Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Συμφωνα με οσα εχουν ανακοινωθει μεχρι στιγμης,η φορολογια για εισοδηματα πανω απο 100Κ το χρονο θα ειναι 45%. Πολυ απλα η εφορια ειναι συνεταιρος στην τσεπη σας.

Πως θα σας φαινοταν να στησετε μια δουλεια μαζι με τον κολλητο σας,να εχετε βαλει εσεις ολα τα κεφαλαια,να τρεχετε εσεις ολη την επιχειρηση απο τα ξημερωματα μεχρι το βραδυ,να μην κοιμαστε τα βραδια απο το αγχος και τις ευθυνες,ενω ο κολλητος σας ολη τη μερα ξυνεται στην καφετερια/στο μπαρακι/στη Μυκονο και στο τελος να μοιραζεστε τα κερδη 50-50?

Αν σας φαινεται λογικο ή δικαιο pm αμεσα για να συνεργαστουμε

Με τετοιους συντελεστες στη φορολογια,γιατι να μην πουλησετε την επιχειρηση και να βαλετε τα κεφαλαια στην τραπεζα να παιρνετε τους τοκους?

H εταιρική φορολογία είναι 25% και θα πάει 20% αν δεν κάνω λάθος. Αναφαίρομαι σε εταιρικά κέρδη. Αν τα ξαναρίξεις πίσω στην εταιρία δεν φορολογούνται καθόλου. Επίσης μην ξεχνάς ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ότι φας ότι πιεις και ότι ............ τα χρεώνεις στην εταιρία. Αυτά βέβαια δε σημαίνουν ότι είμαστε καλά... το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

H εταιρική φορολογία είναι 25% και θα πάει 20% αν δεν κάνω λάθος. Αναφαίρομαι σε εταιρικά κέρδη. Αν τα ξαναρίξεις πίσω στην εταιρία δεν φορολογούνται καθόλου. Επίσης μην ξεχνάς ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ότι φας ότι πιεις και ότι ............ τα χρεώνεις στην εταιρία. Αυτά βέβαια δε σημαίνουν ότι είμαστε καλά... το αντίθετο.

Ειναι 24% για τα αδιανεμητα κερδη,αυτα δηλαδη που βγαζει η εταιρεια αλλα δεν τα παιρνουν οι δικαιουχοι και μενουν στην εταιρεια με σκοπο να προχωρησει σε επενδυσεις/να ισχυροποιησει τη θεση της κλπ κλπ.Φημολογειται* οτι καθε χρονο το 24% θα μειωνεται κατα μια μοναδα, ωστε στο τελος του 2014 να ειναι στο 20%

Αυτα που βγαινουν απο την εταιρεια,τα διανεμομενα, φημολογειται* οτι θα φορολογηθουν με 35%.Το υπολοιπο 65% που απομενει,διανεμεται στους μερισματουχους,αναλογα με το ποσοστο συμμετοχης τους στην εταιρεια.

Στη συνεχεια,αυτοι φορολογουνται ως φυσικα προσωπα με βαση την κλιμακα που ειδαμε σε προηγουμενο ποστ ενω ο φορος που πληρωσαν απο τη συμμετοχη τους στην εταιρεια(το 35% που λεγαμε) εκπιπτει.

τυχαιο λινκ

*φημολογειται γιατι καθε 3 και λιγο αλλαζουν τα δεδομενα

** αν καποιος ειναι λογιστης ή τα ξερει καλυτερα ας διορθωσει/επιβεβαιωσει/εξηγησει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*Στις ειδήσεις άκουσα ότι σε έρευνα του ΙΝΚΑ(μάλλον) εξέτασαν το κόστος μετακίνησης με ΙΧ-βεζνίνη+συντήρηση- ένταντι των αστικών συγκοινωνιών και το βρήκαν μικρότερο.

Ναι, συνεχίστε να αναδημοσιεύετε τέτοια πράγματα, αφορμή ψάχνουν για να πάνε την βενζίνη στα 3 ευρώ το λίτρο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φραγκμα δεν ειναι λυση 10 καλοπαιδα που κολλουν παρανομα αφησες να ειναι το προτυπο μας. Αμα ειναι να γλυτωσουμε απο τους σημερινους πολιτικους και να παμε στην ακρα αριστερα προσωπικα να μου λειπει :) .

History teaches that wars begin when governments believe the price of aggression is cheap.

Ronald Reagan, Address to the Nation, Jan 16, 1984

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο γρήγορα τους αναγκάσουμε να εξαφανιστούν τόσο το καλύτερο

Cosmo.gr - Επίθεση δέχτηκε ο Κώστας Σημίτης

από την είδηση:

Γρήγορα κατέφθασε μια ομάδα αστυνομικών, που φυγάδευσε τον πρώην πρωθυπουργό σε μία πολυκατοικία και έτσι αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

ποιος μηνπω τους άνοιξε και τον έμπασε μέσα; έξω, στο δρόμο, να νιώσουν κι αυτοί, όπως νιώθει ο κόσμος τα ΜΑΤ στις πορείες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνεχίστε να αναδημοσιεύετε τέτοια πράγματα, αφορμή ψάχνουν για να πάνε την βενζίνη στα 3 ευρώ το λίτρο...

Μπορεί να το μεταφέρω και λάθος αλλά το νόημα του ρεπορτάζ ήταν ότι το κόστος των δύο εναλλακτικών έχει γίνει πλέον συγκρίσιμο. Θα σε πιάνουν από παντού.

Ήταν μεγάλος σταθμός που το 'λεγε, αλλά δεν θυμάμαι τώρα.

ΥΓ: Για την τιμή του πετρελαίου, πιστεύω ότι είναι φουσκωμένη λόγω φόρων περισσότερο. Και της τιμής του πετρελαίου φυσικά που κινείται σταθερά πάνω από τα 85 δολάρια.

Όταν αυξήσεις την τιμή ενός αγαθού με ανελαστική ζήτηση αυξάνεις τα έσοδά σου, αρκεί να καρπώνεσαι εσύ την άυξηση και όχι το κράτος.

Με την αύξηση του ειδικού φόρου πολλά βενζιδάκια αναγκάστηκαν να κλέψουν(για να μη δείξουν αυξημένες τιμές), ή να κλείσουν(δύο μεγάλα στην περιοχή μου) ή εφόσον μπορούσαν να αυξήσουν και άλλο τις τιμές για να πατσίσουν τη χασούρα από τη μείωση της πωλούμενης ποσότητας.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

History teaches that wars begin when governments believe the price of aggression is cheap.

Ronald Reagan, Address to the Nation, Jan 16, 1984

chosen συμφωνω αλλα εδω κολλαει το αλλο ρητο που ειπε ο Reagan, μιας και οι νεαροι ηταν κομμουνιστες.

How do you tell a communist? Well, it's someone who reads Marx and Lenin. And how do you tell an anti-Communist? It's someone who understands Marx and Lenin.

Ronald Reagan :)

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιον και δεν είναι η πρώτη φορά που ο κομμουνισμός είναι της μόδας και πολλοί νεαροί τον ασπάζονται μέχρι να ωριμάσουν και να αρχίσουν να σκέφτονται διαφορετικά.

Καλώς ή κακώς, η επανάσταση από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και δεν έχω πολλές ελπίδες για τους 50-60χρονους κοματόσκυλους που μάθανε μια ζωή με βολέματα.

Ξέρουμε ότι κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει από τη νεολαία, όχι απαραίτητα τους κομμουνιστές, αλλά σίγουρα από νέους με @@ κι όχι επαναστάτες του καναπέ.

Το θέμα είναι ότι Έλληνες κομμουνιστές δε με πείθουν γενικότερα και το αν θα αποτελέσουν τουλάχιστον την σκανδάλη για την μεγάλη αλλαγή, το βλέπω ως ένα δυσανάλογο ρίσκο.

Επαινούσαν μερικοί μπροστά στον Άγη τους Ηλείους, ότι ήταν πολύ δίκαιοι κριτές στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Και ο Άγης τους ρώτησε με απορία:

- Και είναι τόσο σπουδαίο το ότι οι Ηλείοι μια φορά στα τέσσερα χρόνια γίνονται δίκαιοι;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χάθηκαν οι Μεσογειακοί αγώνες του 2013 για την Ελλάδα - Αθλητικές Ειδήσεις - Ελλάδα - Contra.gr

Κρίμα.....δεν προλάβανε να φάνε πολλοί από το ιδεώδη του πρωταθλητισμού.

Εγώ προσωπικά ανήκω στους ικανοποιημένους όπως λέει ο "υπεύθυνος" στο άρθρο...

Το ζήσαμε το παράδειγμα των ολυμπιακών, του "εθελοντισμού" κτλ κτλ...

Δεν χρειάζεται και δευτερο ξεβράκωμα από τις εφορίες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο tromaktiko αλλά έχει ενδιαφέρον

Εμείς οι φοιτητές διαθέτουμε πολλά χρήματα ώστε να πηγαινοερχόμαστε με ταξί οταν δίνουμε εξετάσεις...

ναι σωστα, το ξεχασα. ευχαριστω ολους αυτους που μου δειχνουν οτι για να ζησω τουλαχιστον "σωστα" πρεπει να φυγω απο εδω που ο καθενας σκεφτεται την παρτη του! ενα μεγαλο μπραβο λοιπον σε ολους αυτους που το παιζουν μαγκες με τον κοσμακι.....

με πνίγει το δίκιο μου και δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως! μόνο να βγω στα κανάλια και να γίνω ρεζίλι.

Θέλω να φύγω από εδώ.

Κανένας δεν με σέβεται

Δεν αντέχω άλλο! Κουράστηκα

Δεν μ'αρεσει που έχω δίκιο και μονο στα κανάλια πρέπει να βγω για να με ακούσει κάποιος!

και γαμώτο δεν έχω λεφτά να την κάνω από εδώ πέρα...

Δεν μ'αρεσει εδώ

Δεν μ'αρεσει που προσπαθώ να κάνω κάτι για μένα και τις σπουδές μου και δεν μπορώ να πάω να δώσω γιατί θυμήθηκαν να κάνουν απεργία.

Εγω σαν φοιτήτρια δεν γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου σε ταξί!

Ο κόσμος τι τους φταίει ? αυτοί όλοι που τους φταίνε έχουν αμάξι και κυκλοφορούν αν όχι και δικό τους οδηγό.

Σκέφτομαι και κλαίω! ναι, κλαίω! γιατί νιώθω καταδικασμένη, εγκλωβισμένη σ'αυτή τη χώρα με τον κάθε.... Δεν θέλω να ζήσω έτσι.

Έχω φτάσει στο σημείο που λέω να κάνω πορεία. Εγώ που άκουγα πορεία κι έλεγα δεν πάω εγώ σε πορεία για χίλιους λόγους...

Μ'εκνευρίζει που οι δημοσιογράφοι ανακοινώνουν απλά τις απεργίες και δεν σχολιάζουν τι τραβάει ο κόσμος κάθε μέρα, δεν τολμάνε να πουν ότι ο κόσμος που κυκλοφορεί με τα ΜΜΜ δεν τους φταίει τίποτα.. όλοι είναι τραγικοί σε αυτή τη χώρα!

Εγώ τελείωσα. Το πήρα απόφαση.. ένα διακοσμητικό στοιχείο είμαι.

Ένας απλός αριθμός στον πληθυσμό.

μια φοιτήτρια που νιώθει οτί δεν μπορεί να κάνει τίποτα

ο,τι και να πει δεν θα την ακούσει κανένας κι άμα την ακούσει ίσως θα αντιδράσει χωρίς να σκεφτεί τι βλέπει εκείνη γύρω της

Αναγνώστης

Αν 18-20 χρονών έχεις τέτοια ψυχολογία και αίσθημα, με τι κουράγιο θα συνεχίσεις; Δηλαδή έχουμε πιάσει πάτο. 0. Μπορεί να έχουμε πέσει και παρακάτω.:sick:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευρωομόλογο=Ευρωμνημόνιο.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Εργαλείο για το «ευρωμνημόνιο» τα ευρωομόλογα

Μη μου ξυνίζετε. Το είπε ανοιχτά και η "συντρόφισσα" Τρέμη στο δελτίο του Mega.

Ευτυχώς που οι Γερμανοί έχουν βρει λύση. Την οικονομική ευθανασία. :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό χαστούκι το τρώνε αυτοί στα 25-27-30 που έχουν τελειώσει σπουδές στρατούς κλπ και αντί για ξεκίνημα στη ζωή βλέπουν μπροστά τους ένα αδιέξοδο .

Με περιγράφεις;:hang3:

Μη μου θυμίζεις και ξενερώνω

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν 18-20 χρονών έχεις τέτοια ψυχολογία και αίσθημα, με τι κουράγιο θα συνεχίσεις; Δηλαδή έχουμε πιάσει πάτο. 0. Μπορεί να έχουμε πέσει και παρακάτω.:sick:

Ε, οχι και εχουμε πιασει πατο... αν ειχαμε πιασει πατο, μονο, θα ημασταν ευτυχισμενοι. Εμεις εχουμε 10 τονους κοτρονες επανω στο κεφαλι μας, 100 κιλα σκ@τ@ και απο κατω ειμαστε εμεις.... πιο κατω κι απο τον πατο...

Link to comment
Share on other sites

Απο tromaktiko αλλά έχει ενδιαφέρον

Εμείς οι φοιτητές διαθέτουμε πολλά χρήματα ώστε να πηγαινοερχόμαστε με ταξί οταν δίνουμε εξετάσεις...

ναι σωστα, το ξεχασα. ευχαριστω ολους αυτους που μου δειχνουν οτι για να ζησω τουλαχιστον "σωστα" πρεπει να φυγω απο εδω που ο καθενας σκεφτεται την παρτη του! ενα μεγαλο μπραβο λοιπον σε ολους αυτους που το παιζουν μαγκες με τον κοσμακι.....

με πνίγει το δίκιο μου και δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως! μόνο να βγω στα κανάλια και να γίνω ρεζίλι.

Θέλω να φύγω από εδώ.

Κανένας δεν με σέβεται

Δεν αντέχω άλλο! Κουράστηκα

Δεν μ'αρεσει που έχω δίκιο και μονο στα κανάλια πρέπει να βγω για να με ακούσει κάποιος!

και γαμώτο δεν έχω λεφτά να την κάνω από εδώ πέρα...

Δεν μ'αρεσει εδώ

Δεν μ'αρεσει που προσπαθώ να κάνω κάτι για μένα και τις σπουδές μου και δεν μπορώ να πάω να δώσω γιατί θυμήθηκαν να κάνουν απεργία.

Εγω σαν φοιτήτρια δεν γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου σε ταξί!

Ο κόσμος τι τους φταίει ? αυτοί όλοι που τους φταίνε έχουν αμάξι και κυκλοφορούν αν όχι και δικό τους οδηγό.

Σκέφτομαι και κλαίω! ναι, κλαίω! γιατί νιώθω καταδικασμένη, εγκλωβισμένη σ'αυτή τη χώρα με τον κάθε.... Δεν θέλω να ζήσω έτσι.

Έχω φτάσει στο σημείο που λέω να κάνω πορεία. Εγώ που άκουγα πορεία κι έλεγα δεν πάω εγώ σε πορεία για χίλιους λόγους...

Μ'εκνευρίζει που οι δημοσιογράφοι ανακοινώνουν απλά τις απεργίες και δεν σχολιάζουν τι τραβάει ο κόσμος κάθε μέρα, δεν τολμάνε να πουν ότι ο κόσμος που κυκλοφορεί με τα ΜΜΜ δεν τους φταίει τίποτα.. όλοι είναι τραγικοί σε αυτή τη χώρα!

Εγώ τελείωσα. Το πήρα απόφαση.. ένα διακοσμητικό στοιχείο είμαι.

Ένας απλός αριθμός στον πληθυσμό.

μια φοιτήτρια που νιώθει οτί δεν μπορεί να κάνει τίποτα

ο,τι και να πει δεν θα την ακούσει κανένας κι άμα την ακούσει ίσως θα αντιδράσει χωρίς να σκεφτεί τι βλέπει εκείνη γύρω της

Αναγνώστης

Αν 18-20 χρονών έχεις τέτοια ψυχολογία και αίσθημα, με τι κουράγιο θα συνεχίσεις; Δηλαδή έχουμε πιάσει πάτο. 0. Μπορεί να έχουμε πέσει και παρακάτω.:sick:

Ειναι οντως τραγικο.Και φαντασου οτι ενα σωρο ακομη θελουν να φυγουν.

Φτασαμε να νιωθουμε ξενοι μεσα στην ιδια μας τη χωρα.....

Σκεψου μονο οτι μερικοι στα 27-30 θελουν σιγα σιγα να σταθεροποιηθουν με μια γυναικα,ενα σπιτι,ισως παντρευτουν κτλπ.

Τι να κανουμε .... κουραγιο,παθος και ελπιδες για τα ονειρα μας!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HXXEWELMnNo]YouTube - FF.C Ας χαθώ στο όνειρο / as xathw sto oneiro[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να μιζεριάζουμε και να σκύβουμε το κεφάλι. Δεν πρέπει να τους κάνουμε τη χάρη.

Και δεν το λεω μόνο σε εσάς. Το λεω πρώτα απ' ολα στον εαυτό μου.

Γιατί είναι δύσκολο να κρατηθείς αισιόδοξος στην παρούσα συγκυρία.

Ακόμα και να μην είσαι προσωπικά μέσα στα σκ@τ@, δε μπορεί να σε μην επηρρεάσει η περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Δε μπορείς να μην αγχώνεσαι για το αν θα διατηρήσεις την εργασία σου.

Και αν ναι, για το που θα κάτσει η μπίλια στις μειώσεις των ατομικών εσόδων, καθώς και στις αυξήσεις των ατομικών εξόδων.

Για το πόσες εκπτώσεις θα ακολουθήσουν σε κοινωνικές παροχές. Σε νοσοκομειακή περίθαλψη και στην εκπαίδευση.

Και φυσικά σκέφτεσαι και τα παιδιά σου που έχουν σα σημείο εκκίνησης της ζωης τους..........την αρχη της κατηφόρας.

Μακάρι να μην είμαστε στην αρχή της κατηφόρας, αλλά κάπου στη μέση της.

Και μακάρι να πιάσουμε γρήγορα την ανάβαση. Δε φτάνουν όμως μονο οι ευχές γι' αυτό.

Θα πρέπει να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, αλλά πολύ περισσότερο αυτοί που ορίζουν τις τύχες μας.

Σε προχωρημένη ηλικία και με αρκετά ''στημένη'' τη ζωη μου, δε θα σας κρύβω ότι εχω ψαχτεί σοβαρά για να φύγω στο εξωτερικό. Προς το παρων δείχνουν να είναι περισσότερα αυτά που με κρατάνε εδω, από αυτά που με διώχνουν. Δε ξερω αν κάποια στιγμή γύρει αλλιώς η ζυγαριά. Δε μ' αρέσει να μιλάω υποθετικά, αλλά αν ήμουν πιο μικρός και υπεύθυνος μόνο για το τομάρι μου, νομίζω πως θα είχα φύγει. Ωστόσο θελω να πω στα νεότερα παιδιά που ενδεχομένως το σκέφτονται, πως θα πρέπει να το ψάξουν πολυ καλά πριν το αποφασίσουν. Δυστυχώς τα εργασιακά έχουν σφίξει σε παγκόσμιο επίπεδο, και δεν υπάρχουν εργασιακοί παράδεισοι πουθενά. Φυσικά δεν έχεις μόνο την ιδιότητα τους εργαζόμενου,αλλά και αυτή του πολίτη. Και ως τέτοιος, θέλεις να οδηγάς σε καλύτερο δρόμο, να στέλνεις το παιδί σου σε καλύτερο σχολείο,να σε κάνει καλά ενα ανθρώπινο νοσοκομείο και να νιώθεις ότι το κράτος σε σέβεται και προσπαθεί να σου λύσει τα προβλήματα, παρα να σου δημιουργήσει περισσότερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευρωομόλογο=Ευρωμνημόνιο.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Εργαλείο για το «ευρωμνημόνιο» τα ευρωομόλογα

Μη μου ξυνίζετε. Το είπε ανοιχτά και η "συντρόφισσα" Τρέμη στο δελτίο του Mega.

Ευτυχώς που οι Γερμανοί έχουν βρει λύση. Την οικονομική ευθανασία. :hang3:

Αμα ειναι αν συζηταμε με λινκ απο το ριζοσπαστη να βαζουμε τοτε και απο εσπρεσο που και πιο εγκυρα θα ναι , θα δουμε και κανενα γυμνο :p:p:p:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσεις τον κατά τη γνώμη μου οπισθοδρομικό τρόπο γραφής (ειλικρινά με κάνει να μη θέλω να τα διαβάσω) τις μεγαλύτερες αλήθειες θα βρεις στα κείμενα του Ριζοσπάστη. Δες την ουσία, όχι το περιτύλιγμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

.... στις μειώσεις των ατομικών εσόδων, καθώς και στις αυξήσεις των ατομικών εξόδων.

Για το πόσες εκπτώσεις θα ακολουθήσουν σε κοινωνικές παροχές. Σε νοσοκομειακή περίθαλψη και στην εκπαίδευση.

Και φυσικά σκέφτεσαι και τα παιδιά σου που έχουν σα σημείο εκκίνησης της ζωης τους..........την αρχη της κατηφόρας.

Μακάρι να μην είμαστε στην αρχή της κατηφόρας, αλλά κάπου στη μέση της....

Όταν είσαι σε μια ξένη πόλη μόνο και μόνο για τη δουλειά ούτως ή άλλως είσαι με περιορισμένα ατομικά έσοδα. Ο καθένας κάνει στο σκατό του παξιμάδι και διαθέτει τα λίγα που του μένουν, άν του μένουν εκεί που πιστεύει και σε κάτι που θα μπορέσει να τον κάνει να νιώσει ότι δεν είναι ένα απλό ρομποτάκι που ξυπνάει 7 γυρνάει 7, κοιμάται και πάμε πάλι. Γιατί προφανώς οι ανάγκες του ανθρώπου δεν περιορίζονται στο φαγητό. Του τσάκωνα ίσως. Άντε και σε μπίτσιζ.

Όσο για τις εκπτώσεις... άσε και τα έζησα από πρώτο χέρι πρόσφατα. Ας όψεται η ιδιωτική ασφάλεια της εταιρίας που είμαι και πήγα σε ιδιωτική κλινική(έσκασα και άλλο ένα 1000άρικο και εγώ με τη συμμετοχή για 3 μέρες νοσηλεία) αλλιώς δεν ξέρω αν θα έγραφα τώρα... Σαν το σκυλί στο δρόμο θα ψοφήσεις και θα δείς πόσο αληθινό είναι το "Not a single **** was given that day". Στα δημόσια είτε δεν με δέχονταν επειδή δεν εφημέρευαν(και ας ήμουν έκτακτο) είτε είχα τον αριθμό 70 και ήμασταν στο #8 απο τις 7 το πρωί(είχε πάει 12).

Εκπαίδευση; Ένα πολύ απλό και άμεσο παράδειγμα είναι το ίδιο μας το forum. Δες τι γίνεται από ορθογραφικά και από συντακτικό πλέον. Μιλάμε αγγλικά και γκρίκλιζ καλύτερα από τα Ελληνικά. Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ μας μαθαίνουν να τα αγαπάμε.-

Σεβασμό; Δες τι γίνεται με τις απεργίες. Επειδή του άλλου του κόβουν το δώρο από τα 4000 εμένα με τα 1000 πρέπει να με απολύσουν. Είπαμε. Ελλάδα είμαστε ότι θέλει ο καθένας κάνει. ΖΜΠΟΥΤΣ@ του ο ένας για τον άλλον. Σε οποιαδήποτε μορφή και τομέα. Ειδικά αν έχει τη μονιμότητα. Που θα πάει όμως... Μπορεί να πάρει πόδι και αυτή...

Είμαι 27, 3 χρόνια στην ίδια δουλειά, από την οποία έχω φάει 2 καλά χαστούκια χωρίς να είμαι υπεύθυνος και χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι, και βλέπω ότι αν σφίξουν και άλλο οι κ@λοι θα κατέβω σπίτι μου να πιάσω το πηλοφόρι, τη φρέζα, κοκ. Γιατί με 700-900 ευρώ δε βγαίνω. Και μάλιστα θεωρώ ότι είμαι και τυχερός που έχω τέτοια διέξοδο. Μπορεί απο γραφείο να σκάβω, αλλά τουλάχιστον θα κοιμάμαι και 1 ώρα το μεσημέρι και θα έχω ελεύθερο χρόνο για πάρτη μου. Γιατί τώρα ούτε να αρρωστήσω δεν προλαβαίνω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτούς που είναι 30. μένουν με τους δικούς τους και δουλεύουν για 600 ευρώ και είναι και happy. Έχουν το iPhone4 τους και λένε όλα καλά. Ζουν σε μια δική τους πραγματικότητα....

Τι καλά ρε μάστορα, σε 3 χρόνια θα έχεις και 1-2 κουτσούβελα. Πόσο να σε κρατήσουν τα 600 με τη σύνταξη των δικών σου; Ή για όλη σου τη ζωή θα είσαι με τους δικούς σου;

Τέσπα μόνο εκκίνηση δεν βλέπω. Εδώ και χρόνια το μόνο που βλέπω είναι να λέμε ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο. Και το κακό είναι πως δεν μπορώ να κάνω Save...

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.