Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δεκτή η εξήγηση σου (αλλά τι το θέλες το αναδρο και δεξιο; )

Για να σε τσινίσω το έγραψα το δεξιο :p

Συμφωνώ μαζι σου. Να σε παραθέσω στο πόσες φορές εχω πει οτι κατανοώ την οργή του κόσμου; Το γεγονός οτι η επιβίωση μου δεν εξαρτάται απο το τι γίνεται εδω μου επιτρέπει να βλέπω τα πράγματα σαφώς πιο αποστασιοποιημενα και ψυχρά και άρα αν μου επιτρέπεις το λογικό άλμα σαφώς πιο αντικειμενικά.

Δηλαδή τι εννοείς δεν εξαρτάται απο το τι γινεται εδω? Δε δουλεύεις στην Ελλάδα άρα ο μισθός σου δεν εξαρτάται απο εδώ ή δε φορολογήσε εδώ κλπ? σοβαρα τα ρωτάω γιατι απορω τι επάγγελμα κάνεις τόσο καιρό που διαβάζω τις απαντήσεις σου...

τέλος εγώ δεν πιστεύω ότι σε βοηθάει να τα βλέπεις πιο ψυχρά και αντικειμενικά. Εδώ άλλοι μένουν στο εξωτερικο (άρα δεν τους μειώνουν καν το μισθό εν Ελλαδι) και παρόλα αυτά τα βλέπουν διαφορετικα απο σενα.. γιατι να είσαι εσύ ο αντικειμενικος?

Link to comment
Share on other sites

Για να σε τσινίσω το έγραψα το δεξιο :p

Δηλαδή τι εννοείς δεν εξαρτάται απο το τι γινεται εδω? Δε δουλεύεις στην Ελλάδα άρα ο μισθός σου δεν εξαρτάται απο εδώ ή δε φορολογήσε εδώ κλπ? σοβαρα τα ρωτάω γιατι απορω τι επάγγελμα κάνεις τόσο καιρό που διαβάζω τις απαντήσεις σου...

τέλος εγώ δεν πιστεύω ότι σε βοηθάει να τα βλέπεις πιο ψυχρά και αντικειμενικά. Εδώ άλλοι μένουν στο εξωτερικο (άρα δεν τους μειώνουν καν το μισθό εν Ελλαδι) και παρόλα αυτά τα βλέπουν διαφορετικα απο σενα.. γιατι να είσαι εσύ ο αντικειμενικος?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VCC1H7MSIsg]Gordon Gekko's Greatest Hits (Wall Street 1987) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για να σε τσινίσω το έγραψα το δεξιο :p

Δηλαδή τι εννοείς δεν εξαρτάται απο το τι γινεται εδω? Δε δουλεύεις στην Ελλάδα άρα ο μισθός σου δεν εξαρτάται απο εδώ ή δε φορολογήσε εδώ κλπ? σοβαρα τα ρωτάω γιατι απορω τι επάγγελμα κάνεις τόσο καιρό που διαβάζω τις απαντήσεις σου...

τέλος εγώ δεν πιστεύω ότι σε βοηθάει να τα βλέπεις πιο ψυχρά και αντικειμενικά. Εδώ άλλοι μένουν στο εξωτερικο (άρα δεν τους μειώνουν καν το μισθό εν Ελλαδι) και παρόλα αυτά τα βλέπουν διαφορετικα απο σενα.. γιατι να είσαι εσύ ο αντικειμενικος?

Ναι με τσινάτε, φορτώνω και ύστερα είμαι ο εριστικός. Παλιοαριστεροί προβοκάτορες :whip::whip::whip:

Η αντικειμενικότητα βοηθάει διότι όσο και να λέμε ότι δυστυχούν οι άνθρωποι και ευημερούν οι αριθμοί, στο τέλος της ημέρας, όλοι απο έναν αριθμό εξαρτόμαστε: Στο υπόλοιπο του τραπεζικού λογαριασμού του δικού μας ή του κράτους!

Τώρα ποιος είναι πιο αντικειμενικός, εγώ ή πχ ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] που μένει έξω και που εκφράζει απόψεις πιο καντά στις δικές σου; Θα σου λεγα και οι δυο και κανένας.

Αν είδες είπα "πιο αντικειμενικά". Αν έχουμε σε μια ευθεία γραμμή με μέσο την αντικειμενικότητα και στα δυο άκρα την απόλυτη υποκειμενικότητα (αριστερή και δεξιά), τότε ενδεχομένως εγώ να πλησιάζω το μέσο απο δεξιά και ο Κώστας απο αριστερά. Ποιος απο τους δυο μας είναι πιο κοντά στην απόλυτη αντικειμενικότητα; Βρες μου αυτόν που είναι ακριβώς στο μέσο να μας πει :)

Τα υπόλοιπα σε pm καθότι ο βιος και η πολιτεία μου δεν αφορούν το θέμα ή τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω λοιπόν: ο Κώστας είναι :p

Καλά σε είχα κόψει εγώ ότι γουστάρεις να κάθεσαι πάνω στον άξονα (της αντικειμενικότητας) :p

Αχ ρε [MENTION=573]aggelopas[/MENTION] δεν το πρόλαβα ρε φίλε το σύστημα με τις χειρονομίες. Όταν πήγα εγώ το μόνο παραδοσιακό pit ήταν μόνο στο Σικάγο :(

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

@sstav - πας δηλώνεις αδυναμία , δίνεις ένα συμβολικό ποσό κάθε μήνα , και έχει ο Θεός. Τώρα το κράτος πόσο θα κερδίσει από την τακτική του να βάζει φόρους που δεν θα εισπραχθούν ποτέ , είναι να σε βάζει σε σκέψεις. Ηλιθιότητα ή δόλος; (βλέπε κατασχέσεις)

Τρόικα: Να πτωχεύσουν όσοι δεν ρυθμίσουν τις οφειλές τους εντός διμήνου | οικονομια , ελλαδα | Ημερησία

Ανένδοτη είναι η τρόικα όσον αφορά στις προϋποθέσεις για την υπαγωγή των μικρών επιχειρηματικών και των ελεύθερων επαγγελματιών στη ρύθμιση των οφειλών προς τα Ασφαλιστικά Ταμεία.
Την ίδια ώρα, η ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών με τη βούλα της τρόικας έχει προς το παρόν απογοητευτικά αποτελέσματα, καθώς αξιώνει εμπράγματες εξασφαλίσεις και εξόφληση των οφειλών του 2013, ενώ προβλέπει και επιτόκιο δανεισμού στα 8,75%, δηλαδή μία ποσοστιαία μονάδα πάνω από το επιτόκιο της Τραπέζης της Ελλάδος(ξέχασε να πει ότι το πρόστιμο είναι το 8% από το 8,75%).

Ανένδοτη η τρόικα, απαιτεί ρυθμίσεις με τόκο 8,75% ετησίως για καθυστερούμενες εισφορές, με ανατοκισμό από 1/1/2013. Ίδιος τόκος επάνω στο χρέος που διακανονίζεις για όσο τρέχει ο διακανονισμός(8,75%).

-Η τρόικα που δεν δίνει κανένα ΦΑΚ για το psi των ταμείων, τις μειώσεις συντάξεων λόγω ανεργίας και τις εισηγημένες από την ίδια μειώσεις των ποσοστών εισφορών(μόνο για εταιρείες, για Ελ. Επ. αυξήθηκαν με το μεσοπρόθεσμο), ξαφνικά γίνεται ανένδοτη για όσους χρωστούν εισφορές.

-Και τους κάνει διακανονισμούς με τόκο 8,75% για να μην ανταποκριθούν παρά ελάχιστοι. Χωρίς να λογαριάζει ότι οι καθυστερούμενες εισφορές πρέπει να έχουν κάποια εκπτωσούλα γιατί αντιστοιχούν σε τσακισμένες συντάξεις.

-Και ενώ υπάρχει η ρήτρα μηδενικού ελλείμματος. Δηλαδή χωρίς εισφορές δεν θα υπάρχουν συντάξεις.

Οπότε είναι καθαρά problem των ασφαλισμένων.

Γιατί τόσος νταλκάς για τις εισφορές λοιπόν;

Μια πιθανή εξήγηση:

https://docs.google.com/file/d/0B2iPq8AkxUHGcmxQRVlQT3BXeEU/edit?pli=1

Σελίδα 2509(53 φύλλο)

10. Με αποφάσεις του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας μετά γνώμη των οικείων Οργανισμών ρυθμίζονται:..............

ο χρόνος, ο τρόπος και η διαδικασία απόδοσης των εισπράξεων(του ΚΕΑΟ) στους οικείους ασφαλιστικούς Οργανισμούς,

http://www.docman.gr/Download/9324.aspx

Η δημιουργία του Κέντρου(ΚΕΑΟ) αποτελεί μνημονιακή δέσμευση που έχει αναλάβει η χώρα μας,......... με τελικό στόχο την πλήρη ενσωμάτωση των εσόδων των ασφαλιστικών Οργανισμών στη φορολογική διοίκηση

Το κόλπο γκρόσο με το Εθνικό Κτηματολόγιο - Τα αποθεματικά του αθροίστηκαν στο πλεόνασμα - Στον αέρα το έργο | Ελλάδα - NewsIt.gr

Δεν είπα τίποτα. Είπα;

Ο Σαμαράς δεν έχει δόλο. Έπρεπε να πάρει σκληρά μέτρα για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Όχι τα χειρότερα που λέει ο [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] περί Αργεντινής, αλλά τα χειρότερα της Λαγκάρντ που μας είπε γκρινιάρηδες συγκρίνοντάς μας με τα μπιαφράκια. Με Αφρική συγκριθήκαμε. Άρα υπάρχει δρόμος ακόμα.

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει δόλος από την κυβέρνηση το καταλαβαίνεις από τη σταθεροποίηση της κατάστασης. Λόγια σταράτα με τους δανειστές. Ας πούμε ο συνταξιούχος ξέρει ότι το κράτος εγγυάται μέχρι 360€ το μήνα και τα υπόλοιπα αναλόγως του τί υπάρχει στα ταμεία. Που φροντισε το μνημόνιο να μην υπάρχει. Π.χ. στις επικουρικές τέρμα όλοι οι πόροι προς τα επικουρικά ταμεία σε λίγους μήνες.

Hint: Η σιγουριά είναι στην ετήσια μείωση.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι περίμενες να ψηφίσουν ? ανταρσύα κκε και σφύριζα ? ρίχνουν ψήφο διαμαρτυρίας σε αυτους που δεν τους βρίζουν ολημερίς απλά πράγματα. Ο μοναδικός ένστολος που γνωρίζω προσωπικά και ψηφίζει αριστερά ειναι στην σωματοφυλακή του φακελοσαλιωτή .

Ψήφος διαμαρτυρίας ήταν την πρώτη φορά, μετά λέγεται ψήφος σε ένα φασιστικό κόμμα που λειτουργεί σαν βιτρίνα μιας εγκληματικής οργάνωσης της ίδιας ιδεολογίας.

Και δεν τους βρίζουν, δεν έχουν κάτι με τους αστυνομικούς, έχουν κάτι με τους υπανθρώπους που την βρίσκουν να δέρνουν κόσμο, που πληρώνοντε για αυτό και βγάζουν όλο το άχτι τους πάνω σε πολίτες. Φυσικά, γυρίζουν την πλάτη και φευγουν όταν τα φιλαράκια τους κάνουν φασαρίες.

Και φιλαράκια είναι και οι μπάχαλοι, και οι ασφαλίτες, και οι φασίστες...

Link to comment
Share on other sites

Τρόικα: Να πτωχεύσουν όσοι δεν ρυθμίσουν τις οφειλές τους εντός διμήνου | οικονομια , ελλαδα | Ημερησία

Ανένδοτη η τρόικα, απαιτεί ρυθμίσεις με τόκο 8,75% ετησίως για καθυστερούμενες εισφορές, με ανατοκισμό από 1/1/2013. Ίδιος τόκος επάνω στο χρέος που διακανονίζεις για όσο τρέχει ο διακανονισμός(8,75%).

-Η τρόικα που δεν δίνει κανένα ΦΑΚ για το psi των ταμείων, τις μειώσεις συντάξεων λόγω ανεργίας και τις εισηγημένες από την ίδια μειώσεις των ποσοστών εισφορών(μόνο για εταιρείες, για Ελ. Επ. αυξήθηκαν με το μεσοπρόθεσμο), ξαφνικά γίνεται ανένδοτη για όσους χρωστούν εισφορές.

-Και τους κάνει διακανονισμούς με τόκο 8,75% για να μην ανταποκριθούν παρά ελάχιστοι. Χωρίς να λογαριάζει ότι οι καθυστερούμενες εισφορές πρέπει να έχουν κάποια εκπτωσούλα γιατί αντιστοιχούν σε τσακισμένες συντάξεις.

-Και ενώ υπάρχει η ρήτρα μηδενικού ελλείμματος. Δηλαδή χωρίς εισφορές δεν θα υπάρχουν συντάξεις.

Οπότε είναι καθαρά problem των ασφαλισμένων.

Γιατί τόσος νταλκάς για τις εισφορές λοιπόν;

Μια πιθανή εξήγηση:

https://docs.google.com/file/d/0B2iPq8AkxUHGcmxQRVlQT3BXeEU/edit?pli=1

Σελίδα 2509(53 φύλλο)

http://www.docman.gr/Download/9324.aspx

Το κόλπο γκρόσο με το Εθνικό Κτηματολόγιο - Τα αποθεματικά του αθροίστηκαν στο πλεόνασμα - Στον αέρα το έργο | Ελλάδα - NewsIt.gr

Δεν είπα τίποτα. Είπα;

Ο Σαμαράς δεν έχει δόλο. Έπρεπε να πάρει σκληρά μέτρα για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Όχι τα χειρότερα που λέει ο [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] περί Αργεντινής, αλλά τα χειρότερα της Λαγκάρντ που μας είπε γκρινιάρηδες συγκρίνοντάς μας με τα μπιαφράκια. Με Αφρική συγκριθήκαμε. Άρα υπάρχει δρόμος ακόμα.

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει δόλος από την κυβέρνηση το καταλαβαίνεις από τη σταθεροποίηση της κατάστασης. Λόγια σταράτα με τους δανειστές. Ας πούμε ο συνταξιούχος ξέρει ότι το κράτος εγγυάται μέχρι 360€ το μήνα και τα υπόλοιπα αναλόγως του τί υπάρχει στα ταμεία. Που φροντισε το μνημόνιο να μην υπάρχει. Π.χ. στις επικουρικές τέρμα όλοι οι πόροι προς τα επικουρικά ταμεία σε λίγους μήνες.

Hint: Η σιγουριά είναι στην ετήσια μείωση.

α) Ενοποίηση είσπραξης ασφαλιστικών και φορολογικών εισφορών υπάρχει στη ΜΒ τουλάχιστον απο το 2006 (όταν και άρχισα να δουλεύω και έβλεπα το payslip). Κάνουν την ίδια κομπίνα με εμάς οι Άγγλοι;

β) Οι κλήσεις που μεταβιβάζονται στην εφορία, πχ για μη ακύρωση εισιτηρίου(απο ΑΕ έτσι;) είναι και αυτό για να αυγατίζει το πλεόνασμα;

Σε μια φράση: ΑΛΛΟ είσπραξη απο ένα φορέα και άλλο το πως επιμερίζονται και που αποδίδονται οι εισφορές.

Για ότι αφορά το Κτηματολόγιο, δε θα κάτσω να σε ρωτήσω πως έσοδα του 2008 προσμετρώνται στο πρωτογενές του 2013. Απλά θα σε ρωτήσω το εξής:

ΟΚ το πρωτογενές ήταν μούφα, προίκα απο το Κτηματολόγιο ήταν και δεν το πήραμε πρέφα. Απο το link που παραθέτεις

Μιλάμε για 250 εκατομμύρια ευρώ τα οποία έχουν αυξηθεί λόγω των τόκων, μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο ποσό από τους πολίτες το οποίο όμως ανταποδοτικά έπρεπε και πρέπει να αφιερωθεί για κτηματογράφηση και τη συνέχεια του έργου".

Πόσο ήταν το πρωτογενές είπαμε; 250εκ; Τα υπόλοιπα; Τόκοι 5 ετών;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Το τεράστιο άγχος της τρόικα για τους πλειστηριασμούς των περιουσιακών στοιχείων των υπερήμερων ασφαλισμένων, ενώ υπάρχει ρήτρα μηδενικού ελλείμματος στα ταμεία(άρα οι δανειστές δεν κινδυνεύουν) και ενώ τα ξέσκισαν με δική τους πρωτοβουλία σε αφήνει αδιάφορο; Η ενσωμάτωση των εσόδων στη φορολογική διοίκηση;

Πρώτα θα πληρώνεται το χρέος και μετά μισθοί και συντάξεις | οικονομια , ελλαδα | Ημερησία

Η εξυπηρέτηση του δημοσίου χρέους θα έχει πλέον απόλυτη προτεραιότητα έναντι όλων των υπολοίπων υποχρεώσεων του κράτους, ακόμη και της πληρωμής μισθών και συντάξεων, ώστε να διασφαλίζεται πως, στη μετά το PSI εποχή, η Ελλάδα θα εξοφλεί καταρχήν τους πιστωτές της.
Κάθε αναγκαίο θέμα για τη λειτουργία του λογαριασμού και η διαδικασία κίνησης του για την πληρωμή του χρέους καθορίζεται με αποφάσεις του υπουργού Οικονομικών.

Έτσι το παρουσιάζει η Ημερησία. Όχι κάποια τυχαία εφημερίδα.

Σχετικά με το Κτηματολόγιο τώρα. Άλλο εννοούσα και σχετίζεται με το από πάνω:

αναφέρεται στην ανακοίνωση των ΕΣΤΕΚ και ΣΥΔΙΚ, ενώ για την υφαρπαγή των 250 εκατομμυρίων ευρώ από την ΕΚΧΑ Α.Ε. και την εγγραφή του ποσού στο «πρωτογενές πλεόνασμα» σημειώνεται με νόημα: «Αναρωτιέται κανείς, αν τα ανταποδοτικά τέλη που εισπράχθηκαν και εισπράττονται ακόμα από τους πολίτες διατίθενται για τους εκ του νόμου σκοπούς ή διατίθενται προς εξυπηρέτηση αλλότριων και άσχετων με τα έργα του Κτηματολογίου σκοπούς».

Με ποιά αλχημεία πήραν τα λεφτά ειλικρινά δεν ξέρω.

Λαμβάνοντας υπόψη τη σοβαρότητα που διακρίνει αυτήν την κυβέρνηση ας μου επιτραπεί να έχω τις αμφιβολίες μου για τα λεφτά των ταμείων.

ΟΚ το πρωτογενές ήταν μούφα, προίκα απο το Κτηματολόγιο ήταν και δεν το πήραμε πρέφα.

Όχι, δεν θα στερήσω από την κυβέρνηση την επικοινωνιακή νίκη του πρωτογενούς. Μέχρι να καταλάβουν οι Έλληνες τί σημαίνει η ετήσια αφαίρεση 10 δις από υφεσιακή οικονομία με εξαγωγές κάτω από 30 δις. Μέχρι να καταλάβουν και τί σημαίνει για την επιβίωσή τους "ικανοποίηση των δανειστών κατά απόλυτη προτεραιότητα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σαν έννοια η κοινωνική νομιμοποίηση. Η κοινωνική δυσαρέσκεια εκφράζεται στις εκλογές. Εκεί ανάλογα με το διακύβευμα των εκλογών, ο λαός μπορεί να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του και να φέρει στα πράγματα την κυβέρνηση που πιστεύει ότι θα τον εκφράσει καλύτερα.

Ναι ξέρω οι εκλογές είναι μια ψευδαίσθηση της αστικής δημοκρατίας. Όπως και τα εγκλήματα του Στάλιν και η ανέχεια στα κουμουνιστικά καθεστώτα ήταν ψέματα των καπιταλιστών. Στην πραγματικότητα ο Πατερούλης ήταν απλά οξύθυμος και στις Σοβιετίες όλοι την περνάγανε ζάχαρη.

LL_NEO Κατι τετοια γραφεις και το κονσερβοκουτι αρχιζει και δεν μου φαινεται ασχημη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν θα κανουμε, απλα απορω που καθονται και σου απαντανε σοβαρα καποιοι εδω μεσα.

Έχεις δίκιο. Το να λες οτι ο λαός ειναι ο υπέρτατος κριτής της εκάστοτε κυβέρνησης και οτι είτε την τιμωρεί είτε την επιβραβεύει στις εκλογές αξίζει τη χλεύη και τον εμπαιγμό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σαν έννοια η κοινωνική νομιμοποίηση. Η κοινωνική δυσαρέσκεια εκφράζεται στις εκλογές. Εκεί ανάλογα με το διακύβευμα των εκλογών, ο λαός μπορεί να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του και να φέρει στα πράγματα την κυβέρνηση που πιστεύει ότι θα τον εκφράσει καλύτερα.

Ναι ξέρω οι εκλογές είναι μια ψευδαίσθηση της αστικής δημοκρατίας. Όπως και τα εγκλήματα του Στάλιν και η ανέχεια στα κουμουνιστικά καθεστώτα ήταν ψέματα των καπιταλιστών. Στην πραγματικότητα ο Πατερούλης ήταν απλά οξύθυμος και στις Σοβιετίες όλοι την περνάγανε ζάχαρη.

Έχεις δίκιο. Το να λες οτι ο λαός ειναι ο υπέρτατος κριτής της εκάστοτε κυβέρνησης και οτι είτε την τιμωρεί είτε την επιβραβεύει στις εκλογές αξίζει τη χλεύη και τον εμπαιγμό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ας δουμε λοιπον τι εννοεις εσυ οτι ο λαος ειναι υπερτατος κριτης :

α) Το να βγαινει μια κυβερνηση πρωτη στις εκλογες , εχοντας πλειοψηφια στη βουλη αλλα μειοψηφια σε ψηφους.

β) Να μπορει να κανει ακριβως τα αντιθετα απο οσα διακυρυττει και παρολα αυτα να πρεπει να περασουνε 4 χρονια για να τους "κρινει" ο λαος.

γ) Να υπαρχει ασυλια για τους βουλευτες και παραγραφη κακουργηματων για τους υπουργους σε συντομο χρονικο διαστημα.

δ) Να υπαρχει πληρης διαπλοκη με τα καναλια και να ακουει ο κοσμος καθημερινα προπαγανδα αλα Γκαίμπελς

ε) Να μην ερωταται ο κοσμος για πολυ σημαντικα ζητηματα με δημοψηφισμα.

και αλλα πολλα

Γεια σου δημοκρατη μου LL NEO απο εδω και περα θα σε λεω συντροφο.

Link to comment
Share on other sites

LL_NEO Κατι τετοια γραφεις και το κονσερβοκουτι αρχιζει και δεν μου φαινεται ασχημη ιδεα.

Δεν είναι λάθος τα όσα λέει ο LL_NEO.

Απλά προϋποθέτουν διακυβέρνηση με ποσοστό άνω του 50% των ψηφισάντων και όχι κυβερνητικά σχήματα τύπου Skyrim, με perks, dlc packs κτλ. όπου μια συμμαχία(αυθαίρετη) κομμάτων μόλις και μετά βίας φτάνει το 48%(42 μετά την αποχώρηση Κουβέλη).

Υ.Γ.: Α με πρόλαβες.

Υπαρχει όμως ένα θεματάκι από το edited Σύνταγμα. Edited από Βουλευτές και όχι ανεξάρτητες εθνοσυνελεύσεις.

Άρθρο 120:

H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.

Μόνο αν γίνει βίαια η ανατροπή προβλέπεται δικαίωμα εξέγερσης στο τροποποιημένο Σύνταγμα.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος τα όσα λέει ο LL_NEO.

Απλά προϋποθέτουν διακυβέρνηση με ποσοστό άνω του 50% των ψηφισάντων και όχι κυβερνητικά σχήματα τύπου Skyrim, με perks, dlc packs κτλ. όπου μια συμμαχία(αυθαίρετη) κομμάτων μόλις και μετά βίας φτάνει το 48%(42 μετά την αποχώρηση Κουβέλη).

Υ.Γ.: Α με πρόλαβες.

Υπαρχει όμως ένα θεματάκι από το edited Σύνταγμα. Edited από Βουλευτές και όχι ανεξάρτητες εθνοσυνελεύσεις.

Άρθρο 120:

Μόνο αν γίνει βίαια η ανατροπή προβλέπεται δικαίωμα εξέγερσης στο τροποποιημένο Σύνταγμα.

Και απο το 67 μεχρι το 74 υπηρχε συνταγμα.

Edit : LL NEO Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν εχεις τα κοτσια να πεις τι ακριβως εισαι, ακροδεξιος αντιδραστικος μεχρι τα μπουνια , και πας να το παιξεις δημοκρατης σαν τον Κασιδιαρη.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε λοιπον τι εννοεις εσυ οτι ο λαος ειναι υπερτατος κριτης :

α) Το να βγαινει μια κυβερνηση πρωτη στις εκλογες , εχοντας πλειοψηφια στη βουλη αλλα μειοψηφια σε ψηφους.

β) Να μπορει να κανει ακριβως τα αντιθετα απο οσα διακυρυττει και παρολα αυτα να πρεπει να περασουνε 4 χρονια για να τους "κρινει" ο λαος.

γ) Να υπαρχει ασυλια για τους βουλευτες και παραγραφη κακουργηματων για τους υπουργους σε συντομο χρονικο διαστημα.

δ) Να υπαρχει πληρης διαπλοκη με τα καναλια και να ακουει ο κοσμος καθημερινα προπαγανδα αλα Γκαίμπελς

ε) Να μην ερωταται ο κοσμος για πολυ σημαντικα ζητηματα με δημοψηφισμα.

και αλλα πολλα

Γεια σου δημοκρατη μου LL NEO απο εδω και περα θα σε λεω συντροφο.

Θα απαντησω εγω γιατι ξυπνησα καλα.

α) απο που προκυπτει η μειοψηφια? επειδη βλεπω 1.825.000 ο 1ος και 1.655.000 ο δευτερος. Εκτος αν χαριτολογεις οτι εγιναν λαθος εκλογες πριν ενα μηνα.

β)2 με 2,5 χρονια τελευταια.σχετικα γρηγορα αν ψηφισε λαθος καποιος να το αλλαξει

γ)ας ψηφισουμε οποιον υποσχεθει να το αλλαξει, το ειπε καποιος?

δ)ο κοσμος ειναι ελευθερος να ακουει και να κρινει οτι θελει.δεν μπορουν να αφυπνισθουν ολοι με το ζορι.

ε)το εχουμε αναλυσει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Και απο το 67 μεχρι το 74 υπηρχε συνταγμα.

Edit : LL NEO Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν εχεις τα κοτσια να πεις τι ακριβως εισαι, ακροδεξιος αντιδραστικος μεχρι τα μπουνια , και πας να το παιξεις δημοκρατης σαν τον Κασιδιαρη.

Στα άλλα με κάλυψε ο [MENTION=573]aggelopas[/MENTION]* αλλά σε αυτό να σου πω ότι έχω δηλώσει άπειρες φορές ότι όπως είναι στον πολιτικό χάρτη η ΝΔ εγώ είμαι στο τέρμα δεξιά κομμάτι. Πιο δεξιά ο τοίχος. Και κοίτα τώρα ποιος μιλάει για αντιδραστικούς και κατ' επίφαση δημοκράτες. Αυτός που δηλώνει ότι επειδή δε γουστάρει μια άποψη, θα γούσταρε να δει να δουλεύει το κονσερβοκούτι γόνα.

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] σου χρωστάω μια απάντηση για τα προηγούμενα αγορίνα. Ούτε το ξέχασα και ούτε υπεκφεύγω. Αλλα:

α) Μόλις γύρισα απο μπάνιο

β) Σε μια ώρα έχει Εθνική και περιμένω μουσαφηρηδες

γ) Μου τα κανε κυδώνια ο Δημοκράτης και δεν είμαι σε mood για σοβαρή συζήτηση τώρα.

Θα επανέλθω.

* Ειδικά στο δ έχετε δίκο οι μόνοι που αξίζει να ακούμε/διαβάζουμε/βλέπουμε είναι Μπογιόπουλος, Μπαγκςμπάνης, και Κούλογλου. Όλοι οι άλλοι είναι πουλημένοι και μόνο οι τρεις που προανέφερα είναι αντικειμενικοί.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.