Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Η κρίση αυξάνει ανισότητες και... εκατομμυριούχους!

Εχοντας κατά νου τις δυσκολίες που περνούν οι περισσότεροι λαοί της Ευρώπης, σίγουρα σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν διαβάζεις ότι κατά τη διάρκεια του 2013 στην πολύπαθη Γηραιά Ηπειρο περίπου 410.000 άτομα αύξησαν τόσο την περιουσία τους ώστε έγιναν πλέον εκατομμυριούχοι σε δολάρια! Ναι, παρά την κρίση, τη χρονιά που πέρασε στην Ευρώπη τα μετρητά, όχι η εν γένει περιουσία, περίπου 410.000 ανθρώπων ξεπέρασαν το όριο του ενός εκατομμυρίου δολαρίων και μπήκαν στο κλαμπ των εκατομμυριούχων της ηπείρου μας, το οποίο από 3,42 εκατομμύρια εκατομμυριούχους που είχε την 1η Ιανουαρίου 2013 πέρασε στα 3,83 εκατομμύρια εκατομμυριούχους στις 31 Δεκεμβρίου της ίδιας χρονιάς! Αύξηση του αριθμού των Ευρωπαίων εκατομμυριούχων κατά 12%.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί ακριβώς να μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι που άνθρωποι ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες βρίσκουν τρόπους να πετύχουν; Ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπους που έβγαλαν το πρώτο τους μύριο (άρα δε μιλάμε για εδραιωμένα συμφέροντα αλλά για νέους επιχειρηματίες)

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ώρα, η Alpha Finance, η μόνη χρηματιστηριακή διεθνώς που καλύπτει σήμερα με ανάλυση την εταιρεία, αποτιμά την δυνητική αξία της ΟΛΠ ΑΕ στα 685 εκατ. ευρώ με βάση την τιμή στόχο των 27,4 ευρώ εκ των οποίων, όπως επισημαίνει, τα 24,2 ευρώ ανά μετοχή αφορούν το έσοδο από την παραχώρηση στην Cosco των προβλητών ΙΙ και ΙΙΙ και τα άλλα 3 ευρώ τα έσοδα από όλες τις υπόλοιπες δραστηριότητες (προβλήτας 1, car terminal, ακτοπλοΐα, κρουαζιέρα, ναυπηγοεπισκευή).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω (μάλλον για τι μιλάμε!!!) αν ήθελα να ρίξω ένα τούβλο πω μια άποψη για αυτό, θα έλεγα ότι αν οι Κινέζοι δεν είχαν την ΙΙ και την ΙΙΙ, τα έσοδα θα ήταν μοιρασμένα ανάμεσα σε προβλήτα Ι, ΙΙ και ΙΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω (μάλλον για τι μιλάμε!!!) αν ήθελα να ρίξω ένα τούβλο πω μια άποψη για αυτό, θα έλεγα ότι αν οι Κινέζοι δεν είχαν την ΙΙ και την ΙΙΙ, τα έσοδα θα ήταν μοιρασμένα ανάμεσα σε προβλήτα Ι, ΙΙ και ΙΙΙ.

Ακόμα και αυτό που λες να ίσχυε, ξεχνάς ότι στην αποτίμηση μιας μετοχής δεν παίζει ρόλο ΜΟΝΟ η τρέχουσα κερδοφορία αλλά και οι προοπτικές.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αυτό που λες να ίσχυε, ξεχνάς ότι στην αποτίμηση μιας μετοχής δεν παίζει ρόλο ΜΟΝΟ η τρέχουσα κερδοφορία αλλά και οι προοπτικές.

Εντάξει πολλά μπορούν να παίζουν. Θα μπορούσαν οι Κινέζοι να μην έρχονταν καν εδώ, να πήγαιναν καμιά Τουρκία/Ιταλία, να τραβάγανε όλη την κίνηση από εκεί και ο ΟΛΠ να έμπαινε και μέσα στο τέλος αντί να έχει κέρδη. Απλά λέω ότι όπως είναι τώρα η κατάσταση μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό οι δύο προβλήτες της Cosco να έχουν όλη την κίνηση και άρα το μερίδιο του λέοντος στα κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

Δέσμευση Σταϊκούρα για αποκατάσταση των μισθών των ενστόλων - Ειδήσεις - Οικονομία - in.gr

Αποκατασταση των ενστολων για να βαρανε καλυτερα τις καθαριστριες και τους συνταξιουχους.

Link to comment
Share on other sites

fwiw, ένστολοι είναι και οι ένοπλες δυνάμεις.

Σημερα οι τσοςμπαδες, αυριο τα τανκς :p

σιριουσλι παντως δεν νομιζω οτι "μπορουν" (και να ηθελαν) να βγαλουν ευνοικο μισθολογιο μονο για τα μπεικον. Τους παιρνει ολους η μπαλα. Εκτος αν βγαλουν κανα νομοσχεδιο οικονομικης στηριξης για ατομα με IQ<5

Link to comment
Share on other sites

Όσοι άνθρωποι, σπουδασμένοι ή μη, δεν έχουν καταλάβει τί ακριβώς αμοίβει ο μηχανισμός της αγοράς θα παρερμηνεύσουν το νόημα της είδησης.

Κάποιος π.χ. κερδίζει στη δουλεία του 1.000 €. Υποθετικά καταργούνται οι συλλογικές συμβάσεις και ο εργοδότης του ρίχνει το μισθό σε 800€. Είναι ο ίδιος άνθρωπος πριν και μετά. Ίδια παραγωγικότητα πριν και μετά. Συνέφερε τον εργοδότη πριν και μετά(αφού και πριν τον απασχολούσε). Τί άλλαξε και ο μισθός του μειώθηκε;

Το ερώτημα αυτό αυτό το έθεσα στον εαυτό μου όταν έκανα μαρξιστική οικονομική ανάλυση στη σχολή, σαν μάθημα επιλογής. Ένα μάθημα που δεν είναι αυτό που οι περισσότεροι νομίζουν(κατήχηση) και αξίζει κάθε απόφοιτος οικονομικής σχολής να ασχοληθεί γιατί σου δείχνει μια εναλλακτική προσέγγιση των πραγμάτων.

Υ.Γ.:

Σκεφτείτε το. Μην απαντήσετε βιαστικά. Όλα καταλήγουν στο ερώτημα της πρώτης πρότασης.

Ασφαλώς και δεν με πειράζει να κερδίζουν οι ταλαντούχοι άνθρωποι. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το ερώτημά σου, αλλά ο υπάλληλος δεν συμφέρει τον εργοδότη πάντα. Για αυτό και βλέπεις πολλές φορές μεγάλες εταιρίες όταν δεν πάνε τόσο καλά οι πωλήσεις των προϊόντων τους να απολύουν χιλιάδες κόσμο και να τους επαναπροσλαμβάνουν μετά από καιρό. Οι εταιρίες λιανεμπορίου να παίρνουν συνέχεια εποχικούς για τις γιορτές διατηρώντας μικρότερο μόνιμο προσωπικό τις άλλες περιόδους.

Τώρα ότι όλοι πάνω κάτω οι εργοδότες θα εκμεταλλευτούν τις καταστάσεις για να κόψουν μισθούς ακόμα και όταν δεν χρειάζεται, ισχύει, απλά δεν είναι όλα ξερά. Κάποιος εργοδότης μπορεί να σκεφτεί ότι "Αντί να απολύσω τον έναν στους 5, ας μειώσω τους μισθούς και στους 5". Άλλο ότι την άλλη μέρα θα τον κράζουν ΚΑΙ οι 5. Ακόμα και αυτός που γλύτωσε την απόλυση.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλαξε? Ήρθε ύφεση και είτε μειώθηκαν τα revenues, είτε αυξήθηκαν οι διαθέσιμοι (το ίδιο ικανοί, αποδοτικοί, ριψοκίνδυνοι, κλπ) ενδιαφερόμενοι για τη θέση.

Τι ΔΕΝ άλλαξε? Ότι εκεί είναι δουλεία και ο εργοδότης π@πάρ@ς. Αν ο υπάλληλος παράγει το ίδιο ή καλύτερα από πριν, δεν έχει λόγο να του πειράξει το μισθό επειδή ρισκάρει να τον κάνει disincentivized. Πόσο μάλλον να το κάνει αυτό σε 5 άτομα που είπε ο [MENTION=188]yanni[/MENTION]. Εκεί να δεις ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το μπλέξουμε με την ύφεση που σημαίνει μικρότερο ΑΕΠ, άρα λιγότερη πίτα για όλους, θα δώσω άλλα δύο παράδειγματα.

1) Ο Μήτσος είναι πληροφορικάριος στην άνθηση του κλάδου, στο ξεκίνημά της. Οι ανταγωνιστές του είναι λίγοι και χτυπάει 5.000€ σαν εργαζόμενος πολύ υψηλής εξειδίκευσης .

Πρώτη παρατήρηση(για σένα yanni). Θα σου έδινε ο εργοδότης 5.000€ αν δεν εισέφερες στην εταιρεία του τουλάχιστον αυτό το έσοδο; Οι εργοδότες συγκρίνουν πάντα οριακό έσοδο με οριακό έξοδο(μισθός) για να προσλάβουν.

Στη συνέχεια το μαθαίνουν και άλλοι ότι ο κλάδος πληρώνει καλά και γεμίζει η αγορά ταλέντα. Οι μισθοί περιμένετε να μείνουν οι ίδιοι; Ο Μήτσος πάντως δεν άλλαξε. Τα προσόντα του ίδια ή και περισσότερα και η εισφορά του στο ΑΕΠ η ίδια.

2) Λογιστήριο στα 80s. Τίγκα το λογιστήριο με υπαλλήλους γιατί τα περισσότερα πράγματα γίνονται με το χέρι. Οι μισθοί πες γύρω στις 200.000 δρχ.

Κάποια στιγμή βγαίνουν προγράμματα μηχανογράφησης και με τη χρήση Η/Υ ο κάθε-εκπαιδευμένος-λογιστής γίνεται 4 φορές πιο παραγωγικός. Το λογιστήριο δεν θέλει πια 100 άτομα, αλλά μόλις 25. Δραματική αλλαγή.

Ο εργοδότης απολύει τους 75 και στους εναπομένοντες 25 όχι μόνο δεν τετραπλασιάζει τις αποδοχές για να αντανακλούν την αύξηση της παραγωγικότητας αλλά ενδέχεται κιόλας να τους μειώσει. Καλά αυτό όλοι το ξέρουμε και το ζούμε. Το ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει.

Υ.Γ:

Ξέρω ότι κάποιοι θα μιλήσουν για μείωση του κόστους παραγωγής που θα ωφελήσει τους λογιστές των 200.000 με αύξηση της αγοραστικής δύναμης(φθηνότερα προϊόντα). Αυτό σηκώνει συζήτηση και πρέπει να εξεταστεί χωριστά.

Σαν εναρκτήρια σκέψη σκεφτείτε έναν σεκιουριτά με χαμηλές αποδοχές στα 600€. Τσίμα τσίμα καλύπτει τα βασικά έξοδά του, λες και είναι χωρικός του μεσαίωνα. Μα γιατί, αφού η τεχνολογική πρόοδος ρίχνει τις τιμές των αγαθών και έτσι μας περισσεύουν λεφτά για προαιρετικές δαπάνες.

Hint: Τί διαφορά έχουν τα πισί που οι τιμές τους παίρνουν την κατιούσα(και οι δυνατότητές τους το ανάποδο) και το φρέσκο γάλα; Όχι σε τεχνολογικό επίπεδο. Αλλού.

Στα μπόλντ είναι η αντίφαση και ταυτόχρονα η απάντηση:

Τι άλλαξε? Ήρθε ύφεση και είτε μειώθηκαν τα revenues, είτε αυξήθηκαν οι διαθέσιμοι (το ίδιο ικανοί, αποδοτικοί, ριψοκίνδυνοι, κλπ) ενδιαφερόμενοι για τη θέση.

Τι ΔΕΝ άλλαξε? Ότι εκεί είναι δουλεία και ο εργοδότης π@πάρ@ς. Αν ο υπάλληλος παράγει το ίδιο ή καλύτερα από πριν, δεν έχει λόγο να του πειράξει το μισθό επειδή ρισκάρει να τον κάνει disincentivized. Πόσο μάλλον να το κάνει αυτό σε 5 άτομα που είπε ο [MENTION=188]yanni[/MENTION]. Εκεί να δεις ρίσκο.

Τα μνημόνια στην Ε.Ε. επέτρεψαν να λειτουργήσει ο μηχανισμός της αγοράς και-μαζί με την ύφεση-να φέρει τα αποτελέσματα που ανέφερε ο Δελαστίκ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η προφανής απάντηση, από κάποιον noob πάνω στο θέμα όπως εγώ, είναι διότι "ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και τον εαυτό του".

Ο εργοδότης λοιπόν που θα απολύσει τους 75 λογιστές δεν βλέπει τον λόγο να αυξήσει τον μισθό στους άλλους 25 διότι

- Ferrari here I come

- ...και εντάξει πάλι 8ωρο δουλεύουν

- .... και όχι μόνον αυτό αλλά είναι και ποιο χαλαρή η δουλειά

- ........ άσε που στην τελική την μηχανογράφηση εγώ την πλήρωσα

- .............και δεν ξέρουμε και τι μας ξημερώνει. Με αυτά τα προγράμματα αύριο μπορεί να γεμίσουμε λογιστικά γραφεία και να χάσουμε πελατεία, να μειώσουμε αναγκαστικά τις τιμές κ.τ.λ. Καλό θα ήταν να κάνω ένα γερό κομπόδεμα να έχω στην άκρη διότι η δουλειά δεν είναι και εγγυημένη.

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι είσαι ένας από τους 25 λογιστές.

Μπαίνεις μέσα στο γραφείο του αφεντικού και του λες

"Δουλειά των τεσσάρων στη βγάζω εγώ ο ένας με το excel που ξέρω. Δως μου λοιπόν π.χ. 100% αύξηση γιατί φεύγω"

Πιστεύεις ότι ευσταθεί η απειλή; Αν όχι, γιατί;

Άλλη απειλή. Είμαι η Μοσάντο και λάδωσα την Ε.Ε. για να νομοθετήσει υπέρ της χρήσης μόνο ασφαλών(τάχα μου) για την υγεία τροφίμων. Δηλαδή των δικών μου μεταλλαγμένων.

Αγόρασε λοιπόν δικά μου προϊόντα σε τιμή "φεύγα" ή ψόφα ή μπες φυλακή. Αυτή η απειλή ευσταθεί περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η προφανής απάντηση, από κάποιον noob πάνω στο θέμα όπως εγώ, είναι διότι "ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και τον εαυτό του".

Ο εργοδότης λοιπόν που θα απολύσει τους 75 λογιστές δεν βλέπει τον λόγο να αυξήσει τον μισθό στους άλλους 25 διότι

- Ferrari here I come

- ...και εντάξει πάλι 8ωρο δουλεύουν

- .... και όχι μόνον αυτό αλλά είναι και ποιο χαλαρή η δουλειά

- ........ άσε που στην τελική την μηχανογράφηση εγώ την πλήρωσα

- .............και δεν ξέρουμε και τι μας ξημερώνει. Με αυτά τα προγράμματα αύριο μπορεί να γεμίσουμε λογιστικά γραφεία και να χάσουμε πελατεία, να μειώσουμε αναγκαστικά τις τιμές κ.τ.λ. Καλό θα ήταν να κάνω ένα γερό κομπόδεμα να έχω στην άκρη διότι η δουλειά δεν είναι και εγγυημένη.

Μπορεί κάλλιστα να κρατήσει τους 100 στο λογιστήριο και να πάρει 4 φορές περισσότερες δουλειές. Πάλι την τσέπη του, μαζί με την τσέπη των 75 εργαζομένων, ωφελεί αλλά είπαμε είναι π@πάρ@ς.

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Σε τι ακριβώς αποσκοπείς? Ποιο είναι το τελικό point σου σε όλα αυτά?

Η μαρξιστική οικονομική ανάλυση πως απαντάει στα ερωτήματα που ο ίδιος έθεσες?

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Πες ότι είσαι ένας από τους 25 λογιστές.

Μπαίνεις μέσα στο γραφείο του αφεντικού και του λες

"Δουλειά των τεσσάρων στη βγάζω εγώ ο ένας με το excel που ξέρω. Δως μου λοιπόν π.χ. 100% αύξηση γιατί φεύγω"

Πιστεύεις ότι ευσταθεί η απειλή; Αν όχι, γιατί;

- Την βγάζεις επειδή έσκασα ένα σορό λεφτά για να σας βάλω μηχανογράφηση την οποία επίσης θα πρέπει να πληρώνω για να συντηρείται σε καλή κατάσταση. Δεν έγινες ξαφνικά ο σούπερ γουάο λογιστής που βγάζει 4 φορές περισσότερη δουλειά από τον διπλανό του. Αν δώσω σε σένα θα δώσω σε όλους, διότι πλέον όλοι βγάζουν 4πλη δουλειά.

Αν βέβαια ο λογιστής αυτός βγάζει τετραπλή με την μηχανογράφηση όταν οι άλλοι βγάζουν διπλή σε σχέση με πριν, προφανώς ευσταθεί η απειλή και προφανώς θα τσιμπήσει αύξηση διότι το αφεντικό του δεν θα θέλει να τον χάσει. Αν όμως βγάζει τετραπλή και οι άλλοι οκταπλή κινδυνεύει και να πάρει πόδι και αν μείνει να τον κοιτάνε με μισό μάτι οι συνάδελφοι του.

Στην τελική το αν η απειλή ευσταθεί ή όχι, με ή χωρίς μηχανογράφηση, μονή, τριπλή, δεκαπλάσια δουλειά σε σχέση με πριν, εξαρτάται όχι μόνο από τον λογιστή, αλλά και τους υπόλοιπους λογιστές, όπως επίσης και από τις τρέχουσες συνθήκες στην αγορά των λογιστών.

Άλλη απειλή. Είμαι η Μοσάντο και λάδωσα την Ε.Ε. για να νομοθετήσει υπέρ της χρήσης μόνο ασφαλών(τάχα μου) για την υγεία τροφίμων. Δηλαδή των δικών μου μεταλλαγμένων.

Αγόρασε λοιπόν δικά μου προϊόντα σε τιμή "φεύγα" ή ψόφα ή μπες φυλακή. Αυτή η απειλή ευσταθεί περισσότερο;

Αν μου έλεγες για τον Μασάντο του Ολυμπιακού, κάτι κάνουμε.

Τώρα με τον Μοσάντο με μπερδεύεις. Μπορεί ο Μοσάντο να επιβάλει κάτι τέτοιο; Για καμιά μεταλλαγμένη πατάτα θα μου πεις που την περάσανε νομίζω νύχτα από το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο αν θυμάμαι καλά. Αλλά ο Μοσάντο δεν επέβαλε και δεν θα μπορούσε να επιβάλει να τρώμε μόνο την μεταλλαγμένη πατάτα του. Στην τελική η απειλή αυτή ευσταθεί μόνο αν ο κόσμος την αποδεχτεί. Και να σου πω και κάτι ακόμα; Δεν χρειάζεσαι ΕΕ για να επιβληθεί κάτι τέτοιο. Μια χαρά και ποιο εύκολα επιβάλετέ και σε μια χώρα που δεν ανήκει σε κανέναν οργανισμό.

Δεν ξέρω που αποσκοπούν αυτά τα ερωτήματά σου που διακατέχονται από την υπερβολή, αποφεύγοντας ταυτόχρονα να εκφράσεις ξεκάθαρα την άποψή σου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Μιας και δε μας λες την αποψη σου ξεκάθαρα, ας προσπαθήσω εγώ να αποκωδικοποιήσω τι λες:

"Όλοι οι καινούργιοι εκατομμυριούχοι, έγιναν εκατομμυριούχοι επειδή πολύ απλά μάμησαν τον εργαζόμενο. Κανένας δεν απέκτησε τα λεφτά του, επειδή είχε μια καινοτόμα ιδέα, ή απλά επειδή ήταν καλός μάνατζερ". ΟΚ δεκτόν. Η ερώτηση μου είναι γιατί, αφού είναι τόσο απλά τα πράγματα ("φούτσα στον εργάτη και τα λεφτά θα ρθουν") δεν πας εσύ, ο Γιάγκος και ο Δελάστικ να κάνετε ακριβώς το ίδιο και να κονομήσετε;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Μιας και δε μας λες την αποψη σου ξεκάθαρα, ας προσπαθήσω εγώ να αποκωδικοποιήσω τι λες:

"Όλοι οι καινούργιοι εκατομμυριούχοι, έγιναν εκατομμυριούχοι επειδή πολύ απλά μάμησαν τον εργαζόμενο. Κανένας δεν απέκτησε τα λεφτά του, επειδή είχε μια καινοτόμα ιδέα, ή απλά επειδή ήταν καλός μάνατζερ". ΟΚ δεκτόν. Η ερώτηση μου είναι γιατί, αφού είναι τόσο απλά τα πράγματα ("φούτσα στον εργάτη και τα λεφτά θα ρθουν") δεν πας εσύ, ο Γιάγκος και ο Δελάστικ να κάνετε ακριβώς το ίδιο και να κονομήσετε;

Ειδικα στην Ελλαδα, η πλειοψηφια των "επιτυχημενων" ειναι υπο καποια μορφη κρατικοδιαιτοι. (ακομα και το να εισφοροδιαφευγεις και να μην τιμωρεισαι το βαζω μεσα σε αυτη τη κατηγορια).

Αρα η απαντηση ειναι απλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.