Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] δεν έχω καταλάβει γιατί τρώγεστε, μιας και ΠΑΝΤΑ η κυβέρνηση παίρνει αντιλαϊκές αποφάσεις ενώ η αντιπολίτευση ΠΑΝΤΑ διαφωνεί και είναι μαζί με τον λαό. Και όταν αλλάξουν θέση τα κόμματα, πάλι το ίδιο γίνεται. ΠΑΝΤΑ η κυβέρνηση θα παίρνει αντιλαϊκές αποφάσεις ενώ η αντιπολίτευση ΠΑΝΤΑ θα διαφωνεί και θα είναι μαζί με τον λαό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] δεν έχω καταλάβει γιατί τρώγεστε, μιας και ΠΑΝΤΑ η κυβέρνηση παίρνει αντιλαϊκές αποφάσεις ενώ η αντιπολίτευση ΠΑΝΤΑ διαφωνεί και είναι μαζί με τον λαό. Και όταν αλλάξουν θέση τα κόμματα, πάλι το ίδιο γίνεται. ΠΑΝΤΑ η κυβέρνηση θα παίρνει αντιλαϊκές αποφάσεις ενώ η αντιπολίτευση ΠΑΝΤΑ θα διαφωνεί και θα είναι μαζί με τον λαό.

Θα είχες δίκιο αν βρισκόμασταν στο 2006-2007 και υποστήριζα το ΠΑΣΟΚ. Αλλά επειδή δεν υποστήριζα ποτέ το ΠΑΣΟΚ, επειδή θέλω να πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι το παλιό, νυν, ή μελλοντικό ΠΑΣΟΚ, και επειδή δεν νομίζω ότι μαντεύεις το μέλλον, διαφωνώ με αυτό που λες.

Aν γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση, και αν γίνει αυτό που λες, τότε και εγώ θα αλλάξω στάση, θα πω δημόσια ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αυτό που νομίζω τώρα ότι είναι και θα σταματήσω να σας πρήζω.

Τώρα, ο LL_NEO με προκάλεσε πάλι με δύο τρόπους, από την μία λέγοντας ότι χαϊδεύω αυτιά, το οποίο είναι αλήθεια με την έννοια ότι διαφωνώ με την κυβέρνηση, τι να πω? "Ναι μεν, αλλά"? Εξάλλου όπως λες, η "αντιπολίτευση πάντα διαφωνεί", αυτό ακριβώς είπα.. Από την άλλη μου βάζει λόγια στο τι λέω για τους άλλους ψηφοφόρους, ε αυτό απλά δεν το δέχομαι, δεν είπα αυτό που είπε.-

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

Θα σου απαντήσω λέγοντας ότι στον πρώτο χρόνο της διακυβέρνησης ΠΑ.ΣΟ.Κ. όπου ο Σαμαράς ήταν ενάντια στο Μνημόνιο, πάλι είχα φάει τα μουστάκια μου εδώ μέσα είτε υπερασπιζόμενος διαρθρωτικά μέτρα, είτε κατακρίνοντας επεισόδια που γίνονταν στα πλαίσια διαδηλώσεων. Το κόμμα που υποστηρίζω αξιωματική αντιπολίτευση ήταν τότε και θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω μασαζ στα αυτιά του sstav και του κάθε sstav ([MENTION=5271]sstav[/MENTION] ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν αναφέρω το όνομα σου απαξιωτικά). Επίσης στον πρώτο χρόνο διακυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ δε θυμάμαι να μπήκα εδώ και να είπα το πρόβλημα είναι οι ΠΑΣΟΚοι που ψηφίζουν ΓΑΠ επειδή έχει ωραίο μουστάκι.

Στο σημείο αυτό ξαναδιαβάζοντας τη συζήτηση και συγκρίνοντας τα παρακάτω κείμενα:

και το πρόβλημα δεν είναι ο LL_NEO, αλλά οι δεκάδες χιλιάδες τύποι και τύπισσες που πήγαν και ψήφισαν Σαμαρά γιατί.. σέβεται την πεθερά του.
Πρόβλημα όσοι ψηφίζουν κατι αντίθετο με εσένα

θεωρώ ότι πρέπει να ζητήσω συγνώμη απο το [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] μιας και το παιδί ξεκάθαρα έλεγε ότι πρόβλημα είναι όσοι ψηφίζουν κάτι αντίθετο απο αυτόν με κριτήρια που ο ίδιος δεν τα εγκρίνει, αλλά πριν απο αυτό θα ήθελα να τον ρωτήσω αν θεωρεί πρόβλημα και όσους ψηφίζουν Τσίπρα μόνο και μόνο επειδή είναι απο τα Εξάρχεια και το παίζουν τζιβάτοι και ωραίοι.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι πρέπει να ζητήσω συγνώμη απο το [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] μιας και το παιδί ξεκάθαρα έλεγε ότι πρόβλημα είναι όσοι ψηφίζουν κάτι αντίθετο απο αυτόν με κριτήρια που ο ίδιος δεν τα εγκρίνει, αλλά πριν απο αυτό θα ήθελα να τον ρωτήσω αν θεωρεί πρόβλημα και όσους ψηφίζουν Τσίπρα μόνο και μόνο επειδή είναι απο τα Εξάρχεια και το παίζουν τζιβάτοι και ωραίοι.

Δεκτή η ειρωνική συγγνώμη, αμφιβάλλω ότι η πλειοψηφία τζιβατων των Εξαρχείων ψηφίζουν Τσίπρα, (συνήθως ΑΝΤΑΡΣΥΟαναρχιζουν αλλά δεν παίρνω και όρκο ) αλλά ναι είναι πρόβλημα αν τον ψηφίζουν για αυτό.

Ψήφος σε πολιτικό κόμμα, μόνο με ιδεολογικά και πολιτικά κριτήρια, αντικειμενικά αυτά είναι τα κριτήρια για να διοικήσει κάποιος μια χώρα. Όχι επειδή ο αρχηγός είναι όμορφος, έχει 3 διδακτορικά, είναι από γνωστό τζάκι, ο προπάππους του ήταν φοβερός πρωθυπουργός, έχει μεγάλο.... μουστάκι, είναι συντοπίτης ή τιμάει την πεθερά του.

Τι ποιο απλό?

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Ο μηχανισμός της αγοράς δεν αμείβει μόνο σπανιότητα. Όποιος θέλει, ας ψάξει να τα βρει. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβες το point μου. Δεν γίνεται να έχουμε τόσα "ταλέντα" (=πτυχιούχους, ανθρώπους με προϋπηρεσία/attitude/κονέ, hardworking τύπους που μια ζωή κάνουν 2 ή 3 δουλειές, τόσους ψωνισμένους braggers, κτλ) και να έρχεσαι να μου πετάς ένα "το επιχειρείν δεν είναι για όλους". Τα ίδια λένε και όσοι πρωτομπαίνουν σε ΤΕΙ/ΑΕΙ. Αρχικά πετάνε ένα "ααααχ, μπήκα, αραλίκι τώρα" και μετά έχουν το θράσος να σου λένε "ε, το πανεπιστήμιο δεν είναι για όλους". Μα δουλευόμαστε?

Αμοίβει χρησιμότητα(συνάρτηση ζήτησης) και σπανιότητα(συνάρτηση προσφοράς). Όταν η χρησιμότητα είναι ίδια ή περίπου ίδια κοιτάμε τη σπανιότητα.

Το επιχειρείν, δυστυχώς, δεν είναι για όλους.

The Venture Capital Secret: 3 Out of 4 Start-Ups Fail - WSJ

The lifespan of a small business in America | Business Appraisal Blog

Σχετικά με τα διδακτορικά τώρα. Ο μέσος όρος IQ σε διδακτορικά στις θετικές επιστήμες είναι 130. 3 σε κάθε 100 άτομα. Μεγάλη διαφορά από τον μέσο άνθρωπο(100) σε επίπεδο αντίληψης. Ακόμα θυμάμαι συμμαθητές μου στο Λύκειο που στο κλάσμα log2/log4 απάλειφαν τα log. Θα περίμενες ποτέ διδακτορικά από άτομα με τόσο χαμηλή αντίληψη;

Υπάρχουν κάποια πράγματα που όσο σκληρά και να προσπαθείς δεν τα πετυχαίνεις αν δεν έχεις και κάποια έφεση.

Μην μπερδεύεις το αμερικανικό όνειρο, δηλαδή το εμπόριο ελπίδας, με τη σκληρή στατιστική πραγματικότητα.

Όλα τα διάβασα και τα κατανόησα. Αυτό που θέλω είναι τα χρήματα που "σου αρπάζει" κάποιος να μην πάνε στον βρόντο.

Προφανώς και για να υπάρξουν επενδύσεις πρέπει να υπάρχει κέρδος. Δεν είπαμε ότι οι δημοκρατίες στηρίζουμε τους λίγους Αρκεί να μην είναι σε βάρος του κοινωνικού συνόλου όπως συμβαίνει π.χ. με ένα ολιγοπώλιο στην ενέργεια.

Με συγχωρείς αλλά απλά λολ εδώ. Ο άλλος γράφει ξεκάθαρα:

Ψάχνω να βρω στο άρθρο του Δελαστικ κάποιο ποιοτικό στοιχείο ρε συ για το πως αυτοί οι άνθρωποι έκανα ding στο μύριο. Πόσα χρόνια τους πήρε, αν γενικώς προέρχονταν απο εύπορη οικογένεια, σε ποιο τομέα δραστηριοποιούνταν. Τίποτα.

Το άρθρο του Δελαστίκ γράφει:

Οσον αφορά δε τη συνολική περιουσία των εκατομμυριούχων της Γηραιάς Ηπείρου -επαναλαμβάνουμε, αναφέρονται οι αριθμοί μόνο στα μετρητά που κατέχουν τα άτομα αυτά, όχι τα ακίνητα, μετοχές κ.λπ.- αυτή ανέρχεται (κρατηθείτε!) στα... 12,39 τρισεκατομμύρια (όχι, δεν πρόκειται περί τυπογραφικού λάθους, για τρισεκατομμύρια μιλάμε!) δολάρια. Οσο για την περιουσία τους, αυτή αυξήθηκε κατά 14% μέσα στο 2013 της κρίσης - λίγο περισσότερο δηλαδή από τον αριθμό τους. Καθόλου άσχημα δηλαδή για μια ήπειρο που παραδέρνει στην κρίση πέντε χρόνια τώρα.

Ο πτυχιούχος της ΑΣΟΕΕ που δουλεύει για 700€-1.200€ τί να σκεφτεί; Τί κερδίζει μια δημοκρατία από μια τόσο ακραία κατάσταση;

Hero, μήπως είσαι τελικά από τους λεφτάδες του λόμπι της δραχμής που θα μας αρπάξει τις περιουσίες;

Μα να το έλεγε κάποιος που δεν έχει διαβάσει ποτέ του βιβλία, να το καταλάβω. Αλλά το "ακροδεξιός φασίστας" απέχει σημαντικά από "το πιο δεξιό κομμάτι της ΝΔ".

Δεκτόν. Παραφέρθηκα και πρέπει να ζητήσω συγνώμη από τον [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION].

Και όχι ρε φίλε. Δεν πατάει κάποιος επί πτωμάτων απλά και μόνο επειδή έτσι είναι η λειτουργία της οικονομίας. Αυτές οι ερμηνείες μου θυμίζουν το "όσα δεν πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια".

Έχεις δει μισθούς πτυχιούχων από καλές σχολές; Και σε εύρωστες εταιρείες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι για όλους γιατί μιλάμε για ένα από τα δυσκολότερα πράγματα. Ο δικός μου αντίλογος είναι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αρκετά ευνοϊκό περιβάλλον για τις επιχειρήσεις. Αυτό είναι από τα πρώτα εμπόδια.

Για τη συσχέτιση IQ και qualifications άνοιξες μεγάλη κουβέντα. Αν το IQ είναι υψηλό, τότε ο μαθητής/σπουδαστής χρειάζεται λίγο χρόνο για να μάθει την ύλη. Αν είναι χαμηλό, τότε χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο.

Παρόλα αυτά, το παράδειγμα σου με τους συμμαθητές στο λύκειο δεν μπορώ να το θεωρήσω ικανό επιχείρημα. Στο λύκειο θυμάμαι όλους "μας περνούσαν" οπότε δεν υπήρχε λόγος να ασχοληθούν με λογάριθμους όταν οι βλέψεις τους ήταν να δουλέψουν στο μαγαζί του πατέρα τους ή να μπουν σε κάποια θεωρητική σχολή.

Ο πτυχιούχος της ΑΣΟΕΕ που δουλεύει για 700€-1.200€ τί να σκεφτεί; Τί κερδίζει μια δημοκρατία από μια τόσο ακραία κατάσταση;

Hero, μήπως είσαι τελικά από τους λεφτάδες του λόμπι της δραχμής που θα μας αρπάξει τις περιουσίες;

Ο πτυχιούχος της ΑΣΟΕΕ φαντάζομαι είναι σε θέση να κατανοήσει ότι τα μεγέθη αλλάζουν όταν κοιτάει μια ήπειρο από μια χώρα, και όταν οι δραστηριότητες των νεο-εκατομμυριούχων είναι πιο ιντερνασιοναλ. Αλλά ναι, θεωρώ το hourly rate για πτυχιούχο στην Ελλάδα ψιλοάθλιο.

Λες να ήμουν και να σπαταλούσα πολύτιμο χρόνο εδώ?

Έχεις δει μισθούς πτυχιούχων από καλές σχολές; Και σε εύρωστες εταιρείες ακόμα.

Εσύ που υποθέτω θα έχεις δει. Τι μισθούς είχαν προ παγκόσιας ύφεσης?

Link to comment
Share on other sites

ρε, αυτός ο άνθρωπος ήταν υπουργός, ΓΤΕΤ...

[MENTION=210]MEL[/MENTION]eorr μπορείτε να μου εξηγήσετε με λογικά επιχειρήματα τί σας νοιάζει εάν η δημόσια περιουσία ανήκει στο Κράτος ή πουληθεί σε ιδιώτες;

https://twitter.com/AdonisGeorgiadi/status/483949515234635776

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Ψυχάρης ήταν υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα της ΔΕΗ

«Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΗ

Το Βήμα 17/11/2008

Ψυχάρης Σταύρος Π.

Η ιστορία της ΔΕΗ γέμει συναρπαστικών επεισοδίων. Η δημόσια αυτή εταιρεία κατάφερε να επιβιώσει και να καταστήσει πραγματικότητα τον εξηλεκτρισμό της χώρας. Και τούτο παρά τις προσπάθειες πολλών να την απομυζήσουν και τελικώς να την αχρηστεύσουν ώστε να την ιδιοποιηθούν ξένα συμφέροντα και τα εν Ελλάδι φερέφωνά τους.

Η ΔΕΗ άρχισε να μεγαλώνει ουσιαστικά και να αναπτύσσεται συστηματικά από τη δεκαετία του 1950. Τότε καταργήθηκε η σύμβαση με την Ηλεκτρική Εταιρεία Αθηνών- Πειραιώς (θυγατρική της αγγλικής Πάουερ), που είχε το προνόμιο ηλεκτροδοτήσεως της περιοχής πρωτευούσης, και ανετέθη το έργο στη ΔΕΗ, δηλαδή στη Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού.

Μια μεγάλη εταιρεία με χιλιάδες εργαζόμενους υπαλλήλους και κυρίως τεχνικούς και εργάτες, που όργωσαν τη χώρα για να φτάσει το ρεύμα ως το πιο απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας, δημιουργήθηκε με τα χρήματα τόσων φορολογουμένων.

Φυσικά έγιναν και σπατάλες και λάθη και- δυστυχώς- πολλές αρπαγές δημοσίου χρήματος. Ορισμένοι από τους διοικήσαντες τη ΔΕΗ κατηγορήθηκαν για διαφθορά, ενώ άλλοι υπήρξαν γραφικές φιγούρες σαν τον στρατηγό που από επικεφαλής του Στρατεύματος, όταν έγιναν οι εκλογές της βίας και της νοθείας το 1961, επελέγη το 1967 από την απριλιανή χούντα για να διοικήσει τη ΔΕΗ.

Από τις αρχές της δεκαετίας του 1990, επί κυβερνήσεως Μητσοτάκη, άρχισαν οι προσπάθειες ιδιωτών να πάρουν μέρος του έργου της ΔΕΗ, να παράγουν δηλ. σε δικά τους εργοστάσια ηλεκτρικό ρεύμα και να το πωλούν στη ΔΕΗ για να το διαθέτει στην κατανάλωση. Η πρώτη τέτοια απόφαση του κ. Μητσοτάκη απερρίφθη από το (δικό του!) υπουργικό συμβούλιο το 1993. Πρωταγωνιστής της αντιδράσεως στο διαβόητο σχέδιο Κυρατσάκη (από το όνομα του ιδιώτη που οργάνωνε τη δουλειά) ήταν ο κ. Γ. Σουφλιάς- που διέσωσε τη χώρα από μια πολυετή επαχθή σύμβαση.

Τα χρόνια πέρασαν και η ΔΕΗ βγήκε στο Χρηματιστήριο, έγινε πολυμετοχική εταιρεία, με το ελληνικό Δημόσιο όμως να διακρατεί το 51% των μετοχών και άρα τον έλεγχο της εταιρείας. Η κυβέρνηση Καραμανλή παρέλαβε από την κυβέρνηση Σημίτη μια κερδοφόρα επιχείρηση, η οποία σε λίγα χρόνια κατέστη ζημιογόνος...

Σήμερα, με τα όσα απεκάλυψε η σοβούσα διεθνής οικονομική κρίση αποδεικνύεται πόσο σωστή είναι η άποψη ότι βιομηχανίες στρατηγικής σημασίας για τη χώρα πρέπει να ελέγχονται τελικώς από το Δημόσιο. Φαντασθείτε εν όψει της κρίσης η ΔΕΗ να ανήκε σε ξένους (λ.χ. σε Ιάπωνες, όπως η πολυεθνική που διοικούσε ο νυν διοικητής της ΔΕΗ). Δεν θα έκαναν καν τον κόπο να μας ανακοινώνουν τις αυξήσεις τιμών, θα το μαθαίναμε κατά την ώρα της πληρωμής. Τουλάχιστον σήμερα έχομε την ελπίδα ότι ο «μάνατζερ» επιτέλους θα αποπεμφθεί».

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ λάθος τρόπο εκφράζεται αυτός ο άνθρωπος.
Fixed:

"Άνθρωπος" ;

Αν και δε φταίει αυτός, οι 5288 που του έβαλαν σταυρό φταίνε.

Ας ξεκινήσει τη διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος από αυτούς και μετά, αν πάει καλά, το κόβουμε και στους υπόλοιπους.

Στο μεταξύ πάω να κάνω εισαγωγή κεριών και πάγου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι γελοίο να υπάρχουν στην ίδια πρόταση η λέξη "Σημίτης" και "κερδοφόρος". Εκτός αν αναφερόμαστε στον ίδιο. Εγώ θυμάμαι ότι τότε άρχισαν να κλείνουν οι πρώτες επιχειρήσεις, και κατά το 90% ήταν στην Β. Ελλάδα, όταν στα νότια της χώρας δεν κατάλαβαν τι εστί βερύκοκο παρά μόνο όταν άκουσαν την λέξη κρίση το 2009.

Link to comment
Share on other sites

"Άνθρωπος" ;

Αν και δε φταίει αυτός, οι 5288 που του έβαλαν σταυρό φταίνε.

Ας ξεκινήσει τη διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος από αυτούς και μετά, αν πάει καλά, το κόβουμε και στους υπόλοιπους.

Στο μεταξύ πάω να κάνω εισαγωγή κεριών και πάγου...

Ρε φίλος θα μας τρελάνεις;

Εσύ δεν παραπονιόσουν πριν ότι έχεις μεγάλη κατανάλωση; Ορίστε. Ταμήλος και μπουμπούκος σου δίνουν τη λύση μέχρι να βρεις λύση.

Σου κόβουν το ρεύμα ώστε να βρεις τη διαρροή και ταυτόχρονα να έρθεις κοντά με την οικογένειά σου λέγοντας ιστορίες γύρω από τη θαλπωρή της εστίας.

Άντε, γιατί έχουμε χάσει κάθε επαφή με το παρελθόν μας. Χαζές ήταν τόσες γιαγιάδες που μας έλεγαν ιστορίες με τις λάμπες;

GYALINI-LAMPA-LADIOU-Glass-petroleum-lamp.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι 5288 που του έβαλαν σταυρό φταίνε.

Ας ξεκινήσει τη διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος από αυτούς και μετά, αν πάει καλά, το κόβουμε και στους υπόλοιπους.

[troll on]

Έχουν πρόβλημα επειδή δεν σε ρώτησαν τι να ψηφίσουν?

[troll off]

Οι βλακείες του δεν έχουν σταματημό, ο άνθρωπος παίζει να είναι πιο χαζός από τον Ανατολακη με αυτά που λέει.

Θυμίζω την επιτροπή της Βουλής που δεν δεχόταν να διαβάσει και να μάθει, απλά ήθελε να τσεπωσει τα χρήματα , τους μνηστήρες της... Πηνελόπης και τώρα αυτό. Και ο Πρωθυπουργός του έχει πλέξει το εγκώμιο.

Ενδιαφέρον αυτό του Ψυχάρη, υπάρχει κάπου η τωρινή του στάση, διατυπωμένη?

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανατολάκης καθόλου χαζός. Τόσα χρόνια τα έπαιρνε από τον Κόκκαλη, μετά τα έπαιρνε από τη Μουρλή των Ελλήνων, τώρα δουλεύει στο ΥΠΕΠΘ. Χαζοί είναι 11 εκατομμύρια άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ασε μας κουκλιτσα μου!

Ποιος Ψυχαρης και κουραφεξαλα...

Βλεπω τον μεγαλοεκδοτη σου και σου κανω raise μια κυβερνηση

Όταν η ΝΔ ήταν υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα της ΔΕΗ

Βούλτεψη για ΔΕΗ: Το 2011 δεν ήμασταν κυβέρνηση, μπορούσαμε να λέμε ότι θέλουμε - ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.