Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Για ποιο λόγο ακριβώς έχω μόνο αυτές τις 2 επιλογές;

Δεν εχεις απαραιτητα 2, αυτες εβαλα εγω.

Η μια επιλογη δειχνει πωληση αιγιαλου ή αλλη το σημερινο αυθαιρετο καθεστως καταπατησης.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στη μία έχουμε παράνομη καταπάτηση, και στην άλλη παράνομη, αλλά με τις ευλογίες του κράτους. Απ'τη Σκύλα στη Χάρυβδη, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θα είχε κι η απάντηση στην ρομαντική μου ερώτηση γιατι να ζητάμε να έχουμε ανταγωνισμό στα εντελώς βασικά κοινωνικά αγαθά (ρεύμα, νερο, τηλ, Internet); Γιατι να μην έχουμε πραγματικές δημόσιες εταιρείες κοινής οφελειας οι οποίες θα χρεώνουν το ελάχιστο δυνατό το οποίο θα τους άφηνε αρκετά για ανάπτυξη; Γιατι στη τελική να μη ζητάμε ένα υγιές δημόσιο αλλα να θελουμε να ιδιωτικοποιησουμε το σύμπαν όλο; Μήπως γιατι η έννοια του κοινωνικού αγαθού έχει χαθεί ή μήπως γιατι ο όρος δημόσιο έχει εκφυλιστει τα τελευταία 30 χρόνια; Δε ξέρω, απλά λέω...

Την απάντηση θα πρέπει να την είχες λάβει τα τελευταία 30 - 35 χρόνια. Αν ήταν καλά, όσο η ΔΕΗ ήταν 100% δημόσια (και εννοώ καλά και για τον καταναλωτή, και για τον εργαζόμενο), τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει όυτε ρουθούνι απο συνδικαλιστή εκεί μέσα. Δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. Στον σωστό ιδιώτη, (βλέπε Καρέλιας), η ύπαρξη ''σωματείων'' και ''συνδικαλιστών'' καθίσταται παντελώς περιττή. Στο δημόσιο πάλι με κάποιο τρόπο έπρεπε να δικαιολογηθούν μερικοι βρωμοκηφήνες, οι οποίοι χωρίς να εργάζονται, ''αγωνίζονταν'' και παίζανε με τους διακόπτες. Και εγώ ερωτώ: ΓΙΑΤΙ ??? μήπως δεν είχαν την ασφάλεια του δημοσίου ? μήπως δεν είχαν απο τις υψηλότερες απολαβές ? μήπως δεν απολάμβαναν όλοι ανεξαιρετως, προνομίων ?? μήπως δεν τύγχαναν υψηλής σύνταξης ??

Και σαν αυτά να είναι λίγα, αυτά τα αποβράσματα, ζητούσαν και ζητούν φόρο απο εμένα και απο εσένα, για να κάνουν ντόλτσεβίτες και ''ταξίδια επιμόρφωσης'', ακόμα και μεσούσης της κρίσης. Και τώρα που μιλαμε, κάποιοι απο δαυτους στη δύση του ''εργασιακού τους βίου'' :haha::haha: ζητάνε (και δυστυχώς θα λάβουν) και την ψήφο προκειμένου να συνεχίσουν το θεάρεστον έργο τους, όπως ακριβώς έγινε και με έτερους ''εργατοπατέρες'' που μπήκαν στην βουλή με διάφορα κόμματα.

Και μια και κάνουμε ερωτήσεις, ας ρωτήσω και εγώ κάτι: Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι της ΔΕΗ αυτό το σκυλολόι γιατί δεν τους απέπεμψε ?? γιατί δεν έκανε τίποτα για να τους χαλάσει τη σούπα ?? και τέλος, Γιατί ο κόσμος συνεχίζει να τους υποστηρίζει ??? ή μάλλον σε αυτό έχω απάντηση:

Όμοιος τον όμοιο αγαπά, και η κοπρια τα λάχανα.

Ότι και να τους έρθει, ότι και να πάθουν δεν τους αξίζει όυτε να τους περιφρονήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν δυνατό να ήταν 100% εντάξει η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ γιατι πολυ απλά τα τελευταία 30-35 χρόνια εχουμε ένα σάπιο πελατειακό κράτος, και το ίδιο ισχύει για την πλειοψηφία των συνδικαλιστών, φυτεμένα κομματοσκυλα του χειριστου είδους (με φωτεινές εξαιρέσεις προφανώς). Απο κει και πέρα νομιζω στα λόγια μου έρχεσαι, δε θελουμε καλύτερο δημόσιο γιατι δε το εχουμε γνωρίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν δυνατό να ήταν 100% εντάξει η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ γιατι πολυ απλά τα τελευταία 30-35 χρόνια εχουμε ένα σάπιο πελατειακό κράτος, και το ίδιο ισχύει για την πλειοψηφία των συνδικαλιστών, φυτεμένα κομματοσκυλα του χειριστου είδους (με φωτεινές εξαιρέσεις προφανώς). Απο κει και πέρα νομιζω στα λόγια μου έρχεσαι, δε θελουμε καλύτερο δημόσιο γιατι δε το εχουμε γνωρίσει ακόμα θέλουμε καλύτερο ιδιωτικό.

προπερ

Κατά τα λοιπά ναι συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε το καταλαβαίνω αυτο, γιατι θεωρείς ο ιδιώτης θα βαλει το συμφέρον σου (του κάθε πολίτη) πάνω απο το δικό του κέρδος; Το χεις δει να δουλεύει υπέρ του πτωχου σε κανένα άλλο μέρος του πλανήτη;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε το καταλαβαίνω αυτο, γιατι θεωρείς ο ιδιώτης θα βαλει το συμφέρον σου (του κάθε πολίτη) πάνω απο το δικό του κέρδος; Το χεις δει να δουλεύει υπέρ του πτωχου σε κανένα άλλο μέρος του πλανήτη;

παραπάνω που ''σε διόρθωσα'' λέγοντας ιδιωτικό, εννοόυσα ''ο καθένας την πάρτη του''. Το ανέλυσε πολύ γλαφυρά προ λίγων ημερών ο Γιανναράς.

Ασφαλώς και ο ιδιώτης δεν είναι ίδρυμα. Αλλά ούτε και το Δημόσιο είναι. Γιατί ακριβώς θεωρείς πως όταν η ΔΕΗ είναι δημόσια πρέπει να ''μπαίνει μέσα'' ??? Να ήταν οι κοινωνικές παροχές ο λόγος, να πώ μάλιστα. Αλλά το κόστος των κοινονικών τιμολογίων πάλι εμείς το επομιζόμαστε. Έτσι θα μπορεί και ο ιδιώτης να ''ασκεί κοινωνική πολιτική'', επιβαρύνοντας αντίστοιχα τους λοιπούς καταναλωτές. Και αφού την θές Δημόσια, και νοιάζεσαι για το δημόσιο συμφέρον δείξε μου που είναι οι κινήσεις και οι διαμαρτυρίες του κόσμου όταν αυτή ''μπαίνει μέσα'' συνέπεια ανίκανων διοικήσεων. Αλλά όχι. Και οι ανίκανοι διοικητές να παραμένουν (αφού κανένας δεν τους μέμφεται, άρα τους επικροτεί) και τα όποια ελλείμματα να καλύπτονται με έξτρα φόρους. Και μέσα σε αυτά, και τα ταξιδάκια των ''αγωνιστών''. Και όλο αυτό το σύνολο το βαφτίζεις Δημόσιο αγαθό ?? Γιατί εγώ το λέω πλιάτσικο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Μου περιγράφεις τον κίνδυνο να μοιραστεί την πίτα της αγοράς μια ΔΕΚΟ με μια ιδιωτική εταιρία και μόλις σου "θυμίζω" οτι και η ΔΕΚΟ που μας λές είναι ΑΕ, θυμάσαι να μου πεις ότι μα ναιιιιιι αλλά πρέπει να ξαναγίνει ΔΕΚΟ; Ρε μπαγάσηδες μπορείτε άνετα να πιάσετε καβγά και με τον ίδιο σας τον εαυτό ώρες ώρες.

Η Δ.Ε.Η. έγινε Α.Ε. το 2001 και από τότε άρχισε να τη "συμβουλεύει" η ΡΑΕ από που πρέπει να αγοράζει και πόσο πρέπει να πουλάει(βάλε και τις ΑΠΕτεωνιές της Ε.Ε.) για να φτάσει στο χάλι να δανείζεται και να χρειάζεται τώρα(για μηδέν έλλειμμα) να αυξάνει Χ00% την τιμή και να μαμωσταυρίζουν οι ανίδεοι.

Πρωτοφανές: Υποχρεώνουν τη ΔΕΗ να πουλά με ζημιά, ρεύμα στην "Αλουμίνιον" :: fpress

Στην Ελλάδα η χαμηλότερη τιμή ηλεκτρικού ρεύματος μεταξύ των «25» | naftemporiki.gr

Διπλασιάστηκε η τιμή του ρεύματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα | Εφημερίδα των Συντακτών | online έκδοση

Αντίθετα, την τελευταία δεκαετία τα περισσότερα ευρωπαϊκά κράτη έχουν βιώσει πρωτόγνωρες αυξήσεις στα τιμολόγια ρεύματος, με την Ελλάδα να βρίσκεται μάλιστα στις κορυφαίες θέσεις.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η τιμή της κιλοβατώρας για οικιακή χρήση στη χώρα μας, χωρίς να υπολογίζονται οι φόροι, αυξήθηκε από το 2001 μέχρι και το 2012 κατά 90% (από τα 0,0564 ευρώ στα 0,1065 ευρώ), ποσοστό που είναι από τα μεγαλύτερα στην Ευρωπαϊκή Ενωση.

.......

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, τις ακριβότερες τιμές ρεύματος, περιλαμβανομένων των φόρων ανά κιλοβατώρα, έχουν σήμερα στην Ευρώπη:......

- Η Νορβηγία με 0,187 ευρώ

Η ad hominen επίθεση που αυτήν ουσιαστικά υπαινίσσεσαι εδώ δεν υφίσταται. Το να πεις ότι εγώ έχω άκρως δεξιές απόψεις και ότι είμαι υπερ του στυγνού καπιταλισμού είναι τελειώς διαφορετικό απο το να με πεις τσάτσο των τραπεζών.

Ad Hominem είναι π.χ. να πω στους λαμπίτες να μην εξετάσουν καν τα επιχειρήματά σου π.χ. για τη ΔΕΗ, ακόμα και αν αυτά είναι σωστά, με το σκεπτικό ότι βρέξει χιονίσει υποστηρίζεις τη ΝΔ, άρα είσαι αμφισβητήσιμο πρόσωπο. Δεν είναι ανάγκη να σε προσβάλλω την προσωπικότητά σου.

Θυμάμαι τον ΟΤΕ να σου ρίχνει τη χρονοχρέωση στην ψηφιακή γραμμή στο κεφάλι και να πληρώνων εγώ το 1999 100,000 δρχ διμηνιαιο ISDN 64bit, επειδή η γκόμενα ήθελε να μιλάμε 2ωρα στο τηλ κάθε μέρα.

Θυμάμαι και γω την περίοδο εκείνη που το μοναδικό μόντεμ για isdn ήταν της ιντρακομ.

Να σε ρωτησω κατι; Οκ να δεχτώ οτι ειναι καλό η ΔΕΚΟ να ειναι ΔΕΚΟ. το ερώτημα μου ειναι γιατι να μη μπορεί και στον ίδιο τομέα να υπάρχει και ιδιώτης. Αν η ΔΕΚΟ όπως μας ενημέρωσε ο Πέτρος δίνει το αγαθό σε τιμή κόστους τότε ο ιδιώτης απλα δε θα μπορέσει να ανταγωνιστεί. Οποτε πιο το πρόβλημα μας;

Δεν έχεις δει ποτέ επιχειρήσεις να πουλάνε στο κόστος(ή και κάτω από αυτό παράνομα) για να εκτοπίσουν ανταγωνιστές και μόλις το πετύχουν να αυξάνουν τις τιμές(δες πρόσφατη διαμάχη cosmote-vodafone); Ξαναθυμίζω ότι το ρεύμα είναι φυσικό μονοπώλιο. Συμφέρει μόνο ένας και είναι καλύτερα να έχεις το δημόσιο γιατί έστω και με αυξημένο κόστος θα εξασφαλίζει επαρκή συντήρηση του δικτύου και επάρκεια για τις περιόδους αιχμής. Ο ιδιώτης ακόμα και να του επιβάλεις σταθερή τιμή πώλησης θα προσπαθήσει να βγάλει τα σπασμένα από αλλού.

Ακόμα και στη Νορβηγία ο παραγωγός είναι το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δει ποτέ επιχειρήσεις να πουλάνε στο κόστος(ή και κάτω από αυτό παράνομα) για να εκτοπίσουν ανταγωνιστές και μόλις το πετύχουν να αυξάνουν τις τιμές(δες πρόσφατη διαμάχη cosmote-vodafone); Ξαναθυμίζω ότι το ρεύμα είναι φυσικό μονοπώλιο. Συμφέρει μόνο ένας και είναι καλύτερα να έχεις το δημόσιο γιατί έστω και με αυξημένο κόστος θα εξασφαλίζει επαρκή συντήρηση του δικτύου και επάρκεια για τις περιόδους αιχμής. Ο ιδιώτης ακόμα και να του επιβάλεις σταθερή τιμή πώλησης θα προσπαθήσει να βγάλει τα σπασμένα από αλλού.

Ακόμα και στη Νορβηγία ο παραγωγός είναι το κράτος.

Άρα ο φόβος σου είναι πως ο ανταγωνιστής θα πουλήσει κάτω του κόστους και οι καταναλωτές θα τον προτιμήσουν.

Και αφού όλοι θέλουν τη ΔΕΗ έναντι του ιδιώτη, γιατί δεν κάνουν μια ''θυσία'' (να συνεχίσουν δηλαδή να πληρώνουν όσο τώρα στη ΔΕΗ) και να μην υπακούσουν στις σειρήνες του κάθε ιδιώτη ??

... Ατιμο πράμα το συμφέρον...

Εντιτ: Βασικά, ποιό συμφέρον.... Αυτός ο οποίος θα προτιμήσει την προσωρινα χαμηλότερη τιμή του ιδιώτη ενώ γνωρίζει τι τον περιμένει μετά, δεν τον λές ακριβώς συμφεροντολόγο.... κάπως αλλιώς τον λές.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τον κόπο που κάνεις, ωστε να κατανοήσω τον μηχανισμό που περιγράφεις.

Ελπίζω μόνο να αντιλαμβάνεσαι ότι:

Α) Καθώς είναι αδύνατο να γνωρίζω όλες αυτές τις παραμέτρους που εκθέτεις, το ότι ένα ωραίο πρωί (3 μέρες μετά την αίτηση μου για μετατροπή του συμβολαίου κινητής σε κάρτα), μια λαλίστατη κυρία με πήρε και μου πρότεινε να παραμείνω συνδρομητής συμβολαίου προσθέτοντας ακόμα 100' ομιλίας και ρίχνοντας την τιμή απο 21,80 -> 10 €, αυτόματα με βοήθησε να εξοικονομήσω παραπάνω απο τα μισά χρήματα που διέθετα για την κινητή τηλεφωνία. Και αυτό το θεωρώ κέρδος.

Οι εταιρείες κινητής δεν γνωρίζουν παρά ελάχιστα για τη ζήτηση της αγοράς που απευθύνονται. Ρίχνουν κάποια πακέτα προσφορών σαν παραγάδια για να αφήσουν τους καταναλωτές να εκδηλωθούν και μετά τα τροποποιούν συνέχεια.

Στην περίπτωσή σου πρέπει να καταλάβεις κάτι σημαντικό για τη ζήτηση. Εγώ π.χ. είμαι πρόθυμος να πληρώσω μέχρι 350€ την τηλεόραση LG 45k. Πρόθυμος, δεν σημαίνει ότι μέχρι εκεί φτάνει το εισόδημά μου. Τόσο πιστεύω ότι αξίζει με βάση τη διαθέσιμη πληροφόρηση. Αν με ενημερώσουν φίλοι μου ότι κάπου τη βρήκαν και 200€ τα κριτήριά μου θα αλλάξουν εντελώς. Αν μου πουν ότι οι άλλοι την έχουν 400€ τότε μπορεί να πληρώσω και πάνω από 350 για να την καπαρώσω. Στα οικονομικά κάνουμε πολλές φορές την υπόθεση των τέλεια πληροφορημένων αγοραστών-παραγωγών που δεν ισχύει στην πράξη.

Στο χώρο της κινητής υπάρχει μεγάλη σύγχυση στις τιμές(δεν υπάρχουν ξεκάθαρες κατηγορίες) πράγμα που επιτρέπει στην εταιρεία σου να σε εκμεταλλεύεται για μήνες πουλώντας σου στα 20 € και μόλις εσύ αλλάζεις όχι εταιρεία, αλλά πακέτο, επειδή βλέπεις ότι δεν συμφέρει σου κάνουν καλύτερη τιμή για να συνεχίσουν να παίρνουν από σένα το καλύτερο δυνατό.

Έχε υπόψη ότι οι τιμές στην κινητή, όπως και τα κέρδη των εταιρειών τελευταία έχουν μειωθεί λόγω ύφεσης.

Το ρεζουμέ που πρέπει να αντιληφθείς και είναι επιστημονικά σωστό είναι ότι στα ολιγοπώλια και ειδικά όπου υπάρχει δεσπόζουσα εταιρεία(π.χ. Ιντελ) δεν υφίσταται ανταγωνισμός στις τιμές παρά μόνο στην ποιότητα και στις παρεπόμενες υπηρεσίες(π.χ. after sales service).

Κλασσικό παράδειγμα εδώ στο λαμπ. Παλιά αγόραζες την 5770* της ΑΤΙ στα 200€ τιμή Ελλάδας. Τόσο στοίχιζε και η αντίστοιχη nvidia. Σήμερα η αντίστοιχη καρτα(R9 280X) ξεκίνησε με ~300€ και για την ΑΜΔ και για την nvidia(gtx 770).

Τί συνέβη και όλες οι κατηγορίες καρτών πήραν (>)100€ πάνω; Δεν έχει να κάνει με κόστος παραγωγής. Είχε γραφτεί άρθρο που εξηγούσε ότι με μυστικές συμφωνίες ανέβασαν τις τιμές σε όλα τα επίπεδα. Στο δυοπώλιο άνετα γίνεται.

*

5750-5770-5850-5870(top 1core)

280-280X-290-290X(top 1core)

Με άλλα λόγια: αυτό που μου ανέλυσες ως μηχανισμός, αφορά μια απόλυτη κατάσταση (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός), και ως τέτοια δεν γίνεται να είναι εκμεταλλεύσιμη απο όλους. Ωστόσο ακόμα και έτσι πάντα υπάρχει και για τους υπόλοιπους ένα περιθώριο να κερδίσουν κάτι. Ισως όχι το απόλυτο που απορρέει απο τον απόλυτο ανταγωνισμό, όπως τον αναλύεις, αλλά και απο το market segmentation.

Όχι δεν είναι απόλυτη-ξεκάθαρη όπως στο παράδειγμά μου. Η κατάσταση είναι πολύ θολή και γι'αυτό οι εταιρείες πειραματίζονται όπως είπα με την αγορά τους.

Τέλος ενδιαφέρον θα είχε η απάντηση στο ερώτημα: Πότε είμαστε πιο κοντα στο ''ιδανικό'' απόλυτο ανταγωνισμό ? όταν μια αγορά είναι μονοπολιακή, ή όταν υπάρχουν οι προυποθέσεις για εφαρμογή του market segmentation ?

Η τμηματοποίηση είναι τεχνική απορρόφησης του πλεονάσματος του καταναλωτή και βρίσκει εφαρμογή σε αγορές με περιορισμένο ανταγωνισμό όπως το ολιγοπώλιο και το μονοπώλιο. Δεν είναι μορφή αγοράς.

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε επειδή ο ΛΛ_ΝΕΟ μου παρουσίαζε ως προϊόν του ανταγωνισμού το ότι υπάρχουν στις cpu πολλοί συνδυασμοί τιμών-ποσοτήτων για να διαλέξεις. Σα να συγκρίνεις τάσια με καρμπυρατέρ.

Και το μονοπώλιο της ίντελ παλιότερα έβγαζε ένα τσιπ από το εργοστάσιο και του αχρήστευε τρανζίστορ για να το δώσει ως κατώτερο μοντέλο ικανοποιώντας από τον φτωχότερο μέχρι τον πλουσιότερο. Είναι κλασσική περίπτωση τμηματοποίησης αγοράς με χασούρα για όλους πλην του φτωχότερου, με την έννοια ότι πήρε κάτι ψιλοσκάρτο μέσα στο μπάτζετ του. Που δεν θα το έπαιρνε αν υπήρχε ένα μοντέλο επεξεργαστή προσφερόμενο σε μέση τιμή.

Άρα ο φόβος σου είναι πως ο ανταγωνιστής θα πουλήσει κάτω του κόστους και οι καταναλωτές θα τον προτιμήσουν.

Όχι ο φόβος είναι το τί γίνεται μόλις μείνει μόνος ο ιδιώτης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο φόβος είναι το τί γίνεται μόλις μείνει μόνος ο ιδιώτης.

Τίποτα δεν θα γίνει.

Το αντίστοιχο παράδειγμα εδώ στο νησί ήταν η κίνηση ενός γραφείου του εξωτερικού να γεμίζει με κόσμο ότι μικρό ξενοδοχείο και ενοικιαζόμενο δωμάτιο σε τιμές σούπερ. Είχαν φτάσει στο σημείο απλώς να ζητάνε τη γή απο τους ιδιοκτήτες (όποις είχε ένα προνομιούχο κομμάτι), να αναλαμβάνει το γραφείο το κόστος κατασκευής των δωματίων (όσο πιο μικρά - τόσο πιο πολλά = τόσο πιο καλά) με συμφωνία του τύπου ''αστα να τα δουλέψουμε εμείς (το γραφείο) για 4 -5 χρόνια και μετά είναι δικά σου''. Πολλοί ιδιοκτήτες μάλιστα φτάσαν για αυτά τα 4 -5 χρόνια να είναι απλοί υπάλληλοι στα δωμάτια ''τους''.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, τα όποια τοπικά γραφεία τουρισμού, δεν ήταν σε θέση να ανταγωνιστούν τέτοιες πρακτικές και έκλεισαν όλα. Η επόμενη κίνηση του μεγαλογραφείου (είχαν περάσει και τα 4 - 5 χρόνια) ήταν αρχικά να μειώσει δραματικά τις τιμές και στη συνέχεια να αφήσει εντελώς τα δωμάτια χάρισμα στους ιδιοκτήτες.

Κάποιοι καταστράφηκαν, και κάποιοι βρήκαν τρόπο και συνέχισαν μόνοι τους, και κάποιοι άλλοι είχαν μείνει εντελώς έξω απο αυτό το παιχνίδι και πηγαίναν εξ αρχής μόνοι τους χωρίς γραφεία. Βέβαια, και για να τα λέμε όλα, κάποιοι μάζευαν σαν τα μυρμήγκια, πρόσεξαν τι έφτιαχναν (καλύτερη ποιότητα και μεγαλύτερο μέγεθος σε βάρος του συνολικού αριθμού δωματίων), επεκταθήκαν , και ίσα που πρόλαβαν να ξεκινήσουν να δουλεύουν μόνοι τους. Φυσικά ήταν μειοψηφία. Οι πολλοί αρκούνταν να σκίζονται 5 - 6 μήνες στη δουλεία, και μετα να τα τρώνε όλα στας Ευρώπας. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ποιοι επιβίωσαν.

Όλα αυτά με 2 λόγια: κοντά στο νού και η γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε κολτ φοβαμαι μηπως ο ιδιωτης οταν μεινει μονος του (μας) παει καπου πιο κοντα σε αυτο παρα σε αυτο που λες εσυ...

Εξαθλίωση και φόβος στις φαβέλες της Μανωλάδας | πρωτη σελιδα , υπολοιπες ειδησεις 14 | ethnos.gr

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσουν οι συζητήσεις περι κοινής ωφελείας από ανθρώπους που δουλέυουν σε ιδιωτικές εταιρείες που αποσκοπούν ΜΟΝΟ στο κέρδος τους. Φαντάζομαι ότι όταν η εταιρεία ενεργεί με τρόπο ώστε το δημόσιο συμφέρον (είτε με υπόγειες συμφωνίες-νομοθετήματα-"διαγωνισμούς") να τίθεται σε αμφισβήτηση, υποβάλλουν αμέσως παραίτηση και ψάχνουν να βρούν δουλειά σε άλλη "όλα για το κοινό συμφέρον" εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι έχετε πάρει πρέφα οτι 99 στα 100 απο τα επιχειρήματα σας ουσιαστικά αναλύονται στο "τι θα γίνει αν τελικα γίνει αν εκλείψει ο ανταγωνισμός". Το πως αυτό ειναι επιχείρημα υπέρ της διατήρησης μονοπωλίου πραγματικά με ξεπερνά.

Link to comment
Share on other sites

:dirol: εμένα πάλι με ξεπερνά το γεγονος ότι για 5000 εισόδημα πληρώνεις 2450 φόρο και δηλωνε ο άγιος Στουρνάρας ότι δεν υπάρχει υπερφορολόγηση....τι να πεις ....ο καθένας τον πόνο του:baby:

Σε εκλιπαρώ...έτσι για το καλοκαιράκι...βάλε την παλιά φωτο της Μόνικα για avatar...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Ελληνες, καχύποπτοι, φτιάχνουν νέους «μύθους» | Ελλάδα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Βαθιά πεπεισμένοι, λοιπόν, εμφανίζονται οι συμπολίτες μας σε ποσοστό 75,25% ότι η κρίση της ελληνικής οικονομίας ήταν προσχεδιασμένη από διάφορα εξωθεσμικά κέντρα, 68,66% υποστηρίζει ότι το φάρμακο ενάντια στον καρκίνο έχει βρεθεί αλλά δεν δίνεται σε ευρεία κυκλοφορία, 58,74% ισχυρίζεται ότι η επίθεση στους δίδυμους πύργους ήταν αποτέλεσμα καλά οργανωμένου σχεδίου των ΗΠΑ για να επιβάλουν την εξωτερική τους πολιτική. Και η «δαιμονοποίηση» των ΗΠΑ καλά κρατεί, με το 27% των ερωτώμενων να πιστεύουν ακόμη και ότι ο Νιλς Αρμστρονγκ δεν πάτησε ποτέ στη Σελήνη το 1969 και η προσελήνωση είχε σκηνοθετηθεί σε ερημική τοποθεσία!
Link to comment
Share on other sites

:dirol: εμένα πάλι με ξεπερνά το γεγονος ότι για 5000 εισόδημα πληρώνεις 2450 φόρο και δηλωνε ο άγιος Στουρνάρας ότι δεν υπάρχει υπερφορολόγηση....τι να πεις ....ο καθένας τον πόνο του:baby:

Σε εκλιπαρώ...έτσι για το καλοκαιράκι...βάλε την παλιά φωτο της Μόνικα για avatar...

Για πάρτη σου μωρή κουφάλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.