Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αλλά τουλάχιστον έχει τα @@ να "χώσει" στους ιδεολογικούς συμμάχους των δανειστών..

Αποτι ειδα ειχε και διερμηνεα, γλωσσομαθης ο νεος πορδ-υπουργος :hehe:

Για τις τραπεζες που του δωσανε δανεια δεν ειπε κουβεντα ομως, μαλλον δεν εφτανε ο χρονος και εριξε το μπαλακι στις "πελατειακες" σχεσεις ( λες και το δικο του κομμα και το ΚΚΕ δεν βολευουν κοσμακη δλδ )

Τουλαχιστον δεν ειδα να κανουν καταχρηση του χρονου ομιλιας οπως σε εκεινα τα ξεφτυλισμενα debate του 2009 που γινονται στα σαπιοκαναλα τα δικα μας, το θυμαμαι σαν χτες που εδινε ο δημοσιοκαφρος 3 λεπτα χρονο στον καθε πουλημενο και αυτος μιλαγε 10 λεπτα γιατι ηθελε να ολοκληρωσει το ποιημα του.

Ο πρωτος απειλουσε οτι θα του παρει το μικροφωνο ο αλλος ομως δεν μασαγε και μιλαγε οση ωρα ηθελε :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ειδα ειχε και διερμηνεα, γλωσσομαθης ο νεος πορδ-υπουργος :hehe:

Nα χαρώ εγώ πολιτική κριτική. Εδώ ο Γιούνκερ, Υπουργός Οικονομικών, και Πρωθυπουργός για χρόνια και αποφάσισε να μιλήσει Γαλλικά, ενώ τα Αγγλικά του είναι πολύ καλύτερα από του Τσίπρα.

Για τις τραπεζες που του δωσανε δανεια δεν ειπε κουβεντα ομως, μαλλον δεν εφτανε ο χρονος και εριξε το μπαλακι στις "πελατειακες" σχεσεις ( λες και το δικο του κομμα και το ΚΚΕ δεν βολευουν κοσμακη δλδ )

Όλα τα κόμματα έχουν πάρει κάποιο δάνειο, αυτό δεν είναι κακό, κακό είναι το πως πήρανε αυτά τα δάνεια, με τι διασφαλίσεις και κατά πόσο τα ξεπληρώνουν. Για παράδειγμα, εγώ βλέπω πολύ κακό να παίρνεις δάνειο βάση των ποσοστών που είχες πριν 2 χρόνια, να μην τα ξεπληρώνεις και να προωθείς το κλείσιμο της τράπεζας από την οποία πήρες το δάνειο..

Τα περί βολέματος είναι αστεία για την Αριστερά. Δεν θα βρεις κάποιο "καραμπινάτο" βόλεμα, εδώ πήγαν και έβγαλαν βιαστικά ότι βόλεψε ο Τσίπρας τον ξάδερφο του, και μετά είδαν ότι ηθικά δεν ήταν βόλεμα, και ότι ο ξάδερφος αρνήθηκε για να μην αρχίσουν να λένε διάφορα..

Τουλαχιστον δεν ειδα να κανουν καταχρηση του χρονου ομιλιας οπως σε εκεινα τα ξεφτυλισμενα debate του 2009 που γινονται στα σαπιοκαναλα τα δικα μας, το θυμαμαι σαν χτες που εδινε ο δημοσιοκαφρος 3 λεπτα χρονο στον καθε πουλημενο και αυτος μιλαγε 10 λεπτα γιατι ηθελε να ολοκληρωσει το ποιημα του.

Ο πρωτος απειλουσε οτι θα του παρει το μικροφωνο ο αλλος ομως δεν μασαγε και μιλαγε οση ωρα ηθελε :wall:

Αυτό δεν το θυμάμαι, εγώ θυμάμαι ελληνικά debate από την EΡT που τηρούσαν τον χρόνο μια χαρά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Αγγλικά είναι δευτεροτριτεύοντα. Εγώ βλέπω αλλού το κακό. Στο ότι έχουμε γράψει 500 πράγματα εδώ μέσα για την κυβέρνηση, αλλά σχεδόν(?) ποτέ δεν έχουμε γράψει και για μια κάποια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αντίδραση της αντιπολίτευσης που να οδήγησε σε οπισθοχώρηση της κυβέρνησης. Μόνο για την επιχορήγηση του ΠΑΣΟΚ ακούστηκαν λίγο μιας και βοηθούσε και ψηφοθηρικά το κράξιμο και η απειλή για προσφυγή στην δικαιοσύνη. Σχεδόν σε όλα τα άλλα, μούγκα. Π.χ. στο θέμα με τον αποχαρακτηρισμό των δασών αν δεν κάνω λάθος ψήφισε παρών.

Τίποτα, μία από τα ίδια. Καθόμαστε και λέμε για τα Αγγλικά του άλλου, όταν κομματικά η ΝΕΑ και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ αριστερά λειτουργεί όπως λειτουργούσε το ΠΑΣΟΚ όταν αντιπροσώπευε τον κεντροαριστερό χώρο. Όπου συμφέρει ψηφοθηρικά λέμε ΟΧΙ, ασχέτως αν το όποιο νομοσχέδιο είναι καλό ή κακό - δεν έχει σημασία, χεστήκαμε, όπου πάλι δεν βολεύει ψηφοθηρικά, λευκό, παρών, απών, την ουρίτσα απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Τα Αγγλικά είναι δευτεροτριτεύοντα. Εγώ βλέπω αλλού το κακό. Στο ότι έχουμε γράψει 500 πράγματα εδώ μέσα για την κυβέρνηση, αλλά σχεδόν(?) ποτέ δεν έχουμε γράψει και για μια κάποια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αντίδραση της αντιπολίτευσης που να οδήγησε σε οπισθοχώρηση της κυβέρνησης. Μόνο για την επιχορήγηση του ΠΑΣΟΚ ακούστηκαν λίγο μιας και βοηθούσε και ψηφοθηρικά το κράξιμο και η απειλή για προσφυγή στην δικαιοσύνη. Σχεδόν σε όλα τα άλλα, μούγκα. Π.χ. στο θέμα με τον αποχαρακτηρισμό των δασών αν δεν κάνω λάθος ψήφισε παρών.

Τίποτα, μία από τα ίδια. Καθόμαστε και λέμε για τα Αγγλικά του άλλου, όταν κομματικά η ΝΕΑ και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ αριστερά λειτουργεί όπως λειτουργούσε το ΠΑΣΟΚ όταν αντιπροσώπευε τον κεντροαριστερό χώρο. Όπου συμφέρει ψηφοθηρικά λέμε ΟΧΙ, ασχέτως αν το όποιο νομοσχέδιο είναι καλό ή κακό - δεν έχει σημασία, χεστήκαμε, όπου πάλι δεν βολεύει ψηφοθηρικά, λευκό, παρών, απών, την ουρίτσα απέξω.

Συγνώμη για το προσωπικό ύφος, υπόσχομαι ότι δεν θα το ξανακάνω για καιρό.

Aν όπου λέει όχι η αντιπολίτευση το βλέπεις ψηφοθηρικό και όχι "ουσιαστική αντίδραση", τότε δεν πρόκειται να βρεις μια σωστή αντιπολίτευση με τα δικά σου κριτήρια.

Δεν ξέρω γιατί ψήφισαν παρόν, αλλά και όχι να ψήφιζαν, είμαι 1000% σίγουρος ότι θα το έβαζες στον κουβά με τα ψηφοθηρικά.

Λες για οπισθοχώρηση της κυβέρνησης, όταν η κυβέρνηση έχει την πλειοψηφία, (και ειδικά όταν δεν γκρινοιάζουν διάφοροι βουλευτές), ΟΤΙ και να πάνε να ψηφίσουν θα το ψηφίσουν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το οτιδήποτε κάνει η αντιπολίτευση.

Αυτό που γίνεται μερικές φορές, είναι να γκρινιάζουν και μερικοί βουλευτές της κυβέρνησης, και απλά να αλλάζουν η να πετάνε λίγους νόμους λίγες ώρες πριν την ψηφοφορία. Βάζω στοίχημα ότι αν οι ίδιοι βουλευτές, με τα ίδια επιχειρήματα ανήκαν στην αντιπολίτευση δεν θα άλλαζαν / πετιόντουσαν αυτοί οι νόμοι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το προσωπικό ύφος, υπόσχομαι ότι δεν θα το ξανακάνω για καιρό.

Aν όπου λέει όχι η αντιπολίτευση το βλέπεις ψηφοθηρικό και όχι "ουσιαστική αντίδραση", τότε δεν πρόκειται να βρεις μια σωστή αντιπολίτευση με τα δικά σου κριτήρια.

Δεν ξέρω γιατί ψήφισαν παρόν, αλλά και όχι να ψήφιζαν, είμαι 1000% σίγουρος ότι θα το έβαζες στον κουβά με τα ψηφοθηρικά.

Το ΟΧΙ έχει ουσία όταν λέγεται εκεί που πρέπει να ειπωθεί. Αυτό που έγραψα και σου ξέφυγε, είναι ότι δεν θα πρέπει να έχεις μια αντιπολίτευση που λέει παντού όχι, ακόμα και αν είναι σωστό ένα νομοσχέδιο, αλλά εκεί που πρέπει. Το διευκρίνισα, δεν το πρόσεξες. Όταν λες συνέχεια "ΟΧΙ", το έχεις κάψει αυτό το χαρτί. Μετά θα πεις όταν πρέπει και κανένας δεν θα δώσει σημασία.

Τώρα το γιατί ψήφισαν παρόν, άστο. Δεν συμφέρει. Οπότε μένουμε στο "δεν ξέρω" που βολεύει. Αλλού ξέρουμε, φωνάζουμε για το δίκιο μας, αλλού βολευόμαστε και με το "δεν ξέρω". Τώρα το 1000% σίγουρος, κάνε το και 1000000000000000000% σίγουρος. Δεν έχει σημασία. Πάλι λάθος θα είσαι.

Λες για οπισθοχώρηση της κυβέρνησης, όταν η κυβέρνηση έχει την πλειοψηφία, (και ειδικά όταν δεν γκρινοιάζουν διάφοροι βουλευτές), ΟΤΙ και να πάνε να ψηφίσουν θα το ψηφίσουν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το οτιδήποτε κάνει η αντιπολίτευση.

Οπότε τι την θέλουμε την Βουλή; Η κυβέρνηση έχει την πλειοψηφία. Η αντιπολίτευση είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο.

Αυτό που γίνεται μερικές φορές, είναι να γκρινιάζουν και μερικοί βουλευτές της κυβέρνησης, και απλά να αλλάζουν η να πετάνε λίγους νόμους λίγες ώρες πριν την ψηφοφορία. Βάζω στοίχημα ότι αν οι ίδιοι βουλευτές, με τα ίδια επιχειρήματα ανήκαν στην αντιπολίτευση δεν θα άλλαζαν / πετιόντουσαν αυτοί οι νόμοι.

Οπότε; Περιμένουμε να γκρινιάξουν κάποιοι κυβερνητικοί βουλευτές; Δεν βασιζόμαστε στην αντιπολίτευση με άλλα λόγια να αντιδράσει και να φωνάξει, να ενημερώσει τον κόσμο, αλλά στο να είναι οριακή η κυβέρνηση και να έχει γκρινιάρηδες βουλευτές. ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΧΙ έχει ουσία όταν λέγεται εκεί που πρέπει να ειπωθεί. Αυτό που έγραψα και σου ξέφυγε, είναι ότι δεν θα πρέπει να έχεις μια αντιπολίτευση που λέει παντού όχι, ακόμα και αν είναι σωστό ένα νομοσχέδιο, αλλά εκεί που πρέπει. Το διευκρίνισα, δεν το πρόσεξες. Όταν λες συνέχεια "ΟΧΙ", το έχεις κάψει αυτό το χαρτί. Μετά θα πεις όταν πρέπει και κανένας δεν θα δώσει σημασία.

Τώρα το γιατί ψήφισαν παρόν, άστο. Δεν συμφέρει. Οπότε μένουμε στο "δεν ξέρω" που βολεύει. Αλλού ξέρουμε, φωνάζουμε για το δίκιο μας, αλλού βολευόμαστε και με το "δεν ξέρω". Τώρα το 1000% σίγουρος, κάνε το και 1000000000000000000% σίγουρος. Δεν έχει σημασία. Πάλι λάθος θα είσαι.

Οπότε τι την θέλουμε την Βουλή; Η κυβέρνηση έχει την πλειοψηφία. Η αντιπολίτευση είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο.

Οπότε; Περιμένουμε να γκρινιάξουν κάποιοι κυβερνητικοί βουλευτές; Δεν βασιζόμαστε στην αντιπολίτευση με άλλα λόγια να αντιδράσει και να φωνάξει, να ενημερώσει τον κόσμο, αλλά στο να είναι οριακή η κυβέρνηση και να έχει γκρινιάρηδες βουλευτές. ΟΚ.

Καλα τι περιμενες απο τυπους που παραβιαζουν νομους περι αφισσοκολλησης και θορυβου οικιστικης ζωνης με τις ντουντουκες στα αυτοκινητα για να τους ψηφισεις. Ενω οι αλλοι παιρνεις την αλληλογραφια με τα ψηφοδελτια και την πετας κατευθειαν, καθαρα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενω οι αλλοι παιρνεις την αλληλογραφια με τα ψηφοδελτια και την πετας κατευθειαν, καθαρα πραματα.

Δεν τα πετάω. Θέλω να θυμάμαι ποιους δεν θα ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΧΙ έχει ουσία όταν λέγεται εκεί που πρέπει να ειπωθεί. Αυτό που έγραψα και σου ξέφυγε, είναι ότι δεν θα πρέπει να έχεις μια αντιπολίτευση που λέει παντού όχι, ακόμα και αν είναι σωστό ένα νομοσχέδιο, αλλά εκεί που πρέπει. Το διευκρίνισα, δεν το πρόσεξες. Όταν λες συνέχεια "ΟΧΙ", το έχεις κάψει αυτό το χαρτί. Μετά θα πεις όταν πρέπει και κανένας δεν θα δώσει σημασία.

Τώρα το γιατί ψήφισαν παρόν, άστο. Δεν συμφέρει. Οπότε μένουμε στο "δεν ξέρω" που βολεύει. Αλλού ξέρουμε, φωνάζουμε για το δίκιο μας, αλλού βολευόμαστε και με το "δεν ξέρω". Τώρα το 1000% σίγουρος, κάνε το και 1000000000000000000% σίγουρος. Δεν έχει σημασία. Πάλι λάθος θα είσαι.

Οπότε τι την θέλουμε την Βουλή; Η κυβέρνηση έχει την πλειοψηφία. Η αντιπολίτευση είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο.

Οπότε; Περιμένουμε να γκρινιάξουν κάποιοι κυβερνητικοί βουλευτές; Δεν βασιζόμαστε στην αντιπολίτευση με άλλα λόγια να αντιδράσει και να φωνάξει, να ενημερώσει τον κόσμο, αλλά στο να είναι οριακή η κυβέρνηση και να έχει γκρινιάρηδες βουλευτές. ΟΚ.

Αν διαφωνείς θα πεις όχι, δεν είναι "χαρτί" που καις, είναι διαφωνία. Αν συμφωνούσε και το ψήφιζε θα έλεγες ότι η αντιπολίτευση ψηφίζει ότι φέρει η κυβέρνηση.:flag:

Δεν είναι θέμα συμφέροντος και βολής, είναι ότι όντως δεν ξέρω.

Η αντιπολίτευση δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο, φωνάζει, ενημερώνει και αντιδράει όπως είπες, δεν τα ακούς? Αντικειμενικά όμως, αν η κυβέρνηση θέλει να περάσει κάτι, θα το περάσει, τι να κάνουμε? Αφού έχει την πλειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαφωνείς θα πεις όχι, δεν είναι "χαρτί" που καις, είναι διαφωνία. Αν συμφωνούσε και το ψήφιζε θα έλεγες ότι η αντιπολίτευση ψηφίζει ότι φέρει η κυβέρνηση.:flag:

Δεν μπορώ να κάθομαι να σου λέω τι ξεχνάς να διαβάσεις από αυτά που έχω γράψει. Διάβαζε ποιο προσεχτικά.

Δεν είναι θέμα συμφέροντος και βολής, είναι ότι όντως δεν ξέρω.
Ρε συ ασχέτως το αν ξέρεις ή όχι, χτυπάει άσχημα ναι ή όχι;
Η αντιπολίτευση δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο, φωνάζει, ενημερώνει και αντιδράει όπως είπες, δεν τα ακούς? Αντικειμενικά όμως, αν η κυβέρνηση θέλει να περάσει κάτι, θα το περάσει, τι να κάνουμε? Αφού έχει την πλειοψηφία.

Αλλού φωνάζει και ακούγεται, αλλού φωνάζει αλλά φωνάζει τόσο σιγανά που δεν την ακούει ούτε ο διπλανός της. Εκεί είναι το πρόβλημα. Στο ότι η αντίδραση της αντιπολίτευσης είναι αλά κάρτ. Και αντικειμενικά ας το περάσει, αλλά όχι χωρίς απώλειες. Όχι με μοναδική αντίδραση μια επερώτηση στην βουλή ή με μια αρνητική ψήφο στις 12 το βράδυ και την άλλη μέρα το πρωί, περασμένα ξεχασμένα. Δηλαδή αν ξεπουλήσουν την ΕΥΔΑΠ ποια θα είναι η απάντηση της αντιπολίτευσης; Ψηφίστε μας να την ξανά κρατικοποιήσουμε; Γελοία πράγματα. Τους κολλάς στον τοίχο πριν το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ασχέτως το αν ξέρεις ή όχι, χτυπάει άσχημα ναι ή όχι;

Nαι χτυπάει άσχημα.

Αλλού φωνάζει και ακούγεται, αλλού φωνάζει αλλά φωνάζει τόσο σιγανά που δεν την ακούει ούτε ο διπλανός της. Εκεί είναι το πρόβλημα. Στο ότι η αντίδραση της αντιπολίτευσης είναι αλά κάρτ. Και αντικειμενικά ας το περάσει, αλλά όχι χωρίς απώλειες. Όχι με μοναδική αντίδραση μια επερώτηση στην βουλή ή με μια αρνητική ψήφο στις 12 το βράδυ και την άλλη μέρα το πρωί, περασμένα ξεχασμένα. Δηλαδή αν ξεπουλήσουν την ΕΥΔΑΠ ποια θα είναι η απάντηση της αντιπολίτευσης; Ψηφίστε μας να την ξανά κρατικοποιήσουμε; Γελοία πράγματα. Τους κολλάς στον τοίχο πριν το κάνουν.

Είναι πολιτική, όλα τα κόμματα αποφασίζουν που θα δώσουν την γερή μάχη και που θα κάνουν πιο ήπιες κινήσεις, ξέρω ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις, αλλά δεν είναι δυνατόν να έχεις 50 άτομα (τους βουλευτές) έτοιμους να δώσουν σκληρή μάχη ανα πάσα στιγμή σε όλα τα θέματα. Πρέπει να κρατηθούν δυνάμεις.

Και σου ξαναλέω, ότι δεν υπάρχει αυτό το πράγμα, και να τους κολλήσεις στον τοίχο πριν το κάνουν, θα το κάνουν. Έχει γίνει στο παρελθόν (ακα μνημόνια) και θα ξαναγίνει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι χτυπάει άσχημα.

Είναι πολιτική, όλα τα κόμματα αποφασίζουν που θα δώσουν την γερή μάχη και που θα κάνουν πιο ήπιες κινήσεις, ξέρω ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις, αλλά δεν είναι δυνατόν να έχεις 50 άτομα (τους βουλευτές) έτοιμους να δώσουν σκληρή μάχη ανα πάσα στιγμή σε όλα τα θέματα. Πρέπει να κρατηθούν δυνάμεις.

Και σου ξαναλέω, ότι δεν υπάρχει αυτό το πράγμα, και να τους κολλήσεις στον τοίχο πριν το κάνουν, θα το κάνουν. Έχει γίνει στο παρελθόν (ακα μνημόνια) και θα ξαναγίνει.

Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι. Τα γράφεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω 2 ενεδεχομενα. ενα καλο κι ενα κακο

Το κακο... Το ανθρωπακι εχει σοβαρα ψυχολογικα προβληματα και δυστυχως τον εχουμε βαλει να μας κυβερναει

Το καλο... Για να κανει ετσι, πρεπει να τον πινουνε καμμια δεκαρια μοναδες :p

Υπομανιακός Άδωνις: Γ. Τράγκα δεν θα πάρουν την εξουσία οι κομμουνιστές!!! - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω 2 ενεδεχομενα. ενα καλο κι ενα κακο

Το κακο... Το ανθρωπακι εχει σοβαρα ψυχολογικα προβληματα και δυστυχως τον εχουμε βαλει να μας κυβερναει

Το καλο... Για να κανει ετσι, πρεπει να τον πινουνε καμμια δεκαρια μοναδες :p

Υπομανιακός Άδωνις: Γ. Τράγκα δεν θα πάρουν την εξουσία οι κομμουνιστές!!! - YouTube

Πάντα έτσι ήταν. Γραφικός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι ήταν. Γραφικός.

Και που να δεις πόσο γραφικοί θα γίνουν κάποιοι φιλολαϊκοί τύποι με αμερικάνικες πλάτες. Αλλά το δημόσιο θα παραμείνει ένα ανοργάνωτο μπουρδέλο.

Για να μην σου πω ότι τους ζάπλουτους τους συμφέρει να αναπτυχθεί κομμουνιστικό καθεστώς. Θα εξαθλιωθούν τα πάντα και στο τέλος θα τα αγοράσουν όλα αυτοί (μαζί με μια μικρή μειοψηφία κομμουνιστών στην κορυφή της ιεραρχίας) σε τιμή χώμα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2000 χρονια τα κρατη ειναι ανικανα να ελεγξουν το νομισμα τους και θα το κανει ο κατσε ανεβας? Roman currency - Wikipedia, the free encyclopedia

Fixed exchange-rate system - Wikipedia, the free encyclopedia

Another, less used means of maintaining a fixed exchange rate is by simply making it illegal to trade currency at any other rate. This is difficult to enforce and often leads to a black market in foreign currency. Nonetheless, some countries are highly successful at using this method due to government monopolies over all money conversion. This was the method employed by the Chinese government to maintain a currency peg or tightly banded float against the US dollar. Throughout the 1990s, China was highly successful at maintaining a currency peg using a government monopoly over all currency conversion between the yuan and other currencies.

Impossible trinity - Wikipedia, the free encyclopedia

Fixed Exchange Rate and Independent Monetary Policy[edit]

If the central bank chooses to have an independent monetary policy (the ability to set interest rates independently) and a fixed exchange rate, then free capital mobility should be abandoned.

In the modern world, given the growth of trade in goods and services and the fast pace of financial innovation, it is possible that capital controls can often be evaded. In addition, capital controls introduce numerous distortions. Hence, there are few important countries with an effective system of capital controls, though by early 2010 there has been a movement among economists, policy makers and the International Monetary Fund back in favour of limited use.
Μια χώρα σαν την Ελλάδα δεν μπορεί να ελέγξει το νόμισμά της. Να πω ότι ήμασταν 100% αυτάρκεις, άντε να πω ότι ίσως να γίνεται. Αλλά στην περίπτωσή μας δεν. Την επομένη μέρα όλοι αυτοί οι υποστηριχτές της δραχμής και της άποψης ότι μπορούμε να ελέγξουμε την ισοτιμία θα ανοίγανε σαμπάνιες διότι με τους τραπεζικούς λογαριασμούς που (θα) έχουν σε € και $ θα αγοράζανε τους πάντες και τα πάντα στην Ελλάδα.

Η μεγάλη υποτίμηση της δραχμής την οποία προβλέπεις, αν επιστρέψουμε, μήπως υποδηλώνει ότι με την υφιστάμενη αγοραστική δύναμη έχουμε πρόβλημα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών; Θες να πεις δηλαδή ότι έχει δίκιο ο Σύριζα πως το μνημόνιο(με την ευρεία έννοια του όρου) δεν τελείωσε και έπεται περαιτέρω μείωση μισθών;

Όταν μειώνονται οι μισθοί π.χ. των ξενοδοχοϋπαλλήλων αλλά τα κέρδη των αφεντικών τους μένουν ίδια ή και αυξάνονται, όταν οι λογαριασμοί των ΔΕΚΟ και τα χαράτσια μένουν ίδια ή και αυξάνονται τότε δεν κινδυνεύουν να χάσουν τα υπάρχοντά τους; Εκτός και αν μιλάω με άτομα που έχουν πάνω 200κ στον τραπεζικό τους λογαριασμό και το παίζουν φτωχαδάκια. Πώς, με άλλα λόγια, γίνεται να ανησυχείς μήπως σου αγοράσουν κάτι που δεν έχεις(ε colt);

Ε, εσείς καλά κάνετε τότε, απλά δεν είστε μόνοι σας στην Ελλάδα.

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Σχετικά με το κούρεμα των ομολόγων των ταμείων. Το είχαμε συζητήσει παλιά εδώ στο λαμπ. Η ΤτΕ ήταν καλυμμένη νομικά από το νόμο του Σημίτη. Η συζήτηση για το αν είναι νόμιμη ή όχι η ενέργεια αυτή είναι παραπλανητική. Η ουσία είναι πώς η κυβέρνηση προέβει σε κούρεμα που γνώριζε εκ των προτέρων ότι θα έχει απώλειες περισσότερο για ελληνικά συμφέροντα. Επιστρέφουμε στο ερώτημα από το οποίο ξεκινήσαμε: "Για ποιό λόγο έγινε κούρεμα; Για να ωφεληθεί ποιός;"

Να φαντάστώ ότι ο μικροομολογιούχος Σάξωνας απο το Bischofrode που μπορεί να αγόρασε ελληνικά ομόλογα επειδή είχαν 30μβ παραπάνω απόδοση τότε απο τα γερμανικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν μείνει εκτός της εξαίρεσης έτσι; Αυτός είναι Γερμαναράς και καλά να πάθει.

Πες τα στους Ισλανδούς που "κούρεψαν" τους Άγγλους για να προστατευτούν οι ίδιοι. Αυτό που λες ακούγεται σαν απόσπασμα άρθρου από το γερμανικό Φόκους. Το μνημόνιο δεν πιάνεται σαν θυσία από την πλευρά μας ε;

Υ.Γ.: 85% ήταν η εθελοντική συμμετοχή. 10% επομένως των ξένων φεσώθηκαν άθελά τους.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη υποτίμηση της δραχμής την οποία προβλέπεις, αν επιστρέψουμε, μήπως υποδηλώνει ότι με την υφιστάμενη αγοραστική δύναμη έχουμε πρόβλημα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών; Θες να πεις δηλαδή ότι έχει δίκιο ο Σύριζα πως το μνημόνιο(με την ευρεία έννοια του όρου) δεν τελείωσε και έπεται περαιτέρω μείωση μισθών;

Εγώ ο διεθνούς φήμης οικονομολόγος προβλέπω.....

Θα μας κάνεις να νιώθουμε και τύψεις σε λίγο που έχουμε άποψη.

Η άποψή μου ειπώθηκε στο κείμενο που έκανες quote. Προσωπικά θεωρώ ότι αν πάμε στην δραχμή αυτό που θα ακολουθήσει μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση μετά από Χ χρονικό διάστημα(ώρες, μέρες, μήνες, χρόνια) θα είναι πολύ πολύ άσχημο διότι θα είναι και απότομο. Τώρα αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχουμε μνημόνια. Θα τα λέμε "NEW DEAL". Διότι σημασία έχει ο τίτλος και μόνο ο τίτλος.

Εκτός και αν μιλάω με άτομα που έχουν πάνω 200κ στον τραπεζικό τους λογαριασμό και το παίζουν φτωχαδάκια.

Ίσως κάποιοι να έχουν 200Κ στον τραπεζικό τους λογαριασμό και να το παίζουν αριστεροί.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχουμε μνημόνια. Θα τα λέμε "NEW DEAL". Διότι σημασία έχει ο τίτλος και μόνο ο τίτλος.

pun intended?

Ίσως κάποιοι να έχουν 200Κ στον τραπεζικό τους λογαριασμό και να το παίζουν αριστεροί.

Ε, χαλαρά μωρέ. Εδώ βουλευτές της αριστεράς έχουν 7ψήφιο αριθμό στον τραπεζικό λογαριασμό τους και δεν τρέχει κάστανο. Αντί να τους κατεβάσουν οι υποστηριχτές τους, ή να τους πιέσουν να κάνουν κάτι κοινωνικά εποικοδομητικό με ένα σεβαστό ποσοστό των χρημάτων αυτών, κάθονται κι ανέχονται τη κάθε παπαρολογία που θα τους πετάξουν (είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγο σκοπιμότητας).

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες. Τρίτη Λυκείου ψηφίσαμε για πρόεδρο του 15μελους (almost no pun intended) ένα τυπακι, κλασικό αναρχοπαπαρα λυκείου. Ο λόγος; Ειχε @@ να αντιμιλαει στο Γυμνασιάρχη. Ούτε διήμερη δεν πήγαμε....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλιστα!! Οι ισότιμοι συνέταιροι, γυμνασιάρχες που θα σου επιτρέψουν να πας διήμερη....

Άσε με να μαντέψω: Διάβαζες τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη και παρασύρθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη υποτίμηση της δραχμής την οποία προβλέπεις, αν επιστρέψουμε, μήπως υποδηλώνει ότι με την υφιστάμενη αγοραστική δύναμη έχουμε πρόβλημα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών; Θες να πεις δηλαδή ότι έχει δίκιο ο Σύριζα πως το μνημόνιο(με την ευρεία έννοια του όρου) δεν τελείωσε και έπεται περαιτέρω μείωση μισθών;

Όταν μειώνονται οι μισθοί π.χ. των ξενοδοχοϋπαλλήλων αλλά τα κέρδη των αφεντικών τους μένουν ίδια ή και αυξάνονται, όταν οι λογαριασμοί των ΔΕΚΟ και τα χαράτσια μένουν ίδια ή και αυξάνονται τότε δεν κινδυνεύουν να χάσουν τα υπάρχοντά τους; Εκτός και αν μιλάω με άτομα που έχουν πάνω 200κ στον τραπεζικό τους λογαριασμό και το παίζουν φτωχαδάκια. Πώς, με άλλα λόγια, γίνεται να ανησυχείς μήπως σου αγοράσουν κάτι που δεν έχεις(ε colt);

Ε, εσείς καλά κάνετε τότε, απλά δεν είστε μόνοι σας στην Ελλάδα.

Περιορισμός της ροής του κεφαλαίου, με παράδειγμα την Κίνα.... Success !!

Εμένα πάντως η απορία μου παραμένει. Αν υποθετικά την Κυριακή ο πρωθυπουργός ανακοινώσει την επιστροφή της χώρας στη Δραχμή, και το οικονομικό επιτελείο ( :haha: ) αποφασίσει πως η νέα ισοτιμία θα είναι λ.χ. 1 ευρώ = 100 δραχμές, Εγώ ερωτώ : Την δευτέρα το βράδυ η ισοτιμία που θα είναι ?? Όταν θα πάνε να αγοράσουν 1 βαρέλι πετρέλαιο τι θα πούν στον σαουδάραβα ? ''αφού το βαρέλι έχει 100 ευρώ, τσάκω 10.000 δραχμές και δώκε μας ένα'' ?? Και αυτός ?? δεν θα βγάλει και τα πασούμια του να τους φασκελώσει με χέρια και με πόδια ?? (άν δεν πάθει έμφραγμα απο τα γέλια)

Να μη μακρυγορούμε. Ούτε 200κ έχω στη μπάντα, ούτε η παραμονή ή η έξοδος απο το ευρώ θα με γλιτώσει απο κανένα δάνειο, όπως επανειλημμένως έχει ανησυχήσει εκλεκτός συμφορουμίτης. Η επάνοδος της δραχμής απαιτεί είτε σοβαρές εισροές σε συνάλαγμα, είτε απόθεμα σε χρυσό είτε κλειστή οικονομία. Απο τη στιγμή που δεν έχεις δεκάρα σε συνάλαγμα, το περιβόητο ''πληρωτέο επι τη εμφανίσει'' έχει πάψει να υφίσταται πρακτικά εδώ και 40 χρόνια, και (υποτίθεται) δεν θέλεις να γίνεις Αλβανία των 90's (ή μήπως θέλεις ?) τι ακριβώς κουβεντιάζουμε ? Γιατί δεν περιγράφεις με 2 λόγια τι θα σημάνει στην πράξη αυτή η επιλογή ? και το κυριότερο τι θα συμβεί αν αυτή η πολιτική αποτύχει ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.