Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Λίγο σεβασμό προς το συνομιλητή σου αν το ξέχασες δε βλάπτει. Εκτός αν δε το μαθες ποτέ σου και πρέπει να ξεκινήσεις ξανά από τα βασικά.

Οι ΓιαγκΤ και Myralis με κάλυψαν. Από ανθρώπους που σέβονται τον υγιή διάλογο χωρίς μειωτικούς χαρακτηρισμούς δεν έχω να φοβηθώ για πατρονάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΓιαγκΤ και Myralis με κάλυψαν. Από ανθρώπους που σέβονται τον υγιή διάλογο χωρίς μειωτικούς χαρακτηρισμούς δεν έχω να φοβηθώ για πατρονάρισμα.

Άσε με να μαντέψω. Την λέξη "τεχνοκράτης" σε κάθε post σου την έγραψες ως επιθετικό προσδιορισμό και όχι ως υποτιμητικό χαρακτηρισμό.

Λίγο σεβασμό προς το συνομιλητή σου αν το ξέχασες δε βλάπτει. Εκτός αν δε το μαθες ποτέ σου και πρέπει να ξεκινήσεις ξανά από τα βασικά.

Όταν για επιχειρηματολογία χρησιμοποιείς ότι βρίσκεσαι στη μεριά των ταπεινών φτωχών πλην τίμιων ανθρώπων του χωριού που τάχα δεν έχουν ούτε freddo να πιουν (ενώ παράλληλα γράφεις "ελεύθερος επαγγελματίας" με ό,τι αυτό συνεπάγεται), δεν κερδίζεις τον δικό μου σεβασμό αλλά τον χάνεις.

Προσωπικά δεν σε θέλω 100% άγιο. Αυτό γιατί είμαι σε θέση να κατανοήσω ότι με βάση τις κοινωνικοοικονομικές εξελίξεις τα τελευταία 40-50 χρόνια, είναι ρεαλιστικά αδύνατον κάποιος να είναι 100% άγιος. Οπότε ναι, δεν το δέχομαι ως σοβαρό επιχείρημα.

Από την άλλη, κάνεις ένα σημαντικό λάθος.

Το παραπάνω δεν έχει σκοπό να σου συνάψει ευθύνες ή να σε κατηγορήσει για αδίκημα όπως λανθασμένα παρερμηνεύεις. Η δικιά μου η γνώμη είναι ότι οι ευρύτερες περιστάσεις αιτιολογούν τις (από ανάγκη) πράξεις. Βέβαια στη περίπτωση που είσαι 100% καθαρό μέτωπο τότε μπράβο σου αλλά, ειλικρινά, εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό. Θεωρώ δικαίωμα μου να εκφραστώ και να σχολιάσω ότι τέτοια statements κατά μεγάλη πιθανότητα (γενικότερα) δεν ισχύουν και δεν χρειάζεται να λέγονται. Αυτά για να συνεισφέρω με τη σειρά μου στον διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

τεχνοκράτης

στέλεχος του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα με ανώτατη κατάρτιση και εμπειρία σε συγκεκριμένο τεχνικό τομέα

που ασκεί το λειτούργημά του με βάση τη μελέτη κυρίως των αντικειμενικών δεδομένων και των οικονομικών μηχανισμών χωρίς να λαμβάνεται και τόσο υπόψη ο ανθρώπινος παράγων

όταν λοιπόν ξεχνάς οτι είσαι και ο ίδιος άνθρωπος και πρέπει να υπηρετείς τον άνθρωπο και όχι ψυχρά νούμερα, η υποτίμηση έρχεται από μόνη της χωρίς να την υϊοθετώ.

Link to comment
Share on other sites

τεχνοκράτης

στέλεχος του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα με ανώτατη κατάρτιση και εμπειρία σε συγκεκριμένο τεχνικό τομέα

που ασκεί το λειτούργημά του με βάση τη μελέτη κυρίως των αντικειμενικών δεδομένων και των οικονομικών μηχανισμών χωρίς να λαμβάνεται και τόσο υπόψη ο ανθρώπινος παράγων

όταν λοιπόν ξεχνάς οτι είσαι και ο ίδιος άνθρωπος και πρέπει να υπηρετείς τον άνθρωπο και όχι ψυχρά νούμερα, η υποτίμηση έρχεται από μόνη της χωρίς να την υϊοθετώ.

Επειδή πάνω από όλα ο υγιής διάλογος:

Technocrat

1. An adherent or a proponent of technocracy.

2. A technical expert, especially one in a managerial or administrative position.

Technocracy

The concept of a technocracy remains mostly hypothetical, though some nations have been considered as such in the sense of being governed primarily by technical experts in various fields of governmental decision making. A technocrat has come to mean either 'a member of a powerful technical elite', or 'someone who advocates the supremacy of technical experts'.[1][2][3] Scientists, engineers, and technologists examples include these technologists who have knowledge, expertise, or skills, would compose the governing body, instead of politicians, businesspeople, and economists.[4] In a technocracy, decision makers would be selected based upon how knowledgeable and skillful they are in their field.

The term technocracy was originally used to designate the application of the scientific method to solving social problems, in counter distinction to the traditional economic, political, or philosophic approaches. According to the proponents of this concept, the role of money and economic values, political opinions, and moralistic control mechanisms would be eliminated altogether if and when this form of social control should ever be implemented in a continental area endowed with enough natural resources, technically trained personnel, and installed industrial equipment. In such an arrangement, concern would be given to sustainability within the resource base, instead of monetary profitability, so as to ensure continued operation of all social-industrial functions into the indefinite future. Technical and leadership skills would be selected on the basis of specialized knowledge and performance, rather than democratic election by those without such knowledge or skill deemed necessary.[5]

Some uses of the word technocracy refer to a form of meritocracy, a system where the "most qualified" and those who decide the validity of qualifications are the same people. Other applications have been described as not being an oligarchic human group of controllers, but rather administration by discipline-specific science, ostensibly without the influence of special interest groups.[6] The word technocracy has also been used to indicate any kind of management or administration by specialized experts ('technocrats') in any field, not just physical science, and the adjective 'technocratic' has been used to describe governments that include non-elected professionals at a ministerial level.

Την επόμενη φορά που ο οδοντίατρος σας πει "δε θα καταλάβεις τπτ" βάλτε του τον τροχό στο μάτι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πλάκα πλάκα έχω γνωστό που δεν έχει καταλάβει τίποτα. Σφράγισμα χωρίς ένεση ο άνιωθος!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] έλα, ο αγαπημένος σου:

Τελικά αυτός ο LL_NEO ξέρει να επιλέγει τους αγαπημένους του.

Στο video το λέει ξεκάθαρα: "σιχαίνομαι και απαγορεύω δια ροπάλου τα ρουσφέτια"

Μπράβο στον μπουμπούκο. Δεν του το χα.

Link to comment
Share on other sites

«Φαγοπότι» 1 δισ. από το χωράφι στο ράφι | οικονομια | ethnos.gr

Η ασυδοσία χονδρεμπόρων και επιτήδειων μεσαζόντων που «τρεφόταν» από το προηγούμενο φορολογικό καθεστώς είχε φτάσει να προκαλεί τεράστια οικονομική αιμορραγία στο ελληνικό Δημόσιο, με τον συνολικό παράνομο τζίρο από το «όργιο» με τα εικονικά τιμολόγια και τις παράνομες ελληνοποιήσεις να ξεπερνά το 1 δισεκατομμύριο ευρώ.

Χωρίς μέχρι σήμερα οι αγρότες να φορολογούνται βάσει των εισοδημάτων τους, αλλά με βάση έναν αντικειμενικό συντελεστή (ειδικό κατ' αποκοπή καθεστώς κα*ταβολής του φόρου), δεν υπήρχε κανένας φραγμός στην έκδοση εικονικών τιμολογίων, δημιουργώντας μια αλυσίδα επιπτώσεων στο ελληνικό Δημόσιο, στην εγχώρια οικονομία και στους καταναλωτές: ζημιά για το ελληνικό Δημόσιο, που επέστρεφε ΦΠΑ στους αγρότες για ανύπαρκτες εμπορικές συναλλαγές, περιθώριο για ανεξέλεγκτη κερδοσκοπία με μεγάλη ψαλίδα στις τιμές των προϊόντων από το χωράφι μέχρι το ράφι και «άλλοθι» για παράνομες ελληνοποιήσεις προϊόντων. Με το δέλεαρ της επιστροφής μεγαλύτερου ΦΠΑ, πολλοί αγρότες έρχονταν σε συμφωνία με τους εμπόρους να σημειώνουν στα τιμολόγια μεγαλύτερες ποσότητες. Με αυτό τον τρόπο μπορούσαν να εμφανίζουν ως ελληνικά εισαγόμενα και να εξαπατούν τον καταναλωτή. Επίσης, υπερτιμολογώντας το προϊόν ο μεσάζων νομιμοποιούνταν να το διαθέσει σε ακόμη ακριβότερη τιμή στον καταναλωτή.

Δισεκατομμύρια απο δω, δισεκατομμύρια απο εκεί.... πλίνθοι τε και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που ο οδοντίατρος σας πει "δε θα καταλάβεις τπτ" βάλτε του τον τροχό στο μάτι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επτά χρόνια μας γιάτρευε ο ορθοπεδικός, πόσα μας κόβεις στον οδοντίατρο;

Link to comment
Share on other sites

«Φαγοπότι» 1 δισ. από το χωράφι στο ράφι | οικονομια | ethnos.gr

Δισεκατομμύρια απο δω, δισεκατομμύρια απο εκεί.... πλίνθοι τε και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι...

Μου κατέβηκαν πάλι οι αγρότες στους δρόμους να πιέσουν την κυβέρνηση για το καθιερωμένο bonus του Φεβρουαρίου. Κάποια στιγμή πρέπει να τους πλακώσουν στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχαμε "Σκουριές" εκεί πάνω αν προχωρούσε η επένδυση; Επίσης μιλάει για "απευθείας ανάθεση". Κάτι μου λέει, αν και χωρίς να ξέρω, ότι αν είχε προχωρήσει το έργο θα διαβάζαμε το ίδιο άρθρο αλλά με δύο αλλαγές. Η μία θα ήταν ότι το άρθρο θα μίλαγε για περιβαλλοντολογική καταστροφή και η άλλη ότι θα μίλαγε για υποψία σκανδάλου και φωτογραφική ανάθεση έργου.

Παράλληλα, από τη Εισαγγελία Ορεστιάδας, έχει ήδη ασκηθεί δίωξη για κακουργηματική ψευδή βεβαίωση, σε βάρος δύο πρώην στελεχών του ΙΓΜΕ, τα οποία φέρονται να συνέδραμαν για να μην γίνει απευθείας ανάθεση, με συνέπεια ο τότε υφυπουργός ΠΕΚΑ κ. Μανιάτης, να αρνηθεί την ανάθεση, ζητώντας τη διενέργεια διαγωνισμού.

Το bold από ότι ξέρω θα το θεωρούσαμε σωστό.

Έχω την εντύπωση ότι στην προκειμένη περίπτωση παρασύρθηκες από τον τίτλο ενός άρθρου που μπορεί να είναι και κατά παραγγελίαν άρθρο από τον επιχειρηματία που πήγε να βουτήξει(?) τον ζεόλιθο, αλλά οι τότε υπεύθυνοι πολιτικοί τελικά κώλωσαν και δεν του έκατσε.

Και μάλλον το κρατάει μανιάτικο από τότε

Για το ίδιο θέμα το περασμένο έτος είχε διαβιβαστεί στη Βουλή και άλλη δικογραφία.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στην προκειμένη περίπτωση παρασύρθηκες από τον τίτλο ενός άρθρου...

Ξέρεις ότι δεν είμαι αυτής της άποψης. Φυσικά και δεν υποστηρίζω την απευθείας ανάθεση, όπως και το να δοθούν δικαιώματα σε ξένες εταιρίες (Σκουριές). Δίνουμε όμως χρήματα σε Βουλγαρία και Τουρκία για κάτι που διαθέτουμε μόνοι μας. Εδώ είναι το θέμα, όχι ότι "κώλωσαν", που καλά έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι δεν είμαι αυτής της άποψης. Φυσικά και δεν υποστηρίζω την απευθείας ανάθεση, όπως και το να δοθούν δικαιώματα σε ξένες εταιρίες (Σκουριές). Δίνουμε όμως χρήματα σε Βουλγαρία και Τουρκία για κάτι που διαθέτουμε μόνοι μας. Εδώ είναι το θέμα, όχι ότι "κώλωσαν", που καλά έκαναν.

Δεν το έγραψα για κακό το προηγούμενο. Προσωπικά μου αρέσει ο συνδυασμός των λέξεων "υπουργοί" και "δικογραφία" στον ίδιο τίτλο. Απλά έχω την εντύπωση ότι εδώ καλώς πράξανε, διότι ακόμα και αν συμφωνώ με αυτό που γράφεις, δεν νομίζω να υπάρχει μόνο μια εταιρία στην Ελλάδα που κάνει αυτές τις δουλειές. Μπορεί ο εν λόγω επιχειρηματίας να έχει δίκιο, μπορεί όμως απλά να τα έχει πάρει στο κρανίο διότι έχασε την ευκαιρία να τα τσεπώσει.

Και ίσως μάλιστα να έχει πληρώσει και για λαδάκι το οποίο τελικά πήγε τζάμπα. Αν δεις στο άρθρο αναφέρεται ότι

Οι ενέργειες αυτές των πολιτικών προσώπων είχαν ως συνέπεια να προκληθεί ζημιά στην εν λόγω εταιρεία, αλλά και στο Ελληνικό Δημόσιο.

Πως ακριβώς ζημιώθηκε η εν λόγω εταιρία; Το είχε στανταράκι ο εν λόγω επιχειρηματίας ότι θα πάρει τη δουλειά και είχε επενδύσει σε μηχανήματα τα οποία τελικά δεν αξιοποίησε; Δεν είναι ότι του δώσανε την δουλειά και μετά την ακύρωσαν. Από ότι καταλαβαίνω το έργο ακυρώθηκε πριν γίνει η απευθείας ανάθεσή του.

Link to comment
Share on other sites

GREECE-SALONIKA.blogspot: Αποκλειστικό: Τα 10 δισ ευρώ που μας οφείλουν οι κεντρικές τράπεζες της Ευρώπης θα είναι το "δώρο" τους..

Τα 10 δισ ευρώ που θα εμφανισθούν εντός των επόμενων μηνών ώς "δώρο" από τους Γερμανούς πρός την Ελλάδα, δηλαδή ώς χρηματοδότηση χωρίς όρους και προυποθέσεις και τα οποία θα είναι το "λουκούμι" για να ... γλυκάνουν την επόμενη δανειακή σύμβαση που δεν θα ονομάζεται μνημόνιο μεν, αλλά θα είναι μια δανειακή σύμβαση που θα τρέχει σε αντάλλαγμα με τις διαρθρωτικές αλλαγές, δεν είναι δώρο, αλλά συμβατική υποχρέωση των Ευρωπαικών Κεντρικών Τραπεζών που δεν τηρήθηκε εκ μέρους τους.

Συγκεκριμένα, υπάρχουν κάποια ομόλογα του ελληνικού δημοσίου, αξίας περίπου 5,5 δισ ευρώ, (τα οποία ονομάζονται ομόλογα ANFAS) που δεν περιλαμβάνονταν στο κούρεμα, έμειναν δηλαδή ακούρευτα στα χέρια των ευρωπαικών κεντρικών τραπεζών οι οποίες είχαν δεσμευθεί ότι θα τα διατηρήσουν μέχρι τη λήξη τους και θα τα ανανεώσουν, δηλαδή δεν θα τα εισπράξουν.

Η λήξη αυτών των ομολόγων είναι φέτος, αλλά οι κεντρικές τράπεζες δεν μπορούν να τα ανανεώσουν διότι θεωρείται νομισματική χρηματοδότηση (που απαγορεύεται) και θα πρέπει να τα εισπράξουν. Φυσικά η Ελλάδα δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει αυτά τα ομόλογα, οπότε η Ευρώπη θα πρέπει να βρεί ένα τρόπο να δώσει στην Ελλάδα τα 10 δισ ευρώ για να τηρηθεί η συμφωνία που η ίδια δεν τηρεί. Αυτά είναι τα 10 δισ που εμφανίζονται τώρα από το Spiegel ώς δώρο προς την Ελλάδα από τον Σόιμπλε και όπως είναι προφανές, δεν είναι καθόλου δώρο. Απλώς, όπως εμείς όταν δεν παίρναμε κάποια μέτρα, βρίσκαμε τα "ισοδύναμα" έτσι τώρα η πλευρά των πιστωτών πρέπει να βρεί ισοδύναμα αξίας 10 δισ για να καλύψει την συμφωνία που δεν τήρησε. Εμφανίζονται δε ώς δώρο Σόιμπλε, διότι αυτός είναι που είπε ότι πρέπει να βρεθούν ισοδύναμα δάνεια για αυτά τα χρήματα.

Η διαπραγμάτευση του Στουρνάρα με την τρόικα τις τελευταίες εβδομάδες, αφορά αυτό ακριβώς το σημείο και σε αυτά τα ομόλογα οφείλεται το μεγαλύτερο μέρος της διαφορετικής εκτίμησης που έχει η ελληνική πλευρά με τους πιστωτές για το χρηματοδοτικό κενό των ετών 2014 και 2015. Επιπλέον αυτών υπάρχουν και τα ομόλογα που είχαν αγοράσει οι τράπεζες επί υπουργίας Αλογοσκούφη τα οποία επίσης δεν μας επιτρέπουν οι Ευρωπαίοι να ανανεώσουμε (τα θεωρούν και αυτά νομισματική χρηματοδότηση και καθώς ελέγχουν το σύνολο των ελληνικών τραπεζών ώς μέτοχοι, δεν δέχονται την ανανέωση τους). Η Ευρώπη δεν δέχεται καν να ανανεώσουμε ούτε τα ομόλογα που μας είχε επιτρέψει να αγοράσουμε μέσα στην κρίση από τη δευτερογενή αγορά. Συνολικά, τα ομόλογα των κενρτικών τραπεζών, τα ομόλογα Αλογοσκούφη και αυτά που είχε αγοράσει δευτερογενώς ο Οργανισμός διαχείρισης χρέους, ανέρχονται σε 20 δισ και φυσικά αν μπορούσαν να ανανεωθούν θα έφερναν την Ελλάδα σε ιδιαίτερα ευνοική θέση. Όλα αυτά θα συζητηθούν στα επόμενα Eurogroup στις 17 Φεβρουαρίου και στις 10 Μαρτίου, οπότε θα ληφθούν και οι τελικές αποφάσεις.

Καθώς οι ευρωπαίοι αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να καλύψουν το κενό των 10 δισ που αφήνει η μη τηρηθείσα συμφωνία, γίνονται σαφώς ελαστικότεροι και με το ύψος του πρωτογεννούς πλεονάσματος. Δίοτι όπως ο καθένας αντιλαμβάνεται, αν δεχθούν ότι το πρωτογενές πλεόνασμα είναι μεγαλύτερο από ότι αρχικώς είχε υπολογισθεί, οι ίδιοι θα χρειασθεί να βάλουν λιγότερα λεφτά για την κάλυψη του χρηματοδοτικού κενού. Και επειδή τα 10 δισ που θα βάλουν εκτάκτως για την κάλυψη των ομολόγων τους πέφτουν βαριά, δέχονται αιφνιδίως νέες σημαντικές βελτιωμένες εκτιμήσεις για το ύψος του πρωτογεννούς πλεονάσματος. Έτσι λοιπόν, εμφανίζονται οι ίδιοι να προσφέρουν δώρα, ενώ απλώς τα χρωστάνε ώς όρο της παλιότερης συμφωνίας μας.

Η επιτυχία του Στουρνάρα, είναι ότι κατάφερε να συνδέσει αυτά τα δυο μεγέθη και να στριμώξει τους ευρωπαίους σε μια θέση στην οποία βρίσκονται πρώτη φορά στα τέσσερα χρόνια του μνημονίου. Δηλαδή να μην έχουν τηρήσει αυτοί τα συμφωνηθέντα αντί ημών.

Όσο και αν φαίνεται παράξενο αυτή η τροπή θέτει την όλη διαπραγμάτευση σε καλύτερη μοίρα για την Ελλάδα διότι αποκαθίσταται μια ισορροπία υποχρεώσεων και απαιτήσεων. Και η επόμενη δανειακή σύμβαση μετά τη λήξη του Μνημονίου, θα υπογραφεί σε καλύτερες συνθήκες και όρους, από αυτούς υπό τους οποίους είχαν υπογραφεί οι προηγούμενες. Η νέα δανειακή σύμβαση θα έχει ώς προαπαιτούμενα μόνο διαρθρωτικές αλλαγές, δηλαδή όσες μεταρρυθμίσεις δεν έκαναν οι μνημονιακές κυβερνήσεις μέχρι σήμερα και έναντι αυτών θα δίνονται οι δόσεις των δανείων.

Η ελληνική κυβέρνηση διατυμπανίζει ότι "δεχόμαστε νέα δάνεια αλλά με την προυπόθεση ότι οι όροι τους δεν θα περιλαμβάνουν μειώσεις μισθών και συντάξεων και νέους φόρους". Αυτό είναι ένα επικοινωνιακό κόλπο διότι εκ των πραγμάτων όλοι γνωρίζουν ότι ούτε νέοι φόροι μπορούν να επιβληθούν (δεν θα πληρωθούν), ούτε περιθώρια μειώσεων σε μισθούς και συντάξεις υπάρχουν. Η τρόικα εξάλλου και οι Ευρωπαίοι πιστωτές, από την αρχή τις διαρθρωτικές αλλαγές και τις αποκρατικοποιήσεις πρότειναν ώς μέτρα και όχι τις μειώσεις μσιθών και συντάξεων, ούτε τους φόρους που επέβαλαν με δική τους επιλογή οι ελληνικές κυβερνήσεις ώς ισοδύναμα μέτρα.

Τώρα που πλέον δεν μπορούν να επιβάλλουν άλλους φόρους και να μειώσουν μισθοδοσίες και συντάξεις, καταλήγουν σε αυτό που από την αρχή έπρεπε να κάνουν, δηλαδή τις διαρθρωτικές αλλαγές/Από το reporter.gr.

Γρηγόρης Νικολόπουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει κάποιες ερωτήσεις και κάποιες «ερωτήσεις» αναπάντητες. Οπότε here we go. Αν κάποιος δεν καλύφθηκε ή αν κάποιον άφησα απέξω ας μου υπενθυμίσει τι ξέχασα και ευχαρίστως να επανέλθω

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Η επιστροφή στην δραχμή, αν γίνει, και γίνει από τον λαό, θα ειναι το σωστό πράγμα. Το στοίχημα είναι να μπορεί να ζει ο λαός με αξιοπρέπεια, όχι να ζει σαν δούλος στην ίδια του την χώρα για να γράφει "ευρω" και όχι "δραχμή" το νόμισμα στο πορτοφόλι του.

Η πλακα βέβαια είναι ότι και η επιστροφή από ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ το 2009 έγινε επειδή από τον λαό επειδή ο ΓΑΠ δήλωνε ότι λεφτά υπάρχουν. Βάση της λογικής σου η οποία συνοψίζεται στο «το αισθητήριο του λαού είναι αλάνθαστο» αυτοί τη στιγμή θα έπρεπε όλοι να ήμασταν καλύτερα από ότι πριν 4 χρόνια. Αλλά τι λεω; Σε πολλά σου ποστ εσύ και μερικοί ανεξάρτητοι από δω κατακρίνετε το λαό επειδή βγάζει τους ίδιους και τους ίδιους ή επειδή έβαλε τη ΧΑ στο κοινοβούλιο. Σύντροφοι αποφασίστε. Οι αποφάσεις του λαού είναι καλές πάντα ή μόνο όταν συμφωνούν με τις δικά σας γούστα;

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Μην μας αναγκάζεις να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

Κανένας από εμάς δεν συμφώνησε να διαλύσουμε τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά για να πάρουμε τα ακριβά υποβρύχια που γέρνανε. Παρεμπιπτόντως αφού γίναμε εμείς χρηματοδότες και beta tester οι τούρκοι αγόρασαν φτηνότερα το δοκιμασμένο!

Κανένας δεν συμφώνησε να δανεισθούμε από 7 γερμανικές τράπεζες (που γνώριζαν ότι δεν ήμασταν εις θέση να αποπληρώσουμε) για να αγοράσουμε τα τανκς που πουλάγανε.

Γερμανοί και Έλληνες που κονομήσανε τα έκαναν αυτά,

Από συμπαθών τον Πλεβρη να καταλήξεις να μας γράφεις κόπιες του μαζί τα φάγαμε Πάγκαλου δεν το περίμενα!

Πάνο εσύ; Όλα αυτά που λες είναι η μια πλευρά του νομίσματος. Αυτή που πουλάει πιο πολύ από όλες. Η άλλη πλευρά που κανείς δε θέλει να αναλογιστεί είναι ότι η Ελλάδα μόνο από περικοπές δαπανών γλύτωσε κατά μέσο όρο 3% του ΑΕΠ (καθαρό δλδ υπολογίζονται και τη μείωση στους αντίστοιχους φόρους). Αν δεν είχαμε τον νταβά πάνω από το κεφάλι μας ο οποίος μας ανάγκασε να κάνουμε αυτές τις αλλαγές μέσα σε 4 χρόνια και είχαμε το σθένος να πάρουμε μόνοι μας πολύ νωρίτερα και πολύ ομαλότερα τώρα πιστεύω ότι θα είμασταν πολύ καλύτερα.

Btw έχω ξαναπει παλαιότερα ότι η φράση του Πάγκαλου είναι ότι πιο σωστό έχει πει το παχύδερμο, εκφρασμένη με τον πιο λάθος τρόπο.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Δικαίωμα του να γράφει ότι θέλει, και να φεύγει και να ξαναγυρναει όποτε θέλει. Εδώ παρόμοιες δηλώσεις κάνουν οι πολιτικοί τόσα χρόνια, αυτό σε πείραξε. Το δικό σου ποστ και αν ήταν εντελώς ανούσιο...

Πάλι με τον Αλαβάνο τα χεις;

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]

Επτά χρόνια μας γιάτρευε ο ορθοπεδικός, πόσα μας κόβεις στον οδοντίατρο;

Αν και η ιστορία που ξέρω και ξέρεις είναι πολύ διαφορετική θα σου πω τα εξής: Ο ορθοπέδικος εκείνη την εποχή είχε διαμυνήσει στον ασθενή ότι σε 6 μήνες θα του δώσει εξητήριο. Κάποια καλόπαιδα ήθελαν (αυθόρμητα και καλοπραοαίρετα πάντα) να βγουν από το γύψο ατάκα και επιτόπου με αποτέλεσμα ο γιατρός να αλλάξει και να παρουσιαστούν επιπλοκές. Στην τωρινή την περίπτωση τώρα ο ασθενής ενδεχομένος να αποφασίσει να αλλάξει οδοντίατρο, αλλά εμένα προσωπικά κάτι μου λέει ότι τελικά θα καταλήξει με μασέλα στο τέλος.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Ποιός μας έλεγε για τα ομόλογα... Δε θυμάμαι... Κοίτα να δεις...

Αποκάλυψη: Το γαλλογερμανικό κόλπο με τα ελληνικά ομόλογα - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

Ώπα ρε διαβάζουμε και εφημερίδα; Δε σου το χα.

Όχι με πολύ επιτυχία όπως φαίνεται όμως. Και εξηγούμαι:

Η συμφωνία με τους εταίρους ήταν ότι θα αναλάβουν αυτοί να αποπληρώσουν τα ομόλογα που έληγαν. Αυτό το ξέραμε και το ξέρουμε

Επειδή τυγχάνει να έχω την εφημερίδα μπροστά μου βλέπω ότι.

Την περίοδο που υπογράφτηκε το μνημόνιο οι Γερμανικές, Γαλλικές και Ολλανδικές τράπεζες είχαν κάπου στα 95 δις ελληνικού χρέους (δλδ περίπου το 1/3). Όταν έγινε το PSI είχαν κάπου στα 65δις. Ουαου θα πει κάποιος ξεφορτώθηκαν περι τα 30 δις στην αγορά.

Ο άσχετος ή αυτός που θέλει να πιστέψει ότι τον συμφέρει θα πιστέψει αυτό. Αν θυμάστε όμως πριν από κάποια ποστ είχα αναφέρει ότι η χώρα την τριετία 10-12 είχε αποπληρωμές ομολόγων περι τα 65 δις.

Εδώ πλέον αρχίζει η υπόθεση μιας και από δω και κάτω στοιχεία δεν υπάρχουν. Αν υποθέσουμε ότι αυτές οι χώρες είχαν τοποθετήσεις σε όλη την καμπύλη επιτοκίων με την ίδια αναλογία (1/3) τότε το 20 δις από αυτά που έφυγαν από τα χαρτοφυλάκια τους ήταν αυτά που έληξαν και άρα το πούλημα περιορίζεται σε 10 δις. Μια παρατήρηση μόνο. Συνήθως τα ομόλογα μεγαλύτερης διάρκειας (από 15-20 χρόνια και πάνω) τα έχουν ασφαλιστικά ταμεία. Που σημαίνει ότι οι υπόψιν τράπεζες ΛΟΓΙΚΑ θα είχαν παραπάνω από 20δις ομόλογα που έληγαν εκείνη την περίοδο.

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Καταρχάς σόρρυ που μου πήρε τόσο πολύ. Απλά σκεφτόμουν σε πόσα άλλα έχω να απαντήσω και μαζί με τα ξερά καίγονταν και τα χλωρά

Λίγο έως αρκετά αυξημένη την περίοδο του Τ+10, του Τιτανικού και του όπλου στο κεφάλι(και όχι τραπέζι). Λίγο αυξημένη και τον Μάρτιο του 10, λίγο πριν το δάνειο από το ΔΝΤ. Βέβαια εγώ βλέπω απλά γραμμούλες, δεν έχω τις γνώσεις να δω κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω επίσης αν όλα τα ομόλογα αποτυπώνονται σε αυτούς τους πίνακες ή αν π.χ. αγορά ομολόγων από την τράπεζα Α με απευθείας συνομιλίες με την τράπεζα Β θα φαίνονταν σε αυτόν τον πίνακα.

Αν θυμάσαι σου είχα πει ότι τα νούμερα αυτά είναι εκείνα που γίνονται report στην ΗΔΑΤ και ότι δεν πρέπει να τα παίρνεις σαν απόλυτα νούμερα αλλά σε σχέση με τι γινόταν πριν και μετα. Η κίνηση είναι αυξημένη από Σεπτέμβριο του 2009 εως και Μάρτιο του 2010 αλλά στη χειρότερη των περιπτώσεων σημαίνει ότι οι έχοντες inside info θα είχαν ήδη ξεφορτωθεί τα soon to be junk ομόλογα και άρα το PSI θα μπορούσε να έχει γίνει από το Μάιο του 2010 και όχι να περιμένουν 2 επιπλέον χρόνια.

Και εφόσον ζητάς τη δική μου άποψη περί του θέματος. Από ότι βλέπω εγώ ότι αν έγινε ξεφόρτωμα έγινε πριν ακόμα καλά καλά μπούμε στο μνημόνιο. Με την εμπειρία μου από εκείνη την περίοδο είδα και πελάτες να πουλάνε επειδή ήθελαν να ρευστοποιήσουν τις θέσεις τους, αλλά είδα και πολλά speculative plays (πχ πολλές εντολές αγορές λίγο πριν σκάσει η ECB για να αγοράσει).

Ήταν πρόβλημα εν γένει στο μνημόνιο ότι μεγάλο μέρος του χρέους ανήκει πλέον στον επίσημο τομέα;

Είναι αν θες να το κουρέψεις. Εντοπίζω όμως 2 προβλήματα σε αυτή τη λογική. Πρώτον το κούρεμα του χρέους πρέπει να είναι η έσχατη λύση. Το ομόλογο είναι υποσχετικός τίτλος. Δε μας τιμάει σαν χώρα να αθετούμε τις υποσχέσεις μας στην πρώτη δυσκολία (πόσο μάλλον όταν εμείς την επιφέραμε στο κεφάλι μας). Δεύτερον τα δάνεια αυτά είχαν σχεδόν γίνει με πολύ μικρό επιτόκιο. Μη ξεχνάς ότι πριν την κρίση το spread της Ελλάδας ήταν μερικές μονάδες βάσης πάνω από το γερμανικό. Συνεπώς ούτε για ληστρικά δάνεια μπορούμε να μιλάμε, ούτε για διεθνείς τοκογλύφους.

Προφανώς θα πλακώσουν τώρα οι αντικειμενικοί του forum να μου πουν ότι ο κόσμος πεινάει μπλα μπλα μπλα και ότι εμείς αποπληρώνουμε τους τοκογλύφους. Θα ξαναπω λοιπόν μπας και καταφέρουν να καταλάβουν αυτό που διαβάζουν:

Τοκογλύφους με 2% επιτόκιο θα ήθελα να μου συστήσετε και εμένα.

Το κούρεμα ή η στάση πληρωμών είναι ένα εργαλείο στη φαρέτρα του κάθε Οργανισμού Διαχείρησης Χρέους αλλά δεν είναι πανάκεια και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάθε φορά που συνειδητοποιούμε ότι αυτά που δανειστήκαμε πρέπει να τα πληρώσουμε. Αν αυτό συνέβαινε κάθε τρεις και λίγο δε θα υπήρχε αγορά ομολόγων και guess what? Θα έπρεπε να μάθουμε να ζούμε μόνο με αυτά που παράγουμε(να θυμήσω απλά ότι μόνο από φέτος θα αρχίσουμε να παρουσιάζουμε αυτό ακριβώς δλδ πρωτογενές αποτέλεσμα). Και επειδή μιλάμε για αλληλεγγύη ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλληλεγγύη να θέλουμε να κάνουμε τους λαούς της Ευρώπης να πληρώσουν αυτοί τους δικούς μας λογαριασμούς.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Thanks για την απάντηση και τον χρόνο σου. Πάντως ο τύπος δεξιά και αριστερά επιμένει όσον αφορά τα ομόλογα ότι παίχτηκε και παίζεται χοντρό παιχνίδι, συνδέοντας αυτή την περίοδο και το αναμενόμενο 3ο πακέτο διάσωσης με αυτά. Παράδειγμα το αμέσως προηγούμενο post από το δικό σου.

Από εκεί και πέρα το κούρεμα των ομολόγων με το καλημέρα ακόμα και μέσα στο 2009 με μια αστραπιαία κίνηση/απόφαση δείχνει, κατόπιν εορτής, ότι θα ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που ακολούθησε. Ναι, τα χρέη σου πρέπει να τα αποπληρώνεις, όχι να τα κουρεύεις, αλλά από το 2009 και έπειτα ο Έλληνας επιδιώχθηκε να παρουσιαστεί και παρουσιάστηκε ως ο διεφθαρμένος, τεμπέλης, ξενύχτης που γλεντάει με δανικά, κατασκευάζοντας "Greek statistics". Δεν θα έλεγα ότι έγινε προσπάθεια να διαφυλαχθεί η αξιοπιστία του Έλληνα και του ονόματος της χώρας γενικότερα.

Το PSI+ τελικώς έπληξε, σχεδόν στοχοποίησε, πολύ συγκεκριμένους κατόχους ομολόγων και βέβαια η απομείωση των ομολόγων σε βαθμό άνω του 80% δεν θα μας ανοίξει πόρτες στο μέλλον, όχι απλά για ουσιαστικό δανεισμό από τις αγορές το 2014 ή το 2015, αλλά και για πολύ αργότερα. Νομίζω είναι και ο σοβαρότερος λόγος που στην περίπτωσή μας, σε αντίθεση με Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ιταλία, Ισπανία, τα επιτόκια παραμένουν πολύ υψηλά, σε συνδυασμό πάντα και με την άνοδο της αντιπολίτευσης στις δημοσκοπήσεις που υπόσχεται ουσιαστικά ένα νέο PSI+ αν δεν υποκλιθούν όλοι οι δανειστές μπροστά της, σε συνδυασμό πάντα με τις μηνύσεις σε όποιον επενδύσει στην χώρα πριν εκλεγεί ο κουλ. Διότι σημασία δεν έχει το είδος της επένδυσης, αλλά το ποιος θα κυβερνάει τότε, το σε ποιον θα πρέπει να καταβληθεί η μίζα.

Υ.Γ. Τ+10 + Τιτανικός = χειραγώγηση τιμής = εγγυημένα κέρδη?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.