Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Και για αντιβαρο του θιασου σκιων που διοριστηκε στα καραγκιοζ-μπερντε υπουργεια για να "τραβανε" τον σχολιασμο και την χλευη... μπηκε ενας σοβαρος ανθρωπος/υπαλληλος/τσιρακι στη σωστη θεση...

10458853_10152086813830544_2700257310520837252_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Βοριδης ειναι μάγκας τότε περιμένω να κρεμάσει στον τοίχο πίσω απο την καρέκλα του το περίφημο τσεκούρι και να καλεί εκει μέσα τους εργατοπατέρες για συζητήσεις. Αν δε χρειαστεί να το ξεκρεμασει σε κάποια φάση ακομα καλυτερα.

On a serious note ο ΠΘ ήθελε κάποιον με πιο ήπιο λόγο απο τον Αδωνι. Προσωπικά διαφωνώ δε θέλουν πολύ κανακεμα τα θρασιμια αλλά θα δείξει.

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] με τα τσιράκι/υπάλληλος να φανταστώ οτι συμφωνείς με τον [MENTION=573]aggelopas[/MENTION] και οτι για σενα θα ήταν εξαιρετική επιλογή κάποια καθαρίστρια; Κάτσε να το ρωτήσω διαφορετικά. Σε μια οποιαδήποτε κυβερνηση οποιουδήποτε κόμματος, πιο πρόσωπο πιστεύεις οτι θα μπορούσε να εφαρμόσει την ιδανική για σενα πολιτική; Πχ εγω αν έρθουν οι Ουνοι στα πράγματα, θα χαρώ να δω στη θέση του ΥΠΟΙΚ τον Σταθάκη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] με τα τσιράκι/υπάλληλος να φανταστώ οτι συμφωνείς με τον [MENTION=573]aggelopas[/MENTION] και οτι για σενα θα ήταν εξαιρετική επιλογή κάποια καθαρίστρια; Κάτσε να το ρωτήσω διαφορετικά. Σε μια οποιαδήποτε κυβερνηση οποιουδήποτε κόμματος, πιο πρόσωπο πιστεύεις οτι θα μπορούσε να εφαρμόσει την ιδανική για σενα πολιτική; Πχ εγω αν έρθουν οι Ουνοι στα πράγματα, θα χαρώ να δω στη θέση του ΥΠΟΙΚ τον Σταθάκη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΙΜΗΟ καταλληλοτερος θα ηταν ο Κατμαν, αλλα μαλλον τον φαγαν τα κυκλωματα.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και χιλια δικια να έχεις δεν το βρίσκεις...όταν σε πνίγει το δικιο αντιδράς όπως μπορείς. Και άλλωτε δικαιώνεσαι (έστω και πρωτοβάθμια όσον αφορά τις καθαρίστιριες) άλλοτε όχι και πνίγεσαι στο δίκιο που έχεις!...Και χαρακτηρίζεσαι γραφικός και θρασύς από τους "υπεύθυνους". Ποιος αποθρασύνεται όμως σε κάθε περίπτωση;

Θεωρώ ότι τυπάκια σαν Βορίδη/Άδωνη/Βούλτεψη/Γιακουμάτο/Αννα -Μισέλ/Φαήλο κτλ. έχουν αποθρασυνθεί λέγοντας τριμέγιστες κουταμάρες και υποβιβάζουν την νοημοσύνη του κόσμου. Όσες κουταμάρες έλεγαν οι εργατοπατέρες τα παλιότερα χρόνια τις ίδιες και από υπεύθυνη αλλά αντίθετη θέση λένε αυτοί τώρα... Πήραν οι ασήμαντοι αξία, τίποτα δεν έχει σημασία, όπως λέει και ο Νοτης (να το βάλεις και αυτό στην υπογραφή σου)

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Και για αντιβαρο του θιασου σκιων που διοριστηκε στα καραγκιοζ-μπερντε υπουργεια για να "τραβανε" τον σχολιασμο και την χλευη... μπηκε ενας σοβαρος ανθρωπος/υπαλληλος/τσιρακι στη σωστη θεση...

Δεν είχε άλλο Γιακουμάτο και έβαλε αυτόν. :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] Κάτσε μιας και μιλάμε για Υγεία ας πούμε είχαν δίκιο οι γιατροί που επέμεναν στο να μπορούν να έχουν ιδιωτικό ιατρείο και να μπορούν να δουλεύουν και σε νοσοκομείο;

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] α εντάξει, ολοι άχρηστοι ειναι. Χαίρομαι που το διευκρίνισες έτσι ώστε ολοι να μπορούν να σταθμίσουν τη γνώμη σου αναλόγως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] Κάτσε μιας και μιλάμε για Υγεία ας πούμε είχαν δίκιο οι γιατροί που επέμεναν στο να μπορούν να έχουν ιδιωτικό ιατρείο και να μπορούν να δουλεύουν και σε νοσοκομείο;

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] α εντάξει, ολοι άχρηστοι ειναι. Χαίρομαι που το διευκρίνισες έτσι ώστε ολοι να μπορούν να σταθμίσουν τη γνώμη σου αναλόγως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατι αχρηστοι?? Επειδη προτεινω για υπουργο οικονομικων εναν συναδελφο της Γκερεκου? Δηλαδη εσυ που περιμενεις τον υπουργο υγειας να υποδεχεται με τον μπαλτα τους συνδικαλιστες περνιεσαι για πιο... σταθμισμενος?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μην το κουράζουμε, ορίστε ο ορισμος του φασισμού από wikipedia, με κόκκινα γιατί είναι αντίθετο με την Αριστερά.

Βρείτε άλλη λέξη για να περιγράψετε την Αριστερά που δεν σας αρέσει και σταματήστε με την καραμέλα του Χίτλερ = Στάλιν, η Αριστερά δεν πρεσβευει τον Στάλιν...

Αγαπούλα,

Ο φασισμός ήταν ένα Ιταλικό φαινόμενο που γεννήθηκε και πέθανε με το Μουσολίνι. Η λέξη που ψάχνεις είναι Απολυταρχισμός:

Με τον όρο απολυταρχία εννοείται το πολίτευμα, στο οποίο ένας κυρίαρχος - κυρίως ένας βασιλιάς, ένας δικτάτορας ή ένας αυτοκράτορας - κατέχει απεριόριστη δύναμη και μπορεί και την ασκεί στην χώρα του. Σε αυτό το πολίτευμα δεν υπάρχει χωρισμός των εξουσιών. Ο μονάρχης του κράτους ελέγχει και τις τρεις εξουσίες: την νομοθετική, την εκτελεστική και την δικαστική. Σε αντίθεση με την δικτατορία, ο μονάρχης κατέχει την εξουσία νόμιμα μέσω διαδοχής

Δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει ότι τα άκρα πάντα δίνουν προσωποπαγείς κυβερνήσεις οι οποίες περισσότερα δεινά φέρνουν παρά καλά. Όποιο κόμμα εμπεριέχει την βία στην ιδεολογία του ή την επιβολή μιας συγκεκριμένης άποψης φέρει στοιχεία απολυταρχικού κόμματος.

Τις διαφωνίες μου με τον ΣΥΡΙΖΑ τις κρατάω για αλλού, και όπως είπα, δεν κυβερνάει ο ΣΥΡΙΖΑ

Ε δε γίνεται να μας πιπιλάς το σύριζα όλη την ημέρα και να αφήνεις το καλό για αλλού :p

Θα ήθελα πολύ να ακούσω αν διαφωνείς ή συμφωνείς με το αρχικό μου ποστ περί φασισμού του Βορίδη, νεοφιλελευθερισμού και ίδιας πολιτικής του νέου υπουργού οικονομικών με το βαρύ βιογραφικό και γελοιότητας του Γιακουμάτου αντί να προβλέπεις το μέλλον.

Εγώ θα ήθελα να ακούσω από εσένα, ως Έλλην πολίτης, ποια επιλογή προσώπων θα σε άφηνε ικανοποιημένο. Παίρνω το θάρρος και το ρωτάω αυτό, μετά από αυτό που είπες ότι "δεν συμφωνείς με τους νόμους, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν τους σέβεσαι". Το ξέρω ότι δε συμφωνείς με τη κυβέρνηση, αλλά μιας και αυτή είναι η πλειοψηφία στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, ποιοι πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να την στελεχώσουν καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] όχι αλλά να τον αμοίβεις αξιοπρεπώς, να μην του χρωστάς τις υπερωρίες, να μην τον βάζεις να δουλεύει παραπάνω ώρες γιατί από ένα σημείο και μετά αφενώς δεν αποδίδει αφετέρου είναι επικίνδυνο κ.α... Να δεχθώ να μην έχει ιατρείο αλλά όχι να σταματήσω εκεί στο νομοσχέδιο...έχουμε μάθει να βάζουμε αποσπαματικά στο τραπέζι πράγματα, ότι μας συμφέρει...

Πάντως η χώρα έχει χωριστεί σε αυτούς που δεν έχουν να χάσουν τίποτα ακόμα και να βγουν εκτός ευρώ και αυτούς που αν και δεν βλέπουν μέλλον με την υπάρχουσα πολιτική την προτιμούν μέχρι να φθάσουν στο έσχατο σημείο και να περάσουν στο άλλο άκρο...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] όχι αλλά να τον αμοίβεις αξιοπρεπώς, να μην του χρωστάς τις υπηρωρίες, να μην τον βάζεις να δουλεύει παραπάνω ώρες γιατί από ένα σημείο και μετά αφενώς δεν αποδίδει αφετέρου είναι επικύνδυνο κ.α... Να δεχθώ να μην έχει ιατρείο αλλά όχι να σταματήσω εκεί στο νομοσχέδιο...

Προφανώς. Αλλά πες μου σε ποιο τομέα του Δημοσίου γίνεται αυτό που περιγράφεις. Και ακριβώς επειδή ο γιατρός (στη θεωρία πάντα) ειναι πρώτα λειτούργημα και μετά επάγγελμα θα περίμενα απο αυτούς μεγαλύτερη κατανόηση και να μη βάζουν 10 μυρια Ελληνες ως ομήρους. Θυμάσαι μια συζήτηση του Αδωνι με τον πρόεδρο των νοσοκομειακών γιατρών; Έλεγε ο δεύτερος οτι η απεργία γίνεται για μια φράση που αφορά την κινητικότητα των γιατρών. Ο Αδωνις του έλεγε οτι αν αυτό ειναι το πρόβλημα μόλις τελειώσει η εκπομπή θα δώσει εντολή για επαναδιατύπωση αν αυτός του εγγυηθεί οτι λήγει η απεργία. Ο προεδρος βρήκε στα καπάκια άλλη δικαιολογία. Όλη η φασαρία φίλε μου ήταν το θέμα των ιατρείων (και άρα η ταμπακέρα) ας μη γελιόμαστε.

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] θα προτιμούσα να τους υποδέχεται με καραμπίνα με 1/4 τσοκ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Αγαπούλα,

Ο φασισμός ήταν ένα Ιταλικό φαινόμενο που γεννήθηκε και πέθανε με το Μουσολίνι. Η λέξη που ψάχνεις είναι Απολυταρχισμός:

Δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει ότι τα άκρα πάντα δίνουν προσωποπαγείς κυβερνήσεις οι οποίες περισσότερα δεινά φέρνουν παρά καλά. Όποιο κόμμα εμπεριέχει την βία στην ιδεολογία του ή την επιβολή μιας συγκεκριμένης άποψης φέρει στοιχεία απολυταρχικού κόμματος.

Μια ιδεολογία δεν πεθαίνει, συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα.

Είδες κάπου την βία ή την προσωποπαγια στην ιδεολογία του ΣΥΡΙΖΑ?

Εγώ θα ήθελα να ακούσω από εσένα, ως Έλλην πολίτης, ποια επιλογή προσώπων θα σε άφηνε ικανοποιημένο. Παίρνω το θάρρος και το ρωτάω αυτό, μετά από αυτό που είπες ότι "δεν συμφωνείς με τους νόμους, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν τους σέβεσαι". Το ξέρω ότι δε συμφωνείς με τη κυβέρνηση, αλλά μιας και αυτή είναι η πλειοψηφία στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, ποιοι πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να την στελεχώσουν καλύτερα;

Κανέναν από ΠΑΣΟΚ ΝΔ, τι σχέση έχει ο σεβασμός στους νόμους?

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φασισμός είναι παρακλάδι του απολυταρχισμού, το οποίο μαράθηκε. Άσχετο με τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιειται σήμερα:

Ο φασισμός είναι ριζοσπαστικἠ αυταρχική εθνικιστική πολιτική ιδεολογία και μαζικό κίνημα που έχει ως στόχο να θέσει το έθνος, το οποίο ορίζει βάσει αποκλειστικών βιολογικών, πολιτισμικών ή/και ιστορικών συνθηκών, υπεράνω κάθε άλλης αξίας και να δημιουργήσει μια κινητοποιημένη εθνική κοινότητα.[1]

Η έννοια της λέξης "φασισμός" σήμερα χρησιμοποιείται πολλές φορές για να χαρακτηρίσει πρόσωπα, θεσμούς ή καταστάσεις που μπορεί να μην έχουν καμιά σχέση με την αρχική έννοια του όρου. Το ουσιαστικό "φασισμός" και το επίθετο "φασίστας" χρησιμοποιούνται σήμερα πολλές φορές, εκτός από τον αρχικό ορισμό, την εθνικιστική και φυλετική πολιτική ιδεολογία που πρωτοεμφανίζεται στην Ιταλία του Μουσολίνι και αναπτύσσεται από τους Γερμανούς Ναζιστές και άλλους και που προτείνει έναν απολυταρχικό τρόπο διακυβέρνησης, από έναν συγκεκριμένο Αρχηγό. Αυτός είναι που θα συνενώσει όλες τις τάξεις σε ένα Έθνος, που μάλιστα είναι το ανώτερο έθνος και έχει προορισμό να κυριαρχήσει στα άλλα, "κατώτερα" έθνη και φυλές), και σε μια πολύ ευρύτερη λανθασμένη έννοια, προσδιορίζοντας ως "φασισμό" γενικά κάθε άδικη, αντιδημοκρατική και βίαιη πράξη, ιδεολογία, συναίσθημα, συνήθεια στο χώρο της πολιτικής, της κοινωνίας, της οικογένειας, και των σχέσεων. Η υπερβολική χρήση αυτού του δεύτερου ορισμού έχει εν μέρει υποκαταστήσει τον αρχικό ορισμό (ότι φασισμός είναι μόνο η ονομασία του κινήματος του Μουσολίνι).

Κανέναν από ΠΑΣΟΚ ΝΔ, τι σχέση έχει ο σεβασμός στους νόμους?

Δε μπορεί 2 κόμματα να μην έχουν ούτε έναν άξιο. Σεβασμός στους θεσμούς. Και η κυβέρνηση θεσμός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο φασισμός είναι παρακλάδι του απολυταρχισμού, το οποίο μαράθηκε. Άσχετο με τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιειται σήμερα:

ΟΚ, συμφωνώ. Δεν είπα και κάτι αντίθετο αρχικά, είπα ότι ο φασισμός και η αριστερά είναι αντίθετες έννοιες και αν ο φασισμός είναι αυτό που λες ότι είναι (εκ του Μουσολίνι γεννημένη απολυταρχική ιδεολογία) δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Ο aggelopas και άλλοι μάλλον θέλουν να χρησιμοποιήσουν την λέξη απολυταρχισμός. Απολυταρχισμό στον ΣΥΡΙΖΑ δεν βλέπω, βλέπεις εσύ? Το αντίθετο μάλιστα, πολλές φορές εκνευριζόμαστε με κάποιες φαϊνες ιδέες περί δικαιότερης εκπροσώπησης στο κόμμα.

Παράδειγμα, στο συνέδριο πέρσι υπήρχε η ιδέα το κόμμα να έχει 2 προέδρους, έναν άνδρα και μία γυναίκα...

Δε μπορεί 2 κόμματα να μην έχουν ούτε έναν άξιο. Σεβασμός στους θεσμούς. Και η κυβέρνηση θεσμός είναι.

Άξιους πολλούς, και ο Άδωνης, και ο Στουρνάρας και πολύ άλλοι άξιοι είναι, they get the work done, το θέμα είναι ότι κινούνται κατά την γνώμη μου σε λάθος πολιτικό άξονα.

Τόσο ο πιο άξιος όσο και ο πιο άχρηστος, αν εφαρμόζουν αντίλαϊκή νεοφιλελευθερη δεξιά πολιτική, για μένα είναι απλά λάθος επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να ακούσω αν διαφωνείς ή συμφωνείς με το αρχικό μου ποστ περί φασισμού του Βορίδη, νεοφιλελευθερισμού και ίδιας πολιτικής του νέου υπουργού οικονομικών με το βαρύ βιογραφικό και γελοιότητας του Γιακουμάτου αντί να προβλέπεις το μέλλον.

Απολυταρχισμο δε βλεπω τυπου ΧΑ, αλλα εχει κατι ριζοσπαστικες ιδεες που τεινουν. Ευτυχως φροντισε ο αρχηγος να τις αμβλυνει και που οσο πλησιαζει η ωρα του θα περπαταει σαν τον καβουρα προς τα δεξια μονο, γιατι πιο αριστερα ειναι απολυταρχισμος και σφυροδρεπανα (απαγορευμενο απολυταρχικο συμβολο οπως και η σβαστικα).

Αν με αυτους τους γελοιους που μπηκαν στον ανασχηματισμο δεν γινει πρωτο κομμα το συριζα, δεν θα γινει ποτε.

Πριν εθιξα την προελευση του αρχηγου που ειναι οι καταληψεις και ο κομματικος σωληνας, καμια ελπιδα για κατι ιδιαιτερο ηγετικο.

Γιατι κρατας για αλλου τις διαφωνιες σου? Μην παρει αερα κανεις και θιξει το Κομμα? Ισα ισα θα σε επαιρναν και πιο σοβαρα.

Το να εναποθεσω με παθος τις ελπιδες και τη σωτηρια μου σε ενα προσωπο ή κομμα μου θυμιζει κατι τετοιο h2484952.limghandler.jpg

Σορρυ αλλα δεν μπορω να παρω πολυ στα σοβαρα καποιον που αποκαλει τοκογλυφους τους ομολογιουχους.

Μπορει βεβαια να λεει οτι θελει στην κολλεκτιβα που μαλλον ζει.

Σε αυτο που εχει δικιο ειναι το γνωστο οτι history rhymes, παλι λογω ανθρωπινης φυσης οι συμπεριφορες ειναι παρομοιες.

Αμα ακουμε ψυλους πως να μιλησουμε για Πικετυ μετα?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα δεν μπορω να παρω πολυ στα σοβαρα καποιον που αποκαλει τοκογλυφους τους ομολογιουχους.

Μπορει βεβαια να λεει οτι θελει στην κολλεκτιβα που μαλλον ζει.

Σε αυτο που εχει δικιο ειναι το γνωστο οτι history rhymes, παλι λογω ανθρωπινης φυσης οι συμπεριφορες ειναι παρομοιες.

Αμα ακουμε ψυλους πως να μιλησουμε για Πικετυ μετα?

Απίστευτο! Είπε τέτοια κουβέντα; : Ο

Ευτυχώς που μου επέστησες την προσοχή γιατί είχα δώσει βαρύτητα στα ιστορικά γεγονότα που αναφέρει και δεν πρόσεξα ότι "δεν μίλαγε ωραία".

Link to comment
Share on other sites

Απολυταρχισμο δε βλεπω τυπου ΧΑ, αλλα εχει κατι ριζοσπαστικες ιδεες που τεινουν.

Θα μου δώσεις ένα παράδειγμα μίας τέτοιας ριζοσπαστικής ιδέας που τείνει στον απολυταρχισμό?

Ευτυχως φροντισε ο αρχηγος να τις αμβλυνει και που οσο πλησιαζει η ωρα του θα περπαταει σαν τον καβουρα προς τα δεξια μονο, γιατι πιο αριστερα ειναι απολυταρχισμος και σφυροδρεπανα (απαγορευμενο απολυταρχικο συμβολο οπως και η σβαστικα).

Περιμένω το απολυταρχικό παράδειγμα.. Όσο για το σφυροδρέπανο, το σύμβολο του Κομμουνισμού, σφυρί και δρεπάνι είναι τα σύμβολα της εργατικής τάξης εκ των οποίων εκπορεύεται η λαϊκή εξουσία -ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο του απολυταρχισμού δηλαδή- , από ότι είδα είναι παράνομο μόνο σαν σήμα ρούχων, δεν ξέρω γιατί, αλλά σαν σύμβολο γενικά μόνο απαγορευμένο σαν την σβάστικα δεν είναι...

Αν με αυτους τους γελοιους που μπηκαν στον ανασχηματισμο δεν γινει πρωτο κομμα το συριζα, δεν θα γινει ποτε.

Αλλά παρόλο αυτά, μετά το ποστ μου που δεν έλεγα κάτι διαφορετικό, εσύ επέλεξες να επιτεθείς στον ΣΥΡΙΖΑ. Το γιατί δεν θα το καταλάβω ποτέ...

Πριν εθιξα την προελευση του αρχηγου που ειναι οι καταληψεις και ο κομματικος σωληνας, καμια ελπιδα για κατι ιδιαιτερο ηγετικο.

Καλά κάνεις και δεν βλέπεις κάτι ιδιαίτερα ηγετικό, οι ηγεμονίες δεν είναι για την Αριστερά, και ο Τσίπρας δεν είναι κάποιος φοβερός ηγέτης. Έχει εκλεχτεί όμως πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ γιατί καλώς ή κακώς κάπως πρέπει να εκπροσωπούνται τα κόμματα..

Κομματικός σωλήνας? Ποιος σωλήνας? Αυτόν του ΚΚΕ? αν από το ΚΚΕ, έφτασε να είναι πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ μήπως έσπασε αυτόν τον σωλήνα?

Περί καταλήψεων, εσύ θέλεις βαρύγδουπα βιογραφικά τύπου Χαρδούβελη, (αλήθεια τι σε χαλάει στο βιογραφικό του?), στην Αριστερά κοιτάμε τους αγώνες και η καταλήψεις είναι κάποια μορφή αγώνα.. Δεν σου αρέσει? Δεκτό, αν δεν καταλαβαίνεις την χρησιμότητα του αγώνα τότε κάτσε να βρίζεις την Αριστερά και να εξυμνείς την Δεξιά, αλλά η Δεξιά κυβερνάει αυτή την στιγμή και τα τελευταία αρκετά χρόνια...

Γιατι κρατας για αλλου τις διαφωνιες σου? Μην παρει αερα κανεις και θιξει το Κομμα? Ισα ισα θα σε επαιρναν και πιο σοβαρα.

Αν ποτέ βρείτε τις διαφωνίες μου, θα τις παραδεχτώ, όσο οι μισοί λέτε τον ΣΥΡΙΖΑ Ακροαριστερό κόμμα και οι άλλοι μισοί το νέο ΠΑΣΟΚ, τότε δεν θα τις βρείτε ποτέ.. Με τον τρόπο μου, έχω εκφράσει κάποιες διαφωνίες μου, αλλά μην περιμένετε να πω "ο Τσίπρας είναι έτσι και είναι αλλιώς"...

Το να εναποθεσω με παθος τις ελπιδες και τη σωτηρια μου σε ενα προσωπο ή κομμα μου θυμιζει κατι τετοιο

Ούτε σε πρόσωπο να το κάνεις, ούτε σε κόμμα, εγώ ιδέες και ιδεολογία υποστήριζα πάντα, δυστυχώς όμως, κόμματα ψηφίζουμε οπότε βρίσκει ο καθένας τι τον εκφράζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσεις ένα παράδειγμα μίας τέτοιας ριζοσπαστικής ιδέας που τείνει στον απολυταρχισμό?

Εφοσον τις ασπαζεσαι ευλαβικα δεν περιμενω να τις αναγνωρισεις, αλλα εχουν ειπωθει κατι ωραιες θεωριες περι πλουσιων, φορολογησης και ακοπης αναδιανομης χρηματων. Βεβαια καθε μερα υπαρχει και νεα random θεωρια, δεν εχω παρακολουθησει τι φοριεται τελευταια.
Περιμένω το απολυταρχικό παράδειγμα.. Όσο για το σφυροδρέπανο, το σύμβολο του Κομμουνισμού, σφυρί και δρεπάνι είναι τα σύμβολα της εργατικής τάξης εκ των οποίων εκπορεύεται η λαϊκή εξουσία -ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο του απολυταρχισμού δηλαδή- , από ότι είδα είναι παράνομο μόνο σαν σήμα ρούχων, δεν ξέρω γιατί, αλλά σαν σύμβολο γενικά μόνο απαγορευμένο σαν την σβάστικα δεν είναι...

Εκανα λαθος. Ειναι απαγορευμενο σε 5 ευρωπαικες μικρες χωρες.

Οσο για τη φιρμα ρουχων "Το ευρωπαϊκό Γραφείο απέρριψε την αίτηση με το επιχείρημα ότι το σήμα αυτό θα μπορούσε να εκληφθεί ως αντίθετο στα χρηστά ήθη ενός τμήματος του ευρωπαϊκού πληθυσμού το οποίο διαβιεί σε ένα τμήμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το οποίο είχε τελέσει υπό το σοβιετικό καθεστώς." Το σημα της εργατικης ταξης ειναι αντιθετο στα χρηστα ηθη? Ε ποτε. Ειπαμε στη δημοκρατια ο λαος εκλεγει αντιπροσωπους, ονομαζονται βουλευτες. Λαικη εξουσια υπαρχει στις κολλεκτιβες που δεν εμποδιζεται κανενας να συμμετεχει, εκτος αν ψαχνει κατι αλλο τελικα.

Αλλά παρόλο αυτά, μετά το ποστ μου που δεν έλεγα κάτι διαφορετικό, εσύ επέλεξες να επιτεθείς στον ΣΥΡΙΖΑ. Το γιατί δεν θα το καταλάβω ποτέ...

Ο δογματισμος σου να κανεις το ιδιο συνεχεια δημιουργει ενα bias στους συνομιλητες.

Καλά κάνεις και δεν βλέπεις κάτι ιδιαίτερα ηγετικό, οι ηγεμονίες δεν είναι για την Αριστερά, και ο Τσίπρας δεν είναι κάποιος φοβερός ηγέτης. Έχει εκλεχτεί όμως πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ γιατί καλώς ή κακώς κάπως πρέπει να εκπροσωπούνται τα κόμματα..

Κομματικός σωλήνας? Ποιος σωλήνας? Αυτόν του ΚΚΕ? αν από το ΚΚΕ, έφτασε να είναι πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ μήπως έσπασε αυτόν τον σωλήνα?

Περί καταλήψεων, εσύ θέλεις βαρύγδουπα βιογραφικά τύπου Χαρδούβελη, (αλήθεια τι σε χαλάει στο βιογραφικό του?), στην Αριστερά κοιτάμε τους αγώνες και η καταλήψεις είναι κάποια μορφή αγώνα.. Δεν σου αρέσει? Δεκτό, αν δεν καταλαβαίνεις την χρησιμότητα του αγώνα τότε κάτσε να βρίζεις την Αριστερά και να εξυμνείς την Δεξιά, αλλά η Δεξιά κυβερνάει αυτή την στιγμή και τα τελευταία αρκετά χρόνια...

Επειδη πηδηξε σε αλλο κομμα εσπασε τον κομματικο σωληνα? Θα με κανεις να πεσω στο επιπεδο να υποστηριξω οτι μια πιτσαρια που εσκισε την εκανε ακομα και ο Σαμ. Ή εισαι μεσα στο σωληνα και δεν τον βλεπεις, ή εθελοτυφλεις. Σε ενα παραλληλο συμπαν οταν εβγαινε ο Σαμ στα 26 του ο πιο νεος βουλευτης θα ελεγες οτι συμβολιζει τη φωνη του νεου στην εξουσια. Η καπιταλιστικη δικτατορια δεν εφτασε ποτε στην Ελλαδα, παντα υπηρχε δεξιοφανης σοβιετ/σοσιαλισμ/λεφτισμ. Τωρα εσυ περιμενεις και ενα αριστεροφανη σοβιετ να δεσει το γλυκο. Το θεμα ειναι οτι η κοινωνια αυτορυθμιζεται και δεν εχει φτασει ακομα στο ακραιο σημειο για μαυρο ή κοκκινο αυταρχισμο.

Το βιογραφικο του Υποικ ειναι πολυ σοβαρο, ανταξιο για υποικ. Για κατι γιακουμηδες λεω εγω.

Αν ποτέ βρείτε τις διαφωνίες μου, θα τις παραδεχτώ, όσο οι μισοί λέτε τον ΣΥΡΙΖΑ Ακροαριστερό κόμμα και οι άλλοι μισοί το νέο ΠΑΣΟΚ, τότε δεν θα τις βρείτε ποτέ.. Με τον τρόπο μου, έχω εκφράσει κάποιες διαφωνίες μου, αλλά μην περιμένετε να πω "ο Τσίπρας είναι έτσι και είναι αλλιώς"...

Μιλας με γριφους. Σορρυ που σου γκρεμιζουμε τα ρομαντικα ονειρα, αλλα οσο μεγαλωνουν τα ποσοστα οι συναντησεις με ιοβε και σια θα αυξανονται.

Ούτε σε πρόσωπο να το κάνεις, ούτε σε κόμμα, εγώ ιδέες και ιδεολογία υποστήριζα πάντα, δυστυχώς όμως, κόμματα ψηφίζουμε οπότε βρίσκει ο καθένας τι τον εκφράζει περισσότερο.

Συμφωνω αλλα η ιδεολογια ειναι μακρια απο την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.