Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τα έδωσε όλα ο Τσίπρας από τη ΔΕΘ! Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, κατώτατος μισθός 751€, αφορολόγητο 12.000€ και 300.000 νέες θέσεις εργασίες – Όλες οι παροχές | Πολιτική - NewsIt.gr

Γαμώτο. Για τα μπουρδέλα που έχουν πάρει την κάτω βόλτα θα κάνει τίποτα;

Τελικά για να σταματήσεις να είσαι ΠΑΣΟΚ, πρέπει να άλλαξεις χώρα ή πλανήτη.

Ή μήπως όχι; Έ;

post-48-1416078797,5389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο σιδερένιος να ήταν «λαμογιο ολκής» όμως ούτε στο νυχάκι του δεν φτάνουν οι Σαμαράς Βενιζέλος.

Δεν υπήρχε περίπτωση να ανεχθεί υποβιβασμό σφουγγοκωλάριου των ευρωπαίων ο συχωρεμένος. Να τον διατάζουν και να εκτελεί!!

Όποτε αυτή η παρομοίωση με τον Παπανδρέου μάλλον είναι προς τιμή του Τσίπρα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώ την επόμενη δημοσκόπηση....

40% ο ΣΥΡΙΖΑ. Όπως συνήθως γελάμε με αυτόν που έταξε λαγούς και πετραχήλια, αλλά παράλληλα σκεφτόμαστε και το γνωστό σλόγκαν του ΟΠΑΠ και ψηφίζουμε ανάλογα.

%CE%A4%CE%96%CE%9F%CE%9A%CE%95%CE%A1+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%B1%CE%BD+%CF%83%CE%BF%CF%85+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B5%CE%B9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο σιδερένιος να ήταν «λαμογιο ολκής» όμως ούτε στο νυχάκι του δεν φτάνουν οι Σαμαράς Βενιζέλος.

Δεν υπήρχε περίπτωση να ανεχθεί υποβιβασμό σφουγγοκωλάριου των ευρωπαίων ο συχωρεμένος. Να τον διατάζουν και να εκτελεί!!

Όποτε αυτή η παρομοίωση με τον Παπανδρέου μάλλον είναι προς τιμή του Τσίπρα.

Χωρις να κάτσω να ασχοληθώ με το τι μαγκιές θα έκανε ο άντρας της Μιμης απλα να πω οτι κανεις δεν είπε οτι το κακεκτυπο ειναι καλύτερο του πρωτότυπου.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κάτσω να ασχοληθώ με το τι μαγκιές θα έκανε ο άντρας της Μιμης απλα να πω οτι κανεις δεν είπε οτι το κακεκτυπο ειναι καλύτερο του πρωτότυπου.

Οποιοδήποτε κακέκτυπο είναι καλύτερο από Σαμαρά Βενιζέλο που το μόνο που κάνουν είναι να εκτελούν εντολές στωικά.

Τίποτα να μην κάνει ο Τσίπρας, μόνο στη ρητορική των «πληρωμένων απαντήσεων» (τύπου Μπαρόζο) να μείνει, αναβάθμιση είναι.

Είναι η διαφορά από το να σε πηδάνε και να βογκάς στό το να σε πηδάνε και να βρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε κακέκτυπο είναι καλύτερο από Σαμαρά Βενιζέλο που το μόνο που κάνουν είναι να εκτελούν εντολές στωικά.

Τίποτα να μην κάνει ο Τσίπρας, μόνο στη ρητορική των «πληρωμένων απαντήσεων» (τύπου Μπαρόζο) να μείνει, αναβάθμιση είναι.

Είναι η διαφορά από το να σε πηδάνε και να βογκάς στό το να σε πηδάνε και να βρίζεις.

Μάλλον δεν έχεις δει αρκετές τσόντες για να καταλάβεις τη διάφορα μεταξύ πηδηματος και πηδηματος. Οκ η άποψη μου ειναι biased αλλα προβλέπω τέτοια φουτσα που θα κανει τα public disgrace βιντεακια να φαντάζουν ρομαντική κομεντι.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε κακέκτυπο είναι καλύτερο από Σαμαρά Βενιζέλο που το μόνο που κάνουν είναι να εκτελούν εντολές στωικά.

Τίποτα να μην κάνει ο Τσίπρας, μόνο στη ρητορική των «πληρωμένων απαντήσεων» (τύπου Μπαρόζο) να μείνει, αναβάθμιση είναι.

Είναι η διαφορά από το να σε πηδάνε και να βογκάς στό το να σε πηδάνε και να βρίζεις.

ΤΙ λές παναία μ΄?

Ο Ανδρέας ήταν "ανεξάρτητος" από ξένες επιρροές και "υπαγορεύσεις"? Μη μπερδεύεις καταστάσεις. Άλλες εποχές τότε, άλλες εποχές τώρα.

Όπως και να χει, ναι είναι τρελή αναβάθμιση να υπόσχεται ένα τσογλάνι που δεν έχει δουλέψει ποτέ, ότι θα βρει λεφτά για τους αδικημένους. Ούτε ο πιο φανατικός κομμουνιστής θα μπορούσε να το πει αυτό υπο αυτές τις συνθήκες. Αλλά όχι, λεφτά υπάρχουν, αλλά θα τα βρούμε μόνο αν φύγουμε απο μνημόνια και λίστες.

Και σε κάποιες χώρες, κυβερνήσεις τρώνε μαύρο έτσι και τολμήσουν να μειώσουν την φορολογία και άρα κοινωνικές παροχές. Δεν λέω ότι εδώ έχουμε κοινωνικές παροχές, απλά "δείχνω" τον βλακώδη τρόπο που σκέφτονται ακόμα κάποιοι μετά από 5 χρόνια. Το δις εξαμαρτείν ουκ "greek-σοσιαλιστή" σοφού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο σιδερένιος να ήταν «λαμογιο ολκής» όμως ούτε στο νυχάκι του δεν φτάνουν οι Σαμαράς Βενιζέλος.

Δεν υπήρχε περίπτωση να ανεχθεί υποβιβασμό σφουγγοκωλάριου των ευρωπαίων ο συχωρεμένος. Να τον διατάζουν και να εκτελεί!!

Όποτε αυτή η παρομοίωση με τον Παπανδρέου μάλλον είναι προς τιμή του Τσίπρα.

"Το έτος 1970, ο Σαλβαδόρ Αγιέντε κέρδισε τις εκλογές και αναδείχτηκε πρόεδρος της Χιλής.

Και είπε:

- Θα εθνικοποιήσω το χαλκό.

Και είπε:

- Από εδώ εγώ δε θα βγω ζωντανός.

Και κράτησε το λόγο του."

Eduardo Galeano για τον Σαλβαδόρ Αγιέντε

Κατα την ταπεινη αποψη μου στηριζομενη σε πειραματικα δεδομενα εφ'οσον ο σιδερενιος "βγηκε ζωντανος" απο την ολη ιστορια, μαλλον μια χαρα σφουγγοκωλαριος ηταν. Δεχομαι οτι ηταν διαφορετικου τυπου "σφουγγισμα", αλλα το δερματακι του ... πωπου των ξενων εξακολουθουσε να ηταν απαλο και χωρις υποψια ... συγγαματος :Ρ

Κατα τα αλλα εννοειται οτι προκειμενου να φυγει το διδυμο της επιτυχιας απο πανω θεωρω μονο τον Μιχαλολιακο και τους Τζημεροποταμιτες σαν χειροτερη/ιδια επιλογη. Ολοι οι υπολοιποι πρεπει να προσπαθησουν πολυ για να τα κανουν χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ λές παναία μ΄?

Ο Ανδρέας ήταν "ανεξάρτητος" από ξένες επιρροές και "υπαγορεύσεις"? Μη μπερδεύεις καταστάσεις. Άλλες εποχές τότε, άλλες εποχές τώρα.

Όπως και να χει, ναι είναι τρελή αναβάθμιση να υπόσχεται ένα τσογλάνι που δεν έχει δουλέψει ποτέ, ότι θα βρει λεφτά για τους αδικημένους. Ούτε ο πιο φανατικός κομμουνιστής θα μπορούσε να το πει αυτό υπο αυτές τις συνθήκες. Αλλά όχι, λεφτά υπάρχουν, αλλά θα τα βρούμε μόνο αν φύγουμε απο μνημόνια και λίστες.

1. Σκέψου πόσο έχει δουλέψει ο Σαμαράς.

2. Σκέψου αν υπάρχει δόλος σε έναν φόρο που δεν σε εξαιρεί ακόμα και αν είσαι άνεργος για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός και αν έχεις αναπηρία σε ποσοστό 80% και πάνω.

Την ίδια στιγμή αποφασίζει ο Σαμαράς να μειωθούν οι ανώτατοι φορολογικοί συντελεστές(κερδισμένοι μεγαλοστελέχη, δικαστικοί, βουλευτές)

Μη μιλήσουμε για τους Έλληνες δισεκατομμυριούχους της Λίστας Λαγκάρντ και εκτός αυτής.

3.

Αλλά όχι, λεφτά υπάρχουν, αλλά θα τα βρούμε μόνο αν φύγουμε απο μνημόνια και λίστες.

Τους δανειστές για 50 φεύγα χρόνια με τί θα τους πληρώνεις και πόσο θα χάνει ετησίως ο κρατικός προϋπολογισμός και η οικονομία από έλλειψη ρευστού για να τους πληρώνεις;

Όχι δεν είμαι Συριζαίος και το έχω ξαναπεί. Ο Τσίπρας είναι ο νέος Σαμαράς. Εξαγγέλει ως μέτρο ανακούφισης ό,τι ακριβώς σκοπεύει να κάνει μελλοντικά η ΝΔ.

Περιουσιολόγιο η ΝΔ; Περιουσιολόγιο και ο Τσίπρας.

Κατάργηση του χαρατσιού και μετατροπή του σε δημοτικό τέλος η ΝΔ; Τα ίδια και ο Τσίπρας(χωρίς να τονίζει το δεύτερο και τον πάρουν μυρωδιά)

Προεκλογικές υποσχέσεις για αποκατάσταση αδικημένων η ΝΔ(τότε δεν σας ενόχλησαν); Τα ίδια σήμερα και ο Τσίπρας.

Link to comment
Share on other sites

έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, πάντως, ότι η κυβέρνηση κάνει αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση. Αντί να μας πει τι ακριβώς κάνει σωστά η κυβέρνηση, μας λέει τι λέει λάθος η αντιπολίτευση. Ούτε την τιμή του γάλακτος δεν μπορέσανε να κατεβάσουν όπως μας έλεγαν ότι θα γίνει με τη νέα νομοθεσία για τα γάλατα, αλλά κατά τα άλλα οι άλλοι είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

"Το έτος 1970, ο Σαλβαδόρ Αγιέντε κέρδισε τις εκλογές και αναδείχτηκε πρόεδρος της Χιλής.

Και είπε:

- Θα εθνικοποιήσω το χαλκό.

Και είπε:

- Από εδώ εγώ δε θα βγω ζωντανός.

Και κράτησε το λόγο του."

Eduardo Galeano για τον Σαλβαδόρ Αγιέντε

Κατα την ταπεινη αποψη μου στηριζομενη σε πειραματικα δεδομενα εφ'οσον ο σιδερενιος "βγηκε ζωντανος" απο την ολη ιστορια, μαλλον μια χαρα σφουγγοκωλαριος ηταν. Δεχομαι οτι ηταν διαφορετικου τυπου "σφουγγισμα", αλλα το δερματακι του ... πωπου των ξενων εξακολουθουσε να ηταν απαλο και χωρις υποψια ... συγγαματος :Ρ

Κατα τα αλλα εννοειται οτι προκειμενου να φυγει το διδυμο της επιτυχιας απο πανω θεωρω μονο τον Μιχαλολιακο και τους Τζημεροποταμιτες σαν χειροτερη/ιδια επιλογη. Ολοι οι υπολοιποι πρεπει να προσπαθησουν πολυ για να τα κανουν χειροτερα.

Έχουμε μπλέξει την ένια της λέξης νομίζω. Σφουγγοκωλαριος ειναι ο δουλοπρεπής χειρίστου είδους και τέτοιος δεν ήταν ο σιδερένιος.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν επαναστάτης σαν τον Salvador Allende με τον οποίο ατυχώς τον συνέκρινες.

Οι Αμερικανοί δεν τον ήθελαν τον Allende ενώ ο Παπανδρέου ήταν άνθρωπος τους.

Κανένας δεν ανεβαίνει εδώ χωρίς την συγκατάθεση τους.

Link to comment
Share on other sites

@yanni - Η φάση δεν είναι ότι θα τσιμπήσουν τα θύματα από τις μπαρούφες του Αλέξη, αλλά και ότι η ίδια κυβέρνηση με τα όσα λέει και κάνει σπρώχνει κόσμο προς τον ΣΥΡΙΖΑ , πχ βλέπε προσφατες δηλώσεις περί ακινήτων από Βούλτεψη.

Τον άκουσα κάνα εικοσάλεπτο τον αρχηγό , δεν άντεξα ειλικρινά παραπάνω - αναρωτιέμαι όμως , καλά όσα λέει , τους Ευρωπαίους θα τους ρωτήσει ; γιατί κάτι περί ΕΣΠΑ που τα έχει σιγουράκια εμένα με ανησυχούν.

Link to comment
Share on other sites

1. Σκέψου πόσο έχει δουλέψει ο Σαμαράς.

2. Σκέψου αν υπάρχει δόλος σε έναν φόρο που δεν σε εξαιρεί ακόμα και αν είσαι άνεργος για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός και αν έχεις αναπηρία σε ποσοστό 80% και πάνω.

Την ίδια στιγμή αποφασίζει ο Σαμαράς να μειωθούν οι ανώτατοι φορολογικοί συντελεστές(κερδισμένοι μεγαλοστελέχη, δικαστικοί, βουλευτές)

Μη μιλήσουμε για τους Έλληνες δισεκατομμυριούχους της Λίστας Λαγκάρντ και εκτός αυτής.

3.

Τους δανειστές για 50 φεύγα χρόνια με τί θα τους πληρώνεις και πόσο θα χάνει ετησίως ο κρατικός προϋπολογισμός και η οικονομία από έλλειψη ρευστού για να τους πληρώνεις;

Όχι δεν είμαι Συριζαίος και το έχω ξαναπεί. Ο Τσίπρας είναι ο νέος Σαμαράς. Εξαγγέλει ως μέτρο ανακούφισης ό,τι ακριβώς σκοπεύει να κάνει μελλοντικά η ΝΔ.

Περιουσιολόγιο η ΝΔ; Περιουσιολόγιο και ο Τσίπρας.

Κατάργηση του χαρατσιού και μετατροπή του σε δημοτικό τέλος η ΝΔ; Τα ίδια και ο Τσίπρας(χωρίς να τονίζει το δεύτερο και τον πάρουν μυρωδιά)

Προεκλογικές υποσχέσεις για αποκατάσταση αδικημένων η ΝΔ(τότε δεν σας ενόχλησαν); Τα ίδια σήμερα και ο Τσίπρας.

Εσένα σε ρώτησα να εξηγήσεις μια ... αναφορά σου στο πρόσωπο μου και ακόμα δεν έχω δει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ θα δεις ότι δεν είναι στο πρόσωπό σου η αναφορά. Μεσολαβεί ένα "ή".

Εσύ χρησιμοποιείς την ίδια επιχειρηματολογία με τον Μόσιαλο. Παλιότερα είχες πει ότι όλοι λίγο πολύ κλέβαμε και όλοι βγήκαμε ωφελημένοι από δανεικό χρήμα που κυκλοφορούσε τόσα χρόνια στην Ελλάδα. Και με βάση αυτή τη λογική πρέπει να αρχίσουμε να χάνουμε όσα αποκτήσαμε ασχέτως του πόσο σκληρά δούλεψε ο καθένας.

Εγώ συμφωνώ με τη λογική αυτή από τη στιγμή που όποιος την ασπάζεται παραχωρήσει πρώτος τα δικά του. Ο Βαρβιτσιώτης ας πούμε με τα 66 ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ θα δεις ότι δεν είναι στο πρόσωπό σου η αναφορά. Μεσολαβεί ένα "ή".

Εσύ χρησιμοποιείς την ίδια επιχειρηματολογία με τον Μόσιαλο. Παλιότερα είχες πει ότι όλοι λίγο πολύ κλέβαμε και όλοι βγήκαμε ωφελημένοι από δανεικό χρήμα που κυκλοφορούσε τόσα χρόνια στην Ελλάδα. Και με βάση αυτή τη λογική πρέπει να αρχίσουμε να χάνουμε όσα αποκτήσαμε ασχέτως του πόσο σκληρά δούλεψε ο καθένας.

Εγώ συμφωνώ με τη λογική αυτή από τη στιγμή που όποιος την ασπάζεται παραχωρήσει πρώτος τα δικά του. Ο Βαρβιτσιώτης ας πούμε με τα 66 ακίνητα.

Μάλιστα και συνεχίζεις και λες

Αφενός, έτσι δείχνεις ότι η διαχείριση της κρίσης χρέους υπέρ των Ελλήνων(για να μη στερηθούν το χαρτί τουαλέτας, που λεγε ο ΛΛ_ΝΕΟ) είναι παραμύθια της χαλιμάς. Αφετέρου, βγάζεις τον εαυτό σου που πλούτισε από την ίδια ακριβώς οικονομία απ'έξω.

Ισχυρίζεσαι ότι είμαι και γω μέσα σε αυτούς που κονόμησαν σε αυτή την οικονομία; Διότι εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο αν πούμε κάποιον Συριζαίο να παρεξηγείται (λογικό, και γω θα στράβωνα) αλλά μπορούμε άνετα να πετάμε την όποια μ@λακία μας έρχεται στο κεφάλι για το αν, πως και που ο άλλος έχει κονομήσει;

Link to comment
Share on other sites

Θα τσιμπήσω γιατί ελπίζω να μην κατάλαβα καλά.

Ποιος ακριβώς άλλαξε στάση?

Έλα ντε ....?

2 μέρες προσπαθώ να θυμηθώ ποιός ήταν σκαρφαλωμένος στα κάγκελα φωνάζωντας να μην κλείσει η ΕΡΤ.

Τι συνέβη ? τότε η ΕΡΤ δεν ήταν όργανο της εκάστοτε κυβέρνησης ?

Κάνανε το κομμάτι τους δίνοντας την παράσταση του ''υπερασπιστή των έντιμων και αδικημένων'', και αυτό ήταν όλο. Όταν ήρθε η ώρα τους να θαφτούν τσινήσαν, αλλά επειδή είναι στη στροφή η ''αλλαγή'' δεν θα κάνουν και τίποτα άξιο λόγου (πέρα απο τις φαναρες που είδαμε) γιατί κατα βάθος γνωρίζουν ότι τέτοιο ''εργαλείο'' δεν το καίς με τίποτα. Θα καταργήσουν που θα καταργήσουν τα ΜΑΤ, να καταργήσουν και το εργαλείο προπαγάνδας ??

άσχετο:

Θα αρχίσω συλλογή permalink. Ήδη έχω αργήσει πολύ, αλλά έχει αρκετό ''ψωμί'' εδώ μέσα. Άλλωστε με κάτι πρέπει να γελάμε, τις κρύες νύχτες του χειμώνα...

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε ....?

2 μέρες προσπαθώ να θυμηθώ ποιός ήταν σκαρφαλωμένος στα κάγκελα φωνάζωντας να μην κλείσει η ΕΡΤ.

Τι συνέβη ? τότε η ΕΡΤ δεν ήταν όργανο της εκάστοτε κυβέρνησης ?

Κάνανε το κομμάτι τους δίνοντας την παράσταση του ''υπερασπιστή των έντιμων και αδικημένων'', και αυτό ήταν όλο. Όταν ήρθε η ώρα τους να θαφτούν τσινήσαν, αλλά επειδή είναι στη στροφή η ''αλλαγή'' δεν θα κάνουν και τίποτα άξιο λόγου (πέρα απο τις φαναρες που είδαμε) γιατί κατα βάθος γνωρίζουν ότι τέτοιο ''εργαλείο'' δεν το καίς με τίποτα. Θα καταργήσουν που θα καταργήσουν τα ΜΑΤ, να καταργήσουν και το εργαλείο προπαγάνδας ??

Εμ να είμαι τόσο σίγουρος ότι ο κλασικός ο Έλληνας ακούει 1 και καταλαβαίνει 3;

Απλά τα πράγματα, είπε ποτέ η αντιπολιτευση ότι όλα καλά με την ΕΡΤ, δεν κάνει κυβερνητική προπαγάνδα; Όχι! Γιατί σκαρφάλωσε η άλλη στα κάγκελα; Για την υπεράσπιση του δημόσιου χαρακτήρα της τηλεόρασης, για τις απολύσεις 2000+ ανθρώπων, για την κατάργηση της ΕΡΤ3 και όλων σχεδόν των ακριτικων ραδιοφωνικών σταθμών, για το στοπ στα καλλιτεχνικά σύνολα της ερτ και τις μεθοδεύσεις με την Nova.

Αλλά όχι, εσύ δεν κατάλαβες τίποτα από όλα αυτά. Εσύ κατάλαβες μόνο το μοναδικό πράγμα που η αντιπολιτευση δεν είπε, και που όλοι συμφωνούμε ότι πρέπει να αλλάξει. Το πώς, δεν θα το καταλάβω ποτέ...

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.