Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ενώ πριν την κρίση ήμασταν τίγκα στην άνεση για οικογενεια/φιλοδοξιες/κτλ. Μάλλον πρέπει να παραθέσω τίποτα ποστς δεκαετιας

Ασε μη μπείς στον κόπο. Πρίν δέκα χρόνια οι βολεμένοι ήταν περισσότεροι και πιο ταπεινοί. Οι σημερινοί βολεμένοι είναι μεν λιγότεροι αλλά έχουνε αποθρασυνθεί και προπαγανδίζουν ασύστολα. Δε μ@μιέται.. δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι άνεργος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ασε μη μπείς στον κόπο. Πρίν δέκα χρόνια οι βολεμένοι ήταν περισσότεροι και πιο ταπεινοί. Οι σημερινοί βολεμένοι είναι μεν λιγότεροι αλλά έχουνε αποθρασυνθεί και προπαγανδίζουν ασύστολα. Δε μ@μιέται.. δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι άνεργος ;)

Σημαντικές μελέτες δείχνουν ότι μια μερίδα τραπεζικών αποσκοπευει στο να κάνει recruit σκύλους.

Link to comment
Share on other sites

Στην ελληνική εφορία όλοι οι ξένοι που έπαιξαν ελληνικά ομόλογα! - Capital.gr

Μιλάμε για απύθμενη βλακεία.

Ας είναι όμως. Σύντομα (σε 2 μηνες συμφωνα με την ''εγκυκλιο'') θα ανακαλύψουν το νόημα της έκφρασης: ''θα τους αερίσουν μια περίφραξη αρσενικούς γενετήσιους αδένες''

Link to comment
Share on other sites

Aν κάτσω να σας γράψω για τα 4 χρόνια "ζωής" στην Τρίπολη, θα φάω BAN για ρατσισμό, τοπικισμό κτλ κτλ.

Αλλά πραγματικά, τέτοιο φαγοπότι εκει κάτω και στα περίχωρα δεν έχω δει πουθενά στην Ελλάδα. Με τις ευλογίες ΟΛΩΝ φυσικά. Έτσι γαλουχούνται δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει απο χθες να σκιζω τα διαφημιστικα που μοιραζουν στην πολυκατοικια μου και εξω απο το μαγαζι, εχω τα κορακια τις ποεπππ να με δουλευουν μαζι με τον (κλ)ΟΠΑΠ ( μην υπογραψεις την συμβαση για το ξυστο λεει ο ενας, ο αλλος λεει παραγγειλε τα ΣΚΡΑΤΣακια aka ξυστο 2.0 απο σημερα )

Συνδικαλιστες - Καρεκλοκενταυροι - δημοσιοκαφροι ολοι τα ιδια σκ@τ@ ειναι, σαν χθες θυμαμαι οταν πηγα τον Μαιο του 10 για να παρω καινουργιο κωδικο πρακτορειου και ειδα σε ενα δωματιο 30 γραφεια το ενα διπλο στο αλλο με χαζογκομενες να ξυνονται και να χασκογελανε, για το ιδιο το κτιριο τι να πω ? τοσα χιλιαρικα πληρωνουν ενοικιο καθε μηνα στην Citroen, με τα ιδια λεφτα θα το ειχανε αγορασει 30 φορες σημερα :wall:

Βλεπω τωρα στα διαφημιστικα τα μουτρα των υποψηφιων για "δημοτικοι συμβουλοι" με δημαρχο τον (π@π)αρη σπηλιωτοπουλο και μου αναβουν τα λαμπακια, ακουω τοσες μερες για το 500αρικο - ποιος θα το παρει- ποιος οχι και για κατι συνταξιοδοτησεις στα 52 που ελεγε ο παπανωτας στο art fm ( προτεινω να ακουω τον χλεχλε εκεινη την ωρα που οδηγαω παρα το αρχιλαμογιο τον Κοτρωτσο στον σταθμο του τενιστα )

Πες οτι παιρνουν 400.000 πεινασμενοι απο ενα χιλιαρικο αυριο, πες οτι καποιοι βγαινουν στην συνταξη στα 52 ή ακομα και στα 42, με 15 δις πρωτογενες ελλειμα και ετοιμορροπα τα ασφαλιστικα ταμεια ειναι κατορθωμα αυτο ? Δηλαδη ολοι αυτοι αν πανε αυριο-μεθαυριο να ψηφισουν θα εχουν προβλημα με την συνειδηση τους αμα δεν βαλουν σταυρουδακι στην Νεα Δικτακτορια ? Τοσα χρονια δεν ψηφιζει ο ελληνας μικρο κομμα λογω εγωισμου, σου λεει γιατι να ψηφισω τον ταδε και ας τα λεει καλα, αφου παλι 2% θα παρει, δεν μαμιεται .... για το 30% που δεν πηγε καν να ψηφισει μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα :wall:

Στην τελικη ας το κανουν σαν το "man of the year" που ητανε το συστημα online και ψηφιζες απο οπου ηθελες, τι την εχουμε την τεχνολογια ? για να γελαμε με τα tweets του μπουμπουκου ή για να βλεπω το ναυτακι τον εισαγγελατο με το ipad στα χερια ενω πριν 10 χρονια αυτος και το σοι του παρουσιαζανε το hi5 και το internet γενικα σαν αρρωστεια και πριν 15χρονια σκουζανε για την βια στο carmageddon ?

Υποτιθεται ειμαστε πολιτισμενοι και οχι βαρβαροι σαν λαος, αλλα στην υποκρισια και στις κωλοτουμπες "τρεχουμε" χωρις αντιπαλο ! Σορι για το ξεσπασμα αλλα καπου επρεπε να τα πω, υποτιθεται δουλευω σημερα αλλα οι μισοι νομιζουν οτι τα πρακτορεια ειναι κλειστα λογω πρωτομαγιας και οι αλλοι μισοι δεν εχουν λεφτα :computer:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Η υποκρισία είναι παγκόσμια πλέον μιας και το $$$$/€€€€€/***** κυριαρχεί παντού ως το Α και το Ω. Αποτέλεσμα του υπερκαταναλωτισμού και των όλο και περισσότερων και εντυπωσιακότερων δώρων της τεχνολογίας. Αν η διαφορά ανάμεσα στον πλούσιο και τον φτωχό ήταν απλά το ποτό στο τραπέζι του φαγητού, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα όσον αφορά την συμπεριφορά του ενός προς τον άλλον. Αλλά πλέον το χρήμα αγοράζει φαγητό, ποτό, σπίτι, αυτοκίνητο, τηλεοράσεις, υπολογιστές, isomething, ταξίδια, κότερα, αεροπλάνα, σπίτια, γκόμενες, παιδεία, υγεία, τα πάντα. Η διαφορά ανάμεσα στον φτωχό και τον πλούσιο γίνεται όλο και ποιο μεγάλη και όσο αυτή η απόσταση από το ένα άκρο στο άλλο, μεγαλώνει, τόσο θα μεγαλώνει και η υποκρισία, η διαφθορά, η κλεψιά, το ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η υποκρισία είναι παγκόσμια πλέον μιας και το $$$$/€€€€€/***** κυριαρχεί παντού ως το Α και το Ω. Αποτέλεσμα του υπερκαταναλωτισμού και των όλο και περισσότερων και εντυπωσιακότερων δώρων της τεχνολογίας. Αν η διαφορά ανάμεσα στον πλούσιο και τον φτωχό ήταν απλά το ποτό στο τραπέζι του φαγητού, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα όσον αφορά την συμπεριφορά του ενός προς τον άλλον. Αλλά πλέον το χρήμα αγοράζει φαγητό, ποτό, σπίτι, αυτοκίνητο, τηλεοράσεις, υπολογιστές, isomething, ταξίδια, κότερα, αεροπλάνα, σπίτια, γκόμενες, παιδεία, υγεία, τα πάντα. Η διαφορά ανάμεσα στον φτωχό και τον πλούσιο γίνεται όλο και ποιο μεγάλη και όσο αυτή η απόσταση από το ένα άκρο στο άλλο, μεγαλώνει, τόσο θα μεγαλώνει και η υποκρισία, η διαφθορά, η κλεψιά, το ψέμα.

Εγώ πιστεύω ότι αυτές οι λογικές είναι μια καλοστημένη προπαγάνδα των Εβραίων για να μας κάνουν να πιστεύουμε ότι μπορούμε να ζήσουμε με λιγότερα (ενώ χρειαζόμαστε περισσότερα) και να πάρουν όλα τα υπόλοιπα αυτοί.

On a more serious note, βρίσκω ηλίθιο το γεγονός να κριτικάρονται ασύστολα οι κερδοσκοπικές εταιρίες επειδή πράττουν με βάση το συμφέρον τους, αλλά οι ΜΚΟ/φιλανθρωπικές/πες-το-οπως-θες που μετα βίας εξυπηρετούν τους σκοπούς τους, να σχολιάζονται στα ψιλά πάντα με ύφος ωχαδελφισμού. Βέβαια έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό. Για να μας προσλάβουν, να καθόμαστε και να μας πληρώνουν οι άλλοι.

Το παραπάνω rant είναι γενικό, δεν απευθύνεται σε εσένα.

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] Συμφωνώ σε όλα μόνο στο σημείο που λες "πριν 15 χρόνια έκαναν αυτό ενώ τώρα κάνουν άλλο". Αν σε 15 χρόνια δεν υπάρξει ούτε μία αλλαγή, τότε something is very wrong.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δημοσιογραφία.

Όσον αφορά το σχόλιο, η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή. Το αν είναι αποδεκτή, πιστεύω να φανεί στις εκλογές. Ο κάθε ένας κρίνεται από τα πεπραγμένα του.

Για τις αυτοκτονίες, πρέπει να ψάξουμε πολύ πιο πίσω. Δεν φταίει μόνο ο Γιωργάκης και ο Αντωνάκης ως πολιτικοί αρχηγοί. Αυτοί ήρθαν όταν ο σερβιτόρος έφερε το λογαριασμό και έπρεπε κάποιος να πληρώσει

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] Συμφωνώ σε όλα μόνο στο σημείο που λες "πριν 15 χρόνια έκαναν αυτό ενώ τώρα κάνουν άλλο". Αν σε 15 χρόνια δεν υπάρξει ούτε μία αλλαγή, τότε something is very wrong.

Αλλο να αναθεωρει καποιος τις αποψεις του, αλλο αυτο που γινεται δεκαετιες τωρα στην χωρα μας, ο Ελληναρας οταν συντανταει κατι καινουργιο/ξενο και δεν καταλαβαινει τι ειναι ακριβως αυτο που βλεπει, το πρωτο πραγμα που θα κανει ειναι να ριξει λασπη για να βγει απο πανω ! θα βαλει μεσα στην ασχετοσυνη του στο ιδιο καζανι τα συμπληρωματα διατροφης με τους αναβολικους στεροειδεις (παλι για να βγει απο πανω), θα ψηφισει/κανει αποχη με το σκεπτικο "ελα μωρε ολοι ιδιοι ειναι".

Θα βαλει στο facebook τα "παντα ολα" απο προσωπικα στοιχεια με το σκεπτικο " σιγα που θα ασχοληθουνε με εμενα " , θα φαει τα "ζεστα" λεφτα που μολις του ηρθανε στα χερια για βγει εξω (εχουμε πολυ ωραιο ηλιο αλλωστε) αντι να τα δωσει στον υποτιθεμενο φιλο του που τον εχει φεσωσει εδω και κατι μηνες, θα πεταξει μια μπαρουφα που ακουσε στην τηλεοραση ως το μοναδικο του επιχειρημα κ.ο.κ

Το χειροτερο ειναι οταν μιλαω με ατομα κοντα στην ηλικια μου και ακουω να μου λενε " αμα κανω κορη θα φροντισω να ειναι παρθενα μεχρι τα 25 " " οταν ληξει η αναβολη θα βαλω βυσμα για να ειμαι κοντα στους δικους μους, ολοι το κανουν ! " " εκλεισα 9 ωρες στο floca τις προαλλες, στο τελος εσπασε ο καναπες απο το φιδιασμα ! " ουτε που θελω να σκεφτομαι τι παιδεια/μορφωση εχει λαβει καμποσοι απο το "millenium generation" που πανε να γραψουν 5 αραδες στα αγγλικα και σου πεφτουν ολα τα μαλλια πανω στο πληκτρολογιο !!

Οταν (θεωρουμε πως)κανουμε κατι σπουδαιο φωναζουμε "κοιτα εδω, μονο εγω μπορω και το κανω τοσο καλα!" οταν ομως κανουμε καποια λαμογια (απο τις ιδιες που μας φτασανε εδω σε συνεργασια με τους καναλαρχες και τους πολιτικους) παρηγορουμε τον εαυτουλη μας αμεσως μετα και δικαιολογουμαστε στους αλλους λεγοντας "ελα μωρε ! αφου το ιδιο κανουν <<ολοι>> γιατι να μην το κανω κι εγω ? "

Εν τελει, φυσικα και χρειαζεται σε βαθος χρονου να γινονται αλλαγες στην νοοτροπια και τις συνηθειες μας γιατι ειμαστε ανθρωποι και πρεπει να εξελισομαστε οσο περνανε τα χρονια, στην Ελλαδιτσα μας ομως βλεπω "επιλεκτικη" εξελιξη που επιβαλεται απο τους λιγους και σιγα σιγα περναει σε ολους μας μεσω μιας κοινωνιας γεματης υποκριτων και ανθρωπων πους τους φταινε ολοι για ολα, αλλα δεν ριχνουν ποτε το φταιξιμο στον εαυτο τους. Μια κοινωνια "αλλεργικη" στην διαφοροποιηση του ατομου απο το συνολο και με διαστρεβλωμενες ιδεες περι ικανοποιησης βιολογικων αναγκων - πολυτελους διαβιωσης (ατςςςςςς)

/rant

Link to comment
Share on other sites

«Δημοσιονομική αποικιοκρατία της Ευρωζώνης»

Σοκ προκαλεί ο τίτλος άρθρου στους «Τάιμς της Νέας Υόρκης» του Φιλίπ Λεγκρέν: «Δημοσιονομική αποικιοκρατία της Ευρωζώνης»! Πόσω μάλλον που ο συγγραφέας του άρθρου είναι πρώην οικονομικός σύμβουλος του προέδρου της Κομισιόν! Εντυπωσιάζει η οξύτητα των πολιτικών διατυπώσεων ενός γραφειοκράτη που γνώρισε εκ των ένδον τις συνέπειες της ασκούμενης από το Βερολίνο μέσω Βρυξελλών πολιτικής της ΕΕ. «Η κ. Μέρκελ απαίτησε μεγαλύτερο έλεγχο στις αποφάσεις για τον προϋπολογισμό άλλων χωρών - και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή με μεγάλη ευχαρίστηση άρπαξε νέες εξουσίες...

Η Κομισιόν τώρα εφαρμόζει έναν δημοσιονομικό ζουρλομανδύα (!) - συμπεριλαμβανομένου του δικαιώματος να απαιτεί από μια κυβέρνηση να ξαναγράφει τον προϋπολογισμό της πριν τον παρουσιάσει στο κοινοβούλιο» τονίζει ο Φιλίπ Λεγκρέν. «Αυτή η συγκεντροποίηση της δημοσιονομικής εξουσίας δεν είναι απλώς επικίνδυνη οικονομικά, είναι επίσης πολιτικά δηλητηριώδης» υπογραμμίζει χωρίς περιστροφές ο πρώην οικονομικός σύμβουλος του προέδρου της Κομισιόν και εξηγεί γιατί: «Οταν οι ψηφοφόροι μιας χώρας - μέλους διώχνουν την κυβέρνησή τους, όπως έχουν κάνει σχεδόν σε όλες τις εκλογές από τότε που άρχισε η κρίση, βγαίνει στην τηλεόραση ο Ολι Ρεν και επιμένει ότι η κυβέρνηση που έρχεται πρέπει να συνεχίσει την αποτυχημένη πολιτική της παλιάς κυβέρνησης. Το γεγονός ότι ένας απομακρυσμένος, μη εκλεγμένος αξιωματούχος των Βρυξελλών που σχεδόν σε κανέναν δεν δίνει λογαριασμό, αρνείται στους ψηφοφόρους νόμιμες επιλογές αποφάσεων περί φόρων και δαπανών, είναι αντιδημοκρατικό και αποξενώνει τον κόσμο από την ΕΕ».

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.