Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Fixed exchange-rate system - Wikipedia, the free encyclopedia

Impossible trinity - Wikipedia, the free encyclopedia

Η μεγάλη υποτίμηση της δραχμής την οποία προβλέπεις, αν επιστρέψουμε, μήπως υποδηλώνει ότι με την υφιστάμενη αγοραστική δύναμη έχουμε πρόβλημα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών; Θες να πεις δηλαδή ότι έχει δίκιο ο Σύριζα πως το μνημόνιο(με την ευρεία έννοια του όρου) δεν τελείωσε και έπεται περαιτέρω μείωση μισθών;

Όταν μειώνονται οι μισθοί π.χ. των ξενοδοχοϋπαλλήλων αλλά τα κέρδη των αφεντικών τους μένουν ίδια ή και αυξάνονται, όταν οι λογαριασμοί των ΔΕΚΟ και τα χαράτσια μένουν ίδια ή και αυξάνονται τότε δεν κινδυνεύουν να χάσουν τα υπάρχοντά τους; Εκτός και αν μιλάω με άτομα που έχουν πάνω 200κ στον τραπεζικό τους λογαριασμό και το παίζουν φτωχαδάκια. Πώς, με άλλα λόγια, γίνεται να ανησυχείς μήπως σου αγοράσουν κάτι που δεν έχεις(ε colt);

Ε, εσείς καλά κάνετε τότε, απλά δεν είστε μόνοι σας στην Ελλάδα.

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Σχετικά με το κούρεμα των ομολόγων των ταμείων. Το είχαμε συζητήσει παλιά εδώ στο λαμπ. Η ΤτΕ ήταν καλυμμένη νομικά από το νόμο του Σημίτη. Η συζήτηση για το αν είναι νόμιμη ή όχι η ενέργεια αυτή είναι παραπλανητική. Η ουσία είναι πώς η κυβέρνηση προέβει σε κούρεμα που γνώριζε εκ των προτέρων ότι θα έχει απώλειες περισσότερο για ελληνικά συμφέροντα. Επιστρέφουμε στο ερώτημα από το οποίο ξεκινήσαμε: "Για ποιό λόγο έγινε κούρεμα; Για να ωφεληθεί ποιός;"

Πες τα στους Ισλανδούς που "κούρεψαν" τους Άγγλους για να προστατευτούν οι ίδιοι. Αυτό που λες ακούγεται σαν απόσπασμα άρθρου από το γερμανικό Φόκους. Το μνημόνιο δεν πιάνεται σαν θυσία από την πλευρά μας ε;

Υ.Γ.: 85% ήταν η εθελοντική συμμετοχή. 10% επομένως των ξένων φεσώθηκαν άθελά τους.

Δεν καταλαβα αν συμφωνεις με το Impossible trinity ή αν θες fixed rate ή σταθερη ποσοτητα χρηματος οταν οι χρηστες του αυξανονται και συνεπως μοιραζονται ολο και λιγοτερα.

Δες σε χωρες με fixed rate, το GDP per capita να δεις αν θα σου αρεσε.

Επισης μην ξεχναμε φαινομενα Μugabe οταν ο ελεγχος του νομισματος ειναι και τοπικος και κρατικος.

Μην ξεχναμε οτι η δραχμη σε περιοδο κρισης υπηρξε το εκτο πιο πληθωρισμενο νομισμα στον κοσμο με 13800% μηνιαιο πληθωρισμο (13800). Οχι και οτι καλυτερο να χανεις καθε 4 μερες το 50% της αξιας σου.

Σαν ασχετος γενικα, παιρνω το debt to gdp ratio της Ισλανδιας και βλεπω οτι ειναι πανω απο 3 φορες αυτο του 2008 χωρις σχεδον καθολου υφεση μετα το 2010 και με αναπτυξη 2% πλεον. Σωθηκανε για ποσο καιρο? Επισης προκειται για μια οικονομια 10 φορες μικροτερη. Οσο ψαχνω βρισκω και αλλα. Κατι ειδα για υποτιμηση του νομισματος τους ενα τρελο ποσοστο (40%+).Μια χρονια (2009) πληθωρισμο 15%.

Δεν μπορω να βγαλω ακριβες συμπερασμα αλλα δεν μου αρεσουν και πολυ αυτα που βλεπω. Απο οτι καταλαβα μοιαζει πολυ περισσοτερο με μια περιπτωση Κυπρου ως προς τα αιτια, και με ενα αντιστοιχου ποσου bail-in που δεχθηκαν μονο οι ξενοι αντι για ολους οπως στην Κυπρο.

Το μνημονιο ηταν σαν τις σελιδες που υπογραφεις για να παρεις δανειο απο μια τραπεζα. Αν δε θες δεν υπογραφεις.

Και λεει και καποια πραγματα που δεν θα γινοντουσαν ουτε σε 100 χρονια με κατι κεκτημενους συνδικαληστρικους αγωνες.

Link to comment
Share on other sites

Το μνημονιο ηταν σαν τις σελιδες που υπογραφεις για να παρεις δανειο απο μια τραπεζα. Αν δε θες δεν υπογραφεις.

Και λεει και καποια πραγματα που δεν θα γινοντουσαν ουτε σε 100 χρονια με κατι κεκτημενους συνδικαληστρικους αγωνες.

Κάνεις λάθος. Δεν έχω πάρει δάνειο, αλλά δεν νομίζω να σου επιβάλει να αλλάξεις όλη σου την ζωή για να πάρεις δάνειο.

Για παράδειγμα δεν νομίζω να σου λέει "θα πουλήσεις το αυτοκίνητο σου, θα μειώσεις την θερμοκρασία από το καλοριφέρ, θα σταματήσεις τα παιδιά σου από το πανεπιστήμιο και αυριο δεν θα φας μπριζόλα"

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Δεν έχω πάρει δάνειο, αλλά δεν νομίζω να σου επιβάλει να αλλάξεις όλη σου την ζωή για να πάρεις δάνειο.

Για παράδειγμα δεν νομίζω να σου λέει "θα πουλήσεις το αυτοκίνητο σου, θα μειώσεις την θερμοκρασία από το καλοριφέρ, θα σταματήσεις τα παιδιά σου από το πανεπιστήμιο και αυριο δεν θα φας μπριζόλα"

Αν πάρεις δάνειο και κάτι πάει στραβά με τα έσοδά σου, όλα τα παραπάνω θα τα κάνεις μόνος σου.

Εναλλακτικά βέβαια μπορείς να πας στην τράπεζα, να ανέβεις πάνω στο γκισέ και να φωνάξεις "ΣΚΙΖΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ". Είμαι σίγουρος ότι θα δείξουν κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπέγραψε κάποιος άλλος που δεν το διάβασε :p

ε, αυτοί που υπέγραψαν χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του ελληνικού λαού ας πληρώσουν. και όχι, ούτε η νουδού είχε σύμφωνη γνώμη για την ψήφιση περαιτέρω βραχυ/μεσο/μακροπρόθεσμων. την ψήφισαν για εκείνα τα 10 πράγματα που ανέφεραν συνέχεια [έχει ξαναποσταριστεί η σχετική εικόνα]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για φουκαράδες αλλά για κυρίαρχο κράτος και οι δανειστές δεν είναι τράπεζες.

Αλλά ας υποκριθούμε ότι είμαστε πολίτες και χρωστάμε στην τράπεζα:

Έλα ποιος είναι στο τηλ;

Ο τραπεζίτης είμαι.

Άκου, όσα πήρες πήρες δεν έχει άλλα.

Μα τι είναι αυτά που λέτε κύριε Βαρδή μου.

Αυτό που άκουσες μλκ .... γκλαν κλίνει το τηλέφωνο....

Γιατί δεν υπάρχει μόνο η οπτική του φουκαρά κακομοίρη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ήθελα.

Καλο.

Μονο που το δανειο αυτο ηταν σε φαση rescheduling για να αποπληρωσεις τις σκασμενες πιστωτικες αλλιως ξεκιναν πλειστηριασμοι σε σπιτια κλπ.

Δεν ηταν το πρωτο για να πεις δεν ηθελα και τη βγαζω μονος μου κουτσα στραβα.

Η τραπεζα παντα ειχε ορους για τη μηνιαια δοση να ειναι το 20% με 40% του εισοδηματος σου, εννοειτε εφοσον δουλευεις αλλιως ζηταει εγγυητες. Τωρα αν θα πουλησεις το αυτοκινητο σου ή δεν θα καις καλοριφερ εννοειται ειναι δικη σου μεριμνα για να σου περισσεψει η δοση αν πηρες το δανειο αλλα τη βγαζεις τσιμα τσιμα.

Μπορεις βεβαια να ψηφισεις το "χαριζω οικοπεδα χαριζω χρεη" ή να γραφτεις στη μυστικη στοα των 29 που συνισταν συριζα για να μαθεις τα μυστικα που θα βρεις λεφτα και θα καταγγειλεις τη ληστρικη συμβαση της τοκογλυφικης τραπεζας που σε εβαλε με το ζορι να παρεις δανειο και να μην πληρωσεις τιποτα. Τωρα γιατι επιλεγουν μερικοι μερικοι και δεν βλεπουν αυτες τις τοσο προφανεις και ριζικες λυσεις ειναι πολυ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

οι πλειστηριασμοί που λες είναι διαφορετικοί από αυτούς που έκανε το ΤΑΙΠΕΔ;

Μου φαίνεται ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι ο ΓΑΠ προσπάθησε και μας έβαλε με τους χειρότερους δυνατούς όρους στον φαύλο κύκλο των μνημονίων. Από εκεί που δανειζόσουν κανονικά, άρχισε να λέει ότι οδεύουμε σε παγόβουνο, δεν έχουμε σάλιο κλπ, σταμάτησαν όλοι να μας δανείζουν/αγοράζουν ομόλογα από εμάς (ποιος θα δάνειζε κάποιον που βγαίνει και λέει ότι "δεν έχω να σε αποπληρώσω"?), και μετά πήγαμε στη λύση δανεισμού από ΔΝΤ-ΕΚΤ-ΕΕ (μνημονίων), την οποία ο ΓΑΠ είχε προετοιμάσει πριν από την εκλογή του (σύμφωνα με όσα είχε πει ο Στρος Καν)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Δεν έχω πάρει δάνειο, αλλά δεν νομίζω να σου επιβάλει να αλλάξεις όλη σου την ζωή για να πάρεις δάνειο.

Για παράδειγμα δεν νομίζω να σου λέει "θα πουλήσεις το αυτοκίνητο σου, θα μειώσεις την θερμοκρασία από το καλοριφέρ, θα σταματήσεις τα παιδιά σου από το πανεπιστήμιο και αυριο δεν θα φας μπριζόλα"

Μυραλη έχεις πάρει δάνειο και δε μπορείς να το εξοφλήσεις. Αυτοί που σε δανείζουν δεν είναι κοινοφελη ιδρύματα.

Αυτό που παραδέχομαι πάντως σε ΜΜΕ και πολιτικούς είναι ότι κατάφεραν τον κόσμο αντί να κυνηγάει αυτούς που μας έβαλαν εδώ που μας έβαλαν κυνηγάει αυτούς που έρχονται να μαζέψουν τα σπασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις δάνειο και κάτι πάει στραβά με τα έσοδά σου, όλα τα παραπάνω θα τα κάνεις μόνος σου.

Agree, αυτό που έκανε η Ελλάδα ήταν ότι δεδομένου ότι τα έσοδα δεν επαρκούν για να πάρει δάνειο, δεσμευτηκε (υπέγραψε) να τα κάνει όλα αυτά για να πάρει το δάνειο.

Αυτό το θεωρώ λάθος απο 2 μεριές. Μία γιατί θεωρώ λάθος την επιβολή νόμων από το εξωτερικό και μία γιατί θεωρώ λάθος αυτές τις λύσεις. Και ιδεολογικά, και γιατί το εξωτερικό δεν ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα.

Εναλλακτικά βέβαια μπορείς να πας στην τράπεζα, να ανέβεις πάνω στο γκισέ και να φωνάξεις "ΣΚΙΖΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ". Είμαι σίγουρος ότι θα δείξουν κατανόηση.

Προβοκατόρικο το σχόλιο, δεν θα "απαντήσω".

Μυραλη έχεις πάρει δάνειο και δε μπορείς να το εξοφλήσεις. Αυτοί που σε δανείζουν δεν είναι κοινοφελη ιδρύματα.

Άστρολάβε, εννοούσα ότι κυριολεκτικά εγώ ο Μυραλης δεν έχω πάρει δάνειο, και δεν ξέρω τι γράφουν τα χαρτιά που υπογράφεις..

Link to comment
Share on other sites

οι πλειστηριασμοί που λες είναι διαφορετικοί από αυτούς που έκανε το ΤΑΙΠΕΔ;

Μου φαίνεται ακόμα δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι ο ΓΑΠ προσπάθησε και μας έβαλε με τους χειρότερους δυνατούς όρους στον φαύλο κύκλο των μνημονίων. Από εκεί που δανειζόσουν κανονικά, άρχισε να λέει ότι οδεύουμε σε παγόβουνο, δεν έχουμε σάλιο κλπ, σταμάτησαν όλοι να μας δανείζουν/αγοράζουν ομόλογα από εμάς (ποιος θα δάνειζε κάποιον που βγαίνει και λέει ότι "δεν έχω να σε αποπληρώσω"?), και μετά πήγαμε στη λύση δανεισμού από ΔΝΤ-ΕΚΤ-ΕΕ (μνημονίων), την οποία ο ΓΑΠ είχε προετοιμάσει πριν από την εκλογή του (σύμφωνα με όσα είχε πει ο Στρος Καν)

Ισως εχεις δικιο, ισως παλι οχι. Σημασια εχει οτι ο σοφος λαος τον διαλεξε και πολλοι θα τον ξαναδιαλεξουν.

edit. Στην Ιταλια, Ισπανια,Πορτογαλια ειχαν και εκει ενα αντιστοιχο παπανδρεου? Οχι, απλα εμεις ανεκαθεν δανειζομασταν με ενα ποσοστο 1-2 περισσοτερο απο αυτους.

Το οτι εμεις φτασαμε στο maximum pain του 7% και να πεταχτουμε εξω απο bond markets οφειλεται σε αυτο και δεν σημαινει οτι και αυτες οι χωρες δεν το πληρωσαν πανακριβα.

Οσο για τους πλειστηριασμους, τι νοημα θα ειχε να εχεις μερικα σπιτια ανοικιαστα και να μην τα πουλας ενω αυτα παρακμαζουν και ενω ταυτοχρονα χρωστας? Αλλα οπως ξαναειπωθηκε δεν μπορεις να πουλησεις ποτε στην απολυτη κορυφη (παραδειγμα ξεπουληματος οτε σε τιμες διπλασσιες του σημερα, δεκαπλασσιες του προπερσι, και ισως ποτε ξανα με εκεινη την τιμη)

Οσον αφορα το αν ειχαμε σαλιο, οι αριθμοι ηταν παντα ιδιοι και αντικειμενικοι στο αν ειχαμε.

Και εγω θελω στην πιστωτικη μου οριο 3 χιλιαρικα αλλα μου δινει 1,5 τωρα και μπορει να το παει και 1.

Μυραλη για να παρεις εσυ ενα χιλιαρικο μισθο, θα στον δωσει καποιος που βγαζει ακομα πιο πολλα, που συνηθως πουλαει πανακριβες υπηρεσιες (αυτο παραγουμε στην Ελλαδα) τις οποιες δανειζομασταν για να πληρωνουμε ειτε ιδιωτικα ειτε δημοσια. Ενα μερος του μεχρι τωρα μισθου σου ηταν πλασματικος.

20140515_EUEOD2_0.png

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Ακομα, μετα απο τοσα χρόνια εχτε μπερδεμενα τις εννοιες Νομικο/φυσικο Πρόσωπο και Κυριάρχο Κράτος.

Το κράτος δεν κινδυνευει ουσιαστικα με κατασχεση. Τυπικα ισως, ουσιαστικα ειναι casus belli.

Το θα πεινασουμε/δεν θα εχουμε καυσιμα//φαρμακα/θα πεσει ο ουρανος στα κεφαλια μας ειναι ΝΔ/ΠΑΣΟΚΙΣΤΙΚΕΣ @@ για να καθετε ο Βαγγέλας να σας τραβαει φιλμ το π-κ εμπλοκη που σας παει ο Αντωνακης και η κομπανια.

Link to comment
Share on other sites

Agree, αυτό που έκανε η Ελλάδα ήταν ότι δεδομένου ότι τα έσοδα δεν επαρκούν για να πάρει δάνειο, δεσμευτηκε (υπέγραψε) να τα κάνει όλα αυτά για να πάρει το δάνειο.

Αυτό το θεωρώ λάθος απο 2 μεριές. Μία γιατί θεωρώ λάθος την επιβολή νόμων από το εξωτερικό και μία γιατί θεωρώ λάθος αυτές τις λύσεις. Και ιδεολογικά, και γιατί το εξωτερικό δεν ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα.

Η ουσία είναι σε αυτά που γράφει ο [MENTION=4171]deninho[/MENTION] ποιο πάνω. Ο Γιωργάκης ήρθε με σχέδιο εδώ να καταστραφεί η εικόνα της χώρας έτσι ώστε να εκτοξευτούν τα spread στο Θεό και να μην μπορεί να δανειστεί. Αν ήθελε να την σώσει, θα έβγαινε μια ωραία πρωία στην TV και θα το έπαιζε κατευθείαν ο Κουρέας της Σεβίλλης του Καστελόριζου. Μας δανείσατε; Λυπάμαι χάσατε. Μετά ας έβαζε και φόρους, ας έκανε και απολύσεις, ας μας νοικοκύρευε. Τουλάχιστον δεν θα είχαμε 170% χρέος στο κεφάλι.

Τώρα από την στιγμή που είσαι με την πλάτη στον τοίχο και ζητάς λεφτά, ναι, ο άλλος θα σου επιβάλλει κάποια πράγματα. Διότι αν ο yanni ζητάει εναγωνίως λεφτά από τον Myralis, διότι οι τράπεζες και οι γνωστοί του δεν τον δανείζουν πλέον, ε εννοείται ότι ο Myralis θα θέλει κάποια στιγμή τα λεφτά του πίσω. Οπότε θα πει στον yanni να πουλήσει την Ferrari, να απολύσει την καμαριέρα και να κόψει τις βόλτες στα μπουζούκια. Δεν είναι παράλογα αυτά. Παράλογο θα είναι αν ο Myralis υποχρεώσει τον yanni να πουλήσει μισοτιμής της Ferrari και εν συνεχεία να δώσει περισσότερα λεφτά για να πάρει Porsche επειδή τυχαίνει ο Myralis να πουλάει Porsche. Και δυστυχώς υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που η κυβέρνηση είτε αδυνατούσε να πει όχι, είτε π€ίστηκ€ να πει ναι. Το πρόβλημα είναι σε αυτό το τελευταίο και όχι στο αν την δανειακή σύμβαση της λέμε "μνημόνιο" (αν και εδώ η μάνα μου πάντα αναρωτιόταν γιατί το λένε μνημόνιο και όχι μνημόσυνο....)

Προβοκατόρικο το σχόλιο, δεν θα "απαντήσω".

Μην "απαντήσεις"

...................- Le provokatoras

Link to comment
Share on other sites

O Myralis θα το πει στον Yanni, αλλά εδώ δεν μας το είπε, μας το επέβαλαν, και το υπογράψαμε. Και δεν μας είπαν να πουλήσουμε την φεράρι, αλλά το αυτοκινητάκι των 1200 κυβικών.

Για να σου δανείσω χρήματα, θέλω εγγυήσεις ότι θα τα πάρω πίσω, δεν δικαιούμαι να σου επιβάλω τίποτα γιατί είσαι ελευθερος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

O Myralis θα το πει στον Yanni, αλλά εδώ δεν μας το είπε, μας το επέβαλαν, και το υπογράψαμε. Και δεν μας είπαν να πουλήσουμε την φεράρι, αλλά το αυτοκινητάκι των 1200 κυβικών.

Για να σου δανείσω χρήματα, θέλω εγγυήσεις ότι θα τα πάρω πίσω, δεν δικαιούμαι να σου επιβάλω τίποτα γιατί είσαι ελευθερος άνθρωπος.

Αν δανειστώ χρήματα εννοείται ότι ο άλλος αν δεν με εμπιστεύεται θα μου επιβάλει να κόψω την σπατάλη διότι θα θέλει τα λεφτά του πίσω. Τα "θα πει και δεν θα επιβάλλει" λοιπόν δεν στέκουν.

Τώρα για το αυτοκινητάκι αν είναι Ferrari ή αυτοκινητάκι των 1200 κε, λίγο σημασία έχει. Η ουσία είναι να καταλαβαινόμαστε.

Το ελεύθερος άνθρωπος, καλό σαν σύνθημα, αλλά ισχύει και για αυτόν που δανείζει. Ελεύθερος άνθρωπος είναι και αυτός να πει "λεφτά τέλος", διότι αυτά είναι λεφτά φορολογουμένων πολιτών και όχι του Σόρος ή του Μπαρόζο(άλλη μια ευγενική προσφορά του George Που έσωσε την χώρα από την χρεοκοπία). Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε μόνο δικαιώματα ούτε οι άλλοι μονίμως μας χρωστάνε.

Link to comment
Share on other sites

Είτε μιλάμε για ανθρώπους, είτε για κράτη, δεν έχω δικαίωμα να σου επιβάλλω τίποτα.

Τέλος

Εκτός αν έχεις ένα παράδειγμα όπου όντως θα μπορούσα να σου επιβάλλω κάτι και να παραμείνω νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

Είτε μιλάμε για ανθρώπους, είτε για κράτη, δεν έχω δικαίωμα να σου επιβάλλω τίποτα.

Τέλος

Εκτός αν έχεις ένα παράδειγμα όπου όντως θα μπορούσα να σου επιβάλλω κάτι και να παραμείνω νόμιμος.

Αλλά έχεις δικαίωμα να δανειστείς και μετά να πεις "δεν σας πληρώνω".

Μην απαντήσεις. Είναι προβοκατόρικο το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά έχεις δικαίωμα να δανειστείς και μετά να πεις "δεν σας πληρώνω".

Μην απαντήσεις. Είναι προβοκατόρικο το σχόλιο.

Κι ο άλλος έχει δικαίωμα να σου πουλήσει με το ζόρι κατεστραμμένα υποβρύχια, για τα οποία θα σου δανείσει επίσης με το ζόρι τα χρήματα κι έντοκα, ώστε να τα πληρώσεις.

Αυτό το σχόλιο, δεν είναι προβοκατόρικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα αν συμφωνεις με το Impossible trinity ή αν θες fixed rate ή σταθερη ποσοτητα χρηματος οταν οι χρηστες του αυξανονται και συνεπως μοιραζονται ολο και λιγοτερα.

Δες σε χωρες με fixed rate, το GDP per capita να δεις αν θα σου αρεσε.

Επισης μην ξεχναμε φαινομενα Μugabe οταν ο ελεγχος του νομισματος ειναι και τοπικος και κρατικος.

Μην ξεχναμε οτι η δραχμη σε περιοδο κρισης υπηρξε το εκτο πιο πληθωρισμενο νομισμα στον κοσμο με 13800% μηνιαιο πληθωρισμο (13800). Οχι και οτι καλυτερο να χανεις καθε 4 μερες το 50% της αξιας σου.

Σαν ασχετος γενικα, παιρνω το debt to gdp ratio της Ισλανδιας και βλεπω οτι ειναι πανω απο 3 φορες αυτο του 2008 χωρις σχεδον καθολου υφεση μετα το 2010 και με αναπτυξη 2% πλεον. Σωθηκανε για ποσο καιρο? Επισης προκειται για μια οικονομια 10 φορες μικροτερη. Οσο ψαχνω βρισκω και αλλα. Κατι ειδα για υποτιμηση του νομισματος τους ενα τρελο ποσοστο (40%+).Μια χρονια (2009) πληθωρισμο 15%.

Δεν μπορω να βγαλω ακριβες συμπερασμα αλλα δεν μου αρεσουν και πολυ αυτα που βλεπω. Απο οτι καταλαβα μοιαζει πολυ περισσοτερο με μια περιπτωση Κυπρου ως προς τα αιτια, και με ενα αντιστοιχου ποσου bail-in που δεχθηκαν μονο οι ξενοι αντι για ολους οπως στην Κυπρο.

Το μνημονιο ηταν σαν τις σελιδες που υπογραφεις για να παρεις δανειο απο μια τραπεζα. Αν δε θες δεν υπογραφεις.

Και λεει και καποια πραγματα που δεν θα γινοντουσαν ουτε σε 100 χρονια με κατι κεκτημενους συνδικαληστρικους αγωνες.

Να σου πω τι δεν καταλαβαίνεις με τη συλλογιστική σου κι εσύ και οι μνημονιακοί:

Είμαστε μια χώρα της πλάκας αντικειμενικά. Αν συγκρίνεις την οικονομία της Ελλάδας με την οικονομία της Κίνας, είμαστε ένα μηδενικό. Ζερό. Με τη συλλογιστική που έχεις (τη συλλογιστική του αγαπημένου πελάτη της τράπεζας) η χώρα θα πρέπει να δοθεί σε αυτούς που έχουν τα χρήματα να την 'τρέξουν'. Δηλαδή ας τα βγάλουμε όλα στο ΤΑΙΠΕΔ να μας τα πάρουν οι Κινέζοι, οι Σαουδάραβες κακ-Εμίρηδες και οι Γερμανοί. Αντικειμενικά η χώρα θα τρέξει καλύτερα ως κινεζική αποικία ή ως το 8ο ηνωμένο εμιράτο.

Το μεγάλο ερώτημα είναι τι τι θες τη χώρα:

1. να διαφυλάξεις έναν τρόπο ζωής

2. να διαφυλάξεις έναν πολιτισμό

3. να διαφυλάξεις μια κουλτούρα

ή

4. να πάρουμε όλοι καγιέν

5. να πάει το πετρέλαιο 30 λεπτά (100 δρχ)

6. να ζούμε όλοι σε βίλα

Το 8ο εμιράτο δεν θα έχει ανεξιθρησκεία, θα απαγορεύσει όχι το Χ.Ο. στην ταυτότητα αλλά το Χ.Ο. σαν θρησκεία, θα γεμίσει η Αθήνα τεμένη και μιναρέδες και θα ξυπνάμε 5 το πρωί να κάνουμε την προσευχή μας. Φυσικά από λεφτά όσο υπάρχει πετρέλαιο θα είμαστε μια χαρά, μετά βλέπουμε.

Αυτό που βλέπω είναι ότι οι εκάστοτε οικονομολόγοι/οικονομο-ό,τι-νά'-ναι μπορεί να ξέρουν 5-10-100 πράγματα από οικονομική θεωρία, αλλά από διεθνή πολιτική έχουν μεσάνυχτα.

Για παράδειγμα:

Για Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο προειδοποιεί ο Χέλμουτ Σμιτ | διεθνη | ethnos.gr

Δες πώς τα έκαναν οι Βρυξέλλες στην Ουκρανία, κι η Ουκρανία ήθελε να μπει στην Ευρωκλίκα να σωθεί, αλλά δεν γίνονται όλα τόσο εύκολα και ομαλά όταν είσαι μαριονέττα.

Ο τοπικός έλεγχος του νομίσματος έχει όλα αυτά που αναφέρεις, αλλά δεν αναφέρεις ότι με το χαμηλό exchange rate κερδίζεις εξαγωγές και τονώνεις την εσωτερική αγορά. Και όσον αφορά το πετρέλαιο, αντικαθιστάς σιγά σιγά με ηλεκτρισμό ή με αέριο ή με ο,τιδήποτε άλλο μπορείς ώστε να μην εξαρτάσαι τόσο από τις εισαγωγές, αν και είμαι σίγουρος ότι αν βγάλεις τους φόρους η τιμή θα είναι affordable και με δραχμές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.