ο ιδιωτικός τομέας ποιος θα δώσει? Το κράτος ή τίποτα κολχόζ?

Άλλοι κι αυτοί. Σου χουνε ένα κάρο πακέτο για sms, συγγενείς και φίλους κτλ. άλλα από χαμηλή γενική τιμή γιοκ.

Και όταν βρεθείς στην επαρχία όπου μπορεί να σου συμβούν πολλά απρόοπτά να μην έχεις καθόλου σήμα.

Δουλειές δίνουν(όπως και οι πιτσαρίες). Ευρώ δεν φέρνουν.

Το πρόβλημα μας εδώ είναι άλλο. Δεν παράγουμε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.

Όχι. Δεν εξάγουμε τίποτα. Αυτό είναι το πρόβλημά μας. Έχει διαφορά.

Απλά έχουμε κάποιους ξύπνιους που μας πουλάνε "τσατ με τον Περούκα και τον Τσατσάρα"(παλιά διαφήμιση) στη φιλική τιμή των 50€/μήνα(συνήθης λογαριασμός κινητού για κωλοβάρεμα) μαζί με πλείστες άλλες μαλ... και στέλνουν τα χρήματα έξω.

Σοβαρή επένδυση είναι π.χ. το εργοστάσιο της Toyota στην Τουρκία.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

@neuro

Από τη μια δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες,

και από την άλλη ασφυκτιώ στην ιδέα ότι ολα θα είναι ιδιωτικά γύρω μου.

Σκέψου λίγο ποιοι θα κληθούν να ελέγξουν αυτή την αγορά και θα δεις ότι μπορεί να είναι πολυ οδυνηρό το σενάριο των ιδιωτικοποιήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα οποια συμβαινουν στην Αιγυπτο ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να εχουν ηδη συμβει και εδω ... αλλα ο Ελληνας με τον φραπε περιμενει τον αλλο Ελληνα στο διπλα τραπεζακι να κουνησει την ουριτσα του και οχι αυτος

Πρεπει να εχουν βαλει στην ακρη γερο κομποδεμα αρκετοι Ελληνες ... δεν εξηγειτε αλλιως.

κοιτάξτε αυτοί οι ξεσηκωμοί είναι φτιαχτοί ... γιατί όπως και να το δεις 30 χρόνια και δεν έβγαζαν κιχ οι αιγύπτιοι και δεν είχε ακουστεί τίποτα πιο πριν ... και μπαμ χαμός ... επανάσταση μπλα μπλα μπλα ...

και κρύβονται όπως πάντα συμφέροντα !!!

---

---

όπως γίνετε και εδώ στο Ελλάδα ...

και μην φοβάστε ο καιρός γαρ εγγύς για το μπαμ του Ελληνα ...

αργούμε αλλά όταν πάρουμε μπροστά βάζουμε τους πάντες κάτω !

---

ακόμα να προσθέσω ότι οι παππούδες γιαγιάδες επειδή περάσανε δύσκολα χρόνια που αυτοί δεν είχαν τίποτα από ότι έχουμε σήμερα θέλανε κάτι καλύτερο για τα παιδιά τους , όπου αυτό θα επιτυγχάνονταν με την μόρφωση !

και συνεχίζετε η παράδοση μέχρι σήμρα

- εγώ,εσύ όλοι μας θέλουμε να δούμε τα παιδιά μας σε καλύτερη θέση από ότι είμαστε εμείς είμαστε

αυτό κάνανε και οι παππούδες μας !

ακόμα

Όχι. Δεν εξάγουμε τίποτα. Αυτό είναι το πρόβλημά μας. Έχει διαφορά.

Απλά έχουμε κάποιους ξύπνιους που μας πουλάνε "τσατ με τον Περούκα και τον Τσατσάρα"(παλιά διαφήμιση) στη φιλική τιμή των 50€/μήνα(συνήθης λογαριασμός κινητού για κωλοβάρεμα) μαζί με πλείστες άλλες μαλ... και στέλνουν τα χρήματα έξω.

Σοβαρή επένδυση είναι π.χ. το εργοστάσιο της Toyota στην Τουρκία.

γιατί άραγε δεν εξάγουμε τίποτα η πιο πλούσια χώρα σε πετρέλαια πάνω στον πλανήτη ? άραγε

και τώρα θα πείτε η Ελλάδα έχει πετρέλαια και όμως έχει, και θα έρθει το Ισ λ να τα αγοράσει με ένα δίφραγκο όπως στην Αργεντινή !

Link to comment
Share on other sites

Ναι προτιμώ έναν ΟΣΕ μπίχλα και να πληρώνω ένα ευρώ και να κάνω τη δουλειά μου πάρα να μου σερβίρουν ντομ περινιόν και να πληρώνω όσο έχει στην Αγγλία(2 λίρες αν δεν κάνω λάθος).

Αυτό που λες υπήρχε μόνο στην ΕΣΣΔ που είδαμε την προκοπή της, και στην Κίνα όπως λες που έχει 1.5 δις εργάτικό προσωπικό που δουλεύει για ένα ξεροκόματο. Α! και στην Κίνα τα λαμόγια τα εκτελούν με συνοπτικές διαδικασίες.

Υπάρχουν ξέρεις και άνθρωποι με λιγοστούς πόρους που θέλουν φθηνές ζωτικές υπηρεσίες. Ούτε θέλω επιχειρηματίες να με γδύνουν και να παίρνουν και επιδοτήσεις από πάνω για ασύμφορα δρομολόγια, γραμμές κτλ.

Εδώ χρειάζεται το κράτος. Να παρεμβαίνει και να κρατάει τη σειρά. Αλλά με διαφθαρμένους πολιτικούς και δικαστικούς τι να περιμένεις.... Ο ΟΣΕ π.χ. έχει κοινωνικό δρομολόγιο, θα πρέπει να πιεστεί ο ιδιώτης να το κρατήσει. Δεν έχω αντίρρηση για σωστά διοικούμενες κρατικές επιχειρήσεις. Πες μου όμως εσύ, είναι εφικτό αυτό? Η πράξη έδειξε ότι δεν είναι, τουλάχιστον όχι με αυτούς τους ανθρώπους.

Ούτε μπορώ να καταλάβω πώς μια ιδιωτική ΔΕΗ που έχει τιμολόγια μεγιστοποίησης κέρδους και όχι κοινωνικά είναι ωφέλιμη για καταναλωτές και επιχειρήσεις.* Η Κίνα που έχει 159 κρατικά ελεγχόμενες επιχειρήσεις θα έπρεπε με την λογική των φιλελεύθερων να είναι τελευταία οικονομία παγκοσμίως.

Για την Κίνα είπα παραπάνω. Μακάρι να έρθει ο βούρδουλας και προς τα εδω....

*Οι μισθοί των κομματόσκυλων πρέπει να κοπούν πάραυτα χωρίς να γίνουν απολύσεις. Άλλο το ένα και άλλο τ'αλλο. Μια σωστά διοικούμενη ΔΕΚΟ είναι ωφέλιμη.

Κι εγώ μαζί σου. Αλλά "σωστά διοικούμενη ΔΕΚΟ"... IS THIS A JOKE?

Δουλειές δίνουν(όπως και οι πιτσαρίες). Ευρώ δεν φέρνουν.

Αφού δεν παράγουμε τίποτε... μας έμειναν οι υπηρεσίες. Πουλάμε κινητά ο ένας στον άλλο. Α! και μπουγάτσες.

Σοβαρή επένδυση είναι π.χ. το εργοστάσιο της Toyota στην Τουρκία.

Αν θυμάσαι, υπήρχε μια Nissan καποτε στο Βόλο, μια GoodYear στην Πάτρα (?), κτλ κτλ. Αλλά η κενή πολιτική του ΑΓΠ πατέρα του ΓΑΠ τους έστειλε στον αγύριστο.

Το θέμα είναι ότι έχουμε φύγει ήδη 2 γεννιες πίσω. Οικονομικά πάντα. Γιατί σε επίπεδο πολιτισμού είμαστε 100 χρόνια πίσω.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

@neuro

Από τη μια δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες,

και από την άλλη ασφυκτιώ στην ιδέα ότι ολα θα είναι ιδιωτικά γύρω μου.

Σκέψου λίγο ποιοι θα κληθούν να ελέγξουν αυτή την αγορά και θα δεις ότι μπορεί να είναι πολυ οδυνηρό το σενάριο των ιδιωτικοποιήσεων.

Μα κι εμένα με φοβίζει! Θέλω κράτος μπαμπούλα που να δουλεύει για τον πολίτη κι ασε τον ιδιώτη (που παράγει, όχι τον κρατικοδίαιτο) να κάνει παιχνίδι. Έβάζαν προστιμα μια στις τόσο και αυτά ζήτημα αν τα εισέπραταν. Έπεσαν τα γάλατα στο 1 ευρό απο 1.2-1.3. Μας είπαν πώς τους καταφέραν και τα έριξαν? Μήπως τους χάρισαν τα προστιμα του καρτέλ? λέω μήπως?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

γιατί άραγε δεν εξάγουμε τίποτα;

Διότι με 2-3 τεχνάσματα και 2-3 "αντίβαρα" μας το απαγορεύσανε. Και οχι μόνο αυτό. Μας απαγορεύσανε να καταλανώνουμε και αυτά που παράγαμε. Και βέβαια μιλάω για αγροτικά και κτηνοτροφικά προιόντα. Μην μπερδεύετε όμως τώρα την κουτοπονηριά των μεγαλεμπόρων και των καρτέλ με την παραγωγικότητα των απλών αγροτών/κτηνοτρόφων. Ακόμα και οι "επιδοτήσεις" (το αντίβαρο που λέγαμε) ήρθαν για να αποτελειώσουν την όποια παραγωγή μακροπρόθεσμα. Και ο αγρότης που "αρπαζε" την επιδότηση καλά έκανε. Δεν την πήρε με το ζόρι. Εκεί ήταν και την πήρε. Κακό τελικά; Κάκιστο. Αλλά αν κατηγορούμε τους αγρότες/γεωργούς/κτηνοτρόφους επειδή πέρναν τις επιδοτήσεις, τότε μάλλον πρέπει να είμαστε συγγενείς με τον Πάγκαλο....Αυτός έχει τέτοιες ιδέες...

Παραγωγή υπήρχει και μπορεί να υπάρξει και αύριο. Το κακό είναι ότι αυτή η παραγωγή, περνάει μέσα από τις συμφωνίες που έχουμε κάνει σαν χώρα μέλος κάποιον οργανισμών κτλ...Δυστυχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

snips ήτανε ρητορική ερώτηση ... πάντως ευχαριστώ που σκέφτηκες και απάντησες...

εγώ θέλω να τελειώσω για σήμερα με το παρακάτω

Εμείς οι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (Έλληνες). Ναι, είμαστε επικίνδυνοι. γι αυτό βαλλόμαστε. Γι αυτό μας κυνηγάνε. Κάτω η εθνική ταυτότητα, κάτω η πατρίδα, κάτω η γλώσσα, κάτω η θρησκεία. Θέλουν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει τίποτε από αυτά που μας κάνουν ξεχωριστούς. Τίποτε από αυτά που μας κάνουν Έλληνες.

Επιτέθηκαν στο μυαλό το δικό μας για να μας κάνουν απάνθρωπους. Επιτέθηκαν όμως και στο μυαλό των παιδιών μας. Με τηλεοπτικά σώου γεμάτα λαμογιά και δηλητήριο. Βιβλία γεμάτα ψέμα και φαρμάκι. Και κανένας δεν μιλάει. Γίναμε ο πλανήτης της σιωπής. Κι εκείνο που με πειράζει δεν είναι το τι κάνει ο πλανήτης αλλά τι κάνουμε εμείς. Γίναμε η Ελλάδα της σιωπής.

Θέλουν να μας πουν ότι δεν υπάρχουν Έλληνες. Ότι είμαστε τουρκόσποροι , ίσως και κατά περίπτωση Τανζανοί. Μαμελούκοι. Θέλουν να μας πείσουν, και έχει αρκετά χρόνια από τότε που ξεκίνησαν, ότι το 1821, δεν πολέμησαν Έλληνες για την λευτεριά, αλλά όλος ο λεγόμενος αγώνας ήταν σειρά συμπτωματικών γεγονότων, στα οποία πρωταγωνίστησαν πρόσωπα που ανήκαν σε όλους τους λαούς των Βαλκανίων, αλλά δεν ήταν Έλληνες. Ήταν ότι θες, αλλά όχι Έλληνες.

Κι αυτοί οι "ξεβράκωτοι" όπως τους είχε ονομάσει, σύμφωνα με δημοσιεύματα, ο "οικουμενικός πατριάρχης", διέκοψαν την αρμονική συμβίωση με τους Οθωμανούς.

"Τσεκούρι και φωτιά στους προσκηνυμένους" , έλεγε ο Κολοκοτρώνης. "Έλληνές μου", φώναζε. Κι όμως θέλουν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει ούτε ένας Έλληνας.

Ότι δεν υπάρχει κανένας απόγονος από εκείνους που έδωσαν φως στον κόσμο.Θέλουν να δημιουργήσουν μία νέα γενιά κοιμώμενων δούλων, χωρίς εθνική και θρησκευτική ταυτότητα. Να τελειώσει αυτή η "καταραμένη γενιά", η "γενιά των τρελλών".

Τα πράγματα στένεψαν. Όποιος δεν κάνει την δική του αντίσταση στον αφελληνισμό, είναι εξίσου ένοχος με αυτούς που τον επιχειρούν. Και η ενοχή αυτή δεν τιμωρείται από δικαστήρια, αλλά από την ελληνική εθνική συνείδηση που θα τρώει τα σωθικά όλων των αδρανών και ασυνείδητων.

Ξεχάστε λέει την ιστορία σας. Μην θυμάστε τίποτα. Κοιμηθείτε. Μην θυμάστε τίποτε. Ούτε τα παλληκάρια που πριν δεκαπέντε χρόνια έπεσαν προδωμένα στα Ίμια.

Κάνετε λάθος ρε λαμόγια. Θυμόμαστε. Θέλουμε δεν θέλουμε θυμόμαστε, γιατί μέσα μας σιγοκαίει το εκρηκτικό μίγμα.

Εσείς να τρέμετε.

πηγή ?

και τα λαμόγια στο λεξικό του mozilla δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσαι, υπήρχε μια Nissan καποτε στο Βόλο, μια GoodYear στην Πάτρα (?), κτλ κτλ. Αλλά η κενή πολιτική του ΑΓΠ πατέρα του ΓΑΠ τους έστειλε στον αγύριστο.

Το θέμα είναι ότι έχουμε φύγει ήδη 2 γεννιες πίσω. Οικονομικά πάντα. Γιατί σε επίπεδο πολιτισμού είμαστε 100 χρόνια πίσω.

Μα τί λέμε τόση ώρα.Τον θυμάμαι τον Θεοχαράκη και άλλους. Από κει έιχε πάρει και ο πατέρας μου αμάξι.

Ποιές πολιτικές τους έκλεισαν αυτούς;

Οι πολιτικές του ίδιου τζακιού που σήμερα λέει ότι με κινεζοποίηση και ιδιωτικοποίηση των πάντων θα φέρει την ανάπτυξη. Άρα είναι θέμα ηγεσίας και όχι των κακούργων ΔΕΚΟ.

Για την Κίνα: Στην Κίνα δεν υπάρχουν εξαγοράσιμοι πολιτικοί όπως στις δυτικές ψευτοδημοκρατίες γιατί εκεί οι πολιτικοί είναι η αληθινή εξουσία. Και το λαό τους τον καταπίεσαν και το γουάν το κρατάνε υποτιμημένο όχι γιατί είναι σαδιστες, αλλά γιατί είναι μια χώρα ανθρώπων ρεαλιστών που κάνουν ακριβώς ό,τι χρειάζεται για να εξελιχθούν σε παγκόσμια δύναμη.

Την έχεις ακούσει τη ρήση "Άσπρη γάτα, μαύρη γάτα δεν πειράζει... σημασία έχει να πιάνει τα ποντίκια"; Αυτό συνοψίζει τη φιλοσοφία τους.

Εν τω μεταξύ σιγά σιγά έχουν αρχίσει να απομακρύνονται από τη λογική της φθήνης. Αυτό ήταν το πρώτο στάδιο για να συγκεντρώσουν ρευστό και τεχνογνωσία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.