Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τα φωτοβολταικα με τη μορφη που εχουν δεν ειναι ιδιωτικοποιηση παραγωγης. Ειναι επιδοτουμενα απο ολους εμας τους υπολοιπους. Ειναι μια στρεβλωση.

Δεν θα διαφωνήσω σε μία άλλη οπτική γωνία, πες μου όμως, συμφωνείς με αυτό το πράγμα ή όχι?

Αν η μικρη δεη πχ. εχει χαμηλοτερες τιμες, τοτε η μεγαλη δεη ειτε θα κλεισει γιατι δεν θα παιρνει κανεις, ειτε θα μειωσει και αυτη ξυλωνοντας ανερχομενους υποψηφιους πολιτικους απο το payroll.Απλο?

Η μικρή ΔΕΗ θα έχει και την ικανότητα να παρέχει τα φορτία όλης της υπόλοιπης ΔΕΗ?

Την μανία σου με τους ανερχομενους υποψηφιους πολιτικους που δεν έχουν 4σέλιδο βιογραφικό δεν θα την λύσουμε τώρα..

Αυτα ειναι πολυ απλα για να διαφωνουμε. Επιμενεις σε λογικες κρατισμου πασοκ.

Που την είδες την λογική κρατισμού? Με ενδιαφέρει να μην ξεπουληθεί δημόσια περιουσία, να υπάρχουν εισφορές από εκεί που μπορούν να υπάρχουν εισφορές, και να μπορεί να έχει ρευμα και ο πιο φτωχός πολίτης της χώρας. Αυτά με κάνουν κρατιστή και μάλιστα ΠΑΣΟΚο?

Σίγουρα πάντως δεν συμβουλευόμαστε τα forums

Το άσχετο..

Αυτό πως το συμπέρανες εσύ προσωπικά?

Μιλάω για εθνικές οδούς και διόδια. Οι δρόμοι δεν έχουν φτιαχτεί, οι εργολάβοι δεν έχουν φάει ρήτρα, και παρόλο αυτά πληρώνουμε διόδια για να φτιαχτούν. Και όταν υπάρχουν κινήματα εναντίον τους, οι κυβερνήτες νομοθετούν υπέρ τους..

Ως καταναλωτής ή ως μέρος μιας ομάδας ανθρώπων που με χώνουν σε δημόσιο?

Ως καταναλωτής

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω σε μία άλλη οπτική γωνία, πες μου όμως, συμφωνείς με αυτό το πράγμα ή όχι?

Διαφωνω καθετα. Οπως και με τις επιδοτησεις κλιματιστικων, αγροτικες επιδοτησεις 500 εκ., εμμεσες επιδοτησεις μηχανικων, συμβολαιογραφων, φαρμακοποιων (αυτα τα φιλελευθερα καπιταλιστικα που λες οτι εχουμε)

Η μικρή ΔΕΗ θα έχει και την ικανότητα να παρέχει τα φορτία όλης της υπόλοιπης ΔΕΗ?

Την μανία σου με τους ανερχομενους υποψηφιους πολιτικους που δεν έχουν 4σέλιδο βιογραφικό δεν θα την λύσουμε τώρα..

Οχι αλλα δεν σημαινει οτι θα ειναι παντα μικρη αν η μεγαλη συνεχισει ετσι.Δεν ειναι δικη μου επινοηση η μεταβαση απο την προστασια των εργατων στην πολιτικη και αν εσυ δεν βλεπεις confict εκει ξαναδεστο.Οπως και τον σκοτεινοπουλο που οταν εσφιξαν οι πολοι κρατησε τη θεση στο δσ αντι για των εργατων.Ας μην ειναι 4σελιδο, ας εχει καποια δειγματα επιτυχιας/ικανοτητας εκτος πανεπιστημιου και "λαικων" αγωνων (μπουταρης αν θες)

Που την είδες την λογική κρατισμού? Με ενδιαφέρει να μην ξεπουληθεί δημόσια περιουσία, να υπάρχουν εισφορές από εκεί που μπορούν να υπάρχουν εισφορές, και να μπορεί να έχει ρευμα και ο πιο φτωχός πολίτης της χώρας. Αυτά με κάνουν κρατιστή και μάλιστα ΠΑΣΟΚο?

Αρα σε ενδιαφερει να πουληθει σε μια οκ τιμη? Αν ναι ποιος θα επρεπε να την καθορισει?Διαφωνω με τις επιδοτησεις και τις δωρεαν παροχες, περα απο αναπηρους, υπερηλικες κλπ. Οι λογικες του ολα ειναι κρατικα και τα αρμεγουμε κατα το δοκουν εννοω που εδραιωθηκαν επι πασοκ, και τωρα ολοι αυτοι οι συνδικαλιστες που παγιωθηκαν τοτε, απλωνουν χειρα στο πιο κοντινο σε φυσικη προεκταση που ειναι ο τσιπρ

Το άσχετο..

Μιλάω για εθνικές οδούς και διόδια. Οι δρόμοι δεν έχουν φτιαχτεί, οι εργολάβοι δεν έχουν φάει ρήτρα, και παρόλο αυτά πληρώνουμε διόδια για να φτιαχτούν. Και όταν υπάρχουν κινήματα εναντίον τους, οι κυβερνήτες νομοθετούν υπέρ τους..

Για αυτο μια συγκυβερνηση θα απετρεπε τετοια πραγματα (αν τελικα δεν τσυριζουν και λενε μουφες) αλλα ετσι οπως το πανε τους βλεπω για επιστροφη σε ποσοστα συνασπισμου.Το να ειναι ο ενας απο κατω και να φωναζει για ολα, ή πανω και να κανει οτι γουσταρει δεν θετει κανεναν προ των ευθυνων του

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] Μου αρέσει ο τρόπος που στρεβλώνεις την αλήθεια κατά της αριστεράς.

Οπότε ή αγιοποιούμε την αριστερά ή στρεβλώνουμε την αλήθεια.

Εύγε. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ή αγιοποιούμε την αριστερά ή στρεβλώνουμε την αλήθεια.

Εύγε. :clap:

Για το πρόσφατο περιστατικό δεν ήταν μάρτυρες υπεράσπισης για το αδίκημα της τρομοκρατίας, άρα στρεβλώνεται η αλήθεια όταν το αναφέρεις έτσι. Για παλιότερα περιστατικά, δεν βλέπω καταδικασμένο της 17Ν να είχε μάρτυρα υπεράσπισης βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ. Άσε που πριν 9 χρόνια ήταν άλλη η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ή αγιοποιούμε την αριστερά ή στρεβλώνουμε την αλήθεια.

Εύγε. :clap:

Μην του την πολυλες και πάθεις τίποτα......

Νεαροί γρονθοκόπησαν τον καθηγητή Νίκο Μαραντζίδη | Ελλάδα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Μεγειές το μπλε!:D

Insert jokes about color and political orientation

Θέλω να δω μια φορά αριστερό ή δεξιό βουλευτή που να μην γίνεται συνήγορος/μάρτυρας υπεράσπισης, σε συμφέροντα ή τρομοκράτες.

Καλώς ήρθες στη δεξιά φίλε. :hehe:

Άσχετο αλλά αυτός ο Θανάσης Πετράκος βλέπω υπάρχει (πχ στο άρθρο σκάνδαλο) παντού. Εγώ ρε παιδιά όπως τον βλέπω και παρακολουθώ, μου θυμίζει έναν δάσκαλο που είχα παλιά στο σχολείο.

Αυτός λοιπόν έλεγε. Ο μαθητής το μέγιστο που μπορεί να πάρει είναι το 7, ο δάσκαλος παίρνει το 8, ο Einstein το 9 και ο Ύψιστος το 10. Και δεν σήκωνε κουβέντα να 'ουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΟΚΑΡ: Όταν οι Ιάπωνες υποκλίνονταν στην Ελλάδα - NEWS247Προτελευταια παραγραφος

και μετα αυτο http://www.eglimatikotita.gr/2014/07/blog-post_8664.html (υπαρχει και αλλου σαν ειδηση αλλα εβαλα οτι βρηκα γρηγορα) Ελάτε να επενδύσετε, αλλά όταν γίνουμε εμείς κυβέρνηση θα σας κρατικοποιήσουμε!

α και μετα αυτο http://www.nytimes.com/2012/04/21/business/global/spain-stings-argentina-over-nationalization-of-repsol-ypf.html?_r=0

Spain Stings Argentina Over Oil Company Nationalization

Σχετικα με τη ΔΕΗ καπως καλυτερα απο οτι τα ειπα εγω http://www.capital.gr/stoupas/?i=i02072014

απο εκει και αυτο Ελεύθερος μετά την απολογία του με εγγύηση 60.000 ευρώ και τους περιοριστικούς όρους της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα και της εμφάνισης σε αστυνομικό τμήμα αφέθηκε στις 26/4/13 ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, Νίκος Φωτόπουλος, ο οποίος είναι κατηγορούμενος για αδικήματα που επισύρουν ποινή ισόβιας κάθειρξης και συγκεκριμένα για απιστία σε βαθμό κακουργήματος, από την οποία προκλήθηκε συνολική ζημιά σε βάρος της ΔΕΗ ποσού 10.409.880,05 ευρώ.

Η υπόθεση αφορά τις παράνομες χρηματοδοτήσεις της ΔΕΗ προς τη ΓΕΝΟΠ, όπως το δάνειο των 500.000 ευρώ που κατηγορείται ότι πήρε ο κ. Φωτόπουλος το 2010 για λογαριασμό του συνδικαλιστικού οργάνου στο οποίο είναι πρόεδρος και δεν επεστράφη ποτέ.

Ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ κατηγορείται επίσης για μεγάλα χρηματικά ποσά που πήρε η συνδικαλιστική οργάνωση από τη ΔΕΗ, για να διοργανώσει ταξίδια και συνέδρια (με τη συμμετοχή ταξιδιωτικών πρακτόρων, δικηγόρων κ.λπ.).

Οι διοργανώσεις αυτές φέρονται ότι δεν πραγματοποιήθηκαν, ενώ στην ίδια υπόθεση ο κ. Φωτόπουλος κατηγορείται για εικονικά τιμολόγια, τα οποία εκδόθηκαν για λογαριασμό της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ.

Συγκατηγορούμενοι του προέδρου της ΓΕΝΟΠ για συνέργεια στις πράξεις για τις οποίες κατηγορείται ο κ. Φωτόπουλος είναι ο πρώην γενικός γραμματέας της συνδικαλιστικής οργάνωσης Ευάγγελος Μπουζούλας, ο οποίος αφέθηκε ελεύθερος μετά την απολογία του με εγγύηση 20.000 ευρώ και ο πρώην ταμίας της, Κωνσταντίνος Κατσαρός, ο οποίος πήρε νέα προθεσμία.

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Το 1982, όταν η Nissan έψαχνε να κάνει εργοστάσιο στην Ευρώπη, ήρθε πρώτα από όλα εδώ, σε εμάς. Γιατί στο Βόλο υπήρχε ήδη κάτι έτοιμο. Εκείνη την εποχή μόλις είχε βγει ο Ανδρέας Παπανδρέου ο οποίος έλεγε ότι για οποιαδήποτε ξένη επένδυση γινόταν , το κράτος θα έπρεπε να συμμετέχει σε αυτήν με ποσοστό 51%. Έτσι οι Ιάπωνες πήγαν στην Αγγλία, που τους έδωσε γη και ύδωρ.

102320130637119.gif

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ η κυβέρνηση μιλά για ανάπτυξη, ας προμηθευτούμε ωτασπίδες... για τα κανόνια.

«Κανόνι» βάρεσε η Mazda στην Ελλάδα! - CrashOnline.gr

Βάρεσε "κανόνι" η Αlmaco :: fpress

Κρίμα για την Αλουμίνιο , ακόμη μία παραγωγική μονάδα στα τάρταρα , αποτέλεσμα της ανύπαρκτης οικοδομικής δραστηριότητας.

Έγινε επεξεργασία από dangar
Link to comment
Share on other sites

Σε απόγνωση χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες

Όποιος έστω και για 1 μήνα έχει δουλέψει με μπλοκάκι σε αυτή τη ρημάδα τη χώρα μπορεί πολύ καλά να καταλάβει το άρθρο.

το ξανασυζητήσαμε πριν λίγο καιρό...ο φίλος μου δεν έχει συνέλθει ακόμα...του είπα ότι ένας γνωστός μου σε φόρουμ ([MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]), φανατικός υπερ της κυβέρνησης, συμφώνησε ότι έχω /εχεις /εχει δικιο αλλά τι να κάνουμε ...αυτές είναι οι δυνατότητες της κυβέρνησης την παρούσα στιγμή...το δίκιο δεν μπορεί να το βρει, να το διεκδικήσει ούτε να το φάει... από κάπου κόβεις αναγκαστικά...είτε δεν θα πληρώσεις τους φόρους είτε ΟΑΕΕ

http://www.madata.gr/epikairotita/economy/358663.html

Μήπως φταίει ο σύριζα ???

Λύση δεν προτείνει κανείς όμως...ούτε ο υπαίτιος του προβλήματος (η κυβέρνηση που επιβάλει τους αδικους φόρους, δηλωνει την αδυναμία να πατάξει φοροδιαφυγή και υπάρχει συλλογική ευθύνη σε αυτό, ποινικοποιώντας τα χρέη στο δημόσιο που η ίδια δημιουργεί ως νομοθέτης των επιβαλόμενων φόρων αυτών...)

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

ττου είπα ότι ένας γνωστός μου σε φόρουμ ([MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]), φανατικός υπερ της κυβέρνησης, συμφώνησε ότι έχω /εχεις /εχει δικιο αλλά τι να κάνουμε

Ντάξυ, ο LL_NEO δεν ειναι ο μπαμπούλας όμως, και το πρόβλημα δεν είναι ο LL_NEO, αλλά οι δεκάδες χιλιάδες τύποι και τύπισσες που πήγαν και ψήφισαν Σαμαρά γιατί.. σέβεται την πεθερά του.

Διευρύνεται το έλλειμμα του ΟΑΕΕ | Madata.GR

Μήπως φταίει ο σύριζα ???

Λύση δεν προτείνει κανείς όμως...ούτε ο υπαίτιος του προβλήματος (η κυβέρνηση που επιβάλει τους αδικους φόρους αυτούς δηλωνει την αδυναμία να πατάξει φοροδιαφυγή και υπάρχει συλλογική ευθύνη ποινικοποιώντας τα χρέη στο δημόσιο που η ίδια δημιουργεί ως νομοθέτης των επιβαλόμενων φόρων αυτών...)

Η κυβέρνηση δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα, και η λύση πάντα είναι η πιστή εφαρμογή του μνημονίου. Εξάλλου τι πιο λογικό από το να πληρώνεις 55% προκαταβολή φόρου της επόμενης χρονιάς?

Link to comment
Share on other sites

Άτοκα δάνεια στο κράτος, το 55 % του φόρου των φετινών εισοδημάτων +650 ευρώ εισφορά επιτηδευματία+έκτακτη εισφορα αλληλεγγύης (τώρα λένε να την κρατήσουν την εισφορά μεχρι το 2016 για να αντισταθμήσουν τις επιστροφές στους ψηφοφόρους-ενστόλους...

δεν με ενδιαφέρει το ισοζύγιο των τρέχουσων εμπορικών συναλλαγών, καθόλου όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ντάξυ, ο LL_NEO δεν ειναι ο μπαμπούλας όμως, και το πρόβλημα δεν είναι ο LL_NEO, αλλά οι δεκάδες χιλιάδες τύποι και τύπισσες που πήγαν και ψήφισαν Σαμαρά γιατί.. σέβεται την πεθερά του.

Η κυβέρνηση δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα, και η λύση πάντα είναι η πιστή εφαρμογή του μνημονίου. Εξάλλου τι πιο λογικό από το να πληρώνεις 55% προκαταβολή φόρου της επόμενης χρονιάς?

Όπου γάμος και χαρά η Βασιλω πρώτη και όπου πόνος και οδυρμος (απολύτως δικαιολογημένος όπως εχω ξαναπεί) ο Συριζαιος πρώτος να προσφέρει ένα ώμο για κλάμα με την προοπτική του να τσιμπήσει κανά ψηφαλακι. Πρόβλημα όσοι ψηφίζουν κατι αντίθετο με εσένα; Ρε γαμωτο δεν το ξέραμε να σε πάρουμε για ινστρουκτορα. Το "πρόβλημα" φίλε μου υπάρχει ξέρεις γιατι; Διότι πολύ απλα εγω και μερικοί άλλοι δεν πιστεύουμε σε λύσεις τύπου "λεφτοδεντρου".

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] συμφωνώ αδερφέ με το παράπονο που διατυπώνεις αλλά εχω μια μικρή ένσταση. Τους τελευταίους 6 μήνες όταν μιλάω για νομιμότητα όλο και κάποιος θα σκάσει να μου πει, το κράτος παρανομει διότι δεν εχει αποκατάστατησει τους ενστολους. Τώρα που το κράτος παει να το κανει το τροπάρι αλλάζει και το κράτος "φροντίζει τους ψηφοφόρους του" "πληρώνει τα ζαμπονια για να δέρνουν κόσμο" κοκ. Όπως καταλαβαίνεις άκρη με αυτά δε μπορεί να βγει.

Άποψη μου πάντως; Τους αποκαθιστάς τους μισθούς και τους κόβεις οτι επίδομα παίρνουν. Νυχτερινά, εκλογικά, 5ημερα κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Όπου γάμος και χαρά η Βασιλω πρώτη και όπου πόνος και οδυρμος (απολύτως δικαιολογημένος όπως εχω ξαναπεί) ο Συριζαιος πρώτος να προσφέρει ένα ώμο για κλάμα με την προοπτική του να τσιμπήσει κανά ψηφαλακι. Πρόβλημα όσοι ψηφίζουν κατι αντίθετο με εσένα; Ρε γαμωτο δεν το ξέραμε να σε πάρουμε για ινστρουκτορα. Το "πρόβλημα" φίλε μου υπάρχει ξέρεις γιατι; Διότι πολύ απλα εγω και μερικοί άλλοι δεν πιστεύουμε σε λύσεις τύπου "λεφτοδεντρου".

Ψυχραιμία Myrali..

Για το πρώτο θέμα, σόρρυ, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να κατακρίνεις κάτι που καλώς η κακώς μόνιμα κάνει η αντιπολίτευση. Και εσείς το κάνατε, αλλάξατε καρέκλα, και συνεχίσατε τα ίδια.

Για το δεύτερο, ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έγραψα.. Πρόβλημα δεν έχω με εσένα που ψηφίζεις με συγκεκριμένη λογική και για πολιτικούς λόγους, πρόβλημα έχω με αυτούς που ψηφίζουν με μη πολιτικά κριτήρια.

Με εσένα και τους άλλους που δεν πιστεϋουν σε λύσεις τύπου "λεφτοδεντρου" μπορώ να συνομιλήσω και να αντιδικήσω, αν και το αποτέλεσμα είναι γνωστό, θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε ιδεολογικά.

Με τους άλλους, σαν τις τύπισσες στην πλατεία Συντάγματος στην φαντασμαγορική προεκλογική εκδήλωση της ΝΔ πριν τις ευρωεκλογές, που ψηφίζουν Σαμαρά γιατί είναι από την Μεσσηνία ή γιατί τιμάει την πεθερά του έχω πρόβλημα. Έχουν κάπως μια καλή σύνταξη (ξέρουμε πως, αλλά σσσςςςς μην το πεις) και δεν σκέφτονται πολιτικά.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] συμφωνώ αδερφέ με το παράπονο που διατυπώνεις αλλά εχω μια μικρή ένσταση. Τους τελευταίους 6 μήνες όταν μιλάω για νομιμότητα όλο και κάποιος θα σκάσει να μου πει, το κράτος παρανομει διότι δεν εχει αποκατάστατησει τους ενστολους. Τώρα που το κράτος παει να το κανει το τροπάρι αλλάζει και το κράτος "φροντίζει τους ψηφοφόρους του" "πληρώνει τα ζαμπονια για να δέρνουν κόσμο" κοκ. Όπως καταλαβαίνεις άκρη με αυτά δε μπορεί να βγει.

Άποψη μου πάντως; Τους αποκαθιστάς τους μισθούς και τους κόβεις οτι επίδομα παίρνουν. Νυχτερινά, εκλογικά, 5ημερα κοκ.

Δεκτή η άποψη, όχι όμως μόνο τους ένστολους, ΌΛΟΥΣ τους Δ.Υ., το δέχεσαι?

[Τρολλ μοντ]

Να απολύσουν τα μισά ζαμπόν, και όταν διαμαρτυρηθούν να βγουν και να τους πουν να ιδρύσουν εταιρεία security.

[/Τρολλ μοντ]

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια, όπως θα έλεγε και ο Βλουγαράκης, [MENTION=5271]sstav[/MENTION] δίκιο έχουτε αλλά πρέπει να είμαστε νόμιμοι (= ηθικοί). Δεν λες πάλι καλά που έχουτε ανεξάρτητη δικαιοσύνη ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.